Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Ήθελα να σας ρωτησω το εξής: Τρίτη μέρα από τη γέννηση και δεν έχω κατεβάσει γάλα ακόμα, έχω μόνο πρώτο γάλα. Του δώσαμε χθες δυο φορές συμπλήρωμα και αγχώνομαι αν θα κατέβει το γάλα. Κάναμε καλά λέτε που δώσαμε συμπλήρωμα η θα συνηθίσει στην ευκολία; Αλλά από την άλλη δεν χόρταινε το καημένο. Έχω λίγο αγχωθεί με αυτό.

Καλημερα λιακάδα μου.. Εμενα μου ήρθε 5η με 6η μέρα μετά από αντλήσεις καθώς δεν επινε από στηθος.. Μην αγχωνεσαι και θα ερθει.. Βαζε τον στο στηθος να πίνει για να σου κατέβει.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 21/8/2021 at 2:21 ΜΜ, xenia^^ είπε:

Καλησπέρα Κορίτσια μου !! Γύρισα από ΡΕΑ !! Τράχηλος κλειστός !! Πασπάτεψε εκεί με το χέρι και Μου είπε αν δεν ενεργοποιηθεί τοκετός μέχρι Τετάρτη να πάω να με δει κι να μπω Πέμπτη με πρόκληση !! Παρασκευή έχω την πιθανή μου οπότε είναι μια χαρά.. να πω την αλήθεια δεν αντέχω να πάει παραπάνω !!! Σίγουρα ομως προτιμάω να γίνουν όλα απο μόνα τους !! 

και εγώ απο κιλά 11,5 είμαι.. χαίρομαι που ακούω ότι τα χάνετε έτσι με ευκολία !!! Τα πήγαμε πολύ καλα !!!!! 

Κοντεύει Ξένια μου, λίγες μέρες έμειναν μόνο με το καλό!! Να σου πω καταλαβαίνω πως το λες το να έρθουν όλα από μόνα τους αλλά να ξέρεις το προγραμματισμένο έχει πολλά θετικά! Μη το σκέφτεσαι λοιπόν, ότι από τα δύο και να γίνει θα πάνε όλα υπέροχα :)

On 21/8/2021 at 3:38 ΜΜ, CMES είπε:

Η @Anneliz στα λεει πολυ σωστα. Αν διατηρησεις αυτο που κανεις τωρα το μωρο θα θηλαζει ολο και λιγοτερο, οποτε η παραγωγη σου θα μειωθει σταδιακα και θα διακοπει. Ετσι συνεβει και σε μενα στο 1ο παιδι. Τα 20 λεπτα θηλασμος μειωνοντουσαν σταδιακα γιατι το παιδι δυσανασχετουσε και ανυπομονουσε να περασει στην ευκοκη λυση. Ποσα ml συμπληρωμα δινεις; σε ολα τα γευματα; θα πρεπει σιγα σιγα να αφαιρεις μπουκαλια απο τα γευματα. Ξεκινα με το πιο ευκολο, την ωρα δηλαδη της ημερας που εισαι εσυ πιο ξεκουραστη γιατι πιθανοτατα το παιδι δεν θα ξεκολαει απο το στηθος για πολλη ωρα. Αν θες πιο εμπεριστατωμενες συμβουλες απευθυνσου στη Φαιναρετη, δινουν συμβουλες και τηλεφωνικα. Αν δεν βαριεσαι να διαβασεις ειχα ανοιξει μεγαλο θεμα στο parents "αποτυχια θηλασμου-τι δεν πηγε καλα" κατα τη διαρκεια της προσπαθειας στο 2ο παιδι, οπου αναλυουμε τι δεν πηγε καλα την 1η φορα αλλα και την προσπαθεια να κοψω τοσυμπληρωμα.

Επισης να ξερεις οτι σε αυτη τη φαση δεν τα παρακινει το αισθημα της πεινας μονο αλλα και η αναγκη της ασφαλειας και της παρηγοριας. Ενα παιδι που δεν φευγει απο το στηθος δεν σημαινει απαραιτητα οτι δεν χορταινει. Ειναι προγραμματισμενο να το κανει αυτο προκειμενου να νιωσει ασφαλεια και να ενεργοποιησει τη δικη σου παραγωγη.

Κορίτσια μου @CMES και @Annelizευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες και τις συμβουλές!! Η αλήθεια είναι ότι και εγώ αυτό φοβόμουν, μη χασει η μικρή επαφή με το στήθος και αρχίσει να μη το θέλει λόγω της ευκολίας του μπιμπερό αλλά ευτυχώς δεν δείχνει τέτοια σημάδια προς το παρόν τουλάχιστον. Όση ώρα την έχω στο στήθος θηλάζει ενεργητικά και μετά μόλις δίνουμε μπιμπερό επίσης πίνει με πολύ ευχαρίστηση. 

Στη Φαιναρετη κάναμε σεμινάριο λίγες εβδομάδες πριν γεννήσω και η αλήθεια είναι πως ήταν εξαιρετικά ενημερωτικό! Στη θεωρία όλα αυτά που λέμε τα ξέρω αλλά στην πράξη είναι πολύ διαφορετικά γιατί προσωπικά ζορίστηκα πάρα πολύ στο μαιευτήριο να βλέπω το μωρό να πλανταζει από την πείνα και να μην ξέρω τι να το κάνω. Μάλλον θα απευθυνθώ πάλι σε αυτούς να δω τι θα μου πουν.. Μήπως υπάρχει κάποιος σχετικά εύκολος τρόπος να αυξηθεί το γάλα μου, χωρίς απαραίτητα να φτάσουμε στον αποκλειστικό θηλασμό αφού δεν ξέρω και αν θα ήθελα κάτι τέτοιο δεδομένου των συνθηκών, γυρίζω και στη δουλειά μου αρχές Οκτώβρη. 

Τώρα θηλάζει ένα τέταρτο στο κάθε στήθος, λογικά πίνει γύρω στα 40 ml αν κρίνω από το πόσο βγάζω με το θήλαστρο και μετά πίνει άλλα 100ml περίπου συμπλήρωμα. Πάμε πολύ καλά με το βάρος, παίρνουμε 40 γραμμάρια την ημέρα και προσπαθούμε να φτάσουμε το βάρος της γέννησης. Με το νοσοκομειακο θήλαστρο βρε κορίτσια δεν υποτίθεται ότι αυξάνεται η παραγωγή μας;; Δεν έχει δηλαδή νόημα να αντλώ μετά το θηλασμό ώστε να συνεχίζει το στήθος να παίρνει το μήνυμα;

On 21/8/2021 at 4:41 ΜΜ, Anneliz είπε:

Θα αυξηθεί η παραγωγή σου σίγουρα! Η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει απο πολλές κοπέλες ότι στο μεαιυτηριο τους λένε να δώσουν συμπληρωμα για τον ίκτερο, αλλα ρε κορίτσια εγώ όσα έχω διαβάσει και επειδή το ψάχνω πολυ, και με τον θηλασμο μόνο περνάει ο ίκτερος. Ίσως το λενε επειδή στην αρχή δεν έχει κατέβει το γάλα, αλλα και πάλι γτ να δυσκολέψουν έτσι τις μανούλες ώστε να συνηθίσουν στο ξενο τα μωρακια; δεν μπορώ να καταλάβω.. 

