Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

2ΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ...ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟΣ Η ΦΗΜΕΣ??


enjoy

Recommended Posts

ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΦΤ... Λενε το δευτερο παιδακι ερχεται πιο γρηγορα... ο χρονος τοκετου μειωνεται... συγκριτικα με το πρωτο...

φημες??

για πειτε εμπειριες.... 

η αληθεια ειναι οτι αν δεν εχω συνοδο θελω να ξεμπερδευω γρηγορα για να εχω δυναμεις για  rooming in και να μπορω να ανταπεξελθω....

στον πρωτο  ξυπνησα 7 το πρωι... πονεσα 8...

πηγα 9 εξωτερικα.. με βρηκαν διαστολη 3..

11 με ανεβασαν αιθουσα οδυνων..

3-4γεννησα...

και 5 μου τον φερανε!!! για θηλασμο!!

ο δευτερος προβλεπεται γρηγοροτερος απο τον πρωτο εφοσον δεν εχουμε επιπλοκες?? η δεν εχει σχεση ο πρωτος με τον δευτερο..

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και με το καλό.. Να σου ζήσει το πρωτο!!! 

Λοιπόν επειδή κι εγώ ψάχνουν παρα πολυ ,πριν γεννήσω, για το ίδιο θέμα.. Θα σου πω την εμπειρία μου... 

Πρώτη γεννά με φυσιολογικό τοκετό

Σπανε τα νερά 11 το βράδυ, πάω μαιευτήριο.. Δεν προχωρα η διαδικασία και 6 το πρωι (την επομενη μερα)

μου ρίχνουν τεχνητούς πονους... Και γέννησα στις 4 το απόγευμα... 

Πέρασα φριχτους πονους και γενικά μετά ήμουν ένα πτωμα.. Από την ταλαιπωρία. 

Μένω ξανά έγκυος (όταν το πρωτο έκλεισε τους δέκα μήνες) 

Και ζητουσα απεγνωσμένα καισαρική από τον γιατρό μου γιατί φοβόμουν ότι θα παθαινα τα ίδια.. Ευτυχώς εκείνος, για καλή μου τυχη, αρνείται πεισματικα να μου κάνει καισαρική... Φθάνω 39+3 και αρχίζω να έχω συσπάσεις αλλά όχι συστηματικές, ήταν ανά δεκάλεπτο, μετά ανά μια ώρα, μετά παλι ανά δεκάλεπτο, μετά ανά μισάωρο και όλες ήταν αραιές.. Φθάνω λοιπόν έτσι να περασει ενα 24ωρο πονου στο σπίτι, πανταμε την καθοδηγηση της Μαιας και του γιατρου μου, όπου μου έλεγαν να μην παω μαιευτήριο αν δεν γίνουν ανά 5λεπτο οι πονοι με διάρκεια 30δευτερολεπτων...συνεχιζω λοιπόν με πονους... 

Σε λίγες ώρες έπειτα από το 24ωρο γίνονται πολυ έντονο και με διάρκεια, αλλά όχι ανά πενταλεπτο

Εγώ όμως υποφέρω και δεν αντέχω άλλο, νιώθω ότι θα βγει... Σε ένα τέταρτο βρίσκομαι στο μαιευτήριο.. Παραλίγο να γεννήσω στο αυτοκίνητο

Με ετοιμάζουν, μου σπανε τα νερά (ολα αυτα μέσα σε δέκα λεπτά) και μου λένε να εξωθηθω. 

Με μια εξωθηση βγήκε το μωρό, χωρίς να καταλάβω τίποτα... 

Άρα εγώ θα σου έλεγα ότι ναι στην δική μου εμπειρία, παραλιγοκαι θα γεννούσε σπίτι χώρος να το καταλάβω αυτή τη φορά

Ήταν η καλυτερη εμπειρία της ζωής μου αυτή η δευτερη γεννα. 

