Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Καλά ναι, έχουμε μερικούς δρόμους στις λακούβες μας γενικά στην Ελλάδα..

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!! Όχι εγώ δεν κουράστηκα με τον θηλασμό, ούτε θέλω να σταματήσω.... Μόνο το βάρος της μικρής με αγχωνει.... Σας ευχαριστώ όλες για τις συμβουλές και την βοήθεια!! 

2 ώρες πρίν, Comet είπε:

Καλημερα σε ολες τις μανουλες και καλη χρονια!Να σας ζησουν τα μωρακια σας,να μεγαλωσουν γερα και ευτυχισμενα.Τυχαια ειδα το θεμα σας και ηθελα να σου πω οτι θηλασα 2 μωρα,ο πρωτος γεννηθηκε 2800 και τελειομηνος λιγο μικρος αλλα οχι οπως το δικο σου.Με αποκλειστικο θηλασμο επαιρνε απο 600(ενα μηνα)εως 900 (ενα μηνα).Συνηθως γυρω στα 700.Ακουγα ολα επαιρναν 1κιλο-1200 και αγχωνομουν.Εννοειται μανα και πεθερα μου λεγανε πειναει και να δωσω ξενο,θηλαζε εντωμεταξυ με τις ωρες κυριως το βραδυ,η παιδιατρος ομως ηταν καθησυχαστικη.Δυστυχως απο την πιεση ξεκινησα ξενο στον 4ο μηνα ενα γευμα(δεν ειδα διαφορα στο βαρος)στον 5ο και 6ο εκανα μεικτη και μολις μπηκαν οι στερεες τελος ο θηλασμος.Θα μπορουσα να θηλασω περισοτερο οπως τον μικρο που εφτασα το χρονο,αλλα στο πρωτο δεν ηξερα,μετα μαθαινεις.

Μπορει η παιδιατρος να σε αγχωσε στην αρχη που γεννηθηκε μικρουλι αλλα μια χαρα παιρνει βαρος.Οσο για το ποσο θηλαζει λογικο ειναι να αλλαζει συνηθειες μην σε αγχωνει αυτο,οσο μεγαλωνει θα θηλαζει πιο αποτελεσματικα και πιο γρηγορα.Παντα βεβαια θα βλεπεις τις πανες της,να κατουραει αρκετα.Και εννοειται αν εσυ κουραστηκες η αγχωνεσαι πολυ η δεν μπορεις αλλο για οποιοδηποτε λογο  δωσε και  μπουκαλι,εσυ  αποφασιζεις.Καλη συνεχεια.

Καλημέρα και καλή χρονιά!! Ειλικρινά δεν έχω κουραστεί, ούτε θέλω να σταματήσω τον θηλασμό. Ο μόνος λόγος που σκέφτηκα το ξένο γάλα είναι για να βλέπω πόσο πίνει μήπως κ πάρει περισσότερο βάρος. Ωστόσο, δεν θέλω να δώσω μπιμπερο γιατί φοβάμαι για σύγχυση θηλών. Άλλωστε δεν έχω κουραστεί γιατί τις περισσότερες φορές θηλάζει για 10-15 λεπτά. Πάνες κάνει 8-10 το 24ωρο και 2-3 φορές κακά. Νομίζω όλα αυτά είναι εντός του φυσιολογικού. Το άγχος είναι επειδή γεννήθηκε πολύ μικρή. Στον 5ο-6ο και μετά έπαιρνε περισσότερο βάρος το μωρό σου?  

Κοριτσια από χθες το απόγευμα κάνει πράσινα κακά, πήρα τηλ την παιδίατρο κ μου είπε μάλλον την πείραξε κάτι που έφαγα. Έχει συμβεί σε καμία?? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

21 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Κι εμείς είχαμε θέμα από την κοιλιά με το βάρος κι ακόμη έχουμε δηλαδή που είναι 2 μηνών κ κάτι.... Πόσο βάρος έπαιρνε με τον θηλασμό, αν επιτρέπεται. Πόσο γεννήθηκε? Εγώ ρε κορίτσια έχω μπερδευτεί....  πόσο βάρος είναι φυσιολογικό να παίρνουν τα μωρά που θηλάζουν? Εμένα τον πρώτο μήνα πήρε 700 γραμμάρια κ τον δεύτερο μήνα 800 γραμμάρια. Η παιδίατρος μου λέει ότι είναι λίγο γιατί γεννήθηκε 2300 γραμμάρια. Αλλά με σύμβουλο θηλασμού που μιλάω κ από ότι βλέπω και σε διάφορες σελίδες στο ίντερνετ 750 είναι φυσιολογικό, είναι ο μέσος όρος. Αχ τόσο άγχος για το βάρος του μωρού δεν το περίμενα.... 

