Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Όλα μια λακούβα σε αυτή την χώρα. Το καλό είναι ότι οδηγώ εγώ πάμε μαζί (και εγώ δάσκαλος μας έφαγε η εκπαίδευση . Μα συγνώμη η μόνιμη δασκάλα έχει αναρ άδεια για όλα η αναπληρώτρια έχει μήτρα από τα lidl 😅😅 ήθελα να ξέρω τους νόμους τουσ διαβάζουν;  Καλά τα ηρεμιστικά τα βλέπω σιγά σιγά αχααχαχαχα η γιατρός είπε όλα μια χαρά με το μωρό μια μικρή αποκόλληση βλέπω όχι λακούβες και τραντάγματα 

      Ναι είναι μεγάλη αδικία οι αναρρωτικες αναπληρωτων σε σύγκριση με μονίμων. Είχαν πει θα τα εξισωναν αλλά ακόμα τίποτα.... αν οδηγείς εσύ νομίζω μια χαρά....θα πηγαίνεις αργά θα αποφεύγεις λακουβες και στο σχολειο δε θα κάνει τίποτα να κάθεται σαν πατριάρχης 😁. Προσοχή στις ιώσεις και τον πυρετό στο σχολειο...καλό είναι να μην ανεβάσουμε πυρετό στο 1ο τριμηνο ειδικά. Να φοράτε μάσκα. Στο δημοτικό κολλάς εύκολα. 

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

Πωπω διαβαζω οτι κοιμουνται απο τις 9-10 μεχρι το πρωι και θελω να κλαψω... Καλη χρονια κιολας, με υγεια, χαρες, αγαπη και αισιοδοξια. Και πολυ υπνο... Εγω ειλικρινα κοριτσια εχω απελπιστει τοσο πολυ που νομιζω οτι αρχιζω να παθαινω μια μικροεπιλοχεια... Δεν ξερω τι αλλο να κανω πια με τον υπνο της μικρης. Να παλι σημερα προσπαθω απο της 9, καταφερνει και τη παιρνει ο υπνος στις 10 για μολις 20 λεπτα... Ξυπνα, κλαουριζει και παλι απο την αρχη... Τη ξαναπαιρνει στις 11.30 για 10 λεπτα. Ξανα κλαουρισμα και παλι απο την αρχη. Ειμαι απιστευτα κουρασμενη, και καθε μερα ειμαι ολο και χειροτερα, ψυχολογικα ενα ρακος, δεν εχω ορεξη για τιποτα και δεν θελω να βλεπω κανεναν. Εχω βοηθεια απο μαμα και πεθερα αλλα μπορει να ακουστω αχαριστη, αλλα με εχουν κουρασει τοσο πολυ και οι δυο... Η μανα μου ερχεται καθε μερα απο τις 4 μεχρι τις 12 το βραδυ, αραζει στη τηλεοραση, τρωγοπινει αλλα στην ουσια δεν μπορει να κανεο πολλα πολλα γιατι ειναι μεγαλη σε ηλικια και εχει προβλημα στα ποδια, στα ισχυα, στα γονατα; στα χερια... Η βοηθεια στην ουσια ειναι να την απασχολησει λιγο αν θελω να παω τουαλετα, να κανω κανα μπανιο ή να φτιαξω κατι πολυ γρηγορο να φαω. Για να λειψω δεν μπορω για πολυ γιατι με το ζορι την σηκωνει στα χερια. Θα μου πεις εστω κι αυτη η βοηθεια ειναι πολυτιμη αλλα αληθεια δεν μπορω αλλο να ειμαι με τη μανα μου ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ απο τις 4 μεχρι τις 12 μεροκαματο... Με κουραζει... Και δεν ξερω και πως να το ψιλοκοψω ευγενικα γιατι νοιωθω και τυψεις που αισθανομαι οτι με κουραζει γιατι ξερω οτι θελει κι αυτη παρεα και να βλεπει τη μικρη. Οσο για τη πεθερα... αυτη μπορει να κανει τα παντα αλλα δεν μπορω αλλο αυτα τα "εγω το ενα εγω το αλλο" ολο υποδειξεις και "συμβουλες". Για να μην πω για το θηλασμο που για μενα πλεον ειναι ενα πολυ ευαισθητο θεμα γιατι εχω φτυσει αιμα να μπορεσω να κρατησω να θηλασω εστω και αυτο το λιγο που παραγω, και εχω τη πεθερα μου να μου λεει την ωρα που εδινε το μπιμπερο στη μικρη "αααα πινει πολυ απο το ξενο αρα δεν εχεις γαλα! Εγω ειχα πολυ γαλα, τρεχαν τα βυζια μου, χαμος γινοταν!" ΧΕΣΤΗΚΑ ηθελα να της πω... Στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σχοινι... Και ειναι και τα νευρα μου πολυ ανεξελεγκτα το τελευταιο καιρο και καμια ωρα θα γινουμε μπιλιες... Αλλα πραγματικα ειμαι σε ενα ψυχολογικο αδιεξοδο. Ποτε δεν περιμενα οτι θα ζοριζομουν τοσο πολυ πια... 

Συγγνωμη για το σεντονακι αλλα ειχα την αναγκη να τα πω καπου... 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

15 ώρες πρίν, depifish είπε:

