Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

5 ώρες πρίν, MarthaK είπε:

@Mairiv Γελάω γιατί την έχω και γω αυτή την απορία μερικές φορές και δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου χαχαχα

Χαχαχαχχα Ε μααα άρα δεν είμαι μόνη μου πάλι καλά !! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε κορίτσια, όσες κάνατε καμπύλη έχετε καταλάβει ποιες είναι οι φυσιολογικές τιμές. Διαβάζω στο ίντερνετ διάφορες εκδοχές κι έχω μπερδευτεί. Ξέρω ότι για εμάς τις εγκύους είναι αλλά τα όρια, αλλά από ο,τι βλέπω υπάρχουν γιατροί που είναι πιο αυστηροί κι άλλοι πιο χαλαροί..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ζάχαρο μου έχει γίνει εμμονή ένα μήνα τώρα που προσπαθώ να το ρυθμίσω και δε μπορώ, οι φυσιολογικές τιμές για εγκύους είναι:

Νηστείας < 95 mg/dl

Μια ώρα μετά τη λήψη γλυκόζης: < 140

Δύο ώρες μετά < 120

Οι τιμές που σου λέω είναι οι πιο "στανταρισμενες". Θέλω να πω ότι υπάρχουν, πχ, και πιο αυστηροί ενδοκρινολόγοι που θέλουν νηστείας <92. Άλλοι, πιο "αμερικανοτραφεις" που δέχονται και ζάχαρα που πλησιάζουν το 100. Γενικά, όμως, είναι ένας καλός μέσος όρος.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μόλις μου τα στείλανε.

Νηστική 92

60'.     177

129'.    119

 

Πώς το βλέπετε?????

Και εγώ ψάχνομε και μπερδεύτηκα δεν ασχολήθηκα ποτέ μου με το ζάχαρο μου και δεν έχω ιδέα. και δεν ξέρω τι ώρα θα με πάρει και ο γιατρός μου τηλέφωνο.

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με πήρε ο Γιατρός μόλις τα έστειλε στην ενδοκρινολόγο και θα με πάρει τηλέφωνο να με καθοδηγήσει αυτή είπε..

Μου είπε ότι είναι οριακη η καμπύλη και ότι μάλλον θα με βάλει η ενδοκρινολόγος να κάνω μέτρηση σακχάρου καθημερινά και διατροφή Δεν πιστεύω μου είπε να σου δώσει ινσουλίνη ούτως ή άλλως είμαστε στο τέλος τον Αύγουστο γέννας..

Για να δούμε οπότε περιμένω την ενδοκρινολόγο τώρα... να πάρει.. είπα θα τη γλίτωνα:cry:

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πει ο γιατρός σου για σίγουρα. Η δεύτερη τιμή δεν είναι πολύ καλή, δεν ξέρω αν θα σε βάλει κατευθείαν σε ινσουλίνη ή πρώτα σε διατροφή.

Πάντως, εγώ που δεν ήθελα με τίποτα να πάρω ινσουλίνη, κακώς ήμουν τόσο αρνητική. Δεν πονάει, δεν έχει παρενέργειες. Εμείς απλά "παίζουμε" ακόμα με τις μονάδες για να ρυθμίσουμε το νηστείας, που είναι και το πιο δύσκολο να ρυθμιστεί.

Θυμάμαι αγχωνομουν για την ινσουλίνη και μετά άρχισα να κάνω αντιπηκτικές (για άσχετο λόγο, έσπασα το ποδι μου). Ε, εκεί κατάλαβα τι σημαίνει πόνος και ενόχληση! Εν τω μεταξύ τις κάνω στο πόδι- το ένα μου ποδαράκι είναι τέλειο (ινσουλίνη), το άλλο κατάμαυρο ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια θα προτιμούσα την ινσουλίνη..γενικά δηλαδή και διαβητική να γίνω αύριο μεθαύριο που πολύ πιθανό γιατί έχω ιστορικό δεν θα προτιμούσα τη μετφορμίνη θα προτιμούσα την ινσουλίνη γιατί δεν παύει να είναι μία πιο φυσική ουσία από τη στιγμή που την παράγει ο ίδιος ο οργανισμός ενώ η μετφορμίνη έχει περισσότερες παρενέργειες...