Με το καλό ευχομαιι

Α! Δεν εκανα καν επισκληριδιο και με έγραψαν με ξυλοκαινη.. Στοβτελος

Επεξεργάστηκαν by Nina13
  • Ευχαριστώ 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, enjoy είπε:

ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΦΤ... Λενε το δευτερο παιδακι ερχεται πιο γρηγορα... ο χρονος τοκετου μειωνεται... συγκριτικα με το πρωτο...

φημες??

για πειτε εμπειριες.... 

η αληθεια ειναι οτι αν δεν εχω συνοδο θελω να ξεμπερδευω γρηγορα για να εχω δυναμεις για  rooming in και να μπορω να ανταπεξελθω....

στον πρωτο  ξυπνησα 7 το πρωι... πονεσα 8...

πηγα 9 εξωτερικα.. με βρηκαν διαστολη 3..

11 με ανεβασαν αιθουσα οδυνων..

3-4γεννησα...

και 5 μου τον φερανε!!! για θηλασμο!!

ο δευτερος προβλεπεται γρηγοροτερος απο τον πρωτο εφοσον δεν εχουμε επιπλοκες?? η δεν εχει σχεση ο πρωτος με τον δευτερο..

 

 

Καλημέρα.Στον πρώτο τοκετό ξεκίνησαν οι πόνοι στις 6 το πρωί.Δεν ήταν έντονοι και ότι να ναι σε συχνότητα.Πηγα στις 9 γιατί είχα ραντεβού για καρδιοτοκογραφο.Λεω στη μαία έχω κάτι πονάκια αλλά δεν γεννάω(σίγουρη εγώ).Μου λέει να σε δω πρώτα.Διαστολη 7 παρακαλώ.Τρεχουν να μου βάλουν όρο και να πάρουν αίμα για εξετάσεις.Στις 11 βγήκε το μωρό.Συνολο 5 ώρες.

Από την αρχή της επόμενης εγκυμοσύνης μου έλεγε ο γιατρος με τον πρώτο πόνο να πάω στην κλινική γιατί η δεύτερη γέννα συνήθως διαρκεί το ένα τρίτο της πρώτης(εκτός εξαιρέσεων).κι ότι θα γεννήσω σε 2 ώρες.Κι όντως πρώτος πόνος στις 4:30 το πρωί.Δεν είμαι σίγουρη όμως ότι γενναω.Στις 5 γίνονται έντονοι οι πονοι(βεβαιώνομαι ότι γεννάω).Στις 5:30 φτάνω κλινική και 6:30 βγαίνει το μωρό.Ο άντρας μου μες το αγχος μην γεννήσω στο αμάξι.Στο επόμενο μου λεει μόλις πεις θέλω τουαλέτα έχουμε φύγει.(έτσι ξεκινάνε οι γέννες μου).

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 6

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Καλημέρα.Στον πρώτο τοκετό ξεκίνησαν οι πόνοι στις 6 το πρωί.Δεν ήταν έντονοι και ότι να ναι σε συχνότητα.Πηγα στις 9 γιατί είχα ραντεβού για καρδιοτοκογραφο.Λεω στη μαία έχω κάτι πονάκια αλλά δεν γεννάω(σίγουρη εγώ).Μου λέει να σε δω πρώτα.Διαστολη 7 παρακαλώ.Τρεχουν να μου βάλουν όρο και να πάρουν αίμα για εξετάσεις.Στις 11 βγήκε το μωρό.Συνολο 5 ώρες.

Από την αρχή της επόμενης εγκυμοσύνης μου έλεγε ο γιατρος με τον πρώτο πόνο να πάω στην κλινική γιατί η δεύτερη γέννα συνήθως διαρκεί το ένα τρίτο της πρώτης(εκτός εξαιρέσεων).κι ότι θα γεννήσω σε 2 ώρες.Κι όντως πρώτος πόνος στις 4:30 το πρωί.Δεν είμαι σίγουρη όμως ότι γενναω.Στις 5 γίνονται έντονοι οι πονοι(βεβαιώνομαι ότι γεννάω).Στις 5:30 φτάνω κλινική και 6:30 βγαίνει το μωρό.Ο άντρας μου μες το αγχος μην γεννήσω στο αμάξι.Στο επόμενο μου λεει μόλις πεις θέλω τουαλέτα έχουμε φύγει.(έτσι ξεκινάνε οι γέννες μου).

