Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

1 hour ago, Φραουλίνο είπε:

Μάλλον κουράστηκε από αυτό που λες ότι έγινε χθες και έχει περισσότερη ανάγκη από ύπνο κορίτσι μου μην ανησυχείς.. Ίσως ένα μπανακι να τον ξυπνήσει καλυτερα και μετά να φάει με περισσότερη όρεξη! Αν πάλι κοιμάται βαριά πες το στον παιδίατρο αλλα αφού παίρνει βάρος καλά δεν νομίζω ότι υπάρχει φόβος.. 

Τα νεογέννητα πρέπει να κοιμούνται 16 με 18 ώρες το 24ωρο, οπότε και που άντεξε τόσες ώρες που λες είναι θηρίο ο μικρός! Εμένα μία ώρα τρώει και ξαναπέφτει ξερή για ύπνο!! 

Οχι ωρες, μερες ολοκληρες! Απο τοτε που γεννηθηκε πρωτη φορα σημερα κοιμηθηκε τοσες ωρες!! Δεν κοιμαται πολυ βαρια, ευκολα τον ξυπναω. Τωρα φοβαμαι οτι κοιμηθηκε πολυ και το βραδυ θα με παει τρενο... ασε μουρλαθηκα τελειως! Ολο κατι βρισκω!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 25/8/2021 at 11:15 ΜΜ, Φραουλίνο είπε:

Κορίτσι μου μη στεναχωριέσαι τόσο, για όλα υπάρχει λύση και θα κάνεις ότι είναι καλύτερο!! Κάτσε να δεις τι θα δείξει το βάρος αυριο, να μιλήσεις με την παιδίατρο και βήμα βήμα μετά.. Όχι από όσο ξέρω δεν γίνεται να ανεβάσει ίκτερο τώρα!

Εύχομαι ότι συμβαίνει στην οικογένεια σου να είναι περαστικό! 

Εμένα τόσο τρώει ναι και κάθε λίγες μέρες αυξάνει όσο μεγαλώνει! Τρώει ανά 3 με 4 ώρες.. Θηλάζει μισή ώρα και μετά τρώει αντλημενο και συμπλήρωμα (αυτό στην προσπάθεια μας να μειωθεί το ξένο σιγά σιγά). Εσένα τρεις με τέσσερις φορές τη μέρα πεινάει; Δηλαδή κάνει 6ωρα χωρίς να κλάψει από πείνα; 

Ακριβώς την ίδια απορία είχα σήμερα!! :lol: Ήμουν έτοιμη να πάρω τηλ την εταιρία με τα θήλαστρα να μου φέρουν άλλη χοάνη γιατί νόμιζα πως αυτό έφταιγε που το δεξί βυζι είναι τζουφιο.. Τελικά από ότι βλέπω είναι φυσιολογικό! 

Με το καλό κορίτσι μου το μπεμπακι σου, κοντευεις!! ❤️

Όχι όχι,,μόνο ξένο του δίνω πλέον τρεις ηη δύο φορές την μέρα..είναι κρεμασμένος στο τσιτσι μου κ ουρλιάζει το βράδυ κάθε δύο ώρες κ την μέρα μπορεί κ στην μία ώρα να ξανακλαψει..όταν νιώθω ότι στραγγίζω του δίνω κ λίγο ξένο..τώρα παράδειγμα τον θήλαζα μπορεί κ 45 λεπτά..30 και μετά από ένα τέταρτο γκρινιαξε κ θήλασα αλλά 15.. μετά ξαναγκρινιαξε κ του έφτιαξα 60 ml  ξένο κ από αυτά ήπιε 30.. άρα νομίζω η γκρίνια δεν είναι από πείνα απλά ο κύριος αυτός το έχει για πιπίλα το τσιτσι κ δεν με παίρνει καθόλου από θέμα χρόνου..

Link to comment
Share on other sites

@Liakada μου να σου ζησει ο μπεμπακος!

Εχω χαθει λιγο γτ επιτελους κατεβηκα για διακοπες στο εξοχικο!

Δεν προλαβαινω να σας διαβασω ολες.απλα εγω να πω στη @Φραουλίνο και στη @Liakada τα εξης.

Στο μαιευτηριο εννοειται τις 2 πρωτες μερες δεν εχει κατεβει ακομα το γαλα.γι αυτο βαζεις το μωρο στονστηθος για να στονκατεβασει.τονξερω πως ειναι πολυ δυσκολο να αντισταθεις στο ξενο ουαν βλεπεις το μωρο να κλαιει αλλα πιστεψτε με αξιζει τον κοπο.τονγαλα κατεβαινει αποντην 3η μερα.ομως τονστομαχακι του ειναι οσο ενα κουκουτσι απο κερασι.χορταινει με μια γουλια.αφηστε το να ερθει φυσικα.οπως σας ειπα κ εμενα η πρωτη μου εχανε αρκετα τις 2 πρωτε ςμερες.την 3η μερα σταθεροποιηθηκε το βαρος.

