Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

@Renaki80 ναι και στις δυο περιπτώσεις .

@Τουτουνι εγώ που είχα γεννήσει με καισαρική , όταν είχα αρχίσει να περπατάω, θυμάμαι είχα γυρίσει στο δωμάτιο για να πάω τουαλέτα και είχα τρελαθεί με το ποσό αίμα είδα. Φαντάσου τρόμαξα και φώναξα μαία . Αλλά ήταν φυσιολογικό μου είπαν .

καλημερα σε όλες 

  • Ευχαριστώ 1

S4bRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ani!! said:

εμ μη γελασεις αλλα εγω ειχα τις πανες βρακακι ακρατειας της γιαγιας μου.. νομιζω μαρκας sani.. και βολεψαν παρα πολυ! δεν λερωθηκα ποτε και ας φοραγα ροζ ρομπες τοτε

Καλημέρα ! Συμφωνώ και επαυξάνω ειδικά για το μαιευτήριο και τις πρώτες μέρες !!! 
Για το σπίτι τις κανονικές που έχω και στην περίοδο (βασικά είναι οι extra long που ξεκινάνε από την πλάτη και φτάνουν στον αφαλό καθώς μετά τη γεννά η ροή έχει αυξηθεί πολύ! :) :) :) )

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια!! Λοιπόν δεν θυμάμαι χθες προχθες ποιες κοπελες έγραψαν οτι ενιωθαν ενα βαρος κατω χαμηλα..  Χθες κ εγω μετα απο πολλες ωρες καθιστη στον υπολογιστή, ενιωθα το ίδιο ακριβως..  Αλλα αφου ξαπλωσα καπως καλύτερα..  Οποτε ειδικα αν εργαζεστε,  ισως ειναι κ απο αυτο! Καμια ωριτσα ξαπλα κ το μεσημέρι δεν βλάπτει παντως! :)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα.

Έκανα την ερώτηση και στο αντίστοιχο topic αλλά την παραθέτω και εδώ μήπως γνωρίζετε!

Έκανα αίτημα στο ΙΚΑ να ρωτήσω για τα δικαιολογητικά της άδειας μητρότητας γιατί στα τηλέφωνα δεν απαντάνε και μου κλείσανε ραντεβού την επόμενη Παρασκευή. Όποτε θα πάω και θα ρωτήσω τι ακριβώς χρειάζεται γιατί έχω μπερδευτεί.

Όμως προέκυψε αναστολή της εργασίας μου ως τέλη Νοεμβρίου. Σκέφτομαι όμως αν μπω σε αναστολή και τον Δεκέμβριο τι γίνεται που εγώ βγαίνω σε άδεια 22/12? 

Τι αλλάζει αν δικαιούσαι να βγεις σε άδεια μητρότητας αλλά ταυτόχρονα είσαι σε αναστολή. Ξέρω ότι γενικά παίρνεις βεβαίωση εργοδότη περι αποχής από την εργασία αλλά αν είσαι σε αναστολή τι γίνεται; 

Μήπως ξέρει καμμία κοπέλα;


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα.

Έκανα την ερώτηση και στο αντίστοιχο topic αλλά την παραθέτω και εδώ μήπως γνωρίζετε!

Έκανα αίτημα στο ΙΚΑ να ρωτήσω για τα δικαιολογητικά της άδειας μητρότητας γιατί στα τηλέφωνα δεν απαντάνε και μου κλείσανε ραντεβού την επόμενη Παρασκευή. Όποτε θα πάω και θα ρωτήσω τι ακριβώς χρειάζεται γιατί έχω μπερδευτεί.

Όμως προέκυψε αναστολή της εργασίας μου ως τέλη Νοεμβρίου. Σκέφτομαι όμως αν μπω σε αναστολή και τον Δεκέμβριο τι γίνεται που εγώ βγαίνω σε άδεια 22/12? 

