Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Κοντός τράχηλος;


Recommended Posts

ΤΕΛΕΙΑ τελειώνεις οπου να ναι..Καλά και γω,ο τραχηλος μια χαρα...την επόμενη βδομάδα  εχω β επιπέδου!Συνεχίζεις την ξαπλα ή είσαι πιο χαλαρή τωρα?!

1 hour ago, Lilak90 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου.. ευτυχώς είμαι καλά πρίν ένα μήνα που τον μετρήσαμε ήταν σταθερός..θα τον ξανά δούμε σε λίγες μέρες...ναι τώρα είμαι 31w αρχίζω σιγά σιγά και μετράω αντίστροφα!! εσύ πες μου τα νέα σού

ΤΕΛΕΙΑ τελειώνεις οπου να ναι..Καλά και γω,ο τραχηλος μια χαρα...την επόμενη βδομάδα  εχω β επιπέδου!Συνεχίζεις την ξαπλα ή είσαι πιο χαλαρή τωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Ele1 είπε:

ΤΕΛΕΙΑ τελειώνεις οπου να ναι..Καλά και γω,ο τραχηλος μια χαρα...την επόμενη βδομάδα  εχω β επιπέδου!Συνεχίζεις την ξαπλα ή είσαι πιο χαλαρή τωρα?!

ΤΕΛΕΙΑ τελειώνεις οπου να ναι..Καλά και γω,ο τραχηλος μια χαρα...την επόμενη βδομάδα  εχω β επιπέδου!Συνεχίζεις την ξαπλα ή είσαι πιο χαλαρή τωρα

Ήμουν πιο χαλαρή,μην φανταστείς βέβαια υπερβολές κανένα καφέ σηκωνομουν να κάνω και λίγο να περπατήσω μέσα στο σπίτι για να μήν πάθω καμία θρόμβωση ..αλλά μου είπε από τώρα και για 3 εβδομάδες να είμαι προσεκτική για να μπω στην 34w και να χαλαρώσουμε... τέλεια χαίρομαι που είσαι καλά καί θα πάνε όλα καλά είμαι σίγουρη για σένα λίγο προσοχή θέλει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Lilak90 είπε:

Ήμουν πιο χαλαρή,μην φανταστείς βέβαια υπερβολές κανένα καφέ σηκωνομουν να κάνω και λίγο να περπατήσω μέσα στο σπίτι για να μήν πάθω καμία θρόμβωση ..αλλά μου είπε από τώρα και για 3 εβδομάδες να είμαι προσεκτική για να μπω στην 34w και να χαλαρώσουμε... τέλεια χαίρομαι που είσαι καλά καί θα πάνε όλα καλά είμαι σίγουρη για σένα λίγο προσοχή θέλει