Φραουλινο μου εγω θα σου προτεινω το εξης.σιγα σιγα κοβε αν θες λιγο συμπληρωμα ως εξης.σε καθε ξενο γευμα που δινεις κοβε πχ 10 μλ κ ασε το μωρο στο στηθος οσο περισσοτερο μπορεις.αν δεις οτι πιανει αυτο,τοτε προχωρα σε 20 μλ λιγοτερο κοκ.επισης να ξερεις πως το βραδυ παραγεται περισσοτερο γαλα,οποτε αυτο μπορει να σου ειναι πιο ευκολο το βραδυ να το κοψεις κ να αφησεις το μωρο στο στηθος

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, CMES είπε:

Οχι ωρες, μερες ολοκληρες! Απο τοτε που γεννηθηκε πρωτη φορα σημερα κοιμηθηκε τοσες ωρες!! Δεν κοιμαται πολυ βαρια, ευκολα τον ξυπναω. Τωρα φοβαμαι οτι κοιμηθηκε πολυ και το βραδυ θα με παει τρενο... ασε μουρλαθηκα τελειως! Ολο κατι βρισκω!!

Χάχαχα δεν ξέρω τι έγινε τελικά χθες βράδυ αλλά νομίζω δεν πάει έτσι μωρέ στα τόσο μικρούλια.. Ίσα ίσα ο ύπνος φέρνει ύπνο και η εξάντληση αϋπνία. Εύχομαι να είχατε ένα ήρεμο βράδυ και να κοιμήθηκες και εσύ λίγο. Κάνατε τελικά αιμοληψία για χολερυθρινη; 

4 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Όχι όχι,,μόνο ξένο του δίνω πλέον τρεις ηη δύο φορές την μέρα..είναι κρεμασμένος στο τσιτσι μου κ ουρλιάζει το βράδυ κάθε δύο ώρες κ την μέρα μπορεί κ στην μία ώρα να ξανακλαψει..όταν νιώθω ότι στραγγίζω του δίνω κ λίγο ξένο..τώρα παράδειγμα τον θήλαζα μπορεί κ 45 λεπτά..30 και μετά από ένα τέταρτο γκρινιαξε κ θήλασα αλλά 15.. μετά ξαναγκρινιαξε κ του έφτιαξα 60 ml  ξένο κ από αυτά ήπιε 30.. άρα νομίζω η γκρίνια δεν είναι από πείνα απλά ο κύριος αυτός το έχει για πιπίλα το τσιτσι κ δεν με παίρνει καθόλου από θέμα χρόνου..

Ααα κατάλαβα, λέω και εγώ τι λιτοδίαιτο αγόρι!! :lol: Δεν ξέρω, στη δικιά μου πάντως η γκρίνια είναι ξεκάθαρα πείνα γιατί αμέσως μόλις χορτάσει ηρεμεί η γλυκούλα.. Ακόμα και να μην κοιμηθεί σταματάει να γκρινιάζει και αραζει, δεν θέλει να πιπιλαει έτσι άσκοπα εκτός από όταν πονάει πχ η κοιλίτσα και το κάνει για παρηγοριά! 

1 hour ago, Stalicha είπε:

@Liakada μου να σου ζησει ο μπεμπακος!

Εχω χαθει λιγο γτ επιτελους κατεβηκα για διακοπες στο εξοχικο!

Δεν προλαβαινω να σας διαβασω ολες.απλα εγω να πω στη @Φραουλίνο και στη @Liakada τα εξης.

Στο μαιευτηριο εννοειται τις 2 πρωτες μερες δεν εχει κατεβει ακομα το γαλα.γι αυτο βαζεις το μωρο στονστηθος για να στονκατεβασει.τονξερω πως ειναι πολυ δυσκολο να αντισταθεις στο ξενο ουαν βλεπεις το μωρο να κλαιει αλλα πιστεψτε με αξιζει τον κοπο.τονγαλα κατεβαινει αποντην 3η μερα.ομως τονστομαχακι του ειναι οσο ενα κουκουτσι απο κερασι.χορταινει με μια γουλια.αφηστε το να ερθει φυσικα.οπως σας ειπα κ εμενα η πρωτη μου εχανε αρκετα τις 2 πρωτε ςμερες.την 3η μερα σταθεροποιηθηκε το βαρος.

Φραουλινο μου εγω θα σου προτεινω το εξης.σιγα σιγα κοβε αν θες λιγο συμπληρωμα ως εξης.σε καθε ξενο γευμα που δινεις κοβε πχ 10 μλ κ ασε το μωρο στο στηθος οσο περισσοτερο μπορεις.αν δεις οτι πιανει αυτο,τοτε προχωρα σε 20 μλ λιγοτερο κοκ.επισης να ξερεις πως το βραδυ παραγεται περισσοτερο γαλα,οποτε αυτο μπορει να σου ειναι πιο ευκολο το βραδυ να το κοψεις κ να αφησεις το μωρο στο στηθος

Ναι κορίτσι μου έχεις απόλυτο δίκιο για τις πρώτες μέρες αλλά εγώ προσωπικά δεν το άντεχα συν ότι έχασε και 400 γραμμάρια και ανέβασε ίκτερο.. Βέβαια για να πω την αλήθεια δεν είναι ότι από πριν ήθελα οπωσδήποτε να θηλασω αποκλειστικά οπότε δεν το σκέφτηκα πολύ. Είχα πει όπως βγει αρκεί να είμαι και εγώ και το παιδί καλά..

