Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      4 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022


enjoy

Recommended Posts

7 ώρες πρίν, *Μυρτώ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι κι εγώ μια από τις μανούλες του Ιουλίου, αλλά μόλις μπω 38 εβδομάδες στα τέλη του Ιουνίου (είμαι σχεδόν 36 εβδομάδων) θα γεννήσω! Η μικρή έχει ήδη πάρει θέση και είναι χαμηλά! Είναι το 2ο μωράκι μας κι έχουμε κι ένα 4χρονο αγοράκι! Ο μικρός πηγαίνει σε παιδικό, που θα λειτουργεί ως τα τέλη του Ιούλιου! Για βοηθείστε με βρε κορίτσια, τι κάνουμε με τον μικρό; Τον σταματάμε από το σταθμό για ιώσεις κλπ; Αλλά και μέσα στο σπίτι τι θα κάνει ένα ζωηρό 4χρονο κι εγώ με ένα βρέφος κολλημένο πάνω μου; Χώρια που θα βιώσει κι άλλη αλλαγή... Έχω μπερδευτεί κι αγχωθεί πολύ!!! 

Με το καλό,κορίτσι μου ο τοκετός!! Εγώ έχω ένα παιδάκι 2,5 σχεδόν ετών,δεν πάει παιδικο και μου είπε η παιδίατρος να μην την στείλω από Σεπτέμβρη αν υπάρχει δυνατότητα. Πιστεύω πως θα είναι καλύτερα να είναι σπίτι και το άλλο παιδί από το να ανησυχείς μήπως φέρει κάτι απ εξω!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μου καλησπέρα, είμαι από την ομάδα του Αυγούστου αλλά θα γεννήσω τέλη Ιουλίου με καισαρική στις 39 εβδομάδες, οπότε σας διαβάζω και εσάς από την αρχή. Μόλις έκανα ντόπλερ στις 31+5 και είμαστε πολύ καλά, το αγοράκι μου είναι 2 κιλά. Είναι η 3η μου εγκυμοσύνη (είχα 1 βιοχημική και 1 παλίνδρομη την 6η εβδ), οπότε αυτή θα είναι η πρώτη μου γέννα.

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποια κοπέλα πόσο στοιχίζει περίπου η καισαρική στο Ιασώ (αμοιβή γιατρού, λοιπά χειρουργείου και διαμονή σε δί ή τρίκλινο). Δεν έχω ρωτήσει τον γιατρό μου ακόμα αλλά θα ήθελα να έχω μια ιδέα από πριν.

 Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!


 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, koukouvagia said:

Κορίτσια μου καλησπέρα, είμαι από την ομάδα του Αυγούστου αλλά θα γεννήσω τέλη Ιουλίου με καισαρική στις 39 εβδομάδες, οπότε σας διαβάζω και εσάς από την αρχή. Μόλις έκανα ντόπλερ στις 31+5 και είμαστε πολύ καλά, το αγοράκι μου είναι 2 κιλά. Είναι η 3η μου εγκυμοσύνη (είχα 1 βιοχημική και 1 παλίνδρομη την 6η εβδ), οπότε αυτή θα είναι η πρώτη μου γέννα.

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποια κοπέλα πόσο στοιχίζει περίπου η καισαρική στο Ιασώ (αμοιβή γιατρού, λοιπά χειρουργείου και διαμονή σε δί ή τρίκλινο). Δεν έχω ρωτήσει τον γιατρό μου ακόμα αλλά θα ήθελα να έχω μια ιδέα από πριν.

 Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!


 

Καλημέρα! Με το καλό το μωράκι σου!! Ο κατάλογος του ιασω όπως και από όλα τα ιδιωτικά υπάρχει online. Για το τρίκλινο φτ είναι 1649 και κτ 1810 και για δίκλινο είναι φτ 2190 και κτ 2297. 

