Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

On 2/8/2021 at 9:57 ΠΜ, Farmakotriftena είπε:

Ειδες πουθενα να δινω συμβουλή; Και ποσο μαλλον εχω γραψει καπου "κόψε τελείως υδατάνθρακες;" Για ελαττωση ναι. Για μένα μίλησα όμως. Η γενικότερη συμβουλή απ ολους ειναι η ελάττωση των αμυλων και φυσικά υπαρχουν και γιατροί που προτείνουν κόψιμο. Γιατρο εχει η καθε μια και μπορει να συμβουλευτεί τον γιατρό της. Οχι ομως να μου την λες επειδη ειπα το τι κανω εγω!!  Με την ιδια λογικη να την πεσουμε σε καποια που λεει οτι τρώει παγωτά. Δεν νομίζω πως μας πέφτει λόγος.

Ισοδύναμη ποσοτηρα γλυκοζης-φρουκτοζης είχα διαβάσει (αμερικανικη πηγη) πως κατεληξαν στο συμπέρασμα οτι η φρουκτόζη ειναι χειρότερη καθώς μεταβολίζεται ολη μονο στο συκώτι. Αυτα βεβαια δεν αφορουν κανέναν , ο καθένας εχει την οξυδέρκεια να ψαχτει αναλόγως.

Εγω Εχω τον πατριο μου που εχει ΣΔΤ2 δεν ετρωγε φρούτα  και λογω επαγγέλματος το ειχα ψαξει πολυ.

Ο άνθρωπος αυτος εχει καταφερει εδω και 2 χρόνια να τον κοιμίσει τον διαβήτη του.

Τέλος πάντων. Θα το σταματήσω εδω, καθως παρεξηγηθηκα και δεν το θέλω ❤️

Όχι, δεν παρεξηγήθηκες, έδειξες τον εαυτό σου και εσύ. Πράγματι, όποιος παίρνει σοβαρά τα θέματά του συμβουλεύεται επιστήμονες κ μαζί τους συνδιαλέγεται χωρίς αντιφάσεις κ με λογικό ειρμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Brigitt είπε:

Ρε κορίτσια πως την παλεύεται με την ζέστη ειλικρινά ??? Εγώ έφυγα από το εξοχικό την μέρα που ξεκίνησε ο καύσωνας εκεί έβραζε ο τόπος μόνο στη θάλασσα είναι κάπως καλά ήρθα στο χωριό που είναι ψιλά έχει πιο χαμηλη θερμοκρασία αλλά δεν την παλεύω ούτε έτσι !!!! Δεν μπορώ να κάνω τίποτα όλη μέρα μα τίποτα δεν την παλεύω καθόλου νομίζω αργοπεθαίνω χαχα!!!..... Σήμερα ένιωσα και τον πρώτο λόξυγκα τις μπέμπας έχει πολύ πλάκα αυτό ... Έχω κολλησει κιόλας από το μωρό με πονάει ο λαιμός τα αφτιά έχω πάθει και ψύξη στον αυχένα όντως αργοπεθαινω χωρίς πλάκα 

Αλήθεια δεν την παλεύω καθόλου και εγώ με την ζέστη εδώ στο χωριό που υποτίθεται είμαστε καλύτερα κάνει τρομερή ζέστη σε σημείο που δεν μπορώ να κοιμηθώ έχω γεμίσει έκζεματα από το τόσο πολύ που ιδρώνω και φαντάσου ότι είμαι σχεδόν όλη μέρα μέσα στο ντουζ πραγματικά δεν παλεύεται!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, βιολετα3 said:

Κορίτσια μου μόλις γύρισα από τον γιατρό ο μπέμπης μου είναι αρκετά μεγάλος 27 βδομάδων και 1,160 γρ.Σε ένα μήνα πάλι θα με δει.

Τελεια! Και μενα 27+4 ήταν 1100! 