Έχει αρχίσει και κουράζει όμως η όλη διαδικασία θηλασμός -ξένο - άντληση οπότε επειδή σαφώς και δεν θέλω να κοπεί ο θηλασμός από τόσο νωρίς ψάχνω τρόπο να μειωθεί το ξένο.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!! ❤️ Ακριβώς οι συμβουλές που μου δίνεις είναι ότι μου είπαν και από την αλκυονη και αυτό προσπαθούμε να κάνουμε!! Μου είπαν να μειώνω σιγά σιγά το ξένο και να αντικαθιστώ την ποσότητα με αντλημενο, αρκεί να χορταίνει η μικρή και να κοιμάται έστω δύο ώρες μετά το γεύμα. Το παλεύουμε και βλέπουμε! Οι χρόνοι που μου είπαν είναι οι εξής: μισή ώρα με 40 λεπτά το πολύ θηλασμός και μετά 7 με 10 λεπτά άντληση με διπλό θήλαστρο. Αντληση κάθε τρεις ώρες αυστηρά ακόμα και αν η μικρή κοιμάται και δεν θηλάζει. Γενικά ότι κάνω να είναι παραγωγικό και όχι απλά να την έχω έτσι στο στήθος. Μου είπε η σύμβουλος αν είναι να αυξηθεί η παραγωγή θα αυξηθεί με αυτό τον τρόπο. 

Εγω έχω κάνει και μειωτικη στήθους πριν κάποια χρόνια και υπάρχει μια πολύ μικρή πιθανότητα να μην μπορεί να φτάσει η παραγωγή στο φουλ.. Δεν το πιστεύω βέβαια, θεωρώ ότι είναι καθαρά θέμα χειρισμού το όλο θέμα και γι αυτό θα το παλέψω για όσο πάει και αν δεν βγει οκ δεν θα τρελαθώ συνεχίζουμε ότι κάνουμε για όσο μπορούμε μέχρι να αποθηλασω και μετά ησυχαζουμε. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Α οκ τοτε εχεις καθοδηγηση @Φραουλίνο

Ναι η αληθεια ειναι πως ειναι εξουθενωτικο ολο αυτο.παντως εγω απο τις εμπειριες μου θεωρω πως το πιο δυσκολο ειναι να ξυπνας το μωρο για να θηλαζει.αν πιασει δλδ τη θηλη,μετα το.πιο δυσκολο ειναι να ξυπναει.ουσιαστικα,το μωρο πιανει τη θηλη και μετα κοιμαται.γι αυτο δεν θηλαζει(δεν παιρνω υποψιν το αν χει παθει συγχυση) .εγω τλχ ετσι το εζησα με τα 2 παιδια.κ στο πρωτο μαλιστα δεν καταλαβαινα που ειναι το.προβλημα,αφου την ειχα 24 ωρες στο στηθος.το καταλαβα τωρα με το δευτερο.ετσι,οταν αντιληφθηκα πως μετα απο τα.πρωτα λεπτα,σταματαει ο ενεργητικος θηλασμος,τον ενοχλουσα να ξυπνησει.κ οταν.λεω ενοχλουσα το εννοω κυριολεκτικα.με ενα χαιδεμα στο αυτι ή στο ποδι δεν ξυπναει.του εξυνα κ του ξυνω την πατουσα με το νυχι για να καταλαβετε τι εννοω.κ αν δεν ξυπναει ετσι,τον γδυνω κ κατω απτο νιπτηρα γιαννα ξυπνησει.μπορει να φαινονται κοπιαστικα ολα αυτα αλλα μετα ξυπναει.κ θηλαζει ενεργητικσ κν ετσι τελειωνω πιο γρηγορα με τον θηλασμο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , Stalicha είπε:

Α οκ τοτε εχεις καθοδηγηση @Φραουλίνο

Ναι η αληθεια ειναι πως ειναι εξουθενωτικο ολο αυτο.παντως εγω απο τις εμπειριες μου θεωρω πως το πιο δυσκολο ειναι να ξυπνας το μωρο για να θηλαζει.αν πιασει δλδ τη θηλη,μετα το.πιο δυσκολο ειναι να ξυπναει.ουσιαστικα,το μωρο πιανει τη θηλη και μετα κοιμαται.γι αυτο δεν θηλαζει(δεν παιρνω υποψιν το αν χει παθει συγχυση) .εγω τλχ ετσι το εζησα με τα 2 παιδια.κ στο πρωτο μαλιστα δεν καταλαβαινα που ειναι το.προβλημα,αφου την ειχα 24 ωρες στο στηθος.το καταλαβα τωρα με το δευτερο.ετσι,οταν αντιληφθηκα πως μετα απο τα.πρωτα λεπτα,σταματαει ο ενεργητικος θηλασμος,τον ενοχλουσα να ξυπνησει.κ οταν.λεω ενοχλουσα το εννοω κυριολεκτικα.με ενα χαιδεμα στο αυτι ή στο ποδι δεν ξυπναει.του εξυνα κ του ξυνω την πατουσα με το νυχι για να καταλαβετε τι εννοω.κ αν δεν ξυπναει ετσι,τον γδυνω κ κατω απτο νιπτηρα γιαννα ξυπνησει.μπορει να φαινονται κοπιαστικα ολα αυτα αλλα μετα ξυπναει.κ θηλαζει ενεργητικσ κν ετσι τελειωνω πιο γρηγορα με τον θηλασμο.

