Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 18 minutes ago, linaa said:

      Σκέψου ότι εάν είχες ένα θέμα υγείας κ χρειαζόταν χειρουργείο ή αλλιώς θα πέθαινες τι θα έκανες ? Ούτε το χειρουργείο ούτε τα φάρμακα είναι φυσική μέθοδος αλλά τα χρησιμοποιούμε κάθε μέρα . Οπότε επιλέγεις ή μένεις χωρίς παιδί ή κάνεις ότι σου προσφέρει η επιστήμη Κ αποκτάς ένα παιδί. 

      euxaristo gia tin apantisi .. ne exeis dikeo omos einai polli psixofthoro den ksero an niothis afto p leo akoma kai gia ton antra m einai diskolo na to apodexti ... apla skeftomoun an einai kalitera na prospathiso akoma mia fora me spermatenxisi apla afti tin fora dipli .. kai an dn iparxi alli epilogi na proxoriso me eksosomatiki. to mono p me anisixise pragmatika einai pu mu ipan oti idi einai pollis o xronos prospathiass kai oti megalonotas ta apothemata ton othikon ligostevoun opotan kai afto me vazi ligo se skepsis.

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Melody90 είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια είμαι στο μικρόβιολογικό κ κάνω καμπύλη σακχάρου τώρα :wacko: τι αηδία αυτό το πράγμα μπλιαξ!!! τώρα το ήπια κ περιμένω...η μικρή από την ώρα που το ήπια ξεσκίζεται στις κλωτσιές!!!! μακάρι να βγει καλή μπας κ φάμε κ εμείς κρέπα!!!!!αν κ δεν το κόβω...

Με τα ρούχα κορίτσια εμένα ο παιδίατρος μου λέει όπως αισθάνεσαι εσύ θα το ντύνεις κ αυτό...αν γεννησω π.χ 20/8 κ έχει 40 βαθμούς έξω όπως πέρσι τότε ένα ζιπουνάκι κοντομανικο σκέτο φυσικά κ μία κάλτσα αρχές Σεπτέμβρη το βράδυ που έχει ψυχρουλα στο ύπνο μπορεί να θέλει ένα φορμακι ολόσωμο ψιλό βαμβακερό χωρίς όμως φανελάκι...κ ένα ψιλό κουβερτακι.. βλέποντας κ κάνοντας με τον καιρό..

Sou euxomai na pane ola kala.perimenoume nea sou ❤❤

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγώ σήμερα πρωί είχα καμπύλη ζαχάρου.. Κατάφερα και δεν την έβγαλα!Με το που έφτασα σπίτι έκανα εμετό φυσικά!καλά αποτελέσματα να έχουμε!ούτε εγώ το κόβω να τρώω κρέπα!Και στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα διαβήτη κύησης.


hCvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το σκέτο παιδιά ακόμα πιο αηδία!!! εμένα μου πρότεινε χθες η κοπέλα πορτοκάλι ή λεμόνι ήπια το Πορτοκάλι αλλά πολύ γλυκό ρε σεις..άσε η μικρή κόντεψε να μου βγει από την κοιλιά με τις κλωτσιές της από την πολύ γλύκα:grin:

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελπίζω κι εμένα να μου προτεινει γεύση την τρίτη που θα πάω. Επειδή είχα και στην αρχή της εγκυμοσύνης λίγο ζάχαρο πιστεύω ότι η καμπύλη δεν θα είναι καλή. Θα δούμε ομως! Εμένα ο γιατρός μου είναι πολύ αυστηρός και με τα κιλά και με το ζάχαρο!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Aggelikh Nt είπε:

Ελπίζω κι εμένα να μου προτεινει γεύση την τρίτη που θα πάω. Επειδή είχα και στην αρχή της εγκυμοσύνης λίγο ζάχαρο πιστεύω ότι η καμπύλη δεν θα είναι καλή. Θα δούμε ομως! Εμένα ο γιατρός μου είναι πολύ αυστηρός και με τα κιλά και με το ζάχαρο!