Εγω αυτό που διάβαζα ψάχνοντας για τον ίκτερο είναι ότι το μητρικό γάλα τον εμποδίζει να φύγει αλλά χωρίς να σημαίνει κάτι αφού ο φυσιολογικός ίκτερος νεογέννητου είναι ουσιαστικά μια φυσιολογική κατάσταση και δεν χειροτερεύει έντονα αν δεν υπάρχουν παράγοντες κινδύνου όπως ασυμβατότητα ρεζους κλπ. Εγώ έδωσα συμπλήρωμα γιατί η επόμενη επιλογή ήταν να φύγω από το μαιευτήριο χωρίς τη μπέμπα αφού θα την κρατούσαν στη λάμπα (εξιτήριο υπό όρους όπως είπαν οι παιδίατροι εκεί). Δεν το σκέφτηκα δεύτερη φορά, άσε που είχα περάσει εφιαλτικό προηγούμενο βράδυ να μην ξέρω τι να την κάνω τη μπέμπα από το κλάμα. Φώναξαν οι παιδίατροι και τη σύμβουλο θηλασμού του μαιευτηριου η οποία με διαβεβαίωσε ότι με το σωστό χειρισμό και αν δεν σταματήσει το μωρό να μπαίνει στο στήθος δεν θα χάσουμε το θηλασμό εντελώς επειδή δίνουμε συμπλήρωμα. Τώρα τι να πω, όλα αυτά από τη θεωρία στην πράξη διαφέρουν πολύ.. 

On 21/8/2021 at 7:59 ΜΜ, Liakada είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Γεννήθηκε σήμερα ο μπεμπακος μας, 2880 κιλά και κούκλος με χειλαρες και μεγάλα μάτια! Ζόρικο αγόρι. Γεννήθηκε και δάγκωσε τον γιατρό και κατούρησε δυο νοσοκόμες!:-D

Αλλά μας τον πήρανε στη μόναδα για ένα η δυο εικοσιτετράωρα προληπτικά για να τον παρακολουθούν λόγω σακχάρου μην κάνει υπογλυκαιμία. Εμένα θα μου φέρουν θήλαστρο να αντλησω. Γενικά πάντως παιδιά έχει πόνο μετα την καισαρική. Τώρα με έπιασε λίγο το παυσίπονο και είμαι λίγο καλύτερα! Εύχομαι με το καλό και τα κορίτσια που απέμειναν να κρατήσουν τα μωράκια τους στην αγκαλια σύντομα!

Κορίτσι μου γλυκό να σας ζήσει ο μπεμπακος σας!!!! ❤️ Χάχαχαχαχα έκανε έντονα αισθητή την παρουσία του βγαίνοντας στον κόσμο, θα γίνει μεγάλο αλάνι!! Γρήγορη ανάρρωση ευχομαι γλυκιά μου! 

On 22/8/2021 at 9:07 ΠΜ, Sofiamar93 είπε:

@Liakada μου να σου ζήσει ο λεβεντης... Ετσι τα αγορακια κάνουν αισθητή την παρουσία τους.. Και εμενα μόλις τον γέννησα κατουρησε 3 φορες 2 μαιες και τον γιατρο μου.. Χαχαχα πολύ γέλιο.. Ελπιζω να εισαι καλυτερα.. Δεν ξερω τον πόνο της καισαρική αλλά είχα μαζί μου στην κλινικη μια γυναίκα με καισαρική και την είδα ότι πονούσε πολύ.. Περαστικα σου. Ζήτα φάρμακα να μην πονας.. Εμας μας είπαν λόγω θηλασμού μόνο panadol δικαιουμαστε σε χαπια.. Εσένα μήπως μπορούν να σου βάλουν σε όρο για να δράσει πιο γρήγορα..

Εμείς κοριτσια μου κόψαμε τελείως την φόρμουλα.. Δίνω μόνο δικό μου.. Το βγαζω κάθε 3 ώρες.. Πάθαμε 3 μερες πόνο στην κοιλιτσα μας δεν μπορούσε να κάνει κακά του και νομιζω φταιει η φόρμουλα.. Αναγκάστηκα με και του βαλαμε εχθες υπόθετο γλυκερίνης και το καημενο από εχθές έχει κάνει 9 φορές κακά του.. Ηρεμησε η κοιλιτσα του που ήταν πέτρα... Εφυγε ο ίκτερο τελείως και παίρνουμε μπολικα γραμμάρια.. Ο παιδίατρος μας είναι πολύ χαρούμενος που παίρνει έτσι βάρος.. Βέβαια δεν πίνει τα 30 ml που μου έλεγαν στην κλινικη.. Θελει τουλάχιστον 70ml και κάποιες φορές 80 ml η 90ml..ειναι φαγανας.. Χαχαχα.. Εσεις πως ειστε?? Αύριο έχουμε την @kons27 για γεννητούρια.. Εχουμε και άλλη μανουλα?? 

Καλά κλαιω με τους γιους σας κορίτσια!! Τους κατουρανε όλους κυριολεκτικά και μεταφορικά ετσιιιι!!!! :lol:

Σοφακι μου πολύ χαίρομαι που έπεσε και εσάς ο ίκτερος σας και τα πάτε τοσο καλά με το φαγητό!! Τι εννοείς όμως σου είπαν 30 ml; Σε κάθε γεύμα μόνο τόσο;; Δηλαδή εσύ βγάζοντας μέχρι 90 ml μητρικό χορταίνει ο μικρός; Εμάς η μπεμπα τρώει συνολικά γύρω στα 150 σε κάθε γεύμα για να παίρνει όσο βάρος πρέπει και μου φαίνεται άπιαστο όνειρο να το πετύχω αυτό μόνο με στήθος. Βγάζω στη μισή ώρα το πολύ 50ml..

22 ώρες πρίν, kons27 είπε:

Κορίτσια μου μπαίνουμε με πρόκληση αύριο!!! 40 εβδομάδες...! ανυπομονώ ν κρατήσω το θαυματακι μου!!!

Με το καλό κοπέλα μου να υποδεχτείς το γιο σου!! Όλα να πάνε τέλεια, να έχεις έναν εύκολο και γρήγορο τοκετό εύχομαι!!! :wub:

12 ώρες πρίν, fotini* είπε:

Κοριτσια μου χαθηκα αλλα καταλαβαινετε το λογο!!!

Να μας ζησουν τα μωρακια κοριτσια και καλή ανάπτυξη να έχουν!

Εγώ από κιλάκια είχα πάρει 11 και έχασα 12 μέχρι στιγμής!! Πήγα καλά σ αυτό το θέμα...

