Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχω καιρό να μπω στο φόρουμ, χαιρετώ τα νέα κορίτσια και εύχομαι τα καλύτερα σε όλες! Είμαι σε προετοιμασία για εμβρυομεταφορα κατεξυγμενων βλαστοκυστεων. Εχω πολλές γνώσεις όσο αφορά το κομμάτι της ωοληψιας, στην εμβρυομεταφορα ειδικά κατεψυγμένων, έχω πολλές απορίες. Για παράδειγμα 2η ημέρα του κύκλου έκανα οιστραδιολη και είναι 67.Θεωρειται υψηλή? Να ακυρώσω τη διαδικασία? Έκανα και υπέρηχο και δεν υπάρχει κύστη. Γενικά δεν έχω καταλάβει τι θέλει προσοχή στην εμβρυομεταφορα. Είναι η τελευταία μου προσπάθεια και δε θέλω να πάω με ο, τι να ναι συνθήκες. 

Η δική μου προσπάθεια


Elle12

Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Μετρηθηκα το πρωι νηστικη ειχα 113 ζαχαρο. 1 ωρα μετα το μεσημεριανο μολις 95. Πολυ κακο το 1ο σουπερ το 2ο. Τι διαλο συμβαινει?

Συντομα θα παω στον ενδοκρινολογο μου για το χασιμοτο οποτε θα μιλησω κ γι αυτο μαζι του.

Μπας και γλιτωσω τη ταλαιπωρια με τις ινσουλινες.. 

Να το κανεις, ναι! Και γενικά να σημειώνεις τι τρως το προηγούμενο βράδυ για να βλεπεισ σιγά σιγά τι σε ανεβάζει και τι όχι. Εγώ που έφαγα 2 τηγανητά αυγά προχθές βράδυ, το επόμενο πρωί είχα 107 πχ. Μου είπε ότι είναι από αυτό. Αλλά παίζει ρόλο και το πόσες ώρες νηστική μένεις. Και αυτό που είπε πάνω η @vikib να πίνεις ένα ποτήρι γαλα πριν πας για ύπνο, εμένα προσωπικά με βοηθάει ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 28 λεπτά , Sisii είπε:

Να το κανεις, ναι! Και γενικά να σημειώνεις τι τρως το προηγούμενο βράδυ για να βλεπεισ σιγά σιγά τι σε ανεβάζει και τι όχι. Εγώ που έφαγα 2 τηγανητά αυγά προχθές βράδυ, το επόμενο πρωί είχα 107 πχ. Μου είπε ότι είναι από αυτό. Αλλά παίζει ρόλο και το πόσες ώρες νηστική μένεις. Και αυτό που είπε πάνω η @vikib να πίνεις ένα ποτήρι γαλα πριν πας για ύπνο, εμένα προσωπικά με βοηθάει ❤️

Δυστυχως δε μπορω να πινω/τρωω γαλακτοκομικα ευκολα. Αφενος σιχαινομαι το γαλα, αφετερου γαλα και γιαουρτι με διαλυουν στο στομαχι διοτι απο ολα τα κακα της εγκυμοσυνης εμενα το μοναδικο που με εχει πιασει ειναι το κακο στομαχι (εχω ιστορικο παλινδρομισης καουρες κτλ) 

Αλλα γενικα θα δοκιμασω οτι μπορω. Προσπαθω για αρχη εκτος απο υγιεινα να τρωω πιο συχνα. Ολη μου τη ζωη τρωω 1 με 2 γευματα τη μερα. Προσπαθω να τρωω κατι καθε 3 ωρες τωρα μπας και βοηθησει.. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Δυστυχως δε μπορω να πινω/τρωω γαλακτοκομικα ευκολα. Αφενος σιχαινομαι το γαλα, αφετερου γαλα και γιαουρτι με διαλυουν στο στομαχι διοτι απο ολα τα κακα της εγκυμοσυνης εμενα το μοναδικο που με εχει πιασει ειναι το κακο στομαχι (εχω ιστορικο παλινδρομισης καουρες κτλ) 

Αλλα γενικα θα δοκιμασω οτι μπορω. Προσπαθω για αρχη εκτος απο υγιεινα να τρωω πιο συχνα. Ολη μου τη ζωη τρωω 1 με 2 γευματα τη μερα. Προσπαθω να τρωω κατι καθε 3 ωρες τωρα μπας και βοηθησει.. 