 

 

Καλή Χρονιά!! Η μπεμπουλα μου γεννήθηκε 2.800 και βγήκαμε από το μαιευτήριο 2.700 θήλαζα και πήρε 350γρ έπειτα ήταν πολύ λίγο και έτσι ξεκίνησα να της δίνω φορμουλα μέχρι που έκοψα τον θηλασμό εντελώς...εσεις μια χαρά πάτε!! 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Penny28 είπε:

Καλή Χρονιά!! Η μπεμπουλα μου γεννήθηκε 2.800 και βγήκαμε από το μαιευτήριο 2.700 θήλαζα και πήρε 350γρ έπειτα ήταν πολύ λίγο και έτσι ξεκίνησα να της δίνω φορμουλα μέχρι που έκοψα τον θηλασμό εντελώς...εσεις μια χαρά πάτε!! 

350 γραμμάρια σε πόσες μέρες? Το προσπαθώ όσο μπορώ κι όσο τα καταφέρουμε!! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

350 γραμμάρια σε πόσες μέρες? Το προσπαθώ όσο μπορώ κι όσο τα καταφέρουμε!! 

Τότε μετρούσαμε κάθε 15 μέρες το βάρος της μετά όταν ξεκίνησε και φορμουλα πήρε 600γρ μου είχε πει πως είχε πάρει το κατώτερο όριο τα 350γρ...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2022 at 9:29 PM, Sweetheart12 said:

Κορίτσι μου μια από τα ίδια είναι κ ο δικός μου. Θέλει να είναι στο στήθος κ να πιπίλιζει  συνέχεια κ μόλις τον πάρει ο ύπνος κ τον βάλω στο λίκνο ζήτημα να κοιμηθεί 20λεπτα . Είναι όλη μέρα με τα βυζια απ έξω κ το μωρό αγκαλιά. Κ όπως είχα κει δν έχω καμία βοήθεια! Ζητάω από τη γιαγιά μου να τεθεί να μου φτιάξει κάνα φάει κ αυτό είναι όλο . Κ τουαλέτα για να πάω τον βάζω για λίγο στο ρηλαξ κ τον έχω μπροστά μου στο μπάνιο. Κ γώ νόμιζα πως θα πάθω κατάθλιψη αλλά προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά κ να μην με αφήσω να με πάρει από κάτω! Τις προηγούμενες 3 μέρες που βγήκε η μάνα μου από το νοσοκομείο κ ήταν εδώ μαζί μας ο μικρός κοιμόταν κ τη μέρα κ το βράδυ καλά . Εεε από Χθες που έφυγε κ ξανά μπήκε στο νοσοκομείο ο μικρός λες κ το ένιωσε κ άρχισε πάλι τη γκρίνια κ να μη κοιμάται τη μέρα. Σήμερα τον έβγαλα βόλτα το πρωί  γτ μόνο έτσι κοιμάται! 

Επίσης αυτό με την πεθερά κ που λέει αν έχεις ή δν έχεις γάλα το κάνουν όλες ! Εγώ στην αρχή που γέννησα είχα την πεθερά για δυο βδομάδας σπίτι γτ δν γινόταν να είναι η μαμά μου κ μου έσπασε τα νεύρα! Ενώ θηλάζω αποκλειστικά κ μια χαρά γάλα ειχα γτ είχε έρθει κ μαία να με συμβουλέψει κ μου είπε πως είναι μια χαρά το γάλα που έχω το βράδυ που έκλαιγε ο μικρός έλεγε να δώσω ξένο γτ νόμιζε ότι δν χόρταινε κτλ … εεε εγώ τρελαινομουν κ επειδή είμαι οξύθυμη της την έλεγα πολύ άσχημα κ φώναζα! Όποτε να μην δίνεις σημασία στα λόγια της. Απλά πες της ότι δικό σου είναι το παιδί κ εσυ ξέρεις καλύτερα κ να μην ανακατεύεται στην ανατροφή του παιδιού σου! 

