Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

Κορίτσια χρόνια πολλά και από μένα καλή χρονιά εύχομαι με υγεία και αγάπη...εμείς 4 του μήνα γίναμε 3 μηνών...πλέον λόγω έντονης αλλεργίας στην πρωτεινη γαλακτος πίνουμε μόνο ξένο εδώ και ένα μήνα περίπου... υποαλλεργικο φυσικά... στεναχωρήθηκα πολύ που άφησα τον θηλασμό αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε κάτι άλλο που να μην είχα κάνει από θέμα αποχής..είμαστε έξι κιλά και κοντά 60 πόντους πλέον...είναι ένα πολύ χαρούμενο μωρό αρκετά ζωηρή θα έλεγα ..γελάει πλέον συνειδητά λέει όλη μέρα αγκου και έχουμε αρχίσει και τις τσιριδες...προσπαθεί να πιάσει πραγματα..και φυσικά όλα στο στόμα...έχουμε κόψει την αποστείρωση με οδηγίες παιδιάτρου φυσικά ..έχουν πριστει τα ούλα ...πολλά σάλια...δεν προλαβαίνω να αλλάζω σαλιαρες..κάθεται στο γυμναστήριο και παίζει αρκετή ώρα...την νύχτα μετά το μπάνιο κοιμάται από τις δέκα και ξυπνάει πέντε με έξι για να φάει και μετά πάλι κοιμάται μέχρι τις δέκα...μερικές φορές ξυπνάει κατευθείαν στις οχτώ...ο παιδίατρος μου είπε να μην την ξυπνάω αλλά το γεύμα που της δίνω με το πρώτο ξύπνημα να την ρευω πολλές φορές γιατί γενικότερα έχουμε αρκετές αναγωγές ...

On 3/1/2022 at 11:57 ΜΜ, depifish είπε:

Πωπω διαβαζω οτι κοιμουνται απο τις 9-10 μεχρι το πρωι και θελω να κλαψω... Καλη χρονια κιολας, με υγεια, χαρες, αγαπη και αισιοδοξια. Και πολυ υπνο... Εγω ειλικρινα κοριτσια εχω απελπιστει τοσο πολυ που νομιζω οτι αρχιζω να παθαινω μια μικροεπιλοχεια... Δεν ξερω τι αλλο να κανω πια με τον υπνο της μικρης. Να παλι σημερα προσπαθω απο της 9, καταφερνει και τη παιρνει ο υπνος στις 10 για μολις 20 λεπτα... Ξυπνα, κλαουριζει και παλι απο την αρχη... Τη ξαναπαιρνει στις 11.30 για 10 λεπτα. Ξανα κλαουρισμα και παλι απο την αρχη. Ειμαι απιστευτα κουρασμενη, και καθε μερα ειμαι ολο και χειροτερα, ψυχολογικα ενα ρακος, δεν εχω ορεξη για τιποτα και δεν θελω να βλεπω κανεναν. Εχω βοηθεια απο μαμα και πεθερα αλλα μπορει να ακουστω αχαριστη, αλλα με εχουν κουρασει τοσο πολυ και οι δυο... Η μανα μου ερχεται καθε μερα απο τις 4 μεχρι τις 12 το βραδυ, αραζει στη τηλεοραση, τρωγοπινει αλλα στην ουσια δεν μπορει να κανεο πολλα πολλα γιατι ειναι μεγαλη σε ηλικια και εχει προβλημα στα ποδια, στα ισχυα, στα γονατα; στα χερια... Η βοηθεια στην ουσια ειναι να την απασχολησει λιγο αν θελω να παω τουαλετα, να κανω κανα μπανιο ή να φτιαξω κατι πολυ γρηγορο να φαω. Για να λειψω δεν μπορω για πολυ γιατι με το ζορι την σηκωνει στα χερια. Θα μου πεις εστω κι αυτη η βοηθεια ειναι πολυτιμη αλλα αληθεια δεν μπορω αλλο να ειμαι με τη μανα μου ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ απο τις 4 μεχρι τις 12 μεροκαματο... Με κουραζει... Και δεν ξερω και πως να το ψιλοκοψω ευγενικα γιατι νοιωθω και τυψεις που αισθανομαι οτι με κουραζει γιατι ξερω οτι θελει κι αυτη παρεα και να βλεπει τη μικρη. Οσο για τη πεθερα... αυτη μπορει να κανει τα παντα αλλα δεν μπορω αλλο αυτα τα "εγω το ενα εγω το αλλο" ολο υποδειξεις και "συμβουλες". Για να μην πω για το θηλασμο που για μενα πλεον ειναι ενα πολυ ευαισθητο θεμα γιατι εχω φτυσει αιμα να μπορεσω να κρατησω να θηλασω εστω και αυτο το λιγο που παραγω, και εχω τη πεθερα μου να μου λεει την ωρα που εδινε το μπιμπερο στη μικρη "αααα πινει πολυ απο το ξενο αρα δεν εχεις γαλα! Εγω ειχα πολυ γαλα, τρεχαν τα βυζια μου, χαμος γινοταν!" ΧΕΣΤΗΚΑ ηθελα να της πω... Στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σχοινι... Και ειναι και τα νευρα μου πολυ ανεξελεγκτα το τελευταιο καιρο και καμια ωρα θα γινουμε μπιλιες... Αλλα πραγματικα ειμαι σε ενα ψυχολογικο αδιεξοδο. Ποτε δεν περιμενα οτι θα ζοριζομουν τοσο πολυ πια... 

