Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Σκαμπανεβασματα ψυχολογίας


Recommended Posts

Θέλω να μοιραστώ τις ανησυχίες μου με τα κορίτσια που είχαν θέμα υπογονιμοτητας. Επειτα από σχεδόν 2μιση έτη υπογονιμοτητας και χωρίς να έχει βρεθεί τίποτα σε όλες τις εξετάσεις που κάναμε με το συζυγο(πολύ ψαγμένες, όχι μόνο τις τυπικές) προχωρήσαμε σε εξωσωματική. Τωρα έχουμε κατεψυγμένα 3 έμβρυα εδώ και 2 μήνες και περιμένουμε βάση παρακολουθησεων την κατάλληλη στιγμή να εμφυτεύσουμε. Στην αρχή ήμουν πολύ χαρούμενη κ αισιόδοξη, όμως όσο περνάει ο καιρός με προβληματίζει η ψυχολογία μου.. Ενώ συναντάω συχνά 2 φίλες μου που έχουν μωράκια και χαίρομαι κ ασχολούμαι πολύ με τα νινακια τους, αντί να σκέφτομαι ποτε θα κάνω κι εγώ και αλλα τέτοια, μου βγαίνει μια απάθεια, μια αδιαφορία όσον αφορά το πότε θα πάρω αγκαλιά δικό μου μωρό και νιώθω βαθιά μέσα μου ότι αυτο ειναι αντίδραση από το φόβο μου ότι δε θα κάνω ποτέ παιδί... Είναι φυσιολογική η αντίδραση μου βρε κορίτσια; Έχω αρχίσει να σκέφτομαι μέχρι κι ότι από ένστικτο αντιδρώ έτσι για να μην πληγωθω επειδή πιστεύω μέσα μου ότι δε θα κάνω ποτέ παιδί...Οσες εντέλει κάνατε μωράκια είχατε τέτοιες φάσεις ή πάω να τρελαθω;;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Ευη, εγώ μετά απο 2 αποτυχημένες εξωσωματικές, ενω στην αρχή είχα πολύ ενθουσιασμό, τώρα μου έχει βγει μια απάθεια και δεν κάνω καθόλου όνειρα η κουβέντες πχ αν κάνουμε μωρό θα ειναι έτσι κ θα κάνουμε αυτό... Ίσως είναι αντίδραση να προστατέψουμε τον εαυτό μας σε περίπτωση επόμενου αρνητικού αποτελεσματος ή στην πολύ μικρή πιθανότητα οτι δεν θα καταφέρουμε ποτέ να κάνουμε μωρό. 

Παρόλα αυτά εγω συνεχίζω τις προσπάθειες και δεν σταματώ να προσεύχομαι 

Εσυ τώρα ξεκινάς σου εύχομαι καλή επιτυχία, θετική σκέψη, θέλει γερό στομάχι αυτός ο δρόμος! 

Ποσό χρόνων εισαι; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

Καλημέρα Ευη, εγώ μετά απο 2 αποτυχημένες εξωσωματικές, ενω στην αρχή είχα πολύ ενθουσιασμό, τώρα μου έχει βγει μια απάθεια και δεν κάνω καθόλου όνειρα η κουβέντες πχ αν κάνουμε μωρό θα ειναι έτσι κ θα κάνουμε αυτό... Ίσως είναι αντίδραση να προστατέψουμε τον εαυτό μας σε περίπτωση επόμενου αρνητικού αποτελεσματος ή στην πολύ μικρή πιθανότητα οτι δεν θα καταφέρουμε ποτέ να κάνουμε μωρό. 

Παρόλα αυτά εγω συνεχίζω τις προσπάθειες και δεν σταματώ να προσεύχομαι 

Εσυ τώρα ξεκινάς σου εύχομαι καλή επιτυχία, θετική σκέψη, θέλει γερό στομάχι αυτός ο δρόμος! 

Ποσό χρόνων εισαι; 

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου! Είναι λογικό λοιπόν από ότι φαίνεται να το απωθούμε για να μην απογοητευτουμε... Είμαι κοντά στα 30 αλλά δε θέλω να λαμβάνουν οι γύρω μου υπόψη τους την ηλικία κ να μου λένε συνέχεια μα είσαι τόσο νέα κ τέτοια γιατί νιώθω ότι δεν καταλαβαίνουν καθόλου το τι περνάμε όσες μπαίνουμε σε διαδικασια εξωσωματικής κ δε με βοηθάει καθόλου αυτή η κουβέντα... Σου εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου να πάνε όλα καλά στο τέλος!! 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Ευη 2 είπε:

