Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Natasa24 είπε:

      euxaristo gia tin apantisi .. ne exeis dikeo omos einai polli psixofthoro den ksero an niothis afto p leo akoma kai gia ton antra m einai diskolo na to apodexti ... apla skeftomoun an einai kalitera na prospathiso akoma mia fora me spermatenxisi apla afti tin fora dipli .. kai an dn iparxi alli epilogi na proxoriso me eksosomatiki. to mono p me anisixise pragmatika einai pu mu ipan oti idi einai pollis o xronos prospathiass kai oti megalonotas ta apothemata ton othikon ligostevoun opotan kai afto me vazi ligo se skepsis.

      Είπες τη λέξη κλειδί.. Να αποδεκτει.. Αυτό έχει σημασία, να απιδεκτειτε ότι η απόκτηση παιδιου είναι δυσκολη με το φυσικό τρόπο κ χρειάζεται εξωσωματική.. Έτσι ήταν κ για μένα στην αρχή " Είναι δυνατόν να μη μπορώ φυσιολογικά όπως οι περισσότεροι;".. Στην αρχή μόνο.. Σημασία έχει τι αποτελέσματα κ οχι ο τρόπος!! Προσωπικά κοιτάζω τα κοριτσάκια μου κ είμαι περηφανη για τον αγώνα που έδωσα για να τα αποκτήσω.. 

      Ταπεινή μου γνώμη, αποδεχτείτε ότι χρειάζεστε την βοήθεια της επιστήμης κ προχωρηστε.. Μην σπαταλατε τα χρήματα σας σε άλλες μεθόδους.. Φυσικά οι γιατροί που σας παρακολοτθουν έχουν καλυτερη εικόνα κ γνώση από μένα αλλά παντα παιζει ρόλο και η δικιά σας επιθυμία κ επιλογή.. 

      Φιλικά παντα

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες δεκεμβριου 2021


Recommended Posts

πρίν από 18 λεπτά , Sweetheart12 είπε:

Γέννησες φυσιολογικα ή με καισαρική; Άμα είναι κοντά στο 1000 το μονόκλινο κιόλας είναι καλά. Εγώ έχω τον Αποστολο Μαμοπουλο που είναι καθηγητής στο Ιπποκράτειο ,αλλά πλέον δν κάνει γέννες εκεί. Η αλήθεια είναι ότι επειδή μένω κ Κέντρο με βολεύει περισσότερο έτσι ώστε αν θελήσω κάτι να μπορεί η μητέρα μου να κατεβαίνει κ να μου το φέρνει. Γνωρίζεις ποιον παιδίατρο έχει; Αα μάλιστα δλδ οι μαίες ως προς τον θηλασμό λένε διαφορετικά . Για το μωρό χρειαζόταν να πάρεις ρουχαλάκια δικά σου (εκτός από το φορμάκι εξόδου) ή τα παρείχαν εκεί; 

Όχι όχι για το μωρό τίποτα δεν χρειαζόταν .. μόνο το φορμάκι εξόδου! Εγώ είχα και μια πάνα αγκαλιάς δικη μου για να την παίρνω αγκαλίτσα εγώ κ ο μπαμπασ Της και μα μην ακουμπάει πάνω μου κατευθείαν! Αλλά είναι προαιρετικό! Επίσης μου είχαν ζητήσει καλτσακια και τους είχα δώσει αλλά τα είχα μαζί μου έτσι κ αλλιώς για την έξοδο καθώς ήταν Ιανουάριος! Σε εμάς ήταν η κυρία Εξαδακτυλου  παιδίατρος από την οποία επίσης δεν είχα κάποιο παράπονο!

οσο για τις μαίες και τον θηλασμό , πχ η μια μου έλεγε να φοράω σουτιέν , μετά στην επόμενη βάρδια με έβλεπε η άλλη μαία και μου έλεγε να έχω το στήθος ελεύθερο.. γενικά είχα μπερδευτεί και μάλιστα είχα τρομερό θέμα με τις θηλές μου καθώς είχαν τραυματιστεί από λάθος τοποθέτηση του μωρου και με ταλαιπώρησε πολύ το όλο θέμα.. αν γυρνούσα τον χρόνο πίσω θα διάλεγα να είχα μια μαία να με καθοδηγεί.. έχει μια φοβερή μαία εκεί που λέγεται κυρία Ποπη! Θα μπορούσες να ζητάς μόνο αυτή! Εγώ γέννησα φυσιολογικά το πρώτο..  έμεινα 3 βραδια εκεί δηλαδή!

