Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 19 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Μπορείς να πάρεις ναι,ντεπον και απλό παναντολ δεν υπάρχει θέμα 

      ο 8ο σ ποτέ ξεκινάει; ναι μιλησα με τη μαια γιατί ήταν λίγο περίεργα τα πονάκια με έπιανε κοιλιά μέση ταυτόχρονα για 20 δευτέρα μπυ περνούσε και μετά από κανα 5 λεπτό με έπιανε πάλι 

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

20 ώρες πρίν, kons27 είπε:

Κορίτσια Μ γεννησαμε....όλα καλά δόξα τ Θεό! Ο μπέμπης 4080...μας παιδεψε πολύ στις εξωθήσεις...

Δεν τ πιστεύω το θαύμα που ζούμε!

Να μας ζήσουν τ μωρακια μας σε όσες γεννησαμε κ με το καλό κ Μ εναν πόνο στ κορίτσια που περιμένουν το θαυματακι τους

Να σας ζήσει κορίτσι μου, γερός και τυχερός ο μπεμπακος σας!!!!! ❤️ Πράγματι θαύμα όπως το λες, δεν περιγράφεται! 

19 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Καλησπέρα.. Εμενα κανένας δεν μου είπε πως πρέπει να κοιμαται το μωρο και τον βάζω εγώ στο πλάι.. Και κοιμάται πολύ ωραία έτσι.. Καποιες φορες γυρνάει μόνος του ανάσκελα αλλά το κεφαλάκι του παραμένει στο πλάι αν και με τρομαζει γιατί βγάζει και εμενα γουλιες κάποιες φορές.. Γιατι απαγορεύεται στο πλάι?? 

Να σου ζήσει ο λεβεντης κοριτσι μουυυυ.. Τελεια τα κιλα του.. Δεν θα φοβάσαι καθόλου να τον πιάνεις.. Αχ σε ταλαιπωρησε αγαπη μ?? Πως ήταν η εμπειρία σου? Ζήσε το όνειρο σου πλεον... ❤️

Κανονικά λένε να κοιμούνται ανάσκελα με το κεφάλι στο πλάι γιατί με το πλάι κινδυνεύουν να γυρίσουν μπρούμυτα που έχει σχετισθει με το σύνδρομο που είπε η CMES.. Γενικά και εμάς κοιμάται τέλεια στο πλάι και η παιδίατρος λέει να μην την αλλάζουμε αλλά την έχω έννοια μην κάνει κανένα γκντουπ και βρεθεί μπρούμυτα. Βέβαια φροντίζω να την έχω με έναν υπνοσακο χωρις στρωσιδια κλπ ώστε να μην έχω και αυτό έννοια αλλά πλέον έχω καταλήξει από σαν βόδι να κοιμάμαι σαν σπουργίτι :lol:

17 ώρες πρίν, CMES είπε:

Τα τελευταια χρονια θεωρειται η πιο ααφαλης θεση ανασκελα με το κεφαλι στο πλαι. Οι αλλες θεσεις εχουν συνδεθει σε μεγαλυτερα ποσοστα με το συνδρομο αιφνιδιου θανατου.

@Φραουλίνο κι ο δικος μου γυριζει στο πλαι και οταν κοιμηθει λιγο πιο βαθια τον ξαναγυριζω εγω ανασκελα και μενει εκει. Η κορη μου εβγαζε πολλες γουλιες (ειναι απο τη φορμουλα) αλλα αν παραμενει με το κεφαλι στο πλαι δεν εχει κινδυνο. Η ανακλιση βοηθαει.

Να σου ζησει! Γερος και τυχερος να ειναι!!

Νομίζω στο πλάι θεωρείται ασφαλής αρκεί να μη γυρίσει μπρούμυτα.. Όπως και να χει θα ήμουν πιο ήσυχη να κοιμάται ανάσκελα αν δεν έβγαζε τις γουλιες γιατί και το κεφάλι το γυρνάει και ίσια δεν το κρατάει στο πλάι συνέχεια. Σε ανακλιση πάντα! 

Πήρα στην αλκυονη, μια ώρα και ένα τέταρτο μιλούσα, πράγματι πολύ εξυπηρετικοί.. Σε ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη πληροφορία!!! Μου έδωσαν πολύ συγκεκριμένο πρόγραμμα για να μειωθεί πολύ σταδιακά το ξένο χωρίς να μειωθούν οι ποσότητες που τρώει και χωρίς να χάσει βάρος η να μείνει στάσιμη οπότε ξεκινάμε και βλέπουμε!! Για αρχή συνεχίζουμε φουλ και ξένο αλλά αρχίζω αντλήσεις τακτικά ωστε να αυξηθεί η παραγωγή μου και να αντικαθιστά σιγά σιγά την ποσότητα του ξένου.. 