Απλά τώρα το θέμα είναι επειδή είναι φουσκωμένη η κοιλιά δεν θα ήθελα να τρυπιεμαι (ινσουλίνη)... Το χειρότερο είναι οι μετρήσεις στο δάχτυλο ανατριχιάζω.. αλλά τι να κάνω αφού φτάσαμε ως εδώ από την άλλη λέω άλλες κοπέλες το περνάνε αυτό από την αρχή της κύησης εγώ πάλι τυχερή είμαι..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μετφορμίνη μου το ξέκοψε ο γιατρός, ήταν τέρμα αρνητικός, δεν υπήρχε περίπτωση να μου δώσει.

Την κοιλιά επειδή κι εγώ τη φοβόμουν, μου έδωσε την επιλογή χέρι ή πόδι και διάλεξα το δεύτερο. Τώρα για το μηχανάκι, παίζει ρόλο ο σκαρφιστηρας. Στην αρχή πονούσα, μετά έμαθα να χρησιμοποιώ έναν σαν στυλό και είναι παιχνιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Melie είπε:

Επειδή το ζάχαρο μου έχει γίνει εμμονή ένα μήνα τώρα που προσπαθώ να το ρυθμίσω και δε μπορώ, οι φυσιολογικές τιμές για εγκύους είναι:

Νηστείας < 95 mg/dl

Μια ώρα μετά τη λήψη γλυκόζης: < 140

Δύο ώρες μετά < 120

Οι τιμές που σου λέω είναι οι πιο "στανταρισμενες". Θέλω να πω ότι υπάρχουν, πχ, και πιο αυστηροί ενδοκρινολόγοι που θέλουν νηστείας <92. Άλλοι, πιο "αμερικανοτραφεις" που δέχονται και ζάχαρα που πλησιάζουν το 100. Γενικά, όμως, είναι ένας καλός μέσος όρος.

 

Ο δικός μου ξέρω ότι θέλει το νηστείας κάτω από το 92. Οπότε είναι από τους αυστηρούς! Σίγουρα θα έχω παθολογική καμπύλη... Έχουμε και ιστορικό στην οικογένεια...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το ιστορικό παίζει ρόλο. Εγώ δεν είχα ούτε οικογενειακό ιστορικό, ούτε θέμα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη. Κι όμως, τώρα δεν το γλίτωσα. 

Αυτό που με απογοητεύει είναι ότι δε φαίνεται να επηρεάζεται από τη διατροφή, ούτε τίποτα. Μπορεί, πχ, να κάνω μεγάλη ατασθαλία και να φάω το πιο γλυκό γλυκό που υπάρχει, και 1 ώρα μετά το ζάχαρό μου να είναι 100, δηλαδή τίποτα!!! Το νηστείας, όμως, παρά την προσεκτική διατροφή και την ινσουλίνη, εκεί, παραμένει και δεν πέφτει το ρημαδι κάτω από 95! Βέβαια προσπαθώ να πάρω λίγο θάρρος και να σκεφτώ ότι με την ακινησία από το κάταγμα και τον πόνο, λογικό είναι να αργεί να στρώσει, αλλά όσο να ναι, μου τη δίνει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Melie είπε:

Σίγουρα το ιστορικό παίζει ρόλο. Εγώ δεν είχα ούτε οικογενειακό ιστορικό, ούτε θέμα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη. Κι όμως, τώρα δεν το γλίτωσα. 

Αυτό που με απογοητεύει είναι ότι δε φαίνεται να επηρεάζεται από τη διατροφή, ούτε τίποτα. Μπορεί, πχ, να κάνω μεγάλη ατασθαλία και να φάω το πιο γλυκό γλυκό που υπάρχει, και 1 ώρα μετά το ζάχαρό μου να είναι 100, δηλαδή τίποτα!!! Το νηστείας, όμως, παρά την προσεκτική διατροφή και την ινσουλίνη, εκεί, παραμένει και δεν πέφτει το ρημαδι κάτω από 95! Βέβαια προσπαθώ να πάρω λίγο θάρρος και να σκεφτώ ότι με την ακινησία από το κάταγμα και τον πόνο, λογικό είναι να αργεί να στρώσει, αλλά όσο να ναι, μου τη δίνει...

