Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Την Κυριακή ξανά και μου είπε ο γιατρός ότι είναι λίγο χαμηλό το νούμερο,όμως αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να ανέβει αρκετά 

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🎉🎉🎉Με το καλό μια τεράστια χοριακη!!

      Στις πόσες μέρες έκανες χοριακη μετά από βλαστοκυστες;

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Stalicha είπε:

Κοριτσια μου δεν σας εχω διαβασει εδω κ αρκετο καιρο.ειμαι χαλια ακομα με τις ανακατωσουρες.εφτασα τα μειον 5 κιλα πια!!!

Ειμαι καπως προβληαμτισμενη κ θελω την εμπειρια σας.γυρισα απτην αυχενικη.τα αποτελεσματα ετσι κ ετσι.

Το.πιτσιρικι αταραχο,δεν κουνιοταν καθολου κ προσπαθησε πολλη ωρα ο γιατρος για να παρει μετρησεις.δυσκολευτηκε μου ειπε να βγαλει την αυχενικη για αυτο κρατησε τοση ωρα.τελικα την εβγαλε 3.δλδ οριακα εκτος.μου ειπε δεν ανησυχει τοσο αλλα θελει να με ξαναδει.ομως αυτο εχει σαν αποτελεσμα να αυξανονται οι πιθανοτητες για τρισωμιες. Εβγαλα για 21 1/1500,για 18 1/2800 και για 13 1/3500. Αυτα χωρις να εχει τα αποτελεσματα αιματος ωστε να εχει τη συνδυασμενη πιθανοτητα.τη συνδυασμενη πιθανοτητα θα την εχει αυριο.μου ειπε ομως να μην περιμενω μεγαλη βελτιωση.κ.πως θελει να με ξαναδει στις 18 εβδομαδες κ πως υπαρχει πιθανοτητα να πρεπει να κανω ληψη τροφοβλαστης ή αμνιοπαρακεντηση,κατι που θα συζητησω με το γιατρο μου (αυτος ηταν ο υπερηχογραφιστης)την τεταρτη,αφου δουμε κ τη συνδυαστικη πιθανοτητα που την περιμενω αυριο.

Δεν.σας κρυβω οτι καπως χαλαστηκα.στο πρωτο παιδι οι συνδυασμενη πιθανοτητα ηταν απιστευτη...1/15000 και <1/20000...

Τωρα αυτα τα ποσοστα δεν πιανονται...

Ειμαι ηρεμη,ξερω τα βηματα που θα ακολουθησω αλλα να μωρε με πειραξε κ.ηθελα να το μοιραστω.ειναι συμφωνημενο με τον αντρα μου πως αν μας πει για τροφοβλαστη ή αμνιο ο γιατρος θα το.κανουμε με οποιο κοστος...απλα να μωρε ηθελα κ εγω να πανε ολα καλα κ τωρα ειμαι καπως...

Κορίτσι μου οι πιθανότητες ανέβηκαν λόγω της μέτρησης της αυχενικής αλλά τις περισσότερες φορές δεν σημαίνει τίποτα αυτό από μόνο του!! Όλα τα άλλα τα είδε φυσιολογικά; 

Εγω έκανα ληψη τροφοβλαστης (ήταν μια χαρά οι μετρήσεις αλλά είχα κακό παρελθόν και ήθελα να είμαι απόλυτα σίγουρη) δεν είναι τίποτα και ησυχάζει το κεφαλακι σου μια και έξω! Μακάρι να μη χρειαστεί αλλά αν χρειαστεί μη φοβηθείς καθόλου, να την κάνεις να επιβεβαιώσεις ότι το μωρό σου είναι μια χαρά και να συνεχίσεις την εγκυμοσύνη σου όμορφα!! ❤️

Για τις ανακατωσουρες τι να πω, υπομονή μόνο και εύχομαι να περάσουν το συντομότερο.. Η προηγούμενη εγκυμοσύνη σου μέχρι πότε σε είχε πάει έτσι; 

Just now, Stalicha είπε:

@Φραουλίνο

Εσυ γτ εκανες τροφοβλαστη;

Από επιλογή γιατί το προηγούμενο μωράκι μας είχε σοβαρό γενετικό πρόβλημα και το βρήκαμε με αμνιο μετά τη Β επιπέδου, δεν είχε φανεί κάτι δυστυχώς νωρίτερα.. Οπότε αυτή τη φορά ήταν μονόδρομος για μένα, είχα προγραμματίσει εξ αρχής ραντεβού για αυχενική και τροφοβλαστη! 