Συγγνωμη για το σεντονακι αλλα ειχα την αναγκη να τα πω καπου... 

Αυτό που θα σου πω εγώ είναι ότι από την μέρα που γέννησα μέχρι και τώρα δεν μου έχουν κρατήσει την μικρή ούτε πέντε λεπτά ...εκτός το ότι δεν μπορούν δεν θέλω άνθρωπο στα πόδια μου...η γιαγιά μου έρχεται μια φορά την εβδομάδα να μας δει και παίζουν τα νεύρα μου...όχι μήπως θέλει αλλαγμα ..μήπως πειναει...είναι παγωμένα τα χέρια κτλ κτλ...σε όλους δίνω τις ανάλογες απαντήσεις...ότι το έχω αταιστο...με το ίδιο μπεμπιλινο 12 ώρες και το αφήνω να κρυωνει...ΕΛΕΟς..δεν περιμένω κανέναν να έρθει για να μου πει τις ανάγκες του δικού μου παιδιού..γενικά είμαι άνθρωπος που δεν σηκώνει πολλά πολλά ...δεν μπορώ να έρχονται και να με βοηθάνε πραγματικά...έχω ξεπατωθει,έχω περάσει τρομερό άγχος για να τα προλαβαίνω όλα από την αρχή...σπίτι φαγητό μωρό τον εαυτό μου αλλά όταν με πιάνει το παράπονο λέω δεν πειράζει να είσαι περήφανη για τον εαυτό σου... απομάκρυνε τους όλους...και όσο αφορά τον θηλασμό δύο μήνες ζοριστηκα πολύ...το τι άκουγα και από την κουτση Μαρία δεν μπορώ να στο περιγραψω...στα όρια κατάθλιψης αλλά δεν το μετάνιωσα ποτέ...μακάρι να μπορούσα κι άλλο...έχω και έναν άντρα που και εκείνος δεν κατανοούσε πολύ τον θηλασμό...βέβαια που να ξερει θα μου πεις... τρελενεται για την μικρή αλλά δεν είναι και από τους πιο υπομονετικόυς ανθρώπους...επίσης τα κακά μας λόγω υποαλλεργικου είναι πράσινα μην σε αγχωνει αυτό...να μην νιώθεις πως γίνεσαι αχαριστη...το ότι κάποιος μας προσφέρει βοήθεια και μας δίνει όλη του την αγάπη δεν σημαίνει πως πρέπει να ανεχόμαστε τα παντα...εδώ στις εμβρυομεταφορες που ερχοντουσες κάθε μέρα να με βοηθάνε κοντευα να τρελαθώ όχι τόσο καιρο... τουλάχιστον και καλά να μην είμαι θα έχω τον χώρο μου να κλάψω να ξεσπάσω να μείνω μόνη μου τέλος πάντων...απομακρυνε τους και θα ηρεμησεις παρά πολυ...μιλάω πολύ το ξέρω χαχαχχ

On 6/1/2022 at 9:39 ΠΜ, Roulaa@ είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!χρόνια πολλά καλή χρονιά σε όλες!! Εσείς ποσο τα αφήνετε τα μωρά σας να κοιμηθούν το βράδυ χωρίς να φάνε? Εμενα έχει τύχει να μη ξυπνήσει κ τον ξυπνάω εγω στις 7 ώρες. 

.εμείς πλέον τριών μηνών δεν την ξυπνάμε ...οδηγίες παιδιάτρου..ότι ώρα ξυπνήσει..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

19 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Αυτό που θα σου πω εγώ είναι ότι από την μέρα που γέννησα μέχρι και τώρα δεν μου έχουν κρατήσει την μικρή ούτε πέντε λεπτά ...εκτός το ότι δεν μπορούν δεν θέλω άνθρωπο στα πόδια μου...η γιαγιά μου έρχεται μια φορά την εβδομάδα να μας δει και παίζουν τα νεύρα μου...όχι μήπως θέλει αλλαγμα ..μήπως πειναει...είναι παγωμένα τα χέρια κτλ κτλ...σε όλους δίνω τις ανάλογες απαντήσεις...ότι το έχω αταιστο...με το ίδιο μπεμπιλινο 12 ώρες και το αφήνω να κρυωνει...ΕΛΕΟς..δεν περιμένω κανέναν να έρθει για να μου πει τις ανάγκες του δικού μου παιδιού.