@Φραουλίνο κι εγω δεν αντεχω αποκλειστικο θηλασμό και του δίνω φόρμουλα ενώ κάποιες φορές τη μέρα τον βάζω και μισή ώρα στο στήθος...όμως βρε κορίτσια εμείς ήδη φτάσαμε να πίνουμε 150 και 180ml ενώ ακόμα και όταν πίνει απ το στήθος δεν μειώνεται η ποσότητα στο συμπλήρωμα...βασικά με το θηλασμό μπορώ να πω ότι πίνει και πιο πολύ συμπλήρωμα...οπότε στην ουσία τον θηλάζω απλά για να παίρνει αντισώματα και όχι για να χορτασει...δύσκολα τα πράγματα με το θηλασμό και μπράβο σε όσες το παλεύουν!!!

Φωτεινή μου αρχικά συγχαρητήρια για τα κιλά, σε βρίσκω άψογη!!! :-D

Και εμάς η μικρή τρωει πολύ, γύρω στα 140 με 150ml ανα τρίωρο με τετραωρο το πολύ.. Την βάζω κάθε φορά μισή ώρα στο στήθος πριν το συμπλήρωμα (η αντλώ για να της το δώσει ο άντρας μου τη νύχτα) για να μη χάνει και το στήθος το μήνυμα να συνεχίσει να παράγει. Το γάλα μου όλο και αυξάνεται αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε ακόμα να καλύψει τις ανάγκες της. Για εμάς είναι πολύ σημαντικό που πίνει από μπουκάλι γιατί θα επιστρέψω στη δουλειά σύντομα αλλά και γιατί δεν θα ήθελα να έχω την αποκλειστική ευθύνη του ταισματος της. Βέβαια θα ήθελα να τρώει λιγότερο σκόνη και πιο πολύ από μένα και αυτό ψάχνω τρόπο να πετύχω.. Θα δούμε! 

4 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Ήθελα να σας ρωτησω το εξής: Τρίτη μέρα από τη γέννηση και δεν έχω κατεβάσει γάλα ακόμα, έχω μόνο πρώτο γάλα. Του δώσαμε χθες δυο φορές συμπλήρωμα και αγχώνομαι αν θα κατέβει το γάλα. Κάναμε καλά λέτε που δώσαμε συμπλήρωμα η θα συνηθίσει στην ευκολία; Αλλά από την άλλη δεν χόρταινε το καημένο. Έχω λίγο αγχωθεί με αυτό.

Εμένα 5η μέρα κατέβηκε και έτσι ξεκινήσαμε το συμπλήρωμα αφού στο μεταξύ ανέβασε και ίκτερο αλλά δεν μπορούσα να την κάνω και καλά από το κλάμα και την πείνα οπότε θα είχα δώσει έτσι και αλλιώς.. 

Νομίζω έχει πολύ να κάνει με το κάθε μωρό το πως θα διαχειριστει τη μεικτή διατροφή, η δικιά μου πίνει με πολύ ευχαρίστηση και από τα δύο, δεν απορρίπτει κανένα ούτε χάνει την υπομονή της στο θηλασμό. Αν όμως δεις να συμβαίνει κάτι τέτοιο και θέλεις να το γυρίσεις σε αποκλειστικό θα θέλει επιμονή και ίσως τη βοήθεια συμβούλου θηλασμού. Όλα θεωρώ έχουν να κάνουν και με το τι στόχο έχεις, μέχρι που θέλεις να το φτάσεις.. Μη φοβάσαι δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι που να μη μπορείς να το πετύχεις αν το θέλεις και το παλέψεις! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Φραουλίνο είπε:

Κοντεύει Ξένια μου, λίγες μέρες έμειναν μόνο με το καλό!! Να σου πω καταλαβαίνω πως το λες το να έρθουν όλα από μόνα τους αλλά να ξέρεις το προγραμματισμένο έχει πολλά θετικά! Μη το σκέφτεσαι λοιπόν, ότι από τα δύο και να γίνει θα πάνε όλα υπέροχα :)

Κορίτσια μου @CMES και @Annelizευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες και τις συμβουλές!! Η αλήθεια είναι ότι και εγώ αυτό φοβόμουν, μη χασει η μικρή επαφή με το στήθος και αρχίσει να μη το θέλει λόγω της ευκολίας του μπιμπερό αλλά ευτυχώς δεν δείχνει τέτοια σημάδια προς το παρόν τουλάχιστον. Όση ώρα την έχω στο στήθος θηλάζει ενεργητικά και μετά μόλις δίνουμε μπιμπερό επίσης πίνει με πολύ ευχαρίστηση. 

Στη Φαιναρετη κάναμε σεμινάριο λίγες εβδομάδες πριν γεννήσω και η αλήθεια είναι πως ήταν εξαιρετικά ενημερωτικό! Στη θεωρία όλα αυτά που λέμε τα ξέρω αλλά στην πράξη είναι πολύ διαφορετικά γιατί προσωπικά ζορίστηκα πάρα πολύ στο μαιευτήριο να βλέπω το μωρό να πλανταζει από την πείνα και να μην ξέρω τι να το κάνω. Μάλλον θα απευθυνθώ πάλι σε αυτούς να δω τι θα μου πουν.. Μήπως υπάρχει κάποιος σχετικά εύκολος τρόπος να αυξηθεί το γάλα μου, χωρίς απαραίτητα να φτάσουμε στον αποκλειστικό θηλασμό αφού δεν ξέρω και αν θα ήθελα κάτι τέτοιο δεδομένου των συνθηκών, γυρίζω και στη δουλειά μου αρχές Οκτώβρη. 

Τώρα θηλάζει ένα τέταρτο στο κάθε στήθος, λογικά πίνει γύρω στα 40 ml αν κρίνω από το πόσο βγάζω με το θήλαστρο και μετά πίνει άλλα 100ml περίπου συμπλήρωμα. Πάμε πολύ καλά με το βάρος, παίρνουμε 40 γραμμάρια την ημέρα και προσπαθούμε να φτάσουμε το βάρος της γέννησης. Με το νοσοκομειακο θήλαστρο βρε κορίτσια δεν υποτίθεται ότι αυξάνεται η παραγωγή μας;; Δεν έχει δηλαδή νόημα να αντλώ μετά το θηλασμό ώστε να συνεχίζει το στήθος να παίρνει το μήνυμα;

Εγω αυτό που διάβαζα ψάχνοντας για τον ίκτερο είναι ότι το μητρικό γάλα τον εμποδίζει να φύγει αλλά χωρίς να σημαίνει κάτι αφού ο φυσιολογικός ίκτερος νεογέννητου είναι ουσιαστικά μια φυσιολογική κατάσταση και δεν χειροτερεύει έντονα αν δεν υπάρχουν παράγοντες κινδύνου όπως ασυμβατότητα ρεζους κλπ. Εγώ έδωσα συμπλήρωμα γιατί η επόμενη επιλογή ήταν να φύγω από το μαιευτήριο χωρίς τη μπέμπα αφού θα την κρατούσαν στη λάμπα (εξιτήριο υπό όρους όπως είπαν οι παιδίατροι εκεί). Δεν το σκέφτηκα δεύτερη φορά, άσε που είχα περάσει εφιαλτικό προηγούμενο βράδυ να μην ξέρω τι να την κάνω τη μπέμπα από το κλάμα. Φώναξαν οι παιδίατροι και τη σύμβουλο θηλασμού του μαιευτηριου η οποία με διαβεβαίωσε ότι με το σωστό χειρισμό και αν δεν σταματήσει το μωρό να μπαίνει στο στήθος δεν θα χάσουμε το θηλασμό εντελώς επειδή δίνουμε συμπλήρωμα. Τώρα τι να πω, όλα αυτά από τη θεωρία στην πράξη διαφέρουν πολύ.. 