Link to comment
Share on other sites

Φραουλινο ευχαριστω

Χαιρομαι που ολα πηγαν.καλα.ναι.μου ειπε τα ειδε ολα φυσιολογικα.δεν αγχωθηκα ιδιαιτερα αλλα καταλαβαινεις οτι ενιωσα μιση χαρα...

Χαιρομαι που μου λες πως δεν ειναι κατι γτ θεωρω δεδομενο.πως αν μου πει ο γιατρος να την κανω θα την κανω ειτε την τροφοβλαστη ειτε την αμνιο.

Στην πρωτη εγκυμοσυνη σταματηααν στους 3.5 μηνες.οποτε περιμενω μεχει το αλλο σκ να σταματησουν κ.να.ηρεμησω.

Μαλλον αγορακι εχουμε!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stalicha είπε:

Φραουλινο ευχαριστω

Χαιρομαι που ολα πηγαν.καλα.ναι.μου ειπε τα ειδε ολα φυσιολογικα.δεν αγχωθηκα ιδιαιτερα αλλα καταλαβαινεις οτι ενιωσα μιση χαρα...

Χαιρομαι που μου λες πως δεν ειναι κατι γτ θεωρω δεδομενο.πως αν μου πει ο γιατρος να την κανω θα την κανω ειτε την τροφοβλαστη ειτε την αμνιο.

Στην πρωτη εγκυμοσυνη σταματηααν στους 3.5 μηνες.οποτε περιμενω μεχει το αλλο σκ να σταματησουν κ.να.ηρεμησω.

Μαλλον αγορακι εχουμε!

Σταλιτσα κ εγώ συνεχίζω με ανακατοσουρες κ όλο το σετ συμπτωμάτων..υπομονή θα κάνουμε...μην ανησυχείς για τις πιθανότητες κ εμένα μου έβγαλε λόγω ηλικίας 1 στις 1500 για ντάουν ..στον γιο μου είχα 1 στις 10000.. δέκα χρόνια πριν βλέπεις..αλλά λέω πάντα δεν είμαστε αριθμοί είμαστε άνθρωποι..δεν θέλω να με επηρεάζουν στατιστικές...όλα καλά θα πάνε θα σου πουν οι γιατροί πως θα κινηθείς μια δοκιμασία είναι κ αυτή κ στο τέλος όλα θα είναι τέλεια κ το μωράκι μια χαρά...κ το Σοφάκι νομίζω εκεί κοντά ήταν η αυχενική κ το μωρό υγιέστατο.ποσο χρονών είσαι σταλιτσα;;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stalicha είπε:

Φραουλινο ευχαριστω

Χαιρομαι που ολα πηγαν.καλα.ναι.μου ειπε τα ειδε ολα φυσιολογικα.δεν αγχωθηκα ιδιαιτερα αλλα καταλαβαινεις οτι ενιωσα μιση χαρα...

Χαιρομαι που μου λες πως δεν ειναι κατι γτ θεωρω δεδομενο.πως αν μου πει ο γιατρος να την κανω θα την κανω ειτε την τροφοβλαστη ειτε την αμνιο.

Στην πρωτη εγκυμοσυνη σταματηααν στους 3.5 μηνες.οποτε περιμενω μεχει το αλλο σκ να σταματησουν κ.να.ηρεμησω.

Μαλλον αγορακι εχουμε!

Κοριτσι μου.. Ξερω τι περνας.. Εμενα ειχε βγει αυχενικη 2,83 και ενω του αιματος ηταν τελειες και οι μετρησεις τελειες μου ζητησε να κανω την εξεταση αιματος NIPT.. Με 99,5 τις εκατο επιτυχία και καθολου επεμβατικη.. Σου παίρνουν απλα πολυ αιμα.. Εγώ τη εκανα για να εχω ησυχο το κεφαλι μου και μεσα σε 5 μερες ειχα τα αποτελεσματα.. Κοστισε 400 ευρω εδω στην Κύπρο δνε γνωριζω για Ελλάδα αλλα καπου εκει πρεπει να ειναι.. Να μην αγχωνεσαι.. Συγχαρητήρια για το αγορακι σου.. Αλλα μια στην παρεα μας με αγορακι..εγω καταλαβα οτι τα αγορακια μας βασανιζουν λιγο.. Αλλα μετα θα μας τρελανουν.. ❤️  Δεν εφαγες καμια σοκολατιτσα να ξυπνήσει το ζουζουνακι σου?? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπα,δεν μπορω να φαω τπτ.η σοκολατα που τοσα χρονια της οφειλω το κορμι μου το φιδισιο με ανακατευει.οποτε οχι τπτ δεν ειχα μαζι μου να φαω.