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 40 λεπτά , Agapakiii είπε:

Όχι όχι για το μωρό τίποτα δεν χρειαζόταν .. μόνο το φορμάκι εξόδου! Εγώ είχα και μια πάνα αγκαλιάς δικη μου για να την παίρνω αγκαλίτσα εγώ κ ο μπαμπασ Της και μα μην ακουμπάει πάνω μου κατευθείαν! Αλλά είναι προαιρετικό! Επίσης μου είχαν ζητήσει καλτσακια και τους είχα δώσει αλλά τα είχα μαζί μου έτσι κ αλλιώς για την έξοδο καθώς ήταν Ιανουάριος! Σε εμάς ήταν η κυρία Εξαδακτυλου  παιδίατρος από την οποία επίσης δεν είχα κάποιο παράπονο!

οσο για τις μαίες και τον θηλασμό , πχ η μια μου έλεγε να φοράω σουτιέν , μετά στην επόμενη βάρδια με έβλεπε η άλλη μαία και μου έλεγε να έχω το στήθος ελεύθερο.. γενικά είχα μπερδευτεί και μάλιστα είχα τρομερό θέμα με τις θηλές μου καθώς είχαν τραυματιστεί από λάθος τοποθέτηση του μωρου και με ταλαιπώρησε πολύ το όλο θέμα.. αν γυρνούσα τον χρόνο πίσω θα διάλεγα να είχα μια μαία να με καθοδηγεί.. έχει μια φοβερή μαία εκεί που λέγεται κυρία Ποπη! Θα μπορούσες να ζητάς μόνο αυτή! Εγώ γέννησα φυσιολογικά το πρώτο..  έμεινα 3 βραδια εκεί δηλαδή!

Τέλεια που δν χρειάζεται ,μη κουβαλάμε κ χίλια δυο πράγματα για το μωρό. Καλά πάνα αγκαλιάς κ γω θα πάρω από μόνη μου κάνα δυο να τις έχω. Πάντως αυτό για το σουτιεν θηλασμού που λες ,το έχω ακούσει κ εγώ οτι γενικα κάποιες μαίες σου λένε να φοράς κ αλλες να είναι ελεύθερο το στήθος . Ναι θα ζητήσω μόνο μια μαία να με συμβουλεύει Γτ όντως σε μπερδεύει επειδή η καθεμία έχει διαφορετική άποψη. Ελπίζω να μην έχω κ γω τραυματισμό με της θήκες Γτ πολύ το φοβάμαι αυτό επειδή έχω πολύ μικρή θηλή κ δν ξέρω αν θα τα καταφέρει το μωρό να την πιάσει καλά . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Sweetheart12 είπε:

Τέλεια που δν χρειάζεται ,μη κουβαλάμε κ χίλια δυο πράγματα για το μωρό. Καλά πάνα αγκαλιάς κ γω θα πάρω από μόνη μου κάνα δυο να τις έχω. Πάντως αυτό για το σουτιεν θηλασμού που λες ,το έχω ακούσει κ εγώ οτι γενικα κάποιες μαίες σου λένε να φοράς κ αλλες να είναι ελεύθερο το στήθος . Ναι θα ζητήσω μόνο μια μαία να με συμβουλεύει Γτ όντως σε μπερδεύει επειδή η καθεμία έχει διαφορετική άποψη. Ελπίζω να μην έχω κ γω τραυματισμό με της θήκες Γτ πολύ το φοβάμαι αυτό επειδή έχω πολύ μικρή θηλή κ δν ξέρω αν θα τα καταφέρει το μωρό να την πιάσει καλά . 

Το παν είναι να γίνει από την αρχή σωστή τοποθέτηση στη θηλή ώστε το μωρό να πιάσει καλά και να μην σε τραυματίσει! 
Άμα γεννήσεις όντως εκεί τελικά , να ζητάς την κυρία Ποπη και θα με θυμηθείς !! Θα σε κατευθύνει τέλεια κ θα πάνε όλα καλά!! 
κ στο λέω εγώ, που είχα την χειρότερη εμπειρία κ πλέον έχω καταλήξει στο ότι δε θα θηλασω αυτήν την φορά..

