Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 1/3/2021 at 1:29 ΜΜ, Liakada είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Εσύ νομίζω είσαι και 2 εβδομάδες μπροστά, οπότε είναι λογικό να έχεις κοιλίτσα μεγαλύτερη. Εγώ λέω να φοράς τα ρούχα σου απενοχοποιημένα.. Ζυγίστηκα σήμερα, είμαι 1,5 κιλό πάνω από την αρχή της εγκυμοσύνης. Δεν ξέρω ποιο είναι το φυσιολογικό βρε κορίτσια, δεν θέλω να πάρω και πολλά κιλά και μετά να μην ξέρω πως να τα χάσω..

Σε ό,τι αφορά σε έπιπλα και ρουχαλάκια, έχω σκεφτεί να κοιτάξω κάποια και ίσως αγοράσω κοντά στις καλοκαιρινές εκπτώσεις..Δεν ξέρω αν θεωρείται αργά, μπορεί και να αλλάξω άποψη αλλά προς το παρόν μου φαίνεται νωρίς.

Μια ερώτηση κορίτσια. Το εμβόλιο της γρίπης το κάνατε? Εγώ ρώτησα το γιατρό και μου είπε να το κάνω τώρα στο δεύτερο τρίμηνο.

Εμενα ακόμη δεν μου έχει πει να το κάνω.. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη το είχα κάνει.. 

On 1/3/2021 at 3:52 ΜΜ, Φραουλίνο είπε:

Φωτεινή μου δεν υπάρχει κοιλιά 4ου 5ου και 6ου,η κάθε μία έχει το μέγεθος της.. Άλλες γεννούν και καλά καλά δεν έχει φανεί η εγκυμοσύνη και άλλες από το πρώτο τρίμηνο δνε μπορούν να το κρύψουν.. 

Τέλεια θα είναι η κοιλίτσα σου και με κολλητά, και μένα μεγάλη είναι γενικά και κάνει μπαμ, ξεκινάει ήδη και από ψηλά σχεδόν από στομάχι.. Άλλες είναι έτσι στο τρίτο τρίμηνο. Μια χαρά φοράω και τα αέρινα και τα κολλητά ανάλογα τα κέφια.. Να τη δείχνεις και να τη χαίρεσαι!! :)

Καλά κάνεις και κοιτάς τα πάντα από τώρα για να φτιάξεις λίστα, δεν είναι νωρίς μετά την αυχενική αρχίζουν και οι προετοιμασίες..Εγώ θα αρχίσω αγορές μετά τη Β επιπέδου καθαρά για δικούς μου όμως ψυχολογικούς λόγους, βέβαια κάπου εκεί βλέπω να χαλαρώνουν και τα πράγματα με τον ιό σιγά σιγά μετά τον Απρίλιο! Μια χαρά τα σκέφτεσαι, να κάνεις αυτό που νιώθεις και θα σε κάνει χαρούμενη.. 

Το φυσιολογικό γενικά θεωρείται 1 κιλό ανά μήνα και συνολικά στο τέλος να έχουμε πάρει από 9 έως 12 για να φύγουν και αμέσως.. 

Εγω όχι φέτος δεν το έκανα αλλα δεν μου έχει πει κάτι και ο γιατρός! Λίγο περιττό το θεωρώ τώρα μόλις μπήκε η άνοιξη.. 

Καλό μήνα κιόλας κορίτσια!!! ❤️

Καλο μήνα!!! 

  • Μου αρέσει 2

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πηρα σημερα τη συνδυασμενη πιθανοτητα μετα και τις αιματολογικες κ μου φαινονται καλες κ καπως ηρεμησα.τρισωμια 13 και 21 πιθανοτητες 1/9000 και για 18 <1/20000.