Κορίτσι μου εμένα ο παιδίατρος μου είπε ότι πρέπει να παίρνουν 25-30γρ τη μέρα δλδ από 750 ως 900γρ το μήνα! Όποτε είσαι μέσα στα φυσιολογικά ! Ίσως η παιδίατρος σου να σου λέει ότι θέλει παραπάνω επειδή γεννήθηκε λίγα κιλά . Αλλά κ πάλι δν έχει να κάνει. Αν θηλάζεις αποκλειστικά πιστεύω είναι καλά τα γραμμάρια που παίρνει . Εμένα γεννήθηκε 3670 κ από το μαιευτήριο όταν βγήκαμε ήταν 3400. Χάσαμε βάρος κ έπαθε κ ικτερο. Θήλαζα κ έβγαζα κ με το θήλαστρο στην αρχή για να ξέρω ποσό περίπου πίνει. Όταν πήγαμε 8 ημερών πρώτη επίσκεψη ήταν 3480 , μετά από 17 μέρες που ξαναπηγαμε (25 ημερών ήταν) ζύγιζε 4220 . Πήρε δλδ σε 17 μέρες 740 γρ . Μετά επειδή ξεκίνησε όλη αυτή η ιστορία με το πιπίλισμα νόμιζα ότι δν τρώει κακά κ ότι δν βάζει βάρος επειδή δν κοιμόταν κιόλας κ ξαναπήγα στον παιδιατρο να τον ζυγίσει κ είχε πάρει 900 γρ σε 19 μέρες. Αυτό που έκανα ήταν να βγάζω με το θήλαστρο όταν κοιμόταν για λίγο έτσι ώστε μετά που θα θήλαζε ξανά να του δινω κ αυτό που έβγαζα συμπλήρωμα.Κ επίσης αυξάνεται κ η παραγωγή με το θήλαστρο.

Εγώ του είχα δώσει από την αρχή σχεδόν πιπίλα το βράδυ πιο πολύ κ μέχρι πριν το άλμα την δεχόταν για να κοιμηθεί. Αλλά από τότε αρχισε να μην την δέχεται κάθε φορά γτ καταλαβαίνει πλέον ο κύριος ποια είναι η πιπίλα κ ποιο το στήθος ! Κ όταν θέλει πιπιλισμα στο στήθος δν τη θέλει με τπτ. Του την βάζω την κρατάει για κάτι δευτερόλεπτα κ μολις καταλαβαίνει ότι δν είναι στήθος τρελαίνεται στο κλάμα μέχρι να τον πάρω κ να τον βάλω στο στήθος δν σταματάει το κλάμα. 

Nα τη δικη σου περιπτωση σκεφτομουν και με πιανανε τυψεις! Δεν φτανει που εχω βοηθεια και εχω μονο για το μωρο να ανησυχω, γκρινιαζω κιολας! Οπως ομως ειπε και μια αλλη κοπελα πιο πανω, τα μωρακια αντιλαμβανονται με καποιο μαγικο τροπο (ειλικρινα δεν μπορει να το συλλαβει ο νους μου το πως γινεται) την ψυχολογια μας! Οσες φορες εχω προσπαθησει να τη κοιμησω και εχει περασει καμια ωρα που παλευω ορθια πανω κατω με ταρακουνημα και αρχιζω και εκνευριζομαι, δεν παιζει να κοιμηθει με τιποτα και περνανε 3 και 4 ωρες να κοιμηθει... Στο τελος πολλες φορες θα γυρισει ο αντρας μου απο τη δουλεια και θα τη κοιμησει αυτος. Αρα μηπως επειδη ηταν εκει η μανουλα σου ησουν κι εσυ πιο ηρεμη αρα κατ επεκταση και ο μικρουλης σου, και τωρα που ξαναμπηκε μεσα αναστατωθηκες κι εσυ και αναστατωθηκε και ο μικρος σου επειδη σε νοιωθει; ❤

15 hours ago, xrys1988 said:

Καλημέρα κορίτσια!!! Όχι εγώ δεν κουράστηκα με τον θηλασμό, ούτε θέλω να σταματήσω.... Μόνο το βάρος της μικρής με αγχωνει.... Σας ευχαριστώ όλες για τις συμβουλές και την βοήθεια!! 

