Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

2η καισαρική: σε ποια εβδομάδα;


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Θα ήθελα την εμπειρία σας καθώς έχω αγχωθει. Περιμένω να φέρω το δεύτερο παιδί μου σε λίγες μέρες , και θα γεννήσω με καισαρική. Όπως και στην πρώτη, καθώς ο γιατρός δεν αναλαμβανε v-back. Μετά από πολλές φορές που τον ρώτησα ποτέ θα μπούμε για καισαρική, η απάντηση του είναι 10 με 12 μέρες πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού. Που σημαίνει ότι θα είμαι 38 κ 2 με 38 με 4 εβδομάδων. Θέλω πολύ να περιμένουμε κι άλλο κ να είμαστε όσο πιο κοντά στην Πητ γιατί φοβάμαι ότι μπορεί να υπάρξει επιπλοκη με το μωρό κ το αναπνευστικό του, κ γιατί η κάθε μέρα είναι κέρδος για το μωρό, αλλά εκείνος επιμένει σε αυτό το χρονικό περιθώριο λέγοντας πως ο ίδιος θα κρίνει , κ πως αν περιμένω περιμένουμε περισσότερο υπάρχει ο κίνδυνος να με πιάσουν οι πόνοι ξαφνικά.. ενώ όταν του έλεγα να κάνει με φυσιολογικό μου έλεγε πως είναι πολύ δύσκολο καθότι στην πρώτη εγκυμοσύνη μου ο τράχηλος παρά την πρόκληση έμενε κλειστός κ δεν έκανα διαστολή.... Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα αλλαξω γιατρό μετσ την γέννα για πολλούς λόγους. Τώρα το μόνο που με νοιάζει είναι να γεννηθεί καλά το μωρό μου . Εσείς σε ποια εβδομάδα κάνατε την δεύτερη καισαρική;


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Alex1989 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Θα ήθελα την εμπειρία σας καθώς έχω αγχωθει. Περιμένω να φέρω το δεύτερο παιδί μου σε λίγες μέρες , και θα γεννήσω με καισαρική. Όπως και στην πρώτη, καθώς ο γιατρός δεν αναλαμβανε v-back. Μετά από πολλές φορές που τον ρώτησα ποτέ θα μπούμε για καισαρική, η απάντηση του είναι 10 με 12 μέρες πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού. Που σημαίνει ότι θα είμαι 38 κ 2 με 38 με 4 εβδομάδων. Θέλω πολύ να περιμένουμε κι άλλο κ να είμαστε όσο πιο κοντά στην Πητ γιατί φοβάμαι ότι μπορεί να υπάρξει επιπλοκη με το μωρό κ το αναπνευστικό του, κ γιατί η κάθε μέρα είναι κέρδος για το μωρό, αλλά εκείνος επιμένει σε αυτό το χρονικό περιθώριο λέγοντας πως ο ίδιος θα κρίνει , κ πως αν περιμένω περιμένουμε περισσότερο υπάρχει ο κίνδυνος να με πιάσουν οι πόνοι ξαφνικά.. ενώ όταν του έλεγα να κάνει με φυσιολογικό μου έλεγε πως είναι πολύ δύσκολο καθότι στην πρώτη εγκυμοσύνη μου ο τράχηλος παρά την πρόκληση έμενε κλειστός κ δεν έκανα διαστολή.... Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα αλλαξω γιατρό μετσ την γέννα για πολλούς λόγους. Τώρα το μόνο που με νοιάζει είναι να γεννηθεί καλά το μωρό μου . Εσείς σε ποια εβδομάδα κάνατε την δεύτερη καισαρική;

Genika tis programatismenes kaisarikes tis kanoun ekei apo 37 mexri 38 k oxi parapano gia ayton ton logo pou sou eipe o giatros.  

An kaneis eneseis kortizonis den exei thema to moro min anxonese 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Alex1989 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Θα ήθελα την εμπειρία σας καθώς έχω αγχωθει. Περιμένω να φέρω το δεύτερο παιδί μου σε λίγες μέρες , και θα γεννήσω με καισαρική. Όπως και στην πρώτη, καθώς ο γιατρός δεν αναλαμβανε v-back. Μετά από πολλές φορές που τον ρώτησα ποτέ θα μπούμε για καισαρική, η απάντηση του είναι 10 με 12 μέρες πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού. Που σημαίνει ότι θα είμαι 38 κ 2 με 38 με 4 εβδομάδων. Θέλω πολύ να περιμένουμε κι άλλο κ να είμαστε όσο πιο κοντά στην Πητ γιατί φοβάμαι ότι μπορεί να υπάρξει επιπλοκη με το μωρό κ το αναπνευστικό του, κ γιατί η κάθε μέρα είναι κέρδος για το μωρό, αλλά εκείνος επιμένει σε αυτό το χρονικό περιθώριο λέγοντας πως ο ίδιος θα κρίνει , κ πως αν περιμένω περιμένουμε περισσότερο υπάρχει ο κίνδυνος να με πιάσουν οι πόνοι ξαφνικά.. ενώ όταν του έλεγα να κάνει με φυσιολογικό μου έλεγε πως είναι πολύ δύσκολο καθότι στην πρώτη εγκυμοσύνη μου ο τράχηλος παρά την πρόκληση έμενε κλειστός κ δεν έκανα διαστολή.... Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα αλλαξω γιατρό μετσ την γέννα για πολλούς λόγους. Τώρα το μόνο που με νοιάζει είναι να γεννηθεί καλά το μωρό μου . Εσείς σε ποια εβδομάδα κάνατε την δεύτερη καισαρική;