Κοριτσια δραμα η κατασταση με τη ζεστη... Το aircondition κανει υπερωριες! Το αναβω τοσο συχνα και συνεχεια και εχει δουλεψει οσο δεν εχει δουλεψει 5 χρονια που το χω! Μενω στο κεντρο των Χανιων και βραζει ο τοπος! Εχουμε μονο στο σαλονι aircondition και το χω συνεχεια ανοιχτο και κυριως οταν δουλευω και παλι ιδρωνω! Παω να μπω στη κουζινα που εχει 40 βαθμους και απνοια και με πιανει δυσπνοια! Απιστευτα πραγματα... Πολυ φοβαμαι οτι καθε χρονο θα ειναι και χειροτερα... Και οσο βλεπω αυτες τις συνεχομενες καταστροφες γυρω μας αναρωτιεμαι σε τι κοσμο θα φερω το πατατακι το καημενουλι... 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια μου μόλις γύρισα από τον γιατρό ο μπέμπης μου είναι αρκετά μεγάλος 27 βδομάδων και 1,160 γρ.Σε ένα μήνα πάλι θα με δει.

Τέλεια μια χαρά είναι ο μπεμπακος σου!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, masra solena73 είπε:

Όχι, δεν παρεξηγήθηκες, έδειξες τον εαυτό σου και εσύ. Πράγματι, όποιος παίρνει σοβαρά τα θέματά του συμβουλεύεται επιστήμονες κ μαζί τους συνδιαλέγεται χωρίς αντιφάσεις κ με λογικό ειρμό.

Δεν καταλαβαίνω την επίθεσή σου αλλα δεν με αγγίζει κιολας. Δεν ξέρω ποιο πρόσωπο εδειξα και με καθως δε Γνωριζομαστε! Πρωτη φορα ανταλλαξαμε κουβέντα και ουτε σε χαρακτήρισα ούτε σου επιτέθηκα. Σε αντίθεση με σένα.

Διαβητη Κυησης δεν εχω. Ο γιατρός μου γνωρίζει τι διατροφή κάνω και το μονο που μου εχει πει ειναι να τρωω λιγο παραπανω, καθώς δεν εχω παρει κιλο. Ειχα ομως μια ύποπτη τιμη στην 9η βδομάδα και εχω κάθε δικαίωμα να πιστεύω πως το έσωσα με τη διατροφή μου!

Τέλος αν πιστεύεις οτι μπορεις να χαρακτηρίζεις ανθρώπους και να βγαζεις συμπεράσματα γι'αυτους απο δυο προτασεις, (στην προκειμένη ,επειδη ειπαμε οτι για τους διαβητικούς τα φρουτα ειναι απαγορευτικα) δικαίωμά σου.  Αλλά προσωπικά τη θεωρώ υπερβολική την αντίδρασή σου. 

Στα χαρτιά μπορει να σου δώσει ενας ενδοκρινολογος μια διατροφή με "λιγο απ ολα", η συμβουλη του ενδοκρινολογου απο την πραξη ομως έχει τεράστια διαφορά. Δεν ειναι λίγα κορίτσια που εκοψαν παρα πολλα απο τη διατροφή τους(ακομα και τα πολύτιμα μακαρονια που θεωρείς απαραίτητα) προκειμένου να κρατήσουν τον διαβητη τους με τιμές εντός ορίων. Ουτε οι ιδιες επαθαν τιποτα που δεν έφαγαν μακαρόνια, ουτε τα μωρά τους.

Οσο για την τελευταία σου φράση, πολυ θα ήθελα να πω διάφορα και να καταθέσω εμπειρίες, αλλά εννοείται πως δεν έχει νόημα να το κάνω.

 

1 ώρα πρίν, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια μου μόλις γύρισα από τον γιατρό ο μπέμπης μου είναι αρκετά μεγάλος 27 βδομάδων και 1,160 γρ.Σε ένα μήνα πάλι θα με δει.