Το ευχομαι ανυπομονώ  να περάσουν οι εβδομάδες !!Σου χε πει μετα την περιδεση  να σαι ξαπλωμενη?Εμένα είναι πολύ χαλαρός  μου λέει ότι δεν χρειάζεται  αλλά εγώ φοβάμαι κ προσέχω αρκετά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου και προς θεού δεν θέλω να αποθαρρύνω καμία κοπέλα που κάνει αγώνα για να κρατήσει τον τράχηλο της σταθερό.Περισυ ήμουν έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι και όλα πήγαιναν τέλεια μέχρι την β επιπέδου.Μεχρι που κόλλησα κάποιο μικρόβιο το οποίο πέρασε στην μήτρα και προκάλεσε πρόωρο τοκετό.Ο τράχηλος μου από 29mm μειώθηκε σε 10 μέρες στα 6mm και έτσι έχασα το μωρό μου στις 23 εβδομάδες.Το συμπερασμα του τότε γιατρού μου ήταν "τυχαίο γεγονός",πράγμα που δεν μου ταίριαζε κι έτσι έκανα από μόνη μου όλες τις εξετάσεις.Βρεθηκε κληρονομική θρομβοφιλια πράγμα που δεν ήταν η αιτία .Όπως αποδείχθηκε στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου στην οποία και απέβαλα στις 15 εβδομάδες ,η ανεπάρκεια τραχηλου.Απο την αυχενική μέσα σε 2 εβδομάδες από 24mm σε 6mm χωρίς κάποια λοίμωξη.Ημουν ήδη ξάπλα με vasclor και μαγνήσιο και χωρίς συσπάσεις.Δεν έκαναν τιποτα.Περιδεση δεν προλάβαμε να κάνουμε γιατί κανείς δεν πίστευε ότι θα είναι τόσο μαλακός ο τράχηλος.Τωρα είμαι πάλι στο μηδέν και περιμένω να ξαναπροσπαθήσω αυτή τη φορά ασυζητητί με περίδεση ακόμα και πεσσο με το που βγει η αυχενική.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RENA 851 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου και προς θεού δεν θέλω να αποθαρρύνω καμία κοπέλα που κάνει αγώνα για να κρατήσει τον τράχηλο της σταθερό.Περισυ ήμουν έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι και όλα πήγαιναν τέλεια μέχρι την β επιπέδου.Μεχρι που κόλλησα κάποιο μικρόβιο το οποίο πέρασε στην μήτρα και προκάλεσε πρόωρο τοκετό.Ο τράχηλος μου από 29mm μειώθηκε σε 10 μέρες στα 6mm και έτσι έχασα το μωρό μου στις 23 εβδομάδες.Το συμπερασμα του τότε γιατρού μου ήταν "τυχαίο γεγονός",πράγμα που δεν μου ταίριαζε κι έτσι έκανα από μόνη μου όλες τις εξετάσεις.Βρεθηκε κληρονομική θρομβοφιλια πράγμα που δεν ήταν η αιτία .Όπως αποδείχθηκε στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου στην οποία και απέβαλα στις 15 εβδομάδες ,η ανεπάρκεια τραχηλου.Απο την αυχενική μέσα σε 2 εβδομάδες από 24mm σε 6mm χωρίς κάποια λοίμωξη.Ημουν ήδη ξάπλα με vasclor και μαγνήσιο και χωρίς συσπάσεις.Δεν έκαναν τιποτα.Περιδεση δεν προλάβαμε να κάνουμε γιατί κανείς δεν πίστευε ότι θα είναι τόσο μαλακός ο τράχηλος.Τωρα είμαι πάλι στο μηδέν και περιμένω να ξαναπροσπαθήσω αυτή τη φορά ασυζητητί με περίδεση ακόμα και πεσσο με το που βγει η αυχενική.

Κοπέλα μου λυπάμαι πολυ για τις απώλειες σου. Η επόμενη φορά θα είναι και η τυχερή σου. Δεν προτιμούν όλοι οι γιατροί Την περίδεση,όμως με αυτό το ιστορικό είναι μονόδρομος για σένα. Αν ο γιατρός σου δεν είναι εξοικειωμένος, στείλε μου πμ να σου πω το όνομά του δικού μου(αν είσαι Αθήνα βέβαια). Με το καλό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 30 λεπτά , Polly1 είπε:

Κοπέλα μου λυπάμαι πολυ για τις απώλειες σου. Η επόμενη φορά θα είναι και η τυχερή σου. Δεν προτιμούν όλοι οι γιατροί Την περίδεση,όμως με αυτό το ιστορικό είναι μονόδρομος για σένα. Αν ο γιατρός σου δεν είναι εξοικειωμένος, στείλε μου πμ να σου πω το όνομά του δικού μου(αν είσαι Αθήνα βέβαια). Με το καλό!

Σ ευχαριστω κορίτσι μου .. σίγουρα είναι μονόδρομος πλέον.. ο γιατρός ο καινούργιος ηταν κάθετος για την περίδεση την επόμενη φορά,όπως σίγουρα κι εγώ.Υπαρχει καμία κοπέλα σε παρόμοια κατάσταση ?Εννοώ με τόσο έντονη ανεπάρκεια τραχηλου?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RENA 851 είπε:

Σ ευχαριστω κορίτσι μου .. σίγουρα είναι μονόδρομος πλέον.. ο γιατρός ο καινούργιος ηταν κάθετος για την περίδεση την επόμενη φορά,όπως σίγουρα κι εγώ.Υπαρχει καμία κοπέλα σε παρόμοια κατάσταση ?Εννοώ με τόσο έντονη ανεπάρκεια τραχηλου?

