Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Καμπύλη σακχάρου


Katerina96

Recommended Posts


Διαφημίσεις

Όλα είναι εντός ορίων, εμένα μου φαίνονται πολύ καλά, αλλά φυσικά ο γιατρός έχει τον τελευταίο λόγο! Τα όρια είναι 92-180-153 οπότε σούπερ!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Νεκταρινακι είπε:

Όλα είναι εντός ορίων, εμένα μου φαίνονται πολύ καλά, αλλά φυσικά ο γιατρός έχει τον τελευταίο λόγο! Τα όρια είναι 92-180-153 οπότε σούπερ!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου και μόνο που μου απάντησες. Με αγχώνει το 175..  

Δεν θέλω καθόλου να κάνω δίαιτα_ διατροφή κλπ. (όπως καμιά μας δεν θέλει εννοείται). Από την ώρα που τα είδα κλαίω. Γιατί μου λένε στο μικρόβιολογικο.. Ανέβασες λίγο στην μια ώρα, πάρε τον γιατρό σου. Εγώ τρελάθηκα.. Αποκόλληση, 3μηνες στο κρεβάτι, μετάγγιση, δεν θέλω άλλα αλήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Katerina96 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου και μόνο που μου απάντησες. Με αγχώνει το 175..  

Δεν θέλω καθόλου να κάνω δίαιτα_ διατροφή κλπ. (όπως καμιά μας δεν θέλει εννοείται). Από την ώρα που τα είδα κλαίω. Γιατί μου λένε στο μικρόβιολογικο.. Ανέβασες λίγο στην μια ώρα, πάρε τον γιατρό σου. Εγώ τρελάθηκα.. Αποκόλληση, 3μηνες στο κρεβάτι, μετάγγιση, δεν θέλω άλλα αλήθεια. 

Κορίτσι μου να μη στεναχωριέσαι καθόλου.. να φανταστείς στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα 75-175-179! Κ η ενδοκρινολόγος που ήταν αυστηρή σχετικά με τις μετρήσεις, το χαρακτήρισε ως μια πολύ ήπια διαταραχή. Εσύ είσαι εντελώς εντός ορίων οπότε όποιον ενδοκρινολογο κ να ρωτήσεις, πιστεύω θα σε καθησυχάσει. Σε ποια πόλη βρίσκεσαι? Εμένα σε αυτή την εγκυμοσύνη με παρακολουθούν στο ενδοκρινολογικό του Έλενα. Είμαι πολύ ευχαριστημένη! Πιστεύω ότι δε χρειάζεσαι καν παρακολούθηση αλλά ένα ραντεβού ίσως σε ηρεμήσει :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Νεκταρινακι είπε:

Κορίτσι μου να μη στεναχωριέσαι καθόλου.. να φανταστείς στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα 75-175-179! Κ η ενδοκρινολόγος που ήταν αυστηρή σχετικά με τις μετρήσεις, το χαρακτήρισε ως μια πολύ ήπια διαταραχή. Εσύ είσαι εντελώς εντός ορίων οπότε όποιον ενδοκρινολογο κ να ρωτήσεις, πιστεύω θα σε καθησυχάσει. Σε ποια πόλη βρίσκεσαι? Εμένα σε αυτή την εγκυμοσύνη με παρακολουθούν στο ενδοκρινολογικό του Έλενα. Είμαι πολύ ευχαριστημένη! Πιστεύω ότι δε χρειάζεσαι καν παρακολούθηση αλλά ένα ραντεβού ίσως σε ηρεμήσει :)

Έκανες μετρήσεις σπίτι; 

Ειμαι από Βόλο. Έκλεισα ανά ραντεβού για το απόγευμα αλλά περιμένω και τον γιατρό μου να με πάρει τηλ να του πω. Μακάρι να μην χρειαστεί καν ενδοκρινολογο και απλά να προσέχω εγώ μόνη μου λίγο σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Katerina96 είπε:

Έκανες μετρήσεις σπίτι; 

Ειμαι από Βόλο. Έκλεισα ανά ραντεβού για το απόγευμα αλλά περιμένω και τον γιατρό μου να με πάρει τηλ να του πω. Μακάρι να μην χρειαστεί καν ενδοκρινολογο και απλά να προσέχω εγώ μόνη μου λίγο σπίτι. 

Ναι έκανα 4 μετρήσεις τη μέρα τουλάχιστον και τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη πάλι κάνω γιατί με τα 50γρ γλυκόζης στην καμπύλη έφτασα 205!! Αλλά τώρα ο ενδοκρινολόγος είναι πολύ πιο χαλαρός, δε με αγχωνει. Καλά αποτελέσματα από το ραντεβού σου, να μας στείλεις νέα!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Νεκταρινακι είπε:

Ναι έκανα 4 μετρήσεις τη μέρα τουλάχιστον και τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη πάλι κάνω γιατί με τα 50γρ γλυκόζης στην καμπύλη έφτασα 205!! Αλλά τώρα ο ενδοκρινολόγος είναι πολύ πιο χαλαρός, δε με αγχωνει. Καλά αποτελέσματα από το ραντεβού σου, να μας στείλεις νέα!!

