Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , Melody90 είπε:

Καλώς την!!!εγώ είχα κουβέντα με τον γιατρό που μου έκανε τη β επιπέδου για αυτό το θέμα..η θέση του πλακούντα παίζει μεγάλο ρόλο μου είπε για να νιώθω κλωτσιές...σε μένα είναι οπίσθιος υψηλός οπότε τα νιώθω όλα! συγκεκριμένα μου είπε Αν ήταν  πρόσθιος (όπως σε σένα καλή ώρα) δεν θα το ένιωθα έτσι..

Κ η θέση του μωρού παίζει ρόλο..

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο...

Θες να σε προσθέσω στο πινακακι μας???:)

Φυσικά και να με προσθέσεις! ;) Καταρχάς σε ευχαριστω για την απαντηση σου! Ναι το καταλαβαίνω αυτό που λες. Κι εμένα ο γιατρος μου είχε πει πως θα αργήσω γενικα να το ακούσω λόγω της θέσης του πλακούντα, όπως και έγινε άλλωστε. Απλά από τότε που την άκουσα είχε κάνει πολύ αισθητή την παρουσία της. Όποτε η μείωση της έντασης και της συχνότητας τις τελευταίες μέρες με προβληματίζει! Διαβάζω και διαφορα που μπορεί να συμβούν, όπως μείωση του μανιακού υγρού κλπ και φοβάμαι για το μωράκι αν θα είναι καλά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Mairiv=> αγοράκι!!!

MarthaK=> αγοράκι!!!

Aggelikh Nt=>αγοράκι!!!

Lak4=>αγοράκι!!!

Simona=>κοριτσάκι!!!

Melody90=>κοριτσάκι!!!

Κορίτσια πείτε κ υπόλοιπες τι έχετε άμα θέλετε να κάνουμε ένα πινακακι σωστό και άμα θέλετε πείτε και την Πητ σας για να μην ψαχνομαστε συνέχεια με τις εβδομάδες μας ....και το επόμενο θα είναι γεννησαμε και την ημερομηνία γέννησης πρώτα ο Θεός!!!

Όντως αρκετά αγοράκια ! Πητ 23/09

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Mairiv=> αγοράκι!!! ΠΗΤ 19/9

MarthaK=> αγοράκι!!! ΠΗΤ 25/9

Aggelikh Nt=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 21/9

Lak4=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 23/9

Simona=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 29/9

Melody90=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 11/9

Frouta=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 16/9

Giwtou=>δίδυμα αγοράκια!!! ΠΗΤ 19/9

doremina=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 27/9

Happykar=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 23/9

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, happykar είπε:

Φυσικά και να με προσθέσεις! ;) Καταρχάς σε ευχαριστω για την απαντηση σου! Ναι το καταλαβαίνω αυτό που λες. Κι εμένα ο γιατρος μου είχε πει πως θα αργήσω γενικα να το ακούσω λόγω της θέσης του πλακούντα, όπως και έγινε άλλωστε. Απλά από τότε που την άκουσα είχε κάνει πολύ αισθητή την παρουσία της. Όποτε η μείωση της έντασης και της συχνότητας τις τελευταίες μέρες με προβληματίζει! Διαβάζω και διαφορα που μπορεί να συμβούν, όπως μείωση του μανιακού υγρού κλπ και φοβάμαι για το μωράκι αν θα είναι καλά!

Να μη διαβάζεις στο internet καλύτερα θα χαζεψεις!!! άκου καλύτερα το γιατρό σου και θα δεις όλα καλά θα πάνε δεν θέλει άγχος η εγκυμοσύνη..

