Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Έχω αγχωθεί πάλι γιατί έκανα κάτι εξετάσεις θρόμβο φιλίας και ενώ όλες είναι καλες βγήκε ένα PAI-1 4G/4G που ενώ στα αλλά λέει φυσιολογικός γονότυπος σε αυτό δεν λέει. Ξέρει κάποια κοπέλα τι είναι αυτό; Είμαι  7η βδομάδα και αντιπηκτικές δεν κάνω ούτε ασπιρίνη παίρνω.. Σήμερα το ιατρείο είναι κλειστό όποτε αύριο θα επικοινωνήσουν μαζί μου και έχω αγχωθεί.. 

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

πρίν από 47 λεπτά , xenia^^ είπε:

Αλήθεια ποτε προλαβαίνεις να αντλείς ;;;;;; Και εγώ θέλω αλλά δε βρίσκω χρόνο δεν έχω και κουράγιο όταν ανα μια με δυο ώρες την ημέρα ζητάει φαγητό ..

Χθες η αλήθεια, μας βραχηκε λίγο και φοβήθηκα από δικη μας βλακεία έπεσε. Όμως είναι 11η μέρα οπότε φυσιολογικο να πέσει. Ευτυχώς που μου το λες γιατί έτρεμα μη πέσει σταγόνα. Από πάνες μετράμε μόνο όσες έχουν κακά ή και αυτές μόνο με τσίσα ;; 

Και εμεις εννοείται προσέχαμε και δεν τον βρεχαμε απευθείας αλλά μας είχαν πει δεν υπάρχει θέμα να πέσει νερό οπότε δεν τρελαινομασταν κιόλας και πολλές φορές βραχηκε λιγο, τίποτα δεν έγινε.. Τώρα έχει πέσει έχει κλείσει και είναι ένας κανονικός αφαλος! :)

Κυρίως τσισα μετράς να είναι 8 με 10 πάνες την ημέρα.. Κακά 2 με 3 την ημέρα αλλά μέχρι 3 24ωρα και να μην ενεργηθει δεν ανησυχούμε από ότι μας είπε η παιδίατρος οπότε μην αγχώνεσαι να μετράς κακά. 

πρίν από 44 λεπτά , Stalicha είπε:

Κοριτσια κ.ο μικρος εχει διαφορα που δεν μπορω να εξηγησω αλλα ακομα δεν εχω παρει τηλ την παιδιατρο.στην αρχη νομιζα ηταν κολικοι.μετα κατεληξα σε γοπ.κ εμενα κυριως τα βραδια σφιγγεται κ γκρινιαζει.οχι ομως πολλη γκρινια,οσο σφιξιμο.επισης τεντωνει ποδια,δεν τα φερνει στην κοιλια.παθαινει λοξυγγα συνεχεια κ βγαζει γουλιες.ρευεται παρα πολυ δυσκολα κ αν δεν τον ρεψω γκρινιαζει.εκει καταλαβα πως μαλλον ειναι γοπ κ οχι κολικοι.αλλωστε αν ηταν.κολικοι δεν θα γκρινιαζε ολη μερα;εμενα γενικα ειναι ησυχος.μονο γυρω στις 2 το βραδυ με 7 το.πρωι τον πιανει η κλαψα.εσεις τι λετε;

Κορίτσι μου αυτά που λες μου θυμίζουν πολύ τη δικιά μου αλλά εμένα επειδή δυσκολεύεται να κάνει κακά της (είναι σχετικά σκληρά προφανώς λόγω του ξένου και τη ζορίζουν) έχουμε συμπεράνει ότι είναι από αυτό γιατί μόλις τη βοηθήσουμε λίγο με ασκησουλες στα ποδαράκια και τα κάνει ηρεμεί και κοιμάται μια χαρά.. Έχει και πολλά αέρια αλλά αυτό λέει η παιδίατρος είναι φυσιολογικό. Σκεφτόμαστε να αλλάξουμε γάλα αλλά μας είπε πρώτα να δοκιμάσουμε να της το φτιάχνουμε με χαμομηλονερο και να δούμε πως θα πάει και μετά να αλλάξουμε.