Μπράβο βρε Βιολετα! Τέλεια τα κιλα σας.. πολυ θα ηθελα να πηγαινα κι εγω απλα για να μου έλεγε βάρος. Όσο σκέφτομαι πως θα με ξαναδει τον Σεπτέμβρη...

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου!!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά όπως κ τα μωράκια σας!!

Πέμπτη 5/8 κλείνω την 30η βδομάδα κ αισίως τον 7ο μήνα!! Το μωράκι μου είναι 1442 γραμμάρια!!! Έχει τέλεια μαγουλααααα!!!! Δόξα Τω Θεώ η μπεμπουλα μας είναι μια χαρά!!!!

Εδώ και δύο ραντεβού όπως κ στην συνέχεια, θα κάνουμε μετρήσεις ντοπλερ συνέχεια μου είπε ο γιατρός μου. Απλά επειδή έτσι λειτουργεί αυτός.

Μέσα Ιουλίου είχα πάει Χαλκιδική για λίγες μέρες, εκεί μου πρήστηκαν τα πόδια!!! Δεν ξέρω γτ!!! Γύρισα στην Αθήνα κ επέστρεψαν στην αρχική τους μορφή!!!

Το επόμενο ραντεβού θα είναι μετά από 3 βδομάδες!! Ανυπομονώ από τώρα!!! Συσπάσεις δεν καταλαβαίνω αν έχω αλλά ούτε κ μου είπε κάτι σχετικό ο γιατρός μου... 

Σήμερα έκανα την δεύτερη δόση εμβολίου!!! Καλή ανοσία να έχουμε!! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, depifish είπε:

Τελεια! Και μενα 27+4 ήταν 1100! 

Κοριτσια δραμα η κατασταση με τη ζεστη... Το aircondition κανει υπερωριες! Το αναβω τοσο συχνα και συνεχεια και εχει δουλεψει οσο δεν εχει δουλεψει 5 χρονια που το χω! Μενω στο κεντρο των Χανιων και βραζει ο τοπος! Εχουμε μονο στο σαλονι aircondition και το χω συνεχεια ανοιχτο και κυριως οταν δουλευω και παλι ιδρωνω! Παω να μπω στη κουζινα που εχει 40 βαθμους και απνοια και με πιανει δυσπνοια! Απιστευτα πραγματα... Πολυ φοβαμαι οτι καθε χρονο θα ειναι και χειροτερα... Και οσο βλεπω αυτες τις συνεχομενες καταστροφες γυρω μας αναρωτιεμαι σε τι κοσμο θα φερω το πατατακι το καημενουλι... 

Άστα να πάνε Δράμα η κατάσταση ,λένε θα συνεχιστεί η ζέστη και την επόμενη βδομάδα!!!!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια μου μόλις γύρισα από τον γιατρό ο μπέμπης μου είναι αρκετά μεγάλος 27 βδομάδων και 1,160 γρ.Σε ένα μήνα πάλι θα με δει.

Μια χαρά είναι ο μπέμπης κορίτσι μου.Πολύ καλά κ τα γραμμάρια του! 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, depifish είπε:

Τελεια! Και μενα 27+4 ήταν 1100! 

Κοριτσια δραμα η κατασταση με τη ζεστη... Το aircondition κανει υπερωριες! Το αναβω τοσο συχνα και συνεχεια και εχει δουλεψει οσο δεν εχει δουλεψει 5 χρονια που το χω! Μενω στο κεντρο των Χανιων και βραζει ο τοπος! Εχουμε μονο στο σαλονι aircondition και το χω συνεχεια ανοιχτο και κυριως οταν δουλευω και παλι ιδρωνω! Παω να μπω στη κουζινα που εχει 40 βαθμους και απνοια και με πιανει δυσπνοια! Απιστευτα πραγματα... Πολυ φοβαμαι οτι καθε χρονο θα ειναι και χειροτερα... Και οσο βλεπω αυτες τις συνεχομενες καταστροφες γυρω μας αναρωτιεμαι σε τι κοσμο θα φερω το πατατακι το καημενουλι... 

