Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet said:

      Είπε ότι θέλει να αποκλείσει ακόμα και αυτη την μικρη πιθανότητα,γι αυτό και πρέπει να κάνω αύριο πάλι χοριακη.Δεν έκανε διάγνωση.Απλα υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο δυστυχώς..Μακαρι να πάω και να έχει μηδενιστεί,έχω κουραστεί..

      Έλα Παναγία μου … πως τώρα είπε για εξωμητριο δεν το καταλαβαινω χωρίς υπέρηχο … και δεν είναι και κάτι απλο υο εξωμητριο … έχεις αίμα ; Έχεις πόνους ; Γιατί αυτο διαβάζω τώρα για εξωμήτρια κύηση . 

Πτώση β χοριακής


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Είχα καθυστέρηση και στις 26/10 είχα πάει να κάνω τεστ χοριακής κατόπιν επικοινωνίας με γυναικολόγο. Μετά από δύο μέρες που βγήκε το αποτέλεσμα είχα 88 U/L χοριακή και η γιατρός μου είπε ότι είμαι θετική. Όμως την αμέσως επόμενη μέρα ξεκίνησα να βλέπω πολύ αίμα και ένιωθα να βγαίνει πολλή ποσότητα. Έχω πολικυστικές ωοθήκες βέβαια αλλά η περίοδος μου έρχεται αλλά δεν είναι σταθερή. Παραξενεύτηκα η αλήθεια είναι που είδα τόσο αίμα και ένιωθα κιόλας να βγαίνουν κάτι σαν κομμάτια αίματος και ήταν πολύ περίεργη η αίσθηση. Επίσης είχα απίστευτο πόνο και δεν μπορούσα να κοιμηθώ το βράδυ. Πήγαινα συνέχεια στη τουαλέτα. Την επόμενη μέρα οι έντονοι πόνοι σταμάτησαν, αλλά το αίμα συνεχίστηκε. Για 3 μέρες έβγαζα αίμα, κάπου σταμάτησε και είχα λιγότερο. Είχα τρομάξει επειδή το πρώτο που σκέφτηκα ήταν μήπως απέβαλα, αλλά σκεφτόμουν ότι ίσως να ήταν κάτι άλλο για να μη με πάρει από κάτω. Εντέλει επικοινώνησα με τη γιατρό μου και μου είπε να ξανακάνω χωριακη. Είχα κάνει χθες, αλλά σε άλλο εργαστήριο  και το αποτέλεσμα βγήκε το απόγευμα. Με έβγαλε 6 mlU/L και η γιατρός μου είπε ότι ήμουν έγκυος αλλά η κύηση σταμάτησε. Έχω στεναχωρεθεί πολύ. Θεωρώ ότι είναι φρικτό για μια γυναίκα να βιώσει κάτι τέτοιo. Και μόνο στη σκέψη ότι θα μπορούσα να είμαι έγκυος ακόμα τρελαίνομαι. Διάβασα διάφορα στο ίντερνετ από τι θα μπορούσε να έχει προέλθει η αποβολή.  Πείτε μου αν ξέρετε τι να κάνω τώρα? Υπάρχει ελπίδα να μην το έχω χάσει? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , Gabriela25 είπε:

Καλησπέρα σας.

Είχα καθυστέρηση και στις 26/10 είχα πάει να κάνω τεστ χοριακής κατόπιν επικοινωνίας με γυναικολόγο. Μετά από δύο μέρες που βγήκε το αποτέλεσμα είχα 88 U/L χοριακή και η γιατρός μου είπε ότι είμαι θετική. Όμως την αμέσως επόμενη μέρα ξεκίνησα να βλέπω πολύ αίμα και ένιωθα να βγαίνει πολλή ποσότητα. Έχω πολικυστικές ωοθήκες βέβαια αλλά η περίοδος μου έρχεται αλλά δεν είναι σταθερή. Παραξενεύτηκα η αλήθεια είναι που είδα τόσο αίμα και ένιωθα κιόλας να βγαίνουν κάτι σαν κομμάτια αίματος και ήταν πολύ περίεργη η αίσθηση. Επίσης είχα απίστευτο πόνο και δεν μπορούσα να κοιμηθώ το βράδυ. Πήγαινα συνέχεια στη τουαλέτα. Την επόμενη μέρα οι έντονοι πόνοι σταμάτησαν, αλλά το αίμα συνεχίστηκε. Για 3 μέρες έβγαζα αίμα, κάπου σταμάτησε και είχα λιγότερο. Είχα τρομάξει επειδή το πρώτο που σκέφτηκα ήταν μήπως απέβαλα, αλλά σκεφτόμουν ότι ίσως να ήταν κάτι άλλο για να μη με πάρει από κάτω. Εντέλει επικοινώνησα με τη γιατρό μου και μου είπε να ξανακάνω χωριακη. Είχα κάνει χθες, αλλά σε άλλο εργαστήριο  και το αποτέλεσμα βγήκε το απόγευμα. Με έβγαλε 6 mlU/L και η γιατρός μου είπε ότι ήμουν έγκυος αλλά η κύηση σταμάτησε. Έχω στεναχωρεθεί πολύ. Θεωρώ ότι είναι φρικτό για μια γυναίκα να βιώσει κάτι τέτοιo. Και μόνο στη σκέψη ότι θα μπορούσα να είμαι έγκυος ακόμα τρελαίνομαι. Διάβασα διάφορα στο ίντερνετ από τι θα μπορούσε να έχει προέλθει η αποβολή.  Πείτε μου αν ξέρετε τι να κάνω τώρα? Υπάρχει ελπίδα να μην το έχω χάσει? 