Η μικρή μου έχει λοξυγγα μετά από κάθε γεύμα και αν είναι ξαπλωμένη εκείνη την ώρα βγάζει γουλιες αλλά δεν μας έχει πει ότι σχετίζεται με γοπ. Αν έχουν γοπ λένε ότι γκρινιάζουν και ενώ τρώνε γιατί νιώθουν κάψιμο κλπ γιατί συμπέρανες γοπ; Και οι γουλιες είναι φυσιολογικές αρκεί να μην είναι σε υπερβολικό βαθμό.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Φραουλίνο είπε:

Και εμεις εννοείται προσέχαμε και δεν τον βρεχαμε απευθείας αλλά μας είχαν πει δεν υπάρχει θέμα να πέσει νερό οπότε δεν τρελαινομασταν κιόλας και πολλές φορές βραχηκε λιγο, τίποτα δεν έγινε.. Τώρα έχει πέσει έχει κλείσει και είναι ένας κανονικός αφαλος! :)

Κυρίως τσισα μετράς να είναι 8 με 10 πάνες την ημέρα.. Κακά 2 με 3 την ημέρα αλλά μέχρι 3 24ωρα και να μην ενεργηθει δεν ανησυχούμε από ότι μας είπε η παιδίατρος οπότε μην αγχώνεσαι να μετράς κακά. 

Κορίτσι μου αυτά που λες μου θυμίζουν πολύ τη δικιά μου αλλά εμένα επειδή δυσκολεύεται να κάνει κακά της (είναι σχετικά σκληρά προφανώς λόγω του ξένου και τη ζορίζουν) έχουμε συμπεράνει ότι είναι από αυτό γιατί μόλις τη βοηθήσουμε λίγο με ασκησουλες στα ποδαράκια και τα κάνει ηρεμεί και κοιμάται μια χαρά.. Έχει και πολλά αέρια αλλά αυτό λέει η παιδίατρος είναι φυσιολογικό. Σκεφτόμαστε να αλλάξουμε γάλα αλλά μας είπε πρώτα να δοκιμάσουμε να της το φτιάχνουμε με χαμομηλονερο και να δούμε πως θα πάει και μετά να αλλάξουμε.

Η μικρή μου έχει λοξυγγα μετά από κάθε γεύμα και αν είναι ξαπλωμένη εκείνη την ώρα βγάζει γουλιες αλλά δεν μας έχει πει ότι σχετίζεται με γοπ. Αν έχουν γοπ λένε ότι γκρινιάζουν και ενώ τρώνε γιατί νιώθουν κάψιμο κλπ γιατί συμπέρανες γοπ; Και οι γουλιες είναι φυσιολογικές αρκεί να μην είναι σε υπερβολικό βαθμό.. 

Το σκεφτηκα γτ τα βραδια που κανει πιο καλους θηλασμους κ τρωει πιο πολυ (μπορει κ καποια πρωινα) κλαιει κ βγαζει γουλιες.λες να ειναι μεσα σε φυσιολογικα πλαισια ολο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Ξένια μου αφού παίρνει βάρος η μικρή μην ανησυχείς που κάποιες φορές είναι πιο υποτονική, όλα τα νεογέννητα έτσι είναι έχουν ανάγκη από πολύ ύπνο! Πολύ όμως!!! Και αφού τη θηλάζεις αποκλειστικά και μένει 3,5 4 ώρες ξύπνια όπως λες είναι λογικο μετά να πέφτει και να μην ξυπναει εύκολα.. Θα στρώσει σιγά σιγά, εσύ να παρακολουθείς τις πάνες και το βάρος της και όλα καλα θα πάνε!!! 