Ναι ακριβώς έτσι είναι με τον ύπνο!! Αυτό που περιγράφεις το ζούσα στο μαιευτήριο και όλο την ξυπνουσα για να θηλάσει. Τώρα ευτυχώς για μισή ώρα θηλάζει πολύ καλά και δεν κοιμάται.. Ίσως επειδή την περιμένω να ξυπνησει πεινασμένη και δεν την ξυπναω εγώ δεν ξέρω. Μετά επειδή πρέπει να πιει και από το συμπλήρωμα δεν θέλω να την εξαντλω οπότε όταν αρχίζει να το χάνει έρχεται το μπιμπερό. Αυτό βέβαια δεν είναι γενική συμβουλή γιατί σίγουρα δεν θα έπιανε στο κάθε μωρό αλλά ευτυχώς εμένα δεν την έχει επηρεάσει το μπιμπερό στο πως θηλάζει οπότε το πάμε έτσι.

Χαίρομαι να τη βλέπω να τρώει καλά και να κοιμάται το θεωρώ υγεία, κοντεύουμε και το βάρος της γέννησης επιτέλους μετά από 15 μέρες οπότε είμαστε πολύ ευχαριστημένοι! Μακάρι για όλα αυτά να έφτανε μόνο το γάλα μου αλλά το πιο σημαντικό για μένα είναι να είμαστε ήρεμοι και το μωρό χαρούμενο.. :wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2021 at 10:29 ΠΜ, Sofiamar93 είπε:

Ναι και εμενα ο παιδίατρος την πρώτη φορά που πήγα μου είπε την νυχτα μάξιμουμ στο 5ωρο να τον ξυπνω για να μην πάθει υπογλυκαιμία.. Αλλα που τέτοια χάρη ο δικός μου.. Στις 2μιση ώρες ρολόι να ξυπνήσει.. Και πολλές φορές στις 2 ώρες.. Εχθες εκλαιγα από την αϋπνία.. Γιατι ημουν 48 ώρες μόνο με 4 ώρες διακεκομμένο ύπνο.. Και ενιωθα ότι αρρωσταίνω.. Ειχα κρυάδες λες και ανέβαζα πυρετό από την εξάντληση... 

Σοφάκι μου οι κρυαδες παίζει να είναι από αυξομείωση ορμονών.τοβεπσθα πριν μέρες που σκεπαζομουν το βράδυ να κρυώνω κ στο καπάκι εξάψεις να ζεσταίνομαι..κ στην λοχεία οι ορμόνες χορεύουν τσιφτετέλι μην νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, vikib είπε:

εγω θα ελεγα πριν βαλεις το τζελ στο μωρο να το δει ο γιατρος.μπορει τα ασπρα να ειναι απο γαλα.αν καθαρισεις την γλωσιτσα μηπως φευγουν;

παρολα αυτα,αν πραγματι ειναι μυκητες μην φοβασαι.ειναι ακινδυνο.εβαζα στο στηθος μου οταν ηταν η κορη μου 2μ επειδη ειχα εγω καντιντιαση να μην κολλησει κ θηλαζε χωρις να το αφαιρω

γενικα αν ειναι μυκητες θελει λιγο προσοχη να μην εχεις κ εσυ,απλα ειναι πολυ επιπονος ο θηλασμος αν εχεις.κ επειδη επαναμολυνεται συνεχεια με πιπιλες κλπ

Τελικά πηγαμε παιδίατρο σήμερα.. Με βάλατε σε σκέψεις και φοβηθηκα να του βάλω κάτι... Εντελει έχει άλλα τώρα ξεκινάει.. Δεν ειναι πολυ παχιά η στρώση μου είπε.. Αλλα καλύτερα μου είπε να του βάλω 3 μερες για να μην εξαπλωθεί και ταλαιπωρηθεί.. Να το προλάβω δηλαδη..μου έδειξε και πως να το βάλω.. Του άρεσε του γιου μου το τζελ.. Άραγε έχει ωραία γεύση? Πάντως του αρεσε πολυ.. Χαχχαχα.. 