ουαου και νομιζα ειχα γρηγορουτσικο τοκετο τρομαρα μου αχαχαα.... εισαι φοβερη ωραιες γεννες!!! να σου ζησουν αγαπη μου!!! υγεια και ευλογια!!

σε ευχαριστωωωω

τι ωραιες αναμνησεις... για πειτε και αλλες!!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, enjoy είπε:

ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΦΤ... Λενε το δευτερο παιδακι ερχεται πιο γρηγορα... ο χρονος τοκετου μειωνεται... συγκριτικα με το πρωτο...

φημες??

για πειτε εμπειριες.... 

η αληθεια ειναι οτι αν δεν εχω συνοδο θελω να ξεμπερδευω γρηγορα για να εχω δυναμεις για  rooming in και να μπορω να ανταπεξελθω....

στον πρωτο  ξυπνησα 7 το πρωι... πονεσα 8...

πηγα 9 εξωτερικα.. με βρηκαν διαστολη 3..

11 με ανεβασαν αιθουσα οδυνων..

3-4γεννησα...

και 5 μου τον φερανε!!! για θηλασμο!!

ο δευτερος προβλεπεται γρηγοροτερος απο τον πρωτο εφοσον δεν εχουμε επιπλοκες?? η δεν εχει σχεση ο πρωτος με τον δευτερο..

 

 

Καλημέρα!

Πρώτη γέννα: έσπασαν τα νερά 3.30 τη νυχτα, 7:30 έφτασα κλινικη (ήμουν 2 ώρες μακριά από την κλινική) και 12 γέννησα!

Δεύτερη γέννα: μου είχε πει ο γιατρός να μπούμε με πρόκληση στις 39 εβδ γιατί φοβόταν μη γεννησω στο δρόμο, δεν ήθελα γιατί ήθελα να είναι έκπληξη! Τελικά ανήμερα 39 εβδ είχα κάτι συσπάσεις εκείνη τη μέρα αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί είχα γενικά τον τελευταίο καιρό. Προς το βράδυ άρχισα να ψιλοποναω αλλά κ πάλι καμία σημασία γιατί είχα και ψιλοπονακια. 1.20 τη νύχτα ένιωσα ένα δυνατό πόνο που επαναλήφθηκε μετα από 10 λεπτά... Έφυγα σφαίρα για Αθήνα, είχα πάλι την απόσταση 2 ωρων, έφαγα τρελούς πόνους στο αμάξι και μόλις φτάσαμε κλινική στις 4 παρα 10 στις 4 ακριβώς γέννησα χωρίς επισκληριδιο δεν πρόλαβαν να μου κάνουν τπτ... 

Δεν θα έλεγα πως μου άρεσε η δεύτερη γέννα μου, καλύτερα να άκουγα το γιατρό και να είχα την άνεση μου και την επισκληριδιο μου και τον άντρα μου μέσα γιατί περίμενε το τεστ κοβιντ και δεν με πρόλαβε!

  • Ευχαριστώ 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, enjoy είπε:

ουαου και νομιζα ειχα γρηγορουτσικο τοκετο τρομαρα μου αχαχαα.... εισαι φοβερη ωραιες γεννες!!! να σου ζησουν αγαπη μου!!! υγεια και ευλογια!!

σε ευχαριστωωωω

τι ωραιες αναμνησεις... για πειτε και αλλες!!!

Να σάι καλά.Οι εγκυμοσύνες μου με ταλαιπώρησαν αλλά οι γέννες μου όχι.Στη δεύτερη πόνεσα πολυυυυυυ αλλά κράτησε λίγο.

Κι εσύ να χαίρεσαι το πρώτο και με το καλό το δεύτερο!


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Nina13 είπε:

Καλησπερα και με το καλό.. Να σου ζήσει το πρωτο!!! 

