Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Μακάρι να έχουμε ευχάριστα νέα από τον προεμφυτευρικο κ δεν αφήνω τίποτα στην τύχη! Με μια εξέταση αίματος γίνονται όλες οι εξετάσεις για θρομβοφιλια? Τα αποτελέσματα αργούν να βγουν? 

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Ο γιατρός μου Είπε ότι καλό θα ήταν η εγκυμοσύνη να αρχίσει στο χρόνο μετά την καισαρική, δλδ Αύγουστο.

Άρα ξεκινάς Ιούνιο με Ιούλιο...τέλεια..στις διακοπουλες..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 5/12/2021 at 3:08 ΜΜ, Sofiamar93 είπε:

Ούτε εγώ έχω βοήθεια Δήμητρα μου και επιστρέφω και δουλειά τον Ιανουάριο.. Αλλα εγω το σκέφτομαι μια ψυχή που ειναι να βγει ας βγει.. Χαχαχχαχα.. Θα δυσκολευτούμε στην αρχη αλλά μετά θα είναι πιο ευκολα..το έζησα από την κουμπαρα μου που το έκανε το ένα πίσω από το άλλο.. Και τωρα είναι πάρα πολύ δεμένα τα αδερφακια.. Βασικά σαν δίδυμα μοιάζουν.. Χαχαχα.. Αλλα εγω δνε θα μπορέσω να προσπαθήσω πολλούς μήνες.. 2 με 3 μηνες μόνο.. Μακαρι να κάτσει αμέσως... 

 

On 5/12/2021 at 6:51 ΜΜ, Anneliz είπε:

Αχ εντάξει τι να πω, κι εμείς τα ίδια περάσαμε! Περαστικά σας!!!! Κολλήσαμε κι εμείς από τον αδερφουλη μας και νοσηλευτηκαμε 3 ημέρες.. 

Κι εγώ έτσι μαδαω απίστευτα, και στους κροτάφους φαίνεται πολύ έντονα. Αλλά είχα πάθει το ίδιο και την ίδια περίοδο, 3ο με 4ο μήνα και στον μεγάλο μ. Δεν νομίζω ότι πρεπει να αγχώνεσαι. Είναι κάτι φυσιολογικό. 

Εγώ όταν έκανα τον 1ο έλεγα δεν θα κάνω άλλο παιδί μετά από την γεννα που είχα. Είχα πάθει ένα μικρό σοκ το οποίο ξέχασα σχετικά γρήγορα. Μετά που έβλεπα τον μικρούλη μου, και όλες αυτές τις χαρές που μου έδινε, κοιμόμουν και καλά, ήθελα πολύ κι ένα 2ο. Τώρα με την μικρούλα μας είμαι πολύ χαρούμενη και επειδή είμαι και πολύ πιο κουρασμένη με 2 παιδιά, δεν μπορώ να το σκεφτώ καν ακόμη.. :)

Εγώ το βλέπω δύσκολο όσο είναι πολύ μικρό το 1ο, αλλά αλλοι λένε καλύτερα να τα κάνεις μαζί να ξεμπερδευεις. Δεν ξέρω.. Εμενα πάντως θα γίνει σε λίγες ημέρες 3ων ο μεγαλος μου, και μου αρέσει που μπορώ να συνεννοηθω μαζί του, γιατί αλλιώς δεν ξέρω τι θα έκανα.. 

Έχω ακούσει και τις δύο πλευρές κι εγώ.. είναι και πώς θα σου κάτσει.. Σοφία ελπίζω να τα καταφέρουμε γενικά και ειδικά;) και όποια άλλη κοπέλα το θέλει εννοείται!!!

Όσο για τα ποπουδακια, αφού επιβεβαιώθηκα μ εσάς, φυσικά και συνεχίζω ακάθεκτη χαχα!