με σωστή καθοδήγηση θα είναι πολύ εύκολο μην σε αγχώνει! Με το καλό εύχομαι κ οτιδήποτε άλλο χρειαστείς να μας γράψεις , θα χαρούμε να μαθαίνουμε νέα σου!!

  • Μου αρέσει 2

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Agapakiii είπε:

Το παν είναι να γίνει από την αρχή σωστή τοποθέτηση στη θηλή ώστε το μωρό να πιάσει καλά και να μην σε τραυματίσει! 
Άμα γεννήσεις όντως εκεί τελικά , να ζητάς την κυρία Ποπη και θα με θυμηθείς !! Θα σε κατευθύνει τέλεια κ θα πάνε όλα καλά!! 
κ στο λέω εγώ, που είχα την χειρότερη εμπειρία κ πλέον έχω καταλήξει στο ότι δε θα θηλασω αυτήν την φορά..

με σωστή καθοδήγηση θα είναι πολύ εύκολο μην σε αγχώνει! Με το καλό εύχομαι κ οτιδήποτε άλλο χρειαστείς να μας γράψεις , θα χαρούμε να μαθαίνουμε νέα σου!!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Θα το έχω υπόψιν μου να ζητήσω την κυρία Ποπη. Ευχομαι να τα καταφέρω! Με το καλό κ σε σένα Ευχομαι κ να έρθουν όλα όπως τα θες είτε θηλάσεις είτε όχι! Θα σας πω τα νέα μου κ την εμπειρία μου μιας κ θα γεννήσω πρωτη. Όλες μας να έχουμε καλο κ εύκολο τοκετό κ να είναι υγιή τα μωράκια μας !

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Eva n είπε:

Καλημέρααααα! Πολύ καλάααα είμαστε, εσείς πως είστε;; εγω θα πάω να κάνω ένα ραπιντ τεστ γιατί αύριο έχω ραντεβού με τον γιατρό και πλέον για να μπεις στο Έλενα πρέπει να έχεις αρνητικό τεστ. Ελεοοοος!!

Εύα εγώ είχα ραντεβού στο ενδοκρινολογικό του Έλενα σήμερα έτρεχα χθες για ραπίντ και τελικά κανείς δεν ζήτησε ούτε έλεγξε τίποτα. Όλοι έτσι έμπαιναν και γινόταν και χαμός σήμερα. 40 λεπτά στα ταμεία ημουνα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Ydroxoos76 είπε:

Εύα εγώ είχα ραντεβού στο ενδοκρινολογικό του Έλενα σήμερα έτρεχα χθες για ραπίντ και τελικά κανείς δεν ζήτησε ούτε έλεγξε τίποτα. Όλοι έτσι έμπαιναν και γινόταν και χαμός σήμερα. 40 λεπτά στα ταμεία ημουνα

Η αλήθεια είναι ότι το έχω στο μυαλό μου πως δεν θα μου το ζητήσει κανείς για αυτό πήγα και έκανα το δωρεάν και δεν πήγα να πληρώσω. Ο γιατρός μου στο τηλέφωνο έτσι μου είπε ότι δεν αφήνουν να μπεις χωρίς ραπιντ..εγώ πιστεύω μια χαρά θα μπω! Για να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Eva n είπε:

Η αλήθεια είναι ότι το έχω στο μυαλό μου πως δεν θα μου το ζητήσει κανείς για αυτό πήγα και έκανα το δωρεάν και δεν πήγα να πληρώσω. Ο γιατρός μου στο τηλέφωνο έτσι μου είπε ότι δεν αφήνουν να μπεις χωρίς ραπιντ..εγώ πιστεύω μια χαρά θα μπω! Για να δούμε..

