Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, vikib είπε:

      σαν να ειχα δει οτι εχεις

      μπορει να υπαρχει καποιο μικρο θεματακι,κ απλα να ησασταν πιο τυχεροι στο πρωτο

      συζητησε το με τον γιατρο σου,μετα απο δυο βιοχημικες δ ειναι κακο να κανετε καποιους βασικους ελεγχους.εφοσον το θελετε κ εσεις

      ενα σπερμοδιαγραμμα αρχικα. καποιες ορμονικες εσυ

      τα ουτρο ειναι για προγεστερονη.οποτε κ να ειχες θεμα λογικα θα το καλυψαν

      ευχομαι ολα να πανε καλα!

      Δεν θα ηθελα να σκεφτομαι οτι απλα ηταν πιο τυχερο το πρωτο μου παιδακι...προτιμω να σκεφτομαι οτι ειναι τυχαιο γεγονος το 2ο και το 3ο...εννοειται θα κανω εξετασεις και οτι χρειαστει..και ισως παρω και μια 2η γνωμη...

Υψηλη προλακτινη.. Ειμαι υπογονιμη;;;


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπέρα. Εχω μπει στη διαδικασία αποκτησης μωρου με τον συντροφο μου και μετα απο 3-4μηνες ελευθερων επαφων που δυστυχως δεν μας εκατσαν, ειπαμε να το ψαξουμε προληπτικά απλα για να ξερουμε.... Ειμαι 32..Ξεκινησα λοιπον τις εξετασεις.... ΑΜΗ στα φυσιολογικα,ολες οι ορμονες μου  επισης στα φυσιολογικα επιπεδα, εκτος απο την προλακτινη που με οριο το 23 ειχα 33....ειπαμε να την ξανακανουμε με τη γιατρο μου και αυτη τη φορά ειναι 36!! Η προγεστερονη μου επισης 3.28 στα φυσιολογικα επιπεδα... Εχει καμια σας καμία εμπειρια απο κατι αντιστοιχο;;; ακουσα πως για κατι κακο πρεπει να ναι 10πλασιες φορες πανω... Εμενα ειναι ελαφρως πανω... Καμια μανουλα με αντιστοιχη εμπειρια;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η προλακτινη πεφτει πολυ ευκολα με χαπι. μιλα με ενδοκρινολογο για να σου πει αν χρειαζεται. αν ειναι μονο αυτο το προβλημα, λυνεται πολυ ευκολα κι αμεσα. εξαλλου το χρονικο διαστημα προσπαθειων ειναι πολυ μικρο ακομα. αν οι ηλικιες σας το επιτρεπουν, μπορειτε να προσπαθησετε λιγους μηνες ακομη. το ραντεβου ωστοσο σε ενδοκρινολογο, μονο βοηθητικο μπορει να ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 

Θυμάμαι εγώ κάποια χρόνια πριν που είχα έντονη τριχόπτωση η δερματολόγος μου, ζήτησε να κάνω ορμονικές εξετάσεις. Όλα ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα πέρα της προλακτίνης που ήταν αυξημένη. Την είχα ρωτήσει αν είναι κάτι που θα πρέπει να κοιτάξω κ απλά μου είπε ότι επειδή δεν ήταν πολύ ανεβασμένη να μην το έψαχνα γιατί η προλακτίνη μας επηρεάζεται πολύ εύκολα. Συγκεκριμένα μου είπε ότι λίγο στρες να ένιωσα όταν μου έπαιρναν το αίμα αυτό μπορεί να επηρεάσει την τιμή. Μπορείς όμως να επισκεφθείς έναν ενδοκρινολόγο όπου είναι κ η ειδικότητα του να σε καθοδηγήσει...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fifi88 είπε:

Κοριτσια καλησπέρα. Εχω μπει στη διαδικασία αποκτησης μωρου με τον συντροφο μου και μετα απο 3-4μηνες ελευθερων επαφων που δυστυχως δεν μας εκατσαν, ειπαμε να το ψαξουμε προληπτικά απλα για να ξερουμε.... Ειμαι 32..Ξεκινησα λοιπον τις εξετασεις.... ΑΜΗ στα φυσιολογικα,ολες οι ορμονες μου  επισης στα φυσιολογικα επιπεδα, εκτος απο την προλακτινη που με οριο το 23 ειχα 33....ειπαμε να την ξανακανουμε με τη γιατρο μου και αυτη τη φορά ειναι 36!! Η προγεστερονη μου επισης 3.28 στα φυσιολογικα επιπεδα... Εχει καμια σας καμία εμπειρια απο κατι αντιστοιχο;;; ακουσα πως για κατι κακο πρεπει να ναι 10πλασιες φορες πανω... Εμενα ειναι ελαφρως πανω... Καμια μανουλα με αντιστοιχη εμπειρια;; 

Ακομα και την βελονα να φοβασαι αυτοματα θα ανεβει η προλακτινη..δε θελει σεξ τη προηγουμενη μερα και επισης οταν πας για την εξεταση να κατσεις ενα τεταρτακι να ηρεμησεις γιατι αν εισαι τσιτα σαν και μενα βγαινει υψηλη ψευδη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Fifi88 είπε:

Κοριτσια καλησπέρα. Εχω μπει στη διαδικασία αποκτησης μωρου με τον συντροφο μου και μετα απο 3-4μηνες ελευθερων επαφων που δυστυχως δεν μας εκατσαν, ειπαμε να το ψαξουμε προληπτικά απλα για να ξερουμε.... Ειμαι 32..Ξεκινησα λοιπον τις εξετασεις.... ΑΜΗ στα φυσιολογικα,ολες οι ορμονες μου  επισης στα φυσιολογικα επιπεδα, εκτος απο την προλακτινη που με οριο το 23 ειχα 33....ειπαμε να την ξανακανουμε με τη γιατρο μου και αυτη τη φορά ειναι 36!! Η προγεστερονη μου επισης 3.28 στα φυσιολογικα επιπεδα... Εχει καμια σας καμία εμπειρια απο κατι αντιστοιχο;;; ακουσα πως για κατι κακο πρεπει να ναι 10πλασιες φορες πανω... Εμενα ειναι ελαφρως πανω... Καμια μανουλα με αντιστοιχη εμπειρια;; 

Καλησπέρα κι από εμένα!! Είχα κι εγώ υψηλή προλακτίνη επανειλημμένα, λίγο παραπάνω από τις δικές σου τιμές. Ο γιατρός μου είπε εάν θέλω χάπι αλλά το άφησε επάνω μου κ δεν ασχοληθηκα τη δεδομένη χρονική περίοδο. Έμεινα έγκυος κατευθείαν χωρίς να τη ρύθμισω στο μεταξύ, άρα υποθέτω ότι τόσο μικρή αύξηση δεν έπαιξε ρόλο. Παίζει σίγουρα ρόλο στην προλακτίνη το στιγμιαίο άγχος ακόμα κ τη στιγμή της αιμοληψίας, είπε ο γιατρός μου ή πχ εάν έτρεχες να πας στο μικροβιολογικό κ δεν ήσουν ήρεμη. 

Όσον αφορά το προλακτινωμα, μιλάμε για πολυυυυ μεγαλύτερες τιμές, όπως σωστά έγραψες ! ;)

Just now, Nephelie είπε:

Ακομα και την βελονα να φοβασαι αυτοματα θα ανεβει η προλακτινη..δε θελει σεξ τη προηγουμενη μερα και επισης οταν πας για την εξεταση να κατσεις ενα τεταρτακι να ηρεμησεις γιατι αν εισαι τσιτα σαν και μενα βγαινει υψηλη ψευδη

Με πρόλαβες τα ίδια έγραφα πάνω κάτω :P

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nephelie είπε:

Ακομα και την βελονα να φοβασαι αυτοματα θα ανεβει η προλακτινη..δε θελει σεξ τη προηγουμενη μερα και επισης οταν πας για την εξεταση να κατσεις ενα τεταρτακι να ηρεμησεις γιατι αν εισαι τσιτα σαν και μενα βγαινει υψηλη ψευδη

Ευχαριστώ πολυ! Η αληθεια ειναι πως ειναι πολυ στρεσογονα η περιοδος που περνάω λογω δουλειας κλπ, οποτε ισως να επαιξε και αυτο... 

Just now, Pagotoula είπε:

Η προλακτινη πεφτει πολυ ευκολα με χαπι. μιλα με ενδοκρινολογο για να σου πει αν χρειαζεται. αν ειναι μονο αυτο το προβλημα, λυνεται πολυ ευκολα κι αμεσα. εξαλλου το χρονικο διαστημα προσπαθειων ειναι πολυ μικρο ακομα. αν οι ηλικιες σας το επιτρεπουν, μπορειτε να προσπαθησετε λιγους μηνες ακομη. το ραντεβου ωστοσο σε ενδοκρινολογο, μονο βοηθητικο μπορει να ειναι.

Ευχαριστώ πολυ Pagotoula! Πραγματικά χαλαρωσα τωρα γιατί αρχιζα να αγχώνομαι μηπως αυτό ειναι ανασταλτικός παραγοντας στο να μεινω έγκυος... Οπως και να χει θα επισκεφτω και ενδοκρινολογο για να μαι σιγουρη... 

Just now, Blue-entry είπε:

Καλησπέρα! 

Θυμάμαι εγώ κάποια χρόνια πριν που είχα έντονη τριχόπτωση η δερματολόγος μου, ζήτησε να κάνω ορμονικές εξετάσεις. Όλα ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα πέρα της προλακτίνης που ήταν αυξημένη. Την είχα ρωτήσει αν είναι κάτι που θα πρέπει να κοιτάξω κ απλά μου είπε ότι επειδή δεν ήταν πολύ ανεβασμένη να μην το έψαχνα γιατί η προλακτίνη μας επηρεάζεται πολύ εύκολα. Συγκεκριμένα μου είπε ότι λίγο στρες να ένιωσα όταν μου έπαιρναν το αίμα αυτό μπορεί να επηρεάσει την τιμή. Μπορείς όμως να επισκεφθείς έναν ενδοκρινολόγο όπου είναι κ η ειδικότητα του να σε καθοδηγήσει...

Ευχαριστώ πολυ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...