Το κόστος του γιατρού είναι ανάλογα με τον γιατρό σου. Εμένα κ για καισαρική κ για φυσιολογικό χρεώνει 1100 αλλά αυτό θα στο πει ο ίδιος πόσο χρεώνει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Evaki19 είπε:

Καλημέρα! Με το καλό το μωράκι σου!! Ο κατάλογος του ιασω όπως και από όλα τα ιδιωτικά υπάρχει online. Για το τρίκλινο φτ είναι 1649 και κτ 1810 και για δίκλινο είναι φτ 2190 και κτ 2297. 

Το κόστος του γιατρού είναι ανάλογα με τον γιατρό σου. Εμένα κ για καισαρική κ για φυσιολογικό χρεώνει 1100 αλλά αυτό θα στο πει ο ίδιος πόσο χρεώνει. 

Καλημέρα! Πολύ καλή τιμή σου χρεώνει ο γιατρός! Γιατί ακούω τριγύρω κάτι τρελά ποσά..
 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ @Evaki19 δεν ήξερα ότι δημοσιεύονταν αυτοί οι τιμοκατάλογοι. Μένει να δούμε την αμοιβή γιατρού και μαίας τώρα. Πολύ φθηνός μου ακούγεται ο δικός σου σε σχέση με αυτά που ακούω.

Με το καλό το μωράκι σου! Χ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, koukouvagia είπε:

Ευχαριστώ πολύ @Evaki19 δεν ήξερα ότι δημοσιεύονταν αυτοί οι τιμοκατάλογοι. Μένει να δούμε την αμοιβή γιατρού και μαίας τώρα. Πολύ φθηνός μου ακούγεται ο δικός σου σε σχέση με αυτά που ακούω.

Με το καλό το μωράκι σου! Χ

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!πώς είστε?εγώ έχω βαρύνει απίστευτα δν μπορώ πλέον πολλές μετακινήσεις ούτε με αμάξι με πιάνουν πόνοι περιόδου!

Με το καλό το μωράκι σας!ο δικός μου η αμοιβή του είναι 1200 για καισαρική κ 150€ η μαία!περίπου η τιμή για τις μαίες είναι 100-150€!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, marilia35 είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!πώς είστε?εγώ έχω βαρύνει απίστευτα δν μπορώ πλέον πολλές μετακινήσεις ούτε με αμάξι με πιάνουν πόνοι περιόδου!

Με το καλό το μωράκι σας!ο δικός μου η αμοιβή του είναι 1200 για καισαρική κ 150€ η μαία!περίπου η τιμή για τις μαίες είναι 100-150€!

Καλημέρα! Θα ακούς το σώμα σου κ θα αποφεύγεις την ζέστη. Και όπως έχει πει μια φίλη μου,  να πας να γεννήσεις και να είσαι πρησμένη από τον ύπνο. Τώρα εσυ που έχεις και άλλο παιδάκι δεν ξέρω πόσο εύκολο ειναι.

Τρώω πολύ κλωτσιά τελευταία σε σημείο να μην μπορώ να κοιμηθώ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Dream85 είπε:

Καλημέρα! Θα ακούς το σώμα σου κ θα αποφεύγεις την ζέστη. Και όπως έχει πει μια φίλη μου,  να πας να γεννήσεις και να είσαι πρησμένη από τον ύπνο. Τώρα εσυ που έχεις και άλλο παιδάκι δεν ξέρω πόσο εύκολο ειναι.

Τρώω πολύ κλωτσιά τελευταία σε σημείο να μην μπορώ να κοιμηθώ..

Καλημέρα κορίτσι μου!σ ευχαριστώ για την συμβουλή!έχω κ υπνηλία τελευταία!ναιμε τον μικρό δν μπορείς να ξεκουραστεις!μόλις με δει κ ξαπλώνω έρχεται!κ προχτές ξύπνησε 4 ξημέρωμα κ κοιμήθηκε ξανά βράδυ!αλλά πιο πολύ οι βόλτες με κουράζουν!

Φτιάχνει πάρτυ το μωρουλι σου χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, marilia35 είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!πώς είστε?εγώ έχω βαρύνει απίστευτα δν μπορώ πλέον πολλές μετακινήσεις ούτε με αμάξι με πιάνουν πόνοι περιόδου!