Σοφακι δοκίμασε να τον παίρνεις πάνω σου μπρούμυτα έτσι ώστε να πιέζεται η κοιλίτσα του στη δική σου.. Εμένα την ανακουφίζει πολύ αυτό που έχει αρκετά αέρια και δυσκολεύεται με τα κακά της. Επίσης αν το ψάξεις θα βρεις και βιντεακια στο YouTube με διάφορα που μπορείς να κάνεις, ασκησουλες με τα ποδαράκια και άλλα που τα ανακουφίζουν! Καταλαβαίνω το φόβο σου, ούτε εγώ θα κοιμόμουν αν την είχα δίπλα μου μπρούμυτα αλλά πάνω σου με το κεφάλακι του γυρισμένο μπορείς και εσύ να κοιμηθείς λίγο.. Και εμείς παίρνουμε προβιοτικα σε σταγόνες οπως είπε η @Emilly800 και βοηθούν πολύ!! 

Κορίτσι μου εμένα μου ζήτησαν ληξιαρχική πράξη γέννησης, υπεύθυνη δήλωση ότι δεν δικαιούμαι επίδομα από άλλο ασφαλιστικό οργανισμό και αριθμό IBAN. Κανεις ηλεκτρονική αίτηση - ραντεβού και όταν πας καταθέτεις τα παραπάνω! 

Εμάς ποτέ δεν μας είπαν να μη βραχεί ο αφαλος. Και στο μαιευτήριο και η παιδίατρος μας, μας είπαν ότι μπορεί να βρέχεται κανονικά αλλά όχι να μουλιάζει, γι αυτό την κάναμε μπάνιο στη βρύση και όχι στο μπανακι της ακόμα.. Από τη στιγμή που έπεσε μπορεί και να βραχεί εντελώς άφοβα, απλά συνεχίζεις για ένα διάστημα την περιποίηση με οινόπνευμα.. Δεν ρώτησα για πόσο ακόμα αλλά και εμείς ακόμα συνεχίζουμε ενώ είναι πολλές μέρες που έχει πέσει, θα τη ρωτήσω την Πέμπτη που θα μιλήσουμε πάλι στο τηλ. Οι θηλες μου εμενα είναι σε σχετικα καλή κατάσταση αλλά χρησιμοποιώ θηλες σιλικόνης οπότε δεν είναι εύκολο να τραυματιστουν.. Προσπαθήσαμε να τις κόψουμε αλλά ζούσαμε αρχαία τραγωδία κάθε φορά οπότε τις ξανά αρχίσαμε! 

Τις θηλές σιλικόνης όταν τις αποστειρωνουμε τις βάζουμε ψυγείο? Ή έξω???

Κ τ γάλα μας ρε κορίτσια όταν αντλούμε πόσο αντέχει μέσα στ ψυγείο?

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Αλήθεια ποτε προλαβαίνεις να αντλείς ;;;;;; Και εγώ θέλω αλλά δε βρίσκω χρόνο δεν έχω και κουράγιο όταν ανα μια με δυο ώρες την ημέρα ζητάει φαγητό ..

Χθες η αλήθεια, μας βραχηκε λίγο και φοβήθηκα από δικη μας βλακεία έπεσε. Όμως είναι 11η μέρα οπότε φυσιολογικο να πέσει. Ευτυχώς που μου το λες γιατί έτρεμα μη πέσει σταγόνα. Από πάνες μετράμε μόνο όσες έχουν κακά ή και αυτές μόνο με τσίσα ;; 

Η ζωή μου όλη αυτό που είπες! Μας είπε η παιδίατρος να το θηλάζω από δέκα λεπτά σε κάθε στήθος κ μετά να δίνω συμπλήρωμα. Επίσης να κάνω από 6 αντλήσεις τη μέρα.. ποτε ακριβώς να κάνω αντλήσεις ρε παιδιά; Περίπου μια φορά στις 2,5 ώρες θηλάζω κ μετά με ξένο κ ρέψιμο περνάει συνολικά 1 ώρα κ ένα τέταρτο. Μετά από μια ώρα ξανά πεινάει. Οι αντλήσεις ποτε να γίνουν;