Κοριτσια πηγα και γυναικολόγο σήμερα να με τσεκάρει.. Ολα καλα.. Οι ραφές μου κάτω έχουν απορροφηθεί πλήρως.. Έχουν μείνει λίγες εσωτερικές που εκείνες τις έκανε με άλλο υλικό και μου είπε θα πάρει ακόμη καμία εβδομάδα για εκείνες αλλά εγώ δνε νιωθω κατι η αλήθεια.. Πλεον είμαι πολύ καλά εκεί κάτω.. Πέρα από κάποιο τσούξιμο κάποιες φορές.. Που μου είπε είναι νορμάλ.. Τωρα όταν σαραντωσω θα με δει ξανά για τεστ ΠΑΠ και υπερηχο και απολα.. Εγω ειχα παρει 8μιση κιλα στην εγκυμοσυνη μου έχουν μείνει 2 κιλα.. Μου ειπε μπραβο.. Του λέω γιατρέ τι μπραβο? 6 μηνες χωρίς σοκολατες και γλυκά έχω πέσει με τα μουτρα.. Αλλα αφου χάνω κιλα θα συνεχίσω να τρωω έτσι? Και γελούσε.. Εφυγε και ο διαβητης και τωρα τρώμε ότι θέλουμε.. Χαχαχχα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια ! Όπως καταλαβαίνετε βρίσκομαι και εγώ στην φάση προσαρμογής….  Χθες επιστρέψαμε σπίτι.. κάτσαμε μια μέρα παραπάνω γιατί ανέβασε ικτερο το κοριτσάκι μου.. ήταν λίγο δύσκολα με τον θηλασμό όχι από την άποψη τόσο να το βρούμε μεταξύ μας, γιατί ευτυχώς η μπεμπα κάνει τις σωστές κινήσεις, αλλά γιατί ήταν πολύ υπνηλικη.. πολύ όμως.. ανησύχησα μην έχει καμία λοίμωξη, αλλά ευτυχώς είναι από τον ικτερο. Ζορίζομαι παρα πολύ να την ξυπνήσω για να φάει. Πρέπει να θηλάζει ανα 2-2,5 ώρες και χρειάζομαι μισή ώρα και για να την ξυπνήσω και να κουμπώσει στην θηλή. Σήμερα την είδε η παιδίατρος στο σπιτι. Την βρήκε υγιέστατη όμως δεν της άρεσε που δεν είναι ζωηρή όπως πρέπει. Μου είπε να την ταΐζω όσο πιο πολύ γίνεται και να της δίνω και συμπλήρωμα αν δεν ολοκληρώνει θηλασμό , είτε δικη μου άντληση είτε ξένο. Εγώ είμαι ένα ερείπιο δεν έχω καταφέρει να κοιμηθώ πάνω από 4 ώρες τη μέρα και αυτές σπαστες.. αύριο θα πάμε ΡΕΑ να δει ο γιατρός τα ράμματα και να της μετρήσουμε ικτερο..

@Liakada ήθελα τόσο πολύ να σου στείλω να βρεθούμε αλλά το κινητό σήμερα κατάφερα να το ακουμπήσω. Δεν σήκωνα τηλέφωνα στο μαιευτήριο δεν είχα καμία επαφή.. είσαι ευχαριστημένη από το ΡΕΑ ;; Επίσης η σύμβουλος θηλασμου η κα Τσελιου απλά εξαιρετική !!!!!!!! Εμένα με βοήθησε πολύ.. γιατί είχα μπλοκάρει εντελώς, η κάθε μια μαία έλεγε το μακρύ και το κοντό της.. και δεν έπιανε τπτ.. είχα απελπιστεί..

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xenia^^ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Όπως καταλαβαίνετε βρίσκομαι και εγώ στην φάση προσαρμογής….  Χθες επιστρέψαμε σπίτι.. κάτσαμε μια μέρα παραπάνω γιατί ανέβασε ικτερο το κοριτσάκι μου.. ήταν λίγο δύσκολα με τον θηλασμό όχι από την άποψη τόσο να το βρούμε μεταξύ μας, γιατί ευτυχώς η μπεμπα κάνει τις σωστές κινήσεις, αλλά γιατί ήταν πολύ υπνηλικη.. πολύ όμως.. ανησύχησα μην έχει καμία λοίμωξη, αλλά ευτυχώς είναι από τον ικτερο. Ζορίζομαι παρα πολύ να την ξυπνήσω για να φάει. Πρέπει να θηλάζει ανα 2-2,5 ώρες και χρειάζομαι μισή ώρα και για να την ξυπνήσω και να κουμπώσει στην θηλή. Σήμερα την είδε η παιδίατρος στο σπιτι. Την βρήκε υγιέστατη όμως δεν της άρεσε που δεν είναι ζωηρή όπως πρέπει. Μου είπε να την ταΐζω όσο πιο πολύ γίνεται και να της δίνω και συμπλήρωμα αν δεν ολοκληρώνει θηλασμό , είτε δικη μου άντληση είτε ξένο. Εγώ είμαι ένα ερείπιο δεν έχω καταφέρει να κοιμηθώ πάνω από 4 ώρες τη μέρα και αυτές σπαστες.. αύριο θα πάμε ΡΕΑ να δει ο γιατρός τα ράμματα και να της μετρήσουμε ικτερο..

@Liakada ήθελα τόσο πολύ να σου στείλω να βρεθούμε αλλά το κινητό σήμερα κατάφερα να το ακουμπήσω. Δεν σήκωνα τηλέφωνα στο μαιευτήριο δεν είχα καμία επαφή.. είσαι ευχαριστημένη από το ΡΕΑ ;; Επίσης η σύμβουλος θηλασμου η κα Τσελιου απλά εξαιρετική !!!!!!!! Εμένα με βοήθησε πολύ.. γιατί είχα μπλοκάρει εντελώς, η κάθε μια μαία έλεγε το μακρύ και το κοντό της.. και δεν έπιανε τπτ.. είχα απελπιστεί..

