Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

Η γενική οδηγία των παιδιάτρων είναι ότι τα βρέφη πρέπει να φοράνε ο, τι κι εμείς, +1 στρώμα το χειμώνα, -1 στρώμα το καλοκαίρι.

Οπότε εγώ σκέφτομαι λογικά, αν εγώ φοράω κοντομάνικο μπλουζάκι και πιτζάμα από πάνω, αυτός με το κοντομάνικο ζιπούνι, το βελουτέ φορμάκι (που είναι πιο χοντρό) και τον υπνοσακο, είναι μια χαρά. Έτσι κι αλλιώς, κοιμόμαστε μαζί, οπότε έχουμε πάπλωμα και οι δυο. (Στον μεγάλο μου γιο δεν έβαζα καθόλου, γιατί απαγορεύεται λόγω SIDS). Σ αυτόν και που του βάζω, πχ ως τα πόδια, το πετάει. Οπότε δεν το χρειάζεται.

Στον ξύπνιο, τώρα, εγώ με 2 στρώματα ρούχα πολλές φορές ιδρώνω και κυκλοφορώ με κοντομάνικο, οπότε αυτός με 2 είναι οκ.

Πάντως, βολεύει πολύ το θερμόμετρο και υγρασιόμετρο σε κάθε δωμάτιο. Το θεωρούσα υπερβολή, αλλά η θερμοκρασία και η υγρασία έχουν διακυμάνσεις από χώρο σε χώρο, ακόμη και με καλοριφέρ. Πόσο μάλλον με αιρ κοντισιον ή κάτι άλλο τοπικό. Τώρα συχνά πυκνά μέσα στη μέρα κοιτάω το εκάστοτε θερμόμετρο, αν είναι ένα δωμάτιο που θέλω να βάλω το μωρό, έχω και τον αφυγραντήρα που κάνει πολλή δουλειά, και το φτιάχνω.

Σημείωση: Τρελή επένδυση ο αφυγραντήρας. Στο σπίτι μου εν τω μεταξύ δεν έχουμε ιδιαίτερη υγρασία. Αν βλέπατε πόσο νερό βγάζει κάθε φορά, δε θα το πιστεύατε! +ότι στεγνώνεις και τα ρούχα μια χαρά τώρα το χειμώνα. 

ΥΓ: Όλα αυτά, βέβαια, είναι να 'χαμε να λέγαμε, έτσι; Στον μεγάλο μου γιο όχι θερμόμετρα και αφυγραντήρα δεν είχαμε, ούτε καν θέρμανση σε όλους τους χώρους! Δεν έπαθε τίποτα το παιδάκι, μια χαρά μεγάλωσε. Απλά λέμε τώρα, ότι αν υπάρχει η δυνατότητα, το μηχάνημα αυτό, πχ, τελικά δεν είναι πολυτέλεια. Πριν το πάρω, δεν το καταλάβαινα και το ψιλοκορόιδευα. Μια και μόνη δοκιμή με έπεισε.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, thel είπε:

Καλησπέρα,

Εγώ ακολουθώ τις οδηγίες που υπήρχαν μέσα στον υπνόσακο όταν τον αγόρασα. Δηλαδή για θερμοκρασίες 18-20 Κελσίου τις φοράω μόνο ένα μακρυμάνικο κορμάκι από μέσα. Ο υπνόσακος είναι grobag 2,5 tog. Η θερμοκρασία του σπιτιού μας είναι συνήθως στους 20 βαθμούς με air condition. Με βάλατε σε σκέψεις τώρα μήπως την ντύνω ελαφρά. 

Γειά σας κοριτσια!! Κι εγώ με υπνοσακο grobag , 1 tog, από μέσα τους φοράω ένα μακρυμανικο ζιπουνακι. Θερμοκρασία δωματίου 20-21C. Στη μεγάλη που είναι 3 ετών αλλά και στον μικρό. Ποτέ δεν εδειχναν να κρυώνουν, ίσα ίσα η μεγάλη δεν καλύπτει Ποτέ τις πατούσες,θέλει να είναι τα πόδια ελεύθερα.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2023 at 12:38 ΠΜ, Polly1 είπε:

Καλησπέρα!! Δυσκοιλιοτητα δεν έχει κάνει αλλά και οι 2 μέρες δεν ξέρω αν μπορεί να θεωρηθούν ως μεγάλο διάστημα!! Ίσως αν μειώνει την ποσότητα φρούτων που προκαλούν δυσκοιλιοτητα, όπως η μπανάνα και το μήλο και αυξάνει την ποσότητα του πορτοκαλιού; 