επισης κ ο δικός μου είναι ανήσυχος βραδινές ώρες..2 με 6 περίπου. Κ όταν αρχίσει να κλαίει κοκκινίζει κ κλαίει με μαύρο δάκρυ… το ζει κανονικα’


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Η ζωή μου όλη αυτό που είπες! Μας είπε η παιδίατρος να το θηλάζω από δέκα λεπτά σε κάθε στήθος κ μετά να δίνω συμπλήρωμα. Επίσης να κάνω από 6 αντλήσεις τη μέρα.. ποτε ακριβώς να κάνω αντλήσεις ρε παιδιά; Περίπου μια φορά στις 2,5 ώρες θηλάζω κ μετά με ξένο κ ρέψιμο περνάει συνολικά 1 ώρα κ ένα τέταρτο. Μετά από μια ώρα ξανά πεινάει. Οι αντλήσεις ποτε να γίνουν;

επισης κ ο δικός μου είναι ανήσυχος βραδινές ώρες..2 με 6 περίπου. Κ όταν αρχίσει να κλαίει κοκκινίζει κ κλαίει με μαύρο δάκρυ… το ζει κανονικα’

Αυτό ακριβώς και σε μένα.. το βράδυ την πιάνει γκρίνια. Χθες από τις 9.30 το βράδυ ξαναζητησε 10.30 και από εκείνη την ώρα μέχρι τις 2 ζητούσε ανα 10 λεπτά με 20 με τρομερό κλαμα σας να να ήταν νηστική ώρες. Εγώ ζαλιζόμουν από την κούραση και την πήρε ο άντρας μου της έδωσε συμπλήρωμα και έφαγε μόνο 10ᵐˡ και έπεσε ξερή. Θα πω την αμαρτία μου με πήρε ο ύπνος και ξύπνησα έντρομη στις 7 γιατί έχει να φάει πόσες ώρες, την ξύπνησε ήσυχα και ωραία και τρώει. Άλλη συμπεριφορά εντελώς από τη βραδινή….

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, kons27 είπε:

Τις θηλές σιλικόνης όταν τις αποστειρωνουμε τις βάζουμε ψυγείο? Ή έξω???

Κ τ γάλα μας ρε κορίτσια όταν αντλούμε πόσο αντέχει μέσα στ ψυγείο?

Για τις θηλες δεν ξερω... Αλλα για το γαλα στο ψυγείο διαρκεί από ένα 24ωρο έως 3 μερες αναλόγως πόσο καλή ψύξη ψυγείου έχεις. Ο παιδίατρος μου το ειπε.. Και στην καταψυξη μιυ είπε 4-6 μηνες

15 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Ναι βοήθησαν οι σταγόνες είναι πιο ήρεμο ..κ εγώ σταμάτησα να πίνω ανθρακούχο νερό ..μπορεί κ αυτό να το πείραξε...ακμή έβγαλε κ εμένα κ είχε κ ο μεγάλος μου .λίγες μέρες κρατάει κ είναι από τις ορμόνες της μαμάς..εγώ να σου πω του έβαλα της intermed baby jounior cran αφρό που το έχω να του πλένω πουλάκι κ ποπό κ αυτό βοηθάει στις λοιμώξεις μυκητές μικρόβια κλπ κ όντως βοήθησε κ στο προσωπάκι του..