Καλημέρα και καλή χρονιά!! Ειλικρινά δεν έχω κουραστεί, ούτε θέλω να σταματήσω τον θηλασμό. Ο μόνος λόγος που σκέφτηκα το ξένο γάλα είναι για να βλέπω πόσο πίνει μήπως κ πάρει περισσότερο βάρος. Ωστόσο, δεν θέλω να δώσω μπιμπερο γιατί φοβάμαι για σύγχυση θηλών. Άλλωστε δεν έχω κουραστεί γιατί τις περισσότερες φορές θηλάζει για 10-15 λεπτά. Πάνες κάνει 8-10 το 24ωρο και 2-3 φορές κακά. Νομίζω όλα αυτά είναι εντός του φυσιολογικού. Το άγχος είναι επειδή γεννήθηκε πολύ μικρή. Στον 5ο-6ο και μετά έπαιρνε περισσότερο βάρος το μωρό σου?  

Κοριτσια από χθες το απόγευμα κάνει πράσινα κακά, πήρα τηλ την παιδίατρο κ μου είπε μάλλον την πείραξε κάτι που έφαγα. Έχει συμβεί σε καμία?? 

Θυμασαι να ειχες φαει κατι πρασινο σε ποσοτητα; Ειχαν βλενες τα κακακια της εκτος απο πρασινο χρωμα; Το ειχε παθει και μενα, καναμε και καλλιεργεια κοπρανων μηπως.ηταν κανενα μικροβιακι, αλλα τελικα καταληξαμε οτι τα προκαλει το συμπληρωμα το υποαλλεργικο γαλα που πινει. Εσυ που θηλαζεις αποκλειστικα ή κατι πρασινο εφαγες ή ειναι καποιο κρυωματακι. Εχω ακουσει οτι καμια φορα δηλωνουν και υπερπαραγωγη. Οπως και να χει μην αγχωθεις, δες αν συνεχιζουν τις επομενες μερες και αναλογως πρατεις. Φιλη η οποια θηλαζει αποκλειστικα μου ειχε πει οτι κι αυτη ειχε παρατηρησει 1-2 φορες περιστασιακα πρασινα κακακια στο μικρο της, αλλα δεν ηταν κατι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Κοριτσια από χθες το απόγευμα κάνει πράσινα κακά, πήρα τηλ την παιδίατρο κ μου είπε μάλλον την πείραξε κάτι που έφαγα. Έχει συμβεί σε καμία?? 

Εμένα ήταν πράσινα σήμερα, μετά τα εμβόλια του 3ου μήνα. Μου έκανε δέκατα όλη νύχτα, της έπεσε 9 το πρωί ο πυρετός:sad:
Γενικά για 10-15 μέρες μετά τα εμβόλια ξέρω ότι δεν αξιολογούμε πάνες. Επίσης εμένα είναι πολλές φορές πράσινα από το υποαλλεργικό που της δίνω ως συμπλήρωμα!
Γενικά είναι σε φυσιολογικά πλαίσια το πράσινο! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!χρόνια πολλά καλή χρονιά σε όλες!! Εσείς ποσο τα αφήνετε τα μωρά σας να κοιμηθούν το βράδυ χωρίς να φάνε? Εμενα έχει τύχει να μη ξυπνήσει κ τον ξυπνάω εγω στις 7 ώρες. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, depifish είπε:

Nα τη δικη σου περιπτωση σκεφτομουν και με πιανανε τυψεις! Δεν φτανει που εχω βοηθεια και εχω μονο για το μωρο να ανησυχω, γκρινιαζω κιολας! Οπως ομως ειπε και μια αλλη κοπελα πιο πανω, τα μωρακια αντιλαμβανονται με καποιο μαγικο τροπο (ειλικρινα δεν μπορει να το συλλαβει ο νους μου το πως γινεται) την ψυχολογια μας! Οσες φορες εχω προσπαθησει να τη κοιμησω και εχει περασει καμια ωρα που παλευω ορθια πανω κατω με ταρακουνημα και αρχιζω και εκνευριζομαι, δεν παιζει να κοιμηθει με τιποτα και περνανε 3 και 4 ωρες να κοιμηθει... Στο τελος πολλες φορες θα γυρισει ο αντρας μου απο τη δουλεια και θα τη κοιμησει αυτος. Αρα μηπως επειδη ηταν εκει η μανουλα σου ησουν κι εσυ πιο ηρεμη αρα κατ επεκταση και ο μικρουλης σου, και τωρα που ξαναμπηκε μεσα αναστατωθηκες κι εσυ και αναστατωθηκε και ο μικρος σου επειδη σε νοιωθει; ❤