Σιγουρα θα περιμενω να μιλησω αυριο με τοννγιατρο μου αλλα εχω μεσα μου μια υποψια οτι οι συνθηκες δεν ευνοησαν για να.μετρηθει σωστα η αυχενικη διαφανεια.δλδ ο ανθρωπος πραγματικα με ειχε ποση ωρα μεσα αλλα το βλασταρι δεννξυπνουσε με τπτ.εκανε τα παντα για να το ταρακουνησει κ να παρει τη μετρηση.ομως εγω πιστευω πως το 3 δεν πρεπει να ειναι σωστο.κ λεω να συζητησω με τον γιατρο το ενδεχομενο να επαναλαβω τη συγκεκριμενη μετρηση στονιδιο υπερηχογραφιστη.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stalicha είπε:

Κοριτσια πηρα σημερα τη συνδυασμενη πιθανοτητα μετα και τις αιματολογικες κ μου φαινονται καλες κ καπως ηρεμησα.τρισωμια 13 και 21 πιθανοτητες 1/9000 και για 18 <1/20000.

Σιγουρα θα περιμενω να μιλησω αυριο με τοννγιατρο μου αλλα εχω μεσα μου μια υποψια οτι οι συνθηκες δεν ευνοησαν για να.μετρηθει σωστα η αυχενικη διαφανεια.δλδ ο ανθρωπος πραγματικα με ειχε ποση ωρα μεσα αλλα το βλασταρι δεννξυπνουσε με τπτ.εκανε τα παντα για να το ταρακουνησει κ να παρει τη μετρηση.ομως εγω πιστευω πως το 3 δεν πρεπει να ειναι σωστο.κ λεω να συζητησω με τον γιατρο το ενδεχομενο να επαναλαβω τη συγκεκριμενη μετρηση στονιδιο υπερηχογραφιστη.

Μπράβο κορίτσι μου οι πιθανότητες είναι πάρα πολύ καλές!!! Δεν ξέρω αν ο υπερηχογραφιστης θα δεχτεί να ξανακάνει μια μέτρηση που έκανε ο ίδιος αλλά συζήτησε το με το γιατρό σου, ίσως να πας σε κάποιον άλλον να το δει.. Όπως και να χει είναι πολύ καλά τα νέα σου, δες τι θα σου πει και ο γιατρός αύριο και αποφασίζεις!

Link to comment
Share on other sites

Ναι κ εγω το σκεφτηκα αυτο αλλα πραγματικα εγω δεν ειχα θεμα με τον ανθρωπο.δλδ δεν αμφισβητω το αποτελεσμα του αλλα τις συνθηκες κατω απτις οποιες το μετρησε

Οπως κ νανχει θα μου πει αυριο κ ο γιατρος κ.θα σας πω...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Stalicha είπε:

Κοριτσια πηρα σημερα τη συνδυασμενη πιθανοτητα μετα και τις αιματολογικες κ μου φαινονται καλες κ καπως ηρεμησα.τρισωμια 13 και 21 πιθανοτητες 1/9000 και για 18 <1/20000.

Σιγουρα θα περιμενω να μιλησω αυριο με τοννγιατρο μου αλλα εχω μεσα μου μια υποψια οτι οι συνθηκες δεν ευνοησαν για να.μετρηθει σωστα η αυχενικη διαφανεια.δλδ ο ανθρωπος πραγματικα με ειχε ποση ωρα μεσα αλλα το βλασταρι δεννξυπνουσε με τπτ.εκανε τα παντα για να το ταρακουνησει κ να παρει τη μετρηση.ομως εγω πιστευω πως το 3 δεν πρεπει να ειναι σωστο.κ λεω να συζητησω με τον γιατρο το ενδεχομενο να επαναλαβω τη συγκεκριμενη μετρηση στονιδιο υπερηχογραφιστη.

Μπραβο κορίτσι, μια χαρά οι μετρήσεις! Ακόμα και σωστό να είναι το 3 δε νομίζω οτι σημαίνει κάτι βρε κορίτσι, όλα καλά θα πάνε❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Liakada είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Πονάκια γενικά διάσπαρτα έχετε? Εγώ χαμηλά αραιά και που έχω...