Ποιες σταγόνες πίνετε? Εμένα μου έδωσε το Infacol και το likokid

Την νυχτα ήταν καλύτερος το πρωι πάλι χαλια... Μέχρι εμετο μου έκανε όταν πήγα να τον ρεψω γιατί εκλαιγε από το σφίξιμο και δεν πρόλαβε να ρεψει και ηρθε ρουκέτα το γαλα... Ηθελα να κλαιω

Link to comment
Share on other sites

@xenia^^ στις θηλες δοκιμασε να βαλεις βαλσαμολαδο!! Ειναι φυτικο λαδακι απο το φαρμακειο και κανει θαυματα! Μετα το θηλασμο βαζεις σε ενα μπαμπακακι και το αφηνεις πανω οσο περισσοτερη ωρα μπορεις. Πριν ξαναθηλασεις απλα πλυνε τις θηλες σου. Επισης αν θηλαζει αποκλειστικα μπορει να κανει και μια βδομαδα να κανει κακα και ειναι φυσιολογικο

@Stalicha οι κολικοι βραδυ πιανουν, ειναι χαρακτηριστικο!

Καλα παντως ακουω οτι τα δικα σας τρωνε καθε 2-3 ωρες και σας ζηλευω! Ο δικος μου δεν βγαινει απο το στηθος ολη μερα. Το πολυ να κανει καποια στιγμη μεσα στη μερα ενα 2ωρο υπνο οπου τρεχω να τα κανω ολα. Τρωω με το μωρο πανω μου και για να παω τουαλετα το αφηνω να κλαιει! Σημερα πχ απο τις 3.30 τη νυχτα δεν εχει κοιμηθει πανω απο 3 λεπτα συνεχομενα. Για να βαλω ενα πλυντηριο τον αφησα στο καλαθι να κλαιει και πηγα τρεχοντας!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CMES είπε:

@xenia^^ στις θηλες δοκιμασε να βαλεις βαλσαμολαδο!! Ειναι φυτικο λαδακι απο το φαρμακειο και κανει θαυματα! Μετα το θηλασμο βαζεις σε ενα μπαμπακακι και το αφηνεις πανω οσο περισσοτερη ωρα μπορεις. Πριν ξαναθηλασεις απλα πλυνε τις θηλες σου. Επισης αν θηλαζει αποκλειστικα μπορει να κανει και μια βδομαδα να κανει κακα και ειναι φυσιολογικο

@Stalicha οι κολικοι βραδυ πιανουν, ειναι χαρακτηριστικο!

Καλα παντως ακουω οτι τα δικα σας τρωνε καθε 2-3 ωρες και σας ζηλευω! Ο δικος μου δεν βγαινει απο το στηθος ολη μερα. Το πολυ να κανει καποια στιγμη μεσα στη μερα ενα 2ωρο υπνο οπου τρεχω να τα κανω ολα. Τρωω με το μωρο πανω μου και για να παω τουαλετα το αφηνω να κλαιει! Σημερα πχ απο τις 3.30 τη νυχτα δεν εχει κοιμηθει πανω απο 3 λεπτα συνεχομενα. Για να βαλω ενα πλυντηριο τον αφησα στο καλαθι να κλαιει και πηγα τρεχοντας!!

Αχ μωρέ τι ταλαιπωρία και εσυ .. μας έχουν ξετινάξει τα ζουζούνια… θα το πάρω το λαδακι.. σε ευχαριστώ !!!

εμενα πάλι τώρα μέσα στη μέρα ζητάει ανα μισή στην καλύτερη ανα μια ώρα φαγητό. Και κλαμα. Είναι δυνατόν να πεινάει έτσι ;;;;; Την αφήνω και εκεί που χαλαρώνει πατάει γκαζια στο κλαμα μετά μπορεί να ηρεμήσει μετά πάλι το ίδιο και μετά καταλήγει σε κλαμα για φαγητό. Λέω λες να πονάει πουθενά ;; Στο μπανάκι της και στε πλυσίματα αλλαγής πάνας είναι πολύ ήσυχη.