6 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου !!! Έχω πλέον την πανεμορφη μπεμπα μου στην αγκαλιά μου !!! Την Κυριακή 9.30πμ μου έσπασαν τα νερά.. μετά από μια δύσκολη μέρα γέννησα την κούκλα μου φυσιολογικά στις 10.30μμ !! 51cm 2990kg !!! Τώρα προσπαθώ να την ταΐσω ανα δυο ώρες να προλάβουμε τον ικτερο.. ακόμα πρωτογαλα έχω.. το κακό είναι ότι δυσκολεύομαι πολύ να την ξυπνήσω για να την ταΐσω !! 
 Ήταν μοναδικά μαγική η εμπειρία!!! Από την αρχή μέχρι τέλους ήταν και ο σύζυγος μέσα !!! Όσο και να ήταν η ταλαιπωρία όλο αυτό δεν το αλλάζω με τπτ !!!! ❤️

Να τη να η μπεμπουλαααα!!!! Να σας ζήσει Ξένια μου!! ❤️ Πολύ χαίρομαι που απολαυσες την εμπειρία όπως ήθελες και που ο άντρα σου τα πρόλαβε όλα!!! Στην αρχή έτσι κοιμούνται και θέλουν συνεχώς πείραγμα για να θηλασουν αλλά σιγά σιγά θα πάρει τα πάνω της, θέλει υπομονή η φάση.. Εύχομαι να μην ταλαιπωρηθείτε με ίκτερο, οι παιδίατροι όμως τα εξετάζουν συνέχεια εκεί οπότε αν δουν ότι βυθίζεται η ανεβάζει ίκτερο θα σας πουν τι να κάνετε! 

1 ώρα πρίν, Anneliz είπε:

Να σας ζήσειιι!!!!! :x

Αχ να σου ζήσει!!! :x 

Κορίτσια μου κι εγω γέννησα σήμερα τελικά, το πρωί, με καισαρικη! Η μπεμπούλα είναι 3950 και 51 εκ. Έχουμε τρελαθεί και ας ειναι το 2ο. Δεν περιγράφεται η χαρά μας!!! 

Να σας ζήσει κοριτσάκι μου!!! Γερή να είναι πάντα η κορούλα σας!! :wub: Νομίζω στο δεύτερο ίσως η χαρά να είναι ακόμα μεγαλύτερη.. Είσαι πιο έτοιμος και πιο χαλαρός όσο να πεις!! Γρήγορη ανάρρωση να έχεις κοπέλα μου και με το καλό να πάτε σπιτάκι σας!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, CMES είπε:

Να σου ζησει κοριτσι μου!!! Παντα γερη και τυχερη να ειναι!

Εγω κοριτσια στενοχωρηθηκα σημερα. Ενω επιτελους εκανε κακα χθες το βραδυ (ειχε 4 μερες να κανει) τον ζυγισα σημερα. Βγηκαμε απο το νοσοκομειο την Τεταρτη και ηταν 3100, την Παρασκευη πηγε 3200, Κυριακη 3230 και σημερα παλι 3200. Ουσιαστικη το βαρος του ειναι στασιμο εδω και 5 μερες! Στην παιδιατρο δεν το ειπα, μιλησα την Κυριακη και μου ειπε οτι ειναι καλα και να μην τον ζυγιζω καθε μερα.

Γιατί αγχωθηκες?? Είναι επειδή ξελαφρωσε το ζουζουνι σου από τα κακά του.. Αν δεν είχε κάνει θα είχε σίγουρα κάποια γραμμάρια παραπάνω και θα νόμιζες ότι είχε πάρει βάρος.. Μην αγχωνεσαι.. Δες τον σε μια εβδομαδα ξανα και αν δεις ότι σε μια εβδομαδα δεν παίρνει βάρος τότε να το κοιτάξετε μήπως θέλει παραπάνω γαλα.. 

7 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου !!! Έχω πλέον την πανεμορφη μπεμπα μου στην αγκαλιά μου !!! Την Κυριακή 9.30πμ μου έσπασαν τα νερά.. μετά από μια δύσκολη μέρα γέννησα την κούκλα μου φυσιολογικά στις 10.30μμ !! 51cm 2990kg !!! Τώρα προσπαθώ να την ταΐσω ανα δυο ώρες να προλάβουμε τον ικτερο.. ακόμα πρωτογαλα έχω.. το κακό είναι ότι δυσκολεύομαι πολύ να την ξυπνήσω για να την ταΐσω !! 
 Ήταν μοναδικά μαγική η εμπειρία!!! Από την αρχή μέχρι τέλους ήταν και ο σύζυγος μέσα !!! Όσο και να ήταν η ταλαιπωρία όλο αυτό δεν το αλλάζω με τπτ !!!! ❤️

Να σου ζήσει η κοριτσαρα σου αγαπη μου.. Οτι καλυτερο... Την πρώτη μέρα έτσι κοιμούνται.. Θυμάμαι εμενα οι μαιες τον γδυνανε και του έβαζαν και νερό για να ξυπνήσει.. Και εγω εκλαιγα γιατί λυπόμουν που εκλαιγε γιατί ήθελε να κοιμηθει.. Χχαχαχα.. Ζήστε το όνειρο σας πλέον... ❤️❤️❤️

Κοριτσια και εμενα πλεον δεν χορταίνει με 80 ml.. Θελει 100 από εχθές.. Αλλα δεν προλαβαίνω να βγάζω έτσι γαλα.. Θα φτασω παλι να συμπληρώνω με ξένο και δεν θέλω αλλά δεν χορταίνει.. Ανά 2μιση ώρες θέλει γάλα.. Σπάνια 3 ώρες.. Η αϋπνία έχει βαρέσει κόκκινο γιατί μέχρι να αντλησω να αποστείρωσω να αποθηκεύσω να πλύνω ότι λερωσα και να ξαπλώσω σε μια ώρα ξυπνάει ξανα.. 