Εμένα είναι η μάνα μου διαβητική από τα  45 της.. ο πατέρας μου τώρα ξεκίνησε να τσιμπάει το σάκχαρο στα 63 του αλλά για μένα αυτό σημαίνει πάλι προδιάθεση παππούδες γιαγιάδες όλοι ηταν διαβητικοί και από τις δύο πλευρές... Εγώ έχω μπει σε προδιαβητικό στάδιο φέτος πριν την εγκυμοσύνη και είμαι 32..και τα 3 παιδιά μου ήταν γύρω στα +- 4 κιλά..

Τι πιθανότητες είχα η καημένη...?

Εγώ περίμενα και στις προηγούμενες εγκυμοσύνες να κάνω άλλα ήταν μία χαρα τώρα την πάτησα..

Εσύ σε ποια εβδομάδα είσαι?

2 ώρες πρίν, Aggelikh Nt είπε:

Ο δικός μου ξέρω ότι θέλει το νηστείας κάτω από το 92. Οπότε είναι από τους αυστηρούς! Σίγουρα θα έχω παθολογική καμπύλη... Έχουμε και ιστορικό στην οικογένεια...

Καμιά φορά δεν ξέρεις μήπως τη γλιτώσεις εσύ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Melody90 είπε:

Εμένα είναι η μάνα μου διαβητική από τα  45 της.. ο πατέρας μου τώρα ξεκίνησε να τσιμπάει το σάκχαρο στα 63 του αλλά για μένα αυτό σημαίνει πάλι προδιάθεση παππούδες γιαγιάδες όλοι ηταν διαβητικοί και από τις δύο πλευρές... Εγώ έχω μπει σε προδιαβητικό στάδιο φέτος πριν την εγκυμοσύνη και είμαι 32..και τα 3 παιδιά μου ήταν γύρω στα +- 4 κιλά..

Τι πιθανότητες είχα η καημένη...?

Εγώ περίμενα και στις προηγούμενες εγκυμοσύνες να κάνω άλλα ήταν μία χαρα τώρα την πάτησα..

Εσύ σε ποια εβδομάδα είσαι?

Καμιά φορά δεν ξέρεις μήπως τη γλιτώσεις εσύ!

Κατάλαβα... Πάντως η μικρή ηλικία σου είναι σίγουρα υπέρ σου, πιθανότατα έπαιξε ρόλο στο να μην υπάρξει θέμα και στις προηγούμενες εγκυμοσύνες.

Εγώ είμαι 37, και είμαι 28w+4.

Υπομονή και κουράγιο μας εύχομαι!

ΥΓ: Ένα παράδειγμα του πόσο σπαστικό είναι το θέμα του μεταβολισμού της γλυκόζης είναι το εξής: Πριν μια ώρα έφαγα (πλούσιο) μεσημεριανό. Μέτρησα τώρα (όριο 140). Και είχα 96!!!! (τέλειο) Και το πρωί στο νηστείας, τόσες ώρες νηστική και με βραδινή ινσουλίνη, είχα 99!!! Να σκάσω είμαι...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με λυπήθηκε ο θεούλης!!! Με πήρε τώρα η ενδοκρινολόγος.

μου είπε είναι οριακή αλλά για αυτό το λόγο δεν θα μπω σε διαδικασία μετρήσεων και διατροφής το μόνο που θέλει από μένα είναι να μην το παρακάνω με τα γλυκά να προσέχουμε λίγο γενικά και να μην βάλω άλλα 20 κιλά.. και σε ένα μήνα τα ξανά λέμε!

Γιούπι!!!!!!!!!!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Melody90 είπε:

Κορίτσια με λυπήθηκε ο θεούλης!!! Με πήρε τώρα η ενδοκρινολόγος.

μου είπε είναι οριακή αλλά για αυτό το λόγο δεν θα μπω σε διαδικασία μετρήσεων και διατροφής το μόνο που θέλει από μένα είναι να μην το παρακάνω με τα γλυκά να προσέχουμε λίγο γενικά και να μην βάλω άλλα 20 κιλά.. και σε ένα μήνα τα ξανά λέμε!

Γιούπι!!!!!!!!!!

Ante mpravo poli orea.otan les glika ti ennoies ti glika tros.egw genika den trow glika kai tora stin egkimosini pali den trow.den ksero kalo h kako einai auto;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...