Αύριο που θα πας μην τους αναφέρεις καθόλου ότι έχεις κάνει τεστ να δούμε αν θα στο ζητήσουν....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, αυτό που έκανα εγώ και με βόλεψε ειδικά στην αρχή είναι το εξής: τα νυχτικα, τις πιτζάμες και τα σουτιέν θηλασμού τα έπλενα με το απορρυπαντικό του μωρού ώστε να μην έχω θέμα πως θα το ακουμπήσω πάνω μου. Επίσης ειδικά στην αρχή χρησιμοποιούσα το αφρόλουτρο του μωρού για να πλενομαι ώστε να μην υπάρχει θέμα με μυρωδιές από το σώμα μου και αλλεργίες. Τέλος, αντί για ενυδατική χρησιμοποιούσα βαλσαμελαιο που έβαζα και στο δέρμα του μωρού μου αντί για κρέμες. Μου το είχε προτείνει η Παιδιατρος μας για το μωρό και μας ταίριαξε πολύ καλά. Ακόμη και τώρα, την περιοχή του στήθους την πλένω με το δικό της αφρόλουτρο γιατί θηλάζει ακόμα!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Angelinaki είπε:

Κορίτσια, αυτό που έκανα εγώ και με βόλεψε ειδικά στην αρχή είναι το εξής: τα νυχτικα, τις πιτζάμες και τα σουτιέν θηλασμού τα έπλενα με το απορρυπαντικό του μωρού ώστε να μην έχω θέμα πως θα το ακουμπήσω πάνω μου. Επίσης ειδικά στην αρχή χρησιμοποιούσα το αφρόλουτρο του μωρού για να πλενομαι ώστε να μην υπάρχει θέμα με μυρωδιές από το σώμα μου και αλλεργίες. Τέλος, αντί για ενυδατική χρησιμοποιούσα βαλσαμελαιο που έβαζα και στο δέρμα του μωρού μου αντί για κρέμες. Μου το είχε προτείνει η Παιδιατρος μας για το μωρό και μας ταίριαξε πολύ καλά. Ακόμη και τώρα, την περιοχή του στήθους την πλένω με το δικό της αφρόλουτρο γιατί θηλάζει ακόμα!

Ωωω τέλεια συμβουλή

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Ydroxoos76 είπε:

Αύριο που θα πας μην τους αναφέρεις καθόλου ότι έχεις κάνει τεστ να δούμε αν θα στο ζητήσουν....

Όχι δεν θα τους πω. Εσύ όταν μπήκες τους είπες ότι έχεις ραντεβού στον ενδοκρινολόγο και απλά μπήκες;; 

 

πρίν από 12 λεπτά , Angelinaki είπε:

Κορίτσια, αυτό που έκανα εγώ και με βόλεψε ειδικά στην αρχή είναι το εξής: τα νυχτικα, τις πιτζάμες και τα σουτιέν θηλασμού τα έπλενα με το απορρυπαντικό του μωρού ώστε να μην έχω θέμα πως θα το ακουμπήσω πάνω μου. Επίσης ειδικά στην αρχή χρησιμοποιούσα το αφρόλουτρο του μωρού για να πλενομαι ώστε να μην υπάρχει θέμα με μυρωδιές από το σώμα μου και αλλεργίες. Τέλος, αντί για ενυδατική χρησιμοποιούσα βαλσαμελαιο που έβαζα και στο δέρμα του μωρού μου αντί για κρέμες. Μου το είχε προτείνει η Παιδιατρος μας για το μωρό και μας ταίριαξε πολύ καλά. Ακόμη και τώρα, την περιοχή του στήθους την πλένω με το δικό της αφρόλουτρο γιατί θηλάζει ακόμα!

Το είχα σκεφτεί κι εγώ αυτό με το απορυπαντικο και το αφρόλουτρο για τον πρώτο καιρό για να μην έχουν έντονη μυρωδιά τα δικά μου ρούχα. Κρέμες σώματος δεν βάζω ούτως ή άλλως, οπότε μια χαρά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Angelinaki κ εγω με βρεφικό θα έκανα τις πυτζαμες κ τα ρούχα μου!!!Αλλά πολυ ωραια η ιδέα σου να χρησιμοποιησουμε κ αφρόλουτρο βρεφικό!!!

@Sweetheart12 θα ρωτήσω κ εγω για τον σύζυγό!!αν επιτρέπεται μονο στο μονοκλινο αυτο θα κλεισω!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Foux είπε:

@Angelinaki κ εγω με βρεφικό θα έκανα τις πυτζαμες κ τα ρούχα μου!!!Αλλά πολυ ωραια η ιδέα σου να χρησιμοποιησουμε κ αφρόλουτρο βρεφικό!!!