Με το καλο το μωρακι σου! 

Την δευτερη καισαρικη την εκανα 39+2,μονος ο γιατρος με εβαλε για τοτε

Αλλα κ στις 38να κανεις δ νομιζω οτι θα υπαρξει θεμα. 38+2εκανα την πρωτη(προκληση που δ επιασε), ειχα κανει κ κορτιζονες κ ηταν ολα μια χαρα

Δυστυχως, οτι εμπειριες να εχει μια αλλη γυναικα, πρεπει να εμπιστευτεις τον γιατρο που σε παρακολουθει. Τα λεει λιγο περιεργα

Αλλιως βρισκεις τωρα αλλον. Τι πιο απλο ειδικα με προγραμματισμενη καισαρικη

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια. Ναι το ξέρω ότι  τα λέει περίεργα και γενικά τώρα στα τελευταία έχω στραβωσει πολύ μαζί του, έψαξα για άλλον γιατρό αλλά δεν τα κατάφερα το μέρος που ζω δεν έχει κ πολλές επιλογές. Προφανώς και δεν θέλει να με πιάσουν πόνοι νωρίτερα και για αυτό δεν θέλει να περιμένει άλλο , να μην του χαλάσω κ τον προγραμματισμό του.  Δεν μου έχει αναφέρει τίποτα για ενέσεις κορτιζόνης. Σε ποια εβδομάδα γίνονται; 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο για τον φοβο σου. κ εγω τον εχω..παρα τις ενεσεις γεννησα 38κ4 κ το παιδι νοσηλευτηκε με ταχυπνοια στη μενν μια βδομαδα...μακαρι να μπορεσεις να το τρεναρεις οσο γινεται...καθε μερα στην κοιλια ειναι οφελος για το εμβρυο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Pagotoula είπε:

Εχεις δικιο για τον φοβο σου. κ εγω τον εχω..παρα τις ενεσεις γεννησα 38κ4 κ το παιδι νοσηλευτηκε με ταχυπνοια στη μενν μια βδομαδα...μακαρι να μπορεσεις να το τρεναρεις οσο γινεται...καθε μερα στην κοιλια ειναι οφελος για το εμβρυο.

Σε ποια εβδομάδα έκανες τις ενέσεις;


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Alex1989 είπε:

Σε ποια εβδομάδα έκανες τις ενέσεις;

αν θυμαμαι η 2η δοση ηταν 36η ή 37η...η 1η ηταν πιο πριν...νομιζω 31η..εμεις φοβομασταν λογω επιπωματικου πλακουντα κ θελαμε να μαστε καλυμμενοι σεπεριπτωση προωροτητας. αλλα τελικα κ παροτι φτασαμε 38κ4, δεν βοηθησαν την μικρη μου κ χρειαστηκε νοσηλεια λογω αναπνευστικης δυσχερειας.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alex1989 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα το συζητήσω μαζί του στο επόμενο ραντεβού. Αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα. Θα είμαι 36+ εβδομάδων τοτε

Εχοντας κανει μια καισαρική στις 38+2 θα με φόβιζε πολυ περισσότερο να αρχίσει ο τοκετός με ενα γιατρο που δεν αναλαμβάνει v back παρά να γεννηθεί το μωράκι μου λιγο πιο νωρίς και να χρειαστεί ακομα και νοσηλεία. Η έναρξη τοκετού απο γυναίκα που εχει κανει ήδη καισαρική ειναι μεγάλο ρίσκο κι αυτο το γράφω έχοντας κανει συζητήσεις με μαια. Το γράφω με την λογική οτι δεν το εχω συζητησει με γιατρο που θα ηθελε να προβάλει τα δικά του θελω.