Koritsia..egw na rotisw;oles tha to kanoume auto;einai ipoxreotiko;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με λεμόνι ήπια.Γενικα πίνεται με λεμόνι αλλά πέφτει στο στομάχι βαρύ!Νομίζω όλες την κάνουν την εξέταση αυτή.Εγω στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα ζάχαρο νηστείας και γενικά δεν είχα και κιλά πάνω μου αλλά βγήκε παθολογική η καμπύλη.εκανα διαβήτη κύησης που αντιμετωπίζονταν με διατροφή. Ο ενδοκρινολόγος τότε μου είχε πει ότι συνδέεται και με την έλλειψη βιταμίνης d,που είχα.


hCvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Aggelikh Nt είπε:

Ελπίζω κι εμένα να μου προτεινει γεύση την τρίτη που θα πάω. Επειδή είχα και στην αρχή της εγκυμοσύνης λίγο ζάχαρο πιστεύω ότι η καμπύλη δεν θα είναι καλή. Θα δούμε ομως! Εμένα ο γιατρός μου είναι πολύ αυστηρός και με τα κιλά και με το ζάχαρο!

Πόσο ήταν το νηστείας σε σένα?σε μένα 92 τελευταία φορά...τη Δευτέρα θα έχω νέα για εξετάσεις θα σκάσω μέχρι τότε.

νομίζω με το ζάχαρο όλοι είναι αυστηροι απλά έχω το φόβο ότι άμα δεν βγει καλή καμπύλη δεν την γλιτώνουμε την ινσουλίνη.

πρίν από 14 λεπτά , lenoutso είπε:

Κι εγώ με λεμόνι ήπια.Γενικα πίνεται με λεμόνι αλλά πέφτει στο στομάχι βαρύ!Νομίζω όλες την κάνουν την εξέταση αυτή.Εγω στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα ζάχαρο νηστείας και γενικά δεν είχα και κιλά πάνω μου αλλά βγήκε παθολογική η καμπύλη.εκανα διαβήτη κύησης που αντιμετωπίζονταν με διατροφή. Ο ενδοκρινολόγος τότε μου είχε πει ότι συνδέεται και με την έλλειψη βιταμίνης d,που είχα.

Από ότι έχω διαβάσει παίζει ρόλο η βιταμίνη d και αν λαμβάνει μαγνήσιο η έγκυος στην εγκυμοσύνη. το μαγνήσιο δηλαδή ρεγουλαρει λίγο τα επίπεδα ζαχάρου.

Κορίτσια εσείς που είχατε στην προηγούμενη εγκυμοσύνη διαβήτη κύησης είχατε κάποια συμπτώματα???

On 2/6/2022 at 11:22 ΠΜ, Iris89 είπε:

Χαιρετώ όλες τις μανούλες! Διαβάζω ότι όλες προχωράμε καλά!

Έχω καιρό να γράψω καθ΄ ότι πέρασα απανωτές ιώσεις, αλλεργίες κλπ και γενικώς ταλαιπωρήθηκα. Με κολλάει ο μεγάλος μου που κολλάει στον παιδικό... Κλασικά! Πήρα αντιβίωση, αντισταμινικό, αντιβηχικό, γενικώς της Παναγιάς τα μάτια και ακόμη να συνέλθω. Μόνο κορωνοιό δεν κόλλησα ακόμα. Η μπέμπα ευτυχώς δεν καταλαβαίνει τίποτα! 

 

Κορίτσια μου, θέλω τα φώτα σας. Εγώ πρώτα ο Θεός γεννάω τέλη Αυγούστου ή αρχές Σεπτέμβρη. Πείτε μου,  τα μωράκια του Σεπτεμβρίου πώς θα τα ντύσουμε; Έχετε ρωτήσει κάποια μαία; Είναι δύσκολη εποχή. Εγώ για newborn έχω πάρει κοντομάνικα ζιπουνάκια, αλλά να του βάλω και από πάνω φορμάκι; Για 1-3 μηνών τί να πάρουμε σε ζιπουνάκι και φορμάκι από πάνω; 