@Sweetheart12 θα ρωτήσω κ εγω για τον σύζυγό!!αν επιτρέπεται μονο στο μονοκλινο αυτο θα κλεισω!!

Έχω την εντύπωση ότι επιτρέπεται μόνο στο μονόκλινο! Και σε προ κοβιντ εποχές πάλι επιτρεπόταν η διαμονή του συζύγου μόνο αν είχες μονόκλινο.. επίσης από την εμπειρία μου θα σου πω, πως αν το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα κ το αντέχετε , είναι καλύτερα στο μονόκλινο από άποψη ότι έχεις το δικό σου μπάνιο μόνο για εσένα οποτε είναι άλλη άνεση κ επίσης ξεκουράζεσαι καλύτερα απολαμβάνοντας το μωράκι σου, καθώς άμα είσαι με άλλη κοπέλα ίσως το μωράκι της να ξυπνάει άλλες ώρες κ να το φέρνουν στο δωμάτιο για θηλασμό ενώ εσυ θες να κοιμηθείς πχ & γενικά η προσωπική μου άποψη είναι πως θα είσαι πιο άνετη μόνη με τον σύζυγο κ το μωράκι σας !!

Εντελώς προσωπική  μου άποψη εννοείται , κάποια άλλη κοπέλα μπορεί να σου πει πως είναι προτιμότερο το δίκλινο.. πάντως τώρα κ λόγω κόβιντ ξέρω πως μόνο σε μοκοκλινα επιτρέπουν συζύγους 

  • Μου αρέσει 2

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelinaki said:

Εμείς εδώ μόνο με αρνητικό ραπιντ μπορείς να μπεις στο νοσοκομείο. Πάντα κάνω πριν πάω!

Στην κόρη μου έχω μια υφασμάτινη τσάντα για τα ψώνια κρεμασμένη στο καλοριφέρ του μπάνιου για τα άπλυτα της. Εκεί θα βαζω και του μπέμπη μας! Δεν είχα χώρο για άλλο καλάθι για άπλυτα και δε μου αρέσει το καλάθι μέσα στο δωμάτιο.

Πολυ καλη ιδεα, οταν δεν εχεις χωρο!Μονο οταν ειναι ανοιγμενο το καλοριφερ ισως υπαρχει θεμα, αλλα μια χαρα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Agapakiii είπε:

Έχω την εντύπωση ότι επιτρέπεται μόνο στο μονόκλινο! Και σε προ κοβιντ εποχές πάλι επιτρεπόταν η διαμονή του συζύγου μόνο αν είχες μονόκλινο.. επίσης από την εμπειρία μου θα σου πω, πως αν το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα κ το αντέχετε , είναι καλύτερα στο μονόκλινο από άποψη ότι έχεις το δικό σου μπάνιο μόνο για εσένα οποτε είναι άλλη άνεση κ επίσης ξεκουράζεσαι καλύτερα απολαμβάνοντας το μωράκι σου, καθώς άμα είσαι με άλλη κοπέλα ίσως το μωράκι της να ξυπνάει άλλες ώρες κ να το φέρνουν στο δωμάτιο για θηλασμό ενώ εσυ θες να κοιμηθείς πχ & γενικά η προσωπική μου άποψη είναι πως θα είσαι πιο άνετη μόνη με τον σύζυγο κ το μωράκι σας !!

Εντελώς προσωπική  μου άποψη εννοείται , κάποια άλλη κοπέλα μπορεί να σου πει πως είναι προτιμότερο το δίκλινο.. πάντως τώρα κ λόγω κόβιντ ξέρω πως μόνο σε μοκοκλινα επιτρέπουν συζύγους 

Αααα μπορεί να μεινει;;Δεν το ήξερα αυτο!!!οταν παρω για πληροφορίες θα ρωτήσω!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Foux είπε:

Αααα μπορεί να μεινει;;Δεν το ήξερα αυτο!!!οταν παρω για πληροφορίες θα ρωτήσω!!

Ναό στο μονόκλινο μπορεί αλλά τώρα λόγω κοβιντ σου λένε πως άμα θέλει να μείνει μπαίνετε μαζί κ φεύγετε μαζί.. πρέπει να είναι συνέχεια μέσα δεν μπορεί να βγαίνει κ ν μπαίνει! Να ρωτήσεις θα σε ενημερώσουν κ από εκεί για σίγουρα :)

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...