Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Παλινδρόμηση


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Τι να σου πω βρε κορίτσι μου. Εμενα μου είχαν πει ότι δεν γίνεται να εξεταστείς για θρομβοφιλια όσο είσαι έγκυος. Είχα ρωτήσει μήπως την κάνω  όσο ήμουν έγκυος στην κόρη μου επειδή είχε προηγηθεί η αποβολή, για να είμαι σίγουρη. Δεν είχα πάει βέβαια σε κορυφαία αιματολόγο. Τον γιατρό μου είχα ρωτήσει. Όπως και έχει κορίτσι μου ότι καλύτερο εύχομαι! Να μας ενημερώσεις!

Αν αυτά τα λάθη έκανα κι εγώ στην αρχή..πλήρωσα ένα κάρο λεφτά να μου πουν ότι δεν έχω θρομβοφιλια γιατί φυσικά οι παράγοντες που μου έγραψε ο γυναικολόγος μου ήταν η κληρονομικοί....εγώ έχω καραμπίνα το αντιφωσφολιπιδικο .Σκ ψου ότι έβγαλα κύηση με σαλοσπιρ των 180 και αντιπηκτική .

Δεν ξέρω για την κληρονομική αλλά η αυτοάνοση( αντιφωσφολιπιδικο) μετριέται κανονικότητα και μάλιστα μετράς και ανά τρίμηνο στην εγκυμοσύνη για να προσαρμόσεις αγωγή σε συνδιασμό με υπέρηχο μωρού.Βλεπουννπλακουντα αιμάτωση κτλ.

3 ώρες πρίν, Nephelie είπε:

Ποιος ασχετος στο ειπε αυτο θεε μου ! Μα τι αλλο θα ακουσουμε πια που λεγονται και γιατροι αυτοι;!για φυλακη ειναι!η θρομβοφιλια «σκαει» απο το πουθενα στην εγκυμοσυνη και θελει επανελεγχο και ας εχουμε ελεγχθει για θρομφοφιλια κληρονομικη και επικτητη απο την αρχη για αυτο μας δινουν και προληπτικα αντιπηκτικες κ σαλοσπιρ και μας επαναξεταζουν την 7η ή 8η εβδομαδα κυησης και αργοτερα..!!εχουν χαθει πολλα μωρακια και ειναι το πιο τραγικο να χανονται ετσι απλά! επισης θελει ελεγχο συχνα ζακχαρο και θυροειδης!!! 

Χαχα θεά!!

Έχεις τόσο δίκαιο..το δικό μου θα είχε χαθεί σίγουρα .Εμένα θέλαν να μου κάνουν και ένεση να σταματήσει το αίμα σε μια αιμορραγία και η Λ φώναζε στο τηλ " δεν θα της κάνετε εχεινθρομβοφιλια παίρνω εγώ την ευθυνη.Γιαβτο ζάχαρο να σου πω την αλήθεια σε εμένα ήταν όλοι χαλαροί..ήμουν 33,5 δεν είχα δώσει σημασία κ όντως στις τυχαίες μετρήσεις δεν είχα θέμα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@island1αγιο είχες πωπω,άλλα ζωα απο κει, ας κανουμε ενεση και οποιον παρει ο χαρος..δεν ειναι πυρηνική φυσική ας ρωτανε αν δεν ξερουν.δε μπορώ τρελαινομαι σου λεω ποσα λαθη εχω διαβασει εδω και εχω εξοργιστει..

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Τι να σου πω βρε κορίτσι μου. Εμενα μου είχαν πει ότι δεν γίνεται να εξεταστείς για θρομβοφιλια όσο είσαι έγκυος. Είχα ρωτήσει μήπως την κάνω  όσο ήμουν έγκυος στην κόρη μου επειδή είχε προηγηθεί η αποβολή, για να είμαι σίγουρη. Δεν είχα πάει βέβαια σε κορυφαία αιματολόγο. Τον γιατρό μου είχα ρωτήσει. Όπως και έχει κορίτσι μου ότι καλύτερο εύχομαι! Να μας ενημερώσεις!