Αχχχχχ ξεκινησα να προσπαθώ ξανα στηθος απαξ και το πιάσει αλλά τίποτα.. Ακαταδεκτος.. Βρε του λεω άλλοι τρέχανε για αυτο το στηθος αλλά εκείνος τίποτα.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!! Πως πατε με τα μωρακια; @Io_anna υπομονη! Λιγες μερες μεινανε!

Εγω παντως εχω πολυ αγχος χωρις λογο. Αυριο πρεπει να τον ζυγισω και να μιλησω με την παιδιατρο και τρεμω τι θα δω! Φοβαμαι μην εχει χασει βαρος! Ασε που σημερα μου φαινεται κιτρινος! Γινεται να ανεβασει ικτερο τοσο αργα; δεν ειχαμε κανενα προβλημα με ικτερο την πρωτη βδομαδα. Χθες εβρεξε μονο 5 πανες και δεν εκανε κακα. Ασε νομιζω πως εχω λαλησει! Η αληθεια ειναι πως υπαρχει ενα σοβαρο προβλημα στην οικογενεια, ασχετο με το μωρο, και ειμαι πολυ στενοχωρημενη. Φοβαμαι οτι δεν θα εχω γαλα με τοση στενοχωρια!!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2021 at 7:59 ΜΜ, Liakada είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Γεννήθηκε σήμερα ο μπεμπακος μας, 2880 κιλά και κούκλος με χειλαρες και μεγάλα μάτια! Ζόρικο αγόρι. Γεννήθηκε και δάγκωσε τον γιατρό και κατούρησε δυο νοσοκόμες!:-D

Αλλά μας τον πήρανε στη μόναδα για ένα η δυο εικοσιτετράωρα προληπτικά για να τον παρακολουθούν λόγω σακχάρου μην κάνει υπογλυκαιμία. Εμένα θα μου φέρουν θήλαστρο να αντλησω. Γενικά πάντως παιδιά έχει πόνο μετα την καισαρική. Τώρα με έπιασε λίγο το παυσίπονο και είμαι λίγο καλύτερα! Εύχομαι με το καλό και τα κορίτσια που απέμειναν να κρατήσουν τα μωράκια τους στην αγκαλια σύντομα!

Συμμαθήτριά γεννήσες;;;να σου ζησειιι.καταλαβαινεις δεν προλαβαίνω να μπω έχω χάσει την μπάλα ...μην αγχώνεσαι για το γάλα κ εγώ κατέβασα Τετάρτη μέρα σε αυτόν..κ δεν έχω κ τόσο όσο στον μεγάλο ...θα ρυθμιστεί μην αγχώνεσαι..μην σου πω έχει από χθες που αρχίζω να βλέπω πρόγραμμα στον θηλασμό μου...ήταν ότι να ναι η ροή τα πετρώματα το ένα φουσκωμένο το άλλο τζουφιο.με έσκασαν τα τσιτσια μου αυτή την φορά.

1 ώρα πρίν, CMES είπε:

Καλημερα κοριτσια!! Πως πατε με τα μωρακια; @Io_anna υπομονη! Λιγες μερες μεινανε!

Εγω παντως εχω πολυ αγχος χωρις λογο. Αυριο πρεπει να τον ζυγισω και να μιλησω με την παιδιατρο και τρεμω τι θα δω! Φοβαμαι μην εχει χασει βαρος! Ασε που σημερα μου φαινεται κιτρινος! Γινεται να ανεβασει ικτερο τοσο αργα; δεν ειχαμε κανενα προβλημα με ικτερο την πρωτη βδομαδα. Χθες εβρεξε μονο 5 πανες και δεν εκανε κακα. Ασε νομιζω πως εχω λαλησει! Η αληθεια ειναι πως υπαρχει ενα σοβαρο προβλημα στην οικογενεια, ασχετο με το μωρο, και ειμαι πολυ στενοχωρημενη. Φοβαμαι οτι δεν θα εχω γαλα με τοση στενοχωρια!!

Εμένα κορίτσι μου βγήκε με ίκτερο 10 από το νοσοκομείο κ δύο τρεις μέρες μετά το μωρό είχε τρομαχτικό χρώμα...το μπουκωσα όσο θηλασμό μπορούσα κ ξένο κ αρχίζει να ασπρίζει πλέον ...κ ο μεγάλος μου είχε κ θυμάμαι ήταν πολύ νωθρός κ κίτρινος..χθες τον πήγα παιδίατρο κ όλα καλά...δώστο γάλα πολύ να ουρεί να πέσει ο οποίος ίκτερος.δεν νομίζω να ανέβηκε ίκτερος τόσο αργά συνήθως την έβδομη μέρα κάνει το πικ κ μετά πέφτει απλά η κιτρινιλα μπορεί να αργήσει μμνα φύγει...εμένα ήταν κίτρινο κ το άσπρο του ματιου..

On 21/8/2021 at 8:05 ΜΜ, xenia^^ είπε:

Χαχαχαχ πέθανα στο γέλιο με τον ζόρικο μπεμπαρο !!! Να σου ζήσει κορίτσι μου !!! Τώρα ξεκινάνε τα όμορφα !! Καλή ανάρρωση και από την καισαρική !!! 

Να σου ζήσει η πριγκίπισσα κορίτσι μου να την χαίρεστε..γερή κ τυχερή να είναι.

