Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

      Να σου πω δεν έχω φτάσει μέχρι αυτό το σημείο ακόμη.....

      Κάνε ότι σε κάνει νιώθεις ασφαλής κ σου δίνει σιγουριά. Όλα θα πάνε καλά!

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

14 ώρες πρίν, Xioni είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, πήγα σήμερα στο πρώτο nst. Η αλήθεια είναι ότι με έπιασε η μέση ξαπλωμένη σε αυτό το κρεβάτι που σε βάζουν. Είναι πολύ σκληρό. Έκανα μόνο μια σύσπαση. Το μωρό μια χαρά. Θα πάω την άλλη Πέμπτη πάλι.

34 και 5 σήμερα, 2900 ο μικρός.

Με έβαλε για καισαρική 6/7 αν δεν αλλάξει κάτι στα χειρουργεία και μεταφερθεί θα είμαι 37 και 4.

Αυτά τα νέα μου. Περιμένω τα δικά σας!

Όλες αρχές Ιούλη είμαστε?!!Τέλεια

Κορίτσια νοιωθει καμια  ενοχλήσεις μικρές σαν περιοδου?Χωρίς συσπαση και χωρίς να πηγαινοερχονται οι πονοι...Παλι σήμερα το νοιωθω

14 ώρες πρίν, Dream85 είπε:

Με το καλό!!!

εγω εδώ στο κρεββάτι μόνιμα! Δεν κουνιέμαι και είμαι σχεδόν 24/7 με ανοιχτό κλιματιστικό..ζεσταίνομαι συνέχεια!

ασχετο, έχετε πάρει μπουκάλια; Έχετε καμία πρόταση σε εταιρία;

Εγω δεν έχω πάρει μπουκάλια ακόμα μόνο ένα chicco περιμενω να δω πως θα παει θηλασμος..λέτε να πάρω κ αλλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 ώρες πρίν, Dream85 είπε:

Με το καλό!!!

εγω εδώ στο κρεββάτι μόνιμα! Δεν κουνιέμαι και είμαι σχεδόν 24/7 με ανοιχτό κλιματιστικό..ζεσταίνομαι συνέχεια!

ασχετο, έχετε πάρει μπουκάλια; Έχετε καμία πρόταση σε εταιρία;

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

Κ γω ζεσταίνομαι απίστευτα νιώθω να καίγομαι!από μπιμπερο εγώ είχα πάρει της avent κ νυκ!είχα διαβάσει άλλες μαμάδες που λέγανε ότι τα μωρά τους προτιμούσαν συγκεκριμένη μάρκα θηλής για αυτό πήρα να υπάρχουν δύο μάρκες!ο δικός μου έπινε κ πιπιλουσε τα πάντα!επίσης καλύτερα είναι τα γυάλινα καθαρίζουν πιο καλά κ σημαντικό κρυώνουν πιο γρήγορα!το πλαστικό κρατάει θερμότητα αργεί να κρυωσει

πρίν από 48 λεπτά , Ele1 είπε:

Όλες αρχές Ιούλη είμαστε?!!Τέλεια

Κορίτσια νοιωθει καμια  ενοχλήσεις μικρές σαν περιοδου?Χωρίς συσπαση και χωρίς να πηγαινοερχονται οι πονοι...Παλι σήμερα το νοιωθω

Εγω δεν έχω πάρει μπουκάλια ακόμα μόνο ένα chicco περιμενω να δω πως θα παει θηλασμος..λέτε να πάρω κ αλλα?

Κ γω έχω πονακια περιόδου ειδικά αν κουραστω λίγο η αν κάτσω ώρα στην καρέκλα!

15 ώρες πρίν, Xioni είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, πήγα σήμερα στο πρώτο nst. Η αλήθεια είναι ότι με έπιασε η μέση ξαπλωμένη σε αυτό το κρεβάτι που σε βάζουν. Είναι πολύ σκληρό. Έκανα μόνο μια σύσπαση. Το μωρό μια χαρά. Θα πάω την άλλη Πέμπτη πάλι.

34 και 5 σήμερα, 2900 ο μικρός.