ΜΟΝΟ στην εγκυμοσύνη και κοντά σε αυτή βρίσκουμε την αυτοάνοση μορφή της θρομβοφιλια που λέγεται μαιευτικο αντιφοσφολιπιδικο σύνδρομο.υπαρχει και η κληρονομικη μορφή θρομβοφιλιας που δεν προκαλεί αποβολές.εγω στην τελευταία αποβολή επειδή βαριόμουν να τραβηχτεί σε πόλη είπα να εξεταστω σε ότι να ναι αιματολογο.αυτος κράτησε την γραμμή,,,ότι μετά από θρομβοτικο επεισόδιο εγκεφαλικό κλπ ηηη αποβολή οι ασθενείς εξετάζονται σε τρεις μήνες.οτι να ναι δηλαδή.κ μου λέει ο καινούριος γυναικολόγος κ τον ευγνωμονώ τι λες κορίτσι μου δεν θα πάς όπου να ναι τρέχα εκεί.ηταν εντελώς λάθος οδηγία.εννοειται μόνο μέσα σε εγκυμοσύνη και συγκεκριμένη εβδομάδα μπορεί να βγει αυτή η θρομβοφιλια.βεβαια μπορεί να μην κάνει αποβολή όπως μια φίλη μου που απλά πήγε αυχενική κ το μωρό ήταν ανυσηχιτικα μικροτερο,την ξεκίνησε κατά ευθείαν αγωγή ο γιατρός και β επιπέδου το μωρό ήταν τέλειο.εκει βέβαια υπήρχε ο κίνδυνος και εκλαμψιας οπότε ο γιατρός χωρίς να εξεταστεί από αιματολογο είναι μεγάλος παλιός της είπε είναι αυτό το αυτοάνοσο.κ της έδωσε αγωγή που μόνο καλό κάνει έτσι κ αλλιώς.απλα σπάνιο να το έχεις κ να μην γίνει η αποβολή.γιατι αν ήταν μεγάλο ποσοστό γυναικών που δεν το πήραν χαμπάρι,εννοώ με αποβολές μετά θα είχαν εκλαμψιες κ κίνδυνο για τις ίδιες.οποτε..αποβαλλουν αυτές οι γυναίκες κ το βρίσκουν.

5 ώρες πρίν, Nephelie είπε:

Ποιος ασχετος στο ειπε αυτο θεε μου ! Μα τι αλλο θα ακουσουμε πια που λεγονται και γιατροι αυτοι;!για φυλακη ειναι!η θρομβοφιλια «σκαει» απο το πουθενα στην εγκυμοσυνη και θελει επανελεγχο και ας εχουμε ελεγχθει για θρομφοφιλια κληρονομικη και επικτητη απο την αρχη για αυτο μας δινουν και προληπτικα αντιπηκτικες κ σαλοσπιρ και μας επαναξεταζουν την 7η ή 8η εβδομαδα κυησης και αργοτερα..!!εχουν χαθει πολλα μωρακια και ειναι το πιο τραγικο να χανονται ετσι απλά! επισης θελει ελεγχο συχνα ζακχαρο και θυροειδης!!! 

Χαχα θεά!!

Ναι βρε κορίτσια παρακαλούσα και εγώ την προηγούμενη γυναικολόγο μήπως μου δώσει αγωγή προληπτικά και μου πετουσε,,,δεν δίνουμε αντιπηκτικής για ψιλού πήδημα....οι οποίες μόνο κακό δεν κάνουν.ας μου έδινε χαμηλή δόση για δύο τρεις μέρες κ να μου έλεγε τραβηξου κατά ευθείαν αιματολογο.δεν θα πήγαινα;;;;;τι να πω τώρα;;;;;

Just now, island1 είπε:

Αν αυτά τα λάθη έκανα κι εγώ στην αρχή..πλήρωσα ένα κάρο λεφτά να μου πουν ότι δεν έχω θρομβοφιλια γιατί φυσικά οι παράγοντες που μου έγραψε ο γυναικολόγος μου ήταν η κληρονομικοί....εγώ έχω καραμπίνα το αντιφωσφολιπιδικο .Σκ ψου ότι έβγαλα κύηση με σαλοσπιρ των 180 και αντιπηκτική .