Δόντια, κορίτσια,έχουν βγαλει;; Εμένα 7 μηνων και τίποτα ακομη

Καλημέρα, εμένα έχει βγάλει τα δύο κάτω από 6 μηνών. Εκείνες τις ημέρες είχε πολύ γκρίνια και κλάμα και γενικά είναι ήσυχος οπότε κατάλαβα ότι κάτι συμβαίνει. Βέβαια ο παιδίατρος λέει ότι δεν έχει σημασία πότε θα βγουν τα δόντια και δεν δίνει σημασία. 

Με τις τροφές τώρα πάει καλύτερα ο μικρός. Έχει αρχίσει και ανοίγει το στόμα του ευχάριστα. Έχουν αυξηθεί και τα κακά του σε ποσότητα αλλά και σε σχηματισμό δεν είναι πια νερουλά όπως του θηλασμού.

Ο ύπνος βέβαια είναι μεγάλο θέμα. Ξυπνάει κάθε μία ώρα με δύο. Αλλά με το δίκιο του όλο κάτι κολλάει από το μεγάλο ή το μπαμπά. Ακόμα και εγώ που δεν πολύ βγαίνω, μια βόλτα βγήκα με την φίλη μου και γύρισα με κορονοιο στο σπίτι. Εδώ και 4 μήνες όλο μυξες έχει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/31/2023 at 12:38 AM, Polly1 said:

Καλησπέρα!! Δυσκοιλιοτητα δεν έχει κάνει αλλά και οι 2 μέρες δεν ξέρω αν μπορεί να θεωρηθούν ως μεγάλο διάστημα!! Ίσως αν μειώνει την ποσότητα φρούτων που προκαλούν δυσκοιλιοτητα, όπως η μπανάνα και το μήλο και αυξάνει την ποσότητα του πορτοκαλιού; 

Δόντια, κορίτσια,έχουν βγαλει;; Εμένα 7 μηνων και τίποτα ακομη

Εξαρταται, εμενα πχ ζοριζεται πολυ οταν ειναι στερεα τα κακα του και ποναει κλαιει μεχρι να τα βγαλει! Στην αρχη βεβαια το παθαινε αυτό τωρα εχει συνηθίσει!

Δόντια ουτε καν, εμενα μου ειπε κοντα στο χρονο θα βγάλει και όντως θα πεσει μέσα γιατι και στην κορη μου ειχε πει 10 μηνων το πρωτο και όντως τοτε το εβγαλε!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2023 at 7:15 ΠΜ, thel είπε:

Καλησπέρα,

Εγώ ακολουθώ τις οδηγίες που υπήρχαν μέσα στον υπνόσακο όταν τον αγόρασα. Δηλαδή για θερμοκρασίες 18-20 Κελσίου τις φοράω μόνο ένα μακρυμάνικο κορμάκι από μέσα. Ο υπνόσακος είναι grobag 2,5 tog. Η θερμοκρασία του σπιτιού μας είναι συνήθως στους 20 βαθμούς με air condition. Με βάλατε σε σκέψεις τώρα μήπως την ντύνω ελαφρά. 

Καλημέρα από την στιγμή που έχεις air condition είναι μια χαρά.Εγω το κλείνω το βράδυ γιαυτοκαι της βάζω όλα αυτα,τώρα βέβαια με τα πολλα κρυα ανάβουμε την kumtel στο χαμηλό και είναι μια χαρά.Σε λίγο καιρό θα πάει στο δωμάτιο της και θα της πάρουμε έναν θερμοπομποί.Ολη την ημέρα που είμαστε στο σαλονι ανάβουμε  air condition στους 21 βαθμούς.

On 30/1/2023 at 8:17 ΜΜ, Konna! είπε:

Καλησπέρα! Ισχύει για το άγχος αποχωρισμού.

ασε και εμένα η παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσω με 40γρ και να το φτάσουμε στα 200-250γρ..ούτε καν! Εμένα μου φαίνεται υπερβολή. Στην καλύτερη τρώει 130γρ.