Με έβαλε για καισαρική 6/7 αν δεν αλλάξει κάτι στα χειρουργεία και μεταφερθεί θα είμαι 37 και 4.

Αυτά τα νέα μου. Περιμένω τα δικά σας!

Μάλλον 5/7 θα είμαι εγώ!θα μάθω από βδομάδα ακριβώς!με το καλό σε όλες μας!

Λίγο αγχώθηκα γτ έχω αιματοκρίτη 31.5 κ στον πρώτο γιο μου πήγα κ γέννησα με 34!θα ρωτήσω κ αυτό τον γιατρό από βδομάδα που έχουμε ραντεβου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, marilia35 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

Κ γω ζεσταίνομαι απίστευτα νιώθω να καίγομαι!από μπιμπερο εγώ είχα πάρει της avent κ νυκ!είχα διαβάσει άλλες μαμάδες που λέγανε ότι τα μωρά τους προτιμούσαν συγκεκριμένη μάρκα θηλής για αυτό πήρα να υπάρχουν δύο μάρκες!ο δικός μου έπινε κ πιπιλουσε τα πάντα!επίσης καλύτερα είναι τα γυάλινα καθαρίζουν πιο καλά κ σημαντικό κρυώνουν πιο γρήγορα!το πλαστικό κρατάει θερμότητα αργεί να κρυωσει

Κ γω έχω πονακια περιόδου ειδικά αν κουραστω λίγο η αν κάτσω ώρα στην καρέκλα!

Μάλλον 5/7 θα είμαι εγώ!θα μάθω από βδομάδα ακριβώς!με το καλό σε όλες μας!

Λίγο αγχώθηκα γτ έχω αιματοκρίτη 31.5 κ στον πρώτο γιο μου πήγα κ γέννησα με 34!θα ρωτήσω κ αυτό τον γιατρό από βδομάδα που έχουμε ραντεβου

Και εμένα ήταν 31 αλλά πήγε 33 στις χθεσινές εξετάσεις. Ρωτάω το γιατρό μου και μου λέει εμείς θέλουμε πάνω από 30 αιματοκρίτη για την καισαρική. Θα φανεί πόσο αίμα θα χάσουμε στην γέννα. 

16 ώρες πρίν, Lili89 είπε:

Σχεδόν μαζί είμαστε εμείς ! Κ γώ με καισαρική πάω … να σε ρωτήσω την σύσπαση την ένιωσες καθόλου η απλά φάνηκε στο μηχάνημα ;

Δεν έχω κάνει ακόμα Nst και έχω την Πέμπτη ραντεβού 

Τις νιώθω τις συσπάσεις γενικά. Και στο σπίτι που είμαι και στο μηχάνημα. Τώρα εμένα είναι το δεύτερο παιδί και στο πρώτο επειδή νοσηλευομουν 2,5 μήνες έκανα κάθε μέρα 3 nst ,  οπότε έχω κάνει μεταπτυχιακό στις συσπάσεις. Γενικά νομίζω ότι είναι φυσιολογικές στην εβδομάδα που είμαστε. Το θέμα είναι να μην κάνεις απανωτές συσπάσεις γιατί τότε μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε. Δηλαδή συντονισμένες. Σε τέτοια περίπτωση καλό θα είναι να επικοινωνήσουμε με το γιατρό μας. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όλα καλά σήμερα στο nst. Συσπάσεις φουλ αλλά προπαρασκευαστικες. Μου είπε να παίρνω buscopan η ντεπον γιατί βοηθάει και να ανοίξει ο τράχηλος! Αυτό δεν το ήξερα η αλήθεια είναι! 

Εγώ βέβαια τώρα είμαι 37 και 4 οπότε δεν έχουμε φόβο αν σπάσουν τα νερά τώρα. 

Επίσης το μωρό είναι με το κεφάλι κάτω κ πιέζει τράχηλο και είναι σε πολύ καλό σημείο κ μπορούμε να προσπαθήσουμε για vbac αρκεί να μην πάρει πολύ βάρος! Τωρα βγαίνει 3100 που μπορεί να είναι και 2900 μπορεί και 3300 δεν ξέρουμε. 