γενικα ειναι σημαντικο να μην κοιμασαι πολλες ωρες κ εχεις φαει βραδυ στις 9,κ μετα πρωι παλι 9.ο,τι κ να φας μετα απο 12ωρες πιθανον ψηλο νηστειας θα σου δωσει

μπορει να μην ειναι γαλακτοκομικο,αλλα κτ αλλο που επιτρεπεται κ δ σε επηρεαζει

ενας καλος ενδοκρινολογος με εμπειρια σε εγκυμονουσες με διαβητη χρειαζεται,κ ισως ενας διατροφολογος για σωστες επιλογες

εγω επι 3μ εκανα 6-8μετρησεις καθημερινα,κ 2-3μ την ινσουλινη.μαζι με τα φαρμακα κ τις αντιπηκτικες ειχα προγραμμα καθε μερα κ ξυπνητηρια για να ξυπναω κ να τρωω κ να παιρμω φαρμακα.κ φυσικα κατεγραφα αναλυτικα ο,τι ετρωγα

ομως το ζαχαρο ειναι κτ πολυ ευμεταβλητο,εχω τυχει με ιδιο ακριβως μεσημεριανο να εχω δυο πολυ διαφορετικες τιμες.ενα ποτηρι νερο κ 10' κινηση μεσα στο σπιτι βοηθανε

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vikib είπε:

γενικα ειναι σημαντικο να μην κοιμασαι πολλες ωρες κ εχεις φαει βραδυ στις 9,κ μετα πρωι παλι 9.ο,τι κ να φας μετα απο 12ωρες πιθανον ψηλο νηστειας θα σου δωσει

μπορει να μην ειναι γαλακτοκομικο,αλλα κτ αλλο που επιτρεπεται κ δ σε επηρεαζει

ενας καλος ενδοκρινολογος με εμπειρια σε εγκυμονουσες με διαβητη χρειαζεται,κ ισως ενας διατροφολογος για σωστες επιλογες

εγω επι 3μ εκανα 6-8μετρησεις καθημερινα,κ 2-3μ την ινσουλινη.μαζι με τα φαρμακα κ τις αντιπηκτικες ειχα προγραμμα καθε μερα κ ξυπνητηρια για να ξυπναω κ να τρωω κ να παιρμω φαρμακα.κ φυσικα κατεγραφα αναλυτικα ο,τι ετρωγα

ομως το ζαχαρο ειναι κτ πολυ ευμεταβλητο,εχω τυχει με ιδιο ακριβως μεσημεριανο να εχω δυο πολυ διαφορετικες τιμες.ενα ποτηρι νερο κ 10' κινηση μεσα στο σπιτι βοηθανε

Εσένα γιατί σε έβαλε σε ινσουλίνη; Εννοώ ποιο ήταν υψηλό; Εμένα το νηστείας μου τελευταία είναι υψηλό και αναρωτιέμαι τι περιμένει για να με βάλει σε ινσουλίνη…

Επισης έχω αγχωθεί λίγο γιατι μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση να κάνει ικτερο ή υπογλυκαιμία το μωρο όταν γεννηθει.. έχεις κάποια παρόμοια εμπειρία; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Sisii είπε:

Εσένα γιατί σε έβαλε σε ινσουλίνη; Εννοώ ποιο ήταν υψηλό; Εμένα το νηστείας μου τελευταία είναι υψηλό και αναρωτιέμαι τι περιμένει για να με βάλει σε ινσουλίνη…

Επισης έχω αγχωθεί λίγο γιατι μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση να κάνει ικτερο ή υπογλυκαιμία το μωρο όταν γεννηθει.. έχεις κάποια παρόμοια εμπειρία; 

το εγραψα κ παραπανω,εκ των υστερων,κ χωρις να εχω αποδειξεις,θεωρω οτι προσωπικα δ ηταν απαραιτητο να κανω ινσουλινη

πιστευω οτι ο ενδοκρινολογος που πηγαινα τοτε δ μου εδωσε καθολου σημασια κ οδηγιες,γι αυτο κ τον αλλαξα αμεσως μετα την γεννα.δ ειχαμε ελεγξει ποτε πχ γλυκοζηλιωμενη