Εμένα που δεν αφήνω να έρθουν να την δουν σπίτι (γιατί όσες φορές άφησα το μετάνιωσα πικράα -κυρίως από το σόι του άντρα μου- γιατί από το δικό μου ακούνε τι τους λέω), 
την βλέπουν μόνο άμα την βγάλω βόλτα έξω ή από κάμερα, ε λοιπόν, από τις βίντεο κλήσεις μου έχουν πει πως δεν κρατάω σωστά ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ και δεν ήταν και από το σόι μου, να τους τραβήξω ένα λούσιμο!
Καλύτερα μόνη, παρά τρελή! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , itsathina είπε:

Εμένα που δεν αφήνω να έρθουν να την δουν σπίτι (γιατί όσες φορές άφησα το μετάνιωσα πικράα -κυρίως από το σόι του άντρα μου- γιατί από το δικό μου ακούνε τι τους λέω), 
την βλέπουν μόνο άμα την βγάλω βόλτα έξω ή από κάμερα, ε λοιπόν, από τις βίντεο κλήσεις μου έχουν πει πως δεν κρατάω σωστά ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ και δεν ήταν και από το σόι μου, να τους τραβήξω ένα λούσιμο!
Καλύτερα μόνη, παρά τρελή! 

Γινόμαστε αυστηρές αλλά μας δίνουν το δικαίωμα για κάτι τέτοιο...από την μία σκέφτομαι ότι όλοι οι μεγάλοι έτσι είναι αλλά από την άλλη χάνω την υπομονή μου...αντί να μου πουν ένα μπράβο που τα καταφέρνω σε όλα ολομόναχη χωρίς άλλη επιλογή, ακούω και παρατηρήσεις ..και από τις δύο μεριές βέβαια...όπως επίσης και με τον θηλασμό με ρωτούσε μέχρι και η κουτση Μαρία άμα θήλαζα...αυτή η περιέργεια πια ...και οι συμβουλές του τύπου δεν το προσπάθησα αρκετά...που πραγματικά το προσπάθησα όσο δεν πάει...αλλά και έτσι να ήταν είναι στην δική μου κρίση νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Γινόμαστε αυστηρές αλλά μας δίνουν το δικαίωμα για κάτι τέτοιο...από την μία σκέφτομαι ότι όλοι οι μεγάλοι έτσι είναι αλλά από την άλλη χάνω την υπομονή μου...αντί να μου πουν ένα μπράβο που τα καταφέρνω σε όλα ολομόναχη χωρίς άλλη επιλογή, ακούω και παρατηρήσεις ..και από τις δύο μεριές βέβαια...όπως επίσης και με τον θηλασμό με ρωτούσε μέχρι και η κουτση Μαρία άμα θήλαζα...αυτή η περιέργεια πια ...και οι συμβουλές του τύπου δεν το προσπάθησα αρκετά...που πραγματικά το προσπάθησα όσο δεν πάει...αλλά και έτσι να ήταν είναι στην δική μου κρίση νομίζω...

Υπάρχει πολύς ρατσισμός με το θέμα θηλασμός. Αν δε τα καταφέρεις «δε προσπάθησες αρκετά», «δεν έβαζες πολύ το μωρό στο στήθος», «όλες έχουμε γάλα», «το γάλα σου είναι αρκετό».
Έχω σιχαθεί τη ζωή μου να τα ακούω όλα αυτά και πολλά άλλα. Πόσο μάλλον από γυναίκες που έχουν σηκώσει το σταυρό του θηλασμού! Μερικές δε μπορούμε, άλλες δεν θέλουμε και είναι εντάξει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Γινόμαστε αυστηρές αλλά μας δίνουν το δικαίωμα για κάτι τέτοιο...από την μία σκέφτομαι ότι όλοι οι μεγάλοι έτσι είναι αλλά από την άλλη χάνω την υπομονή μου...αντί να μου πουν ένα μπράβο που τα καταφέρνω σε όλα ολομόναχη χωρίς άλλη επιλογή, ακούω και παρατηρήσεις ..και από τις δύο μεριές βέβαια...όπως επίσης και με τον θηλασμό με ρωτούσε μέχρι και η κουτση Μαρία άμα θήλαζα...αυτή η περιέργεια πια ...και οι συμβουλές του τύπου δεν το προσπάθησα αρκετά...που πραγματικά το προσπάθησα όσο δεν πάει...αλλά και έτσι να ήταν είναι στην δική μου κρίση νομίζω...