 

Ξενια μου αφου το μονο θεμα.ειναι ο υπνος της,το λεω κ εδω αν κ το εχω πει κ πιο πανω κ μαλλον γιναομαι κουραστικη.το ζορι ειναι στοννα ξυπνησεις το μωρο κ μονο.αν δεν ξυπναει με τπτ,καντο μπανιο.εγω τωρα τον μικρο που τον ειχα.κ θερμοκοιτιδα κ ητνα πολυ μικρουλης κ κιμοταν συνεχεια,μονο με μπανιο τον καταφερνα να ξυπνησει.εκανα την καρδια μου πετρα κ σηκωνομουν κ τον εκανα μπανιο.τοτε θηλαζε κομπλε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Stalicha είπε:

Ξενια μου αφου το μονο θεμα.ειναι ο υπνος της,το λεω κ εδω αν κ το εχω πει κ πιο πανω κ μαλλον γιναομαι κουραστικη.το ζορι ειναι στοννα ξυπνησεις το μωρο κ μονο.αν δεν ξυπναει με τπτ,καντο μπανιο.εγω τωρα τον μικρο που τον ειχα.κ θερμοκοιτιδα κ ητνα πολυ μικρουλης κ κιμοταν συνεχεια,μονο με μπανιο τον καταφερνα να ξυπνησει.εκανα την καρδια μου πετρα κ σηκωνομουν κ τον εκανα μπανιο.τοτε θηλαζε κομπλε

Αυτό ξεκίνησα από σήμερα.. την ξυπνάω και την αλλάζω κατευθείαν.. δείχνει να λειτουργεί.. κάνω και μαλάξεις με ζεστό νερό  πριν το θηλασμό ώστε να κατέβει γρήγορα το γάλα και το βρει κατευθείαν.. αυτά μου τα είπε σήμερα η παιδίατρος και για την ώρα πάμε καλα.. μακρι να συνεχίσει έτσι γιατί πραγματικά δε ξέρω τι άλλο να κανω.. να συνέλθει και γρήγορα και να ζωντανέψει !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Όπως καταλαβαίνετε βρίσκομαι και εγώ στην φάση προσαρμογής….  Χθες επιστρέψαμε σπίτι.. κάτσαμε μια μέρα παραπάνω γιατί ανέβασε ικτερο το κοριτσάκι μου.. ήταν λίγο δύσκολα με τον θηλασμό όχι από την άποψη τόσο να το βρούμε μεταξύ μας, γιατί ευτυχώς η μπεμπα κάνει τις σωστές κινήσεις, αλλά γιατί ήταν πολύ υπνηλικη.. πολύ όμως.. ανησύχησα μην έχει καμία λοίμωξη, αλλά ευτυχώς είναι από τον ικτερο. Ζορίζομαι παρα πολύ να την ξυπνήσω για να φάει. Πρέπει να θηλάζει ανα 2-2,5 ώρες και χρειάζομαι μισή ώρα και για να την ξυπνήσω και να κουμπώσει στην θηλή. Σήμερα την είδε η παιδίατρος στο σπιτι. Την βρήκε υγιέστατη όμως δεν της άρεσε που δεν είναι ζωηρή όπως πρέπει. Μου είπε να την ταΐζω όσο πιο πολύ γίνεται και να της δίνω και συμπλήρωμα αν δεν ολοκληρώνει θηλασμό , είτε δικη μου άντληση είτε ξένο. Εγώ είμαι ένα ερείπιο δεν έχω καταφέρει να κοιμηθώ πάνω από 4 ώρες τη μέρα και αυτές σπαστες.. αύριο θα πάμε ΡΕΑ να δει ο γιατρός τα ράμματα και να της μετρήσουμε ικτερο..

@Liakada ήθελα τόσο πολύ να σου στείλω να βρεθούμε αλλά το κινητό σήμερα κατάφερα να το ακουμπήσω. Δεν σήκωνα τηλέφωνα στο μαιευτήριο δεν είχα καμία επαφή.. είσαι ευχαριστημένη από το ΡΕΑ ;; Επίσης η σύμβουλος θηλασμου η κα Τσελιου απλά εξαιρετική !!!!!!!! Εμένα με βοήθησε πολύ.. γιατί είχα μπλοκάρει εντελώς, η κάθε μια μαία έλεγε το μακρύ και το κοντό της.. και δεν έπιανε τπτ.. είχα απελπιστεί..