Πάντως αν γεννήσω φυσιολογικά αυτή τη φορά θα είμαι πολύ χαρούμενη! Δεν είναι ότι είμαι κολλημένη με φυσιολογικό απλά στην καισαρική είχα ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ.. Δεν θα ήθελα να περάσω τα ίδια. Βέβαια κάνεις δεν το ξέρει αυτό!! Θα το μάθουμε σε 2 εβδομάδες το πολύ! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , Evaki19 είπε:

Κορίτσια όλα καλά σήμερα στο nst. Συσπάσεις φουλ αλλά προπαρασκευαστικες. Μου είπε να παίρνω buscopan η ντεπον γιατί βοηθάει και να ανοίξει ο τράχηλος! Αυτό δεν το ήξερα η αλήθεια είναι! 

Εγώ βέβαια τώρα είμαι 37 και 4 οπότε δεν έχουμε φόβο αν σπάσουν τα νερά τώρα. 

Επίσης το μωρό είναι με το κεφάλι κάτω κ πιέζει τράχηλο και είναι σε πολύ καλό σημείο κ μπορούμε να προσπαθήσουμε για vbac αρκεί να μην πάρει πολύ βάρος! Τωρα βγαίνει 3100 που μπορεί να είναι και 2900 μπορεί και 3300 δεν ξέρουμε. 

Πάντως αν γεννήσω φυσιολογικά αυτή τη φορά θα είμαι πολύ χαρούμενη! Δεν είναι ότι είμαι κολλημένη με φυσιολογικό απλά στην καισαρική είχα ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ.. Δεν θα ήθελα να περάσω τα ίδια. Βέβαια κάνεις δεν το ξέρει αυτό!! Θα το μάθουμε σε 2 εβδομάδες το πολύ! 

Υπέροχα τα νέα σου!με το καλό κ σου εύχομαι να πάνε όλα όπως επιθυμεις!αυτό με το buscopan μου έτυχε σε αυτή την κύηση!κάπου 4 μήνα είχα μια μέρα πόνο στο έντερο πήρα τηλ τον γιατρό να πιω μπουκοπαν κ μου είπε όχι για τον τράχηλο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Martsi18 said:

Καλησπέρα κορίτσια. Μανούλα εδώ με Πήτ 20 Ιουλίου. Ρε κορίτσια. Εμείς δεν έχουμε καθόλου συσπάσεις. Να ανησυχώ; 

Είναι πολύ καλό μην ανησυχείς καθόλου! Συσπάσεις μπορεί να έχεις από την αρχή της κύησης κ να μην το καταλαβαίνεις. Γενικά όμως είναι καλο να μην έχεις συσπάσεις!

Αν βέβαια είσαι στο τέλος δηλαδή μετά την 37η βδομάδα και νιώσεις συσπάσεις είναι επειδή το σώμα ξεκινάει να προετοιμαζεται για τον τοκετό και λέγονται προ παρασκευαστικες! 

Μπορεί όμως να ξεκινήσει ο τοκετός και χωρις να νιώσεις καθόλου συσπάσεις οπότε μην ανησυχεις!! 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Ele1 είπε:

Όλες αρχές Ιούλη είμαστε?!!Τέλεια

Κορίτσια νοιωθει καμια  ενοχλήσεις μικρές σαν περιοδου?Χωρίς συσπαση και χωρίς να πηγαινοερχονται οι πονοι...Παλι σήμερα το νοιωθω

Εγω δεν έχω πάρει μπουκάλια ακόμα μόνο ένα chicco περιμενω να δω πως θα παει θηλασμος..λέτε να πάρω κ αλλα?

Γειά σας κοριτσια!! Χαίρομαι με τα ωραία νέα σας!! Πόνους όπως στην περίοδο μπορούμε να έχουμε ακόμη και σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.  Αρκεί  να μην είναι εντονος πόνος και να μην είναι συνεχόμενος. 