Πωπω διαβαζω οτι κοιμουνται απο τις 9-10 μεχρι το πρωι και θελω να κλαψω... Καλη χρονια κιολας, με υγεια, χαρες, αγαπη και αισιοδοξια. Και πολυ υπνο... Εγω ειλικρινα κοριτσια εχω απελπιστει τοσο πολυ που νομιζω οτι αρχιζω να παθαινω μια μικροεπιλοχεια... Δεν ξερω τι αλλο να κανω πια με τον υπνο της μικρης. Να παλι σημερα προσπαθω απο της 9, καταφερνει και τη παιρνει ο υπνος στις 10 για μολις 20 λεπτα... Ξυπνα, κλαουριζει και παλι απο την αρχη... Τη ξαναπαιρνει στις 11.30 για 10 λεπτα. Ξανα κλαουρισμα και παλι απο την αρχη. Ειμαι απιστευτα κουρασμενη, και καθε μερα ειμαι ολο και χειροτερα, ψυχολογικα ενα ρακος, δεν εχω ορεξη για τιποτα και δεν θελω να βλεπω κανεναν. Εχω βοηθεια απο μαμα και πεθερα αλλα μπορει να ακουστω αχαριστη, αλλα με εχουν κουρασει τοσο πολυ και οι δυο... Η μανα μου ερχεται καθε μερα απο τις 4 μεχρι τις 12 το βραδυ, αραζει στη τηλεοραση, τρωγοπινει αλλα στην ουσια δεν μπορει να κανεο πολλα πολλα γιατι ειναι μεγαλη σε ηλικια και εχει προβλημα στα ποδια, στα ισχυα, στα γονατα; στα χερια... Η βοηθεια στην ουσια ειναι να την απασχολησει λιγο αν θελω να παω τουαλετα, να κανω κανα μπανιο ή να φτιαξω κατι πολυ γρηγορο να φαω. Για να λειψω δεν μπορω για πολυ γιατι με το ζορι την σηκωνει στα χερια. Θα μου πεις εστω κι αυτη η βοηθεια ειναι πολυτιμη αλλα αληθεια δεν μπορω αλλο να ειμαι με τη μανα μου ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ απο τις 4 μεχρι τις 12 μεροκαματο... Με κουραζει... Και δεν ξερω και πως να το ψιλοκοψω ευγενικα γιατι νοιωθω και τυψεις που αισθανομαι οτι με κουραζει γιατι ξερω οτι θελει κι αυτη παρεα και να βλεπει τη μικρη. Οσο για τη πεθερα... αυτη μπορει να κανει τα παντα αλλα δεν μπορω αλλο αυτα τα "εγω το ενα εγω το αλλο" ολο υποδειξεις και "συμβουλες". Για να μην πω για το θηλασμο που για μενα πλεον ειναι ενα πολυ ευαισθητο θεμα γιατι εχω φτυσει αιμα να μπορεσω να κρατησω να θηλασω εστω και αυτο το λιγο που παραγω, και εχω τη πεθερα μου να μου λεει την ωρα που εδινε το μπιμπερο στη μικρη "αααα πινει πολυ απο το ξενο αρα δεν εχεις γαλα! Εγω ειχα πολυ γαλα, τρεχαν τα βυζια μου, χαμος γινοταν!" ΧΕΣΤΗΚΑ ηθελα να της πω... Στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σχοινι... Και ειναι και τα νευρα μου πολυ ανεξελεγκτα το τελευταιο καιρο και καμια ωρα θα γινουμε μπιλιες... Αλλα πραγματικα ειμαι σε ενα ψυχολογικο αδιεξοδο. Ποτε δεν περιμενα οτι θα ζοριζομουν τοσο πολυ πια... 

Συγγνωμη για το σεντονακι αλλα ειχα την αναγκη να τα πω καπου... 

Βρε κορίτσι τι να πω τα πέρασα και εγώ ερχόταν κάθε μέρα σχεδόν η πεθερά μου στο σπίτι γιατί η μαμά μου μένει σε άλλο χωριό!Μου έφερνε φαγητό και έκανε το σίδερο όταν χρειάζονταν...Θήλαζα και μου έλεγε το παιδί δεν πίνει γάλα το παιδί πεινάει δεν έχεις γάλα δώσε φορμουλα να μεγαλώσει εγώ δεν το έπαιρνα αγκαλιά θα το μάθεις έτσι θα... Θα... Θα... Θα... Καφέ φορά που έφευγε έβαζα τα κλάματα με γέμιζε τύψεις πως δεν ταΐζω σωστά το παιδί!!Μέχρι που έκοψα τον θηλασμό το ποοοσοοο το μετάνιωσα δεν θα σου πω πραγματικά με είχε κάνει κομμάτια και επειδή η μικρή είχε θέμα με το βάρος από την κοιλιά όταν είδα πως δεν παίρνει βάρος εκεί τρελάθηκα!!Μου πήρε πολύ καιρό μέχρι να βρούμε τους ρυθμούς μας αλλά όσο μπορώ το παλεύω δεν βλέπω άνθρωπο πια δεν έρχετε της είπα πως μπορώ να τα κάνω όλα μόνη μου και χάρηκε μπορώ να πω από την μία που δεν έρχετε πια χαχαχααα εγώ να δεις!!!Κόψε σιγά σιγά τις επισκέψεις με τον τρόπο σου και θα ηρεμήσεις!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Penny28 είπε:

Βρε κορίτσι τι να πω τα πέρασα και εγώ ερχόταν κάθε μέρα σχεδόν η πεθερά μου στο σπίτι γιατί η μαμά μου μένει σε άλλο χωριό!Μου έφερνε φαγητό και έκανε το σίδερο όταν χρειάζονταν...Θήλαζα και μου έλεγε το παιδί δεν πίνει γάλα το παιδί πεινάει δεν έχεις γάλα δώσε φορμουλα να μεγαλώσει εγώ δεν το έπαιρνα αγκαλιά θα το μάθεις έτσι θα... Θα... Θα... Θα... Καφέ φορά που έφευγε έβαζα τα κλάματα με γέμιζε τύψεις πως δεν ταΐζω σωστά το παιδί!!Μέχρι που έκοψα τον θηλασμό το ποοοσοοο το μετάνιωσα δεν θα σου πω πραγματικά με είχε κάνει κομμάτια και επειδή η μικρή είχε θέμα με το βάρος από την κοιλιά όταν είδα πως δεν παίρνει βάρος εκεί τρελάθηκα!!Μου πήρε πολύ καιρό μέχρι να βρούμε τους ρυθμούς μας αλλά όσο μπορώ το παλεύω δεν βλέπω άνθρωπο πια δεν έρχετε της είπα πως μπορώ να τα κάνω όλα μόνη μου και χάρηκε μπορώ να πω από την μία που δεν έρχετε πια χαχαχααα εγώ να δεις!!!Κόψε σιγά σιγά τις επισκέψεις με τον τρόπο σου και θα ηρεμήσεις!!

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Κι εμείς είχαμε θέμα από την κοιλιά με το βάρος κι ακόμη έχουμε δηλαδή που είναι 2 μηνών κ κάτι.... Πόσο βάρος έπαιρνε με τον θηλασμό, αν επιτρέπεται. Πόσο γεννήθηκε? Εγώ ρε κορίτσια έχω μπερδευτεί....  πόσο βάρος είναι φυσιολογικό να παίρνουν τα μωρά που θηλάζουν? Εμένα τον πρώτο μήνα πήρε 700 γραμμάρια κ τον δεύτερο μήνα 800 γραμμάρια. Η παιδίατρος μου λέει ότι είναι λίγο γιατί γεννήθηκε 2300 γραμμάρια. Αλλά με σύμβουλο θηλασμού που μιλάω κ από ότι βλέπω και σε διάφορες σελίδες στο ίντερνετ 750 είναι φυσιολογικό, είναι ο μέσος όρος. Αχ τόσο άγχος για το βάρος του μωρού δεν το περίμενα.... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Irisss είπε:

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Εμένα ενώ είχε ένα ρυθμό, δλδ κοιμόταν δυο 3ωρα από τις 8.00 που ξυπνάει μέχρι της 17.00 την ημέρα και το βράδυ από τις 9-10 μέχρι το πρωί έκανε σπασμένα 2ωρα κ 3ωρα για θηλασμό, εδώ κ 2 μέρες κοιμάται μονο 11-13 περίπου μέσα στην ημέρα κ μετά θα θέλει μόνο να τρώει ή αγκαλιά. Το βράδυ δε ξυπνάει λίγο νωρίτερα από το 2ωρο κ μπορεί να ξάγρυπνησει κιόλας κ να περάσουν έτσι άλλες 2 ώρες. Δεν ξέρω γτ συμβαίνει αυτό.. Είναι αλμα?? Το Σάββατο θα γίνει 2 μηνών.. 