Χάθηκα λίγο κορίτσια μου γιατί έχει πολύ γκρίνια ο μικρός αυτό το διάστημα, δεν ξέρω τι φταίει.. ελπίζω να του περάσει γιατί σφίγγεται η καρδιά μου να τον βλέπω να κλαίει και να μην ηρεμεί με τίποτα.. περνάνε κι εσάς τέτοιες φάσεις ή μονο το δικό μου είναι παραπονιάρικο;:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια μου.. Χαθήκαμε.. Χρονια πολλα.. Καλα Χριστούγεννα σε όλες σας.. Πέρυσι με είχαμε μωρακια μας στην κοιλιτσα μας φέτος στην αγκαλιά μας. Μακάρι όλες οι κοπέλες που προσπαθούν να το αποκτήσουν σύντομα γιατί δνε υπαρχει πιο ωραίο πράγμα.. Μακαρι ο θεος να ευλόγησει όλες τις γυναίκες να μπορούν να κάνουν μωρακια.. Αυτή είναι η ευχή μου.. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά κορίτσια μου!! Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία και ευτυχία στις οικογένειες μας!!! ❤️ Πράγματι χαθήκαμε, τι κάνετε;;

Εμείς είμαστε καλά, η μπουμπού μας μεγαλώνει και μας τρελαίνει! :-D Κοιμάται 12ωρα πλέον σερί καμία φορά και παραπανω οπότε είμαστε ξεκούραστοι και ρίχνει και κανέναν 2 ωρο ύπνο μέσα στη μέρα. 18 Ιανουαρίου που έχουμε ραντεβού με την παιδίατρο και θα είμαστε 5 μηνών και 5 ημερών θα μας δώσει οδηγίες και ξεκινάμε στερεές σιγά σιγά.

Για δεύτερο παιδάκι που είδα ότι συζητάτε θέλουμε και εμείς πολύ, είναι και η μικρή μας υπέροχη οπότε δεν έχουμε δεύτερες σκέψεις αλλά έχω βάλει στόχο πρώτα να χάσω όλα τα κιλά που έχω πάρει τα τελευταία χρόνια με κόψιμο τσιγάρου εγκυμοσύνες κλπ και μετά. Δεν θέλω να αρχίσω πάλι εγκυμοσυνη με  παραπανίσια κιλά γιατί θα ζοριστω και δεν θα νιώθω καλά με τον εαυτό μου. Οπότε για καλοκαιράκι μας βλέπω λογικά.. :wub:

Αλήθεια με βαφτίσεις έχετε κάνει τίποτα; Εμείς κλείσαμε 8 Μαΐου! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου και χρόνια πολλά !!! Με υγεία και πολλές όμορφες οικογενειακές στιγμές !! Και εμείς είμαστε μια χαρά !! 18 εβδομάδων και 7200!! Είμαστε φαγανουλες !! Το μόνο θέμα επιστρέφω δουλειά Ιανουάριο και λόγω αποκλειστικού θηλασμου δεν παίρνει μπιμπερό και τα έχω δει όλα.. ελπίζω να το λύσουμε.. 14/1 έχουμε γιατρό 22/1 κλείνουμε 5 μήνες οπότε πιστεύω θα βάλουμε στερεες και θα το λύσουμε κάπως κι αυτό !! Αλήθεια είναι κάποια με αποκλειστικό θηλασμό που αντιμετώπισε κάτι τέτοιο ;; Ούτε πιπίλα παίρνει φυσικά !! Από ύπνο είμαστε και εμείς μια χαρά για θηλάζον μωράκι. Κοιμάται 11-12 με 7-8 με κάποιες εξαιρέσεις.. μέσα στην μέρα ένα δίωρο το πρωί και μετά το απόγευμα άλλη μια ώρα και ότι άλλο κάνει πάνω στον θηλασμό.. 