Τι αλλάζει αν δικαιούσαι να βγεις σε άδεια μητρότητας αλλά ταυτόχρονα είσαι σε αναστολή. Ξέρω ότι γενικά παίρνεις βεβαίωση εργοδότη περι αποχής από την εργασία αλλά αν είσαι σε αναστολή τι γίνεται; 

Μήπως ξέρει καμμία κοπέλα;

Καλημέρα κορίτσι μου! Και γω 21/12 βγαίνω σε άδεια μητρότητας. Πήγε ο άντρας μου στο ΙΚΑ και ρώτησε για τα δικαιολογητικά και του είπαν τα εξής: ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΗΤ - ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ (του πας το χαρτι που θα σου δωσει  ο γιατρος με την ΠΗΤ & στην συμπληρώνει) -  ΕΝΣΗΜΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ 2 ΕΤΩΝ (εμένα τα βρήκαν στο ΙΚΑ κατευθείαν όταν πήγε ο άντρας μου) - IBAN τραπεζικού λογαριασμού. Αυτά...εγώ προς το παρόν δεν είμαι σε αναστολή, αλλά χθες που ρώτησα τον εργοδότη δεν μου ειπε αν αλλάζει κάτι αν βγούμε σε αναστολή. Ρώτα και στο ΙΚΑ. Τα χαρτιά στο ΙΚΑ τα πας όταν μπεις ήδη στις 56 μέρες πριν τον τοκετό.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Geo Jo είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Και γω 21/12 βγαίνω σε άδεια μητρότητας. Πήγε ο άντρας μου στο ΙΚΑ και ρώτησε για τα δικαιολογητικά και του είπαν τα εξής: ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΗΤ - ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ (του πας το χαρτι που θα σου δωσει  ο γιατρος με την ΠΗΤ & στην συμπληρώνει) -  ΕΝΣΗΜΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ 2 ΕΤΩΝ (εμένα τα βρήκαν στο ΙΚΑ κατευθείαν όταν πήγε ο άντρας μου) - IBAN τραπεζικού λογαριασμού. Αυτά...εγώ προς το παρόν δεν είμαι σε αναστολή, αλλά χθες που ρώτησα τον εργοδότη δεν μου ειπε αν αλλάζει κάτι αν βγούμε σε αναστολή. Ρώτα και στο ΙΚΑ. Τα χαρτιά στο ΙΚΑ τα πας όταν μπεις ήδη στις 56 μέρες πριν τον τοκετό.

Εγώ δουλεύω σε γραφείο έκανα τηλεργασια ως τώρα και φαντάσου δουλεύουν κανονικά ούτε πληττομενοι είναι ούτε τίποτα και ξαφνικά μου λέει μπαίνεις σε αναστολή! Έτσι έκανε και τον Μάρτιο και δούλευε κανονικά το γραφείο από το σπίτι του . Για να γλυτώσει μισθούς; Τι να πω!

Ελπίζω να μην είναι μπέρδεμα γαμωτο γιατί έχω αγχωθει παρά πολύ..

Να σε ρωτήσω και το χαρτί το δίνει τι ΙΚΑ, τη βεβαίωση δηλαδή που συμπληρώνει ο γιατρός ; Και πρέπει να κλείσω ραντεβού στο κέντρο μήτερας και παιδιού λογικά. Γιατί έχω ιδιωτη γιατρό.

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Εγώ δουλεύω σε γραφείο έκανα τηλεργασια ως τώρα και φαντάσου δουλεύουν κανονικά ούτε πληττομενοι είναι ούτε τίποτα και ξαφνικά μου λέει μπαίνεις σε αναστολή! Έτσι έκανε και τον Μάρτιο και δούλευε κανονικά το γραφείο από το σπίτι του . Για να γλυτώσει μισθούς; Τι να πω!

Ελπίζω να μην είναι μπέρδεμα γαμωτο γιατί έχω αγχωθει παρά πολύ..

Να σε ρωτήσω και το χαρτί το δίνει τι ΙΚΑ, τη βεβαίωση δηλαδή που συμπληρώνει ο γιατρός ; Και πρέπει να κλείσω ραντεβού στο κέντρο μήτερας και παιδιού λογικά. Γιατί έχω ιδιωτη γιατρό.