Κορίτσι μου γεια σου κ λυπάμαι για όσα περνάς .. Συνήθως αυτές οι εγκυμοσύνες λέγονται βιοχημικές.. δηλαδή είναι οι εγκυμοσύνες που επιβεβαιώνονται μόνο στα εργαστήρια (πχ από χοριακη) κ δεν προλαβαίνεις να πας στον γιατρό και με υπέρηχο να επιβεβαιωθεί η κύηση..  Δυστυχώς πιστεύω πως εφόσον και η γιατρός είπε πως δεν προχώρησε η κύηση έτσι είναι.. είχες κ μεγάλη ποσότητα αίματος.. έπεσε και η χοριακη.. όλα αυτό δείχνουν.. ωστόσο, όταν σταματήσει το αίμα σου , θα πρέπει να πας στη γιατρό ώστε να σε εξετάσει κ να δει άμα έχεις καθαρίσει ( που πολύ πιθανό είναι να έχεις καθαρίσει από μόνη σου) κ να δει μήπως χρειαζεσαι κάτι επιπλέον.. 

Συνήθως προκειται για τυχαίο γεγονός , οποτε άμα είναι η πρώτη σου εγκυμοσύνη οι γιατροί λένε πως πρόκειται για κάποια ανωμαλία του εμβρύου κ το αποβάλει ο οργανισμός από μόνος του..  στα λέω όλα αυτά γιατί ενώ έχω ένα κοριτσάκι τον δεκεμβριο ειχα κ εγώ βιοχημική.. μετά από 3 μήνες μου επέτρεψε ο γιατρός να προσπαθήσω για εγκυμοσύνη κ έμεινα έγκυος .. τώρα είμαι στον μήνα μου.. μην στεναχωριέσαι συνήθως μετά λένε πως μένεις πιο εύκολα έγκυος γιατί το σωμα Είναι πιο έτοιμο.. σου εύχομαι τα καλύτερα κ καλή αναρρωση!!

  • Μου αρέσει 3

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσι μου,

Σευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Αλήθεια μου δίνουν δύναμη. Είναι κάτι που θέλαμε και οι δυο και ήταν η πρώτη φορά που θα εμένα έγκυος. Πραγματικά με έχει επηρεάσει πολύ όλη αυτή η κατάσταση. Ακόμα δεν έχω πάει στη γιατρό. Έχω να κάνω υπέρηχο στις 19 του μήνα και θα κάνω και τεστ Παπ. Θα τα πάω να τα δει μια και καλή. Απλά ναι κανονικά θα έπρεπε να με εξέταζε να δει αν είναι όλα καλά και να βεβαιωθεί ότι δεν χρειάζεται απόξεση. Προφανώς ήμουν στον πρώτο μήνα. Το έμβρυο δεν έχει αναπτυχθεί ακόμα έτσι? Αλλά είναι πολύ φρικτό να βλέπεις τόση ποσότητα αίματος. Δεν ξέρω αλλά φοβάμαι μην μου ξανασυμβεί αυτό. Θέλουμε με τον σύντροφό μου να ξαναπροσπαθήσουμε. Αλλά γιατί πρέπει να περάσει τόσο διάστημα για να ξανακάνουμε προσπάθεια? Μήπως υπάρχει κίνδυνος να ξαναγίνει αποβολή αν προσπαθήσουμε πιο σύντομα? 