βαφτιση κλείσαμε και εμείς 18/6 !! Αλλά ακόμα τπτ άλλο …. Θα έχουμε να πούμε και αυτά !!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Χρόνια πολλά κορίτσια μου!! Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία και ευτυχία στις οικογένειες μας!!! ❤️ Πράγματι χαθήκαμε, τι κάνετε;;

Εμείς είμαστε καλά, η μπουμπού μας μεγαλώνει και μας τρελαίνει! :-D Κοιμάται 12ωρα πλέον σερί καμία φορά και παραπανω οπότε είμαστε ξεκούραστοι και ρίχνει και κανέναν 2 ωρο ύπνο μέσα στη μέρα. 18 Ιανουαρίου που έχουμε ραντεβού με την παιδίατρο και θα είμαστε 5 μηνών και 5 ημερών θα μας δώσει οδηγίες και ξεκινάμε στερεές σιγά σιγά.

Για δεύτερο παιδάκι που είδα ότι συζητάτε θέλουμε και εμείς πολύ, είναι και η μικρή μας υπέροχη οπότε δεν έχουμε δεύτερες σκέψεις αλλά έχω βάλει στόχο πρώτα να χάσω όλα τα κιλά που έχω πάρει τα τελευταία χρόνια με κόψιμο τσιγάρου εγκυμοσύνες κλπ και μετά. Δεν θέλω να αρχίσω πάλι εγκυμοσυνη με  παραπανίσια κιλά γιατί θα ζοριστω και δεν θα νιώθω καλά με τον εαυτό μου. Οπότε για καλοκαιράκι μας βλέπω λογικά.. :wub:

Αλήθεια με βαφτίσεις έχετε κάνει τίποτα; Εμείς κλείσαμε 8 Μαΐου! 

Ρε κοριτσια εμενα ακομη δνε άλλαξε το πρόγραμμα του..κοιμαται κάθε φορά που θα πιει γαλα.. Δηλαδή κάθε 3 ώρες που πίνει γαλα θα κοιμηθεί από μισή ώρα έως μια.. Και μετα ένα δίωρο παιχνίδι και μετα ξανα το ίδιο.. Την νυχτα κοιμαται όμως από τις 8μιση ως τις 4 η 5 κάποιες φορές πίνει γαλα και ξανα κοιμαται ως τις 7 παρα δέκα.. Καθε μερα 7 παρα δέκα έχει ξυπνήσει.. Καποιες φορες και πάρα είκοσι.. Αλλα εκεί.. Ποτε πιο αργά.. Και παίζει στο κρύβεται του ωσπου να τον σηκώσω.. Ποτε αλλάζουν το πρόγραμμα να κοιμούνται μια φορά το πρωι μια το μεσημέρι και λίγο απόγευμα? Κι εμάς μας είπε για στερεά τροφή μολις κλείσει 5 μηνών αλλά λέω να σπρωξω λίγο παραπάνω εγω γιατί δνε θελω κρεμουλες και φρουτο κρεμες εγω.. Ειμαι κατά αυτών των ετοίμων που ειναι όλο ζάχαρη. Αγόρασα βιβλίο baby Led weaning  και είμαι σε φαση να κανω κάτι συνδυαστικά.. Δηλαδή και πολτοποιημενη τροφή αλλά και να παίζει μόνος του με τα χεράκια του και να ανακαλύπτει μόνος του τις τροφές και τις υφές.. Το βιβλίο λέει ότι ιδανικά είναι στους 6 μηνες.. Οποτε λέω εκεί στους 5μιση να αρχίσω να παρουσιάζω τροφές.. Και εγω γεναηρ επιστρέφω δουλειά και δνε θελω καθόλου.. Δνε θελω να τον αφήσω... Κλαίω οπότε το σκέφτομαι.. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μιας και είμαστε όλες πολύ κοντά στις στερεες θα ήθελα να μοιραστούμε τις απόψεις μας .. blw ή πατροπαράδοτα ;;; Επίσης με φρούτα ή με κρέας .. έχω διαβάσει ότι πρέπει με κρέας για σίδηρο .. αλλά ακόμα γενικά είμαι στο σκοτάδι . Αν έχετε κάποια links και πηγες που θα μπορούσα να ψαχτώ . @Sofiamar93 ποιο βιβλίο έχεις ;; Καλα σου κοιμάται απλά κοιμάται νωρίς .. εμένα τώρα κάπου ξεκίνησε αυτό το δίωρο το πρωί και πλέον προσπαθώ εκείνη την ώρα περίπου να την βάλω καροτσι να την νανουρίσω .. αν τυχόν χάσουμε την ώρα του ύπνου αφήστε τρελή γκρίνια και ενώ νυστάζει δεν την παίρνει ο ύπνος .. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Κορίτσια μιας και είμαστε όλες πολύ κοντά στις στερεες θα ήθελα να μοιραστούμε τις απόψεις μας .. blw ή πατροπαράδοτα ;;; Επίσης με φρούτα ή με κρέας .. έχω διαβάσει ότι πρέπει με κρέας για σίδηρο .. αλλά ακόμα γενικά είμαι στο σκοτάδι . Αν έχετε κάποια links και πηγες που θα μπορούσα να ψαχτώ . @Sofiamar93 ποιο βιβλίο έχεις ;; Καλα σου κοιμάται απλά κοιμάται νωρίς .. εμένα τώρα κάπου ξεκίνησε αυτό το δίωρο το πρωί και πλέον προσπαθώ εκείνη την ώρα περίπου να την βάλω καροτσι να την νανουρίσω .. αν τυχόν χάσουμε την ώρα του ύπνου αφήστε τρελή γκρίνια και ενώ νυστάζει δεν την παίρνει ο ύπνος .. 