22 ώρες πρίν, CMES είπε:

Να σου ζησει κοριτσι μου!!:wub:

Επίσης να σου πω ότι εμείς βγήκαμε Κυριακή κ χθες Τρίτη που μετρήθηκε είχε βάλει 300 γραμμάρια δηλαδή περίπου 36 γραμμάρια ανά μέρα μου είπε η γιατρός κ είναι καλά αλλά δεν είναι κανόνας ότι μπαίνουν ανά μέρα..θα το δεις σε δεκαήμερο..κ με τις κενώσεις του εννοείται δεν μπορείς να έχεις εικόνα βάρους...μια χαρά είναι το μωράκι...βάζουν ελάχιστα ανά μέρα δεν θα βγάλεις άκρη..εγώ τώρα που μετράω πάνες ζυγίζω για την υδρονεφρωση δηλαδή κ κάθε πάνα ζυγίζει 60 γραμμάρια αν τον ζύγιζα δεν θα έβλεπα μια διαφορά προς τα κάτω;;μην μπαίνεις σε διαδικασία καν

On 23/8/2021 at 1:13 ΜΜ, Φραουλίνο είπε:

Κοντεύει Ξένια μου, λίγες μέρες έμειναν μόνο με το καλό!! Να σου πω καταλαβαίνω πως το λες το να έρθουν όλα από μόνα τους αλλά να ξέρεις το προγραμματισμένο έχει πολλά θετικά! Μη το σκέφτεσαι λοιπόν, ότι από τα δύο και να γίνει θα πάνε όλα υπέροχα :)

Κορίτσια μου @CMES και @Annelizευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες και τις συμβουλές!! Η αλήθεια είναι ότι και εγώ αυτό φοβόμουν, μη χασει η μικρή επαφή με το στήθος και αρχίσει να μη το θέλει λόγω της ευκολίας του μπιμπερό αλλά ευτυχώς δεν δείχνει τέτοια σημάδια προς το παρόν τουλάχιστον. Όση ώρα την έχω στο στήθος θηλάζει ενεργητικά και μετά μόλις δίνουμε μπιμπερό επίσης πίνει με πολύ ευχαρίστηση. 

Στη Φαιναρετη κάναμε σεμινάριο λίγες εβδομάδες πριν γεννήσω και η αλήθεια είναι πως ήταν εξαιρετικά ενημερωτικό! Στη θεωρία όλα αυτά που λέμε τα ξέρω αλλά στην πράξη είναι πολύ διαφορετικά γιατί προσωπικά ζορίστηκα πάρα πολύ στο μαιευτήριο να βλέπω το μωρό να πλανταζει από την πείνα και να μην ξέρω τι να το κάνω. Μάλλον θα απευθυνθώ πάλι σε αυτούς να δω τι θα μου πουν.. Μήπως υπάρχει κάποιος σχετικά εύκολος τρόπος να αυξηθεί το γάλα μου, χωρίς απαραίτητα να φτάσουμε στον αποκλειστικό θηλασμό αφού δεν ξέρω και αν θα ήθελα κάτι τέτοιο δεδομένου των συνθηκών, γυρίζω και στη δουλειά μου αρχές Οκτώβρη. 

Τώρα θηλάζει ένα τέταρτο στο κάθε στήθος, λογικά πίνει γύρω στα 40 ml αν κρίνω από το πόσο βγάζω με το θήλαστρο και μετά πίνει άλλα 100ml περίπου συμπλήρωμα. Πάμε πολύ καλά με το βάρος, παίρνουμε 40 γραμμάρια την ημέρα και προσπαθούμε να φτάσουμε το βάρος της γέννησης. Με το νοσοκομειακο θήλαστρο βρε κορίτσια δεν υποτίθεται ότι αυξάνεται η παραγωγή μας;; Δεν έχει δηλαδή νόημα να αντλώ μετά το θηλασμό ώστε να συνεχίζει το στήθος να παίρνει το μήνυμα;

Εγω αυτό που διάβαζα ψάχνοντας για τον ίκτερο είναι ότι το μητρικό γάλα τον εμποδίζει να φύγει αλλά χωρίς να σημαίνει κάτι αφού ο φυσιολογικός ίκτερος νεογέννητου είναι ουσιαστικά μια φυσιολογική κατάσταση και δεν χειροτερεύει έντονα αν δεν υπάρχουν παράγοντες κινδύνου όπως ασυμβατότητα ρεζους κλπ. Εγώ έδωσα συμπλήρωμα γιατί η επόμενη επιλογή ήταν να φύγω από το μαιευτήριο χωρίς τη μπέμπα αφού θα την κρατούσαν στη λάμπα (εξιτήριο υπό όρους όπως είπαν οι παιδίατροι εκεί). Δεν το σκέφτηκα δεύτερη φορά, άσε που είχα περάσει εφιαλτικό προηγούμενο βράδυ να μην ξέρω τι να την κάνω τη μπέμπα από το κλάμα. Φώναξαν οι παιδίατροι και τη σύμβουλο θηλασμού του μαιευτηριου η οποία με διαβεβαίωσε ότι με το σωστό χειρισμό και αν δεν σταματήσει το μωρό να μπαίνει στο στήθος δεν θα χάσουμε το θηλασμό εντελώς επειδή δίνουμε συμπλήρωμα. Τώρα τι να πω, όλα αυτά από τη θεωρία στην πράξη διαφέρουν πολύ.. 

Κορίτσι μου γλυκό να σας ζήσει ο μπεμπακος σας!!!! ❤️ Χάχαχαχαχα έκανε έντονα αισθητή την παρουσία του βγαίνοντας στον κόσμο, θα γίνει μεγάλο αλάνι!! Γρήγορη ανάρρωση ευχομαι γλυκιά μου! 