πάντως για τις κινήσεις του εμβρύου θα σου πει ο γιατρός είναι προς το τέλος της εγκυμοσύνης που θα σου πει πόσες κινήσεις θέλει την ημέρα από το παιδί και πόσο θα το παρακολουθείς είναι νωρίς ακόμα για αυτή τη φάση όμως. Βαθιές ανασούλες και θετική σκέψη!!!;-)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, happykar είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και από εμένα! Είμαι 23 εβδομάδων.  Εγώ έχω ΠΗΤ 23/9 και περιμένουμε κοριτσάκι! Όλα καλά μέχρι στιγμής με αυχενική, νιπτ και β επιπέδου. Ήθελα να ρωτήσω λίγο τις πιο έμπειρες γιατί είναι το πρώτο μας, μετά από πολλούς κόπους και βάσανα και έχω λίγο αγχωθεί: από τότε που την άκουσα περίπου πριν από δυόμιση εβδομαδες(έχω πρόσθιο πλακούντα) έχει γενικα πολύ έντονη δραστηριότητα. Πολύ κλώτσημα γενικα. Και στους υπερήχους είναι πολύ δραστήρια. Μάλιστα τα βραδιά που ξαπλωνα έβλεπα την κοιλιά μου να πετιέται από το κλώτσημα! Έχει όμως τώρα τις τελευταίες τρεις μέρες που έχει ηρεμήσει πολύ. Την ακούω πολύ λίγο, τα χτυπήματα της είναι αρκετά απαλά και πολύ πιο αραιά. Μάλιστα προχθές σχεδόν δεν την άκουσα παρά ελάχιστα. Τι γλυκα να τρώω τι να πιέζω την κοιλιά μου, καμία αντίδραση. Χθες και σήμερα κάπως περισσότερο την άκουσα αλλά καμία σχέση με πριν. Ο γιατρος μου είπε να μην ανησυχώ. Αλλα εγώ προβληματίζομαι για την τόσο μεγάλη αλλαγή. Είναι φυσιολογικό; Ευχαριστω εκ των προτέρων και με το καλό τα μωρά όλων μας :) 

Κι εγώ είμαι 23 κ 2. Ενώ την τρίτη το βράδυ ένιωθα το μικρό μου πολύ πολύ έντονα την Τετάρτη κ την Πέμπτη τον ένιωσα λίγο. Σήμερα πάλι πολύ! Πιστεύω πως επειδή έχουν πολύ χώρο ακόμα αλλάζουν θέση και δεν τα αισθανόμαστε το ίδιο. Επίσης έχω κι εγώ πρόσθιο πλακούντα, οπότε μάλλον απορροφώνται κάποιες κινήσεις! 

Επίσης το άλλο που έχω προσέξει είναι ότι κάποιες μέρες νιώθω τις κινήσεις του προς τα κάτω (νομίζω ότι θα μου φύγει) κι όχι προς την κοιλιά! Ο τράχηλος μου είναι καλός, οπότε δεν είναι χαμηλα το παιδί, αλλά μάλλον πιέζει προς τα κάτω κι εγώ αισθάνομαι την πίεση χαμηλά.

Μην αγχώνεσαι... Ο γιατρός μου μου είπε από την 26η εβδομάδα και μετά μετράμε κινησεις

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , Aggelikh Nt είπε:

Κι εγώ είμαι 23 κ 2. Ενώ την τρίτη το βράδυ ένιωθα το μικρό μου πολύ πολύ έντονα την Τετάρτη κ την Πέμπτη τον ένιωσα λίγο. Σήμερα πάλι πολύ! Πιστεύω πως επειδή έχουν πολύ χώρο ακόμα αλλάζουν θέση και δεν τα αισθανόμαστε το ίδιο. Επίσης έχω κι εγώ πρόσθιο πλακούντα, οπότε μάλλον απορροφώνται κάποιες κινήσεις! 

Επίσης το άλλο που έχω προσέξει είναι ότι κάποιες μέρες νιώθω τις κινήσεις του προς τα κάτω (νομίζω ότι θα μου φύγει) κι όχι προς την κοιλιά! Ο τράχηλος μου είναι καλός, οπότε δεν είναι χαμηλα το παιδί, αλλά μάλλον πιέζει προς τα κάτω κι εγώ αισθάνομαι την πίεση χαμηλά.

Μην αγχώνεσαι... Ο γιατρός μου μου είπε από την 26η εβδομάδα και μετά μετράμε κινησεις

Αυτό κάτω το νιώθω κ εγώ!!! αλλά μου είπε ο γιατρός ότι ο τράχηλος μου είναι καλός κ να μην ανησυχώ..