Θέλω να μοιραστώ τις ανησυχίες μου με τα κορίτσια που είχαν θέμα υπογονιμοτητας. Επειτα από σχεδόν 2μιση έτη υπογονιμοτητας και χωρίς να έχει βρεθεί τίποτα σε όλες τις εξετάσεις που κάναμε με το συζυγο(πολύ ψαγμένες, όχι μόνο τις τυπικές) προχωρήσαμε σε εξωσωματική. Τωρα έχουμε κατεψυγμένα 3 έμβρυα εδώ και 2 μήνες και περιμένουμε βάση παρακολουθησεων την κατάλληλη στιγμή να εμφυτεύσουμε. Στην αρχή ήμουν πολύ χαρούμενη κ αισιόδοξη, όμως όσο περνάει ο καιρός με προβληματίζει η ψυχολογία μου.. Ενώ συναντάω συχνά 2 φίλες μου που έχουν μωράκια και χαίρομαι κ ασχολούμαι πολύ με τα νινακια τους, αντί να σκέφτομαι ποτε θα κάνω κι εγώ και αλλα τέτοια, μου βγαίνει μια απάθεια, μια αδιαφορία όσον αφορά το πότε θα πάρω αγκαλιά δικό μου μωρό και νιώθω βαθιά μέσα μου ότι αυτο ειναι αντίδραση από το φόβο μου ότι δε θα κάνω ποτέ παιδί... Είναι φυσιολογική η αντίδραση μου βρε κορίτσια; Έχω αρχίσει να σκέφτομαι μέχρι κι ότι από ένστικτο αντιδρώ έτσι για να μην πληγωθω επειδή πιστεύω μέσα μου ότι δε θα κάνω ποτέ παιδί...Οσες εντέλει κάνατε μωράκια είχατε τέτοιες φάσεις ή πάω να τρελαθω;;; 

Πριν κάνουμε παιδί με εξωσωματική μας είδε από το κέντρο ψυχολόγος για να μας δώσει το οκ να προχωρήσουμε κ της εξέθεσα παρόμοιες ανησυχίες κ αμφιβολίες. Κ μου είπε ότι αυτό είναι το φυσιολογικό. Το μη φυσιολογικό κ που δεν ενδείκνυται ώστε να κάνουν παιδί δύο άνθρωποι είναι να τους γίνει εμμονή κ μόνος λόγος ύπαρξης αυτοσκοπός κτλ. 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

Δίκιο έχεις, αλλα για τον κόσμο της εξωσωματικης η Ηλικία σου είναι πολυ καλή!!! Και όλα θα πάνε καλά!!! 

Ευχαριστώ πάρα πολύ, μακάρι!! Εύχομαι και σε εσενα τα καλύτερα! Έχουμε πίστη! 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Πριν κάνουμε παιδί με εξωσωματική μας είδε από το κέντρο ψυχολόγος για να μας δώσει το οκ να προχωρήσουμε κ της εξέθεσα παρόμοιες ανησυχίες κ αμφιβολίες. Κ μου είπε ότι αυτό είναι το φυσιολογικό. Το μη φυσιολογικό κ που δεν ενδείκνυται ώστε να κάνουν παιδί δύο άνθρωποι είναι να τους γίνει εμμονή κ μόνος λόγος ύπαρξης αυτοσκοπός κτλ. 

Να πω την αλήθεια έχω περάσει κι από τη φάση της εμμονής κ του αυτοσκοπου, αλλά τώρα πια καμία σχέση. Ίσα ίσα μου γύρισε τόσο απότομα και τόσο στο άλλο άκρο που άρχισα να λέω δεν μπορεί, από ένστικτο τα κάνω όλα αυτά, γιατί θέλω υποσυνείδητα να προστατευτω επειδή μπορεί να μην κάνω ποτέ παιδί!!!Αγχωθηκα ότι μπορεί κ να μην είναι φυσιολογική η τόση απάθεια... 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ευη 2 είπε:

Να πω την αλήθεια έχω περάσει κι από τη φάση της εμμονής κ του αυτοσκοπου, αλλά τώρα πια καμία σχέση. Ίσα ίσα μου γύρισε τόσο απότομα και τόσο στο άλλο άκρο που άρχισα να λέω δεν μπορεί, από ένστικτο τα κάνω όλα αυτά, γιατί θέλω υποσυνείδητα να προστατευτω επειδή μπορεί να μην κάνω ποτέ παιδί!!!Αγχωθηκα ότι μπορεί κ να μην είναι φυσιολογική η τόση απάθεια... 

Ε λογικό είναι να μας βγαίνουν άμυνες. Κεγω δεν έδειχνα κανένα ενδιαφέρον προς άλλα παιδιά, τώρα όλα τα παρατηρώ. Άσε που δεν είχα κ ευαισθησίες.απο τότε που έμεινα έγκυος άρχισα να σκέφτομαι όλα τα παιδάκια του κόσμου. Ειδικά τα αδύναμα χωρίς γονείς κτλ.

Να μην αγχώνεσαι,να σκέφτεσαι ότι δεν ήρθε το τέλος του κόσμου αν δεν κάνεις παιδί ,ίσα ίσα να κοιτάξεις να περνάς καλά γιατί όταν θα έρθει το μωρό τέρμα οι πολλές πολλές ελευθερίες.κ ότι ήθελε ας γίνει!!!

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...