Ούτε εγώ ξέρω από τροφές καθόλου.. Την σειρά.. Παντως διάβασα κάπου ότι δεν είναι σωστό να δίνουμε πρώτα φρουτα που λένε οι περισσότεροι παιδίατροι.. Γιατι τα φρουτα είναι γλυκα και μετα δεν θέλουν τις ουδέτερες γεύσεις.. Για αυτο μαρεσει η μεθοδος blw γιατί δίνει και μια ποικιλία τροφίμων στο πιάτο να δοκιμάσει το παιδι και έχει πολλά οφέλη.. Παρήγγειλα από Ελλάδα το βιβλίο από το public.  Δνε ξερω πως μπορώ να το βάλω εδώ. Να στο στείλω προσωπικο

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Ούτε εγώ ξέρω από τροφές καθόλου.. Την σειρά.. Παντως διάβασα κάπου ότι δεν είναι σωστό να δίνουμε πρώτα φρουτα που λένε οι περισσότεροι παιδίατροι.. Γιατι τα φρουτα είναι γλυκα και μετα δεν θέλουν τις ουδέτερες γεύσεις.. Για αυτο μαρεσει η μεθοδος blw γιατί δίνει και μια ποικιλία τροφίμων στο πιάτο να δοκιμάσει το παιδι και έχει πολλά οφέλη.. Παρήγγειλα από Ελλάδα το βιβλίο από το public.  Δνε ξερω πως μπορώ να το βάλω εδώ. Να στο στείλω προσωπικο