Σε βάζει σε αναστολή για να πληρωθείς από το κράτος! Μην αγχώνεσαι! Ρώτα στο ΙΚΑ και αυτοί θα σε κατευθύνουν! Ο γιατρός που σε παρακολουθεί θα σου δώσει μία βεβαίωση που θα γράφει πότε είναι η ημερομηνία που θα γεννήσεις. Πρέπει να είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥ. Αυτό το χαρτί θα το πας στον εργοδότη σου ο οποίος με την σειρά του θα σου δώσει μία βεβαιώση που θα γράφει πότε σταματάς, τι μισθό παίρνεις κλπ.... Το χαρτί του γιατρού σου & του εργοδότη θα τα πας στο ΙΚΑ και από εκεί με την σειρά τους θα σου δώσουν ένα τριπλότυπο (το ένα το πας στον εργοδότη- το αλλο στον ΟΑΕΔ όταν έρθει η ωρα για το 6μηνο επίδομα και το άλλο νομίζω το κρατάς εσύ)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Geo Jo είπε:

Σε βάζει σε αναστολή για να πληρωθείς από το κράτος! Μην αγχώνεσαι! Ρώτα στο ΙΚΑ και αυτοί θα σε κατευθύνουν! Ο γιατρός που σε παρακολουθεί θα σου δώσει μία βεβαίωση που θα γράφει πότε είναι η ημερομηνία που θα γεννήσεις. Πρέπει να είναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥ. Αυτό το χαρτί θα το πας στον εργοδότη σου ο οποίος με την σειρά του θα σου δώσει μία βεβαιώση που θα γράφει πότε σταματάς, τι μισθό παίρνεις κλπ.... Το χαρτί του γιατρού σου & του εργοδότη θα τα πας στο ΙΚΑ και από εκεί με την σειρά τους θα σου δώσουν ένα τριπλότυπο (το ένα το πας στον εργοδότη- το αλλο στον ΟΑΕΔ όταν έρθει η ωρα για το 6μηνο επίδομα και το άλλο νομίζω το κρατάς εσύ)

Κατάλαβα! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Όποτε θα ρωτήσω τον γιατρό μου την Τετάρτη αν μπορεί να μου προσκομίσει βεβαίωση από κάποιον συνεργάτη του συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ γιατί ο ίδιος δεν είναι! 

Και για τα υπόλοιπα θα μου πουν μια στο ΙΚΑ. Γιατί μόλις το έμαθα αγχώθηκα πολύ γαμωτο. Ας ελπίσουμε να μην χρειαστεί βέβαια και να έχουν τελειώσει οι αναστολές και το lockdown.

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσέ με α

Just now, Hope.2019 είπε:

Κατάλαβα! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Όποτε θα ρωτήσω τον γιατρό μου την Τετάρτη αν μπορεί να μου προσκομίσει βεβαίωση από κάποιον συνεργάτη του συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ γιατί ο ίδιος δεν είναι! 

Και για τα υπόλοιπα θα μου πουν μια στο ΙΚΑ. Γιατί μόλις το έμαθα αγχώθηκα πολύ γαμωτο. Ας ελπίσουμε να μην χρειαστεί βέβαια και να έχουν τελειώσει οι αναστολές και το lockdown.

Ενημέρωσέ με &  μένα αν υπάρξει κάποια αλλαγή σε περίπτωση αναστολής! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Geo Jo είπε:

Ενημέρωσέ με α

Ενημέρωσέ με &  μένα αν υπάρξει κάποια αλλαγή σε περίπτωση αναστολής! 

Εννοείται! Έχω ραντεβού στις 13/11 και θα σου πω ότι με ενημερώσουν! 

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Hope.2019 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα.

Έκανα την ερώτηση και στο αντίστοιχο topic αλλά την παραθέτω και εδώ μήπως γνωρίζετε!