Καλά κλαιω με τους γιους σας κορίτσια!! Τους κατουρανε όλους κυριολεκτικά και μεταφορικά ετσιιιι!!!! :lol:

Σοφακι μου πολύ χαίρομαι που έπεσε και εσάς ο ίκτερος σας και τα πάτε τοσο καλά με το φαγητό!! Τι εννοείς όμως σου είπαν 30 ml; Σε κάθε γεύμα μόνο τόσο;; Δηλαδή εσύ βγάζοντας μέχρι 90 ml μητρικό χορταίνει ο μικρός; Εμάς η μπεμπα τρώει συνολικά γύρω στα 150 σε κάθε γεύμα για να παίρνει όσο βάρος πρέπει και μου φαίνεται άπιαστο όνειρο να το πετύχω αυτό μόνο με στήθος. Βγάζω στη μισή ώρα το πολύ 50ml..

Με το καλό κοπέλα μου να υποδεχτείς το γιο σου!! Όλα να πάνε τέλεια, να έχεις έναν εύκολο και γρήγορο τοκετό εύχομαι!!! :wub:

Φωτεινή μου αρχικά συγχαρητήρια για τα κιλά, σε βρίσκω άψογη!!! :-D

Και εμάς η μικρή τρωει πολύ, γύρω στα 140 με 150ml ανα τρίωρο με τετραωρο το πολύ.. Την βάζω κάθε φορά μισή ώρα στο στήθος πριν το συμπλήρωμα (η αντλώ για να της το δώσει ο άντρας μου τη νύχτα) για να μη χάνει και το στήθος το μήνυμα να συνεχίσει να παράγει. Το γάλα μου όλο και αυξάνεται αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε ακόμα να καλύψει τις ανάγκες της. Για εμάς είναι πολύ σημαντικό που πίνει από μπουκάλι γιατί θα επιστρέψω στη δουλειά σύντομα αλλά και γιατί δεν θα ήθελα να έχω την αποκλειστική ευθύνη του ταισματος της. Βέβαια θα ήθελα να τρώει λιγότερο σκόνη και πιο πολύ από μένα και αυτό ψάχνω τρόπο να πετύχω.. Θα δούμε! 

Εμένα 5η μέρα κατέβηκε και έτσι ξεκινήσαμε το συμπλήρωμα αφού στο μεταξύ ανέβασε και ίκτερο αλλά δεν μπορούσα να την κάνω και καλά από το κλάμα και την πείνα οπότε θα είχα δώσει έτσι και αλλιώς.. 

Νομίζω έχει πολύ να κάνει με το κάθε μωρό το πως θα διαχειριστει τη μεικτή διατροφή, η δικιά μου πίνει με πολύ ευχαρίστηση και από τα δύο, δεν απορρίπτει κανένα ούτε χάνει την υπομονή της στο θηλασμό. Αν όμως δεις να συμβαίνει κάτι τέτοιο και θέλεις να το γυρίσεις σε αποκλειστικό θα θέλει επιμονή και ίσως τη βοήθεια συμβούλου θηλασμού. Όλα θεωρώ έχουν να κάνουν και με το τι στόχο έχεις, μέχρι που θέλεις να το φτάσεις.. Μη φοβάσαι δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι που να μη μπορείς να το πετύχεις αν το θέλεις και το παλέψεις! 

150;;;;;με την καμία εμένα το πολύ πολύ 60 ml ο μπιμπικος...στην ουσία μου είπε η γιατρός χθες ότι είναι αποκλειστικός θηλασμός..τώρα που το ρύθμισα κ έπεσε κ ο ικτερος δίνω τρεις με τέσσερις φορές την μέρα από 60 ml...αφού έβαλε γραμμάρια μάλλον του φτάνει το τδιτσι μου που το βλέπω ντιπ άδειο..τι ωραία που τα μωρά σας είναι φαγάνα θα γεμίσουν τα μπουτακια χαχαχαχα....και να σας πω κ όπως το είπα πει ο μπέμπης μου έχει μάγουλα σαν τουλουμπα κ τα πόδια του κρέμονται σαν κλωστές από κάτω..μπούτι καθόλου σαν τον μεγάλο..όλα τα κιλά στα μάγουλα..

On 23/8/2021 at 6:30 ΜΜ, kons27 είπε:

Κορίτσια Μ γεννησαμε....όλα καλά δόξα τ Θεό! Ο μπέμπης 4080...μας παιδεψε πολύ στις εξωθήσεις...

Δεν τ πιστεύω το θαύμα που ζούμε!

Να μας ζήσουν τ μωρακια μας σε όσες γεννησαμε κ με το καλό κ Μ εναν πόνο στ κορίτσια που περιμένουν το θαυματακι τους

Να σας ζήσει κορίτσι μου ο μπεμπακος γέρος να είναι...

23 ώρες πρίν, Anneliz είπε:

Να σας ζήσειιι!!!!! :x

Αχ να σου ζήσει!!! :x 

Κορίτσια μου κι εγω γέννησα σήμερα τελικά, το πρωί, με καισαρικη! Η μπεμπούλα είναι 3950 και 51 εκ. Έχουμε τρελαθεί και ας ειναι το 2ο. Δεν περιγράφεται η χαρά μας!!! 