Επίσης κορίτσια πιπίλα χρησιμοποιείτε;; Και αν ναι σε ποιες περιπτώσεις ;; Κουκλάκι με ήχους νανουρίσματα κλπ έχετε ; Εγώ σκέφτομαι να της πάρω τη βιδρα της fisher price με ήχους αναπνοής και νανουρίσματα που διαβάζω καλές κριτικές.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , xenia^^ είπε:

Αχ μωρέ τι ταλαιπωρία και εσυ .. μας έχουν ξετινάξει τα ζουζούνια… θα το πάρω το λαδακι.. σε ευχαριστώ !!!

εμενα πάλι τώρα μέσα στη μέρα ζητάει ανα μισή στην καλύτερη ανα μια ώρα φαγητό. Και κλαμα. Είναι δυνατόν να πεινάει έτσι ;;;;; Την αφήνω και εκεί που χαλαρώνει πατάει γκαζια στο κλαμα μετά μπορεί να ηρεμήσει μετά πάλι το ίδιο και μετά καταλήγει σε κλαμα για φαγητό. Λέω λες να πονάει πουθενά ;; Στο μπανάκι της και στε πλυσίματα αλλαγής πάνας είναι πολύ ήσυχη.

Επίσης κορίτσια πιπίλα χρησιμοποιείτε;; Και αν ναι σε ποιες περιπτώσεις ;; Κουκλάκι με ήχους νανουρίσματα κλπ έχετε ; Εγώ σκέφτομαι να της πάρω τη βιδρα της fisher price με ήχους αναπνοής και νανουρίσματα που διαβάζω καλές κριτικές.. 

Δεν ειναι ακριβως πεινα! Ειναι προγραμματισμενα να το κανουν αυτο προκειμενου να ειναι συνεχεια στο στηθος και να αυξησουν την παραγωγη σου μεχρι να εδραιωθει ο θηλασμος! Μετα τους 1-2 μηνες σταματανε να το κανουν αυτο, οι θηλασμοι κρατανε λιγοτερη ωρα και με μεγαλυτερα διαστηματα μεταξυ τους. Αν θες να πετυχεις αποκλειστικο θηλασμο ετσι ακριβως πρεπει να ειναι!!

Πιπιλα απεφυγε την για τον πρωτο μηνα γιατι μπορει να ικανοποιειται με το πιπιλισμα και να χανει γευματα! Τοσο μικρα δεν μπορουν να αξιολογησουν ποτε πραγματικα πεινανε και ποτε απλα χρειαζονται την παρηγορια του πιπιλισματος! 


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , CMES είπε:

Δεν ειναι ακριβως πεινα! Ειναι προγραμματισμενα να το κανουν αυτο προκειμενου να ειναι συνεχεια στο στηθος και να αυξησουν την παραγωγη σου μεχρι να εδραιωθει ο θηλασμος! Μετα τους 1-2 μηνες σταματανε να το κανουν αυτο, οι θηλασμοι κρατανε λιγοτερη ωρα και με μεγαλυτερα διαστηματα μεταξυ τους. Αν θες να πετυχεις αποκλειστικο θηλασμο ετσι ακριβως πρεπει να ειναι!!

Πιπιλα απεφυγε την για τον πρωτο μηνα γιατι μπορει να ικανοποιειται με το πιπιλισμα και να χανει γευματα! Τοσο μικρα δεν μπορουν να αξιολογησουν ποτε πραγματικα πεινανε και ποτε απλα χρειαζονται την παρηγορια του πιπιλισματος! 

Πραγματικά οι πληροφορίες από εσάς που είστε ήδη μανούλες είναι απίστευτα πολύτιμες και παρηγορητικες !!!!!! Οι 40 μέρες δεν είναι τυχαίες.. είναι η προσαρμογή η δικη μας και του μωρού !!! Την πιπίλα της έβαλα οταν την άλλαζα μέσα στο βράδυ που πεινούσε και ούρλιαζε. Κάνα δυο φορές δλδ. Αυτό το κλαμα ουρλιαχτό δε παλεύεται !!!!!!!!!!!!! Τι βροντερή φωνή έχουν καλε αυτά τα τόσο δα πλασματάκια ……