Με το καλό το μωράκι σας!ο δικός μου η αμοιβή του είναι 1200 για καισαρική κ 150€ η μαία!περίπου η τιμή για τις μαίες είναι 100-150€!

Καλημέρα, νοιώθω ακριβώς όπως και σένα!!Τι ημερομηνία σου χει δώσει γιατρος?Επίσης μια απορια η μαια στην καισαρική τι χρειάζεται?Γτ και γω με καισαρική παω αλλά δεν έχω σκεφτεί για μαια

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ele1 είπε:

Καλημέρα, νοιώθω ακριβώς όπως και σένα!!Τι ημερομηνία σου χει δώσει γιατρος?Επίσης μια απορια η μαια στην καισαρική τι χρειάζεται?Γτ και γω με καισαρική παω αλλά δεν έχω σκεφτεί για μαια

Μου έχει δώσει 5 Ιουλίου η 12!η πήρα γράφει 19!αλλά θα κάνω καισαρική οπότε παίζουν αυτεςοι ημερομηνίες πιο πιθανόν 5!

Εμένα μαία εχει ο γιατρός μου σε όλη την εγκυμοσύνη!όταν γέννησα ερχόταν κάθε μέρα στο δωμάτιο κ ήρθε κ σπίτι μετά για τον θηλασμό!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, marilia35 είπε:

Μου έχει δώσει 5 Ιουλίου η 12!η πήρα γράφει 19!αλλά θα κάνω καισαρική οπότε παίζουν αυτεςοι ημερομηνίες πιο πιθανόν 5!

Εμένα μαία εχει ο γιατρός μου σε όλη την εγκυμοσύνη!όταν γέννησα ερχόταν κάθε μέρα στο δωμάτιο κ ήρθε κ σπίτι μετά για τον θηλασμό!

Και μένα από 7 μέχρι 12..Λίγο έμεινε, ελπίζω να μην έρθει νωριτερα νοιώθω κάπως περίεργα  τελευταια

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ele1 είπε:

Και μένα από 7 μέχρι 12..Λίγο έμεινε, ελπίζω να μην έρθει νωριτερα νοιώθω κάπως περίεργα  τελευταια

Κ γω το σκέφτομαι αυτό!έχω βαρύνει με πιάνουν πονακια!ο γιατρός βέβαια δν βλέπει κάτι στον υπέρηχο!τώρα έχουμε ραντεβού στην 36 βδομάδα!εσύ?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο γιατρός μου όντως κάνει φοβερή τιμή. Αφού με ρώτησε τις προάλλες ο καημένος καλή δεν είναι αυτή η τιμή μου λέει;; χαχαχ τέλεια είναι του λέω! Όχι απλά καλή! 

Εγώ αύριο πάω για το πρώτο nst! Να δούμε συσπάσεις και πως είμαστε! Θα έχω νέα το πρωί να σας στείλω!

Γενικα έχω συσπάσεις συνέχεια αρκετές μέσα στην ώρα αλλά μου είπε να μην ανησυχώ είναι προ παρασκευαστικες. Απλά με πονάνε. Είναι κάποιες που είναι χωρίς πόνο αλλά οι περισσότερες είναι με πόνο. 

Γενικα πάντως δεν έχω παράπονο μπορώ κ Κινούμαι ακόμα κανονικά. Είναι κ πιο χαληλα η κοιλιά σε σχέση με την κόρη μου κ δεν μου κόβεται η ανάσα.

Εμείς μάλλον 25 θα γεννήσουμε το άλλο Σάββατο δηλαδή! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, μεγάλωσε πολύ η κοιλιά, έχω πάρει γύρω στα 8 κιλά από την αρχή. Βέβαια δεν ξεκίνησα και αδύνατη. Τα περισσότερα κιλά είναι στην κοιλιά. Την Πέμπτη έχω το πρώτο nst .

