Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

1 hour ago, kons27 είπε:

Και εγώ 23/8 Ιασώ αγοράκι

 

1. @fotini* 17/8/2021- Αγοράκι - Γένεσις Θεσσαλονίκη.

2. @Mariak21 20/8- Αγοράκι- ΙΑΣΩ

3. @Sofiamar93 22/8/2021- Αγοράκι- Κύπρος.

4. @kons27 23/8/2021- Αγοράκι-ΙΑΣΩ

5. @Anneliz 24/8/2021- Κοριτσάκι- ΙΑΣΩ.

6. @Nanouka40 25/8/2021- Κοριτσάκι- ΙΑΣΩ.

7. @Emilly800 25/8/2021- Αγοράκι- Πανεπιστημιακό Νοσοκομειο Λάρισας.

8. @Φραουλίνο 27/8/2021- Κοριτσάκι- ΛΗΤΩ.

9. @xenia^^ 27/8/2021- Κοριτσάκι- ΡΕΑ.

10. @Liakada 30/8/2021- Αγοράκι- ΡΕΑ.

11. @CMES 31/8/2021- Αγοράκι- ΙΑΣΩ

12. @Io_anna 3/9/2021- Φυλο δεν γνωριζουμε ακόμα- ΙΑΣΩ

13 . @Stalicha 12/9/2021-Αγοράκι- 

  • Μου αρέσει 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Κοριτσια καλησπερα!δεν σας ενημερωσα τελικα τι αποφασισαμε γτ ειχα τρεχαματα...

Λοιπον ο γιατρος μας ειπε πως με αυτες τις πιθανοτητες δεν μας κανει recommendation αλλα offer.μας ειπε για τροφοβλαστη,αμνιοπαρακεντηση και nipt test.μας ειπε με αυτες τις πιθανοτητες αυτος δεν θα εκανε ακομα κατι κ μου ειπε θα κανουμε εναν υπερηχο στις 18 εβδομαδες (πριν τη β επιπεδου) κ εναν ελεγχο καρδιας εμβρυου για μια πιο ολοκληρωμενη εικονα.με τον αντρα μου αποφασισαμε να μην κανουμε τροφοβλαστη αλλα ενα νιπτ τεστ αιματος που εχει 99%ακριβεια.κ μαζι με τον ελεγχο στις 18 εβδομαδες κ τον ελεγχο καρδιας εμβρυου θα αποφασισουμε τοτε αν πρεπει να κανουμε αμνιο.ελπιζουμε πως ολα θα πανε καλα κ δεν θα χρειαστει αμνιο.αλλα κ αμνιο να χρειαστει παλι αισιοδοξη ειμαι.πιστευω οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα κ ελπιζω τα αποτελεσματα να μας δικαιωσουν!αλλωστε οι πιθανοτητες ειναι υπερ μας!

Καλημέρα!! Νομίζω μια χαρά το σκεφτήκατε κορίτσι μου εφόσον θέλετε να αποφύγετε το επεμβατικό, έτσι και αλλιώς η τροφοβλαστη και η αμνιο τα ίδια ακριβώς εξεταζουν οπότε έχετε χρόνο να το σκεφτείτε αφού και οι πιθανότητες σας είναι καλές! Θα κάνετε τους υπερηχους σας και θα δείτε αν θα χρειαστεί.. Κάντε στο μεταξύ τη νιπτ να είστε σίγουροι για τα τρία πιο συχνά και θα ηρεμήσετε σε μεγάλο βαθμό μέχρι τότε!! Μετά το βλέπετε ανάλογα, εύχομαι να μη χρειαστεί τίποτα άλλο.. ❤️

17 ώρες πρίν, CMES είπε:

Καλησπερα κοριτσια!! Χαθηκα κι εγω, ολα καλα αλλα με δουλεια και 2 μικρα στο σπιτι δεν προλαβαινω τιποτα. Μια που λετε για κιλα, πηγα τη Δευτερα στο γιατρο και μου εβαλε χερι για τα κιλα. Εχω παρει ηδη 4!! Πηγα κι εγω σε διαιτολογο και ξεκινησα αυστηρο προγραμμα προσατμοσμενο στην εγκυμοσυνη. Ειναι εντυπωσιακο πως απο τη μερα που ξεκινησα το προγραμμα δεν εχω νιωσει ουτε μια φορα ναυτια, καουρα ή πρηξιμο!! Βεβαια 4η μερα σημερα αλκα ειμαι πολυ ευχαριστημενη!! Επισης επιβεβαιωθηκε πως ειναι αγορι!! Το μονο προβλημα ειναι πως ταλαιπωρουμαι παρα πολυ απο ημικρανιες. Εχω τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα και πολλες φορες κραταει 3-4 μερες συνεχομενα. Το ντεπον δεν μου κανει απολυτως τιποτα και ειμαι απελπισμενη!!

Δεν προλαβαινω να διαβασω οτι εχετε γραψει οποτε ζητω συγνωμη αν εχω παραβλεψει κατι σημαντικο που εγινε!!

Καλώς την!! Κορίτσι μου κουράγιο με τις ημικρανίες δεν υπάρχει χειρότερο.. Και μένα με πιάνουν τώρα τελευταία, ξεκάθαρα ορμονικές αλλά ευτυχώς όχι πάρα πολύ έντονες.. Κοιμάμαι και μου περνάνε! Πολύ καλά έκανες με τη διατροφή και αφού σε βοηθάει και με το στομάχι τέλεια!! Θα νιώθεις καλύτερα και θα αποφύγεις και τα κιλά.. :) Με το καλό το αγοράκι σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα! Ξαναρχομαι σφηνα εδω για να κανω μια ερωτηση μια και ειστε πιο πολλες και πιο εμπειρες! Μου πε ο γιατρος μου να παρω βιταμινη D και ασβεστιο. Βιταμινη D οντως εχω ελλειψη (19) αλλα για ασβεστιο δεν εκανα ποτε εξεταση. Μου δινει αρχικα τα natecal, κατι μασωμενα αηδεια που ειναι σαν να τρως ασβεστη με οδοντοκρεμα αλλα με τις αναγουλες δεν παλευοταν. Μετα μου εδωσα τα calciform αναβραζων με βιταμινη D τα οποια ειναι καπως πιο διαχειρισιμα αλλα στις οδηγιες μεσα ελεγε οτι δεν κανουν για κυηση γιατι εχουν πανω απο 600 μοναδες D!!! Του το λεω, μου λεει οτι και καλα ναι ετσι ηταν παλια και κατι τετοια και μου λεει να πω στη γραμματεια να μου γραψουν ξεχωριστα ασβεστιο και D. Και μου δινει τη βιταμινη D την εβδομαδιαια με 25000 μοναδες που αντιστοιχουν σε πανω απο 4000 μοναδες τη μερα! Και εννοειται οτι και αυτο λεει οτι δεν συνισταται στην κυηση γιατι μπορει να προκαλεσει προβλημα στο εμβρυο. Μηπως γνωριζει καποια κατι παραπανω; Εχω μπερδευτει! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, depifish είπε:

Κοριτσια καλησπερα! Ξαναρχομαι σφηνα εδω για να κανω μια ερωτηση μια και ειστε πιο πολλες και πιο εμπειρες! Μου πε ο γιατρος μου να παρω βιταμινη D και ασβεστιο. Βιταμινη D οντως εχω ελλειψη (19) αλλα για ασβεστιο δεν εκανα ποτε εξεταση. Μου δινει αρχικα τα natecal, κατι μασωμενα αηδεια που ειναι σαν να τρως ασβεστη με οδοντοκρεμα αλλα με τις αναγουλες δεν παλευοταν. Μετα μου εδωσα τα calciform αναβραζων με βιταμινη D τα οποια ειναι καπως πιο διαχειρισιμα αλλα στις οδηγιες μεσα ελεγε οτι δεν κανουν για κυηση γιατι εχουν πανω απο 600 μοναδες D!!! Του το λεω, μου λεει οτι και καλα ναι ετσι ηταν παλια και κατι τετοια και μου λεει να πω στη γραμματεια να μου γραψουν ξεχωριστα ασβεστιο και D. Και μου δινει τη βιταμινη D την εβδομαδιαια με 25000 μοναδες που αντιστοιχουν σε πανω απο 4000 μοναδες τη μερα! Και εννοειται οτι και αυτο λεει οτι δεν συνισταται στην κυηση γιατι μπορει να προκαλεσει προβλημα στο εμβρυο. Μηπως γνωριζει καποια κατι παραπανω; Εχω μπερδευτει! 