Θεωρώ  ότι είναι λάθος να τον πιέζω και θα πάω ανάλογα με τις ανάγκες του. Επίσης μου φαίνεται ότι όταν τον ταΐζω μετά από ύπνο, τρώει πιο ευκολα

Πάρε ενα θερμόμετρο να παρακολουθείς την θερμοκρασία που εχεις στο δωμάτιο. Αν δεις ότι το πρωί είναι κάτω από τους 19 ίσως χρειαστείς λίγη θέρμανση αλλά μην το κανείς κοτόπουλο το παιδί. 

Να ρωτήσω, εσείς κάνατε δυσκοιλιότητα με τις τροφές; Τον βλέπω ότι από τότε που ξεκινήσαμε το φαγητό πιέζεται και έχει κενώσεις κάθε 2 μέρες (μαλακες βέβαια) αλλά τον βλέπω να ταλαιπωρείται. 

Του δίνω το Novalac για την δυσκοιλιότητα αλλά δεν βλέπω να κάνει δουλειά 

Καλημέρα ανάβουμε σομπιτσα kumtel αλλά θα της πάρω και έναν θερμοπομποί τώρα που θα πάει στο δωμάτιο της.Ολη την ημέρα είμαστε στο σαλονι και έχουμε air condition στους 21 βαθμούς!Με την φρουτοκρεμα είναι πιο σκληρά τα κακά αλλά όχι και πετρα είναι κανονικά και δεν ζορίζεται τα κάνει 2 φορές την ημερα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας,κορίτσια!! Ποιο απορρυπαντικο ρούχων χρησιμοποιείτε για το μωρο; Έπαιρνα σταθερα το Αρκάδι αλλά στην τελευταία πλύση δεν έβγαλε καθόλου τα κακά από ένα ζιπουνακι. Έχω αποκλείσει το planet επισης; Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε; Επίσης συνεχίζετε να τα πλένετε στους 60,στο βρεφικό προγραμμα; Στη μεγάλη μου είχα ξεχαστει και τα έβαζα στο βρεφικό ως τα 2,5

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ Pharmasept, μυρίζει τέλεια. Δεν πλένω στους 60, αλλά στους 40. Δε βγάζει τους λεκέδες από τις τροφές, αλλά κανένα απορρυπαντικό δεν τους βγάζει και σε καμία θερμοκρασία. Τα θυμάμαι από τον μεγάλο μου γιο. Πλέον χρησιμοποιώ δύο συγκεκριμένα φορμακια εναλλάξ για ταισματα, για να μη χαλάω τζάμπα ρούχα.

ΥΓ: Παρατήρησα ότι, αν την ώρα που πέσει η στάμπα, κάνω ένα γρήγορο πέρασμα με μωρομάντιλο, "βάφει" πολύ λιγότερο το ρούχο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Melie είπε:

Εγώ χρησιμοποιώ Pharmasept, μυρίζει τέλεια. Δεν πλένω στους 60, αλλά στους 40. Δε βγάζει τους λεκέδες από τις τροφές, αλλά κανένα απορρυπαντικό δεν τους βγάζει και σε καμία θερμοκρασία. Τα θυμάμαι από τον μεγάλο μου γιο. Πλέον χρησιμοποιώ δύο συγκεκριμένα φορμακια εναλλάξ για ταισματα, για να μη χαλάω τζάμπα ρούχα.

ΥΓ: Παρατήρησα ότι, αν την ώρα που πέσει η στάμπα, κάνω ένα γρήγορο πέρασμα με μωρομάντιλο, "βάφει" πολύ λιγότερο το ρούχο.

Pharmasept, ε; Πρέπει να έχω κάποιο δείγμα,θα το βρω να δοκιμάσω. Ναι,για τάισμα κι εγώ έχω κάποια πολύ πρόχειρα συν σαλιαρες! Δεν είχα απαίτηση να βγουν οι στάμπες από τα φρούτα αλλά δεν περιμένα να μη βγουν ούτε τα κακά! 

Μelie, δε σ έχουμε ξαναδεί εδω! Πότε γεννησες;  Έχεις ακόμη ένα παιδακι; Ποσο ειναι ; Εγω έχω μια κορακλα  3 ετών κι έναν μικρουλη 7 μηνων!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι από τις μανουλες Αυγούστου, έχω έναν μπέμπη 6 μηνών και ο μεγάλος μου είναι 9 χρονών!