Ακριβώς και εγώ αυτό έχω διαβάσει ότι δεν πρέπει να ξεκινάμε με φρούτα.. θέλει μελέτη.. γιατί πολύ παιδίατροι είναι πίσω.. φίλη μου που της είπε ο γιατρός παραδοσιακά ρυζαλευρο κλπ εκείνη το έχει μελετήσει και θα κάνει τα δικά της με την δικη της σειρά. Τελευταία θα δώσει φρούτα. Πρώτο ζωμό κρέατος λαχανικά κλπ. Σε Ευχαριστώ πολύ το έλαβα το μήνυμα !!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και χρόνια πολλά! Πολύ χαίρομαι που διαβασα νέα σας! Κ εμείς μεγαλώνουμε, γελάμε πολύ! Είναι πολύ χαρούμενο παιδάκι, με κανει πολύ ευτυχισμένη! Στέρεες τροφές μας έδωσε η παιδίατρος οδηγίες να ξεκινήσουμε 5 μηνών και 7 ημερών. Μας τα εγραψε αναλυτικά όταν πήγαμε για το 3ο και 4ο εμβόλιο. Εμάς μας είπε ν ξεκινήσουμε με φρούτα κ στη συνέχεια λαχανικά και σταδιακά κρέας (κόκκινο και λευκό) κ μετά ψάρι . Δεν έχω ενημερωθεί σχετικά, υπέθεσα ότι γίνεται για να ‘γλυκαθει’ το παιδί με την τροφή, ώστε να δεχτεί κ τα επόμενα. Κι αυτό γιατί διαβασα ότι η όλη διαδικασία εισαγωγής στις στέρεες τροφές πολλές φορές είναι δύσκολη. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν προλαβαίνω να διαβάσω, ώστε να κάνω κάτι άλλο. Αλλά από την άλλη, δεν θέλω να κάνω και του κεφαλιού μου, υποθέτω ότι επιστημονικά κάπως θα προκύπτει όλο αυτό.. αντιλαμβάνομαι ότι μπορείς να παρεκκλίνεις αλλά από την άλλη φοβάμαι μην κάνω κάτι μπορεί να μου στοιχίσει στην πορεία. 
Κορίτσια που γυρνάτε στη δουλειά σας κουράγιο, είναι πολύ δύσκολο και ψυχολογικά και ως προς την εκτέλεση. 
Ως προς τη βάπτιση: εμείς τον βαφτίσαμε τον μικρό, όταν έγινε 3 μηνών. Όλα καλά, έκλαψε αρκετά αλλά την επομενη ημέρα το ξέχασε. Πολλά Φιλια σε όλες!

  • Μου αρέσει 2

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Γεια σας κορίτσια και χρόνια πολλά! Πολύ χαίρομαι που διαβασα νέα σας! Κ εμείς μεγαλώνουμε, γελάμε πολύ! Είναι πολύ χαρούμενο παιδάκι, με κανει πολύ ευτυχισμένη! Στέρεες τροφές μας έδωσε η παιδίατρος οδηγίες να ξεκινήσουμε 5 μηνών και 7 ημερών. Μας τα εγραψε αναλυτικά όταν πήγαμε για το 3ο και 4ο εμβόλιο. Εμάς μας είπε ν ξεκινήσουμε με φρούτα κ στη συνέχεια λαχανικά και σταδιακά κρέας (κόκκινο και λευκό) κ μετά ψάρι . Δεν έχω ενημερωθεί σχετικά, υπέθεσα ότι γίνεται για να ‘γλυκαθει’ το παιδί με την τροφή, ώστε να δεχτεί κ τα επόμενα. Κι αυτό γιατί διαβασα ότι η όλη διαδικασία εισαγωγής στις στέρεες τροφές πολλές φορές είναι δύσκολη. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν προλαβαίνω να διαβάσω, ώστε να κάνω κάτι άλλο. Αλλά από την άλλη, δεν θέλω να κάνω και του κεφαλιού μου, υποθέτω ότι επιστημονικά κάπως θα προκύπτει όλο αυτό.. αντιλαμβάνομαι ότι μπορείς να παρεκκλίνεις αλλά από την άλλη φοβάμαι μην κάνω κάτι μπορεί να μου στοιχίσει στην πορεία. 
Κορίτσια που γυρνάτε στη δουλειά σας κουράγιο, είναι πολύ δύσκολο και ψυχολογικά και ως προς την εκτέλεση. 
Ως προς τη βάπτιση: εμείς τον βαφτίσαμε τον μικρό, όταν έγινε 3 μηνών. Όλα καλά, έκλαψε αρκετά αλλά την επομενη ημέρα το ξέχασε. Πολλά Φιλια σε όλες!