Όπως το είπες... Μέχρι κ η Κούτση Μαρία... Γνωστοί κ άγνωστοι, ακόμη κ η ταμίας του σούπερ μάρκετ. Από όταν γέννησα, 2 ερωτήσεις μου κάνουν όλοι... Καισαρική? Θηλάζεις? Μόνο αυτό νοιάζει τους υπόλοιπους. Με ποιο τρόπο γέννησα κ αν θηλαζω??? Μου φαίνεται αδιανόητο αυτό το πράγμα, εγώ δεν ρωτούσα ποτέ καμία μαμά τέτοια πράγματα. Δηλαδή αν γέννησα με καισαρική κ δεν θηλάζω, θα είμαι κακή μαμά? Ολοι να δώσουν τις συμβουλές τους. Κι αν ακούσουν το μωρό να κλαίει, όλο ρωτάνε γιατί κλαίει... λες και τα δικά τους μωρά, δεν έκλαιγα. Τέλος πάντων όλοι θέλουν να έχουν άποψη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 6/1/2022 at 3:35 ΜΜ, xrys1988 είπε:

Δεν νομίζω να έχει κρυώσει. Όχι και τα δύο στήθη πάντα. Τώρα κοίταξα κάτι καρτέλες που βρήκα για υπερπαραγωγή κ αλλεργία, αλλά δεν βγάζω άκρη ... Εμένα κάθεται 5 λεπτά σε κάθε μαστό, το αδειάζει κ τέλος. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα μας

Κορίτσι μου μην ανησυχείς γτ κ μένα έκανε πράσινα κάπως κακά κ μου είχε πει ο γιατρός ότι δν είναι κάτι. Εμένα πάντα σφίγγεται για να τα κανει κ έχει κ βλέννες μερικές φορές. Αυτό οφείλεται στην υπερπαραγωγή γτ εμένα στάζει το στήθος κ πετάγεται κάθε φορά που είναι να θηλάσω. Κ γενικά όταν τρώω πολύ πρασινάδα μπορεί να είναι κ τα κακά του πιο πράσινα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά Κορίτσια με υγεία να χαιρόμαστε τα μωράκια μας! Τα έχω παίξει αυτές τις μέρες η μικρή έχει απίστευτη γκρίνια ώρες ώρες... δεν καλό τρώει ξεκίνησε να ξυπνάει ξανά το βράδυ για γάλα κάτι που είχε κόψει μερικές φορές κάνει και μισάωρο με ώρα να φάει...Άλλαξα θηλή σήμερα μήπως είναι αυτός ο λόγος το ματάκι της έχει τσιμπλες και ξεκινάμε κολλύριο 3 φορες την μέρα...Εγω είμαι σε μια φάση αμοκ έχω χαζέψει από το πολύ μέσα  έχω παρά πολύ καιρό να δω άνθρωπο και νομίζω πως δεν παλεύεται άλλο δεν θέλω πεθερικά κτλπ γιατί έχουν την ξινιλα της παντογνωσιας...Εχω το άγχος μου για την μικρή οι υποδείξεις να μου λείπουν!Εντωμεταξύ εδώ είναι οοοολοι με κορονοϊο ούτε μέχρι την αυλή δεν είναι να βγεις! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Καλή χρονιά Κορίτσια με υγεία να χαιρόμαστε τα μωράκια μας! Τα έχω παίξει αυτές τις μέρες η μικρή έχει απίστευτη γκρίνια ώρες ώρες... δεν καλό τρώει ξεκίνησε να ξυπνάει ξανά το βράδυ για γάλα κάτι που είχε κόψει μερικές φορές κάνει και μισάωρο με ώρα να φάει...Άλλαξα θηλή σήμερα μήπως είναι αυτός ο λόγος το ματάκι της έχει τσιμπλες και ξεκινάμε κολλύριο 3 φορες την μέρα...Εγω είμαι σε μια φάση αμοκ έχω χαζέψει από το πολύ μέσα  έχω παρά πολύ καιρό να δω άνθρωπο και νομίζω πως δεν παλεύεται άλλο δεν θέλω πεθερικά κτλπ γιατί έχουν την ξινιλα της παντογνωσιας...Εχω το άγχος μου για την μικρή οι υποδείξεις να μου λείπουν!Εντωμεταξύ εδώ είναι οοοολοι με κορονοϊο ούτε μέχρι την αυλή δεν είναι να βγεις! 

Μια απ τα ίδια κ εμείς. Χθες όλη μέρα γκρίνια κ καθόλου ύπνο κ συνεχίστηκε κ σήμερα μόνο που προστέθηκε η απεργία πείνας. Απογοήτευση σκέτη. Εκεί που έπινε καλά σήμερα ξεκίνησε πάλι τα παλιά. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Roulaa@ said:

Μια απ τα ίδια κ εμείς. Χθες όλη μέρα γκρίνια κ καθόλου ύπνο κ συνεχίστηκε κ σήμερα μόνο που προστέθηκε η απεργία πείνας. Απογοήτευση σκέτη. Εκεί που έπινε καλά σήμερα ξεκίνησε πάλι τα παλιά. 