Καλησπέρα κ καλή χρόνια! Ισως να είναι κ σε σας Αλμα! Αν κ είναι 1 βδομάδα μεγαλύτερος από τον δικό μου! Εμείς το άλλο Σάββατο θα γίνουμε 2 μηνών. Εγώ είχα διαβάσει ότι το πρώτο άλμα είναι κάπου στην 5η με 6η βδομάδα κ όντως εμένα άρχισε όλο αυτό κάπου στην 6η. Υπάρχουν μέρες που θα κοιμάται μέσα στη μέρα κάποιες ώρες ,μη φανταστείς παρά πολλές κ υπάρχουν μέρες που δν θα κοιμάται καθόλου ,σύνολο ένα δίωρο σπαστά την μέρα. Το βράδυ εμένα ξυπνάει πάντα 2-3 φορές για θηλασμό . Δλδ ανά 2,5-3 ώρες θα ξυπνήσει. Χθες ειδικά είχαμε κ δύσκολη μέρα δν κοιμόταν καθόλου κ ήθελε στήθος όλη την ώρα κ για πιπίλα κ το βράδυ είχε πολλή γκρίνια κ ξυπνούσε συνέχεια  κ ακόμη κ στον ύπνο έκανε κάτι ήχους κ στριφογύριζε το κεφάλι του κ κουνούσε τα χέρια. Σήμερα τον έβγαλα βόλτα για να κοιμηθεί γτ πραγματικά μέσα στο καρότσι κ στη βόλτα υπνωτίζεται κ κοιμάται κ στο σπίτι μετά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Sweetheart12 είπε:

Καλησπέρα κ καλή χρόνια! Ισως να είναι κ σε σας Αλμα! Αν κ είναι 1 βδομάδα μεγαλύτερος από τον δικό μου! Εμείς το άλλο Σάββατο θα γίνουμε 2 μηνών. Εγώ είχα διαβάσει ότι το πρώτο άλμα είναι κάπου στην 5η με 6η βδομάδα κ όντως εμένα άρχισε όλο αυτό κάπου στην 6η. Υπάρχουν μέρες που θα κοιμάται μέσα στη μέρα κάποιες ώρες ,μη φανταστείς παρά πολλές κ υπάρχουν μέρες που δν θα κοιμάται καθόλου ,σύνολο ένα δίωρο σπαστά την μέρα. Το βράδυ εμένα ξυπνάει πάντα 2-3 φορές για θηλασμό . Δλδ ανά 2,5-3 ώρες θα ξυπνήσει. Χθες ειδικά είχαμε κ δύσκολη μέρα δν κοιμόταν καθόλου κ ήθελε στήθος όλη την ώρα κ για πιπίλα κ το βράδυ είχε πολλή γκρίνια κ ξυπνούσε συνέχεια  κ ακόμη κ στον ύπνο έκανε κάτι ήχους κ στριφογύριζε το κεφάλι του κ κουνούσε τα χέρια. Σήμερα τον έβγαλα βόλτα για να κοιμηθεί γτ πραγματικά μέσα στο καρότσι κ στη βόλτα υπνωτίζεται κ κοιμάται κ στο σπίτι μετά. 

Θα δεις ότι τώρα που θα κλείσει τον δεύτερο μήνα, θα στρώσουν τα πράγματα, τουλάχιστον εμενα έχει ηρεμήσει αρκετά η μικρή. Ήθελα να σε ρωτήσω, εσύ που θηλάζεις, πόσο βάρος παίρνει το μήνα?? Εγώ έχω πελαγωσει...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Sweetheart12 είπε:

Καλησπέρα κ καλή χρόνια! Ισως να είναι κ σε σας Αλμα! Αν κ είναι 1 βδομάδα μεγαλύτερος από τον δικό μου! Εμείς το άλλο Σάββατο θα γίνουμε 2 μηνών. Εγώ είχα διαβάσει ότι το πρώτο άλμα είναι κάπου στην 5η με 6η βδομάδα κ όντως εμένα άρχισε όλο αυτό κάπου στην 6η. Υπάρχουν μέρες που θα κοιμάται μέσα στη μέρα κάποιες ώρες ,μη φανταστείς παρά πολλές κ υπάρχουν μέρες που δν θα κοιμάται καθόλου ,σύνολο ένα δίωρο σπαστά την μέρα. Το βράδυ εμένα ξυπνάει πάντα 2-3 φορές για θηλασμό . Δλδ ανά 2,5-3 ώρες θα ξυπνήσει. Χθες ειδικά είχαμε κ δύσκολη μέρα δν κοιμόταν καθόλου κ ήθελε στήθος όλη την ώρα κ για πιπίλα κ το βράδυ είχε πολλή γκρίνια κ ξυπνούσε συνέχεια  κ ακόμη κ στον ύπνο έκανε κάτι ήχους κ στριφογύριζε το κεφάλι του κ κουνούσε τα χέρια. Σήμερα τον έβγαλα βόλτα για να κοιμηθεί γτ πραγματικά μέσα στο καρότσι κ στη βόλτα υπνωτίζεται κ κοιμάται κ στο σπίτι μετά. 

Σαν να περιγράφεις τη δικιά μου ακριβώς το ίδιο!! Ολη η συμπεριφορά.. Άρα μάλλον είναι λογικά όλα αυτά.. Εγώ σήμερα έδωσα πρώτη φορά πιπίλα.. Οφείλω να πω βοήθησε σε κάτι κενές ώρες που ούτε νυσταζει ουτε πεινάει, νανουριστηκε κ κοιμήθηκε από 1 ωρίτσα. Στη βόλτα αν δεν την βγάλω κοιμισμένη δεν θέλει, δεν βοηθάει κ το πορτ μπεμπέ γτ δεν βλέπουν μπροστα. Θα δοκιμάσω κ στη βόλτα την πιπίλα.. Εσύ έχεις δώσει? 

1 hour ago, xrys1988 είπε:

Θα δεις ότι τώρα που θα κλείσει τον δεύτερο μήνα, θα στρώσουν τα πράγματα, τουλάχιστον εμενα έχει ηρεμήσει αρκετά η μικρή. Ήθελα να σε ρωτήσω, εσύ που θηλάζεις, πόσο βάρος παίρνει το μήνα?? Εγώ έχω πελαγωσει...

Καλησπέρα! Εγώ θηλάζω αποκλειστικά από την πρώτη μέρα και μέχρι πριν ένα μήνα που την είδε η παιδίατρος έπαιρνε περίπου 300γρ τη βδομάδα. Μου είπε να μην τη ζυγίζω εγώ δεν χρειάζεται οπότε τώρα που έχουμε πάλι ραντεβού για τους 2 μήνες θα δούμε πόσο πήρε. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Irisss είπε:

Σαν να περιγράφεις τη δικιά μου ακριβώς το ίδιο!! Ολη η συμπεριφορά.. Άρα μάλλον είναι λογικά όλα αυτά.. Εγώ σήμερα έδωσα πρώτη φορά πιπίλα.. Οφείλω να πω βοήθησε σε κάτι κενές ώρες που ούτε νυσταζει ουτε πεινάει, νανουριστηκε κ κοιμήθηκε από 1 ωρίτσα. Στη βόλτα αν δεν την βγάλω κοιμισμένη δεν θέλει, δεν βοηθάει κ το πορτ μπεμπέ γτ δεν βλέπουν μπροστα. Θα δοκιμάσω κ στη βόλτα την πιπίλα.. Εσύ έχεις δώσει? 