Τελικά τα αυγουστιάτικα μωρά είναι τα πιο καλα μωρΑκια χεχε !!!!! Χαίρομαι και για τα δικά σου τα νέα !!! Πωπω σαν χθες θυμάμαι τις περσινές συζητήσεις μας με τις αναγούλες κΑι τις καούρες μας !!! Και τώρα θα μιλάμε για διατροφή και βαφτίσια ❤️ Όπως και εσυ έτσι και εγώ ακολουθώ την γιατρό . Της έχω εμπιστοσύνη. Οπότε θα την ακούσω και θα συζητήσω μαζί της την άποψη μου αλλά δε θα κάνω τπτ που δεν θα είναι σύμφωνη εκείνη !!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2021 at 12:36 ΜΜ, xenia^^ είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου και χρόνια πολλά !!! Με υγεία και πολλές όμορφες οικογενειακές στιγμές !! Και εμείς είμαστε μια χαρά !! 18 εβδομάδων και 7200!! Είμαστε φαγανουλες !! Το μόνο θέμα επιστρέφω δουλειά Ιανουάριο και λόγω αποκλειστικού θηλασμου δεν παίρνει μπιμπερό και τα έχω δει όλα.. ελπίζω να το λύσουμε.. 14/1 έχουμε γιατρό 22/1 κλείνουμε 5 μήνες οπότε πιστεύω θα βάλουμε στερεες και θα το λύσουμε κάπως κι αυτό !! Αλήθεια είναι κάποια με αποκλειστικό θηλασμό που αντιμετώπισε κάτι τέτοιο ;; Ούτε πιπίλα παίρνει φυσικά !! Από ύπνο είμαστε και εμείς μια χαρά για θηλάζον μωράκι. Κοιμάται 11-12 με 7-8 με κάποιες εξαιρέσεις.. μέσα στην μέρα ένα δίωρο το πρωί και μετά το απόγευμα άλλη μια ώρα και ότι άλλο κάνει πάνω στον θηλασμό.. 

βαφτιση κλείσαμε και εμείς 18/6 !! Αλλά ακόμα τπτ άλλο …. Θα έχουμε να πούμε και αυτά !!!! 

Εμείς είμαστε μαζί. Κι εμείς τώρα μπήκαμε στον 4ο και είμαστε 7500. Κι εμείς με αποκλειστικο θηλασμό αλλά εγώ από νωρίς αντλουσα για να της δινω το βράδυ με μπουκαλι. Παίρνει και πιπίλα. Δεν με δυσκόλεψε αλλά ξέρω ότι στην αρχή είναι δύσκολο αν έχει συνηθίσει το στήθος, αλλά μην ανησυχείς. Θα γίνει και αυτό. Προσπαθησε να το δώσει το γάλα από το μπουκάλι κάποιος άλλος κι όχι εσύ, μήπως βοηθησει αυτό. 