Κι εμεις μια βδομαδα τωρα τα ιδια ηταν! Απο το Σαββατο ξεκινησε παλι και ετρωγε! Αλλα τη προηγουμενη βδομαδα ακαταπαυστη γκρινια, κλαουρα και μιρλα, να μην κοιμαται με τιποτα και να εχω εξαντληθει απο τις προσπαθειες, και οσο δεν κοιμοταν τοσο τσιριζε! Και να μην τρωει κι απο πανω! Απο κει που επινε 90-110 ανα 3 ωρες, ζητημα να επινε 300 σε ολο το 24ωρο! Αυτη η απεργια πεινας που οφειλεται; 

11 hours ago, xrys1988 said:

Όπως το είπες... Μέχρι κ η Κούτση Μαρία... Γνωστοί κ άγνωστοι, ακόμη κ η ταμίας του σούπερ μάρκετ. Από όταν γέννησα, 2 ερωτήσεις μου κάνουν όλοι... Καισαρική? Θηλάζεις? Μόνο αυτό νοιάζει τους υπόλοιπους. Με ποιο τρόπο γέννησα κ αν θηλαζω??? Μου φαίνεται αδιανόητο αυτό το πράγμα, εγώ δεν ρωτούσα ποτέ καμία μαμά τέτοια πράγματα. Δηλαδή αν γέννησα με καισαρική κ δεν θηλάζω, θα είμαι κακή μαμά? Ολοι να δώσουν τις συμβουλές τους. Κι αν ακούσουν το μωρό να κλαίει, όλο ρωτάνε γιατί κλαίει... λες και τα δικά τους μωρά, δεν έκλαιγα. Τέλος πάντων όλοι θέλουν να έχουν άποψη. 

Σε καταλαβαινω απολυτα... Κι εγω εχω βαρεθει να με ρωτανε αν θηλαζω λες και τους νοιαζει για το παιδι μου. Για καποιο διαστημα ενοιωθα μεχρι και ντροπη οταν επρεπε να πω οτι γεννησα με καισαρικη και οτι κανω μεικτη σιτιση. Αμεσως απαντουσα "ναι με καισαρικη γιατι ηταν αναποδα" και "ναι κανω μεικτη γιατι δεν με κατευθυνανε σωστα απο τη κλινικη και αργησα να καταλαβω οτι τελικα ειχα γαλα" Αμεσως να δικαιολογηθω μη τυχον και μου πουνε τιποτα... Βρε ουστ... Ναι, ειμαι κι εγω της αποψης οτι ο θηλασμος ειναι οτι καλυτερο για το μωρο, και μακαρι να τα ειχα καταφερει με αποκλειστικο, να μην εχω τα βασανα με τις αποστειρωσεις, τα βραστα νερα, τα μπιμπερο, να πρεπει να κουβαλας μια προικα ολοκληρη καθε φορα που θες να βγεις εξω με το μωρο, να μην εισαι σιγουρη αν το μωρο πειναει και να φτιαχνεις γαλατα και τελικα να τα πινει ο νεροχυτης γιατι δεν πεινουσε πολυ ή καθολου, και για να μην πω και για τα ποσα λεφτα φευγουν στα γαλατα... αλλα δεν προκειται να κρινω καμια μανουλα για τις επιλογες της και χωρις να ξερω τι μπορει να εχει προηγηθει. Και μενα η μαμα μου δεν καταφερε να με θηλασει, μια χαρα μεγαλωσα... 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, depifish said:

Κι εμεις μια βδομαδα τωρα τα ιδια ηταν! Απο το Σαββατο ξεκινησε παλι και ετρωγε! Αλλα τη προηγουμενη βδομαδα ακαταπαυστη γκρινια, κλαουρα και μιρλα, να μην κοιμαται με τιποτα και να εχω εξαντληθει απο τις προσπαθειες, και οσο δεν κοιμοταν τοσο τσιριζε! Και να μην τρωει κι απο πανω! Απο κει που επινε 90-110 ανα 3 ωρες, ζητημα να επινε 300 σε ολο το 24ωρο! Αυτη η απεργια πεινας που οφειλεται; 

Σε καταλαβαινω απολυτα... Κι εγω εχω βαρεθει να με ρωτανε αν θηλαζω λες και τους νοιαζει για το παιδι μου. Για καποιο διαστημα ενοιωθα μεχρι και ντροπη οταν επρεπε να πω οτι γεννησα με καισαρικη και οτι κανω μεικτη σιτιση. Αμεσως απαντουσα "ναι με καισαρικη γιατι ηταν αναποδα" και "ναι κανω μεικτη γιατι δεν με κατευθυνανε σωστα απο τη κλινικη και αργησα να καταλαβω οτι τελικα ειχα γαλα" Αμεσως να δικαιολογηθω μη τυχον και μου πουνε τιποτα... Βρε ουστ... Ναι, ειμαι κι εγω της αποψης οτι ο θηλασμος ειναι οτι καλυτερο για το μωρο, και μακαρι να τα ειχα καταφερει με αποκλειστικο, να μην εχω τα βασανα με τις αποστειρωσεις, τα βραστα νερα, τα μπιμπερο, να πρεπει να κουβαλας μια προικα ολοκληρη καθε φορα που θες να βγεις εξω με το μωρο, να μην εισαι σιγουρη αν το μωρο πειναει και να φτιαχνεις γαλατα και τελικα να τα πινει ο νεροχυτης γιατι δεν πεινουσε πολυ ή καθολου, και για να μην πω και για τα ποσα λεφτα φευγουν στα γαλατα... αλλα δεν προκειται να κρινω καμια μανουλα για τις επιλογες της και χωρις να ξερω τι μπορει να εχει προηγηθει. Και μενα η μαμα μου δεν καταφερε να με θηλασει, μια χαρα μεγαλωσα... 