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω...τα πόδια μου είναι ζεστά και πονάνε πολύ!δεν πρήζονται ιδιαίτερα απλά πονάνε αρκετά το έχει καμιά σας? εντάξει περιττό να σας πω ότι ήδη δεν αντέχω τη ζέστη φφφφφφ θα σκασω μέχρι τον Αύγουστο!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Melody90 είπε:

Αυτό κάτω το νιώθω κ εγώ!!! αλλά μου είπε ο γιατρός ότι ο τράχηλος μου είναι καλός κ να μην ανησυχώ..

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω...τα πόδια μου είναι ζεστά και πονάνε πολύ!δεν πρήζονται ιδιαίτερα απλά πονάνε αρκετά το έχει καμιά σας? εντάξει περιττό να σας πω ότι ήδη δεν αντέχω τη ζέστη φφφφφφ θα σκασω μέχρι τον Αύγουστο!

Αχ έτσι κι εγώ ! Εμένα δε πονάνε τόσο αλλά το βράδυ πρήζονται! Βέβαια δουλεύω την τελευταία εβδομάδα 10/10 όποτε είναι λογικό! Κι εγώ τη ζέστη δεν την άντεχα ποτέ ήδη σήμερα είμαι μέσα στα νεύρα με κόβω μέσα στο σπίτι με κλιματιστικό όλο το καλοκαίρι!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για πειτε γνώμες για καρότσια; Έχω κοιτάξει μόνο ονλαιν θα πάω μετά της 15 για έρευνα αγοράς σε καταστήματα ,εγώ θέλω ένα ελαφρύ κ να κλείνει εύκολα γιατί θα το αφήνω σε ένα αποθηκακι , αλλά ένα που είδα κ μου άρεσε δεν είναι αναστρέψιμο δεν είναι με πορτ μπεμπέ κ ενώ στο σάιτ γράφει από νεογέννητο στο αγγλικό σάιτ γράφει από 6 μηνών

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Aggelikh Nt είπε:

Κι εγώ είμαι 23 κ 2. Ενώ την τρίτη το βράδυ ένιωθα το μικρό μου πολύ πολύ έντονα την Τετάρτη κ την Πέμπτη τον ένιωσα λίγο. Σήμερα πάλι πολύ! Πιστεύω πως επειδή έχουν πολύ χώρο ακόμα αλλάζουν θέση και δεν τα αισθανόμαστε το ίδιο. Επίσης έχω κι εγώ πρόσθιο πλακούντα, οπότε μάλλον απορροφώνται κάποιες κινήσεις! 

Επίσης το άλλο που έχω προσέξει είναι ότι κάποιες μέρες νιώθω τις κινήσεις του προς τα κάτω (νομίζω ότι θα μου φύγει) κι όχι προς την κοιλιά! Ο τράχηλος μου είναι καλός, οπότε δεν είναι χαμηλα το παιδί, αλλά μάλλον πιέζει προς τα κάτω κι εγώ αισθάνομαι την πίεση χαμηλά.

Μην αγχώνεσαι... Ο γιατρός μου μου είπε από την 26η εβδομάδα και μετά μετράμε κινησεις

Ακριβώς το ίδιο αισθάνομαι κι εγώ! Μερικές φορές πολύ χαμηλά και λέω καλά που βρέθηκε εκει κάτω; Μετά ξανά προς στον αφαλό...όποτε μάλλον είναι φυσιολογικό. Σήμερα πάντως την αισθάνθηκα ξανά περισσότερο. Σαν ψέμματα μου φαίνεται... σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Aggelikh Nt είπε:

Κι εγώ είμαι 23 κ 2. Ενώ την τρίτη το βράδυ ένιωθα το μικρό μου πολύ πολύ έντονα την Τετάρτη κ την Πέμπτη τον ένιωσα λίγο. Σήμερα πάλι πολύ! Πιστεύω πως επειδή έχουν πολύ χώρο ακόμα αλλάζουν θέση και δεν τα αισθανόμαστε το ίδιο. Επίσης έχω κι εγώ πρόσθιο πλακούντα, οπότε μάλλον απορροφώνται κάποιες κινήσεις! 

Επίσης το άλλο που έχω προσέξει είναι ότι κάποιες μέρες νιώθω τις κινήσεις του προς τα κάτω (νομίζω ότι θα μου φύγει) κι όχι προς την κοιλιά! Ο τράχηλος μου είναι καλός, οπότε δεν είναι χαμηλα το παιδί, αλλά μάλλον πιέζει προς τα κάτω κι εγώ αισθάνομαι την πίεση χαμηλά.