Θυμασαι να ειχες φαει κατι πρασινο σε ποσοτητα; Ειχαν βλενες τα κακακια της εκτος απο πρασινο χρωμα; Το ειχε παθει και μενα, καναμε και καλλιεργεια κοπρανων μηπως.ηταν κανενα μικροβιακι, αλλα τελικα καταληξαμε οτι τα προκαλει το συμπληρωμα το υποαλλεργικο γαλα που πινει. Εσυ που θηλαζεις αποκλειστικα ή κατι πρασινο εφαγες ή ειναι καποιο κρυωματακι. Εχω ακουσει οτι καμια φορα δηλωνουν και υπερπαραγωγη. Οπως και να χει μην αγχωθεις, δες αν συνεχιζουν τις επομενες μερες και αναλογως πρατεις. Φιλη η οποια θηλαζει αποκλειστικα μου ειχε πει οτι κι αυτη ειχε παρατηρησει 1-2 φορες περιστασιακα πρασινα κακακια στο μικρο της, αλλα δεν ηταν κατι. 

Καλημέρα! Δεν έφαγα κάτι πράσινο σίγουρα. Η παιδίατρος μου είπε ότι μπορεί να είναι αλλεργία η' δυσανεξία σε κάτι που έφαγα. 

9 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Εμένα ήταν πράσινα σήμερα, μετά τα εμβόλια του 3ου μήνα. Μου έκανε δέκατα όλη νύχτα, της έπεσε 9 το πρωί ο πυρετός:sad:
Γενικά για 10-15 μέρες μετά τα εμβόλια ξέρω ότι δεν αξιολογούμε πάνες. Επίσης εμένα είναι πολλές φορές πράσινα από το υποαλλεργικό που της δίνω ως συμπλήρωμα!
Γενικά είναι σε φυσιολογικά πλαίσια το πράσινο! 

Εμβολιο κάναμε στις 22/12 οπότε δεν νομίζω να είναι από αυτό. Τα πράσινα συνεχίζονται αν κ έχουν περάσει 2 24ωρα. Κάποιες φορές έχουν βλέννα αλλά τις περισσότερες φορές είναι σαν διαρροια νομίζω. Το κακό είναι όταν θέλει να τα κάνει, σφίγγεται κ ζοριζεται... ενώ μέχρι πριν έκανε μουσταρδι με σπορακια κ δεν ζοριζοταν. Ειλικρινά δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Αααα κ ακούω κ το εντερακι της 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Καλημέρα! Δεν έφαγα κάτι πράσινο σίγουρα. Η παιδίατρος μου είπε ότι μπορεί να είναι αλλεργία η' δυσανεξία σε κάτι που έφαγα. 

Εμβολιο κάναμε στις 22/12 οπότε δεν νομίζω να είναι από αυτό. Τα πράσινα συνεχίζονται αν κ έχουν περάσει 2 24ωρα. Κάποιες φορές έχουν βλέννα αλλά τις περισσότερες φορές είναι σαν διαρροια νομίζω. Το κακό είναι όταν θέλει να τα κάνει, σφίγγεται κ ζοριζεται... ενώ μέχρι πριν έκανε μουσταρδι με σπορακια κ δεν ζοριζοταν. Ειλικρινά δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Αααα κ ακούω κ το εντερακι της 

Μήπως κρυωσε? Βασικά πιστεύω ότι είναι υπερπαραγωγή. Πως θηλάζεις? Ένα στήθος τη φορά?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Roulaa@ είπε:

Μήπως κρυωσε? Βασικά πιστεύω ότι είναι υπερπαραγωγή. Πως θηλάζεις? Ένα στήθος τη φορά?