Να σου ζήσει η μπεμπουλα κορίτσι μου...τουλουμπιτσα κ η δικά σου..

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, Anneliz είπε:

Να σας ζήσειιι!!!!! :x

Αχ να σου ζήσει!!! :x 

Κορίτσια μου κι εγω γέννησα σήμερα τελικά, το πρωί, με καισαρικη! Η μπεμπούλα είναι 3950 και 51 εκ. Έχουμε τρελαθεί και ας ειναι το 2ο. Δεν περιγράφεται η χαρά μας!!! 

Καισαρική κ εσύ κορίτσι μου;;το τι υπόθετο μπήκε δεν λέγεται...δεν είχα πόνους δύο μέρες μετά την καισαρική γιατί μου βαζανε ωραία ενδοφλέβια κοκτέιλ...αλλά μετά ψοφισα..τα έντερα η κύστη από τον καθετήρα κ η μήτρα χάλια ..κ ο πονος κράτησε πάνω από βδομάδα..έχω τρεις τέσσερις μέρες που νιώθω άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Κοριτσια μου.. Βοηθηστε λίγο.. Γίνεται το ενα στηθος να αντλώ και να βγάζει 100 ml και παραπάνω και το άλλο να βγάζει μάξιμουμ 50? Τι στο καλό? Χαλασμένο είναι? 

Ναι είναι φυσιολογικό δεν έχουν την ίδια ποσότητα και τα δύο και εγώ που δεν ανλτω το βλέπω ότι το δεξί έχει λιγότερο!!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , ΒαλεντιναΧ είπε:

Ναι είναι φυσιολογικό δεν έχουν την ίδια ποσότητα και τα δύο και εγώ που δεν ανλτω το βλέπω ότι το δεξί έχει λιγότερο!!!

Χαχαχα είπα και εγώ... Ελαττωματικό είναι?? Πως τα πάτε ΒαλεντιναΧ μου?? Πόσο είστε τώρα? 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Καισαρική κ εσύ κορίτσι μου;;το τι υπόθετο μπήκε δεν λέγεται...δεν είχα πόνους δύο μέρες μετά την καισαρική γιατί μου βαζανε ωραία ενδοφλέβια κοκτέιλ...αλλά μετά ψοφισα..τα έντερα η κύστη από τον καθετήρα κ η μήτρα χάλια ..κ ο πονος κράτησε πάνω από βδομάδα..έχω τρεις τέσσερις μέρες που νιώθω άνθρωπος.

Καισαρικη κι εγώ τελικά ναι.. Φαντάσου πήγα μια ημέρα πριν την πητ να κάνω καρδιοτοκογραφο και είχα πολλές και δυνατές συσπάσεις τις οποίες δεν καταλαβαινα. Ο τράχηλος κλειστός και σκληρός ακόμη. Ε και μ λέει κάτσε σήμερα εδώ να σε παρακολουθώ και αύριο θα το πάρουμε με καισαρικη γιατί φοβόταν ότι θα υπήρχε πολύ πίεση στην παλιά μου τομη λογω των συσπάσεων, και φυσικά το γεγονός ότι και ο τράχηλος ήταν έτσι, ε δεν βοηθούσε καθόλου. Παλι καλα ομως γτ όταν με άνοιξε είδε ότι είχε ανοίξει σε ένα σημείο η τομη:???: αχ κι εγώ πονάω σαν την 1η φορά. Νόμιζα ότι θα ήταν καλύτερα αυτήν την φορά. Παίρνω τα παυσίπονα μ όμως και ηρεμω! Να ειναι καλά τα μπουμπουκακια μας!!! Αυτό έχει σημασία και οι πόνοι θα περάσουν.. 

1 ώρα πρίν, Sofiamar93 είπε:

Κοριτσια μου.. Βοηθηστε λίγο.. Γίνεται το ενα στηθος να αντλώ και να βγάζει 100 ml και παραπάνω και το άλλο να βγάζει μάξιμουμ 50? Τι στο καλό? Χαλασμένο είναι? 

Ναι Σοφία μου λογικό είναι μην σε αγχωνει αυτό! 

On 24/8/2021 at 4:41 ΜΜ, Io_anna είπε:

@kons27 @xenia^^ @Anneliz Να σας ζήσουν τα μωράκια σας!

Έχουν γεννήσει σχεδόν όλες? Εμένα δε με βλέπω σύντομα, μάλλον για Σεπτέμβρη πιο πιθανό...

Ας έρθει όποτε θέλει το γλυκούλι!!!! :x κι εμένα δεν ήθελε να βγει με τίποτα.. Αλλά εσένα ή πητ σου αν θυμάμαι καλά είναι Σεπτεμβρη οπότε μια χαρά!! 

  • Μου αρέσει 2

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 59 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Χαχαχα είπα και εγώ... Ελαττωματικό είναι?? Πως τα πάτε ΒαλεντιναΧ μου?? Πόσο είστε τώρα? 

Είμαστε 2μηνων και 11 ημερών!!! Καλά τα πάμε λίγος ύπνος μπόλικη αϋπνία λίγο γκρινια ο μικρός λίγο γκρίνια και η μεγάλη ευτυχώς ξεκινάει παιδικό σε λίγες μέρες πρώτη φορά να ξεδινει και εκείνη να ηρεμώ που λέει ο λόγος και εγώ λίγο χαχαχ!!!!

