Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

πρίν από 45 λεπτά , Flolipop είπε:

Καλημερα! Μια χαρά είναι ! Δεν είναι μικρη. 

Σε ευχαριστώ. Έτσι μου είπε ο γιατρός χθες. Και επίσης το salospir που παίρνω κάθε βράδυ, μου είπε να το κόψω μόλις κλείσω την 33η εβδομάδα. Κ αναρωτιέμαι εγώ τώρα εδώ που κάθομαι μόνη μου, μήπως φοβάται για πρόωρο τοκετό?? 

πρίν από 40 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Ναι στη β δεν το γράφει.. γιατί επισήμως ξεκιναει η μέτρηση εκατοστιαιας θέσης (και το αντίστοιχο γράφημα στα χαρτια που δίνονται) μετα την 24η βδομάδα.

Εμενα απλα μου το λεει καθε φορα που κανουμε εξέταση..

Εμένα το γράφει στην β επιπέδου. Το κοιταξα χθες βράδυ για να συγκρίνω. Γιατί όπως είπα κ παραπάνω, στην β επιπέδου (30 Ιουνίου) ήταν 525 γραμμάρια, 47η θέση κ χθες (2 Αυγούστου) 930 γραμμάρια, 15η θέση. Μάλλον πως άδικα αγχώνομαι πάλι.....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Μικρουλι;; Σε ποια εκατοστιαία βρίσκεσαι; Εμενα στις 26 βδ , το 3ο μου μωρο ηταν 700γρ και μου ελεγαν πως θα ειναι ένα μικρόσωμο μωρο.

****ααα τώρα ειδα που γραφεις εκατοστιαία θέση. Μια χαρα μωρε! Μπορει προς το τελος να ξεπεταχτεί ❤️

12 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Στη β επιπέδου ήταν 525 γραμμάρια κ την κάναμε 22+4 (30 Ιουνίου) τότε μου έγραφε ότι ήταν στην 47η εκατοστιαία θέση. Ενώ σήμερα που είμαστε 930 γραμμάρια, 27+1 μου είπε ότι είναι στην 15η θέση. Και είναι κοριτσάκι, δεν ξέρω αν έχει διαφορά από τα αγοράκια. 

Ποια ειναι η πιο συνηθισμένη εκατοστιαία θέση?που πρέπει να κυμαίνονται συνήθως?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Dimitra93 είπε:

Ποια ειναι η πιο συνηθισμένη εκατοστιαία θέση?που πρέπει να κυμαίνονται συνήθως?

Νομιζω, αν έχω καταλάβει σωστά. Θα πρέπει να είναι κοντά στην 50η, στο μέσο όρο δηλαδή. Αλλά όλα είναι στο περίπου. Πάντα υπάρχουν αποκλίσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω 26 εβδομάδων είχα πάει τελευταία φορά στο γιατρό και κόντευε το κορίτσι μου το κιλό τοτε για εκατοστιαίες δεν ρωτάω δεν με πολύ απασχολούν εμένα αυτά εφόσον αναπτύσεται καλά γιατί και το πρώτο μου παιδί όταν γεννήθηκε μου το έβγαζαν στο υπέρηχο 3.800 και γεννήθηκε 3.290 απλά ήταν ψιλός αλλά αδύνατος οπότε όσο και να μου λένε περιμένω να γεννηθεί να δω πόσο θα είναι ... Ρε κορίτσια διαβάζω προσέχετε τι τρώτε μπράβο που τα καταφέρνετε εγώ όλο γλύκα τρώω όλο βλακείες απλά ότι μπορείτε να φανταστείτε στις διακοπές δεν μπορώ να έχω κανένα μέτρο μα κανένα!!! Ευτυχώς μου λένε δεν φαίνεται να έχω πάρει στο σώμα κιλά ποιος ξέρει θα φανεί στο χειροκρότημα αλλά δεν με πολύ νοιάζει και 12-15 να πάρω χάνονται αέρας θα τα πάρει το μωρό στο θηλασμό δε βαριέσαι ....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , xrys1988 είπε:

Σε ευχαριστώ. Έτσι μου είπε ο γιατρός χθες. Και επίσης το salospir που παίρνω κάθε βράδυ, μου είπε να το κόψω μόλις κλείσω την 33η εβδομάδα. Κ αναρωτιέμαι εγώ τώρα εδώ που κάθομαι μόνη μου, μήπως φοβάται για πρόωρο τοκετό?? 

Εμένα το γράφει στην β επιπέδου. Το κοιταξα χθες βράδυ για να συγκρίνω. Γιατί όπως είπα κ παραπάνω, στην β επιπέδου (30 Ιουνίου) ήταν 525 γραμμάρια, 47η θέση κ χθες (2 Αυγούστου) 930 γραμμάρια, 15η θέση. Μάλλον πως άδικα αγχώνομαι πάλι.....