Γενικα τα περισσοτερα σκευασματα γραφουν οτι δεν ενδεικνητε για εγκυμοσυνη αλλα τα δινουν . Σκεψου οτι κ τα utrogestan γραφουν οτι δεν πρεπει να τα περνεις σε εγκυνοσυνη γιατι προκαλουν διαφορα . . 

Γενικα ολα τα συμπληρωματα τα ξεκινανε μετα το πρωτο τριμηνο που τα περισσοτερα στο σχηματισμο του μωρου εχουν ολοκληρωθει . 

Μετα το πρωτο τριμηνο μπορεις να παρεις καποια συμπληρωματα αφοβα . Εγω επερνα το calcioral d3 ενα κλασικο με μασωμενα δισκια αλλα με πειραζε στο στομαχι κ το πηρα ελαχιστα. 

Ελλειψη βιταμινης d τετοια εποχη γενικα εχουν ολοι μπορεις να παρεις τις pregnacare για κυηση που περιεχουν ολες τις βιταμινες κ ειναι για κυηση κ να ξεκινησεις κ διατροφη για να την αυξησεις κ φυσικα να καθεσε μπαλκονι στον ηλιο αρκετη ωρα απαραιτητα αν θες να ακολουθησεις φυσικες μεθοδους . 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, depifish είπε:

Κοριτσια καλησπερα! Ξαναρχομαι σφηνα εδω για να κανω μια ερωτηση μια και ειστε πιο πολλες και πιο εμπειρες! Μου πε ο γιατρος μου να παρω βιταμινη D και ασβεστιο. Βιταμινη D οντως εχω ελλειψη (19) αλλα για ασβεστιο δεν εκανα ποτε εξεταση. Μου δινει αρχικα τα natecal, κατι μασωμενα αηδεια που ειναι σαν να τρως ασβεστη με οδοντοκρεμα αλλα με τις αναγουλες δεν παλευοταν. Μετα μου εδωσα τα calciform αναβραζων με βιταμινη D τα οποια ειναι καπως πιο διαχειρισιμα αλλα στις οδηγιες μεσα ελεγε οτι δεν κανουν για κυηση γιατι εχουν πανω απο 600 μοναδες D!!! Του το λεω, μου λεει οτι και καλα ναι ετσι ηταν παλια και κατι τετοια και μου λεει να πω στη γραμματεια να μου γραψουν ξεχωριστα ασβεστιο και D. Και μου δινει τη βιταμινη D την εβδομαδιαια με 25000 μοναδες που αντιστοιχουν σε πανω απο 4000 μοναδες τη μερα! Και εννοειται οτι και αυτο λεει οτι δεν συνισταται στην κυηση γιατι μπορει να προκαλεσει προβλημα στο εμβρυο. Μηπως γνωριζει καποια κατι παραπανω; Εχω μπερδευτει! 

Κορίτσι μου καλησπέρα!! Και εγώ το calciform παίρνω και τα 600 είναι μια χαρά δεν ισχύει αυτό που γράφει πάνω. Τη βιταμίνη D την παρακολουθείς οπότε μην ανησυχείς αν ανέβει πολύ θα μειωσετε τη δόση αν και αποκλείεται να ανέβει γιατί και το μωρό τρώει πολύ. Σκέψου εγώ μέχρι τώρα έπαιρνα 2000 τη μέρα τη fix και έχω 31 (οριακό). Το μωρό για να πάθει κάτι πρέπει να ανέβει τρελά η βιταμίνη σε επίπεδο τοξικωσης που είναι κάτι 100 με 150 αν δεν κάνω λάθος.. 