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Anneliz είπε:

Καισαρικη κι εγώ τελικά ναι.. Φαντάσου πήγα μια ημέρα πριν την πητ να κάνω καρδιοτοκογραφο και είχα πολλές και δυνατές συσπάσεις τις οποίες δεν καταλαβαινα. Ο τράχηλος κλειστός και σκληρός ακόμη. Ε και μ λέει κάτσε σήμερα εδώ να σε παρακολουθώ και αύριο θα το πάρουμε με καισαρικη γιατί φοβόταν ότι θα υπήρχε πολύ πίεση στην παλιά μου τομη λογω των συσπάσεων, και φυσικά το γεγονός ότι και ο τράχηλος ήταν έτσι, ε δεν βοηθούσε καθόλου. Παλι καλα ομως γτ όταν με άνοιξε είδε ότι είχε ανοίξει σε ένα σημείο η τομη:???: αχ κι εγώ πονάω σαν την 1η φορά. Νόμιζα ότι θα ήταν καλύτερα αυτήν την φορά. Παίρνω τα παυσίπονα μ όμως και ηρεμω! Να ειναι καλά τα μπουμπουκακια μας!!! Αυτό έχει σημασία και οι πόνοι θα περάσουν.. 

Ναι Σοφία μου λογικό είναι μην σε αγχωνει αυτό! 

Ας έρθει όποτε θέλει το γλυκούλι!!!! :x κι εμένα δεν ήθελε να βγει με τίποτα.. Αλλά εσένα ή πητ σου αν θυμάμαι καλά είναι Σεπτεμβρη οπότε μια χαρά!! 

Δεν το συζητώ..να ναι καλά τα μωράκια ..κ να σου πω..τελικά έχουν δίκιο οι παλιοί γιατροί που έλεγαν μετά από καισαρική πάλι καισαρική τουλάχιστον όταν αυτή είναι πρόσφατη..έχω ακούσει κ εγώ πολλές περιπτώσεις στον περίγυρο όπου άνοιξε η τομή σε φάση εγκυμοσύνης κιόλας..κ εμένα δεν ήταν το καλύτερο μου η καισαρική στην πρώτη έκλαιγα κ σε αυτήν ανέβαζα κ κατέβαζα παλμούς από τον φόβο κ έλεγα όλη την ώρα φοβάμαι φοβάμαι σαν χαζή χαχαχαχα..στην αναισθησιολογο το έλεγα ..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Anneliz είπε:

Ας έρθει όποτε θέλει το γλυκούλι!!!! :x κι εμένα δεν ήθελε να βγει με τίποτα.. Αλλά εσένα ή πητ σου αν θυμάμαι καλά είναι Σεπτεμβρη οπότε μια χαρά!!

Ναι 3/9 και εφόσον είμαστε καλά εγώ και το μωρό, το περιμένουμε όσο θέλει. Έκανα καρδιοτοκογράφο σήμερα και όλα καλα. Ηρεμία γενικά. Θα ξανακάνω στο τέλος της επόμενης βδομάδας.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, CMES είπε:

Καλημερα κοριτσια!! Πως πατε με τα μωρακια; @Io_anna υπομονη! Λιγες μερες μεινανε!

Εγω παντως εχω πολυ αγχος χωρις λογο. Αυριο πρεπει να τον ζυγισω και να μιλησω με την παιδιατρο και τρεμω τι θα δω! Φοβαμαι μην εχει χασει βαρος! Ασε που σημερα μου φαινεται κιτρινος! Γινεται να ανεβασει ικτερο τοσο αργα; δεν ειχαμε κανενα προβλημα με ικτερο την πρωτη βδομαδα. Χθες εβρεξε μονο 5 πανες και δεν εκανε κακα. Ασε νομιζω πως εχω λαλησει! Η αληθεια ειναι πως υπαρχει ενα σοβαρο προβλημα στην οικογενεια, ασχετο με το μωρο, και ειμαι πολυ στενοχωρημενη. Φοβαμαι οτι δεν θα εχω γαλα με τοση στενοχωρια!!

Κορίτσι μου μη στεναχωριέσαι τόσο, για όλα υπάρχει λύση και θα κάνεις ότι είναι καλύτερο!! Κάτσε να δεις τι θα δείξει το βάρος αυριο, να μιλήσεις με την παιδίατρο και βήμα βήμα μετά.. Όχι από όσο ξέρω δεν γίνεται να ανεβάσει ίκτερο τώρα!

Εύχομαι ότι συμβαίνει στην οικογένεια σου να είναι περαστικό! 

10 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Συμμαθήτριά γεννήσες;;;να σου ζησειιι.καταλαβαινεις δεν προλαβαίνω να μπω έχω χάσει την μπάλα ...μην αγχώνεσαι για το γάλα κ εγώ κατέβασα Τετάρτη μέρα σε αυτόν..κ δεν έχω κ τόσο όσο στον μεγάλο ...θα ρυθμιστεί μην αγχώνεσαι..μην σου πω έχει από χθες που αρχίζω να βλέπω πρόγραμμα στον θηλασμό μου...ήταν ότι να ναι η ροή τα πετρώματα το ένα φουσκωμένο το άλλο τζουφιο.με έσκασαν τα τσιτσια μου αυτή την φορά.