Καλημέρα!! Και εγώ έχω, θα τα χαρακτήριζα τραβήγματα ειδικά όταν κάθομαι για αρκετή ώρα και σηκώνομαι ή οδηγώ και βγαίνω από το αυτοκίνητο.. Είναι φυσιολογικό γιατί όλο και μεγαλώνει η μήτρα!

Εγώ έχω παρατηρήσει το άλλο περίεργο και έχω λίγο ανησυχήσει.. Πονάει κάποιες φορές μέσα στη μέρα το δεξί μου νεφρό, μου κάνει σαν σφαχτες και φοβάμαι μη μαζεύει τπτ πέτρες που έχω ακούσει ότι μπορεί να συμβεί στην εγκυμοσύνη! Πίνω πολλά νερά και περνάει αλλά επανέρχεται.. Ειδικά την ώρα της γυμναστικής με πιάνει πιο πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Καλημέρα!! Και εγώ έχω, θα τα χαρακτήριζα τραβήγματα ειδικά όταν κάθομαι για αρκετή ώρα και σηκώνομαι ή οδηγώ και βγαίνω από το αυτοκίνητο.. Είναι φυσιολογικό γιατί όλο και μεγαλώνει η μήτρα!

Εγώ έχω παρατηρήσει το άλλο περίεργο και έχω λίγο ανησυχήσει.. Πονάει κάποιες φορές μέσα στη μέρα το δεξί μου νεφρό, μου κάνει σαν σφαχτες και φοβάμαι μη μαζεύει τπτ πέτρες που έχω ακούσει ότι μπορεί να συμβεί στην εγκυμοσύνη! Πίνω πολλά νερά και περνάει αλλά επανέρχεται.. Ειδικά την ώρα της γυμναστικής με πιάνει πιο πολύ! 

Μήπως είναι το έντερο και αντανακλά? Νομίζω αυτό με τον πόνο στη γυμναστική καλύτερα να το πεις στον γιατρό. Μπορεί να σε ενοχλούν κάποιες κινήσεις και να μην πρέπει να τις κάνεις...

  • Ευχαριστώ 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κορίτσια έχω και άλλη ερώτηση σχετικά με το φυλλικό! Στο πρώτο τρίμηνο έπαιρνα το fylicine που έχει 5mg το κάθε χάπι.. Μόλις μπήκα στο δεύτερο μου έδωσε το fanolit που εχει 0,5mg (μεγάλη μείωση) τον ρώτησα και μου είπε δεν θέλουμε συνέχεια τόσο ψηλή δόση φυλλικου σε όλη την εγκυμοσύνη πάρα μόνο κατά τη διάρκεια της οργανογενεσης που ολοκληρώθηκε οπότε οκ! Το θέμα είναι τώρα μου είπε να σταματήσω το fanolit και να πάρω ένα χάπι που είναι σίδηρος μαζι με φυλλικο αλλά εκεί το φυλλικο είναι ακόμα λιγότερο 0,35mg.. 

Συγνώμη για το σεντόνι αλλά έχω προβληματιστει, δεν είναι πολύ λίγο;;; Όταν τον ρώτησα αν είναι να παίρνω και αυτό και το fanolit μου είπε δεν χρειάζεται.. 

Εσάς τι σας δίνουν τώρα από φυλλικο οι γιατροί σας;;; 

Just now, Liakada είπε:

Μήπως είναι το έντερο και αντανακλά? Νομίζω αυτό με τον πόνο στη γυμναστική καλύτερα να το πεις στον γιατρό. Μπορεί να σε ενοχλούν κάποιες κινήσεις και να μην πρέπει να τις κάνεις...