Όσο για το ασβέστιο δεν το μετράμε, παίρνει τόσο πολύ το μωρό για τα κόκαλα και τα δόντια του που το συμπλήρωμα είναι στάνταρ! Αλλιως έχουμε εμείς προβλήματα με τα δόντια και τα οστά μας.. 

Το μόνο που δεν μου βγάζει νόημα είναι ότι μετά από αυτό που του είπες εκείνος σου έδωσε περισσότερο, στο θέμα της επικοινωνίας δλδ κάτι δεν μου κολλάει, κατά τα άλλα όλα όσα σου είπε είναι σωστά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σήμερα πήγαμε γιατρό, είδαμε το μωράκι μας, 14 εκατοστά και σίγουρα αγόρι...επιβεβαιωμένο!!!χαχαχα! 

Μου έκοψε στο εξής το filicine και μου έδωσε βιταμίνες. Ο τράχηλος ευτυχώς από 2,9 στην αυχενική τώρα είναι 3,3. Φαίνεται ότι η ξεκούραση βοηθάει, θα τη συνεχίσω έντονα!

  • Μου αρέσει 6

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Liakada είπε:

Κορίτσια σήμερα πήγαμε γιατρό, είδαμε το μωράκι μας, 14 εκατοστά και σίγουρα αγόρι...επιβεβαιωμένο!!!χαχαχα! 

Μου έκοψε στο εξής το filicine και μου έδωσε βιταμίνες. Ο τράχηλος ευτυχώς από 2,9 στην αυχενική τώρα είναι 3,3. Φαίνεται ότι η ξεκούραση βοηθάει, θα τη συνεχίσω έντονα!

Τέλεια!!!!!!!Εγώ αύριο μπαίνω 17η και στο γιατρό θα πάω την επόμενη βδομάδα❤

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! 15η εβδομαδα σημερα και ηδη νιωθω πολυ καλυτερα απο αποψη ενεργειας και στομαχιου. Εγω παιρνω pregnancecare απο την αρχη αλλα η βιταμινη d ηταν πολυ χαμηλη (14) οποτε μου εδωσε και d3fix. Αφου το πηρα 1,5 μηνα η βιταμινη d ανεβηκε μεν, αλλα οχι πολυ, μονο 20 πηγε. Νομιζω τη θελουν γυρω στο 30-35. Ασβεστιο δεν ειχα παρει σε καμια εγκυμοσυνη. Βεβαια δεν ειμαι και πολυ τακτικη, τις βιταμινες δεν τις παιρνω και καθε μερα γιατι μου πεφτουν βαριες ή τις ξεχναω!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου...σήμερα μόλις άνοιξα τα μάτια μου ένοιωσα χαμηλά ένα διπλό χτυπηματάκι...σαν κάποιος να χτυπάει την πόρτα...αχχαχαχα...λέτε να ήταν ο μπεμπάκος μου;.. πφφφ, ότι νοιώθω τώρα δεν ξέρω αν είναι το μωρό ή τα όργανα που πάνε πέρα δώθε!!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, fotini* είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου...σήμερα μόλις άνοιξα τα μάτια μου ένοιωσα χαμηλά ένα διπλό χτυπηματάκι...σαν κάποιος να χτυπάει την πόρτα...αχχαχαχα...λέτε να ήταν ο μπεμπάκος μου;.. πφφφ, ότι νοιώθω τώρα δεν ξέρω αν είναι το μωρό ή τα όργανα που πάνε πέρα δώθε!!!

Ααααα.. Τι τελεια.. Ενιωσες τον λεβεντη σου... ❤️❤️❤️ Ετσι το ενιωσα και εγω.. Βεβαια δυο μερες τωρα που κοιμαμαι αμεσως δεν τον ενιωσα και εχω πληγωθει. Θα κατσω να φαω τωρα γιαουρτακι που εχει και σοκολατακια μέσα μπας και ξυπνήσει τωρα που ειμαι ξαπλα και μου κανει την χαρη.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Sofiamar93 είπε:

Ααααα.. Τι τελεια.. Ενιωσες τον λεβεντη σου... ❤️❤️❤️ Ετσι το ενιωσα και εγω.. Βεβαια δυο μερες τωρα που κοιμαμαι αμεσως δεν τον ενιωσα και εχω πληγωθει. Θα κατσω να φαω τωρα γιαουρτακι που εχει και σοκολατακια μέσα μπας και ξυπνήσει τωρα που ειμαι ξαπλα και μου κανει την χαρη.. 