Καλησπέρα! Εγώ θηλάζω αποκλειστικά από την πρώτη μέρα και μέχρι πριν ένα μήνα που την είδε η παιδίατρος έπαιρνε περίπου 300γρ τη βδομάδα. Μου είπε να μην τη ζυγίζω εγώ δεν χρειάζεται οπότε τώρα που έχουμε πάλι ραντεβού για τους 2 μήνες θα δούμε πόσο πήρε. 

Εσενα είναι σούπερ το βάρος. Μπράβο!!! Εμένα δεν παίρνει πολύ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , xrys1988 είπε:

Εσενα είναι σούπερ το βάρος. Μπράβο!!! Εμένα δεν παίρνει πολύ

Νομιζω το βάρος για το πρώτο διάστημα πρέπει να είναι περίπου 150-180γρ ανά εβδομάδα αλλά κάθε μωράκι έχει τους ρυθμούς του μωρε.. Η παιδίατρος τι σου λέει? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, depifish είπε:

Πωπω διαβαζω οτι κοιμουνται απο τις 9-10 μεχρι το πρωι και θελω να κλαψω... Καλη χρονια κιολας, με υγεια, χαρες, αγαπη και αισιοδοξια. Και πολυ υπνο... Εγω ειλικρινα κοριτσια εχω απελπιστει τοσο πολυ που νομιζω οτι αρχιζω να παθαινω μια μικροεπιλοχεια... Δεν ξερω τι αλλο να κανω πια με τον υπνο της μικρης. Να παλι σημερα προσπαθω απο της 9, καταφερνει και τη παιρνει ο υπνος στις 10 για μολις 20 λεπτα... Ξυπνα, κλαουριζει και παλι απο την αρχη... Τη ξαναπαιρνει στις 11.30 για 10 λεπτα. Ξανα κλαουρισμα και παλι απο την αρχη. Ειμαι απιστευτα κουρασμενη, και καθε μερα ειμαι ολο και χειροτερα, ψυχολογικα ενα ρακος, δεν εχω ορεξη για τιποτα και δεν θελω να βλεπω κανεναν. Εχω βοηθεια απο μαμα και πεθερα αλλα μπορει να ακουστω αχαριστη, αλλα με εχουν κουρασει τοσο πολυ και οι δυο... Η μανα μου ερχεται καθε μερα απο τις 4 μεχρι τις 12 το βραδυ, αραζει στη τηλεοραση, τρωγοπινει αλλα στην ουσια δεν μπορει να κανεο πολλα πολλα γιατι ειναι μεγαλη σε ηλικια και εχει προβλημα στα ποδια, στα ισχυα, στα γονατα; στα χερια... Η βοηθεια στην ουσια ειναι να την απασχολησει λιγο αν θελω να παω τουαλετα, να κανω κανα μπανιο ή να φτιαξω κατι πολυ γρηγορο να φαω. Για να λειψω δεν μπορω για πολυ γιατι με το ζορι την σηκωνει στα χερια. Θα μου πεις εστω κι αυτη η βοηθεια ειναι πολυτιμη αλλα αληθεια δεν μπορω αλλο να ειμαι με τη μανα μου ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ απο τις 4 μεχρι τις 12 μεροκαματο... Με κουραζει... Και δεν ξερω και πως να το ψιλοκοψω ευγενικα γιατι νοιωθω και τυψεις που αισθανομαι οτι με κουραζει γιατι ξερω οτι θελει κι αυτη παρεα και να βλεπει τη μικρη. Οσο για τη πεθερα... αυτη μπορει να κανει τα παντα αλλα δεν μπορω αλλο αυτα τα "εγω το ενα εγω το αλλο" ολο υποδειξεις και "συμβουλες". Για να μην πω για το θηλασμο που για μενα πλεον ειναι ενα πολυ ευαισθητο θεμα γιατι εχω φτυσει αιμα να μπορεσω να κρατησω να θηλασω εστω και αυτο το λιγο που παραγω, και εχω τη πεθερα μου να μου λεει την ωρα που εδινε το μπιμπερο στη μικρη "αααα πινει πολυ απο το ξενο αρα δεν εχεις γαλα! Εγω ειχα πολυ γαλα, τρεχαν τα βυζια μου, χαμος γινοταν!" ΧΕΣΤΗΚΑ ηθελα να της πω... Στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σχοινι... Και ειναι και τα νευρα μου πολυ ανεξελεγκτα το τελευταιο καιρο και καμια ωρα θα γινουμε μπιλιες... Αλλα πραγματικα ειμαι σε ενα ψυχολογικο αδιεξοδο. Ποτε δεν περιμενα οτι θα ζοριζομουν τοσο πολυ πια... 

Συγγνωμη για το σεντονακι αλλα ειχα την αναγκη να τα πω καπου... 

Κορίτσι μου μια από τα ίδια είναι κ ο δικός μου. Θέλει να είναι στο στήθος κ να πιπίλιζει  συνέχεια κ μόλις τον πάρει ο ύπνος κ τον βάλω στο λίκνο ζήτημα να κοιμηθεί 20λεπτα . Είναι όλη μέρα με τα βυζια απ έξω κ το μωρό αγκαλιά. Κ όπως είχα κει δν έχω καμία βοήθεια! Ζητάω από τη γιαγιά μου να τεθεί να μου φτιάξει κάνα φάει κ αυτό είναι όλο . Κ τουαλέτα για να πάω τον βάζω για λίγο στο ρηλαξ κ τον έχω μπροστά μου στο μπάνιο. Κ γώ νόμιζα πως θα πάθω κατάθλιψη αλλά προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά κ να μην με αφήσω να με πάρει από κάτω! Τις προηγούμενες 3 μέρες που βγήκε η μάνα μου από το νοσοκομείο κ ήταν εδώ μαζί μας ο μικρός κοιμόταν κ τη μέρα κ το βράδυ καλά . Εεε από Χθες που έφυγε κ ξανά μπήκε στο νοσοκομείο ο μικρός λες κ το ένιωσε κ άρχισε πάλι τη γκρίνια κ να μη κοιμάται τη μέρα. Σήμερα τον έβγαλα βόλτα το πρωί  γτ μόνο έτσι κοιμάται! 

