Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Η δική μου προσπάθεια


Elle12

Recommended Posts

πρίν από 16 λεπτά , Elle12 είπε:

Ευχαριστω κοριτσακι μου! Να σαι καλα... πως πας εσυ? Σε τι φαση εισαι?

Είμαστε στην φάση που ξανά προσπαθούμε μετά από 1 περίπου μήνα που είχαμε σταματήσει, (μετά την βιοχημική )

Έκανα ορμονικές εξετάσεις προληπτικά  από δική μου θέληση και άντρας μου σπερμοδιαγραμμα. Όλα καλά δόξα το θεό. Μια μικρή ανάπτυξη μικροβίου είχε, πήρε αγωγή, πέρασε και τώρα ξανά ξεκινήσαμε. 

Ξεκίνησε και βιταμίνες που του σύστησε ο ουρολόγος. Λέει κάνουν πολύ καλή δουλειά. Έχει δει θαύματα ο γιατρός. Τι να πω. Όλα προληπτικά τα κάνουμε εξάλλου :)

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 37 λεπτά , Mariam23 είπε:

Είμαστε στην φάση που ξανά προσπαθούμε μετά από 1 περίπου μήνα που είχαμε σταματήσει, (μετά την βιοχημική )

Έκανα ορμονικές εξετάσεις προληπτικά  από δική μου θέληση και άντρας μου σπερμοδιαγραμμα. Όλα καλά δόξα το θεό. Μια μικρή ανάπτυξη μικροβίου είχε, πήρε αγωγή, πέρασε και τώρα ξανά ξεκινήσαμε. 

Ξεκίνησε και βιταμίνες που του σύστησε ο ουρολόγος. Λέει κάνουν πολύ καλή δουλειά. Έχει δει θαύματα ο γιατρός. Τι να πω. Όλα προληπτικά τα κάνουμε εξάλλου :)

 

Αντε κοριτσι μου. Παρε ανασα και απολαυσε το οσο  μπορεις. Ευχομαι πριν βγει ο χρονος να μας πεις τα ευχαριστα. Μεσα απο τη καρδια μου ολη μου τη θετικη ενεργεια να χωθει ενα υγιες σπορακι μεσα σου ❤️

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Elle12 είπε:

Αντε κοριτσι μου. Παρε ανασα και απολαυσε το οσο  μπορεις. Ευχομαι πριν βγει ο χρονος να μας πεις τα ευχαριστα. Μεσα απο τη καρδια μου ολη μου τη θετικη ενεργεια να χωθει ενα υγιες σπορακι μεσα σου ❤️

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου <3 Να Σάι καλά! Θέλω να πιστεύω ότι το 2023 θα είναι το τυχερό μας έτος!!!!! :oops:

Όλα καλά να σου έρθουν! Καλή τελειομηνη εγκυμοσύνη! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2022 at 3:27 ΜΜ, Elle12 είπε:

Κοριτσια! Γυρισα απο αυχενικη!

Papp-a τη Δευτερα αλλα υπερηχογραφικα πηγαμε καλα. Το μωρακι ειναι 12+6. Αυχενικη διαφανεια 1.2 και ρινικο οστο, κεφαλογλουτιαιο μηκος 6,57.

Πιθανοτητες μετα τον υπερηχο:

Τρισωμια 21 1:4510

Τρισωμια 18 1:11109

Τρισωμια 13 <1:20000

Το μονο που ειδε ειναι ανωτερα φυσιολογικα ορια αγγειακων διαστασεων μηριαιων αρτηριων και προτεινει στον γιατρο μου προφυλακτικη ληψη χαμηλης δοσης ασπιρινης/σαλοσπιρ.

 Και καλυτερα γιατι εχω μονιμη φοβια για θρομβοφιλια και ετσι θα ηρεμησω καπως..

Πως τα βλεπετε τα νουμερα? Για το σαλοσπιρ τι λετε? Συμφωνειτε?

Α επισης συμφωνησε οτι μαλλον ειναι μπεμπα.. ❤️

 

Μπράβο μια χαρά ολες οι μετρήσεις! Κ εγώ είχα αυξημένο αρχισα ασπιρίνη στην β επιπέδου είχανε βελτιωθεί παρά πολύ οι τιμές μόνο με προληπτική ασπριρινη! Απλά επειδή είχαμε το ρίσκο με το βάρος του μωρού στον 7ο κ 8ο πηγαίνω κάθε 2 εβδομαδες κ το παρακολουθούμε!  Κ την ασπιρίνη θα την σταματήσω μολις κλείσω 36 εβδομαδες! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Μπράβο μια χαρά ολες οι μετρήσεις! Κ εγώ είχα αυξημένο αρχισα ασπιρίνη στην β επιπέδου είχανε βελτιωθεί παρά πολύ οι τιμές μόνο με προληπτική ασπριρινη! Απλά επειδή είχαμε το ρίσκο με το βάρος του μωρού στον 7ο κ 8ο πηγαίνω κάθε 2 εβδομαδες κ το παρακολουθούμε!  Κ την ασπιρίνη θα την σταματήσω μολις κλείσω 36 εβδομαδες! 