Εμένα κορίτσι μου βγήκε με ίκτερο 10 από το νοσοκομείο κ δύο τρεις μέρες μετά το μωρό είχε τρομαχτικό χρώμα...το μπουκωσα όσο θηλασμό μπορούσα κ ξένο κ αρχίζει να ασπρίζει πλέον ...κ ο μεγάλος μου είχε κ θυμάμαι ήταν πολύ νωθρός κ κίτρινος..χθες τον πήγα παιδίατρο κ όλα καλά...δώστο γάλα πολύ να ουρεί να πέσει ο οποίος ίκτερος.δεν νομίζω να ανέβηκε ίκτερος τόσο αργά συνήθως την έβδομη μέρα κάνει το πικ κ μετά πέφτει απλά η κιτρινιλα μπορεί να αργήσει μμνα φύγει...εμένα ήταν κίτρινο κ το άσπρο του ματιου..

Να σου ζήσει η πριγκίπισσα κορίτσι μου να την χαίρεστε..γερή κ τυχερή να είναι.

Επίσης να σου πω ότι εμείς βγήκαμε Κυριακή κ χθες Τρίτη που μετρήθηκε είχε βάλει 300 γραμμάρια δηλαδή περίπου 36 γραμμάρια ανά μέρα μου είπε η γιατρός κ είναι καλά αλλά δεν είναι κανόνας ότι μπαίνουν ανά μέρα..θα το δεις σε δεκαήμερο..κ με τις κενώσεις του εννοείται δεν μπορείς να έχεις εικόνα βάρους...μια χαρά είναι το μωράκι...βάζουν ελάχιστα ανά μέρα δεν θα βγάλεις άκρη..εγώ τώρα που μετράω πάνες ζυγίζω για την υδρονεφρωση δηλαδή κ κάθε πάνα ζυγίζει 60 γραμμάρια αν τον ζύγιζα δεν θα έβλεπα μια διαφορά προς τα κάτω;;μην μπαίνεις σε διαδικασία καν

150;;;;;με την καμία εμένα το πολύ πολύ 60 ml ο μπιμπικος...στην ουσία μου είπε η γιατρός χθες ότι είναι αποκλειστικός θηλασμός..τώρα που το ρύθμισα κ έπεσε κ ο ικτερος δίνω τρεις με τέσσερις φορές την μέρα από 60 ml...αφού έβαλε γραμμάρια μάλλον του φτάνει το τδιτσι μου που το βλέπω ντιπ άδειο..τι ωραία που τα μωρά σας είναι φαγάνα θα γεμίσουν τα μπουτακια χαχαχαχα....και να σας πω κ όπως το είπα πει ο μπέμπης μου έχει μάγουλα σαν τουλουμπα κ τα πόδια του κρέμονται σαν κλωστές από κάτω..μπούτι καθόλου σαν τον μεγάλο..όλα τα κιλά στα μάγουλα..

Να σας ζήσει κορίτσι μου ο μπεμπακος γέρος να είναι...

Να σου ζήσει η μπεμπουλα κορίτσι μου...τουλουμπιτσα κ η δικά σου..

Εμένα τόσο τρώει ναι και κάθε λίγες μέρες αυξάνει όσο μεγαλώνει! Τρώει ανά 3 με 4 ώρες.. Θηλάζει μισή ώρα και μετά τρώει αντλημενο και συμπλήρωμα (αυτό στην προσπάθεια μας να μειωθεί το ξένο σιγά σιγά). Εσένα τρεις με τέσσερις φορές τη μέρα πεινάει; Δηλαδή κάνει 6ωρα χωρίς να κλάψει από πείνα; 

5 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Κοριτσια μου.. Βοηθηστε λίγο.. Γίνεται το ενα στηθος να αντλώ και να βγάζει 100 ml και παραπάνω και το άλλο να βγάζει μάξιμουμ 50? Τι στο καλό? Χαλασμένο είναι? 

Ακριβώς την ίδια απορία είχα σήμερα!! :lol: Ήμουν έτοιμη να πάρω τηλ την εταιρία με τα θήλαστρα να μου φέρουν άλλη χοάνη γιατί νόμιζα πως αυτό έφταιγε που το δεξί βυζι είναι τζουφιο.. Τελικά από ότι βλέπω είναι φυσιολογικό! 

πρίν από 32 λεπτά , Io_anna είπε:

Ναι 3/9 και εφόσον είμαστε καλά εγώ και το μωρό, το περιμένουμε όσο θέλει. Έκανα καρδιοτοκογράφο σήμερα και όλα καλα. Ηρεμία γενικά. Θα ξανακάνω στο τέλος της επόμενης βδομάδας.

Με το καλό κορίτσι μου το μπεμπακι σου, κοντευεις!! ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Εμένα τόσο τρώει ναι και κάθε λίγες μέρες αυξάνει όσο μεγαλώνει! Τρώει ανά 3 με 4 ώρες.. Θηλάζει μισή ώρα και μετά τρώει αντλημενο και συμπλήρωμα (αυτό στην προσπάθεια μας να μειωθεί το ξένο σιγά σιγά). Εσένα τρεις με τέσσερις φορές τη μέρα πεινάει; Δηλαδή κάνει 6ωρα χωρίς να κλάψει από πείνα; 

Τα αφηνετε να τρωνε μονο αν πεινασουν; εγω και τη νυχτα ακομα στο 3ωρο (μετροντας απο την εναρξη του γευματος) βαζω ξυπνητηρι! Ειναι πολυ μικρα ακομα να μενουν τοση ωρα αταιστα  μπορει να κανουν υπογλυκαιμια!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...