μιλησα μετα κ με αλλη γυναικα με διαβητη κυησης,κ καταλαβα οτι οι τιμες μου δ ηταν τοσο "επικινδυνες".κ μαλιστα οταν πηγα στο διαβητολογικο ιατρειο του νοσοκομειου,ειδα την γιατρο καπως να προβληματιζεται με την πορεια μου κ την ινσουλινη.αλλα δ ειπε κτ για τον αλλο γιατρο.ετσι κ αλλιως τοτε ηταν πλεον "αργα" για να κανω κτ

αυτα συνεβησαν στην πρωτη μου εγκυμοσυνη,εχουν πανω απο 8χρ,οποτε δ θυμαμαι τιμες.ουτε εχω κρατησει κτ.αλλα νομιζω νηστειας με διατροφη δ ειχα ξεπερασει το 110

δ εχω κ μετρο συγκρισης,αλλα νομιζω οι 2μοναδες ινσουλινη που εκανα μονο πρωι,δ ηταν πολυ

καποιοι γιατροι με ειχαν αγχωσει περισσοτερο.υπηρξε γιατρος που με ειδε κ η αντιμετωπιση του ηταν αντε να πιασει τα 2κιλα το μωρο να το παρουμε,κ να βιαζεται να με βαλει χειρουργειο,γτ μαλλον θα ελειπε τον αυγουστο αδεια.δ συνεχισα με αυτον.υπηρχε γιατρος που θα με περιμενε φυσιολογικα κ με παραταση,αλλα δ συνεχισα γτ ηταν 100χλμ μακρια.ειχα μιλησει κ με τον εμβρυολογο που εκανα τους μεγαλους υπερηχους,κ μου ελεγε οτι το μωρο δ εχει επηρεαστει,οι μετρησεις της ηταν μια χαρα,ουτε πολυ υγρο,ουτε θεμα με πλακουντα.ηταν ενα μεγαλο μωρο,κ εξακολουθει να ειναι ενα ανεπτυγμενο κοριτσι(πηρε απο τον μπαμπα της)

αρχικα μου ειχαν πει κ μενα οτι λογω ζαχαρου μπορει να κανει υπογλυκαιμιες,κ μπορει να χρειαστει μοναδα,κ γι αυτο ειδα γιατρους κ στο πανεπιστημιακο 100χλμ μακρια.τελικα επειδη εκανα κατω απο 10μοναδες,δ χρειαζοταν προληπτικα κ συνεχισα στο νοσοκομειο της πολης

δ μου ειχαν πει για ικτερο,κ πραγματι δ εκανε.σιγουρα ειναι καλο να ειμαστε σιγουρες οτι το μωρο τρεφεται επαρκως,ενα παραπανω για τις υπογλυκαιμιες,αλλα μια χαρα τα καταφεραμε με μονο θηλασμο

ο γιατρος που με παρακολουθουσε στο νοσοκομειο,με πηγαινε με την βδομαδα,βλεποντας το μωρο,κ ποσο μπορουμε να περιμενουμε.τελικα 38+2με ρωτησε αν θελω να μπω με προκληση σε μια βδομαδα,κ δεχτηκα λογω της ταλαιπωριας μου.αλλα δ ειχα καθολου συνθηκες κ εκανα καισαρικη μετα απο 15ωρες

(κ το αλλο που δημιουργησε σε μενα θεμα,ειναι οτι την πρωτη μερα που εκανα ινσουλινη,οταν βγηκα εξω,μια αρκετα ζεστη μερα,αλλα σε κλειστο κλιματιζουμενο χωρο,ενιωσα αδιαθεσια,λιποθυμησα,πεφτοντας εσπασα το ποδι μου,κ γενικα μου δημιουργησε παρα πολλες δυσκολιες στο τριτο τριμηνο ολο αυτο.δ νομιζω οτι ηταν τυχαιο,με βαση τα συμπτωματα κ τις εξετασεις μετα,φανηκε σαν συμβαν υπογλυκαιμιας)

δ θελω να σε τρομαξω με την ιστορια μου.υπαρχουν παρα πολλες κοπελες με διαβητη που τον ελεγχουν με διατροφη,κ αλλες τοσες με ινσουλινη,που εχουν μια ηρεμη εγκυμοσυνη κ εναν ευκολο τοκετο.οπως σε ολα ,ετσι κ αυτο,σημασια εχει να εχεις εναν γιατρο που να ξερει κ να ειναι υποστηρικτικος

ολα καλα θα πανε!