Και μεις ετσι θα το κανουμε. Θα δουμε τον γεναρη στη Β επιπεδου.. να ναι καλα το μωρακι μας!❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Απντειτ του μηνα. 

Το κοριτσακι μας μεγαλωνει. Ολα φαινονται καλα και φυσιολογικα. Κοντευει 300γρ και εχω μπει ηδη στον 5ο. 19+2,για την ακριβεια.

Δεν την νιωθω ακομα. Φυσικα και ειμαι ακομα τρομοκρατημενη και ουτε το εεχω συνειδητοποιησει ακομα. Η κοιλια μου μεγαλωνει, ο αντρας μου φερεται σαν χαζομπαμπας ηδη, μιλαει ολη μερα στη κοιλια μου.. γελαω πολυ.. ολα καλα εχω χαλαρωσει λιγο αλλα οκ.. εχω εμπιστοσυνη στον γιατρο μου 

Σε 3 βδομαδες εχω τη Β επιπεδου να τα δουμε ολα. Μονο μια κυστουλα ειδε ο γιατρος στο κεφαλι της που με φρικαρε αλλα επεμενε οτι ειναι ανευ ιατρικης και κλινικης αξιας. Δεν μας επηρεαζει πουθενα.. θα δουμε τι να πω. Θελω να απολαυσουμε τις γιορτες και να κανω πολλα χαδακια στο παιδακι μου.

Δε το πιστευω πως ενιωθα πριν 5-6-8-12 μηνες και πως τωρα.. πως ημουν και που εφτασα.. ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου οσες το θελετε να το αποκτησετε συντομα.. να γεμισει ο κοσμος καλα και υγιη μωρακια..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ολο το πρωί όλες τις σελίδες σας, χάρηκα, στεναχωρήθηκα για κάποιες όλα μαζί.. @Elle12 συγχαρητήρια για την καλή έκβαση της εγκυμοσύνης σου, διάβασα μέσα σε λίγες ώρες πόσο καιρό προπαθουσες και χάρηκα τόσο πολύ που δικαιώθηκες!!

Εγώ και ο σύζυγός μου είμαστε 31. Πρώτη προσπάθεια χωρίς καν να κοιτάω γόνιμες έμεινα έγκυος και τελικά ήταν βιοχημική. Μετά την επίπονη εκείνη περίοδο 2η προσπάθεια και ξαναεμεινα έγκυος. 8,5 εβδομάδων σματατησε η καρδούλα του . Πριν 8 μέρες έκανα αποξεση και ακόμα δεν έχω συνέλθει ψυχολογικά. Ο γιατρός λέει μπορούμε να προσπαθήσουμε από την επόμενη κιόλας περίοδο και ότι καλύτερα οι εξετάσεις να γίνουν σε 2 μήνες ώστε να έχουν ισορροπήσει οι ορμόνες. Από την μια ανυπομονώ σαν τρελή να ξαναμεινω έγκυος, από την άλλη τρέμω στην ιδέα να χάσω και άλλο μωράκι. Βέβαια για τους γιατρούς η βιοχημική δεν έχει καμία σημασία. Οπότε με μια παλλινδρομη δεν θεωρούν ότι συντρέχει λόγος ανησυχίας καθώς κατά πάσα πιθανότητα είναι τυχαίο γεγονός. Πως όμως εγώ να είμαι ήρεμη για μια νέα προσπάθεια???

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Ellimn είπε:

Διάβασα ολο το πρωί όλες τις σελίδες σας, χάρηκα, στεναχωρήθηκα για κάποιες όλα μαζί.. @Elle12 συγχαρητήρια για την καλή έκβαση της εγκυμοσύνης σου, διάβασα μέσα σε λίγες ώρες πόσο καιρό προπαθουσες και χάρηκα τόσο πολύ που δικαιώθηκες!!