Λοιπόν επειδή κι εγώ ψάχνουν παρα πολυ ,πριν γεννήσω, για το ίδιο θέμα.. Θα σου πω την εμπειρία μου... 

Πρώτη γεννά με φυσιολογικό τοκετό

Σπανε τα νερά 11 το βράδυ, πάω μαιευτήριο.. Δεν προχωρα η διαδικασία και 6 το πρωι (την επομενη μερα)

μου ρίχνουν τεχνητούς πονους... Και γέννησα στις 4 το απόγευμα... 

Πέρασα φριχτους πονους και γενικά μετά ήμουν ένα πτωμα.. Από την ταλαιπωρία. 

Μένω ξανά έγκυος (όταν το πρωτο έκλεισε τους δέκα μήνες) 

Και ζητουσα απεγνωσμένα καισαρική από τον γιατρό μου γιατί φοβόμουν ότι θα παθαινα τα ίδια.. Ευτυχώς εκείνος, για καλή μου τυχη, αρνείται πεισματικα να μου κάνει καισαρική... Φθάνω 39+3 και αρχίζω να έχω συσπάσεις αλλά όχι συστηματικές, ήταν ανά δεκάλεπτο, μετά ανά μια ώρα, μετά παλι ανά δεκάλεπτο, μετά ανά μισάωρο και όλες ήταν αραιές.. Φθάνω λοιπόν έτσι να περασει ενα 24ωρο πονου στο σπίτι, πανταμε την καθοδηγηση της Μαιας και του γιατρου μου, όπου μου έλεγαν να μην παω μαιευτήριο αν δεν γίνουν ανά 5λεπτο οι πονοι με διάρκεια 30δευτερολεπτων...συνεχιζω λοιπόν με πονους... 

Σε λίγες ώρες έπειτα από το 24ωρο γίνονται πολυ έντονο και με διάρκεια, αλλά όχι ανά πενταλεπτο

Εγώ όμως υποφέρω και δεν αντέχω άλλο, νιώθω ότι θα βγει... Σε ένα τέταρτο βρίσκομαι στο μαιευτήριο.. Παραλίγο να γεννήσω στο αυτοκίνητο

Με ετοιμάζουν, μου σπανε τα νερά (ολα αυτα μέσα σε δέκα λεπτά) και μου λένε να εξωθηθω. 

Με μια εξωθηση βγήκε το μωρό, χωρίς να καταλάβω τίποτα... 

Άρα εγώ θα σου έλεγα ότι ναι στην δική μου εμπειρία, παραλιγοκαι θα γεννούσε σπίτι χώρος να το καταλάβω αυτή τη φορά

Ήταν η καλυτερη εμπειρία της ζωής μου αυτή η δευτερη γεννα. 

Με το καλό ευχομαιι

Α! Δεν εκανα καν επισκληριδιο και με έγραψαν με ξυλοκαινη.. Στοβτελος

οοοο η δευτερη ηταν ονειρο... 

οποτε αν κρινω απο εσας κοριτσια ισχυει για το δευτερο.. ωραια πιο ομαλα θα έρθει και πιο γρηγορα...

και εγω δεν ξερω να το ρισκαρω να μεινω σπιτι για μην κουραστω στο νοσοκομειο αλλα φοβαμαι και εγω μην βγει αυτοκινητο :-P η να παω στο γιατρό κατευθειαν... θα κρινω απο το τις εξελίξεις που θα προκυψουν (πονοι η νερα).... σε συννενοηση με την γιατρο... 

σας ευχαριστω ολεςςς

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, marianna1986 είπε:

Καλημέρα!

Πρώτη γέννα: έσπασαν τα νερά 3.30 τη νυχτα, 7:30 έφτασα κλινικη (ήμουν 2 ώρες μακριά από την κλινική) και 12 γέννησα!