22 ώρες πρίν, depifish είπε:

Πωπω διαβαζω οτι κοιμουνται απο τις 9-10 μεχρι το πρωι και θελω να κλαψω... Καλη χρονια κιολας, με υγεια, χαρες, αγαπη και αισιοδοξια. Και πολυ υπνο... Εγω ειλικρινα κοριτσια εχω απελπιστει τοσο πολυ που νομιζω οτι αρχιζω να παθαινω μια μικροεπιλοχεια... Δεν ξερω τι αλλο να κανω πια με τον υπνο της μικρης. Να παλι σημερα προσπαθω απο της 9, καταφερνει και τη παιρνει ο υπνος στις 10 για μολις 20 λεπτα... Ξυπνα, κλαουριζει και παλι απο την αρχη... Τη ξαναπαιρνει στις 11.30 για 10 λεπτα. Ξανα κλαουρισμα και παλι απο την αρχη. Ειμαι απιστευτα κουρασμενη, και καθε μερα ειμαι ολο και χειροτερα, ψυχολογικα ενα ρακος, δεν εχω ορεξη για τιποτα και δεν θελω να βλεπω κανεναν. Εχω βοηθεια απο μαμα και πεθερα αλλα μπορει να ακουστω αχαριστη, αλλα με εχουν κουρασει τοσο πολυ και οι δυο... Η μανα μου ερχεται καθε μερα απο τις 4 μεχρι τις 12 το βραδυ, αραζει στη τηλεοραση, τρωγοπινει αλλα στην ουσια δεν μπορει να κανεο πολλα πολλα γιατι ειναι μεγαλη σε ηλικια και εχει προβλημα στα ποδια, στα ισχυα, στα γονατα; στα χερια... Η βοηθεια στην ουσια ειναι να την απασχολησει λιγο αν θελω να παω τουαλετα, να κανω κανα μπανιο ή να φτιαξω κατι πολυ γρηγορο να φαω. Για να λειψω δεν μπορω για πολυ γιατι με το ζορι την σηκωνει στα χερια. Θα μου πεις εστω κι αυτη η βοηθεια ειναι πολυτιμη αλλα αληθεια δεν μπορω αλλο να ειμαι με τη μανα μου ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ απο τις 4 μεχρι τις 12 μεροκαματο... Με κουραζει... Και δεν ξερω και πως να το ψιλοκοψω ευγενικα γιατι νοιωθω και τυψεις που αισθανομαι οτι με κουραζει γιατι ξερω οτι θελει κι αυτη παρεα και να βλεπει τη μικρη. Οσο για τη πεθερα... αυτη μπορει να κανει τα παντα αλλα δεν μπορω αλλο αυτα τα "εγω το ενα εγω το αλλο" ολο υποδειξεις και "συμβουλες". Για να μην πω για το θηλασμο που για μενα πλεον ειναι ενα πολυ ευαισθητο θεμα γιατι εχω φτυσει αιμα να μπορεσω να κρατησω να θηλασω εστω και αυτο το λιγο που παραγω, και εχω τη πεθερα μου να μου λεει την ωρα που εδινε το μπιμπερο στη μικρη "αααα πινει πολυ απο το ξενο αρα δεν εχεις γαλα! Εγω ειχα πολυ γαλα, τρεχαν τα βυζια μου, χαμος γινοταν!" ΧΕΣΤΗΚΑ ηθελα να της πω... Στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σχοινι... Και ειναι και τα νευρα μου πολυ ανεξελεγκτα το τελευταιο καιρο και καμια ωρα θα γινουμε μπιλιες... Αλλα πραγματικα ειμαι σε ενα ψυχολογικο αδιεξοδο. Ποτε δεν περιμενα οτι θα ζοριζομουν τοσο πολυ πια... 

Συγγνωμη για το σεντονακι αλλα ειχα την αναγκη να τα πω καπου... 

Επίσης αυτό με την πεθερά κ που λέει αν έχεις ή δν έχεις γάλα το κάνουν όλες ! Εγώ στην αρχή που γέννησα είχα την πεθερά για δυο βδομάδας σπίτι γτ δν γινόταν να είναι η μαμά μου κ μου έσπασε τα νεύρα! Ενώ θηλάζω αποκλειστικά κ μια χαρά γάλα ειχα γτ είχε έρθει κ μαία να με συμβουλέψει κ μου είπε πως είναι μια χαρά το γάλα που έχω το βράδυ που έκλαιγε ο μικρός έλεγε να δώσω ξένο γτ νόμιζε ότι δν χόρταινε κτλ … εεε εγώ τρελαινομουν κ επειδή είμαι οξύθυμη της την έλεγα πολύ άσχημα κ φώναζα! Όποτε να μην δίνεις σημασία στα λόγια της. Απλά πες της ότι δικό σου είναι το παιδί κ εσυ ξέρεις καλύτερα κ να μην ανακατεύεται στην ανατροφή του παιδιού σου! 

5 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Κι εμείς είχαμε θέμα από την κοιλιά με το βάρος κι ακόμη έχουμε δηλαδή που είναι 2 μηνών κ κάτι.... Πόσο βάρος έπαιρνε με τον θηλασμό, αν επιτρέπεται. Πόσο γεννήθηκε? Εγώ ρε κορίτσια έχω μπερδευτεί....  πόσο βάρος είναι φυσιολογικό να παίρνουν τα μωρά που θηλάζουν? Εμένα τον πρώτο μήνα πήρε 700 γραμμάρια κ τον δεύτερο μήνα 800 γραμμάρια. Η παιδίατρος μου λέει ότι είναι λίγο γιατί γεννήθηκε 2300 γραμμάρια. Αλλά με σύμβουλο θηλασμού που μιλάω κ από ότι βλέπω και σε διάφορες σελίδες στο ίντερνετ 750 είναι φυσιολογικό, είναι ο μέσος όρος. Αχ τόσο άγχος για το βάρος του μωρού δεν το περίμενα.... 

 

 

Κορίτσι μου εμένα ο παιδίατρος μου είπε ότι πρέπει να παίρνουν 25-30γρ τη μέρα δλδ από 750 ως 900γρ το μήνα! Όποτε είσαι μέσα στα φυσιολογικά ! Ίσως η παιδίατρος σου να σου λέει ότι θέλει παραπάνω επειδή γεννήθηκε λίγα κιλά . Αλλά κ πάλι δν έχει να κάνει. Αν θηλάζεις αποκλειστικά πιστεύω είναι καλά τα γραμμάρια που παίρνει . Εμένα γεννήθηκε 3670 κ από το μαιευτήριο όταν βγήκαμε ήταν 3400. Χάσαμε βάρος κ έπαθε κ ικτερο. Θήλαζα κ έβγαζα κ με το θήλαστρο στην αρχή για να ξέρω ποσό περίπου πίνει. Όταν πήγαμε 8 ημερών πρώτη επίσκεψη ήταν 3480 , μετά από 17 μέρες που ξαναπηγαμε (25 ημερών ήταν) ζύγιζε 4220 . Πήρε δλδ σε 17 μέρες 740 γρ . Μετά επειδή ξεκίνησε όλη αυτή η ιστορία με το πιπίλισμα νόμιζα ότι δν τρώει κακά κ ότι δν βάζει βάρος επειδή δν κοιμόταν κιόλας κ ξαναπήγα στον παιδιατρο να τον ζυγίσει κ είχε πάρει 900 γρ σε 19 μέρες. Αυτό που έκανα ήταν να βγάζω με το θήλαστρο όταν κοιμόταν για λίγο έτσι ώστε μετά που θα θήλαζε ξανά να του δινω κ αυτό που έβγαζα συμπλήρωμα.Κ επίσης αυξάνεται κ η παραγωγή με το θήλαστρο.