Κορίτσι μου γλυκό να σας ζήσει ο μπεμπακος σας!!!! ❤️ Χάχαχαχαχα έκανε έντονα αισθητή την παρουσία του βγαίνοντας στον κόσμο, θα γίνει μεγάλο αλάνι!! Γρήγορη ανάρρωση ευχομαι γλυκιά μου! 

Καλά κλαιω με τους γιους σας κορίτσια!! Τους κατουρανε όλους κυριολεκτικά και μεταφορικά ετσιιιι!!!! :lol:

Σοφακι μου πολύ χαίρομαι που έπεσε και εσάς ο ίκτερος σας και τα πάτε τοσο καλά με το φαγητό!! Τι εννοείς όμως σου είπαν 30 ml; Σε κάθε γεύμα μόνο τόσο;; Δηλαδή εσύ βγάζοντας μέχρι 90 ml μητρικό χορταίνει ο μικρός; Εμάς η μπεμπα τρώει συνολικά γύρω στα 150 σε κάθε γεύμα για να παίρνει όσο βάρος πρέπει και μου φαίνεται άπιαστο όνειρο να το πετύχω αυτό μόνο με στήθος. Βγάζω στη μισή ώρα το πολύ 50ml..

Με το καλό κοπέλα μου να υποδεχτείς το γιο σου!! Όλα να πάνε τέλεια, να έχεις έναν εύκολο και γρήγορο τοκετό εύχομαι!!! :wub:

Φωτεινή μου αρχικά συγχαρητήρια για τα κιλά, σε βρίσκω άψογη!!! :-D

Και εμάς η μικρή τρωει πολύ, γύρω στα 140 με 150ml ανα τρίωρο με τετραωρο το πολύ.. Την βάζω κάθε φορά μισή ώρα στο στήθος πριν το συμπλήρωμα (η αντλώ για να της το δώσει ο άντρας μου τη νύχτα) για να μη χάνει και το στήθος το μήνυμα να συνεχίσει να παράγει. Το γάλα μου όλο και αυξάνεται αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε ακόμα να καλύψει τις ανάγκες της. Για εμάς είναι πολύ σημαντικό που πίνει από μπουκάλι γιατί θα επιστρέψω στη δουλειά σύντομα αλλά και γιατί δεν θα ήθελα να έχω την αποκλειστική ευθύνη του ταισματος της. Βέβαια θα ήθελα να τρώει λιγότερο σκόνη και πιο πολύ από μένα και αυτό ψάχνω τρόπο να πετύχω.. Θα δούμε! 

Εμένα 5η μέρα κατέβηκε και έτσι ξεκινήσαμε το συμπλήρωμα αφού στο μεταξύ ανέβασε και ίκτερο αλλά δεν μπορούσα να την κάνω και καλά από το κλάμα και την πείνα οπότε θα είχα δώσει έτσι και αλλιώς.. 

Νομίζω έχει πολύ να κάνει με το κάθε μωρό το πως θα διαχειριστει τη μεικτή διατροφή, η δικιά μου πίνει με πολύ ευχαρίστηση και από τα δύο, δεν απορρίπτει κανένα ούτε χάνει την υπομονή της στο θηλασμό. Αν όμως δεις να συμβαίνει κάτι τέτοιο και θέλεις να το γυρίσεις σε αποκλειστικό θα θέλει επιμονή και ίσως τη βοήθεια συμβούλου θηλασμού. Όλα θεωρώ έχουν να κάνουν και με το τι στόχο έχεις, μέχρι που θέλεις να το φτάσεις.. Μη φοβάσαι δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι που να μη μπορείς να το πετύχεις αν το θέλεις και το παλέψεις! 

Στην κλινικη μου είπαν για αρχή μόνο 30 ml ξένο γάλα να του κάνω και εννοειται δεν του έφτανε... Μολις ηρθα σπιτι του εκανα 60.. Και τα επινε με ευκολία.. Επίσης ο παιδίατρος μου είπε όσο πίνει και θέλει το μωρο να δίνω.. Όσο δεν κάνει εμετο να του δίνω.. Και είμαστε στα 80 ml πλέον.. Εχω καταλαβει ότι 80 ml είναι τα ιδανικά του.. Ουτε κάνει εμετο ούτε τίποτα... Απλα στις δυόμιση ώρες με 3 θέλει ξανα.. Δνε κοιμαται παραπάνω.. Σπάνιες περιπτώσεις θα κοιμηθεί 4ωρα..βαρος παίρνει πολύ καλά.. Μέσα σε μια εβδομαδα πήρε σχεδόν 300 γραμμάρια.. Και ο ίκτερος έφυγε.. Τον είχα όλη μέρα γυμνό μόνο με παμπερ κάτω από το παράθυρο στο φως και το απόγευμα που πέφτει ο ήλιος και δεν καίει τον εβγαζα έξω.. Συν το γαλα ξένο που του έδινα.. Αλλα το έκοψα αυτό πλέον.. Δίνω μόνο δικό μου.. Και να σας πω την αληθεια μπορεί να είναι πάρα πολύ κουραστικό να βγάζεις συνέχεια γαλα να βάζεις ψυγείο να βάζεις κατάψυξη να αποστειρώνει ξανα και ξανα τα πάντα από μπιμπερό και θηλαστρα αλλά έχεις την άνεση αν έχεις κάποιον κοντά σου να σε βοηθήσει στο τάισμα.. Για παράδειγμα την νυχτα που έρχεται ο αντρας μου με βοηθάει στο να κάνω εγω ένα μπάνιο να χαλαρώσω να φαω να τακτοποιηθεί εκεινος το μωρο.. Εμενα είναι ιδιότροπος εντομεταξυ και στα μπιμπερό.. Σας κάνουν και εσάς έτσι ιδιοτροπίες? Θέλει μόνο τα μπιμπερό mum αυτά τα μικρά που ειναι με μπεζ χρώμα.. Εντομεταξυ είναι τα μόνα που δεν αγόρασα είναι και τα 3 που εχω δωρακια από την κλινική και τον γιατρο.. Δεν πιάνει αλλά κοριτσια μου.. Και ακόμη ένα που πιάνει αλλά τον βλέπω δεν τρελαινεται κιόλας είναι το Tommy teepy αλλά ένα συγκεκριμένο.. Το άλλο που έχει διαφορετικό στόμιο ούτε καν.. 

