Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Κοντός τράχηλος;


Recommended Posts

Κορίτσια για άλλη μια φορά ανοίγω θέμα..νομίζω οτι στο τέλος δεν θα τα καταφέρω με την εγκυμοσύνη μου ισως φταιει η ψυχολογια μου για ολα.Οταν ημουν στην 19 εβδομαδα ο τραχηλος μου απο 39 πηγε 33χιλιοστα.Μου ειπε ο γιατρος να προσεχω κ τα κλασικα.Για μενα η ξεκουραση ειναι πολυτελεια με ηδη ενα παιδι 4χρονων!!Υπαρχει περιπτωση να μεινει σταθερος στα 33 χιλιοστα η θα μειωνεται τοσο γρηγορα;Διαβαζω παλι για προωρο τοκετο για περιδεση κτλ…εχετε καμια εμπειρια εσεις;;Μου χουν βγει ξινες οι διακοπες φοβαμαι μην κουραστω λιγο παραπανω κ παθω τιποτα παλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στην αυχενική διαφάνεια είχα 2,9 τράχηλο και παρέμεινε σταθερός μέχρι και τώρα που είναι να γεννήσω. Δεν λέει κάτι που μειώθηκε για λίγο, μπορεί να μείνει απόλυτα σταθερός μετά, απλά να τον παρακολουθείτε… να το έχεις πάντα στο νου σου!


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Liakada είπε:

Στην αυχενική διαφάνεια είχα 2,9 τράχηλο και παρέμεινε σταθερός μέχρι και τώρα που είναι να γεννήσω. Δεν λέει κάτι που μειώθηκε για λίγο, μπορεί να μείνει απόλυτα σταθερός μετά, απλά να τον παρακολουθείτε… να το έχεις πάντα στο νου σου!

Και τι σου λεει ο γιατρος σου;Ξεκουραση απλα η σου εδωσε και χαπι;βγαινεις περπατας κανεις δουλειες;με το καλο κ μ εναν πονο σου ευχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε πει να προσέχω, έπαιρνα για ένα διάστημα προγεστερονη και μετά τπτ. Έκανα και δουλειές και περπατούσα αλλά χαλαρά πάντα. Μου ξαναέδωσε λίγη προγεστερονη 32-34 εβδομάδα και έτσι φθάσαμε ως εδώ! Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά, απλά να το παρακολουθείτε! Και κάθε φορά που θα πας να του το υπενθυμίζεις γιατί αυτοί ξεχνάνε.


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Μου είχε πει να προσέχω, έπαιρνα για ένα διάστημα προγεστερονη και μετά τπτ. Έκανα και δουλειές και περπατούσα αλλά χαλαρά πάντα. Μου ξαναέδωσε λίγη προγεστερονη 32-34 εβδομάδα και έτσι φθάσαμε ως εδώ! Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά, απλά να το παρακολουθείτε! Και κάθε φορά που θα πας να του το υπενθυμίζεις γιατί αυτοί ξεχνάνε.

Ναι το ξέρω οτι γενικά ξεχνάνε ευτυχώς εμένα μου τον μετράει κάθε φορά που παω.Εγω προς το παρον δεν παίρνω προγεστερονη έπαιρνα το πρώτο 3μηνο μέχρι την αυχενική.Διαβάζω και για μαγνήσιο αλλά ουτε μαγνήσιο μου είπε να πάρω.Τώρα περιμένω τέλος του μήνα τη β´επιπέδου να δούμε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Καλησπέρα κορίτσια! έχω παρόμοια εμπειρία εμένα την 13 w ο τράχηλος μου ήταν 2.5 και έκανα περίδεση τώρα είμαι στην 23w και είναι γύρω στα 3.. αυτό έχει να κάνει ανάλογα με τον γιατρό,και εγώ δεν ήθελα να το ρισκάρω έτσι νιώθω πιο ασφαλής

Link to comment
Share on other sites

On 13/8/2021 at 5:49 ΜΜ, Mkp2020 είπε:

Κορίτσια για άλλη μια φορά ανοίγω θέμα..νομίζω οτι στο τέλος δεν θα τα καταφέρω με την εγκυμοσύνη μου ισως φταιει η ψυχολογια μου για ολα.Οταν ημουν στην 19 εβδομαδα ο τραχηλος μου απο 39 πηγε 33χιλιοστα.Μου ειπε ο γιατρος να προσεχω κ τα κλασικα.Για μενα η ξεκουραση ειναι πολυτελεια με ηδη ενα παιδι 4χρονων!!Υπαρχει περιπτωση να μεινει σταθερος στα 33 χιλιοστα η θα μειωνεται τοσο γρηγορα;Διαβαζω παλι για προωρο τοκετο για περιδεση κτλ…εχετε καμια εμπειρια εσεις;;Μου χουν βγει ξινες οι διακοπες φοβαμαι μην κουραστω λιγο παραπανω κ παθω τιποτα παλι.

Θεωρώ ότι ο τράχηλος σου είναι μια χαρά!! Προσπάθησε να μη σηκώνεις βάρη,να μην περπατάς πολύ!! Μπορεί να σου γράψει προγεστερονη και μαγνήσιο,να το πας συντηρητικά!!! Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη β επιπέδου είχα 2,7 σε 2 βδομαδες πήγε 3,2(φαινομενική αυξηση) και σε άλλες 2 πήγε 1,7 όπου κάναμε περιδεση . Όλα πήγαν καλά,γέννησα στον μήνα μου φυσικά! 