Έχω κάνει και στις 2 εγκυμοσύνες μου περιδεση, τωρα βρίσκομαι στην 22η εβδομάδα. Στην πρώτη την έκανα με τραχηλο 1,7 και τώρα με 2,8 έχοντας την εμπειρία της πρώτης όπου μέσα σε 2 βδομαδες μειωθηκε το 50% του τραχηλου.Με προσοχή και μειωμένη δραστηριότητα (όχι απόλυτη ακινησια) όλα πήγαν μια χαρά! Ελπίζω και στο 2ο τωρα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Ele1 είπε:

Το ευχομαι ανυπομονώ  να περάσουν οι εβδομάδες !!Σου χε πει μετα την περιδεση  να σαι ξαπλωμενη?Εμένα είναι πολύ χαλαρός  μου λέει ότι δεν χρειάζεται  αλλά εγώ φοβάμαι κ προσέχω αρκετά!

Κοίτα έχει να κάνει με τον γιατρό... σίγουρα θέλει πολύ ξεκούραση.. εμένα γενικά είναι πολύ ψαγμενος και από την αρχή με έχει στο κρεβάτι αλλά όχι σε κατάκλιση εννοείται.. σηκώνομαι να κάνω κανονικά το μπάνιο μου σε καθημερινή βάση, κάθομαι κανονικά να φάω αλλά κατά κύριο λόγο είμαι στο κρεβάτι δεν βγαίνω να πάω να χαζεύω στα μαγαζιά η να κάνω ψώνια... εξάλλου έχω καιρό για αυτά,το θέμα είναι να είναι καλά το μωράκι μου..αλλά αυτό που κατάλαβα τελικά είναι ότι υπό τις οδηγίες του και με το να είμαι ξαπλωμένη έχω φτάσει σε σημείο να εχω έναν καλό τράχηλο,να μην κάνω συσπάσεις και να έχω καλή έκβαση μέχρι στιγμής...θα σου έλεγα να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς και να μην κάνεις υπερβολές...

3 ώρες πρίν, RENA 851 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου και προς θεού δεν θέλω να αποθαρρύνω καμία κοπέλα που κάνει αγώνα για να κρατήσει τον τράχηλο της σταθερό.Περισυ ήμουν έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι και όλα πήγαιναν τέλεια μέχρι την β επιπέδου.Μεχρι που κόλλησα κάποιο μικρόβιο το οποίο πέρασε στην μήτρα και προκάλεσε πρόωρο τοκετό.Ο τράχηλος μου από 29mm μειώθηκε σε 10 μέρες στα 6mm και έτσι έχασα το μωρό μου στις 23 εβδομάδες.Το συμπερασμα του τότε γιατρού μου ήταν "τυχαίο γεγονός",πράγμα που δεν μου ταίριαζε κι έτσι έκανα από μόνη μου όλες τις εξετάσεις.Βρεθηκε κληρονομική θρομβοφιλια πράγμα που δεν ήταν η αιτία .Όπως αποδείχθηκε στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου στην οποία και απέβαλα στις 15 εβδομάδες ,η ανεπάρκεια τραχηλου.Απο την αυχενική μέσα σε 2 εβδομάδες από 24mm σε 6mm χωρίς κάποια λοίμωξη.Ημουν ήδη ξάπλα με vasclor και μαγνήσιο και χωρίς συσπάσεις.Δεν έκαναν τιποτα.Περιδεση δεν προλάβαμε να κάνουμε γιατί κανείς δεν πίστευε ότι θα είναι τόσο μαλακός ο τράχηλος.Τωρα είμαι πάλι στο μηδέν και περιμένω να ξαναπροσπαθήσω αυτή τη φορά ασυζητητί με περίδεση ακόμα και πεσσο με το που βγει η αυχενική.