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 13 λεπτά , xenia^^ είπε:

Πραγματικά οι πληροφορίες από εσάς που είστε ήδη μανούλες είναι απίστευτα πολύτιμες και παρηγορητικες !!!!!! Οι 40 μέρες δεν είναι τυχαίες.. είναι η προσαρμογή η δικη μας και του μωρού !!! Την πιπίλα της έβαλα οταν την άλλαζα μέσα στο βράδυ που πεινούσε και ούρλιαζε. Κάνα δυο φορές δλδ. Αυτό το κλαμα ουρλιαχτό δε παλεύεται !!!!!!!!!!!!! Τι βροντερή φωνή έχουν καλε αυτά τα τόσο δα πλασματάκια ……

Ο δικος μου ειναι και λιγο βραχνος!! Πολυ αντρας σου λεω!!!:grin:


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, CMES είπε:

Ο δικος μου ειναι και λιγο βραχνος!! Πολυ αντρας σου λεω!!!:grin:

Χαχαχχα πεθαινωωωωω !!!! Εμένα κάνει νάζια  στε ήρεμα της.Νιαου και νιαου :wub: και οι γκριμάτσες είναι όλα τα λεφτά !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γύρισα από παιδίατρο.. Εχουμε κολικους τελικά.. Μου ειπε οτι δεν ισχύει ότι μόνο βράδυ είναι οι κολικοι.. Μου ειπε κάθε παιδί είναι διαφορετικό.. Εμενα ας πούμε τον βλέπω ότι είναι στα χειρότερα του από το ξημερωμα ως το απογευμα.. Μετά καπωςς ηρεμεί. Σήμερα δεν έχει αεριστει καθόλου και σπαραζει στο κλάμα το σπλαχνο μου.. Τον είδε και στον υπερηχο και μου είπε έχει πολλά αέρια.. Να προσπαθήσουμε με μασάζ και κινήσεις απαξ και βγάλει τίποτα.. Και να προσέχω και εγω την διατροφή μου που δίνω γαλα.. Και να του δίνω και λίγο ξένο γάλα υπό αλλεργικό.. Γιατι το αγελαδινό γαλα επηρεάζει πολύ λέει στους κολικους.. 

Πόσα πράγματα μαθαίνουμε... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Η ζωή μου όλη αυτό που είπες! Μας είπε η παιδίατρος να το θηλάζω από δέκα λεπτά σε κάθε στήθος κ μετά να δίνω συμπλήρωμα. Επίσης να κάνω από 6 αντλήσεις τη μέρα.. ποτε ακριβώς να κάνω αντλήσεις ρε παιδιά; Περίπου μια φορά στις 2,5 ώρες θηλάζω κ μετά με ξένο κ ρέψιμο περνάει συνολικά 1 ώρα κ ένα τέταρτο. Μετά από μια ώρα ξανά πεινάει. Οι αντλήσεις ποτε να γίνουν;

επισης κ ο δικός μου είναι ανήσυχος βραδινές ώρες..2 με 6 περίπου. Κ όταν αρχίσει να κλαίει κοκκινίζει κ κλαίει με μαύρο δάκρυ… το ζει κανονικα’

Εχεις δίκιο, είναι πολύ δύσκολο. Εγώ αντλώ όταν πχ δεν έχει αδειάσει όλο το στήθος, κ την έχει πάρει ο βαθύς ο ύπνος, που μπορεί κ να ξυπνήσει βέβαια... 

  • Μου αρέσει 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Τον ζυγισα σημερα και εχει παρει μονο 90γρ σε μια εβδομαδα. Η παιδιατρος ειπε πως ειναι λιγο και πρεπει να του δωσω λιγο συμπληρωμα... στενοχωριεμαι πιυ ουτε αυτη τη φορα τα καταφερνω με το θηλασμο. Ζηλευω που για καποιες γυναικες ειναι απλο και ευκολο!

  • Λυπημένη/-ος 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...