Σ αυτη την εγκυμοσύνη είχα 2,8 από την αυχενική!! Κάναμε περιδεση από τωρα γιατι το ιστορικό μου έδειξε ότι κάνει απότομες μειώσεις! Και έτσι νιώθω και πιο ανετα!! 

Σε κάθε περίπτωση μην αγχώνεσαι! Απλά προσπάθησε να μειώσεις όσο μπορείς την κούραση και να του πεις συχνότερη παρακολούθηση και βοήθεια με χαπια!! Αν και το ξαναλέω, ο τράχηλος σου είναι πολύ καλός!!

Link to comment
Share on other sites

On 13/8/2021 at 5:49 ΜΜ, Mkp2020 είπε:

Κορίτσια για άλλη μια φορά ανοίγω θέμα..νομίζω οτι στο τέλος δεν θα τα καταφέρω με την εγκυμοσύνη μου ισως φταιει η ψυχολογια μου για ολα.Οταν ημουν στην 19 εβδομαδα ο τραχηλος μου απο 39 πηγε 33χιλιοστα.Μου ειπε ο γιατρος να προσεχω κ τα κλασικα.Για μενα η ξεκουραση ειναι πολυτελεια με ηδη ενα παιδι 4χρονων!!Υπαρχει περιπτωση να μεινει σταθερος στα 33 χιλιοστα η θα μειωνεται τοσο γρηγορα;Διαβαζω παλι για προωρο τοκετο για περιδεση κτλ…εχετε καμια εμπειρια εσεις;;Μου χουν βγει ξινες οι διακοπες φοβαμαι μην κουραστω λιγο παραπανω κ παθω τιποτα παλι.

Μια χαρά θα πάει κορίτσι μου και εμένα μια τον μετρούσαν 2,8 μια 3,5 ανάλογα με την στάση που γίνονταν ο υπέρηχος κ την πιθανή σύσπαση που έκανε η μήτρα κατά καιρούς πάνω στην εξέταση..ξεκίνησα με 4,5 και μειώθηκε πολύ μέσα σε έναν μήνα έμεινε όμως ψιλοσταθερος μετά στο 3 περίπου..μόνο επαφές δεν είχα κ βάρη δεν κουβαλούσα..όλα καλά θα πάνε και μια χαρά θα το γεννήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 Καλημέρα κορίτσια,

Χτες έκανα κ εγώ περιδεση ο γιατρός μου είπε να συνεχίσω τη ζιναντολ μέχρι να τελειώσει το κουτί.

Παίρνετε ουλτραλεβουρ κάτι για να μην βγάλετε μυκητες?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ele1 είπε:

 Καλημέρα κορίτσια,

Χτες έκανα κ εγώ περιδεση ο γιατρός μου είπε να συνεχίσω τη ζιναντολ μέχρι να τελειώσει το κουτί.

Παίρνετε ουλτραλεβουρ κάτι για να μην βγάλετε μυκητες?

Καλησπέρα...και εγώ έκανα περίδεση την 13w τώρα διανύω την 23w εγώ είμαι στο κρεβάτι ξάπλα και σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα και για να ξεπιαστω λίγο! εγώ παίρνω αντιβίωση κάθε μήνα λίγες μέρες άσχετα αν βγει η καλλιέργεια αρνητική γτ υπάρχουν μου είπε μικρόβια πού μπορεί να μην τα δείξει η εξέταση.. προβιοτικα μου είπε να μην πάρω καθόλου γτ η zinadol δεν κάνει μύκητες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Lilak90 είπε:

Καλησπέρα...και εγώ έκανα περίδεση την 13w τώρα διανύω την 23w εγώ είμαι στο κρεβάτι ξάπλα και σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα και για να ξεπιαστω λίγο! εγώ παίρνω αντιβίωση κάθε μήνα λίγες μέρες άσχετα αν βγει η καλλιέργεια αρνητική γτ υπάρχουν μου είπε μικρόβια πού μπορεί να μην τα δείξει η εξέταση.. προβιοτικα μου είπε να μην πάρω καθόλου γτ η zinadol δεν κάνει μύκητες

Από τις 13 βδομαδες είσαι ξαπλα?ούτε καναπε ούτε καθιστή?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ele1 είπε:

Από τις 13 βδομαδες είσαι ξαπλα?ούτε καναπε ούτε καθιστή?

Ναι προσέχω πολύ.. στο μπάνιο μονο άντε να κάνω και κανένα καφέ να πιω και να πάω στον για αυτές είναι οι δραστηριότητες μου..ο δικός σου τι σού έχει πει?

πρίν από 17 λεπτά , Polly1 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Κι εγώ έκανα περίδεση 13η εβδομάδα! Αντιβίωση πήρα τις 10 πρώτες μέρες! Από περιορισμούς,  όχι σκάλες, όχι βάρη,όχι πολύ περπάτημα,οχι επαφές! 

Τα ίδια απλά εγώ είμαι ξάπλα για πιο ασφάλεια..εσύ έχεις γεννήσει η είσαι μέλλουσα μανούλα? πόσο ήταν τράχηλος σου όταν έκανες την περίδεση?εγώ έχω και χαμηλό πλακούντα και φοβάμαι και για αυτό πολύ γτ διαβάζω διάφορα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...