Θα σου πω, πριν ξεκινήσουμε στερεές τροφές, για τον τελευταίο μήνα, έκανε κάθε δεύτερη μέρα, αργά το απόγευμα πάντα, εκρηκτικά κακά. Πολλές και δυνατές πορδουλες, δηλαδή, και γέμιζε κυριολεκτικά ως τα αυτιά! Μιλάμε για πολυυυύ πράμα! Ε λοιπόν, αυτά αν δεν τα έπλενα αμέσως (που δε με έπαιρνε να μην, αλλά πες, άνθρωποι είμαστε) δεν καθαρίζανε με την πρώτη, θέλανε και δεύτερη φορά... Αλλά μιλάμε για εξτρίμ κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Melie είπε:

Είμαι από τις μανουλες Αυγούστου, έχω έναν μπέμπη 6 μηνών και ο μεγάλος μου είναι 9 χρονών!

Θα σου πω, πριν ξεκινήσουμε στερεές τροφές, για τον τελευταίο μήνα, έκανε κάθε δεύτερη μέρα, αργά το απόγευμα πάντα, εκρηκτικά κακά. Πολλές και δυνατές πορδουλες, δηλαδή, και γέμιζε κυριολεκτικά ως τα αυτιά! Μιλάμε για πολυυυύ πράμα! Ε λοιπόν, αυτά αν δεν τα έπλενα αμέσως (που δε με έπαιρνε να μην, αλλά πες, άνθρωποι είμαστε) δεν καθαρίζανε με την πρώτη, θέλανε και δεύτερη φορά... Αλλά μιλάμε για εξτρίμ κατάσταση...

Να σου ζήσουν!! Ναι,γι αυτό απορώ, εμενα ήταν τα  κλασικά κακά που έτυχε να μην καλυφθούν από την πανα,γι αυτό απόρησα. Θα το δοκιμάσω το pharmasept!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια 

Τι κάνετε?εμείς ειμαστε 6μιση μηνων στις 

28 του μηνα γινόμαστε 7.Εχουμε ξεκινησει φρουτοκρεμα την τρώει,το απόγευμα ξεκινήσαμε κρεμα βανίλια ρυζάλευρο και σε μια βδομάδα ξεκινάμε πατάτα 3 μέρες,καρότο μετά και κολοκύθι και σιγά σιγά θα ξεκινήσουμε και κρεατακι.Ποσο κρεμα σας τρώει το απόγευμα?Εμένα μου είπε να κάνω με 200ml νερό αλλά δεν την τρώει.Τρωει λιγότερο 170 ml θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ,και τα 170 που βγαίνουν πολλές κουταλιές στις 20 περίπου τσιναει και την ξεγελά με διαφορά και την τρώει ολη.

Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2023 at 4:39 ΜΜ, Didimakia είπε:

Καλησπέρα κορίτσια 

Τι κάνετε?εμείς ειμαστε 6μιση μηνων στις 

28 του μηνα γινόμαστε 7.Εχουμε ξεκινησει φρουτοκρεμα την τρώει,το απόγευμα ξεκινήσαμε κρεμα βανίλια ρυζάλευρο και σε μια βδομάδα ξεκινάμε πατάτα 3 μέρες,καρότο μετά και κολοκύθι και σιγά σιγά θα ξεκινήσουμε και κρεατακι.Ποσο κρεμα σας τρώει το απόγευμα?Εμένα μου είπε να κάνω με 200ml νερό αλλά δεν την τρώει.Τρωει λιγότερο 170 ml θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ,και τα 170 που βγαίνουν πολλές κουταλιές στις 20 περίπου τσιναει και την ξεγελά με διαφορά και την τρώει ολη.

Καλησπέρα!! Δεν έχω δώσει κρέμες και ρυζαλευρο, όμως απο τα φρούτα που του τα αλεθω θα φάει γύρω στα 120-180. Η παιδίατρος μου είπε 150-180 και φρούτα και μεσημεριανό αλλά τα τρώει με το πολύ ζόρι ειδικά τώρα που περνάμε και μια ίωση 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/13/2023 at 4:39 PM, Didimakia said:

Καλησπέρα κορίτσια 

Τι κάνετε?εμείς ειμαστε 6μιση μηνων στις 

28 του μηνα γινόμαστε 7.Εχουμε ξεκινησει φρουτοκρεμα την τρώει,το απόγευμα ξεκινήσαμε κρεμα βανίλια ρυζάλευρο και σε μια βδομάδα ξεκινάμε πατάτα 3 μέρες,καρότο μετά και κολοκύθι και σιγά σιγά θα ξεκινήσουμε και κρεατακι.Ποσο κρεμα σας τρώει το απόγευμα?Εμένα μου είπε να κάνω με 200ml νερό αλλά δεν την τρώει.Τρωει λιγότερο 170 ml θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ,και τα 170 που βγαίνουν πολλές κουταλιές στις 20 περίπου τσιναει και την ξεγελά με διαφορά και την τρώει ολη.