21 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Γεια σας κορίτσια και χρόνια πολλά! Πολύ χαίρομαι που διαβασα νέα σας! Κ εμείς μεγαλώνουμε, γελάμε πολύ! Είναι πολύ χαρούμενο παιδάκι, με κανει πολύ ευτυχισμένη! Στέρεες τροφές μας έδωσε η παιδίατρος οδηγίες να ξεκινήσουμε 5 μηνών και 7 ημερών. Μας τα εγραψε αναλυτικά όταν πήγαμε για το 3ο και 4ο εμβόλιο. Εμάς μας είπε ν ξεκινήσουμε με φρούτα κ στη συνέχεια λαχανικά και σταδιακά κρέας (κόκκινο και λευκό) κ μετά ψάρι . Δεν έχω ενημερωθεί σχετικά, υπέθεσα ότι γίνεται για να ‘γλυκαθει’ το παιδί με την τροφή, ώστε να δεχτεί κ τα επόμενα. Κι αυτό γιατί διαβασα ότι η όλη διαδικασία εισαγωγής στις στέρεες τροφές πολλές φορές είναι δύσκολη. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν προλαβαίνω να διαβάσω, ώστε να κάνω κάτι άλλο. Αλλά από την άλλη, δεν θέλω να κάνω και του κεφαλιού μου, υποθέτω ότι επιστημονικά κάπως θα προκύπτει όλο αυτό.. αντιλαμβάνομαι ότι μπορείς να παρεκκλίνεις αλλά από την άλλη φοβάμαι μην κάνω κάτι μπορεί να μου στοιχίσει στην πορεία. 
Κορίτσια που γυρνάτε στη δουλειά σας κουράγιο, είναι πολύ δύσκολο και ψυχολογικά και ως προς την εκτέλεση. 
Ως προς τη βάπτιση: εμείς τον βαφτίσαμε τον μικρό, όταν έγινε 3 μηνών. Όλα καλά, έκλαψε αρκετά αλλά την επομενη ημέρα το ξέχασε. Πολλά Φιλια σε όλες!

Μόνο εμένα μου είπε στο 6μηνο να ξεκινήσουμε στερεες; :P εγώ θα ξεκινήσω με πολτοποιηση όπως τον γιο μου. Δεν είχαμε κάποιο θέμα. Με φρουτάκι είχαμε ξεκινήσει απ'οτι θυμάμαι και μια χαρά έτρωγε και το μεσημεριανό. Απλώς κι εμάς γράφει στο διατροφολόγιο ότι ξεκινάμε νομίζω με ρυζάλευρο αλλά ούτε καν, δεν θα δωσω καθόλου ρυζάλευρο... 

  • Μου αρέσει 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά κορίτσια και καλή Πρωτοχρονιά να έχουμε!!! Με υγεία κι ευτυχία για εμάς και τα μωράκια μας!!!

Εμείς είχαμε δυσάρεστα μέσα στα Χριστούγεννα δυστυχώς.. θυμάστε που λέγαμε για 2ο παιδί; Ε λοιπόν είχα καθυστέρηση, κάνω ένα τεστ.. αρνητικό.. το περίμενα γιατί δεν είχαμε κάνει καθόλου στοχευμένες προσπάθειες.. η περίοδος όμως δεν ερχόταν και περνούσαν οι μέρες.. σκεφτόμουν ότι θα χάλασε ο κύκλος μου μετά τη γέννα, αλλά μια μέρα πήρα να κάνω άλλο ένα τεστ και βγήκε θετικό..! Σοκ! Δεν το περιμέναμε με τίποτα τόσο σύντομα.. Η χαρά μας όμως δεν κράτησε πολύ, αφού η χοριακή δεν ανέβαινε ικανοποιητικά και τελικά διαπιστώσαμε ότι το έμβρυο παλινδρόμησε.. ήμουν ήδη 8 εβδομάδων και τελικά χρειάστηκα απόξεση.. είμαι λίγο παγωμένη μετά από αυτό, αλλά έχω το μωράκι μου και ξεχνιέμαι κάπως.. σορρυ για το μεγάλο κείμενο, ήθελα κάπου να τα πω και ξέρω ότι εσείς θα με καταλάβετε..