Δεν ξέρω για την κληρονομική αλλά η αυτοάνοση( αντιφωσφολιπιδικο) μετριέται κανονικότητα και μάλιστα μετράς και ανά τρίμηνο στην εγκυμοσύνη για να προσαρμόσεις αγωγή σε συνδιασμό με υπέρηχο μωρού.Βλεπουννπλακουντα αιμάτωση κτλ.

Έχεις τόσο δίκαιο..το δικό μου θα είχε χαθεί σίγουρα .Εμένα θέλαν να μου κάνουν και ένεση να σταματήσει το αίμα σε μια αιμορραγία και η Λ φώναζε στο τηλ " δεν θα της κάνετε εχεινθρομβοφιλια παίρνω εγώ την ευθυνη.Γιαβτο ζάχαρο να σου πω την αλήθεια σε εμένα ήταν όλοι χαλαροί..ήμουν 33,5 δεν είχα δώσει σημασία κ όντως στις τυχαίες μετρήσεις δεν είχα θέμα..

Ανατριχιασα με την λ.και εγώ της έχω εμπιστοσύνη.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλά τα λέτε. Δεν το είχα ψάξει πολύ. Θυμάμαι ότι τότε είχα θέσει την συζήτηση στο θέμα που μιλούσαμε εδώ και όντως σε καποιες κοπελες οι γιατροί  έλεγαν αυτό που έλεγε ο δικός μου ενώ άλλοι αυτό που λέτε εσεις. Προφανώς έχετε δίκιο. Μάλλον ο δικός μου επειδή είχε δει το αποτέλεσμα της ιστολογικης της αποβολης μου δεν το θεώρησε αναγκαίο να την κάνω και τελικά ευτυχως είχε δίκιο. Μεγάλο μπέρδεμα γενικά. Είναι να μη σου τύχει. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι όταν βρισκεις τι πρόβλημα έχεις ξέρεις πως η επόμενη κύηση σου θα πάει κατά πάσα πιθανοτησ καλά! Επισης θυμάμαι μου είχε πει πως η θρομβοφιλια συνήθως ευθύνεται για τις αποβολές κοντά στους τρεις μήνες και μετά. Όχι δηλαδή για πολύ αρχή.. Αυτό ισχύει; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Κορίτσια καλά τα λέτε. Δεν το είχα ψάξει πολύ. Θυμάμαι ότι τότε είχα θέσει την συζήτηση στο θέμα που μιλούσαμε εδώ και όντως σε καποιες κοπελες οι γιατροί  έλεγαν αυτό που έλεγε ο δικός μου ενώ άλλοι αυτό που λέτε εσεις. Προφανώς έχετε δίκιο. Μάλλον ο δικός μου επειδή είχε δει το αποτέλεσμα της ιστολογικης της αποβολης μου δεν το θεώρησε αναγκαίο να την κάνω και τελικά ευτυχως είχε δίκιο. Μεγάλο μπέρδεμα γενικά. Είναι να μη σου τύχει. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι όταν βρισκεις τι πρόβλημα έχεις ξέρεις πως η επόμενη κύηση σου θα πάει κατά πάσα πιθανοτησ καλά! Επισης θυμάμαι μου είχε πει πως η θρομβοφιλια συνήθως ευθύνεται για τις αποβολές κοντά στους τρεις μήνες και μετά. Όχι δηλαδή για πολύ αρχή.. Αυτό ισχύει; 