Α επίσης για τα κιλα μας εγω ειχα παρει σύνολο 8μιση κιλα μου έχουν μείνει τα δύο.. Δηλαδή έχασα τα 6 κιλα.. Αλλα αυτά τα έχασα με το που γέννησα.. Ουτε διατροφή κάνω ούτε τίποτα.. Και ούτε πρόκειται.. Σιγα σιγα θα επανέλθουμε στα κιλά μας... Ουτε που με νοιάζει.. Αφου κοριτσια υπάρχει πολύ πείνα.. Δεν ξερω αν φταίει ο θηλασμός.. Αλλα πειναω συνέχεια.. Απλα δεν μπορώ να φαω πολύ ποσότητα.. Συνεχεια θέλω να τσιμπαω.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Κοντεύει Ξένια μου, λίγες μέρες έμειναν μόνο με το καλό!! Να σου πω καταλαβαίνω πως το λες το να έρθουν όλα από μόνα τους αλλά να ξέρεις το προγραμματισμένο έχει πολλά θετικά! Μη το σκέφτεσαι λοιπόν, ότι από τα δύο και να γίνει θα πάνε όλα υπέροχα :)

Κορίτσια μου @CMES και @Annelizευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες και τις συμβουλές!! Η αλήθεια είναι ότι και εγώ αυτό φοβόμουν, μη χασει η μικρή επαφή με το στήθος και αρχίσει να μη το θέλει λόγω της ευκολίας του μπιμπερό αλλά ευτυχώς δεν δείχνει τέτοια σημάδια προς το παρόν τουλάχιστον. Όση ώρα την έχω στο στήθος θηλάζει ενεργητικά και μετά μόλις δίνουμε μπιμπερό επίσης πίνει με πολύ ευχαρίστηση. 

Στη Φαιναρετη κάναμε σεμινάριο λίγες εβδομάδες πριν γεννήσω και η αλήθεια είναι πως ήταν εξαιρετικά ενημερωτικό! Στη θεωρία όλα αυτά που λέμε τα ξέρω αλλά στην πράξη είναι πολύ διαφορετικά γιατί προσωπικά ζορίστηκα πάρα πολύ στο μαιευτήριο να βλέπω το μωρό να πλανταζει από την πείνα και να μην ξέρω τι να το κάνω. Μάλλον θα απευθυνθώ πάλι σε αυτούς να δω τι θα μου πουν.. Μήπως υπάρχει κάποιος σχετικά εύκολος τρόπος να αυξηθεί το γάλα μου, χωρίς απαραίτητα να φτάσουμε στον αποκλειστικό θηλασμό αφού δεν ξέρω και αν θα ήθελα κάτι τέτοιο δεδομένου των συνθηκών, γυρίζω και στη δουλειά μου αρχές Οκτώβρη. 

Τώρα θηλάζει ένα τέταρτο στο κάθε στήθος, λογικά πίνει γύρω στα 40 ml αν κρίνω από το πόσο βγάζω με το θήλαστρο και μετά πίνει άλλα 100ml περίπου συμπλήρωμα. Πάμε πολύ καλά με το βάρος, παίρνουμε 40 γραμμάρια την ημέρα και προσπαθούμε να φτάσουμε το βάρος της γέννησης. Με το νοσοκομειακο θήλαστρο βρε κορίτσια δεν υποτίθεται ότι αυξάνεται η παραγωγή μας;; Δεν έχει δηλαδή νόημα να αντλώ μετά το θηλασμό ώστε να συνεχίζει το στήθος να παίρνει το μήνυμα;

Εγω αυτό που διάβαζα ψάχνοντας για τον ίκτερο είναι ότι το μητρικό γάλα τον εμποδίζει να φύγει αλλά χωρίς να σημαίνει κάτι αφού ο φυσιολογικός ίκτερος νεογέννητου είναι ουσιαστικά μια φυσιολογική κατάσταση και δεν χειροτερεύει έντονα αν δεν υπάρχουν παράγοντες κινδύνου όπως ασυμβατότητα ρεζους κλπ. Εγώ έδωσα συμπλήρωμα γιατί η επόμενη επιλογή ήταν να φύγω από το μαιευτήριο χωρίς τη μπέμπα αφού θα την κρατούσαν στη λάμπα (εξιτήριο υπό όρους όπως είπαν οι παιδίατροι εκεί). Δεν το σκέφτηκα δεύτερη φορά, άσε που είχα περάσει εφιαλτικό προηγούμενο βράδυ να μην ξέρω τι να την κάνω τη μπέμπα από το κλάμα. Φώναξαν οι παιδίατροι και τη σύμβουλο θηλασμού του μαιευτηριου η οποία με διαβεβαίωσε ότι με το σωστό χειρισμό και αν δεν σταματήσει το μωρό να μπαίνει στο στήθος δεν θα χάσουμε το θηλασμό εντελώς επειδή δίνουμε συμπλήρωμα. Τώρα τι να πω, όλα αυτά από τη θεωρία στην πράξη διαφέρουν πολύ.. 

Κορίτσι μου γλυκό να σας ζήσει ο μπεμπακος σας!!!! ❤️ Χάχαχαχαχα έκανε έντονα αισθητή την παρουσία του βγαίνοντας στον κόσμο, θα γίνει μεγάλο αλάνι!! Γρήγορη ανάρρωση ευχομαι γλυκιά μου! 

Καλά κλαιω με τους γιους σας κορίτσια!! Τους κατουρανε όλους κυριολεκτικά και μεταφορικά ετσιιιι!!!! :lol:

Σοφακι μου πολύ χαίρομαι που έπεσε και εσάς ο ίκτερος σας και τα πάτε τοσο καλά με το φαγητό!! Τι εννοείς όμως σου είπαν 30 ml; Σε κάθε γεύμα μόνο τόσο;; Δηλαδή εσύ βγάζοντας μέχρι 90 ml μητρικό χορταίνει ο μικρός; Εμάς η μπεμπα τρώει συνολικά γύρω στα 150 σε κάθε γεύμα για να παίρνει όσο βάρος πρέπει και μου φαίνεται άπιαστο όνειρο να το πετύχω αυτό μόνο με στήθος. Βγάζω στη μισή ώρα το πολύ 50ml..

Με το καλό κοπέλα μου να υποδεχτείς το γιο σου!! Όλα να πάνε τέλεια, να έχεις έναν εύκολο και γρήγορο τοκετό εύχομαι!!! :wub:

Φωτεινή μου αρχικά συγχαρητήρια για τα κιλά, σε βρίσκω άψογη!!! :-D

Και εμάς η μικρή τρωει πολύ, γύρω στα 140 με 150ml ανα τρίωρο με τετραωρο το πολύ.. Την βάζω κάθε φορά μισή ώρα στο στήθος πριν το συμπλήρωμα (η αντλώ για να της το δώσει ο άντρας μου τη νύχτα) για να μη χάνει και το στήθος το μήνυμα να συνεχίσει να παράγει. Το γάλα μου όλο και αυξάνεται αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε ακόμα να καλύψει τις ανάγκες της. Για εμάς είναι πολύ σημαντικό που πίνει από μπουκάλι γιατί θα επιστρέψω στη δουλειά σύντομα αλλά και γιατί δεν θα ήθελα να έχω την αποκλειστική ευθύνη του ταισματος της. Βέβαια θα ήθελα να τρώει λιγότερο σκόνη και πιο πολύ από μένα και αυτό ψάχνω τρόπο να πετύχω.. Θα δούμε! 