Δεν νομίζω να έχει κρυώσει. Όχι και τα δύο στήθη πάντα. Τώρα κοίταξα κάτι καρτέλες που βρήκα για υπερπαραγωγή κ αλλεργία, αλλά δεν βγάζω άκρη ... Εμένα κάθεται 5 λεπτά σε κάθε μαστό, το αδειάζει κ τέλος. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια και χρόνια πολλά!!!όσες θηλάζετε και έχετε συνέχεια τα μωρά στα χέρια πονάει η πλάτη σας τα χέρια σας?Υπάρχουν φορές που υποφέρω σήμερα ας πούμε νιώθω ότι έχω πιαστεί τόσο πολύ.Ο μπεμπης μου είναι κ αρκετά βαρύς πάνω από 5μιση κιλά

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, xrys1988 είπε:

Δεν νομίζω να έχει κρυώσει. Όχι και τα δύο στήθη πάντα. Τώρα κοίταξα κάτι καρτέλες που βρήκα για υπερπαραγωγή κ αλλεργία, αλλά δεν βγάζω άκρη ... Εμένα κάθεται 5 λεπτά σε κάθε μαστό, το αδειάζει κ τέλος. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα μας

Εσυ το σταματάς στο 5λεπτο ή μόνο του? Θυμάμαι κ εμένα μ είχε κάνει πράσινα κακα ή μεγάλη μου γιατί τώρα δε θήλασα κ μ είχε πει συμβουλος θηλασμού σε κάθε γεύμα ένα στήθος 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Δεν νομίζω να έχει κρυώσει. Όχι και τα δύο στήθη πάντα. Τώρα κοίταξα κάτι καρτέλες που βρήκα για υπερπαραγωγή κ αλλεργία, αλλά δεν βγάζω άκρη ... Εμένα κάθεται 5 λεπτά σε κάθε μαστό, το αδειάζει κ τέλος. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα μας

Υπερπαραγωγη εχεις αν το γαλα πεταγεται απο το στηθος σου σαν συντριβανακι.Αν δεν το κανει πριν βαλεις  το μωρο να θηλασει μπορεις να το βγαλεις ενω θηλαζει να δεις αν πεταγεται.Νομιζω αν εχεις θα το καταλαβεις.Σιγουρα και τα δικα μου κανανε σε καποια φαση πρασινα κακα αλλα δεν θυμαμαι απο τι ηταν,παντως δεν κρατησε πολυ.Για να κραταει 2 μερες μαλλον καποια ιωσουλα ελαφρα περναει,για ποσο καιρο να την πειραξε κατι που εφαγες;

Συνηθως συστηνεται να δινεις και τους 2 μαστους σε καθε γευμα και καθε φορα να ξεκινας απο διαφορετικο,εγω παντα ετσι εκανα.Οπως σε βολευει ομως.Παντως 8 πανες τσισα ειναι σουπερ,τα πας πολυ καλα,μπραβο!

Οσο θηλαζε δεν πηρε περισσοτερο βαρος  ουτε οταν εκανε μεικτη διατροφη στον 5ο.Απο οτι καταλαβα δεν του πολυαρεσε το γαλα και στο μπουκαλι ποτε δεν ηπιε πανω απο 180μλ ενω αλλα επιναν 250-300μλ.(το εκοψε τελειως 16 μηνων).Τον μηνα που ξεκινησε στερεες πηρε 1.600 γρμ.και ανεβηκε 2 καμπυλες !!!ενω μεχρι τοτε ηταν στην τελευταια που γεννηθηκε και την ακολουθουσε.

 

  • Μου αρέσει 2

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Roulaa@ είπε:

Εσυ το σταματάς στο 5λεπτο ή μόνο του? Θυμάμαι κ εμένα μ είχε κάνει πράσινα κακα ή μεγάλη μου γιατί τώρα δε θήλασα κ μ είχε πει συμβουλος θηλασμού σε κάθε γεύμα ένα στήθος 

Μόνο του σταματάει... Εγώ προσπαθώ και την βάζω πάλι αλλά δεν κάθεται κ μετά την βάζω στο άλλο. 