Καλησπέρα κοπέλα μου.. λυπάμαι πάρα πολύ και εύχομαι από δω και πέρα όλα να σου πάνε τέλεια...κοίτα άσχετα από το μικρόβιο που κόλλησες στην πρώτη εγκυμοσύνη όταν υπάρχει εμφανή ανεπάρκεια τραχήλου κάνουν στην επόμενη προληπτική περίδεση..εσένα τώρα δεν ξέρω γιατί δεν σου έκανε να είσαι ασφαλής.. όπως και να χει η περίδεση σώζει αυτό εχω καταλάβει εγώ που έχω κάνει, σου εξασφαλίζει μια καλή εγκυμοσύνη.. στην επόμενη που εύχομαι να είναι σύντομα θα σου κάνουν και θα δεις που όλα θα κυλήσουν τέλεια :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Φανταστείτε πλέον με την τόσο ραγδαία εξέλιξη και ειδικά την δεύτερη φορά που δεν είχα μικρόβιο έχω απογοητευτεί που στο μυαλό μου θεωρώ ότι ούτε η περίδεση θα κρατήσει .Βέβαια εχω διαβάσει τόσες περιπτώσεις που η περίδεση πέτυχε αλλά ο φόβος μου πλέον είναι τόσο μεγάλος που έχω γίνει υπερβολική.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, RENA 851 είπε:

Φανταστείτε πλέον με την τόσο ραγδαία εξέλιξη και ειδικά την δεύτερη φορά που δεν είχα μικρόβιο έχω απογοητευτεί που στο μυαλό μου θεωρώ ότι ούτε η περίδεση θα κρατήσει .Βέβαια εχω διαβάσει τόσες περιπτώσεις που η περίδεση πέτυχε αλλά ο φόβος μου πλέον είναι τόσο μεγάλος που έχω γίνει υπερβολική.

Είναι φυσικό να υπάρχει φόβος! Δεν είναι λίγα όσα πέρασες!! Η περιδεση ως επέμβαση είναι ρουτίνας,του μισάωρου, χωρίς πόνο, χωρίς νοσηλεία. Στη συνέχεια παρακολούθηση ανά 2 βδομαδες,κατά περίπτωση και ανά 10 μέρες. Δε γίνεται να μην προλάβει να δει  κάτι ο γιατρός με τόσο στενή παρακολούθηση. Φυσικά ξεκούραση. Βάρη, σκάλες, δουλειές σπιτιού,ορθοστασία τα σταμαησα με το που είδα θετικό τεστ εγκυμοσύνης! Περπάτημα τα βασικά μέσα στο σπίτι.  Για καφέ μια φορά την εβδομάδα με αφήνουν εξω από την καφετέρια για να μην περπατήσω. Δε μου το έχει απαγορεύσει και από τη στιγμή που η περίπτωσή μου ακομη το επιτρέπει, το κάνω! Αργοτερα ίσως χρειαστεί να το κόψω! Γενικά η περιδεση ως επέμβαση είναι ο τι πιο δραστικό μπορεί να γινει στην ανεπάρκεια. Με προσοχη και με παρακολούθηση όλα θα πάνε καλά!! Και κάτι τελευταίο αλλά εξίσου σημαντικό...χρειάζεται καλή ψυχολογία! Θετικές σκέψεις!! Το άγχος κάνει κακό οχι μόνο γενικα στην εγκυμοσύνη αλλά και ειδικά στην ανεπάρκεια!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτό που λες για το άγχος έχεις απολυτο δίκιο γιατί μετά την αυχενική μου μόλις το έμαθα και αγχώθηκα σε δύο εβδομάδες κατέληξα έτσι.Ισως συμβάλλει κι αυτο χωρίς να το καταλαβαίνεις..Τώρα πρέπει να περιμένω 6 μήνες για να επανέλθω και εύχομαι να βλέπω θετικά αποτελέσματα από όλες σας και να παίρνω κουράγιο..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...