Όσο για τα βαφτίσια που είδα ότι γράφετε πιο πάνω, σκεφτόμαστε κι εμείς τον Ιούνιο.. Πρέπει να κλείσουμε από τώρα λέτε για να βρούμε, ε; Δεν έχουμε οργανωθεί καθόλου χαχα

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσακια κ χρόνια πολλά..δεν ξέρω κ εγώ από ποτέ έχω καταφέρει να μπω όποτε γρήγορα τα νέα μου...είμαστε μες στις ιώσεις....τις γιορτές τις περάσαμε παραδοσιακά με επίσκεψη στην πεθερά μου όπου φύγαμε με δωράκι μια ίωση πεσκέσι..κ δεν φτάνει που πάντα αποκρύπτει τις ιώσεις της αλλά ήθελε και κολλητηλικια με τον μπέμπη....το άλλο είναι ότι ο μπέμπης μείωσε στο μισο την διάταση του νεφρού δηλαδή σε τρεις μήνες μέσα τρομερή βελτίωση κ ξεμακραινει αρκετά το σενάριο επέμβαση...ακόμα κ οι καλύτεροι γιατροί κορίτσια πέφτουν έξω δεν είναι θεοί..ο μπεμπαρος αυτοδιορθωνεται χαχαχαχαχα.λοιπον για φαγητό εγώ τον βλέπω ότι είναι ψιλοετοιμος...τον μεγάλο τον είχα ξεκινήσει φρούτο αλλά τώρα θα το πάω αλλά γερμανικά...ξεκινάω λέω με δύο μέρες καρότο βιολογικό κ δύο μέρες μετά καρότο πατατουλα κ θα προσθέσω ρυζαλευρο απόγευμα κ δύο μέρες μετά θα ξεκινήσω φρουτάκια...δεν είναι τίποτα κορίτσια θα ξετρελαίνουν τα πιτσιρίκια..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2021 at 11:37 ΠΜ, Dimitra94 είπε:

Χρόνια Πολλά κορίτσια και καλή Πρωτοχρονιά να έχουμε!!! Με υγεία κι ευτυχία για εμάς και τα μωράκια μας!!!

Εμείς είχαμε δυσάρεστα μέσα στα Χριστούγεννα δυστυχώς.. θυμάστε που λέγαμε για 2ο παιδί; Ε λοιπόν είχα καθυστέρηση, κάνω ένα τεστ.. αρνητικό.. το περίμενα γιατί δεν είχαμε κάνει καθόλου στοχευμένες προσπάθειες.. η περίοδος όμως δεν ερχόταν και περνούσαν οι μέρες.. σκεφτόμουν ότι θα χάλασε ο κύκλος μου μετά τη γέννα, αλλά μια μέρα πήρα να κάνω άλλο ένα τεστ και βγήκε θετικό..! Σοκ! Δεν το περιμέναμε με τίποτα τόσο σύντομα.. Η χαρά μας όμως δεν κράτησε πολύ, αφού η χοριακή δεν ανέβαινε ικανοποιητικά και τελικά διαπιστώσαμε ότι το έμβρυο παλινδρόμησε.. ήμουν ήδη 8 εβδομάδων και τελικά χρειάστηκα απόξεση.. είμαι λίγο παγωμένη μετά από αυτό, αλλά έχω το μωράκι μου και ξεχνιέμαι κάπως.. σορρυ για το μεγάλο κείμενο, ήθελα κάπου να τα πω και ξέρω ότι εσείς θα με καταλάβετε..

Όσο για τα βαφτίσια που είδα ότι γράφετε πιο πάνω, σκεφτόμαστε κι εμείς τον Ιούνιο.. Πρέπει να κλείσουμε από τώρα λέτε για να βρούμε, ε; Δεν έχουμε οργανωθεί καθόλου χαχα

Αχ τώρα σε διάβασα κορίτσι μου..στα κλεφτα προλαβαίνω απίστευτο...λυπάμαι πολύ για την παλινδρομη σε καταλαβαίνω το πέρασα δύο φορές κ άλλη μια φορά διακοπή κύησης...πολύ ψυχοφθόρο για την γυναίκα..θα κάνεις δεύτερο παιδάκι σύντομα αφού πιάνεις κ τόσο εύκολα...λίγο να επανέλθει το σώμα σου και ξεκινάς..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...