Εμένα 5η μέρα κατέβηκε και έτσι ξεκινήσαμε το συμπλήρωμα αφού στο μεταξύ ανέβασε και ίκτερο αλλά δεν μπορούσα να την κάνω και καλά από το κλάμα και την πείνα οπότε θα είχα δώσει έτσι και αλλιώς.. 

Νομίζω έχει πολύ να κάνει με το κάθε μωρό το πως θα διαχειριστει τη μεικτή διατροφή, η δικιά μου πίνει με πολύ ευχαρίστηση και από τα δύο, δεν απορρίπτει κανένα ούτε χάνει την υπομονή της στο θηλασμό. Αν όμως δεις να συμβαίνει κάτι τέτοιο και θέλεις να το γυρίσεις σε αποκλειστικό θα θέλει επιμονή και ίσως τη βοήθεια συμβούλου θηλασμού. Όλα θεωρώ έχουν να κάνουν και με το τι στόχο έχεις, μέχρι που θέλεις να το φτάσεις.. Μη φοβάσαι δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι που να μη μπορείς να το πετύχεις αν το θέλεις και το παλέψεις! 

Το ποσο βγαζεις με το θηλαστρο δεν εχει σχεση με το ποσο πινει το μωρο οταν θηλαζει. Κι εγω με το θηλαστρο εβγαλα 10ml μετα απο μιση ωρα αντλησης. Τι σημαινει; οτι σε καθε γευμα τρωει 10ml;

Επισης, τηλεφωνησα σημερα στη γραμμη υποστηριξης θηλασμου "αλκυονη". Ειναι μια κρατικη τηλεφωνικη υποστηριξη που δινουν συμβουλες για το θηλασμο απο ειδικους. Παρα πολυ εξυπηρετικοι! Μιλουσαμε 20 λεπτα, πολυ ενθαρρυντικοι, καμια σχεση με τις μουρλες με το θηλασμο στο ιντερνετ που πεφτουν να σε φανε! Ειναι το 10525. Πρωινες ωρες. Παρε να τους ρωτησεις οτι θες!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Στην κλινικη μου είπαν για αρχή μόνο 30 ml ξένο γάλα να του κάνω και εννοειται δεν του έφτανε... Μολις ηρθα σπιτι του εκανα 60.. Και τα επινε με ευκολία.. Επίσης ο παιδίατρος μου είπε όσο πίνει και θέλει το μωρο να δίνω.. Όσο δεν κάνει εμετο να του δίνω.. Και είμαστε στα 80 ml πλέον.. Εχω καταλαβει ότι 80 ml είναι τα ιδανικά του.. Ουτε κάνει εμετο ούτε τίποτα... Απλα στις δυόμιση ώρες με 3 θέλει ξανα.. Δνε κοιμαται παραπάνω.. Σπάνιες περιπτώσεις θα κοιμηθεί 4ωρα..βαρος παίρνει πολύ καλά.. Μέσα σε μια εβδομαδα πήρε σχεδόν 300 γραμμάρια.. Και ο ίκτερος έφυγε.. Τον είχα όλη μέρα γυμνό μόνο με παμπερ κάτω από το παράθυρο στο φως και το απόγευμα που πέφτει ο ήλιος και δεν καίει τον εβγαζα έξω.. Συν το γαλα ξένο που του έδινα.. Αλλα το έκοψα αυτό πλέον.. Δίνω μόνο δικό μου.. Και να σας πω την αληθεια μπορεί να είναι πάρα πολύ κουραστικό να βγάζεις συνέχεια γαλα να βάζεις ψυγείο να βάζεις κατάψυξη να αποστειρώνει ξανα και ξανα τα πάντα από μπιμπερό και θηλαστρα αλλά έχεις την άνεση αν έχεις κάποιον κοντά σου να σε βοηθήσει στο τάισμα.. Για παράδειγμα την νυχτα που έρχεται ο αντρας μου με βοηθάει στο να κάνω εγω ένα μπάνιο να χαλαρώσω να φαω να τακτοποιηθεί εκεινος το μωρο.. Εμενα είναι ιδιότροπος εντομεταξυ και στα μπιμπερό.. Σας κάνουν και εσάς έτσι ιδιοτροπίες? Θέλει μόνο τα μπιμπερό mum αυτά τα μικρά που ειναι με μπεζ χρώμα.. Εντομεταξυ είναι τα μόνα που δεν αγόρασα είναι και τα 3 που εχω δωρακια από την κλινική και τον γιατρο.. Δεν πιάνει αλλά κοριτσια μου.. Και ακόμη ένα που πιάνει αλλά τον βλέπω δεν τρελαινεται κιόλας είναι το Tommy teepy αλλά ένα συγκεκριμένο.. Το άλλο που έχει διαφορετικό στόμιο ούτε καν.. 

Α επίσης για τα κιλα μας εγω ειχα παρει σύνολο 8μιση κιλα μου έχουν μείνει τα δύο.. Δηλαδή έχασα τα 6 κιλα.. Αλλα αυτά τα έχασα με το που γέννησα.. Ουτε διατροφή κάνω ούτε τίποτα.. Και ούτε πρόκειται.. Σιγα σιγα θα επανέλθουμε στα κιλά μας... Ουτε που με νοιάζει.. Αφου κοριτσια υπάρχει πολύ πείνα.. Δεν ξερω αν φταίει ο θηλασμός.. Αλλα πειναω συνέχεια.. Απλα δεν μπορώ να φαω πολύ ποσότητα.. Συνεχεια θέλω να τσιμπαω.. 

Και εμάς έτσι μας ειπε να τρώει πάντα όσο θέλει εκείνη.. Να μη στραγγίζει το μπιμπερό αλλά πάντα να αφήνει λίγο για να είμαστε σίγουροι ότι έχει χορτάσει! Καλά κάνεις που τον βάζεις στο φως με το παμπερ, και εμείς έτσι διώξαμε τον ίκτερο.. Καλό φαγητό και φως! 300 γραμμάρια την εβδομάδα είναι άψογα!! 

Ο άντρας σου Σοφακι δεν έχει άδεια; Πόσο δικαιούνται στην Κύπρο οι μπαμπάδες για γέννηση μωρού; Μπράβο που τα φέρνεις βόλτα τόσο καλά μόνη σου ολη μέρα, δεν ξέρω τι θα έκανα αν δεν τον είχα στο σπίτι τον άντρα μου τώρα τον πρώτο καιρό μετά τη γέννα και με τόση κούραση.. 

Χάχαχα έχει και άποψη ο μικρός σου με τα μπιμπερό!! Εμένα η δικιά μου είναι τόσο φαγανη που και με ποτήρι να της το έδινα θα το έπινε :lol: Τα DrBrown's έχουμε πάρει εμείς και από αυτά τρωει εξ αρχής.. 

Και εγώ πεινάω πάρα πολύ και διψάω και πάρα πολύ!! Είναι από το θηλασμό ναι. 