Δεν είναι σίγουρο.μαλλον δεν ισχυει αυτο.εμενα ήταν 10 και 11 εβδομάδων.απλα η αιματολογο λέει ψαχνομαστε αν έχουμε δύο ηη τρεις συνεχόμενες αποβολές στην σειρα σε ότι εβδομάδα για την θρομβοφιλια και αν έχουμε έστω και μια σε πιο προχωρημένη εβδομαδα.ειχαν θρομβοφιλια και κορίτσια που έκαναν νωρίς αποβολες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Emilly είπε:

Δεν είναι σίγουρο.μαλλον δεν ισχυει αυτο.εμενα ήταν 10 και 11 εβδομάδων.απλα η αιματολογο λέει ψαχνομαστε αν έχουμε δύο ηη τρεις συνεχόμενες αποβολές στην σειρα σε ότι εβδομάδα για την θρομβοφιλια και αν έχουμε έστω και μια σε πιο προχωρημένη εβδομαδα.ειχαν θρομβοφιλια και κορίτσια που έκαναν νωρίς αποβολες

Οκ. Ρωτάω για τη νύφη μου βασικα. Είχε αρκετές αποβολές και μια εκεί πριν κλείσει τους τρεις μήνες. Και της είχε κανει ο γιατρος εξετάσεις (εκτός εγκυμοσύνης) και της βρήκε θρομβοφιλια. Της έδωσε αγωγή και συνέχισε να χάνει παιδιά. Πάει σε άλλους δυο αιματολόγους και της λένε και οι δυο Μα ποιος χαζός σου είπε με αυτές τις εξετάσεις ότι έχεις θρομβοφιλια;;;; Κανει  υστεροσκοπηση και μενει ο γιατρος. Είχε τόσες πολλές συμφυσεις που απορούσε και που έμενε έγκυος. Οι αποβολές ήταν σίγουρες με τέτοια μήτρα. Δεν ξέρει ποτε της συνέβη αυτό γιατί είχε κανει ήδη ένα παιδάκι πριν λίγα χρόνια. Αμέσως μετά την υστεροσκοπηση μενει έγκυος αλλά και πάλι αποβάλει. Βιοχημικές ήταν οι περισσότερες αποβολές της. Εκεί πια λέει δεν ξέρω τι μου συμβαίνει. Τώρα έχει παραιτηθεί νομίζω. Δεν το συζητά πια. Μακάρι να μείνει ξανά έγκυος και να πάνε όλα καλά γιατί το θέλουν παρα πολύ οικογενειακως! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Οκ. Ρωτάω για τη νύφη μου βασικα. Είχε αρκετές αποβολές και μια εκεί πριν κλείσει τους τρεις μήνες. Και της είχε κανει ο γιατρος εξετάσεις (εκτός εγκυμοσύνης) και της βρήκε θρομβοφιλια. Της έδωσε αγωγή και συνέχισε να χάνει παιδιά. Πάει σε άλλους δυο αιματολόγους και της λένε και οι δυο Μα ποιος χαζός σου είπε με αυτές τις εξετάσεις ότι έχεις θρομβοφιλια;;;; Κανει  υστεροσκοπηση και μενει ο γιατρος. Είχε τόσες πολλές συμφυσεις που απορούσε και που έμενε έγκυος. Οι αποβολές ήταν σίγουρες με τέτοια μήτρα. Δεν ξέρει ποτε της συνέβη αυτό γιατί είχε κανει ήδη ένα παιδάκι πριν λίγα χρόνια. Αμέσως μετά την υστεροσκοπηση μενει έγκυος αλλά και πάλι αποβάλει. Βιοχημικές ήταν οι περισσότερες αποβολές της. Εκεί πια λέει δεν ξέρω τι μου συμβαίνει. Τώρα έχει παραιτηθεί νομίζω. Δεν το συζητά πια. Μακάρι να μείνει ξανά έγκυος και να πάνε όλα καλά γιατί το θέλουν παρα πολύ οικογενειακως! 