Ειμαι 32 χρονων κ το πρωτο το εκανα στα 29

  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stalicha είπε:

Μπα,δεν μπορω να φαω τπτ.η σοκολατα που τοσα χρονια της οφειλω το κορμι μου το φιδισιο με ανακατευει.οποτε οχι τπτ δεν ειχα μαζι μου να φαω.

Ειμαι 32 χρονων κ το πρωτο το εκανα στα 29

Μην ανησυχείς προκαταβολικά κορίτσι μου. και η Σοφία πέρασε τα ίδια και μια χαρά πήγε. Τα κορίτσια στα εξήγησαν μια χαρά. Κι εγώ έκανα νιπτ (εγώ έδωσα 700 ευρώ αλλά έκανα το μεγάλο πακέτο). Θα κάνεις ό,τι σου πει ο γιατρός σου και ό, τι είναι απαραίτητο για να ηρεμήσεις! Καλά να πάνε όλα!

  • Μου αρέσει 2

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Stalicha είπε:

Μπα,δεν μπορω να φαω τπτ.η σοκολατα που τοσα χρονια της οφειλω το κορμι μου το φιδισιο με ανακατευει.οποτε οχι τπτ δεν ειχα μαζι μου να φαω.

Ειμαι 32 χρονων κ το πρωτο το εκανα στα 29

Δεν πειραζει κοριτσι μου.. Μιλα με τον γιατρο σου και οτι σου πει να κανεις.. Αυτο το τροφοβλαστη ειναι επεμβατικη μεθοδος? Ποια η διαφορα με την αμνιοπαρακεντηση? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofiamar93 είπε:

Δεν πειραζει κοριτσι μου.. Μιλα με τον γιατρο σου και οτι σου πει να κανεις.. Αυτο το τροφοβλαστη ειναι επεμβατικη μεθοδος? Ποια η διαφορα με την αμνιοπαρακεντηση? 

Ναι Σοφία μου η λήψη τροφοβλαστης είναι επεμβατικη σαν την αμνιοπαρακέντηση.. Η διαφορά είναι ότι παίρνουν δείγμα από το πλακουντα ενώ στην αμνιο παίρνουν αμνιακο υγρο και επίσης η τροφοβλαστη μπορεί να γίνει νωρίτερα στην εγκυμοσύνη, από 11η εβδομάδα ενώ η αμνιο μετά τη 16η..

Η διαφορά με τη νιπτ που είναι μη επεμβατικη είναι ότι στην τροφοβλαστη και την αμνιο γίνεται μοριακος καρυοτυπος που ανιχνεύει 512 σύνδρομα εκτός από τα τρία πιο κοινά.. Εμάς η μπεμπα μας είχε ένα από αυτά :sad: 

Γι αυτό πολλοί γιατροί συστήνουν τις επεμβατικες μεθόδους και γιατί είναι διαγνωστικές, βγάζουν ναι η όχι και όχι ποσοστά.. @Stalicha πιστεύω ότι λογικά θα σας καλύπτει η νιπτ με ένα τέτοιο εύρημα αλλά πάνω από όλα ότι πει ο γιατρός σου! 

Just now, Stalicha είπε:

Φραουλινο ευχαριστω

Χαιρομαι που ολα πηγαν.καλα.ναι.μου ειπε τα ειδε ολα φυσιολογικα.δεν αγχωθηκα ιδιαιτερα αλλα καταλαβαινεις οτι ενιωσα μιση χαρα...

Χαιρομαι που μου λες πως δεν ειναι κατι γτ θεωρω δεδομενο.πως αν μου πει ο γιατρος να την κανω θα την κανω ειτε την τροφοβλαστη ειτε την αμνιο.

Στην πρωτη εγκυμοσυνη σταματηααν στους 3.5 μηνες.οποτε περιμενω μεχει το αλλο σκ να σταματησουν κ.να.ηρεμησω.

Μαλλον αγορακι εχουμε!