Δεύτερη γέννα: μου είχε πει ο γιατρός να μπούμε με πρόκληση στις 39 εβδ γιατί φοβόταν μη γεννησω στο δρόμο, δεν ήθελα γιατί ήθελα να είναι έκπληξη! Τελικά ανήμερα 39 εβδ είχα κάτι συσπάσεις εκείνη τη μέρα αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί είχα γενικά τον τελευταίο καιρό. Προς το βράδυ άρχισα να ψιλοποναω αλλά κ πάλι καμία σημασία γιατί είχα και ψιλοπονακια. 1.20 τη νύχτα ένιωσα ένα δυνατό πόνο που επαναλήφθηκε μετα από 10 λεπτά... Έφυγα σφαίρα για Αθήνα, είχα πάλι την απόσταση 2 ωρων, έφαγα τρελούς πόνους στο αμάξι και μόλις φτάσαμε κλινική στις 4 παρα 10 στις 4 ακριβώς γέννησα χωρίς επισκληριδιο δεν πρόλαβαν να μου κάνουν τπτ... 

Δεν θα έλεγα πως μου άρεσε η δεύτερη γέννα μου, καλύτερα να άκουγα το γιατρό και να είχα την άνεση μου και την επισκληριδιο μου και τον άντρα μου μέσα γιατί περίμενε το τεστ κοβιντ και δεν με πρόλαβε!

Να σου ζησουν και εσενα τα καμαρια σου και σε ολες σας ευχαριστώ πολυυυ.. και εγω ειμαι σε διλλημα θελω με την ησυχια μου να παω στο νοσκομειο να με περιλαβουν να με καθοδηγησουν... οχι να τρεχουμε να ψαχνουμε φορειο και να γινεται πανικος... απο την αλλη αν καθισω νοσοκομειο ωρες, μετα τον τοκετο χωρις συνοδο φοβαμαι οτι με τις ορμονες και την αυπνια δεν θα μπορω να ανταπεξελθω... μπορει να ειναι το δευτερο αλλα 3 μερες στο νοσοκομειο αυπνια ειναι δυσκολο κακα τα ψέμματα... βεβαια υγεια να εχει το μωρακι και για αυτα υπαρχουν λυσεις απλα ειμαι στο 3ο τριμηνο αφου ολα πανε καλα ασχολουμαι με λεπτομερειες.... 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

@myrina θες να μας πεις και εσυ τις εμπειριες σου οταν εχεις χρονο!!! Με ενδιαφερει επειδη πας και σε δημοσιο!! 

στο πρωτο απο τις 7 τ πρωι (πρωτος πονος περιοδου υποπτος) γεννησα  3-4 το μεσημερι.. δηλαδη σε 8 ωρες εσκασε μυτη.. στο δευτερο για να δουμε!! Προσεχω δεν θελω να σκασει μυτη στο σπιτι η στο δρομο.. θελω να ειμαι χαλαρη στο νοσοκομειο... να συμπληρωσουμε την καρτελιτσα μου.. να ξαπλωσω καρδιοτοκογραφο με την ησυχια μου... να παω στο δωματιο ωδινων με την ηρεμια μου να ξεντυθω ομορφα και ωραια... να κανω το.κοβιντ τεστ... το κλυσματακι μου... δεν θελω αγχος... και πανικο... τα θελω ολα υπο ελεγχο... καλα δεν θελω και να χρονοτριβω απλα να μην είμαι με την ψυχη στο στομα... εγω πονταρω το 2ο αμα γινει στην ιδια λογικη σε 5ωρες απο τον πρώτο  πονο...

Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2020 at 12:57 ΜΜ, Comet είπε:

Καλημέρα.Στον πρώτο τοκετό ξεκίνησαν οι πόνοι στις 6 το πρωί.Δεν ήταν έντονοι και ότι να ναι σε συχνότητα.Πηγα στις 9 γιατί είχα ραντεβού για καρδιοτοκογραφο.Λεω στη μαία έχω κάτι πονάκια αλλά δεν γεννάω(σίγουρη εγώ).Μου λέει να σε δω πρώτα.Διαστολη 7 παρακαλώ.Τρεχουν να μου βάλουν όρο και να πάρουν αίμα για εξετάσεις.Στις 11 βγήκε το μωρό.Συνολο 5 ώρες.