Καλησπέρα κορίτσι μου! Νομίζω πως είναι καλά το βαρος της μικρής. Μην αγχώνεσαι! Το Σαλοσπίρ δν στο κόβει Γτ φοβάται για πρόωρο αλλά τότε πρεπει να το κόψεις κανονικά! Κ γω που το έπαιρνα προληπτικά μόλις έκανα β επιπέδου έστειλα τα αποτελέσματα στην αιματολόγο κ μου είπε πως μπορώ να το κόψω γιατί κ τα ποσοστά για προεκλαμψία ήταν εντάξει στην αυχενική κ στην β επιπέδου η αιμάτωση στις  μητριαιες αρτηρίες ήταν επισης καλή όποτε αυτή από την πλευρά της ήταν σύμφωνη να το κόψω. Κ όταν την ρώτησα αν πχ συνεχίσω να το παίρνω ποτέ πρέπει να το κόψω , μου είπε 32η με 33η Γτ πιο αργά δν κάνει επειδή μπορεί να προκληθεί αιμορραγία στον τοκετό! Όποτε μην αγχώνεσαι ούτε για πρόωρο ούτε για τπτ! Εγώ πάντως το έκοψα Γτ η αλήθεια είναι ότι σε μένα έριχνε τα αιμοπετάλια κ περίμενα πως κ πως να το κόψω κ να φανταστείς έπαιρνα τη μικρότερη δόση 80mg .

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , Sweetheart12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Νομίζω πως είναι καλά το βαρος της μικρής. Μην αγχώνεσαι! Το Σαλοσπίρ δν στο κόβει Γτ φοβάται για πρόωρο αλλά τότε πρεπει να το κόψεις κανονικά! Κ γω που το έπαιρνα προληπτικά μόλις έκανα β επιπέδου έστειλα τα αποτελέσματα στην αιματολόγο κ μου είπε πως μπορώ να το κόψω γιατί κ τα ποσοστά για προεκλαμψία ήταν εντάξει στην αυχενική κ στην β επιπέδου η αιμάτωση στις  μητριαιες αρτηρίες ήταν επισης καλή όποτε αυτή από την πλευρά της ήταν σύμφωνη να το κόψω. Κ όταν την ρώτησα αν πχ συνεχίσω να το παίρνω ποτέ πρέπει να το κόψω , μου είπε 32η με 33η Γτ πιο αργά δν κάνει επειδή μπορεί να προκληθεί αιμορραγία στον τοκετό! Όποτε μην αγχώνεσαι ούτε για πρόωρο ούτε για τπτ! Εγώ πάντως το έκοψα Γτ η αλήθεια είναι ότι σε μένα έριχνε τα αιμοπετάλια κ περίμενα πως κ πως να το κόψω κ να φανταστείς έπαιρνα τη μικρότερη δόση 80mg .

Καλημέρα!!! Αχ σε ευχαριστώ τόσο πολύ! Με καθησυχασες..... Να είσαι καλά!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, xrys1988 είπε:

Νομιζω, αν έχω καταλάβει σωστά. Θα πρέπει να είναι κοντά στην 50η, στο μέσο όρο δηλαδή. Αλλά όλα είναι στο περίπου. Πάντα υπάρχουν αποκλίσεις. 

Εμένα στην β επιπέδου ήταν στην 14η εκατ.θεση...απο τότε δεν Μ ξανά είπαν 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Dimitra93 είπε:

Εμένα στην β επιπέδου ήταν στην 14η εκατ.θεση...απο τότε δεν Μ ξανά είπαν 

Τώρα που το ψάχνω... Βλέπω ότι αν είναι ανάμεσα στην 10η και την 90η θέση, είναι καλά. Ας ελπίσουμε να παίρνουν το σωστό βαρος κ να πάνε όλα καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xrys1988 είπε:

Τώρα που το ψάχνω... Βλέπω ότι αν είναι ανάμεσα στην 10η και την 90η θέση, είναι καλά. Ας ελπίσουμε να παίρνουν το σωστό βαρος κ να πάνε όλα καλά!!!

Και εγώ που το έχω κοιτάξει το ίδιο είδα...εκατοστιαία θέση δίνουν σε κάθε υπέρυχο?? Γιατί εγώ δεν το έχει κάπου σε υπέρυχο εκτός από το ντομπλερ... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Penny28 είπε:

Και εγώ που το έχω κοιτάξει το ίδιο είδα...εκατοστιαία θέση δίνουν σε κάθε υπέρυχο?? Γιατί εγώ δεν το έχει κάπου σε υπέρυχο εκτός από το ντομπλερ... 

Εγώ το έχω γραπτώς στην β επιπέδου. Χθες πήγα στο γιατρό μου και μου είπε ότι είναι στην 15η θέση. Τώρα θα το δούμε πάλι στο ντομπλερ στο τέλος του μήνα θα πάω. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Ποια ειναι η πιο συνηθισμένη εκατοστιαία θέση?που πρέπει να κυμαίνονται συνήθως?