Ναι κορίτσι μου να κάνεις ότι πει ο γιατρός και όλα θα πάνε πάρα πολύ καλά!! Με το καλό το αγοράκι σας!!! ❤️❤️❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Φραουλίνο το κλειδωσες και εσυ ότι είναι κορίτσαρος ;;;; Λες να το κλειδωσω και εγώ ;;; Γιατί είμαι συγκρατημένη με τα τόσα «μάλλον»που λέω κάτσε μην εμφανιστεί κάνα τσουτσουνι στο τέλος :-P:-P 

μωρε με τόσα που λέτε για τροφοβλαστη κλπ με βάζετε σε ιδέες.. ειδικά κι εσυ με την τόσο άσχημη και ψυχοφθόρα εμπειρία σου.. ούτε να το φανταστώ δε μπορώ :sad: μπορεί να το κανεις κατά βούληση ή στο προτείνει ο γιατρός ανάλογα με τα αποτελέσματα ;;; Γιατί τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι μόνο τα 3 κοινά είναι κι ποσα αλλα !!!!!! Χμμ ακόμα δεν γύρισα από το ραντεβού και πάλι μπήκαν περίεργες σκέψεις .... 

@Stalicha Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου !!! Να ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου κι όλα καλα θα πάνε !!! Να σκέφτεσαι θετικά !!! Εύχομαι να ξεμπερδέψεις πολύ γρήγορα με τα συμπτώματα να ηρεμήσεις !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, xenia^^ είπε:

@Φραουλίνο το κλειδωσες και εσυ ότι είναι κορίτσαρος ;;;; Λες να το κλειδωσω και εγώ ;;; Γιατί είμαι συγκρατημένη με τα τόσα «μάλλον»που λέω κάτσε μην εμφανιστεί κάνα τσουτσουνι στο τέλος :-P:-P 

μωρε με τόσα που λέτε για τροφοβλαστη κλπ με βάζετε σε ιδέες.. ειδικά κι εσυ με την τόσο άσχημη και ψυχοφθόρα εμπειρία σου.. ούτε να το φανταστώ δε μπορώ :sad: μπορεί να το κανεις κατά βούληση ή στο προτείνει ο γιατρός ανάλογα με τα αποτελέσματα ;;; Γιατί τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι μόνο τα 3 κοινά είναι κι ποσα αλλα !!!!!! Χμμ ακόμα δεν γύρισα από το ραντεβού και πάλι μπήκαν περίεργες σκέψεις .... 

@Stalicha Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου !!! Να ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου κι όλα καλα θα πάνε !!! Να σκέφτεσαι θετικά !!! Εύχομαι να ξεμπερδέψεις πολύ γρήγορα με τα συμπτώματα να ηρεμήσεις !!!

Εγώ θα το κλείδωνα, θα είχε φανεί νομίζω αν ήταν μέχρι τώρα το τσουτσουνι!!! :rolleyes:

Να μη σου μπαίνουν ιδέες κοριτσάκι μου, αρχικά αυτό που μου συνέβη εμένα ήταν πάρα πολύ σπάνιο.. Εννοώ το να είναι ένα μωρό χωρίς ενδείξεις και να έχει τέτοιο πρόβλημα, σκέψου ότι οι γιατροί μιλούσαν για πιθανότητες Τζόκερ.. άστα! Ναι φυσικά μπορεί κάποιος να το κάνει κατά βούληση, έτσι το έκανα και εγώ τώρα και πολλοί το κάνουν και λόγω ηλικίας για σιγουριά, αλλά γενικά όταν ο γιατρός πιστεύει ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι επιπλέον σου το λέει, δεν αφήνουν τίποτα στην τύχη αυτοί (ειδικά οι εμβρυολόγοι)..

Οπότε σε παρακαλώ βγαλτο από το μυαλό σου και συγνώμη αν είπα πολλά, δεν είχα σκοπό να τρομάξω καμία κοπέλα! Είναι πραγματικά πολύ πολύ σπάνιο από όπου και να το πιάσεις, ήμασταν απλά πάρα πολύ άτυχοι!! Κατά τα άλλα όταν έχεις μια καλή αυχενική και καλά ποσοστά προχωράς ήρεμη και δεν ανησυχείς.. ❤️ 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω.πολυ

Αν ειναι να κανω κατι τοτε θα παω σιγουρα για επεμβατικη μεθοδο να ηρεμησω.με τρελαινει το γεγονος οτι μπορει να εχει υψηλες πιθανοτητες για συνδρομα κ να μην παρω 100% εγκυρο αποτελεσμα.

Δυστυχως οταν τα αποτελεσματα δεν ειναι τελεια,παντα εισαι συγκρατημενος.ευτυχως δεν με εχει παρει απο κατω.ειμαι ηρεμη κ ηδη κανονισα τηννΤεταρτη να τα πουμε αναλυτικα με τοννγιατρο ωστε να καταλαβω κ εγω τα επομενα βηματα που πρεπει να ακολουθησω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Μπα,δεν μπορω να φαω τπτ.η σοκολατα που τοσα χρονια της οφειλω το κορμι μου το φιδισιο με ανακατευει.οποτε οχι τπτ δεν ειχα μαζι μου να φαω.