Συγνώμη αν σε ζαλίζω, αλλά είμαι σε πολύ δύσκολη θέση.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Gabriela25 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου,

Σευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Αλήθεια μου δίνουν δύναμη. Είναι κάτι που θέλαμε και οι δυο και ήταν η πρώτη φορά που θα εμένα έγκυος. Πραγματικά με έχει επηρεάσει πολύ όλη αυτή η κατάσταση. Ακόμα δεν έχω πάει στη γιατρό. Έχω να κάνω υπέρηχο στις 19 του μήνα και θα κάνω και τεστ Παπ. Θα τα πάω να τα δει μια και καλή. Απλά ναι κανονικά θα έπρεπε να με εξέταζε να δει αν είναι όλα καλά και να βεβαιωθεί ότι δεν χρειάζεται απόξεση. Προφανώς ήμουν στον πρώτο μήνα. Το έμβρυο δεν έχει αναπτυχθεί ακόμα έτσι? Αλλά είναι πολύ φρικτό να βλέπεις τόση ποσότητα αίματος. Δεν ξέρω αλλά φοβάμαι μην μου ξανασυμβεί αυτό. Θέλουμε με τον σύντροφό μου να ξαναπροσπαθήσουμε. Αλλά γιατί πρέπει να περάσει τόσο διάστημα για να ξανακάνουμε προσπάθεια? Μήπως υπάρχει κίνδυνος να ξαναγίνει αποβολή αν προσπαθήσουμε πιο σύντομα? 

Συγνώμη αν σε ζαλίζω, αλλά είμαι σε πολύ δύσκολη θέση.

λυπαμαι που το περασες.συμφωνω με ολα οσα ειπε η αγαπακι

αν εχεις καθαρισει καλα απο μονη,πολλοι γιατροι λενε οτι μπορεις να ξαναπροσπαθησεις αμεσα

ησουν πολυ αρχη,σε υπερηχο δ θα φαινοταν τπτ.οποτε δ ειχε σχηματιστει ακομη

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Gabriela25 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου,

Σευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Αλήθεια μου δίνουν δύναμη. Είναι κάτι που θέλαμε και οι δυο και ήταν η πρώτη φορά που θα εμένα έγκυος. Πραγματικά με έχει επηρεάσει πολύ όλη αυτή η κατάσταση. Ακόμα δεν έχω πάει στη γιατρό. Έχω να κάνω υπέρηχο στις 19 του μήνα και θα κάνω και τεστ Παπ. Θα τα πάω να τα δει μια και καλή. Απλά ναι κανονικά θα έπρεπε να με εξέταζε να δει αν είναι όλα καλά και να βεβαιωθεί ότι δεν χρειάζεται απόξεση. Προφανώς ήμουν στον πρώτο μήνα. Το έμβρυο δεν έχει αναπτυχθεί ακόμα έτσι? Αλλά είναι πολύ φρικτό να βλέπεις τόση ποσότητα αίματος. Δεν ξέρω αλλά φοβάμαι μην μου ξανασυμβεί αυτό. Θέλουμε με τον σύντροφό μου να ξαναπροσπαθήσουμε. Αλλά γιατί πρέπει να περάσει τόσο διάστημα για να ξανακάνουμε προσπάθεια? Μήπως υπάρχει κίνδυνος να ξαναγίνει αποβολή αν προσπαθήσουμε πιο σύντομα? 

Συγνώμη αν σε ζαλίζω, αλλά είμαι σε πολύ δύσκολη θέση.

Μόλις σταματήσει το αίμα κ κάνετε υπέρηχο , τότε θα σε εξετάσει ο γιατρός ώστε να δει άμα έχεις καθαρίσει μόνη η άμα χρειαζεσαι αποξεση.. εφόσον λες πως είχες κ πολύ αίμα μάλλον θα καθαρίσεις μόνη!! Συνήθως μετά την αποξεση δίνουν 3 μήνες ώστε να είναι πιο έτοιμη η μήτρα να δεχτεί το νέο έμβρυο! Εγώ δεν έκανα αποξεση αλλά μου είπε πάλι 3 μήνες , είναι λίγο πιο συντηρητικός μάλλον! Πολύ πιθανό να σου πει κ κατευθείαν!! Κ πίστεψε με, θα είσαι πολύ γόνιμη και είμαι σίγουρη ότι θα μείνεις κ πάλι εύκολα! Απλά μην το έχεις στο μυαλό σου κ θα δεις πως όλα θα πάνε καλά!!!

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα ενθαρρυντικά σας λόγια. Ναι τώρα είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά και θα είναι πιο δυνατό το σύστημα μου να δεχθεί το έμβρυο χωρίς να το αποβάλει ξανά. Με τη βοήθεια του Θεού όλα θα πάνε καλά. 

Εύχομαι σε όσες κοπέλες έχουν περάσει κάτι τέτοιο να βιώσουν σύντομα τη χαρά. Είναι δύσκολο για το ζευγάρι, αλλά όταν είναι ενωμένοι όλα μπορούν να ξεπεραστούν με το καιρό. Καλή μέρα να έχετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...