πρίν από 42 λεπτά , Comet είπε:

Υπερπαραγωγη εχεις αν το γαλα πεταγεται απο το στηθος σου σαν συντριβανακι.Αν δεν το κανει πριν βαλεις  το μωρο να θηλασει μπορεις να το βγαλεις ενω θηλαζει να δεις αν πεταγεται.Νομιζω αν εχεις θα το καταλαβεις.Σιγουρα και τα δικα μου κανανε σε καποια φαση πρασινα κακα αλλα δεν θυμαμαι απο τι ηταν,παντως δεν κρατησε πολυ.Για να κραταει 2 μερες μαλλον καποια ιωσουλα ελαφρα περναει,για ποσο καιρο να την πειραξε κατι που εφαγες;

Συνηθως συστηνεται να δινεις και τους 2 μαστους σε καθε γευμα και καθε φορα να ξεκινας απο διαφορετικο,εγω παντα ετσι εκανα.Οπως σε βολευει ομως.Παντως 8 πανες τσισα ειναι σουπερ,τα πας πολυ καλα,μπραβο!

Οσο θηλαζε δεν πηρε περισσοτερο βαρος  ουτε οταν εκανε μεικτη διατροφη στον 5ο.Απο οτι καταλαβα δεν του πολυαρεσε το γαλα και στο μπουκαλι ποτε δεν ηπιε πανω απο 180μλ ενω αλλα επιναν 250-300μλ.(το εκοψε τελειως 16 μηνων).Τον μηνα που ξεκινησε στερεες πηρε 1.600 γρμ.και ανεβηκε 2 καμπυλες !!!ενω μεχρι τοτε ηταν στην τελευταια που γεννηθηκε και την ακολουθουσε.

 

Όχι όχι δεν πετάγεται συντριβάνι μόνο του ποτέ. Μόνο αν το πιέσω εγώ γίνεται αυτό. Πάντα πίνει και από τα 2. Το θέμα νομίζω είναι ότι μόλις αρχίσει να θηλάζει, αμέσως κατεβαίνει το γάλα κ πίνει πίνει κ μετά δεν κάθεται να πιπιλαει καθόλου... Και με μαία που μίλησα, επειδή έχουμε πρόβλημα στην πρόσληψη βάρους, μου είπε ότι παίρνει συνέχεια μόνο το αραιό το πρώτο γάλα που δεν έχει λίπος. Αλλά τι να κάνω ρε κορίτσια....??? Προσπαθώ να την βάζω να κάθεται περισσότερη ώρα αλλά δεν κάθεται. Γάλα όμως έχω γιατί όταν αφήσει το μαστό, το πιέζω και βγαίνει συντριβάνι. Είναι ήσυχη, δεν δείχνει να πεινάει. Τι να κάνω? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xrys1988 είπε:

Μόνο του σταματάει... Εγώ προσπαθώ και την βάζω πάλι αλλά δεν κάθεται κ μετά την βάζω στο άλλο. 

Όχι όχι δεν πετάγεται συντριβάνι μόνο του ποτέ. Μόνο αν το πιέσω εγώ γίνεται αυτό. Πάντα πίνει και από τα 2. Το θέμα νομίζω είναι ότι μόλις αρχίσει να θηλάζει, αμέσως κατεβαίνει το γάλα κ πίνει πίνει κ μετά δεν κάθεται να πιπιλαει καθόλου... Και με μαία που μίλησα, επειδή έχουμε πρόβλημα στην πρόσληψη βάρους, μου είπε ότι παίρνει συνέχεια μόνο το αραιό το πρώτο γάλα που δεν έχει λίπος. Αλλά τι να κάνω ρε κορίτσια....??? Προσπαθώ να την βάζω να κάθεται περισσότερη ώρα αλλά δεν κάθεται. Γάλα όμως έχω γιατί όταν αφήσει το μαστό, το πιέζω και βγαίνει συντριβάνι. Είναι ήσυχη, δεν δείχνει να πεινάει. Τι να κάνω? 

Αφού πετάγεται όταν το πατάς είναι υπερπαραγωγή. Ναι αυτό που σ είπε η σύμβουλος το ξέρω κ εγω. Η σύμβουλος τι σου είπε? Πως να την κάνεις να κάθεται περισσότερη  ώρα για να παιρνει κ το λιπαρό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...