Depii θα σε μαλώσω... Βρε συ μην αγχώνεσαι και μην απολογείσαι πουθενά.. κορίτσια όσο είμαστε αγχωμενες αυτό το καταλαβαίνουν τα μωρά μας... Ειδικά αν είναι τα πρώτα έχουμε την τάση να κατηγορουμε συνέχεια τους εαυτους μας... Τι σημασία έχει αν γεννήσες με καισαρική; Ή αν κάνεις μεικτή; Ο καθένας πάντα θα έχει να λέει οτιδήποτε και να κάνεις αν απλά θέλει να στην πει... Όσο μεγαλώνουν κορίτσια είναι πιο μεγάλη η κούραση... Τώρα που είναι μωράκια χαρείτε αυτές τις στιγμές όσο μπορείτε... Σε λίγους μήνες από τώρα θα τα κυνηγάμε...

  • Μου αρέσει 2

 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, depifish είπε:

Κι εμεις μια βδομαδα τωρα τα ιδια ηταν! Απο το Σαββατο ξεκινησε παλι και ετρωγε! Αλλα τη προηγουμενη βδομαδα ακαταπαυστη γκρινια, κλαουρα και μιρλα, να μην κοιμαται με τιποτα και να εχω εξαντληθει απο τις προσπαθειες, και οσο δεν κοιμοταν τοσο τσιριζε! Και να μην τρωει κι απο πανω! Απο κει που επινε 90-110 ανα 3 ωρες, ζητημα να επινε 300 σε ολο το 24ωρο! Αυτη η απεργια πεινας που οφειλεται; 

Σε καταλαβαινω απολυτα... Κι εγω εχω βαρεθει να με ρωτανε αν θηλαζω λες και τους νοιαζει για το παιδι μου. Για καποιο διαστημα ενοιωθα μεχρι και ντροπη οταν επρεπε να πω οτι γεννησα με καισαρικη και οτι κανω μεικτη σιτιση. Αμεσως απαντουσα "ναι με καισαρικη γιατι ηταν αναποδα" και "ναι κανω μεικτη γιατι δεν με κατευθυνανε σωστα απο τη κλινικη και αργησα να καταλαβω οτι τελικα ειχα γαλα" Αμεσως να δικαιολογηθω μη τυχον και μου πουνε τιποτα... Βρε ουστ... Ναι, ειμαι κι εγω της αποψης οτι ο θηλασμος ειναι οτι καλυτερο για το μωρο, και μακαρι να τα ειχα καταφερει με αποκλειστικο, να μην εχω τα βασανα με τις αποστειρωσεις, τα βραστα νερα, τα μπιμπερο, να πρεπει να κουβαλας μια προικα ολοκληρη καθε φορα που θες να βγεις εξω με το μωρο, να μην εισαι σιγουρη αν το μωρο πειναει και να φτιαχνεις γαλατα και τελικα να τα πινει ο νεροχυτης γιατι δεν πεινουσε πολυ ή καθολου, και για να μην πω και για τα ποσα λεφτα φευγουν στα γαλατα... αλλα δεν προκειται να κρινω καμια μανουλα για τις επιλογες της και χωρις να ξερω τι μπορει να εχει προηγηθει. Και μενα η μαμα μου δεν καταφερε να με θηλασει, μια χαρα μεγαλωσα... 

Μάλλον επειδή είναι σε αλμα. Είδα τα αλματα κ λέει 13η εβδομάδα. Κ εμείς μπήκαμε 13η χθες. Μήπως είστε κ εσείς σε αλμα? 