4 ώρες πρίν, Irisss είπε:

Σαν να περιγράφεις τη δικιά μου ακριβώς το ίδιο!! Ολη η συμπεριφορά.. Άρα μάλλον είναι λογικά όλα αυτά.. Εγώ σήμερα έδωσα πρώτη φορά πιπίλα.. Οφείλω να πω βοήθησε σε κάτι κενές ώρες που ούτε νυσταζει ουτε πεινάει, νανουριστηκε κ κοιμήθηκε από 1 ωρίτσα. Στη βόλτα αν δεν την βγάλω κοιμισμένη δεν θέλει, δεν βοηθάει κ το πορτ μπεμπέ γτ δεν βλέπουν μπροστα. Θα δοκιμάσω κ στη βόλτα την πιπίλα.. Εσύ έχεις δώσει? 

Καλησπέρα! Εγώ θηλάζω αποκλειστικά από την πρώτη μέρα και μέχρι πριν ένα μήνα που την είδε η παιδίατρος έπαιρνε περίπου 300γρ τη βδομάδα. Μου είπε να μην τη ζυγίζω εγώ δεν χρειάζεται οπότε τώρα που έχουμε πάλι ραντεβού για τους 2 μήνες θα δούμε πόσο πήρε. 

Εγώ του είχα δώσει από την αρχή σχεδόν πιπίλα το βράδυ πιο πολύ κ μέχρι πριν το άλμα την δεχόταν για να κοιμηθεί. Αλλά από τότε αρχισε να μην την δέχεται κάθε φορά γτ καταλαβαίνει πλέον ο κύριος ποια είναι η πιπίλα κ ποιο το στήθος ! Κ όταν θέλει πιπιλισμα στο στήθος δν τη θέλει με τπτ. Του την βάζω την κρατάει για κάτι δευτερόλεπτα κ μολις καταλαβαίνει ότι δν είναι στήθος τρελαίνεται στο κλάμα μέχρι να τον πάρω κ να τον βάλω στο στήθος δν σταματάει το κλάμα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε κορίτσια. Το ξέρω ότι είναι εντός του φυσιολογικού το βάρος που παίρνει για θηλαζον βρέφος, απλά σκέφτομαι ότι μήπως πρέπει να δίνω κ συμπλήρωμα ξένο γάλα, όπως έκανα στην αρχή? Η παιδίατρος λέει ότι παίρνει μεν λίγο, αλλά εντός του φυσιολογικού. Απλά όλο συζητάμε για το βάρος της επειδή γεννήθηκε μόλις 2300 κ 2 μηνών ήταν 3800 γραμμαρια. Άλλα παιδιά γεννιούνται τόσο.... πολύ άγχος!!!! Απλά δεν θέλω να δώσω μπιμπερο πάλι γιατί στην αρχή είχε πάθει σύγχυση θηλών κ ζοριστηκαμε. Αυτός είναι κ ο λόγος που δεν βγάζω με το θηλαστρο να της το δίνω, προτιμώ να την θηλάζω συνέχεια... Ααααα εμένα βέβαια πλέον θηλάζει το πολύ για 10-15 λεπτά κάθε 2-3 ώρες. Δεν πιπιλαει πολλή ώρα όπως έκανε.... Συμβαίνει κ σε εσάς? 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 12 λεπτά , xrys1988 είπε:

Σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε κορίτσια. Το ξέρω ότι είναι εντός του φυσιολογικού το βάρος που παίρνει για θηλαζον βρέφος, απλά σκέφτομαι ότι μήπως πρέπει να δίνω κ συμπλήρωμα ξένο γάλα, όπως έκανα στην αρχή? Η παιδίατρος λέει ότι παίρνει μεν λίγο, αλλά εντός του φυσιολογικού. Απλά όλο συζητάμε για το βάρος της επειδή γεννήθηκε μόλις 2300 κ 2 μηνών ήταν 3800 γραμμαρια. Άλλα παιδιά γεννιούνται τόσο.... πολύ άγχος!!!! Απλά δεν θέλω να δώσω μπιμπερο πάλι γιατί στην αρχή είχε πάθει σύγχυση θηλών κ ζοριστηκαμε. Αυτός είναι κ ο λόγος που δεν βγάζω με το θηλαστρο να της το δίνω, προτιμώ να την θηλάζω συνέχεια... Ααααα εμένα βέβαια πλέον θηλάζει το πολύ για 10-15 λεπτά κάθε 2-3 ώρες. Δεν πιπιλαει πολλή ώρα όπως έκανε.... Συμβαίνει κ σε εσάς? 

 

Κοιτά αφού είναι πλέον δυο μηνών κ έχει μάθει να θηλάζει ίσως να μη πάθει σύγχυση θηλων κ μπορείς να δίνεις μόνο ένα γεύμα ξένο πχ το βράδυ. Βέβαια θα το συζητήσεις κ με την παιδίατρο .  Κ μένα πλέον  10-15 λεπτά θηλάζει γτ τώρα ρουφάνε καλύτερα κ πιο γρήγορα κ τους αρκεί αυτό! Βέβαια εμένα μετά από αυτό θα κάτσει κ να πιπιλίσει όταν έχει γκρίνια. Το βράδυ που ξυπνάει επειδή πεινάει τόση ώρα θα θηλάσει κ μένα!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα ,από ότι διαβαζω λίγο πολύ όλες τα ίδια περνάμε!!!!Εμείς είμαστε 2 μηνών και 11 ημερών ,μπορώ να πω πως είμαστε λίγο καλύτερα ,κοιμόμαστε ένα 4 ωρο το βράδυ όχι πάντα!!! και τα πρωινά προλαβαίνω πλέον να μαγειρέψω .Βοήθεια δεν έχω από πουθενά παρόλο που η πεθερά μου μένει μαζί μας γιατί κάνουμε ανακαίνιση το σπίτι,δεν μου πρόσφερε ποτέ την βοήθεια της αλλά δεν με νοιάζει τα καταφέρνω μόνη μου.Επισης αυτό που κατάλαβα είναι ότι όταν εγώ είχα νεύρα ή ήμουν ανχωμενει το μωρό είχε πολύ γκρίνια,άρα κορίτσια καλή ψυχολογία και όλα θα περάσουν και να σκέφτεστε ότι δεν θα είναι για πάντα μωρά 