(κ στην δευτερη εγκυμοσυνη το ζαχαρο μου ηταν μα χαρα.γενικα ειχα μια πολυ πιο ευκολη δευτερη εγκυμοσυνη)

σορρυ για το σεντονι:tongue:

κ μια κ ειπα λιγα(χαχα)ακομη κ οταν πηρα τον ενδοκρινολογο να του πω τι επαθα(λιποθυμια-σπασιμο),μετα την νοσηλεια μου κ να δουμε μην γεννησω απο την πτωση 6μ,κ αν θα μου κανουν ακτινες,αν θα βαλω γυψο,χωρις να ξερουμε τις πρωτες μερες την εκταση του προβληματος,αντεδρασε λες κ του ειπα οτι εκανα μια μετρηση 120μετα το γευμα,κ η απαντηση του ηταν οκ,συνεχιζεις την ινσουλινη

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, vikib είπε:

το εγραψα κ παραπανω,εκ των υστερων,κ χωρις να εχω αποδειξεις,θεωρω οτι προσωπικα δ ηταν απαραιτητο να κανω ινσουλινη

πιστευω οτι ο ενδοκρινολογος που πηγαινα τοτε δ μου εδωσε καθολου σημασια κ οδηγιες,γι αυτο κ τον αλλαξα αμεσως μετα την γεννα.δ ειχαμε ελεγξει ποτε πχ γλυκοζηλιωμενη

μιλησα μετα κ με αλλη γυναικα με διαβητη κυησης,κ καταλαβα οτι οι τιμες μου δ ηταν τοσο "επικινδυνες".κ μαλιστα οταν πηγα στο διαβητολογικο ιατρειο του νοσοκομειου,ειδα την γιατρο καπως να προβληματιζεται με την πορεια μου κ την ινσουλινη.αλλα δ ειπε κτ για τον αλλο γιατρο.ετσι κ αλλιως τοτε ηταν πλεον "αργα" για να κανω κτ

αυτα συνεβησαν στην πρωτη μου εγκυμοσυνη,εχουν πανω απο 8χρ,οποτε δ θυμαμαι τιμες.ουτε εχω κρατησει κτ.αλλα νομιζω νηστειας με διατροφη δ ειχα ξεπερασει το 110

δ εχω κ μετρο συγκρισης,αλλα νομιζω οι 2μοναδες ινσουλινη που εκανα μονο πρωι,δ ηταν πολυ

καποιοι γιατροι με ειχαν αγχωσει περισσοτερο.υπηρξε γιατρος που με ειδε κ η αντιμετωπιση του ηταν αντε να πιασει τα 2κιλα το μωρο να το παρουμε,κ να βιαζεται να με βαλει χειρουργειο,γτ μαλλον θα ελειπε τον αυγουστο αδεια.δ συνεχισα με αυτον.υπηρχε γιατρος που θα με περιμενε φυσιολογικα κ με παραταση,αλλα δ συνεχισα γτ ηταν 100χλμ μακρια.ειχα μιλησει κ με τον εμβρυολογο που εκανα τους μεγαλους υπερηχους,κ μου ελεγε οτι το μωρο δ εχει επηρεαστει,οι μετρησεις της ηταν μια χαρα,ουτε πολυ υγρο,ουτε θεμα με πλακουντα.ηταν ενα μεγαλο μωρο,κ εξακολουθει να ειναι ενα ανεπτυγμενο κοριτσι(πηρε απο τον μπαμπα της)

αρχικα μου ειχαν πει κ μενα οτι λογω ζαχαρου μπορει να κανει υπογλυκαιμιες,κ μπορει να χρειαστει μοναδα,κ γι αυτο ειδα γιατρους κ στο πανεπιστημιακο 100χλμ μακρια.τελικα επειδη εκανα κατω απο 10μοναδες,δ χρειαζοταν προληπτικα κ συνεχισα στο νοσοκομειο της πολης

