Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Εμπειρίες από χρήση κλομιφαινης.


Recommended Posts

Ανοίγω κ εγώ ένα θέμα λοιπόν.μετα από διακοπή κύησης λόγω γενετικού προβλήματος χάλασε εντελώς ο κύκλος μου και μετά από 8 μήνες προσπάθειας μου συνέστησε ο γιατρός κλομιφαινη.μενω τον πρώτο μήνα έγκυος ακούω καρδούλα παλινδρομεί 10 εβδομάδων.κανω αποξεση μου έρχεται περίοδος σε ενάμιση μήνα τον επόμενο κύκλο περνώ πάλι κλομιφαινης μένω έγκυος δίδυμα ένας ξένος σάκος ένα έμβρυο καρδιακή λειτουργία 9 εβδομάδων παλινδρομει.εκανα γενικό έλεγχο έκτοτε μάλλον προεκειψε θρομβοφιλια σε κάποια εγκυμοσύνη.τα έμβρυα δεν ελεχθηκαν.ερωτηση κορίτσια που έκανα σε γιατρούς είναι εάν η κλομιφαινη αφρατευει αβγά που δεν έπρεπε να γονιμοποιηθούν.η απάντηση πολλών ήταν κάθετα όχι αλλά εγώ πάλι αναρωτιέμαι.δυο στα δύο.και επίσης διάβασα άρθρο ξένου γυναικολόγου που αναφέρει αποβολές με χρήση κλομιφαινης κ εμπειρίες κάποιων κοριτσιών με ίδια αποτελέσματα.βεβαια κ άλλα πολλά με αίσιο τέλος.αν έχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία ας την παραθέσει γιατί το χω λίγο στο πίσω του μυαλού.ευχαριστω.Πιο συγκεκριμένα, οι λόγοι για τους οποίους η όποια ευεργετική δράση της κλομιφαίνης περιορίζεται, έχουν να κάνουν με την ταυτόχρονη απελευθέρωση μεγάλων ποσοτήτων της ορμόνης LH (ωχρινοτρόπος ορμόνη), η οποία προκαλεί την παράγωγη αυξημένων επιπέδων τεστοστερόνης από την ωοθήκη. Ενώ μια ποσότητα τεστοστερόνης είναι απαραίτητη για την ομαλή ανάπτυξη των ωοθυλακίων, η αυξημένη συγκέντρωσή της είναι επιβαρυντική και μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την ποιότητα των ωαρίων. Μάλιστα, πρέπει να τονιστεί, ότι όσο μεγαλύτερη είναι η ηλικία μιας γυναίκας, τόσο πιο ευαίσθητα είναι τα ωάρια της στη συγκεκριμένη παρενέργεια της κλομιφαίνης.παραθετω μέρος του άρθρου που διάβασα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου!Και εγώ έμεινα έγκυος απο κλομιφαινη με την πρωτη δοκιμή και τώρα είμαι 17 βδομάδων.Μέχρι στιγμής όλα φυσιολογικά στο έμβρυο.Έχω απλά αιμορραγίες λόγω δίκερης μήτρας και για αυτό είμαι ξάπλα.Απ'ο.τι ξέρω η κλομιφαινη μέχρι 3 κύκλους δεν πειράζει,μετά δεν κάνει γιατί λεπταίνει το ενδομήτριο.Σου εύχομαι ολόψυχα την επομενη φορά να πάνε όλα καλά!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stella_kl είπε:

Γεια σου!Και εγώ έμεινα έγκυος απο κλομιφαινη με την πρωτη δοκιμή και τώρα είμαι 17 βδομάδων.Μέχρι στιγμής όλα φυσιολογικά στο έμβρυο.Έχω απλά αιμορραγίες λόγω δίκερης μήτρας και για αυτό είμαι ξάπλα.Απ'ο.τι ξέρω η κλομιφαινη μέχρι 3 κύκλους δεν πειράζει,μετά δεν κάνει γιατί λεπταίνει το ενδομήτριο.Σου εύχομαι ολόψυχα την επομενη φορά να πάνε ό

Όλα καλά σου εύχομαι.και ειναι.αν επιτρέπεται τι ηλικία είσαι;;;;εγώ είμαι σαράντα όποτε....καταλαβαινεις

Link to comment
Share on other sites

Just now, Stella_kl είπε:

Γεια σου!Και εγώ έμεινα έγκυος απο κλομιφαινη με την πρωτη δοκιμή και τώρα είμαι 17 βδομάδων.Μέχρι στιγμής όλα φυσιολογικά στο έμβρυο.Έχω απλά αιμορραγίες λόγω δίκερης μήτρας και για αυτό είμαι ξάπλα.Απ'ο.τι ξέρω η κλομιφαινη μέχρι 3 κύκλους δεν πειράζει,μετά δεν κάνει γιατί λεπταίνει το ενδομήτριο.Σου εύχομαι ολόψυχα την επομενη φορά να πάνε όλα καλά!

Σε ευχαριστώ από καρδιάς και εύχομαι μια υγιή ήρεμη κ τελειομηνη εγκυμοσύνη για σένα με ένα υγιές μωράκι στα χέρια σου.αν αποτρέπεται πόσο χρονών είσαι;;εγώ είμαι σαράντα όποτε...καταλαβαινεις

Just now, Emilly είπε:

Σε ευχαριστώ από καρδιάς και εύχομαι μια υγιή ήρεμη κ τελειομηνη εγκυμοσύνη για σένα με ένα υγιές μωράκι στα χέρια σου.αν αποτρέπεται πόσο χρονών είσαι;;εγώ είμαι σαράντα όποτε...καταλαβαινεις

Συγνώμη έχω μπερδευτεί εντελώς με την διαδικασία κ δεν ξέρω αν καταχωρείται η απάντηση μου.ασε που έκανα δύο φορές το άνοιγμα νέου θέματος.ειμαι εντελώς άσχετη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει! :) Εγω ειμαι 34.Σαφως παιζει ρολο και η ηλικια στην ποιοτητα των ωαρίων, ομως εχω καποιες γνωστες που ειναι 40+ και όλα πήγαν καλά μετά από 1-2 αποβολές.Θέλει υπομονή και να μην το βάζουμε κάτω.Εδώ έχω διαβάσει ένα σωρό ιστορίες.Μακαρί να πάνε όλα καλά για όλες μας!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...