πρίν από 2 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα ,από ότι διαβαζω λίγο πολύ όλες τα ίδια περνάμε!!!!Εμείς είμαστε 2 μηνών και 11 ημερών ,μπορώ να πω πως είμαστε λίγο καλύτερα ,κοιμόμαστε ένα 4 ωρο το βράδυ όχι πάντα!!! και τα πρωινά προλαβαίνω πλέον να μαγειρέψω .Βοήθεια δεν έχω από πουθενά παρόλο που η πεθερά μου μένει μαζί μας γιατί κάνουμε ανακαίνιση το σπίτι,δεν μου πρόσφερε ποτέ την βοήθεια της αλλά δεν με νοιάζει τα καταφέρνω μόνη μου.Επισης αυτό που κατάλαβα είναι ότι όταν εγώ είχα νεύρα ή ήμουν ανχωμενει το μωρό είχε πολύ γκρίνια,άρα κορίτσια καλή ψυχολογία και όλα θα περάσουν και να σκέφτεστε ότι δεν θα είναι για πάντα μωρά 

Και κάτι άλλο αυτό που μου είπε η μαία μου !!!Μετά τους 2 μήνες που αρχίζουν να αντιλαμβάνονται θέλουν με κάτι να απασχολούνται συνέχεια ,ο δικός μου αρχίζει κ λέει αγκουυυ κάνει φωνουλες του πήρα ένα γυμναστήριο και κάθεται κ χαζεύει τα παιχνίδια ,ανακαλύψαμε αυτές της μέρες που είναι τα κορίτσια μου σπίτι ότι του αρέσει να του κάνουμε κουπέ πε με τα χέρια να τα στριφογυρίζουν και κάθεται περισσότερο στο καρότσι.

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2022 at 11:57 ΜΜ, depifish είπε:

Πωπω διαβαζω οτι κοιμουνται απο τις 9-10 μεχρι το πρωι και θελω να κλαψω... Καλη χρονια κιολας, με υγεια, χαρες, αγαπη και αισιοδοξια. Και πολυ υπνο... Εγω ειλικρινα κοριτσια εχω απελπιστει τοσο πολυ που νομιζω οτι αρχιζω να παθαινω μια μικροεπιλοχεια... Δεν ξερω τι αλλο να κανω πια με τον υπνο της μικρης. Να παλι σημερα προσπαθω απο της 9, καταφερνει και τη παιρνει ο υπνος στις 10 για μολις 20 λεπτα... Ξυπνα, κλαουριζει και παλι απο την αρχη... Τη ξαναπαιρνει στις 11.30 για 10 λεπτα. Ξανα κλαουρισμα και παλι απο την αρχη. Ειμαι απιστευτα κουρασμενη, και καθε μερα ειμαι ολο και χειροτερα, ψυχολογικα ενα ρακος, δεν εχω ορεξη για τιποτα και δεν θελω να βλεπω κανεναν. Εχω βοηθεια απο μαμα και πεθερα αλλα μπορει να ακουστω αχαριστη, αλλα με εχουν κουρασει τοσο πολυ και οι δυο... Η μανα μου ερχεται καθε μερα απο τις 4 μεχρι τις 12 το βραδυ, αραζει στη τηλεοραση, τρωγοπινει αλλα στην ουσια δεν μπορει να κανεο πολλα πολλα γιατι ειναι μεγαλη σε ηλικια και εχει προβλημα στα ποδια, στα ισχυα, στα γονατα; στα χερια... Η βοηθεια στην ουσια ειναι να την απασχολησει λιγο αν θελω να παω τουαλετα, να κανω κανα μπανιο ή να φτιαξω κατι πολυ γρηγορο να φαω. Για να λειψω δεν μπορω για πολυ γιατι με το ζορι την σηκωνει στα χερια. Θα μου πεις εστω κι αυτη η βοηθεια ειναι πολυτιμη αλλα αληθεια δεν μπορω αλλο να ειμαι με τη μανα μου ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ απο τις 4 μεχρι τις 12 μεροκαματο... Με κουραζει... Και δεν ξερω και πως να το ψιλοκοψω ευγενικα γιατι νοιωθω και τυψεις που αισθανομαι οτι με κουραζει γιατι ξερω οτι θελει κι αυτη παρεα και να βλεπει τη μικρη. Οσο για τη πεθερα... αυτη μπορει να κανει τα παντα αλλα δεν μπορω αλλο αυτα τα "εγω το ενα εγω το αλλο" ολο υποδειξεις και "συμβουλες". Για να μην πω για το θηλασμο που για μενα πλεον ειναι ενα πολυ ευαισθητο θεμα γιατι εχω φτυσει αιμα να μπορεσω να κρατησω να θηλασω εστω και αυτο το λιγο που παραγω, και εχω τη πεθερα μου να μου λεει την ωρα που εδινε το μπιμπερο στη μικρη "αααα πινει πολυ απο το ξενο αρα δεν εχεις γαλα! Εγω ειχα πολυ γαλα, τρεχαν τα βυζια μου, χαμος γινοταν!" ΧΕΣΤΗΚΑ ηθελα να της πω... Στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σχοινι... Και ειναι και τα νευρα μου πολυ ανεξελεγκτα το τελευταιο καιρο και καμια ωρα θα γινουμε μπιλιες... Αλλα πραγματικα ειμαι σε ενα ψυχολογικο αδιεξοδο. Ποτε δεν περιμενα οτι θα ζοριζομουν τοσο πολυ πια... 

Συγγνωμη για το σεντονακι αλλα ειχα την αναγκη να τα πω καπου... 

Δε ξέρω αν θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα αυτό, αλλά πραγματικά, όλες μας μα όλες μας σηκώνουμε από έναν όμοιο ή και διαφορετικό σταυρό. Δεν είσαι μόνη σε αυτό! 
Εγώ θα πρότεινα με τρόπο να τις απομακρύνεις όλες, βρίθει και η μετάλλαξη όμικρον, ότι πρέπει για δικαιολογία. 
Αλήθεια, μερικές φορές είναι καλύτερο να είσαι μόνη! Εγώ μόνη μου είμαι από την πρώτη μέρα και μερικές φορές δε μπορώ να πάω ούτε στο μπάνιο.. παίρνω μαζί το ριλάξ.
Μπάνιο δε, δε προλαβαίνω να κάνω, κάνω μετά τις 12.00 που γυρνάει από τη δουλειά ο άντρας μου :roll: Χίλιες φορές όμως από το να είχα μάνα ή πεθερά να με πρήζουν!
Λοιπόν, δε θα χάσεις τον εαυτό σου! Απομάκρυνε τες!

3 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

να σκέφτεστε ότι δεν θα είναι για πάντα μωρά 

Κάθε φορά που νιώθω κουρασμένη, που φτάνω στα όρια μου, που τα ΄χω δοκιμάσει όλα και δεν πιάνει τίποτα, σκέφτομαι αυτό.. δε θα ΄ναι για πάντα μωράκι.
Οι μέρες κι οι ώρες που είναι μωρά και τα κρατάμε αγκαλιά είναι προδιαγεγραμμένες. Κάθε μία που φεύγει δε θα γυρίσει ποτέ ξανά! Οι μνήμες τους να ΄ναι όσο πιο τρυφερές γίνεται! 
Θα καθορίσουν όλη τη ζωή τους!