Χαμηλα το ενιωσες κι εσυ κοριτσι;

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Καλημερα!! Εχει προκυψει τρελο θεμα με δυσκοιλιοτητα. Κανονικα επαιρνα τα φυλλα αιγυπτου αλλα ειδα οτι στην εγκυμοσυνη δεν επιτρεπεται. Καμια ιδεα τι να κανω;

Καλημέρα! Εμένα μου έδωσε ο γιατρός φυτικά φακελάκια tanilas, μετά από δυο μέρες σε βοηθάνε. Επίσης υπάρχουν και τα υπόθετα γλυκερίνης για άμεσο αποτέλεσμα, απλά να ξέρεις ότι λένε ότι μπορεί να σου κάνουν μικρές συσπάσεις. Ρωτά και τον γιατρό σου όμως, μην το αφήνεις.


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Καλημερα!! Εχει προκυψει τρελο θεμα με δυσκοιλιοτητα. Κανονικα επαιρνα τα φυλλα αιγυπτου αλλα ειδα οτι στην εγκυμοσυνη δεν επιτρεπεται. Καμια ιδεα τι να κανω;

Καλημέρα !!! Εμένα μου έχει δώσει φακελάκια  effecol !!! Όταν είχα θέμα τα έπαιρνα και σε 2-3 μέρες έφτιαχνε.. μπορείς και δυο την ημέρα στα πολύ δύσκολα.. 

18 ώρες πρίν, fotini* είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου...σήμερα μόλις άνοιξα τα μάτια μου ένοιωσα χαμηλά ένα διπλό χτυπηματάκι...σαν κάποιος να χτυπάει την πόρτα...αχχαχαχα...λέτε να ήταν ο μπεμπάκος μου;.. πφφφ, ότι νοιώθω τώρα δεν ξέρω αν είναι το μωρό ή τα όργανα που πάνε πέρα δώθε!!!

Τυχερούλα !!! ❤️❤️ Εμένα ακόμα κρύβεται !!!!! 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, fotini* είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου...σήμερα μόλις άνοιξα τα μάτια μου ένοιωσα χαμηλά ένα διπλό χτυπηματάκι...σαν κάποιος να χτυπάει την πόρτα...αχχαχαχα...λέτε να ήταν ο μπεμπάκος μου;.. πφφφ, ότι νοιώθω τώρα δεν ξέρω αν είναι το μωρό ή τα όργανα που πάνε πέρα δώθε!!!

Καλημέρα!! Και εγώ ακριβώς το ίδιο χθες και σήμερα το πρωί, τοκ τοκ! Ήμουνα και ξαπλωμένη στο πλάι αλλά λίγο προς μπρούμυτα οπότε πιεζα την κοιλιά και το ένιωσα εκεί.. Λέω να είναι η μπεμπα;; Περιμένω να νιώσω κάτι πιο ξεκάθαρο για να σιγουρευτώ.. 

Just now, CMES είπε:

Καλημερα!! Εχει προκυψει τρελο θεμα με δυσκοιλιοτητα. Κανονικα επαιρνα τα φυλλα αιγυπτου αλλα ειδα οτι στην εγκυμοσυνη δεν επιτρεπεται. Καμια ιδεα τι να κανω;

Εμένα μου δίνει το nujol είναι λάδι παραφινη και μπορείς να το παίρνεις και κάθε μέρα είναι απόλυτα ασφαλές.. Βοηθάει αρκετά, είχα που είχα θέμα λόγω της εγκυμοσύνης από όταν άρχισα το σίδηρο με έχει ξετιναξει η δυσκοιλιοτητα! Όταν μου το έδωσε μου είχε πει ή αυτό να πάρω ή αν δεν το βρω να πάρω το effecol που είπε και η @xenia^^ οπότε φαντάζομαι κάνουν παρόμοια δουλειά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...