Συνήθως θέλουν απ τη 10η και πάνω. Εμενα το 3ο μου ηταν μεταξυ 3η ως 5η (μια φορα πηγε 7η και εκανα πάρτι) . Οι εκατοστιαίες το νοημα που έχουν ειναι ειτε για να μην ανεβει υπερβολικα ειτε να μειωθεί υπερβολικά προς το τελος της κυησης. Εμενα οσο κινούνταν εκει κι ας ηταν και χαμηλά, στο τελος δεν τους πείραζε αφου ακολουθούσε την καμπύλη της.

Οπως και να χει παντως, οσο οι γιατροί σας δεν αγχώνονται μην αγχώνεστε κι εσεις!!! Εχουν δει τοσα και τοσα και ξέρουν να κρίνουν για το  πότε τίθεται θεμα ανησυχίας και πότε οχι.

Ορίστε βρε κοριτσαρες, είστε πολλες που τα μωρακια σας ειναι καπου στην 15η εκατοστιαία θέση... Ολα καλα!!!❤️

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια μετά από κακό πεντικιούρ (ορκίστηκα δεν θα ξανακάνω)Στο μεγάλο δάχτυλο του ποδιού στην αρχή έβγαζε λίγο υγρό ,πήγα στην κοπέλα αφαίρεσα το ημιμόνιμο ,αυτό συνέχιζε έβγαζε ,ρωτάω την μαία μου λέει μπενταντιν και κρεμουλα ,έβαλα ,έλα όμως που αυτό μάζευε από μέσα κ δεν έβαζα σωστά λογικά την κρέμα.Λοιπον αποτέλεσμα έχει κάνει κύστη ,ήρθε εχθές η κουνιάδα μου (μαία μου)και μου λέει δεν είναι τίποτα θα το πατάς και θα βάζεις συνέχεια μπενταντιν.το πατάω αυτό βγάζει αίμα και εγώ δεν μπορώ να το βλέπω.Αποφασισα να πάω σε ένα γιατρό,το θέμα είναι ότι δεν ξέρω το ειδικότητα?Έναν καλό δερματολόγο που ήξερα λυπει διακοπές.Βασικα να πάω σε χειρουργο,γενικό γιατρό,ή δερματολόγο?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, βιολετα3 είπε:

Βρε κορίτσια μετά από κακό πεντικιούρ (ορκίστηκα δεν θα ξανακάνω)Στο μεγάλο δάχτυλο του ποδιού στην αρχή έβγαζε λίγο υγρό ,πήγα στην κοπέλα αφαίρεσα το ημιμόνιμο ,αυτό συνέχιζε έβγαζε ,ρωτάω την μαία μου λέει μπενταντιν και κρεμουλα ,έβαλα ,έλα όμως που αυτό μάζευε από μέσα κ δεν έβαζα σωστά λογικά την κρέμα.Λοιπον αποτέλεσμα έχει κάνει κύστη ,ήρθε εχθές η κουνιάδα μου (μαία μου)και μου λέει δεν είναι τίποτα θα το πατάς και θα βάζεις συνέχεια μπενταντιν.το πατάω αυτό βγάζει αίμα και εγώ δεν μπορώ να το βλέπω.Αποφασισα να πάω σε ένα γιατρό,το θέμα είναι ότι δεν ξέρω το ειδικότητα?Έναν καλό δερματολόγο που ήξερα λυπει διακοπές.Βασικα να πάω σε χειρουργο,γενικό γιατρό,ή δερματολόγο?

Σε έναν δερματολόγο ίσως να πήγαινες για αρχή κ αναλόγως τι θα σου πει.... Δεν ξέρω να σε βοηθήσω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Σε έναν δερματολόγο ίσως να πήγαινες για αρχή κ αναλόγως τι θα σου πει.... Δεν ξέρω να σε βοηθήσω. 

Ξαναμιλησα με την κουνιάδα μου και μου είπε εφόσον δεν πονάω δεν έχει πρηστεί να κάνω αυτό που μου είπε ,κ ότι θα περάσει πφφφ.Βρε κορίτσια ξέρετε το έχω παρατηρήσει ότι Κάθε φορά που αλλάζω μήνα όλο και κάτι θα βρεθεί να με απασχολεί και να με ανχωνει ,μήπως είμαι υπερβολική ?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Ξαναμιλησα με την κουνιάδα μου και μου είπε εφόσον δεν πονάω δεν έχει πρηστεί να κάνω αυτό που μου είπε ,κ ότι θα περάσει πφφφ.Βρε κορίτσια ξέρετε το έχω παρατηρήσει ότι Κάθε φορά που αλλάζω μήνα όλο και κάτι θα βρεθεί να με απασχολεί και να με ανχωνει ,μήπως είμαι υπερβολική ?

Έχουμε τόσο άγχος που μας προβληματίζουν όλα νομίζω!! Και φαντάσου ότι για εσένα είναι το 4ο, σωστά? Εμένα που είναι το πρώτο παιδάκι κ είμαι ήδη 33 ετών, φαντάσου πόσο άγχος εχωωωω κάθε μέρα κ όλη μέρα........

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...