3 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

ανακαλύψαμε αυτές της μέρες που είναι τα κορίτσια μου σπίτι ότι του αρέσει να του κάνουμε κουπέ πε με τα χέρια να τα στριφογυρίζουν και κάθεται περισσότερο στο καρότσι.

Κάθε μέρα και κάτι καινούριο και εμείς.. και όλο γελάμε! Τώρα τελευταία κάθεται και εμένα πιο πολύ στο καρότσι και κοιμάται και εκεί λίγο, πάλι καλά,
ελπίζω να το μάθει γιατί πριν καμιά βδομάδα την έβγαλα με αυτό και λύσσαξε στο κλάμα! Από τότε την βάζω πολύ μέσα στο σπίτι να το συνηθίσει! Δείχνει να πηγαίνει καλά!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, itsathina είπε:

Δε ξέρω αν θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα αυτό, αλλά πραγματικά, όλες μας μα όλες μας σηκώνουμε από έναν όμοιο ή και διαφορετικό σταυρό. Δεν είσαι μόνη σε αυτό! 
Εγώ θα πρότεινα με τρόπο να τις απομακρύνεις όλες, βρίθει και η μετάλλαξη όμικρον, ότι πρέπει για δικαιολογία. 
Αλήθεια, μερικές φορές είναι καλύτερο να είσαι μόνη! Εγώ μόνη μου είμαι από την πρώτη μέρα και μερικές φορές δε μπορώ να πάω ούτε στο μπάνιο.. παίρνω μαζί το ριλάξ.
Μπάνιο δε, δε προλαβαίνω να κάνω, κάνω μετά τις 12.00 που γυρνάει από τη δουλειά ο άντρας μου :roll: Χίλιες φορές όμως από το να είχα μάνα ή πεθερά να με πρήζουν!
Λοιπόν, δε θα χάσεις τον εαυτό σου! Απομάκρυνε τες!

Κάθε φορά που νιώθω κουρασμένη, που φτάνω στα όρια μου, που τα ΄χω δοκιμάσει όλα και δεν πιάνει τίποτα, σκέφτομαι αυτό.. δε θα ΄ναι για πάντα μωράκι.
Οι μέρες κι οι ώρες που είναι μωρά και τα κρατάμε αγκαλιά είναι προδιαγεγραμμένες. Κάθε μία που φεύγει δε θα γυρίσει ποτέ ξανά! Οι μνήμες τους να ΄ναι όσο πιο τρυφερές γίνεται! 
Θα καθορίσουν όλη τη ζωή τους!

Κάθε μέρα και κάτι καινούριο και εμείς.. και όλο γελάμε! Τώρα τελευταία κάθεται και εμένα πιο πολύ στο καρότσι και κοιμάται και εκεί λίγο, πάλι καλά,
ελπίζω να το μάθει γιατί πριν καμιά βδομάδα την έβγαλα με αυτό και λύσσαξε στο κλάμα! Από τότε την βάζω πολύ μέσα στο σπίτι να το συνηθίσει! Δείχνει να πηγαίνει καλά!!

Εμείς το χρησιμοποιούμε πολύ τι καρότσι μέσα στο σπίτι ,πλέον τον βγάζω κάθε πρωί έστω για λίγο κ βλέπω πως είναι πιο ήρεμος!!!Τώρα είμαστε στην φάση που ότι ώρα κ να κοιμηθεί το βράδυ 3 θα ξυπνήσει και θα ξανακοιμηθεί μετά από 2,3 ώρες πολύ δύσκολα γιατί είναι νύχτα αλλά περάσει κ αυτό που θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε κορίτσια. Το ξέρω ότι είναι εντός του φυσιολογικού το βάρος που παίρνει για θηλαζον βρέφος, απλά σκέφτομαι ότι μήπως πρέπει να δίνω κ συμπλήρωμα ξένο γάλα, όπως έκανα στην αρχή? Η παιδίατρος λέει ότι παίρνει μεν λίγο, αλλά εντός του φυσιολογικού. Απλά όλο συζητάμε για το βάρος της επειδή γεννήθηκε μόλις 2300 κ 2 μηνών ήταν 3800 γραμμαρια. Άλλα παιδιά γεννιούνται τόσο.... πολύ άγχος!!!! Απλά δεν θέλω να δώσω μπιμπερο πάλι γιατί στην αρχή είχε πάθει σύγχυση θηλών κ ζοριστηκαμε. Αυτός είναι κ ο λόγος που δεν βγάζω με το θηλαστρο να της το δίνω, προτιμώ να την θηλάζω συνέχεια... Ααααα εμένα βέβαια πλέον θηλάζει το πολύ για 10-15 λεπτά κάθε 2-3 ώρες. Δεν πιπιλαει πολλή ώρα όπως έκανε.... Συμβαίνει κ σε εσάς? 

 

Καλημερα σε ολες τις μανουλες και καλη χρονια!Να σας ζησουν τα μωρακια σας,να μεγαλωσουν γερα και ευτυχισμενα.Τυχαια ειδα το θεμα σας και ηθελα να σου πω οτι θηλασα 2 μωρα,ο πρωτος γεννηθηκε 2800 και τελειομηνος λιγο μικρος αλλα οχι οπως το δικο σου.Με αποκλειστικο θηλασμο επαιρνε απο 600(ενα μηνα)εως 900 (ενα μηνα).Συνηθως γυρω στα 700.Ακουγα ολα επαιρναν 1κιλο-1200 και αγχωνομουν.Εννοειται μανα και πεθερα μου λεγανε πειναει και να δωσω ξενο,θηλαζε εντωμεταξυ με τις ωρες κυριως το βραδυ,η παιδιατρος ομως ηταν καθησυχαστικη.Δυστυχως απο την πιεση ξεκινησα ξενο στον 4ο μηνα ενα γευμα(δεν ειδα διαφορα στο βαρος)στον 5ο και 6ο εκανα μεικτη και μολις μπηκαν οι στερεες τελος ο θηλασμος.Θα μπορουσα να θηλασω περισοτερο οπως τον μικρο που εφτασα το χρονο,αλλα στο πρωτο δεν ηξερα,μετα μαθαινεις.

Μπορει η παιδιατρος να σε αγχωσε στην αρχη που γεννηθηκε μικρουλι αλλα μια χαρα παιρνει βαρος.Οσο για το ποσο θηλαζει λογικο ειναι να αλλαζει συνηθειες μην σε αγχωνει αυτο,οσο μεγαλωνει θα θηλαζει πιο αποτελεσματικα και πιο γρηγορα.Παντα βεβαια θα βλεπεις τις πανες της,να κατουραει αρκετα.Και εννοειται αν εσυ κουραστηκες η αγχωνεσαι πολυ η δεν μπορεις αλλο για οποιοδηποτε λογο  δωσε και  μπουκαλι,εσυ  αποφασιζεις.Καλη συνεχεια.

  • Ευχαριστώ 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...