1 hour ago, CMES είπε:

Το ποσο βγαζεις με το θηλαστρο δεν εχει σχεση με το ποσο πινει το μωρο οταν θηλαζει. Κι εγω με το θηλαστρο εβγαλα 10ml μετα απο μιση ωρα αντλησης. Τι σημαινει; οτι σε καθε γευμα τρωει 10ml;

Επισης, τηλεφωνησα σημερα στη γραμμη υποστηριξης θηλασμου "αλκυονη". Ειναι μια κρατικη τηλεφωνικη υποστηριξη που δινουν συμβουλες για το θηλασμο απο ειδικους. Παρα πολυ εξυπηρετικοι! Μιλουσαμε 20 λεπτα, πολυ ενθαρρυντικοι, καμια σχεση με τις μουρλες με το θηλασμο στο ιντερνετ που πεφτουν να σε φανε! Ειναι το 10525. Πρωινες ωρες. Παρε να τους ρωτησεις οτι θες!!

Σε ευχαριστώ πολύ!! Θα πάρω αύριο να μιλήσω! Εμένα είτε βγάλω με θήλαστρο είτε τη βάλω στο στήθος την ίδια ποσότητα τρώει μετά ξένο οπότε μάλλον είναι το ίδιο στη δική μου περίπτωση.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια θέλω τη βοήθεια σας για κάτι! Πλέον οι οδηγίες όπως ξέρετε λένε τα μωρά να κοιμούνται ανάσκελα.. Εγώ τη μικρή τη βάζω ανάσκελα και τη βρίσκω γυρισμένη στο πλάι, κάτι που συνήθως αρχίζουν να το κάνουν αργότερα αλλά οκ μέχρι εδώ. Κάποιες φορές βγάζει γουλιες όσο και αν την έχουμε κρατήσει όρθια και όσο και αν έχει ρευτει.. Ακόμα και ώρες μετά το φαγητό μπορεί να βγάλει, όχι πάντα αλλά συμβαίνει.

Η παιδίατρος μας είπε να τη βάζουμε στο πλάι ειδικά αφού γυρίζει μονη της σημαίνει ότι τη βολεύει αλλά φοβάμαι λίγο.. Όντως όταν τη βάζω στο πλάι βολεύεται πολύ και δεν βγάζει ποτέ γουλιες αλλά είναι ασφαλές; Ανάσκελα ακόμα και σε ανακλιση και με το κεφάλι στο πλάι θα βγάλει πολύ πιο εύκολα.. Έχει καμία μωράκι που να βγάζει γουλιες να μου πει καμία δεύτερη γνώμη παιδιάτρου γιατί από τη μια ξέρω ότι το ανάσκελα θεωρείται το πιο ασφαλές αλλά εγώ τη μικρή μου τη βλέπω να ζορίζεται.. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Μ γεννησαμε....όλα καλά δόξα τ Θεό! Ο μπέμπης 4080...μας παιδεψε πολύ στις εξωθήσεις...

Δεν τ πιστεύω το θαύμα που ζούμε!

Να μας ζήσουν τ μωρακια μας σε όσες γεννησαμε κ με το καλό κ Μ εναν πόνο στ κορίτσια που περιμένουν το θαυματακι τους

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Φραουλίνο είπε:

Βρε κορίτσια θέλω τη βοήθεια σας για κάτι! Πλέον οι οδηγίες όπως ξέρετε λένε τα μωρά να κοιμούνται ανάσκελα.. Εγώ τη μικρή τη βάζω ανάσκελα και τη βρίσκω γυρισμένη στο πλάι, κάτι που συνήθως αρχίζουν να το κάνουν αργότερα αλλά οκ μέχρι εδώ. Κάποιες φορές βγάζει γουλιες όσο και αν την έχουμε κρατήσει όρθια και όσο και αν έχει ρευτει.. Ακόμα και ώρες μετά το φαγητό μπορεί να βγάλει, όχι πάντα αλλά συμβαίνει.

Η παιδίατρος μας είπε να τη βάζουμε στο πλάι ειδικά αφού γυρίζει μονη της σημαίνει ότι τη βολεύει αλλά φοβάμαι λίγο.. Όντως όταν τη βάζω στο πλάι βολεύεται πολύ και δεν βγάζει ποτέ γουλιες αλλά είναι ασφαλές; Ανάσκελα ακόμα και σε ανακλιση και με το κεφάλι στο πλάι θα βγάλει πολύ πιο εύκολα.. Έχει καμία μωράκι που να βγάζει γουλιες να μου πει καμία δεύτερη γνώμη παιδιάτρου γιατί από τη μια ξέρω ότι το ανάσκελα θεωρείται το πιο ασφαλές αλλά εγώ τη μικρή μου τη βλέπω να ζορίζεται.. 

Καλησπέρα.. Εμενα κανένας δεν μου είπε πως πρέπει να κοιμαται το μωρο και τον βάζω εγώ στο πλάι.. Και κοιμάται πολύ ωραία έτσι.. Καποιες φορες γυρνάει μόνος του ανάσκελα αλλά το κεφαλάκι του παραμένει στο πλάι αν και με τρομαζει γιατί βγάζει και εμενα γουλιες κάποιες φορές.. Γιατι απαγορεύεται στο πλάι?? 

πρίν από 38 λεπτά , kons27 είπε:

Κορίτσια Μ γεννησαμε....όλα καλά δόξα τ Θεό! Ο μπέμπης 4080...μας παιδεψε πολύ στις εξωθήσεις...

Δεν τ πιστεύω το θαύμα που ζούμε!

Να μας ζήσουν τ μωρακια μας σε όσες γεννησαμε κ με το καλό κ Μ εναν πόνο στ κορίτσια που περιμένουν το θαυματακι τους

Να σου ζήσει ο λεβεντης κοριτσι μουυυυ.. Τελεια τα κιλα του.. Δεν θα φοβάσαι καθόλου να τον πιάνεις.. Αχ σε ταλαιπωρησε αγαπη μ?? Πως ήταν η εμπειρία σου? Ζήσε το όνειρο σου πλεον... ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sofiamar93 είπε:

Καποιες φορες γυρνάει μόνος του ανάσκελα αλλά το κεφαλάκι του παραμένει στο πλάι αν και με τρομαζει γιατί βγάζει και εμενα γουλιες κάποιες φορές.. Γιατι απαγορεύεται στο πλάι?? 

Τα τελευταια χρονια θεωρειται η πιο ααφαλης θεση ανασκελα με το κεφαλι στο πλαι. Οι αλλες θεσεις εχουν συνδεθει σε μεγαλυτερα ποσοστα με το συνδρομο αιφνιδιου θανατου.

@Φραουλίνο κι ο δικος μου γυριζει στο πλαι και οταν κοιμηθει λιγο πιο βαθια τον ξαναγυριζω εγω ανασκελα και μενει εκει. Η κορη μου εβγαζε πολλες γουλιες (ειναι απο τη φορμουλα) αλλα αν παραμενει με το κεφαλι στο πλαι δεν εχει κινδυνο. Η ανακλιση βοηθαει.