Μην αγχώνεσαι... Ο γιατρός μου μου είπε από την 26η εβδομάδα και μετά μετράμε κινησεις

Κορίτσι μου έτσι ακριβώς το νιώθω κ εγώ!!! Άλλες φορές κάτω χαμηλά κ λέω Παναγία Μ τόσο χαμηλά κ άλλες φορές κοντά στον αφαλό! Ο τράχηλος μου είναι άριστος οπότε δεν ανησυχώ φαντάζομαι ότι είναι φυσιολογικό. Κ στον γιατρό που το είπα δεν το σχολίασε αρνητικά!!!! Απλά είναι η πρώτη εγκυμοσύνη κ μου φαίνονται όλα περίεργα!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Αυτό κάτω το νιώθω κ εγώ!!! αλλά μου είπε ο γιατρός ότι ο τράχηλος μου είναι καλός κ να μην ανησυχώ..

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω...τα πόδια μου είναι ζεστά και πονάνε πολύ!δεν πρήζονται ιδιαίτερα απλά πονάνε αρκετά το έχει καμιά σας? εντάξει περιττό να σας πω ότι ήδη δεν αντέχω τη ζέστη φφφφφφ θα σκασω μέχρι τον Αύγουστο!

Κι εμένα πονάνε αρκετά κ κουράζομαι πολύ να περπατάω ειδικά με αυτή τη ζεστη. Και το βράδυ πρήζονται. Βέβαια δουλεύω ακόμα κάθε μέρα όποτε είναι λογικό. Αλλά αμα σκάμε έτσι από τώρα φανταστείτε τον Αύγουστο τι έχει να γίνει!!!

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!εγώ είμαι 22 εβδομάδων και 1 ημέρας και περιμένω κοριτσάκι!Έχω ήδη ένα αγοράκι 19 μηνών και έχω Πητ 01/10 αλλά λόγω προηγούμενης καισαρικής θα γεννήσω νωρίτερα μέσα στον Σεπτέμβριο. Την Τρίτη έχω την β επιπέδου και ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν ξεκουράζομαι καθόλου λόγω του μικρού μου, που είναι πολύ ζωηρός! 

On 27/5/2022 at 3:10 ΜΜ, Melody90 είπε:

Πάντως πολύ τσουτσουνι ρε παιδιά τι γίνεται??? Άλλες χρονιές που ήμουνα στο φόρουμ (στα τρία μου αγορια)πάντα ήταν πιο λίγα τα παλικάρια μας τώρα μας φάγατε λάχανο:o

Mairiv=> αγοράκι!!!

MarthaK=> αγοράκι!!!

Aggelikh Nt=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 21/9

Lak4=>αγοράκι!!!

Simona=>κοριτσάκι!!!

Melody90=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 11/9

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Mairiv=> αγοράκι!!! ΠΗΤ 19/9

MarthaK=> αγοράκι!!! ΠΗΤ 25/9

Aggelikh Nt=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 21/9

Lak4=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 23/9

Simona=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 29/9

Melody90=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 11/9

Frouta=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 16/9

Giwtou=>δίδυμα αγοράκια!!! ΠΗΤ 19/9

doremina=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 27/9

Happykar=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 23/9

KoraliaP=>αγοράκι!!! ΠΗΤ 10/9

Miellie88=>κοριτσάκι!!! ΠΗΤ 1/10

Κορίτσια εγώ κλιματιστικό δεν έχω δυστυχώς!!!χθες τελικά έβαλα τα πόδια ψηλά πήρα πετσέτες ψιλες κουζίνας τις έβρεξα στη βρύση και τις έριξα πάνω στα πόδια!Τι ανακούφιση Παναγιά μου!!!!!!!!!!!!! Μόνο που σκέφτομαι ότι 11 Αυγούστου (αν είναι και οι κάψες οι περσινές καταλάβατε τι θα γίνει....)θα μπω στον μήνα μου :wacko: με πιάνει απελπισία! Γενικά σιχαίνομαι τις ζεστες δεν τις ήθελα ποτέ και ειδικά τώρα σε φάση εγκυμοσύνης ακόμα περισσότερο:(