δ μου ειχαν πει για ικτερο,κ πραγματι δ εκανε.σιγουρα ειναι καλο να ειμαστε σιγουρες οτι το μωρο τρεφεται επαρκως,ενα παραπανω για τις υπογλυκαιμιες,αλλα μια χαρα τα καταφεραμε με μονο θηλασμο

ο γιατρος που με παρακολουθουσε στο νοσοκομειο,με πηγαινε με την βδομαδα,βλεποντας το μωρο,κ ποσο μπορουμε να περιμενουμε.τελικα 38+2με ρωτησε αν θελω να μπω με προκληση σε μια βδομαδα,κ δεχτηκα λογω της ταλαιπωριας μου.αλλα δ ειχα καθολου συνθηκες κ εκανα καισαρικη μετα απο 15ωρες

(κ το αλλο που δημιουργησε σε μενα θεμα,ειναι οτι την πρωτη μερα που εκανα ινσουλινη,οταν βγηκα εξω,μια αρκετα ζεστη μερα,αλλα σε κλειστο κλιματιζουμενο χωρο,ενιωσα αδιαθεσια,λιποθυμησα,πεφτοντας εσπασα το ποδι μου,κ γενικα μου δημιουργησε παρα πολλες δυσκολιες στο τριτο τριμηνο ολο αυτο.δ νομιζω οτι ηταν τυχαιο,με βαση τα συμπτωματα κ τις εξετασεις μετα,φανηκε σαν συμβαν υπογλυκαιμιας)

δ θελω να σε τρομαξω με την ιστορια μου.υπαρχουν παρα πολλες κοπελες με διαβητη που τον ελεγχουν με διατροφη,κ αλλες τοσες με ινσουλινη,που εχουν μια ηρεμη εγκυμοσυνη κ εναν ευκολο τοκετο.οπως σε ολα ,ετσι κ αυτο,σημασια εχει να εχεις εναν γιατρο που να ξερει κ να ειναι υποστηρικτικος

ολα καλα θα πανε!

(κ στην δευτερη εγκυμοσυνη το ζαχαρο μου ηταν μα χαρα.γενικα ειχα μια πολυ πιο ευκολη δευτερη εγκυμοσυνη)

σορρυ για το σεντονι:tongue:

κ μια κ ειπα λιγα(χαχα)ακομη κ οταν πηρα τον ενδοκρινολογο να του πω τι επαθα(λιποθυμια-σπασιμο),μετα την νοσηλεια μου κ να δουμε μην γεννησω απο την πτωση 6μ,κ αν θα μου κανουν ακτινες,αν θα βαλω γυψο,χωρις να ξερουμε τις πρωτες μερες την εκταση του προβληματος,αντεδρασε λες κ του ειπα οτι εκανα μια μετρηση 120μετα το γευμα,κ η απαντηση του ηταν οκ,συνεχιζεις την ινσουλινη

Είναι τελικά και ο κάθε γιατρός διαφορετικός, ίσως ο δικός σου για να έχει το κεφάλι του ήσυχο ότι δεν θα πάθει κάτι το μωρο να σε έβαλε ινσουλίνη, εγώ αυτό σκέφτομαι από αυτά που περιγράφεις.

Ενιγουει, Σε ευχαριστώ παρα πολύ για τις πληροφορίες!!! θα ρωτήσω και εγώ τον δικό μου ξανά για την ινσουλίνη, γιατί εγώ έχω το αντίθετο: μου την τρενάρει και φοβάμαι που δεν παίρνω :lol:

2 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Αρα ειχες μαλακα γιατρο. Συγγνωμη κιολας..

Καλημερα! Σημερα πρωι νηστειας 89. Νομιζω θα το φτιαξω με διατροφη!!!

Τέλειο!!! Μπράβο 

Link to comment
Share on other sites

Πηγα ενδοκρινολογο γιατι εχω κ το χασιμοτο κ τους οζους.

Με τους οζους κομπλε, θα το τσεκαρω μετα τη γεννα. Την tsh μου ειπε να τη τσεκαρω κ αν ανεβει πανω απο 2.5 θα παμε σε αγωγη αναγκαστικα προληπτικα λογω χασιμοτο. Ωστοσο θεωρει οτι εχω διαφυγει τον μεγαλο κινδυνο πια. Το 1ο 3μηνο ειναι λεει το κρισιμο που συνηθως απορυθμιζει τα παντα.