 

Εγω τι να πω που όλοι με ρωτανε θηλάζεις? Κ λεω όχι κ πριν προλάβω να τελειώσω τη λέξη μα πως? Τη μεγάλη τη θηλασες τόσο πολύ (9 μηνες) κ εγω το χαπατο κατευθείαν να απαντήσω μπήκε στα νεογνά κ μ κόπηκε το γάλα. Αντί να πω δεν μπόρεσα κάθομαι κ απολογούμαι τι έπαθε το παιδί. Εμείς οι ίδιες φταίμε. Εγω βέβαια μπορεί κ να μη το έχω αποδεχτεί κιολας οτι δε τον θηλάζω. Κ ειλικρινά κορίτσια όταν μπήκε ο μπεμπης στα νεογνά έβγαζα με το θήλαστρο κάθε 4ωρο κ έβαζα κομπρεσές για να κατέβει το γαλα χωρίς να έχω. Ούτε 20γρ τη φορά δεν έβγαζα κ απ τα 2 στηθη. μέχρι που δεν αντεχα άλλο απτον πόνο κ έβγαζα 3 φορές τη μέρα. Δε το προσπάθησα κ παρα πολύ γιατι η ψυχολογία μ ηταν στα πατώματα γιατι έλειπα κ πολλές ώρες απ το σπίτι που πηγαινα στο επισκεπτηριο γιατι γενικά ήμουν χάλια. Τώρα το μετάνιωσα αλλά τι να κάνω? 10 μέρες όσο ήπιε λεω κ παρηγοριεμαι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Roulaa@ said:

Μάλλον επειδή είναι σε αλμα. Είδα τα αλματα κ λέει 13η εβδομάδα. Κ εμείς μπήκαμε 13η χθες. Μήπως είστε κ εσείς σε αλμα? 

Να σου πω... κοιταξα παλι σημερα και ειδα οτι η προηγουμενη παρανοικη βδομαδα ηταν η 12η και οντως τοτε υπαρχει αλμα, αλλα δεν ειδα για 13η, μετα λενε για 15η. Ειναι σιγουρο οτι ειναι και η 13η; Επισης απο οσο ξερω, στα αλματα θελουν να τρωνε συνεχεια και οχι το αντιθετο! Εμας γινοταν μαχη για να φαει...

Οσο για το αλλο θεμα, ουτε τυψεις να νοιωθεις ουτε τιποτα! Μονο εμεις ξερουμε πως μπορει να νοιωθουμε και οι υπολοιποι να βαλουν την αποψη τους στο κ**ο τους! Εχεις δικιο @Ntepaki22 καθομαστε και απολογουμαστε και αγχωνομαστε για μπουρδες. Αυτο σκεφτομαι πολλες φορες, οτι πρεπει να χαρω καθε στιγμη με τη μικρη μου τωρα που ειναι τοσοδουλι (οχι και τοσο τοσοδουλι πλεον.βεβαια...!) γιατι οσο μεγαλωνουν λενε τοσο μεγαλωνουν και τα προβληματα και τα αγχη! Αν και η αυπνια, η εξαντληση και η ατελειωτη γκρινια δεν με αφηνουν να τη χαρω οσο θα ηθελα!

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Καλή χρονιά Κορίτσια με υγεία να χαιρόμαστε τα μωράκια μας! Τα έχω παίξει αυτές τις μέρες η μικρή έχει απίστευτη γκρίνια ώρες ώρες... δεν καλό τρώει ξεκίνησε να ξυπνάει ξανά το βράδυ για γάλα κάτι που είχε κόψει μερικές φορές κάνει και μισάωρο με ώρα να φάει...Άλλαξα θηλή σήμερα μήπως είναι αυτός ο λόγος το ματάκι της έχει τσιμπλες και ξεκινάμε κολλύριο 3 φορες την μέρα...Εγω είμαι σε μια φάση αμοκ έχω χαζέψει από το πολύ μέσα  έχω παρά πολύ καιρό να δω άνθρωπο και νομίζω πως δεν παλεύεται άλλο δεν θέλω πεθερικά κτλπ γιατί έχουν την ξινιλα της παντογνωσιας...Εχω το άγχος μου για την μικρή οι υποδείξεις να μου λείπουν!Εντωμεταξύ εδώ είναι οοοολοι με κορονοϊο ούτε μέχρι την αυλή δεν είναι να βγεις! 

14 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Μια απ τα ίδια κ εμείς. Χθες όλη μέρα γκρίνια κ καθόλου ύπνο κ συνεχίστηκε κ σήμερα μόνο που προστέθηκε η απεργία πείνας. Απογοήτευση σκέτη. Εκεί που έπινε καλά σήμερα ξεκίνησε πάλι τα παλιά. 

Μάλλον περνάτε άλμα κορίτσια...λέω εγώ τώρα...γιατί κ μένα στα άλματα κάνει ακριβώς το ιδιο...την μια τρώει την άλλη δεν τρώει την άλλη τρώει κάθε δύο ώρες την άλλη το παίρνει σερί...κάθε παιδάκι και διαφορετικό...

11 ώρες πρίν, Ntepaki22 είπε:

Depii θα σε μαλώσω... Βρε συ μην αγχώνεσαι και μην απολογείσαι πουθενά.. κορίτσια όσο είμαστε αγχωμενες αυτό το καταλαβαίνουν τα μωρά μας... Ειδικά αν είναι τα πρώτα έχουμε την τάση να κατηγορουμε συνέχεια τους εαυτους μας... Τι σημασία έχει αν γεννήσες με καισαρική; Ή αν κάνεις μεικτή; Ο καθένας πάντα θα έχει να λέει οτιδήποτε και να κάνεις αν απλά θέλει να στην πει... Όσο μεγαλώνουν κορίτσια είναι πιο μεγάλη η κούραση... Τώρα που είναι μωράκια χαρείτε αυτές τις στιγμές όσο μπορείτε... Σε λίγους μήνες από τώρα θα τα κυνηγάμε...