 

Μπράβο κορίτσι μου που όλα πήγαν καλά! Χαίρομαι! Εμένα στο ρεα ήλθε μια άλλη σύμβουλος θηλασμού και δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα από τη χαρά μου.. γενικά δεν αισθάνομαι ότι μου έδωσαν σωστή καθοδήγηση ως προς το θηλασμό. Αυτό που κατάλαβα δε είναι ότι έχουν προσλάβει παρά πολλά μικρά κορίτσια, χωρίς εμπειρία, που θα προστρέξουν να σε εξυπηρετήσουν, δεν έχουν ωστόσο απάντηση σε καμία ερώτηση γιατί πολύ απλά δεν έχουν εμπειρία. Η κλασική απάντηση είναι δεν χόρτασε το παιδί, θέλει ξένο γάλα. Εμένα δλδ ένα βράδυ που το παιδί ήταν παρά πολύ ανήσυχο και τις κάλεσα αρκετές φορές γιατί το είχα rooming in και ήμουν μόνη στο δωμάτιο, μια κοπέλα που υποτίθεται θα με βοηθούσε με το θηλασμό με ρώτησε αν θα μπορούσε να φύγει για ένα λεπτάκι κ δεν επέστρεψε ποτε. Επειδή άλλαζαν οι βάρδιες διαπίστωσα μετά.. 

Μπορεί να ετυχες εσυ στην καλή. Πάντως εγώ δεν εισέπραξα κάτι παραπάνω από υπηρεσίες νοσοκομείου. Πάντως αν το έχετε βρει με το θηλασμό, σταδιακά θα το βρεις με το να την ξυπνήσεις. 


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! @xenia^^ θα βρει σιγα σιγα τους ρυθμους της η μικρη! Ειναι καλο που πιανει σωστα, θα κουραστεις λιγο στην αρχη αλλα αξιζει!

Εγω κοριτσια με την κουραση εχω καταληξει πως οσο πιο νωρις παρεις αποφαση πως δεν προκειται να κοιμηθεις τοσο πιο καλα δεχεσαι την αυπνια. Αν εισαι συνεχως με την αγωνια ποτε θα καταφερω να κοιμηθω θα σου σπασουν τα νευρα. Εμεις κλεινουμε 2 εβδομαδες και πανω απο 5 ωρες σπαστα το 24ωρο δεν εχω κοιμηθει, συχνα και λιγοτερο. Εχω και τα αλλα 2 που ξυπνανε απο τις 7 οποτε εχουμε νωρις εγερτηριο! Και μεσα στη μερα δεν κοιμαμαι γιατι τα παιδια δεν κοιμουνται! Ευτυχως ο μικρος (που ειναι πιο ζωηρος) την Τεταρτη ξεκιναει σχολειο οποτε θα ησυχαζει λιγο το κεφαλι μου το πρωι!

  • Μου αρέσει 2

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Μπράβο κορίτσι μου που όλα πήγαν καλά! Χαίρομαι! Εμένα στο ρεα ήλθε μια άλλη σύμβουλος θηλασμού και δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα από τη χαρά μου.. γενικά δεν αισθάνομαι ότι μου έδωσαν σωστή καθοδήγηση ως προς το θηλασμό. Αυτό που κατάλαβα δε είναι ότι έχουν προσλάβει παρά πολλά μικρά κορίτσια, χωρίς εμπειρία, που θα προστρέξουν να σε εξυπηρετήσουν, δεν έχουν ωστόσο απάντηση σε καμία ερώτηση γιατί πολύ απλά δεν έχουν εμπειρία. Η κλασική απάντηση είναι δεν χόρτασε το παιδί, θέλει ξένο γάλα. Εμένα δλδ ένα βράδυ που το παιδί ήταν παρά πολύ ανήσυχο και τις κάλεσα αρκετές φορές γιατί το είχα rooming in και ήμουν μόνη στο δωμάτιο, μια κοπέλα που υποτίθεται θα με βοηθούσε με το θηλασμό με ρώτησε αν θα μπορούσε να φύγει για ένα λεπτάκι κ δεν επέστρεψε ποτε. Επειδή άλλαζαν οι βάρδιες διαπίστωσα μετά.. 

Μπορεί να ετυχες εσυ στην καλή. Πάντως εγώ δεν εισέπραξα κάτι παραπάνω από υπηρεσίες νοσοκομείου. Πάντως αν το έχετε βρει με το θηλασμό, σταδιακά θα το βρεις με το να την ξυπνήσεις. 

Σε ποιον όροφο ήσουν ;;; Εγώ στον 6ο!! Και εγώ rooming in την είχα. και εχω ακριβώς την ίδια άποψη με εσένα εχω. Νοσοκομειακές υπηρεσίες. Πολλά νέα κορίτσια και στα δύσκολα δεν είχα την βοήθεια που ήθελα και είχα απελπιστεί. Η κα τσελιου είναι η προϊσταμένη όλων των Μαιων είναι κεφάλι και πραγματικά εξαιρετική. Σε μένα ήρθε γιατί μάλλον είχα χοντρό θέμα. Αλλά ερχόταν μια φορά την ημέρα οπότε την υπόλοιπη μέρα που αντιμετώπιζα θέματα είχα συνεχώς κάποια να μου λέει τη γνώμη της. Κάποια στιγμή από την απελπισία μου έβαλα τα κλάματα γιατί δεν έχω την κρίση να καταλάβω τι είναι σωστό και τι όχι. Έβλεπα ότι και ότι έκανα δεν έπιανε και είχα τρελαθεί. Κάποιες φορές όπως λες τις φώναζα και ερχόταν μετά από πολύ ώρα. Κάποιες άλλες κυρίως όταν υπήρχε προϊσταμένη στο χώρο ερχόντουσαν αμέσως. Γενικά καλή η εμπειρία μου στο ΡΕΑ απλά ήθελα πιο έμπειρο προσωπικό.