Αχ πως άντεξες με τις μετρήσεις μου φαίνονται βουνό... 

Εύχομαι όλα καλά και σε εσένα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Katerina96 είπε:

Αχ πως άντεξες με τις μετρήσεις μου φαίνονται βουνό... 

Εύχομαι όλα καλά και σε εσένα. 

Σε ευχαριστώ πολύ!! Οι μετρήσεις δε με ενοχλούν καθόλου :) με ενοχλεί να μη μπορώ να φάω κ να μετράω τις μπουκιές μου! Χαχαχ όλα καλά θα πάνε, θα δεις, είναι τέλεια η καμπύλη σου!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Νεκταρινακι είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!! Οι μετρήσεις δε με ενοχλούν καθόλου :) με ενοχλεί να μη μπορώ να φάω κ να μετράω τις μπουκιές μου! Χαχαχ όλα καλά θα πάνε, θα δεις, είναι τέλεια η καμπύλη σου!!

Αυτό ακριβώς κορίτσι μου. Δεν μπορώ να τρωω μετρημένα πράγματα και καθόλου γλυκά. Δεν ζω χωρίς γλυκά. Μόλις γύρισα εφαγα ένα μελομακάρονο χαχα δεν Άντεξα. 

Διαβάζω διαφορα όσο περιμένω να πάει 3 να μιλήσω με τον γιατρο και φρικάρω.. 

Μετρήσεις, δίαιτα, ινσουλίνη, επανάληψη καμπύλης, σε κάποιες περιπτώσεις καισαρική, υπογλυκαιμία στο μωρό.. Παναγία μου!!! 

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με τον γυναικολόγο. Μού είπε ειναι στο όριο το 175 αλλά μετά μεταβολιζεται.. Οπότε να μην πάω σε ενδοκρινολογο να κανω μια δίαιτα μόνη μου πχ ολικής, όχι πολλά ζυμαρικά, γλυκά... Απλά μου είπε αν θέλω να πάω σε ενδοκρινολογο μόνο να μου γράψει μηχάνημα.. Εγώ όμως έχω μηχάνημα αλλά δεν έχω ταινίες.. Μήπως ξέρετε να τις γράφει μόνο ο ενδοκρινολόγος; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 17 λεπτά , Katerina96 είπε:

Μίλησα με τον γυναικολόγο. Μού είπε ειναι στο όριο το 175 αλλά μετά μεταβολιζεται.. Οπότε να μην πάω σε ενδοκρινολογο να κανω μια δίαιτα μόνη μου πχ ολικής, όχι πολλά ζυμαρικά, γλυκά... Απλά μου είπε αν θέλω να πάω σε ενδοκρινολογο μόνο να μου γράψει μηχάνημα.. Εγώ όμως έχω μηχάνημα αλλά δεν έχω ταινίες.. Μήπως ξέρετε να τις γράφει μόνο ο ενδοκρινολόγος; 

Δε γνωρίζω αν μπορεί να τις γράψει άλλη ειδικότητα, πχ παθολόγοι. Πάντως οι μετρητές έχουν ημερομηνία λήξης συνήθως 2 χρόνια περίπου μετά την αγορά, οπότε καλό είναι αν έχεις παλιό μετρητή, να μην τον εμπιστεύεσαι. Εξάλλου μαζί με τις ταινίες δίνουν δωρεάν τον μετρητή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Νεκταρινακι είπε:

Δε γνωρίζω αν μπορεί να τις γράψει άλλη ειδικότητα, πχ παθολόγοι. Πάντως οι μετρητές έχουν ημερομηνία λήξης συνήθως 2 χρόνια περίπου μετά την αγορά, οπότε καλό είναι αν έχεις παλιό μετρητή, να μην τον εμπιστεύεσαι. Εξάλλου μαζί με τις ταινίες δίνουν δωρεάν τον μετρητή.

Α δεν το ήξερα. 

Όταν παίρνεις ταινίες και βελόνες πληρώνεις συμμετοχή; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Νεκταρινακι είπε:

Αυτό που ισχύει τώρα είναι ότι αν δεν κάνεις ινσουλίνη πληρώνεις 25% συμμετοχή, αν κάνεις ινσουλίνη δεν πληρώνεις τίποτα. 

Ξέρεις τι; τώρα μίλησα με έναν άλλον γυναικολόγο και μου είπε ότι είναι οκ οι εξετάσεις.. Δεν μου είπε ούτε μετρήσεις ούτε διατροφή.. Αλήθεια δεν ξέρω τι να κανω... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Katerina96 είπε:

Ξέρεις τι; τώρα μίλησα με έναν άλλον γυναικολόγο και μου είπε ότι είναι οκ οι εξετάσεις.. Δεν μου είπε ούτε μετρήσεις ούτε διατροφή.. Αλήθεια δεν ξέρω τι να κανω... 

Τίποτα θα έλεγα να μην κάνεις, η καμπύλη σου είναι μια χαρά και εντελώς εντός ορίων. Εσύ ξέρεις βέβαια καλύτερα ποιον γιατρό από τους δυο θα ακούσεις, πάντως τα όρια σύμφωνα με.την ελληνική διαβητολογικη εταιρεία είναι αυτά που σου έγραψα πιο πάνω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...