Πόσο ωραία τα είπες...πρέπει να ζούμε κάθε στιγμή γιατί ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω...

3 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Μάλλον επειδή είναι σε αλμα. Είδα τα αλματα κ λέει 13η εβδομάδα. Κ εμείς μπήκαμε 13η χθες. Μήπως είστε κ εσείς σε αλμα? 

 

Εγω τι να πω που όλοι με ρωτανε θηλάζεις? Κ λεω όχι κ πριν προλάβω να τελειώσω τη λέξη μα πως? Τη μεγάλη τη θηλασες τόσο πολύ (9 μηνες) κ εγω το χαπατο κατευθείαν να απαντήσω μπήκε στα νεογνά κ μ κόπηκε το γάλα. Αντί να πω δεν μπόρεσα κάθομαι κ απολογούμαι τι έπαθε το παιδί. Εμείς οι ίδιες φταίμε. Εγω βέβαια μπορεί κ να μη το έχω αποδεχτεί κιολας οτι δε τον θηλάζω. Κ ειλικρινά κορίτσια όταν μπήκε ο μπεμπης στα νεογνά έβγαζα με το θήλαστρο κάθε 4ωρο κ έβαζα κομπρεσές για να κατέβει το γαλα χωρίς να έχω. Ούτε 20γρ τη φορά δεν έβγαζα κ απ τα 2 στηθη. μέχρι που δεν αντεχα άλλο απτον πόνο κ έβγαζα 3 φορές τη μέρα. Δε το προσπάθησα κ παρα πολύ γιατι η ψυχολογία μ ηταν στα πατώματα γιατι έλειπα κ πολλές ώρες απ το σπίτι που πηγαινα στο επισκεπτηριο γιατι γενικά ήμουν χάλια. Τώρα το μετάνιωσα αλλά τι να κάνω? 10 μέρες όσο ήπιε λεω κ παρηγοριεμαι

Έχουμε μάθει να απολογουμαστε στο κάθε τι...ακόμα και τώρα απολογήθηκες σε εμάς για τον θηλασμό...γιατί...γιατί έχει μάθει ο κόσμος να βρίσκει το κάθε τι να μας κρίνει χωρίς να μας επικροτεί για τπτ άλλο...γιατί σε κάθε ομάδα θα βρεθεί μια να πει το αντίθετο...οι συγγενείς το ίδιο...οι παππούδες και γιαγιάδες το ίδιο...βαρέθηκα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Μια απ τα ίδια κ εμείς. Χθες όλη μέρα γκρίνια κ καθόλου ύπνο κ συνεχίστηκε κ σήμερα μόνο που προστέθηκε η απεργία πείνας. Απογοήτευση σκέτη. Εκεί που έπινε καλά σήμερα ξεκίνησε πάλι τα παλιά. 

Θέλει συνέχεια να είναι αγκαλιά εντωμεταξύ και αγκαλιά γκρινιάζει και εχθές το βράδυ ανακάλυψα πως το αυτόανοσο μου έσκασε μύτη πάλι πάρε μια αλωπεκία να έχεις να ασχολείσαι πάλιιιιι.....παλι τα ίδια!!! Δεν την παλεύω!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dimitra93 είπε:

Μάλλον περνάτε άλμα κορίτσια...λέω εγώ τώρα...γιατί κ μένα στα άλματα κάνει ακριβώς το ιδιο...την μια τρώει την άλλη δεν τρώει την άλλη τρώει κάθε δύο ώρες την άλλη το παίρνει σερί...κάθε παιδάκι και διαφορετικό...

Πόσο ωραία τα είπες...πρέπει να ζούμε κάθε στιγμή γιατί ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω...

Έχουμε μάθει να απολογουμαστε στο κάθε τι...ακόμα και τώρα απολογήθηκες σε εμάς για τον θηλασμό...γιατί...γιατί έχει μάθει ο κόσμος να βρίσκει το κάθε τι να μας κρίνει χωρίς να μας επικροτεί για τπτ άλλο...γιατί σε κάθε ομάδα θα βρεθεί μια να πει το αντίθετο...οι συγγενείς το ίδιο...οι παππούδες και γιαγιάδες το ίδιο...βαρέθηκα...

Και εγώ το σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι αλμα...Της άλλαξα και θηλες και κάπως καλύτερα είναι να δούμε τώρα πως θα πάει την ενοχλεί και το ματάκι της είναι και τα ούλα της πρησμένα και ίσως και γιαυτό να είναι έτσι! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...