Εγώ και ο σύζυγός μου είμαστε 31. Πρώτη προσπάθεια χωρίς καν να κοιτάω γόνιμες έμεινα έγκυος και τελικά ήταν βιοχημική. Μετά την επίπονη εκείνη περίοδο 2η προσπάθεια και ξαναεμεινα έγκυος. 8,5 εβδομάδων σματατησε η καρδούλα του . Πριν 8 μέρες έκανα αποξεση και ακόμα δεν έχω συνέλθει ψυχολογικά. Ο γιατρός λέει μπορούμε να προσπαθήσουμε από την επόμενη κιόλας περίοδο και ότι καλύτερα οι εξετάσεις να γίνουν σε 2 μήνες ώστε να έχουν ισορροπήσει οι ορμόνες. Από την μια ανυπομονώ σαν τρελή να ξαναμεινω έγκυος, από την άλλη τρέμω στην ιδέα να χάσω και άλλο μωράκι. Βέβαια για τους γιατρούς η βιοχημική δεν έχει καμία σημασία. Οπότε με μια παλλινδρομη δεν θεωρούν ότι συντρέχει λόγος ανησυχίας καθώς κατά πάσα πιθανότητα είναι τυχαίο γεγονός. Πως όμως εγώ να είμαι ήρεμη για μια νέα προσπάθεια???

Nα εισαι. Δυστυχως βιοχημικες δεν θεωρουνται καν "εγκυμοσυνες" και χανονται τοσο νωρις. Και η φυση ξερει καλυτερα. Τα κυηματα εβδομαδων που καταληγουν βιοχημικες κατα 99% ηταν γενετικα λαθος, οποτε σου γλιτωνει χρονο και κοπο. Η φυση ΞΕΡΕΙ. 

Κατα λαβαινω απολυτα πως νιωθεις αν κ δεν εχω περασει απο απωλεια μεχρι στιγμης, δυστυχως συμβαινει. Συμβαινει κ πολυ αργοτερα για καποιες. Δυστυχως καποια πραγματα δεν ειναι στο χερι μας..

Εγω θα σου πω μονο οτι ειστε πολυ νεοι, υγιεις και αυτο εχει σημασια. Αν ειστε δεμενοι και εχετε τα παραπανω ειναι απλα θεμα χρονου. Ακουγεται κλισε αλλα ειναι αληθεια..ειχα απελπιστει πιστευα δε θα ερθει ποτε για μενα παρ ολο που ολα εδειχναν φυσιολογικα. Μου το λεγε ο γιατρος μου. Ειναι θεμα χρονου. Θα μεινεις. Κ ελεγα λεει βλακειες. Δεν γινεται... μεχρι 1 χρονο εχεις ανετα περιθωριο. Και μας στους 13 μηνες ηρθε. Απιστευτο..

Σε ευχαριστω για τα ομορφα σου λογια και ευχομαι αυτα να ειναι τα τελευταια σας χριστουγεννα ως οικογενεια των 2. Συντομα με ευχαριστα και ενα υγιες τελειομηνο μωρακι ❤️

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Elle12 είπε:

Nα εισαι. Δυστυχως βιοχημικες δεν θεωρουνται καν "εγκυμοσυνες" και χανονται τοσο νωρις. Και η φυση ξερει καλυτερα. Τα κυηματα εβδομαδων που καταληγουν βιοχημικες κατα 99% ηταν γενετικα λαθος, οποτε σου γλιτωνει χρονο και κοπο. Η φυση ΞΕΡΕΙ. 

Κατα λαβαινω απολυτα πως νιωθεις αν κ δεν εχω περασει απο απωλεια μεχρι στιγμης, δυστυχως συμβαινει. Συμβαινει κ πολυ αργοτερα για καποιες. Δυστυχως καποια πραγματα δεν ειναι στο χερι μας..

Εγω θα σου πω μονο οτι ειστε πολυ νεοι, υγιεις και αυτο εχει σημασια. Αν ειστε δεμενοι και εχετε τα παραπανω ειναι απλα θεμα χρονου. Ακουγεται κλισε αλλα ειναι αληθεια..ειχα απελπιστει πιστευα δε θα ερθει ποτε για μενα παρ ολο που ολα εδειχναν φυσιολογικα. Μου το λεγε ο γιατρος μου. Ειναι θεμα χρονου. Θα μεινεις. Κ ελεγα λεει βλακειες. Δεν γινεται... μεχρι 1 χρονο εχεις ανετα περιθωριο. Και μας στους 13 μηνες ηρθε. Απιστευτο..

Σε ευχαριστω για τα ομορφα σου λογια και ευχομαι αυτα να ειναι τα τελευταια σας χριστουγεννα ως οικογενεια των 2. Συντομα με ευχαριστα και ενα υγιες τελειομηνο μωρακι ❤️

Σ' ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια. Να μας γράφεις όσο πιο συχνά μπορείς για την πορεία της εγκυμοσύνης σου να παίρνουμε ελπίδα και θάρρος. Χαίρομαι απίστευτα όταν διαβάζω καλά νέα, νιώθω ότι θα έρθει η στιγμή που θα κρατήσω και γω το μωράκι μουν αγκαλιά. Εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και σε λίγους μήνες να υποδεχτείς το ομορφότερο δώρο ❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...