Μπα είναι ξεκάθαρα νεφρό γιατί τον ξέρω τον πόνο από μια παλιά ουρολοιμωξη που είχα πάθει.. Στη γυμναστική μάλλον με πιάνει επειδή απλά ζορίζομαι λίγο περισσότερο αλλά δεν με πιάνει μόνο εκεί ούτε ξεκίνησε από κει οπότε δεν ξέρω αν φταίει κάτι σχετικό. Με πιάνει και ενώ κάθομαι έτσι στο άσχετο.. Θα το παρατηρήσω και αν συνεχιστεί θα του το πω γιατί προς το παρόν με τα πολλά νερά φεύγει. Έχω ακούσει για κολικούς νεφρών κλπ στην εγκυμοσύνη ως συχνό φαινόμενο και έχω φοβηθεί λίγο.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Φραουλίνο είπε:

Επίσης κορίτσια έχω και άλλη ερώτηση σχετικά με το φυλλικό! Στο πρώτο τρίμηνο έπαιρνα το fylicine που έχει 5mg το κάθε χάπι.. Μόλις μπήκα στο δεύτερο μου έδωσε το fanolit που εχει 0,5mg (μεγάλη μείωση) τον ρώτησα και μου είπε δεν θέλουμε συνέχεια τόσο ψηλή δόση φυλλικου σε όλη την εγκυμοσύνη πάρα μόνο κατά τη διάρκεια της οργανογενεσης που ολοκληρώθηκε οπότε οκ! Το θέμα είναι τώρα μου είπε να σταματήσω το fanolit και να πάρω ένα χάπι που είναι σίδηρος μαζι με φυλλικο αλλά εκεί το φυλλικο είναι ακόμα λιγότερο 0,35mg.. 

 Συγνώμη για το σεντόνι αλλά έχω προβληματιστει, δεν είναι πολύ λίγο;;; Όταν τον ρώτησα αν είναι να παίρνω και αυτό και το fanolit μου είπε δεν χρειάζεται.. 

 Εσάς τι σας δίνουν τώρα από φυλλικο οι γιατροί σας;;; 

Μπα είναι ξεκάθαρα νεφρό γιατί τον ξέρω τον πόνο από μια παλιά ουρολοιμωξη που είχα πάθει.. Στη γυμναστική μάλλον με πιάνει επειδή απλά ζορίζομαι λίγο περισσότερο αλλά δεν με πιάνει μόνο εκεί ούτε ξεκίνησε από κει οπότε δεν ξέρω αν φταίει κάτι σχετικό. Με πιάνει και ενώ κάθομαι έτσι στο άσχετο.. Θα το παρατηρήσω και αν συνεχιστεί θα του το πω γιατί προς το παρόν με τα πολλά νερά φεύγει. Έχω ακούσει για κολικούς νεφρών κλπ στην εγκυμοσύνη ως συχνό φαινόμενο και έχω φοβηθεί λίγο.. 

Εγώ το filicine εξακολουθώ και παίρνω. Ένα τη μέρα. Θα τον ρωτήσω όμως Δευτέρα που είναι να πάω.

Πωπω αυτό με κωλικούς νεφρού είναι εφιαλτικό, έχω περάσει δυο φορές στη ζωή μου και ελπίζω όχι ξανά...Τέτοιο πόνο, εχω να τον θυμάμαι!

  • Μου αρέσει 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Liakada είπε:

Εγώ το filicine εξακολουθώ και παίρνω. Ένα τη μέρα. 

Πωπω αυτό με κωλικούς νεφρού είναι εφιαλτικό, έχω περάσει δυο φορές στη ζωή μου και ελπίζω όχι ξανά...Τέτοιο πόνο, εχω να τον θυμάμαι!

Ναι το φαντάζομαι, εδώ ένας σφαχτης έρχεται και παγωνω.. Θα πιω νερό μέχρι να σκάσω! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Φραουλίνο είπε:

Επίσης κορίτσια έχω και άλλη ερώτηση σχετικά με το φυλλικό! Στο πρώτο τρίμηνο έπαιρνα το fylicine που έχει 5mg το κάθε χάπι.. Μόλις μπήκα στο δεύτερο μου έδωσε το fanolit που εχει 0,5mg (μεγάλη μείωση) τον ρώτησα και μου είπε δεν θέλουμε συνέχεια τόσο ψηλή δόση φυλλικου σε όλη την εγκυμοσύνη πάρα μόνο κατά τη διάρκεια της οργανογενεσης που ολοκληρώθηκε οπότε οκ! Το θέμα είναι τώρα μου είπε να σταματήσω το fanolit και να πάρω ένα χάπι που είναι σίδηρος μαζι με φυλλικο αλλά εκεί το φυλλικο είναι ακόμα λιγότερο 0,35mg.. 