2 ώρες πρίν, kons27 είπε:

Κορίτσια Μ γεννησαμε....όλα καλά δόξα τ Θεό! Ο μπέμπης 4080...μας παιδεψε πολύ στις εξωθήσεις...

Δεν τ πιστεύω το θαύμα που ζούμε!

Να μας ζήσουν τ μωρακια μας σε όσες γεννησαμε κ με το καλό κ Μ εναν πόνο στ κορίτσια που περιμένουν το θαυματακι τους

Να σου ζησει! Γερος και τυχερος να ειναι!!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, kons27 είπε:

Κορίτσια Μ γεννησαμε....όλα καλά δόξα τ Θεό! Ο μπέμπης 4080...μας παιδεψε πολύ στις εξωθήσεις...

Δεν τ πιστεύω το θαύμα που ζούμε!

Να μας ζήσουν τ μωρακια μας σε όσες γεννησαμε κ με το καλό κ Μ εναν πόνο στ κορίτσια που περιμένουν το θαυματακι τους

Να σας ζήσει το μωράκι! Καλή ανατροφή!

  • Μου αρέσει 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια μου !!! Έχω πλέον την πανεμορφη μπεμπα μου στην αγκαλιά μου !!! Την Κυριακή 9.30πμ μου έσπασαν τα νερά.. μετά από μια δύσκολη μέρα γέννησα την κούκλα μου φυσιολογικά στις 10.30μμ !! 51cm 2990kg !!! Τώρα προσπαθώ να την ταΐσω ανα δυο ώρες να προλάβουμε τον ικτερο.. ακόμα πρωτογαλα έχω.. το κακό είναι ότι δυσκολεύομαι πολύ να την ξυπνήσω για να την ταΐσω !! 
 Ήταν μοναδικά μαγική η εμπειρία!!! Από την αρχή μέχρι τέλους ήταν και ο σύζυγος μέσα !!! Όσο και να ήταν η ταλαιπωρία όλο αυτό δεν το αλλάζω με τπτ !!!! ❤️

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , xenia^^ είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου !!! Έχω πλέον την πανεμορφη μπεμπα μου στην αγκαλιά μου !!! Την Κυριακή 9.30πμ μου έσπασαν τα νερά.. μετά από μια δύσκολη μέρα γέννησα την κούκλα μου στις 10.30μμ !! 51cm 2990 !!! Τώρα προσπαθώ να την ταΐσω ανα δυο ώρες να προλάβουμε τον ικτερο.. ακόμα πρωτογαλα έχω.. το κακό είναι ότι δυσκολεύομαι πολύ να την ξυπνήσω για να την ταΐσω !! 
 Ήταν μοναδικά μαγική η εμπειρία!!! Από την αρχή μέχρι τέλους ήταν και ο σύζυγος μέσα !!! Όσο και να ήταν η ταλαιπωρία όλο αυτό δεν το αλλάζω με τπτ !!!! ❤️

Να σου ζησει κοριτσι μου!!! Παντα γερη και τυχερη να ειναι!

Εγω κοριτσια στενοχωρηθηκα σημερα. Ενω επιτελους εκανε κακα χθες το βραδυ (ειχε 4 μερες να κανει) τον ζυγισα σημερα. Βγηκαμε απο το νοσοκομειο την Τεταρτη και ηταν 3100, την Παρασκευη πηγε 3200, Κυριακη 3230 και σημερα παλι 3200. Ουσιαστικη το βαρος του ειναι στασιμο εδω και 5 μερες! Στην παιδιατρο δεν το ειπα, μιλησα την Κυριακη και μου ειπε οτι ειναι καλα και να μην τον ζυγιζω καθε μερα.

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , xenia^^ είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου !!! Έχω πλέον την πανεμορφη μπεμπα μου στην αγκαλιά μου !!! Την Κυριακή 9.30πμ μου έσπασαν τα νερά.. μετά από μια δύσκολη μέρα γέννησα την κούκλα μου φυσιολογικά στις 10.30μμ !! 51cm 2990kg !!! Τώρα προσπαθώ να την ταΐσω ανα δυο ώρες να προλάβουμε τον ικτερο.. ακόμα πρωτογαλα έχω.. το κακό είναι ότι δυσκολεύομαι πολύ να την ξυπνήσω για να την ταΐσω !! 
 Ήταν μοναδικά μαγική η εμπειρία!!! Από την αρχή μέχρι τέλους ήταν και ο σύζυγος μέσα !!! Όσο και να ήταν η ταλαιπωρία όλο αυτό δεν το αλλάζω με τπτ !!!! ❤️

Να σας ζήσει κορίτσι μου η κούκλα σας!! Γερή και τυχερή!!! Άρα είμαστε συγκάτοικοι στο μαιευτήριο!!! 


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, kons27 είπε:

Κορίτσια Μ γεννησαμε....όλα καλά δόξα τ Θεό! Ο μπέμπης 4080...μας παιδεψε πολύ στις εξωθήσεις...

Δεν τ πιστεύω το θαύμα που ζούμε!

Να μας ζήσουν τ μωρακια μας σε όσες γεννησαμε κ με το καλό κ Μ εναν πόνο στ κορίτσια που περιμένουν το θαυματακι τους

Να σας ζήσειιι!!!!! :x

4 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου !!! Έχω πλέον την πανεμορφη μπεμπα μου στην αγκαλιά μου !!! Την Κυριακή 9.30πμ μου έσπασαν τα νερά.. μετά από μια δύσκολη μέρα γέννησα την κούκλα μου φυσιολογικά στις 10.30μμ !! 51cm 2990kg !!! Τώρα προσπαθώ να την ταΐσω ανα δυο ώρες να προλάβουμε τον ικτερο.. ακόμα πρωτογαλα έχω.. το κακό είναι ότι δυσκολεύομαι πολύ να την ξυπνήσω για να την ταΐσω !! 
 Ήταν μοναδικά μαγική η εμπειρία!!! Από την αρχή μέχρι τέλους ήταν και ο σύζυγος μέσα !!! Όσο και να ήταν η ταλαιπωρία όλο αυτό δεν το αλλάζω με τπτ !!!! ❤️

Αχ να σου ζήσει!!! :x 

Κορίτσια μου κι εγω γέννησα σήμερα τελικά, το πρωί, με καισαρικη! Η μπεμπούλα είναι 3950 και 51 εκ. Έχουμε τρελαθεί και ας ειναι το 2ο. Δεν περιγράφεται η χαρά μας!!! 

  • Μου αρέσει 4

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anneliz είπε:

Να σας ζήσειιι!!!!! :x

Αχ να σου ζήσει!!! :x 

Κορίτσια μου κι εγω γέννησα σήμερα τελικά, το πρωί, με καισαρικη! Η μπεμπούλα είναι 3950 και 51 εκ. Έχουμε τρελαθεί και ας ειναι το 2ο. Δεν περιγράφεται η χαρά μας!!! 

Να σου ζησει κοριτσι μου!!:wub:

  • Ευχαριστώ 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...