Ειμαι 32 χρονων κ το πρωτο το εκανα στα 29

Οκ κορίτσι μου τέλεια..31 γέννησα τον γιο μου...κ οι πιθανότητες ήταν 1 στις 10000 για ντάουν...αυτό ούτως η άλλως αλλάζει κ χρόνο με τον χρόνο..

6 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

@Φραουλίνο το κλειδωσες και εσυ ότι είναι κορίτσαρος ;;;; Λες να το κλειδωσω και εγώ ;;; Γιατί είμαι συγκρατημένη με τα τόσα «μάλλον»που λέω κάτσε μην εμφανιστεί κάνα τσουτσουνι στο τέλος :-P:-P 

μωρε με τόσα που λέτε για τροφοβλαστη κλπ με βάζετε σε ιδέες.. ειδικά κι εσυ με την τόσο άσχημη και ψυχοφθόρα εμπειρία σου.. ούτε να το φανταστώ δε μπορώ :sad: μπορεί να το κανεις κατά βούληση ή στο προτείνει ο γιατρός ανάλογα με τα αποτελέσματα ;;; Γιατί τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι μόνο τα 3 κοινά είναι κι ποσα αλλα !!!!!! Χμμ ακόμα δεν γύρισα από το ραντεβού και πάλι μπήκαν περίεργες σκέψεις .... 

@Stalicha Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου !!! Να ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου κι όλα καλα θα πάνε !!! Να σκέφτεσαι θετικά !!! Εύχομαι να ξεμπερδέψεις πολύ γρήγορα με τα συμπτώματα να ηρεμήσεις !!!

Ξένια μου ακόμα κ τον Κύπρο νικολαιδη να ρωτουσες ποτέ δεν συστήνουν επεμβατική μέθοδο σε ένα έμβρυο με καλές ενδείξεις ποτέ..έχω δει συνεντεύξεις του κ διαβάσει άρθρα του..εδώ εμένα που είμαι εκατό χρόνων κ λόγω ηλικίας έχω αυξημενους κινδύνους δεν μου πρότεινε αμνιο μου είπε αν σου περισσεύουν 400 ευρώ πήγαινε κάνε την εξέταση από το αίμα..αυτολεξεί αυτό μου είπε.το μωρό είναι καλά..υπάρχουν κ ζευγάρια που το κάνουν χωρίς καμία ένδειξη για να είναι 100 % σίγουροι ότι όλα θα είναι καλά..εγώ πιστεύω ότι ένας καλός γιατρός στην αυχενική κ στου β επιπέδου αργότερα θα καταλαβει αν υπάρχει θέμα..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Κοριτσια ευχαριστω.πολυ

Αν ειναι να κανω κατι τοτε θα παω σιγουρα για επεμβατικη μεθοδο να ηρεμησω.με τρελαινει το γεγονος οτι μπορει να εχει υψηλες πιθανοτητες για συνδρομα κ να μην παρω 100% εγκυρο αποτελεσμα.

Δυστυχως οταν τα αποτελεσματα δεν ειναι τελεια,παντα εισαι συγκρατημενος.ευτυχως δεν με εχει παρει απο κατω.ειμαι ηρεμη κ ηδη κανονισα τηννΤεταρτη να τα πουμε αναλυτικα με τοννγιατρο ωστε να καταλαβω κ εγω τα επομενα βηματα που πρεπει να ακολουθησω

Καλημέρα κοπέλα μου! Να είσαι ήρεμη γιατι πραγματικά όλα θα πάνε καλά.. Πόσες φορές το έχουμε ακουσει αυτό για οριακή αυχενική και τίποτα δεν υπάρχει!! Τα αποτελέσματα από το αίμα σήμερα τα περιμένεις; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Φραουλίνο είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου! Να είσαι ήρεμη γιατι πραγματικά όλα θα πάνε καλά.. Πόσες φορές το έχουμε ακουσει αυτό για οριακή αυχενική και τίποτα δεν υπάρχει!! Τα αποτελέσματα από το αίμα σήμερα τα περιμένεις; 

Ναι σημερα αργα το βραδυ...

Πιο πολυ θελω να μιλησω με τοννγιατρο μου να ξερω ποια θα ειναι τελικα τα επομενα βηματα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...