Δεν ξέρω τι να απαντήσω για την κοπέλα,ποιος αιματολογος της έκανα λάθος διάγνωση;;;ποιος γυναικολόγος δεν υποψιάστηκε φουλ συμφησεις;;;;υποτίθεται οι συμφησεις δεν φαίνονται όπως και κάποιες φλεγμονές στην μήτρα υπερηχογραφικά αλλά το ενδομήτριο της το έβλεπε ο γυναικολόγος πάουερ πάραυτα;;;;όταν έχεις τόσες συμφησεις το ενδομήτριο δεν παχαινειι κ ίσως έχεις και μικρή ροή περιόδου.τι να πω,καλά κ με την υστεροσκοπηση τις έλυσε αλλά το ασερμαν σύνδρομο μπορεί να ξαναχτυπήσει.αυτο είναι οι συμφησεις.ο Θεός να της τα φέρει όπως θέλει της κοπέλας.επισης δεν σημαίνει ότι οι συμφησεις υπήρχαν σε όλες τις εγκυμοσύνες της.απλα μετά από κάποια αποξεση της βγήκαν.αλλα πιστεύω την έχουν ενημερώσει για όλα οι ειδικοί.δεν νομίζω ότι η ίδια δεν έχει γνώση αυτών που προσπαθούμε να αναλυσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Δεν ξέρω τι να απαντήσω για την κοπέλα,ποιος αιματολογος της έκανα λάθος διάγνωση;;;ποιος γυναικολόγος δεν υποψιάστηκε φουλ συμφησεις;;;;υποτίθεται οι συμφησεις δεν φαίνονται όπως και κάποιες φλεγμονές στην μήτρα υπερηχογραφικά αλλά το ενδομήτριο της το έβλεπε ο γυναικολόγος πάουερ πάραυτα;;;;όταν έχεις τόσες συμφησεις το ενδομήτριο δεν παχαινειι κ ίσως έχεις και μικρή ροή περιόδου.τι να πω,καλά κ με την υστεροσκοπηση τις έλυσε αλλά το ασερμαν σύνδρομο μπορεί να ξαναχτυπήσει.αυτο είναι οι συμφησεις.ο Θεός να της τα φέρει όπως θέλει της κοπέλας.επισης δεν σημαίνει ότι οι συμφησεις υπήρχαν σε όλες τις εγκυμοσύνες της.απλα μετά από κάποια αποξεση της βγήκαν.αλλα πιστεύω την έχουν ενημερώσει για όλα οι ειδικοί.δεν νομίζω ότι η ίδια δεν έχει γνώση αυτών που προσπαθούμε να αναλυσουμε.

Μπερδεμένη είναι κι αυτή. Ο ένας  γιατρος κατηγορούσε τον αλλο. Και ποσο να το ψάξει; Μετά από ένα σημείο μάλλον είχε αγανακτήσει. Τέλος πάντων ότι είναι καλύτερο να γίνει και σε αυτή και σε όλες τι γυναίκες που προσπαθούν για παιδί! 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 20/6/2020 at 11:25 ΠΜ, Nephelie είπε:

Καλημερα κοπελα μου πολυ λυπαμαι.δεν εχω μεινει καν εγκυος να σου απαντησω αλλα τι σου ειπε ο γιατρος ;ειχατε τσεκαρει θρομβοφιλια την 8η βδομαδα,θυροειδη και σακχαρο;

Καλησπέρα !!!! Είχαμε κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις κ όλα ήταν καλά ! Ίσως ήταν ένα τυχαίο γεγονός .. 

αν μέχρι τον Σεπτέμβρη δεν έχω μείνει έγκυος είπαμε πως θα κάνω κάποιες τυπικές εξετάσεις να δούμε τι συμβαίνει ... :/

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...