Συγνώμη για το σεντόνι αλλά έχω προβληματιστει, δεν είναι πολύ λίγο;;; Όταν τον ρώτησα αν είναι να παίρνω και αυτό και το fanolit μου είπε δεν χρειάζεται.. 

Εσάς τι σας δίνουν τώρα από φυλλικο οι γιατροί σας;;; 

Μπα είναι ξεκάθαρα νεφρό γιατί τον ξέρω τον πόνο από μια παλιά ουρολοιμωξη που είχα πάθει.. Στη γυμναστική μάλλον με πιάνει επειδή απλά ζορίζομαι λίγο περισσότερο αλλά δεν με πιάνει μόνο εκεί ούτε ξεκίνησε από κει οπότε δεν ξέρω αν φταίει κάτι σχετικό. Με πιάνει και ενώ κάθομαι έτσι στο άσχετο.. Θα το παρατηρήσω και αν συνεχιστεί θα του το πω γιατί προς το παρόν με τα πολλά νερά φεύγει. Έχω ακούσει για κολικούς νεφρών κλπ στην εγκυμοσύνη ως συχνό φαινόμενο και έχω φοβηθεί λίγο..  

Εμένα απ την αρχή μου έδωσε 0.4mg φυλλικο και θα τον ρωτήσω στις 16 εβδομαδες που θα ξαναπάω αν θα το συνεχίσω ή οχι. Τα 0.4mg είναι η σύσταση για το γενικό πληθυσμό απ όσο ξέρω για 3 μήνες πριν τη σύλληψη και το πρώτο τρίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Io_anna είπε:

Εμένα απ την αρχή μου έδωσε 0.4mg φυλλικο και θα τον ρωτήσω στις 16 εβδομαδες που θα ξαναπάω αν θα το συνεχίσω ή οχι. Τα 0.4mg είναι η σύσταση για το γενικό πληθυσμό απ όσο ξέρω για 3 μήνες πριν τη σύλληψη και το πρώτο τρίμηνο.

Ναι τόσο είναι απλά οι περισσότεροι δίνουν παραπάνω μέχρι το τέλος του πρώτου τριμήνου, έτσι και αλλιώς ότι περισσεύει το αποβάλλει ο οργανισμός..Πάντως 0,4 είναι οκ όπως και να χει εφόσον απορροφάται σωστά! 0,35 όμως μου φάνηκε πολύ λίγο και σε σύγκριση με το τι έπαιρνα μέχρι τώρα.. Τον εμπιστεύομαι πολύ μωρέ απλά επειδή γενικά τον διακατέχει μια χαλαρότητα σαν γιατρό και εγώ μόνο χαλαρή δεν είμαι σε αυτή την εγκυμοσύνη τα ψάχνω όλα και λίγο μόνη μου.. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω κοριτσια μου ενα fillicine παιρνω και γενικα κανω οτι μου λεει προσπαθώντας να μην τα ψαχνω γτ και ακρη δεν θα βγαλω και τζαμπα θα αγχωθω...θεωρώ πως ο κάθε γιατρός ακολουθεί τη δική του τακτική βάσει και της δικής μας εικόνας και φυσικά δεν θέλουν το κακό μας❤

Βρε κορίτσια...σχετικά με το βάρος...έχω πάρει περίπου 1.5 κιλό...το θέμα είναι ότι τα πήρα κάπως απότομα...και το μισό το πήρα σχεδόν σε μια μέρα και το 1 το πήρα σε 2 μέρες...εδώ να σημειώσω ότι ζυγίζομαι κάθε μέρα για να μη χάσω την μπάλα...ελπίζω να μη συνεχιστούν οι εκπλήξεις σε τακτική βάση γτ δεν θα χωράω απ την πόρτα στον ένατο..χαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...