Κι εγώ 1 μπουκάλι έχω από το πρώτο μου παιδάκι που τελικά έμεινε αχρησιμοποιητο. Αν χρειαστεί θα πάρω εκείνη την ώρα και γαλα και επιπλέον μπιμπερό.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Evaki19 είπε:

Είναι πολύ καλό μην ανησυχείς καθόλου! Συσπάσεις μπορεί να έχεις από την αρχή της κύησης κ να μην το καταλαβαίνεις. Γενικά όμως είναι καλο να μην έχεις συσπάσεις!

Αν βέβαια είσαι στο τέλος δηλαδή μετά την 37η βδομάδα και νιώσεις συσπάσεις είναι επειδή το σώμα ξεκινάει να προετοιμαζεται για τον τοκετό και λέγονται προ παρασκευαστικες! 

Μπορεί όμως να ξεκινήσει ο τοκετός και χωρις να νιώσεις καθόλου συσπάσεις οπότε μην ανησυχεις!! 

Μακάρι να είναι έτσι. Σκέψου το μαγνήσιο το έχω διακοσμητικό στο σπίτι. Χαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 hours ago, Martsi18 said:

Μακάρι να είναι έτσι. Σκέψου το μαγνήσιο το έχω διακοσμητικό στο σπίτι. Χαχα

Ναι κ εμενα μου το γράφει από τον 5ο μήνα μια το έπαιρνα μια όχι και τώρα άρχισα να το παίρνω σταθερά αλλά δε βοηθάει σ αυτή τη φάση που είμαι. Δηλαδή έχω συσπάσεις κανονικά. Βέβαια είναι αναβραζον κ εχει ωραια γεύση σα χυμός είναι!! Οπότε το πίνω ευχάριστα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα κατάφερα να φτιάξω την βαλίτσα του μαιευτηρίου. Την δική μου, του μωρού θα την φτιάξω αύριο. Τα έχω όλα έτοιμα σιδερωμενα.

Άργησα αλλά τα έφτιαξα!! Όταν δεν έχεις βοήθεια και έχεις και ένα μικρό στο σπίτι ο χρόνος που περνάει είναι διαφορετικός. Πλέον δεν μπορω να είμαι όρθια πολύ ώρα με πονάει η μέση μου, που δεν με είχε πιάσει καθόλου στην εγκυμοσύνη. Έχει μεγαλώσει πολύ η κοιλιά μου!!! 

Είχα προχτές πολλές συσπάσεις και φοβήθηκα λίγο αλλά ευτυχώς την επόμενη μέρα ήμουν οκ. Έχω παρατηρήσει όταν κουραστω μια μέρα την άλλη ζοριζομαι.

Εσείς τι κάνετε; Πέρασε ο καιρός και σιγά σιγά θα έχουμε τα μωράκια μας έξω και όχι μέσα στην κοιλιά. Απολαμβάνω όσο μπορώ την εγκυμοσύνη γιατί δεν έχω σκοπό να κάνω άλλο!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Xioni είπε:

Τελικά σήμερα κατάφερα να φτιάξω την βαλίτσα του μαιευτηρίου. Την δική μου, του μωρού θα την φτιάξω αύριο. Τα έχω όλα έτοιμα σιδερωμενα.

Άργησα αλλά τα έφτιαξα!! Όταν δεν έχεις βοήθεια και έχεις και ένα μικρό στο σπίτι ο χρόνος που περνάει είναι διαφορετικός. Πλέον δεν μπορω να είμαι όρθια πολύ ώρα με πονάει η μέση μου, που δεν με είχε πιάσει καθόλου στην εγκυμοσύνη. Έχει μεγαλώσει πολύ η κοιλιά μου!!! 

Είχα προχτές πολλές συσπάσεις και φοβήθηκα λίγο αλλά ευτυχώς την επόμενη μέρα ήμουν οκ. Έχω παρατηρήσει όταν κουραστω μια μέρα την άλλη ζοριζομαι.

Εσείς τι κάνετε; Πέρασε ο καιρός και σιγά σιγά θα έχουμε τα μωράκια μας έξω και όχι μέσα στην κοιλιά. Απολαμβάνω όσο μπορώ την εγκυμοσύνη γιατί δεν έχω σκοπό να κάνω άλλο!!