1 hour ago, CMES είπε:

Καλημερα!! @xenia^^ θα βρει σιγα σιγα τους ρυθμους της η μικρη! Ειναι καλο που πιανει σωστα, θα κουραστεις λιγο στην αρχη αλλα αξιζει!

Εγω κοριτσια με την κουραση εχω καταληξει πως οσο πιο νωρις παρεις αποφαση πως δεν προκειται να κοιμηθεις τοσο πιο καλα δεχεσαι την αυπνια. Αν εισαι συνεχως με την αγωνια ποτε θα καταφερω να κοιμηθω θα σου σπασουν τα νευρα. Εμεις κλεινουμε 2 εβδομαδες και πανω απο 5 ωρες σπαστα το 24ωρο δεν εχω κοιμηθει, συχνα και λιγοτερο. Εχω και τα αλλα 2 που ξυπνανε απο τις 7 οποτε εχουμε νωρις εγερτηριο! Και μεσα στη μερα δεν κοιμαμαι γιατι τα παιδια δεν κοιμουνται! Ευτυχως ο μικρος (που ειναι πιο ζωηρος) την Τεταρτη ξεκιναει σχολειο οποτε θα ησυχαζει λιγο το κεφαλι μου το πρωι!

Και εγώ έτσι είμαι από ύπνο πολύ λίγα πράγματα. Σήμερα έχουμε να πάμε στο ΡΕΑ και σκέφτομαι πως θα συρθω ως εκεί. Αλλά το έχω πάρει απόφαση για τον ύπνο. Το μόνο που θέλω είναι να συνέλθει η μπεμπα. Δείχνει ότι αποκτάει την όρεξη της !!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , xenia^^ είπε:

Σε ποιον όροφο ήσουν ;;; Εγώ στον 6ο!! Και εγώ rooming in την είχα. και εχω ακριβώς την ίδια άποψη με εσένα εχω. Νοσοκομειακές υπηρεσίες. Πολλά νέα κορίτσια και στα δύσκολα δεν είχα την βοήθεια που ήθελα και είχα απελπιστεί. Η κα τσελιου είναι η προϊσταμένη όλων των Μαιων είναι κεφάλι και πραγματικά εξαιρετική. Σε μένα ήρθε γιατί μάλλον είχα χοντρό θέμα. Αλλά ερχόταν μια φορά την ημέρα οπότε την υπόλοιπη μέρα που αντιμετώπιζα θέματα είχα συνεχώς κάποια να μου λέει τη γνώμη της. Κάποια στιγμή από την απελπισία μου έβαλα τα κλάματα γιατί δεν έχω την κρίση να καταλάβω τι είναι σωστό και τι όχι. Έβλεπα ότι και ότι έκανα δεν έπιανε και είχα τρελαθεί. Κάποιες φορές όπως λες τις φώναζα και ερχόταν μετά από πολύ ώρα. Κάποιες άλλες κυρίως όταν υπήρχε προϊσταμένη στο χώρο ερχόντουσαν αμέσως. Γενικά καλή η εμπειρία μου στο ΡΕΑ απλά ήθελα πιο έμπειρο προσωπικό.

Και εγώ έτσι είμαι από ύπνο πολύ λίγα πράγματα. Σήμερα έχουμε να πάμε στο ΡΕΑ και σκέφτομαι πως θα συρθω ως εκεί. Αλλά το έχω πάρει απόφαση για τον ύπνο. Το μόνο που θέλω είναι να συνέλθει η μπεμπα. Δείχνει ότι αποκτάει την όρεξη της !!!

Ήμουν στον 3ο. Κατάλαβα σε ποια αναφέρεσαι. Μια μεγάλη κυρία μελαχρινή. Ήλθε σε εμένα με το γιατρό μου αλλα δεν ασχολήθηκε με το θηλασμό. Για τον θηλασμό μου έστειλαν την προϊσταμένη του θηλασμού που έδειξε οντως εκείνη την ώρα ένα ενδιαφέρον κ με βοήθησε αλλα μετά δεν ξανά ήλθε.. θα έπρεπε να είναι καταπάνω. Όλα αυτά τα κοριτσακια πάντως είχαν την πλάκα τους και πάντα μια έτοιμη απάντηση σε μένα: δεν χορταίνει το παιδί, πρέπει να πάρει ξένο γάλα. Η ποσότητα του γάλακτος διέφερε: άλλη 30, άλλη 15 άλλη 50… στο τέλος να τρελαίνεσαι. Ως μαιευτήριο θα έπρεπε να έχει μια κοινή γραμμή για το θέμα πάντως. Και σίγουρα πιο έμπειρο προσωπικό. Καλοί οι χαμηλοί μισθοί σε νεοπροσλαμβανόμενους αλλα να σκεφτόμαστε λίγο παραπάνω.


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...