Έκανα αίτημα στο ΙΚΑ να ρωτήσω για τα δικαιολογητικά της άδειας μητρότητας γιατί στα τηλέφωνα δεν απαντάνε και μου κλείσανε ραντεβού την επόμενη Παρασκευή. Όποτε θα πάω και θα ρωτήσω τι ακριβώς χρειάζεται γιατί έχω μπερδευτεί.

Όμως προέκυψε αναστολή της εργασίας μου ως τέλη Νοεμβρίου. Σκέφτομαι όμως αν μπω σε αναστολή και τον Δεκέμβριο τι γίνεται που εγώ βγαίνω σε άδεια 22/12? 

Τι αλλάζει αν δικαιούσαι να βγεις σε άδεια μητρότητας αλλά ταυτόχρονα είσαι σε αναστολή. Ξέρω ότι γενικά παίρνεις βεβαίωση εργοδότη περι αποχής από την εργασία αλλά αν είσαι σε αναστολή τι γίνεται; 

Μήπως ξέρει καμμία κοπέλα;

Καλημέρα! Πως έκανες το αίτημα; Γιατί εγώ μπήκα στο εφκα για ραντεβού κ μου λέει ότι δεν κλείνουν πλέον ραντεβού κ πρέπει να πάω κάτι χαρτια

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofi8 είπε:

Καλημέρα! Πως έκανες το αίτημα; Γιατί εγώ μπήκα στο εφκα για ραντεβού κ μου λέει ότι δεν κλείνουν πλέον ραντεβού κ πρέπει να πάω κάτι χαρτια

Πατάς όχι ραντεβού και γράφεις μέσα στο πλαίσιο το αίτημα σου. Εμένα αν και ρώτησα απλα για τα δικαιολογητικά δεν μου απάντησαν με μήνυμα αλλά μου έκλεισαν ραντεβού. 

Δεν σε αφήνει να κλείσεις εσύ αλλά και καλά αυτοί βλέπουν τα αιτήματα κι αν χρειαστεί κλείνουν ραντεβού. Εμένα βέβαια μου απάντησαν μετά από τρεις εβδομάδες. Αλλά φαντάζομαι αν είναι άμεσα να καταθέσεις θα σου απαντήσουν άμεσα.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Πατάς όχι ραντεβού και γράφεις μέσα στο πλαίσιο το αίτημα σου. Εμένα αν και ρώτησα απλα για τα δικαιολογητικά δεν μου απάντησαν με μήνυμα αλλά μου έκλεισαν ραντεβού. 

Δεν σε αφήνει να κλείσεις εσύ αλλά και καλά αυτοί βλέπουν τα αιτήματα κι αν χρειαστεί κλείνουν ραντεβού. Εμένα βέβαια μου απάντησαν μετά από τρεις εβδομάδες. Αλλά φαντάζομαι αν είναι άμεσα να καταθέσεις θα σου απαντήσουν άμεσα.

Ναι εκεί έγραψα κι εγώ αλλά ακόμα τίποτα... Πριν 3 μέρες βέβαια τους έγραψα... Σε Ευχαριστώ πάντως :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofi8 είπε:

Ναι εκεί έγραψα κι εγώ αλλά ακόμα τίποτα... Πριν 3 μέρες βέβαια τους έγραψα... Σε Ευχαριστώ πάντως :)

Είναι της υπομονής! Εγώ τους έγραψα 19/10 και απάντησαν 4/11. Όποτε και όταν θα είναι να καταθέσω θα ξανά κάνω αίτημα νωρίτερα. Μην ανησυχείς απαντάνε πάντως!

  • Ευχαριστώ 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Είναι της υπομονής! Εγώ τους έγραψα 19/10 και απάντησαν 4/11. Όποτε και όταν θα είναι να καταθέσω θα ξανά κάνω αίτημα νωρίτερα. Μην ανησυχείς απαντάνε πάντως!

Εχουμε γινει και λογιστριες με την εγκυμοσυνη..της υπομονης ειναι ολο αυτο....ουυφφ

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...