Κορίτσι πες μας λίγο τι ΠΗΤ έχεις να σε βάλω στο πινακάκι μας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ κανένα σύμπτωμα δεν είχα που να συνδέεται με τον διαβήτη.Ουτε το μωρό φαινόταν μεγάλο στις εξετάσεις ,το αμνιακό υγρό ήταν πάντα σε φυσιολογικά επίπεδα.Απλα έκανα τη διατροφή μου και έπαιρνα πέντε  φορές την ημέρα μετρήσεις με το μηχανήματακι.Σ αυτή την εγκυμοσύνη πήγα απο την αρχή σε ενδοκρινολόγο γτ δεν είχα καλό θυροειδή και ζάχαρο νηστείας αλλά ήταν από τους εμετούς που έκανα .Πλέον έχω όλες τις τιμές φυσιολογικές βιταμίνη d , αιματοκρίτης, θυροειδης κλπ. Αλλά προβλέπω η καμπύλη να βγει παθολογική γτ είχα και το μηχανήματα κι μαζί μου και είδα ότι τη δεύτερη ώρα που τρυπηθηκα δεν έπεσε πολύ η τιμή!Όποτε αναμένω τη Δευτέρα τα αποτελέσματα!

  • Μου αρέσει 1

hCvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Πόσο ήταν το νηστείας σε σένα?σε μένα 92 τελευταία φορά...τη Δευτέρα θα έχω νέα για εξετάσεις θα σκάσω μέχρι τότε.

νομίζω με το ζάχαρο όλοι είναι αυστηροι απλά έχω το φόβο ότι άμα δεν βγει καλή καμπύλη δεν την γλιτώνουμε την ινσουλίνη.

Από ότι έχω διαβάσει παίζει ρόλο η βιταμίνη d και αν λαμβάνει μαγνήσιο η έγκυος στην εγκυμοσύνη. το μαγνήσιο δηλαδή ρεγουλαρει λίγο τα επίπεδα ζαχάρου.

Κορίτσια εσείς που είχατε στην προηγούμενη εγκυμοσύνη διαβήτη κύησης είχατε κάποια συμπτώματα???

Κορίτσι πες μας λίγο τι ΠΗΤ έχεις να σε βάλω στο πινακάκι μας?

Το πρωτο τρίμηνο είχα ξεκινήσει με 99. από την αυχενική και μετά το νηστείας είναι από 85 μέχρι 89. . . Μου είχε πει ο γιατρός ότι καμία φορά συμβαίνει να αργεί να προσαρμοστεί ο οργανισμός! Επίσης η μικροβιολόγος που κάνω είναι τις εξετάσεις επιμένει ότι θέλει 12ωρη νηστεία πριν τις εξετάσεις ειδικά στην εγκυμοσύνη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσαρες μου! Πως είστε; Να σας ρωτήσω! (Μη με περάσετε για χαζή αλλά είμαι πρώτη φορά εγκυουλα και δε ξέρω ) Είναι δυνατον να ακούω την καρδούλα του μπέμπη μου; Όχι Ε; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Καλημέρα κοριτσαρες μου! Πως είστε; Να σας ρωτήσω! (Μη με περάσετε για χαζή αλλά είμαι πρώτη φορά εγκυουλα και δε ξέρω ) Είναι δυνατον να ακούω την καρδούλα του μπέμπη μου; Όχι Ε; 

Oxi ligo diskolo einai ayto..den nomizw...kati alo tha einai.h alitheia einai oti oti theloume akoume kai niothoume xaxxaxa.kai egw etsi eimai olo kati niothw xxaxa❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Καλημέρα κοριτσαρες μου! Πως είστε; Να σας ρωτήσω! (Μη με περάσετε για χαζή αλλά είμαι πρώτη φορά εγκυουλα και δε ξέρω ) Είναι δυνατον να ακούω την καρδούλα του μπέμπη μου; Όχι Ε; 

@Mairiv Γελάω γιατί την έχω και γω αυτή την απορία μερικές φορές και δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου χαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...