Για το μωρό τι θα πάρεις μαζί σου; Εγώ μόνο ένα φορμάκι έχω βάλει.

να σου πω ότι σε ζηλεύω που μπορείς να κάνεις πράγματα;!;! Εγω ειμαι καθηλωμένη στο κρεβάτι και ζητάω να τα κάνουν οι άλλοι όπως μπορούν και προσπαθώ να είμαι ζεν κ να μην εκνευρίζομαι ;)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Dream85 είπε:

Για το μωρό τι θα πάρεις μαζί σου; Εγώ μόνο ένα φορμάκι έχω βάλει.

να σου πω ότι σε ζηλεύω που μπορείς να κάνεις πράγματα;!;! Εγω ειμαι καθηλωμένη στο κρεβάτι και ζητάω να τα κάνουν οι άλλοι όπως μπορούν και προσπαθώ να είμαι ζεν κ να μην εκνευρίζομαι ;)

Κ γω έτοιμα όλα σήμερα ψάξαμε να βρούμε που έχουμε κ καλαθουνα λίκνο απ' το πρώτο!καθαρίσαμε χτες το καρότσι γτ ήταν χάλια!

Εγώ έφτιαξα την βαλίτσα μου με νυχτικιές κάποια για τον άντρα μου κ σε μια μαξιλαροθήκη που πλύθηκε με βρεφικό απορρυπαντικό πήρα το κορμάκι που θα βγούμε έξω μια πάνα αγκάλιας κ ένα πανακι γουλιας να βρίσκεται!πάνες μας δίνουν στην κλινική γτ εμείς για να επιστρέψουμε σπίτι κλινική θέλουμε 45 λεπτά!

Ξέρω να στα φτιάχνουν οι άλλοι δν τα ευχαριστιεσαι κάνε υπομονουλα δίνει οδηγίες κ με το καλό θα τα αναλάβεις κ εσύ!

Εγώ αύριο έχω υπέρηχο κ ζώνες μετά από λίγες μέρες να δούμε τι θα πει

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Dream85 είπε:

Για το μωρό τι θα πάρεις μαζί σου; Εγώ μόνο ένα φορμάκι έχω βάλει.

να σου πω ότι σε ζηλεύω που μπορείς να κάνεις πράγματα;!;! Εγω ειμαι καθηλωμένη στο κρεβάτι και ζητάω να τα κάνουν οι άλλοι όπως μπορούν και προσπαθώ να είμαι ζεν κ να μην εκνευρίζομαι ;)

Κι εμένα οι άλλοι μου το κάνουν όλα!! Ας το απολαύσουμε κι αυτό!! Δε θα το ξαναζήσουμε!! Χαχα!! Εγώ βαλίτσα δεν έχω ετοιμάσει ακομη!! Τα υπόλοιπα,ναι!! 

1 hour ago, marilia35 είπε:

Κ γω έτοιμα όλα σήμερα ψάξαμε να βρούμε που έχουμε κ καλαθουνα λίκνο απ' το πρώτο!καθαρίσαμε χτες το καρότσι γτ ήταν χάλια!

Εγώ έφτιαξα την βαλίτσα μου με νυχτικιές κάποια για τον άντρα μου κ σε μια μαξιλαροθήκη που πλύθηκε με βρεφικό απορρυπαντικό πήρα το κορμάκι που θα βγούμε έξω μια πάνα αγκάλιας κ ένα πανακι γουλιας να βρίσκεται!πάνες μας δίνουν στην κλινική γτ εμείς για να επιστρέψουμε σπίτι κλινική θέλουμε 45 λεπτά!

Ξέρω να στα φτιάχνουν οι άλλοι δν τα ευχαριστιεσαι κάνε υπομονουλα δίνει οδηγίες κ με το καλό θα τα αναλάβεις κ εσύ!

Εγώ αύριο έχω υπέρηχο κ ζώνες μετά από λίγες μέρες να δούμε τι θα πει

Ωραιο το κόλπο με τη μαξιλαροθήκη!! Θα το κάνω κι εγώ!! Στο πρώτο τα είχα τυλίξει με σεντονακι!! Με το καλό ο υπέρηχος αύριο!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...