Μια χαρα τρώει όσο περνάει ο καιρός θα αυξάνει την ποσότητα. Μη δίνεις σημασία στα ml. Ειναι μεγάλες οι ποσότητες που λενε οτι πρέπει να τρώει αλλά δεν τρώνε όλα τα μωρά το ίδιο. Επίσης εμένα δεν του αρεσει καθολου η πατατα και την εχω αντικαταστησει με γλυκοπατάτα. Θα δοκιμάσω ξανα αργότερα.

200ml για τόσο μικρό ειναι παρα πολύ παντως οπότε όσο σου τρώει ειναι όσο θέλει. Μην το ξεγελάς. Εμένα μου είπε να μην το ξεγελάω για να φάει αλλα όταν δεν θέλει άλλο και το δείχνει να σταματάω.

Link to comment
Share on other sites

On 20/2/2023 at 10:22 ΠΜ, Evaki19 είπε:

Μια χαρα τρώει όσο περνάει ο καιρός θα αυξάνει την ποσότητα. Μη δίνεις σημασία στα ml. Ειναι μεγάλες οι ποσότητες που λενε οτι πρέπει να τρώει αλλά δεν τρώνε όλα τα μωρά το ίδιο. Επίσης εμένα δεν του αρεσει καθολου η πατατα και την εχω αντικαταστησει με γλυκοπατάτα. Θα δοκιμάσω ξανα αργότερα.

200ml για τόσο μικρό ειναι παρα πολύ παντως οπότε όσο σου τρώει ειναι όσο θέλει. Μην το ξεγελάς. Εμένα μου είπε να μην το ξεγελάω για να φάει αλλα όταν δεν θέλει άλλο και το δείχνει να σταματάω.

Καλησπέρα μην φανταστείς για λίγο την ξεγελαω αντε να φαει 5,6 κουταλιές παραπάνω χαχα.Ειμαστε και εμεις στην φαση πατατα -καρότο έβαλα εχθες και λίγο λαδάκι μέχρι τώρα δεν το ήθελε καθολου,σημερα όμως έφαγε καμμια 10ρια κουταλιές,μέτα ήπιε 170 γάλα.Αυριο που θα μπει και το κολοκύθι θα δούμε,εύχομαι να της αρέσει.Σιγα σιγά δεν αγχωνομαι,αφού τρώει την φρουτοκρεμα και την κρέμα της το απόγευμα σιγά σιγά θα μάθει και το μεσημεριανο,θέλει υπομονή και ψυχραιμία!

On 19/2/2023 at 10:44 ΜΜ, Polly1 είπε:

Καλησπέρα!! Δεν έχω δώσει κρέμες και ρυζαλευρο, όμως απο τα φρούτα που του τα αλεθω θα φάει γύρω στα 120-180. Η παιδίατρος μου είπε 150-180 και φρούτα και μεσημεριανό αλλά τα τρώει με το πολύ ζόρι ειδικά τώρα που περνάμε και μια ίωση 

Ε ναι λογικο ειναι το μωρό με την ιωσουλα να μην έχει όρεξη υπομονή θα περάσει.Ενταξει γενικά είναι ανάλογα και την όρεξη τους,σημερα μου έφαγε κοντά 200ml φρουτοκρεμα ,άλλες φορές λιγότερο,όσο θέλουν,και γω που καμμια φορά πιέζω μου βγαίνει μπούμερανγκ και μετά λέω γιατί να το κάνω αυτό αφού το παιδί είναι μια χαρά στα κιλά του δεν έχει θέμα και εμείς δεν πεινάμε κάθε μέρα το ίδιο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σας πω απλά οτι η κορη μου ήταν παντα κατω απο τις καμπυλες παρολο που ετρωγε πολυ ποσοσητα φαγητου. Ακομα και τωρα που ειναι σχεδον 4 χρονων τρωει ολη μερα τα παντα και ειναι αδυνατη. Ειναι το σκαρι τετοιο. Αλλα γενικα αν δεν θελουν δεν μπορεις να τα ταισεις με το ζορυ οτι και να κανεις!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...