Και εδώ ηρακλειο βράζει ο τόπος....δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις... τουλάχιστον εγώ δηλαδή, δεν ξερω αν το νιώθω τόσο υπερβολικά....και όσο σκέφτομαι τις φωτιές πάνω και τι καταστάσεις υπάρχουν σηκώνεται η τρίχα μου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 2 λεπτά , Dimitra93 είπε:

Και εδώ ηρακλειο βράζει ο τόπος....δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις... τουλάχιστον εγώ δηλαδή, δεν ξερω αν το νιώθω τόσο υπερβολικά....και όσο σκέφτομαι τις φωτιές πάνω και τι καταστάσεις υπάρχουν σηκώνεται η τρίχα μου....

Καλημέρα!! Δεν είσαι καθόλου υπερβολική... Βράζει ο τόπος παντού! Εγώ είμαι σχεδόν όλη μέρα μέσα στο σπίτι με το κλιματιστικό!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι χαμός με τις φωτιές ελπίζω να είστε όλες ασφαλής και μακριά από αυτές!!!Εδώ στο χωριό μας γέμισε καπνός και στάχτες ο Θεός να βάλει το χέρι του να σβήσουν όλες οι φωτιές!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Κορίτσια τι χαμός με τις φωτιές ελπίζω να είστε όλες ασφαλής και μακριά από αυτές!!!Εδώ στο χωριό μας γέμισε καπνός και στάχτες ο Θεός να βάλει το χέρι του να σβήσουν όλες οι φωτιές!!!

Είναι πραγματικά τραγικό...

Μένουμε Αθήνα κ έχουμε συνέχεια κλειστά τα παράθυρα.... Το κλιματιστικό συνέχεια αναμμένο με ανακύκλωση εσωτερικού αέρα...

Προχθές κ χθες είχαμε πολύ έντονη μυρωδιά καμμένου κ παντού στάχτες...

Ελπίζω να μην θρηνήσουμε θύματα....

Ελπίζω να σβήσουν οι φωτιές....

Ελπίζω σε μια γρήγορη αναδάσωση, όχι όμως με πεύκα!!!....

Ελπίζω ο κόσμος να καταλάβει πως από τα λάθη του γίνεται ο, τι γίνεται....

Λυπάμαι πολύ πραγματικά....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.. πολυ δυσκολη  και συνάμα, στενάχωρη κατάσταση όντως. Τι να πεις γι'αυτους τους ανθρώπους που ξεσπιτωθηκαν... 

Εγω εχω να βγω απ τη Δευτέρα. Μονο την τρίτη βγηκα, ισα για να παω στον ψαρά και καπου στα μεσα της διαδρομής ενιωσα να μου κόβονται τα ποδια. Δεν ξαναβγηκα απο τοτε. Η Κλεισούρα στο σπιτι με 3 μικρά παιδιά είναι δραματική. Χθες έκλαιγα απο αγανάκτηση και κούραση. Εχουν αφινιασει κι αυτα μεσα στο σπιτι αλλα τι να κανω; Ειμαι και μονη μου όλη μέρα.

  • Λυπημένη/-ος 3

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι άσχετο έχει σκεφτεί καμία να αρχίσει να μαγειρεύει λίγο καιρό πριν τη γέννα και να αποθηκεύει στην κατάψυξη ώστε να έχει έτοιμο φαγητό για τις πρώτες μέρες στην επιστροφή στο σπίτι ?? Διαβάζω ότι το κάνουν γενικά και βοηθάει ... Στο πρώτο μου δεν το έκανα μαγείρευα εγώ κανονικά (ήταν βολικό σαν νεογέννητο και κοιμόταν αρκετά μέσα στη μέρα ) αλλά τώρα με δύο μωρα δεν θα τα καταφέρνω με τίποτα πιστεύω σκέφτομαι μήπως βοηθούσε να το κάνω ... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...