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, dimitdimit είπε:

Κορίτσια για πειτε γνώμες για καρότσια; Έχω κοιτάξει μόνο ονλαιν θα πάω μετά της 15 για έρευνα αγοράς σε καταστήματα ,εγώ θέλω ένα ελαφρύ κ να κλείνει εύκολα γιατί θα το αφήνω σε ένα αποθηκακι , αλλά ένα που είδα κ μου άρεσε δεν είναι αναστρέψιμο δεν είναι με πορτ μπεμπέ κ ενώ στο σάιτ γράφει από νεογέννητο στο αγγλικό σάιτ γράφει από 6 μηνών

Εσένα σ'έβαλα στο πινακακι????:?:

Σαν τις θειές....ξες... Τίνος είσαι εσύ καλε???

Θα σου πω από προσωπική εμπειρία μην πάρεις βαρύ στιβαρό καρότσι θα το μετανιώσεις..

Στον μεγάλο μου γιό είχα πάρει ένα καρότσι της cangaroo οικονομικό πολύ ελαφρύ χωρούσε παντού διπλωμένο ή μη.το πήρα με ένα Πορτ μπεμπέ (αυγό)που κουμπώνει πάνω στο καροτσι βολικό για βάλε βγάλε από το αμάξι το μωρό ειδικά τον πρώτο χρόνο (τα δικά μου παιδιά δεν χωρούσαν κ παραπάνω μέσα κ να ήθελα) και η καλαθουνα του ήταν σπαστή δηλαδή ξαπλώνεις το μωρό μέσα κανονικά και όταν αρχίζει και κάθεται από τον 6μηνα είχε ιμάντες από κάτω με κλιπς το εδενες και γινόταν κάθισμα κ τέλος αν το έπαιρνε ο ύπνος το μωρό το ξανά ξαπλωνες σε δευτερόλεπτα Δεν ήταν κάτι..δεν είχε την καλαθούνα τη σκληρή που μπορούσες να την πάρεις και να την ακουμπήσεις κάτω ή να την κάνεις ακόμα και λίκνο για να κοιμηθεί το μωρό μέσα στο σπίτι ας πούμε.. αν έχεις μέρος για να κοιμηθεί το μωρό αυτό σου είναι άχρηστο γιατί είναι μαούνα και δεν βολεύει.

Να όμως που μετά το δεύτερο γιο που έκανα όταν γέννησα τον τρίτο δηλαδή ο δεύτερος ήταν μόλις δύο ετών και όταν είχα μετακίνηση υπήρχε πρόβλημα γιατί δεν μπορούσα να τον κρατήσω  απ' το χέρι να τον πάω κάπου ήθελε να κάτσει και αυτό μες στο καρότσι αναγκάστηκα και πήρα ένα της hauck το οποίο έχει ένα εξτρά κάθισμα από πίσω για αδερφάκια με διαφορά ηλικίας.. πολύ βαρύ δεν χωράει πουθενά και είναι ασήκωτο.. οποιος το πιάνει παραμιλάει ,σύζυγος ,ταξιτζήδες για να ανέβεις σε λεωφορείο ασε θάνατος! Το cangaroo έκανε 230 €(με τσάντα τεράστια φανταστική και αυγό) ενώ το άχρηστο 550€ χωρίς τίποτα!!! Όχι τίποτα άλλο επειδή είχα πάρει καινούργιο καρότσι διπλό λέω οκ θα το δώσω στη συνυφάδα μου που δεν είχε καθόλου καρότσι και της έδωσα το παλιό μου..

Με αποτέλεσμα να αναγκαστω εγώ τώρα να πάρω ένα μπαστούνι μέχρι 50 ευρώ είπα θα δώσω που να ξαπλώνει για να βάζω μέσα τη μικρή ή τον τρίτο μου γιό όταν πάμε κάπου μόνοι μας κανα γιατρό κάπου να μετακινηθώ γιατί δεν βολεύει το άλλο.

Sorry αν σε κούρασα αλλά πραγματικά πεταμένα λεφτά τα μεγάλα βαριά καρότσια.

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...