Από την αρχή της επόμενης εγκυμοσύνης μου έλεγε ο γιατρος με τον πρώτο πόνο να πάω στην κλινική γιατί η δεύτερη γέννα συνήθως διαρκεί το ένα τρίτο της πρώτης(εκτός εξαιρέσεων).κι ότι θα γεννήσω σε 2 ώρες.Κι όντως πρώτος πόνος στις 4:30 το πρωί.Δεν είμαι σίγουρη όμως ότι γενναω.Στις 5 γίνονται έντονοι οι πονοι(βεβαιώνομαι ότι γεννάω).Στις 5:30 φτάνω κλινική και 6:30 βγαίνει το μωρό.Ο άντρας μου μες το αγχος μην γεννήσω στο αμάξι.Στο επόμενο μου λεει μόλις πεις θέλω τουαλέτα έχουμε φύγει.(έτσι ξεκινάνε οι γέννες μου).

Ούυυ  είμαστε στο ίδιο γκρουπ!! 

 

.. 1. Πρόκληση .  Παρότι την ωτοκινινη   μ έσπασαν κ εκεί τα νερά ,  από τη στιγμή π ανέβηκα στο δωματιάκι  σε 2.30 -3 ώρες την είχα στα χέρια μου 

2. Μ σπάνε τα νερά ενώ κοιμόμουν  στης 5.30 χωρίς  πόνους.  Πάω νοσοκομείο με γυρνάνε ξαναπάω  στης 8.30 .  Με εξετάζουν  κ τότε ξεκινάνε οι πόνοι .... οξύς  τοκετός -τα είδα όλα. Επισκληριδιος δεν έπιασε ΠΟΤΕ. 10.20 γέννησα

3. Θέλω να κατασκήνωσώ  εξω απ το νοσοκομείο γτ δεν ξέρω τι  θα προλάβω .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 5 months later...
On 22/11/2020 at 5:24 ΠΜ, enjoy είπε:

ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΦΤ... Λενε το δευτερο παιδακι ερχεται πιο γρηγορα... ο χρονος τοκετου μειωνεται... συγκριτικα με το πρωτο...

φημες??

για πειτε εμπειριες.... 

η αληθεια ειναι οτι αν δεν εχω συνοδο θελω να ξεμπερδευω γρηγορα για να εχω δυναμεις για  rooming in και να μπορω να ανταπεξελθω....

στον πρωτο  ξυπνησα 7 το πρωι... πονεσα 8...

πηγα 9 εξωτερικα.. με βρηκαν διαστολη 3..

11 με ανεβασαν αιθουσα οδυνων..

3-4γεννησα...

και 5 μου τον φερανε!!! για θηλασμο!!

ο δευτερος προβλεπεται γρηγοροτερος απο τον πρωτο εφοσον δεν εχουμε επιπλοκες?? η δεν εχει σχεση ο πρωτος με τον δευτερο..

 

 

Πέφτοντας στο θέμα Μου!!

Προς ενημέρωση μελλουσων μαμάδων...Η 2η γεννα χειροτερη απο την πρώτη επεσα κατα τις 12 παρά..  ξεκινησαν ενοχλήσεις στη 12-3 Την νύχτα μεσα στο υπνο μου και  στιφοργυρνουσα... 3 ήταν αρκετά ενοχλητικός ο πόνος κ με ξύπνησε... μετράω συσπασεις καθε 10 λεπτά 1 λεπτό πονος.. λέω οκ γενναω περιμενω μεχρι 5 παω νοσοκομειο διαστολη 3... Δηλαδή κλαιν μαιν... ξεκινησα περπατημα... 7 η ωρα με ξαναελεγχουν διαστολη 3 παλι... το περπατημα στραφι...  ξεκινάω να περπαταω παλι... συνανταω μια γνωστη Μου μου λεει σκαλάκια ανεβοκατεβα 10 η 11 η ωρα διαστολή 3 χεσε μεσα αγανακτώ με στελνουν σπιτι... πάω σπιτι καταταλαιπωρη κοιμαμαι 12με1 με πονους... λέω δεν παλεύεται αλλο σηκωνομαι παω νοσοκομειο... 2 η ωρα νοσοκομειο διαστολη 7... γεννησα κατα τις 3-4.. απλά μαρτύριο ο δεύτερος τοκετός... Στο χειρουργείο παλι καμια διαφορα όση ώρα έσπρωξα το πρώτο μια απο τα ιδια το δεύτερο... όσον αφορά τον πόνο στο πρώτο ουτε πονεσα χαμογελούσα με γιατρο... Στο δευτερο τα είδα όλα... γτ μου βάλανε ωτοκινη πως λεγεται ενδοφλέβια... Ενώ στο πρώτο δεν μου βάλανε καν όρο μονο πεταλούδα για έκτακτη ανάγκη... Τελικά φούμαρα οτι ο 2ος ειναι καλυτερος... οπως η κάθε εγκυμοσυνη ειναι εντελως διαφορετικη... Έτσι και ο τοκετός..  εμένα η πρωτη εγκυμοσυνη ηταν ονειρο και ο τοκετός η δεύτερη αιμορραγια ταλαιπωρία και ο τοκετός πονεμένη ιστορία... πόσες ώρες πονουσα...