  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


To vbac σύμφωνα με τον Παγκόσμιο οργανισμό υγείας αποτελεί μία ασφαλή επιλογή και μάλιστα θα πρέπει να προτείνεται στη γυναίκα (με τα όποια ωφέλη και ρίσκα του όπως συμβαίνει και στην επαναληπτική καισαρική) και η ίδια να αποφασίζει τι θα κάνει τελικά (εάν όλα βαίνουν καλώς εννοείται και δεν υπάρχουν επιπλοκές στην κύηση)

Το γιατί "δεν επιτρέπεται" στην Ελλάδα είναι μεγάλη συζήτηση και σίγουρα δεν έχει σχέση με την ασφάλεια. 

Η χώρα μας έχει το μεγαλύτερο ποσοστό καισαρικών παγκοσμίως μαζί με τη Βραζιλία.

Παραδόξως, δεν έχουμε ιδιαίτερα χαμηλά ποσοστά μητρικής και εμβρυικής θνησιγένειας.. 

Οι περισσότερες καισαρικές πλέον προγραμματίζονται στις 39 εβδομάδες, όπου το μωρό θεωρείται πλέον τελειόμηνο.

Προσωπικά δε θα με προβλημάτιζε καθόλου το να αλλάξω γιατρό η έστω να πάρω δεύτερη και τρίτη γνώμη από΄γιατρό που υποστηρίζει τον φυσιολογικό τοκετό (ακόμη και αν κάνεις καισαρική προγραμματισμένη). Γιατρός μου είναι όχι φίλος μου. 

 

 

  • Μου αρέσει 7

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Οχι πριν τις 38 βδομάδες!! Μα για ποιο λογω να γεννήσει καποια στις 37 που διάβασα παραπανω αν ολα πηγαίνουν καλα; και πόνοι μα σε πιασουν απλα πας για επείγουσα καισαρική. Πονοι μπορει να μας πιάσουν και στις 36 βδ.

Το 2ο παιδι μου το γεννησα 38 και παρ ολα αυτα μπήκε μενν λογω ταχυπνοιας και ο εμβρυολογος μου ελεγε: Να πας στις 39 βδ γιατι πλεον ολες οι έρευνες δειχνουν στατιστικά, πως πριν τις 39 , πολλα νεογνα(ειδικα αγορια) παρουσιάζουν αναπνευστικά θέματα. Δεν τον ακουσα και μπηκαμε 3 μερες ΜΕΝΝ.

Το 3ο μου ομως το γεννησα 39+2 και ολα πηγαν μια χαρά.

Τώρα 4ο αν ολα πάνε καλα, θα το πάω σιγουρα μετα τις 39 βδ. 

Ενεσεις κορτιζονης δεν εκανα σε κανένα.

  • Μου αρέσει 3

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και γω δεύτερη εγκυμοσυνη πάρα τα 12 χρόνια διαφορά ο γιατρός επέμενε καισαρικη:angry::angry:. Στις 38 και 4 μπήκα προγραμματισμένη και πριν 2 μέρες μου χε κάνει τις ενέσεις κορτιζόνης να ναι σίγουρος.. Ακριβώς τα ίδια επιχειρήματα μου χε πει και μένα... Ήταν κλάσομπανιερας.. Μην με πιάσουν πόνοι, μην έχω συσπάσεις.. Στο μόνο δίκιο που είχε ήταν ότι ήμουν μακριά από μαιευτήριο.. Ούτε διαστολή είχα, ούτε συσπάσεις και το μωρό ήταν ψηλά.. Τέλος πάντων όλα καλά πήγαν εντέλει.. Υγεία πάνω απ όλα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Το θέμα είναι ότι σε αυτή την εγκυμοσύνη τώρα στο τέλος απογοητεύτηκα πολύ με τον γιατρό μου κ έχω ξενερώσει απίστευτα μαζί του, εδώ που μένω δεν έχω πολλές επιλογές από γιατρους. Έκανα απόπειρα να αλλάξω γιατρό πριν μισό μήνα αλλά δεν τα κατάφερα.μεσολαβησα σε έναν γιατρό στο δημόσιο νοσοκομείο να με αναλάβει κ μου έριξε άκυρο ξέρετε για ποιον λόγο ; Επειδή πριν λίγο καιρό πριν μπει στο νοσοκομείο ήταν Βοηθός του τώρα γιατρού μου στην κλινική...κ δεν θέλει λέει να μπει στη μέση...  Κ η αλήθεια είναι ότι διστάζω να γεννήσω στην εφημερία  χωρίς να με έχει παρακολουθήσει κανείς ξανά στο νοσοκομείο πιο πριν. Νομίζω πως εδώ που είμαι δεν έχω περιθώρια να κάνω κάτι, δεν νιώθω καλά με  τον γιατρό μου αλλά ανυπομονώ να γεννήσω κ να μην τον ξαναδώ.ς έχει χαλάσει πολύ ο τρόπος του κ όσο σκέφτομαι ότι θα τον πληρώσω κιόλαςβενα σωρό λεφτά , τρελενομαι...


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...