Έχω αρχίσει το πλύσιμο,  δικά μου και του μικρού. Μόλις τα τακτοποιήσω θα δω αν μου λείπει κάτι από το μικρό να το πάρω τελευταία στιγμή. Γενικά δεν θέλω να πάρω πράγματα από τώρα για πιο μετά. Μόνο για το πρώτο μήνα. Όπως έκανα και στο πρώτο παιδί.

Το κάθε παιδί ακολουθεί την δικιά του καμπύλη ανάπτυξης και με βάση αυτή θα κάνω τις αγορές μου.

Θέλω να το θηλάσω αποκλειστικά, ελπίζω να τα καταφέρω. Ενώ θήλασα το πρώτο παιδί μέχρι τα δύο,  νιώθω ότι θα είναι η πρώτη φορά που θηλάζω. Ίσως γιατί το πρώτο το ξεκίνησα μετά που το πήρα από την μενν και δεν κατάφερα ποτέ αποκλειστικό θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Evaki19 είπε:

Παιδιά ο γιατρός μου όντως κάνει φοβερή τιμή. Αφού με ρώτησε τις προάλλες ο καημένος καλή δεν είναι αυτή η τιμή μου λέει;; χαχαχ τέλεια είναι του λέω! Όχι απλά καλή! 

Εγώ αύριο πάω για το πρώτο nst! Να δούμε συσπάσεις και πως είμαστε! Θα έχω νέα το πρωί να σας στείλω!

Γενικα έχω συσπάσεις συνέχεια αρκετές μέσα στην ώρα αλλά μου είπε να μην ανησυχώ είναι προ παρασκευαστικες. Απλά με πονάνε. Είναι κάποιες που είναι χωρίς πόνο αλλά οι περισσότερες είναι με πόνο. 

Γενικα πάντως δεν έχω παράπονο μπορώ κ Κινούμαι ακόμα κανονικά. Είναι κ πιο χαληλα η κοιλιά σε σχέση με την κόρη μου κ δεν μου κόβεται η ανάσα.

Εμείς μάλλον 25 θα γεννήσουμε το άλλο Σάββατο δηλαδή! 

Αχχχ έφτασε ο καιρός!με το καλοοο!να μας στείλεις ναι!εγώ δν καταλαβαίνω συσπάσεις!σίγουρα παθαίνω 2 φορές την μέρα γερές κράμπες στην κοιλιά κάτω απ' τον αφαλό!

πρίν από 10 λεπτά , Xioni είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, μεγάλωσε πολύ η κοιλιά, έχω πάρει γύρω στα 8 κιλά από την αρχή. Βέβαια δεν ξεκίνησα και αδύνατη. Τα περισσότερα κιλά είναι στην κοιλιά. Την Πέμπτη έχω το πρώτο nst .

Έχω αρχίσει το πλύσιμο,  δικά μου και του μικρού. Μόλις τα τακτοποιήσω θα δω αν μου λείπει κάτι από το μικρό να το πάρω τελευταία στιγμή. Γενικά δεν θέλω να πάρω πράγματα από τώρα για πιο μετά. Μόνο για το πρώτο μήνα. Όπως έκανα και στο πρώτο παιδί.

Το κάθε παιδί ακολουθεί την δικιά του καμπύλη ανάπτυξης και με βάση αυτή θα κάνω τις αγορές μου.

Θέλω να το θηλάσω αποκλειστικά, ελπίζω να τα καταφέρω. Ενώ θήλασα το πρώτο παιδί μέχρι τα δύο,  νιώθω ότι θα είναι η πρώτη φορά που θηλάζω. Ίσως γιατί το πρώτο το ξεκίνησα μετά που το πήρα από την μενν και δεν κατάφερα ποτέ αποκλειστικό θηλασμό.

Εγώ πήρα φανελάκια για 0-3 δν πήρα για πιο μετά συμφωνώ όπως λες αναλόγως η ανάπτυξη!κ γω τον πρώτο γιο μου τον θήλασα ως 14 μηνών!θα ήθελα τώρα κ το δεύτερο!δν ξέρω αν θα υπάρχει η ηρεμία κ ο χρόνος να το θηλάσω αυτό με προβληματίζει!θα φανεί στην πράξη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...