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, enjoy είπε:

Πέφτοντας στο θέμα Μου!!

Προς ενημέρωση μελλουσων μαμάδων...Η 2η γεννα χειροτερη απο την πρώτη επεσα κατα τις 12 παρά..  ξεκινησαν ενοχλήσεις στη 12-3 Την νύχτα μεσα στο υπνο μου και  στιφοργυρνουσα... 3 ήταν αρκετά ενοχλητικός ο πόνος κ με ξύπνησε... μετράω συσπασεις καθε 10 λεπτά 1 λεπτό πονος.. λέω οκ γενναω περιμενω μεχρι 5 παω νοσοκομειο διαστολη 3... Δηλαδή κλαιν μαιν... ξεκινησα περπατημα... 7 η ωρα με ξαναελεγχουν διαστολη 3 παλι... το περπατημα στραφι...  ξεκινάω να περπαταω παλι... συνανταω μια γνωστη Μου μου λεει σκαλάκια ανεβοκατεβα 10 η 11 η ωρα διαστολή 3 χεσε μεσα αγανακτώ με στελνουν σπιτι... πάω σπιτι καταταλαιπωρη κοιμαμαι 12με1 με πονους... λέω δεν παλεύεται αλλο σηκωνομαι παω νοσοκομειο... 2 η ωρα νοσοκομειο διαστολη 7... γεννησα κατα τις 3-4.. απλά μαρτύριο ο δεύτερος τοκετός... Στο χειρουργείο παλι καμια διαφορα όση ώρα έσπρωξα το πρώτο μια απο τα ιδια το δεύτερο... όσον αφορά τον πόνο στο πρώτο ουτε πονεσα χαμογελούσα με γιατρο... Στο δευτερο τα είδα όλα... γτ μου βάλανε ωτοκινη πως λεγεται ενδοφλέβια... Ενώ στο πρώτο δεν μου βάλανε καν όρο μονο πεταλούδα για έκτακτη ανάγκη... Τελικά φούμαρα οτι ο 2ος ειναι καλυτερος... οπως η κάθε εγκυμοσυνη ειναι εντελως διαφορετικη... Έτσι και ο τοκετός..  εμένα η πρωτη εγκυμοσυνη ηταν ονειρο και ο τοκετός η δεύτερη αιμορραγια ταλαιπωρία και ο τοκετός πονεμένη ιστορία... πόσες ώρες πονουσα...

 

Λυπάμαι που ταλαιπωρήθηκες.Να σου ζήσει το μωράκι σου.Σε όλα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.Θα το ξεχάσεις όμως κι αυτό. Εγώ εδώ που πέρασα τα πάνδεινα κυρίως στην δεύτερη εγκυμοσύνη  τώρα που χρονισε ο μικρός σκέφτομαι ότι αν ήμουν πιο νέα μπορεί να έκανα κι άλλο παιδάκι σε κάνα χρόνο.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...