Τελος για το ζαχαρο μου ειπε οι πρωτες τιμες ειναι ανησυχητικες αλλα οι τελευταιες μου μετρησεις ειναι καλες και θεωρει πως θα φτιαξει με διατροφη. Οχι οτι ειναι κατι κακο η ινσουλινη φυσικα και αν χρειαστει εννοειται θα παρω, αλλα οτι μπορουμε να αποφυγουμε καλο ειναι.. μετριεμαι προς το παρον, προσεχω, και βλεπουμε. Στοχος ειναι κατω απο 95 το πρωι και κατω απο 130 1 ωρα μετα το φαγητο!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Elle12 είπε:

Πηγα ενδοκρινολογο γιατι εχω κ το χασιμοτο κ τους οζους.

Με τους οζους κομπλε, θα το τσεκαρω μετα τη γεννα. Την tsh μου ειπε να τη τσεκαρω κ αν ανεβει πανω απο 2.5 θα παμε σε αγωγη αναγκαστικα προληπτικα λογω χασιμοτο. Ωστοσο θεωρει οτι εχω διαφυγει τον μεγαλο κινδυνο πια. Το 1ο 3μηνο ειναι λεει το κρισιμο που συνηθως απορυθμιζει τα παντα.

Τελος για το ζαχαρο μου ειπε οι πρωτες τιμες ειναι ανησυχητικες αλλα οι τελευταιες μου μετρησεις ειναι καλες και θεωρει πως θα φτιαξει με διατροφη. Οχι οτι ειναι κατι κακο η ινσουλινη φυσικα και αν χρειαστει εννοειται θα παρω, αλλα οτι μπορουμε να αποφυγουμε καλο ειναι.. μετριεμαι προς το παρον, προσεχω, και βλεπουμε. Στοχος ειναι κατω απο 95 το πρωι και κατω απο 130 1 ωρα μετα το φαγητο!

Εγώ που δεν είχα θέμα με τον θυροειδή μου απορρυθμίστηκε ελάχιστα(στο όριο) στο δεύτερο τρίμηνο και από τότε παίρνω τ4 των 25 για διατήρηση από ότι κατάλαβα.

Αυτό είναι το λιγότερο νταξει

Όσο μας παρακολουθούν οι γιατροί μας, μην φοβάσαι για αυτά

Σήμερα έβαλα ξυπνητήρι στις 8 ώρες, μην κοιμηθώ παραπάνω και το ζάχαρο μου ήταν 93(είχα να το δω τόσο χαμηλό πολύ καιρό). Αυτό και το γαλα που ήπια πριν τον ύπνο έκανε δουλειά και χάρηκα πολύυ! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την @vikib στα tips για έλεγχο ζαχάρου. Μικρά συχνά γεύματα(είχα βρει ένα παντοπωλείο που είχε υγιεινά σνακ,μπάρες,ρυζογκοφρετες κτλ κ την έβγαζα έτσι για να μην μένει άδειο το στομάχι) ,κ επειδή εγώ είχα παθολογικές την πρώτη και την δεύτερη ώρα κ όχι το νηστείας,φαγητόετα μπόλικο νερό και κάνα δεκάλεπτο/τέταρτο κίνηση,δηλαδή σηκωνομουν ,μάζευα τα πιάτα,έκανα χαζοδουλιτσες σπίτι,να είμαι ίσα ίσα σε κίνηση. Έτσι το είχα ελεγχόμενο,ανέβαινε μόνο αν έτρωγα παραπάνω ψωμί. 

Αν και πάλι δεν είναι ελεγχόμενο,μόνο τότε ξεκινάτε ινσουλίνη. Με διατροφή τα κατάφερα. Επίσης σημαντική εξέταση η γλυκοζηλιωμενη (σου δίνει σημαντικες πληροφορίες) και τέλος όντως από τους υπερήχους έχει ο γιατρός εικόνα αν έχει επηρεαστεί το μωρό ,το υγρό,ο πλακούντας. Εμένα υπογλυκαιμία δεν έκανε ο γιος μου κ άσχετα που γεννήθηκε μεγάλος ήταν από το σκαρί του.(όπως κ η κόρη μου,στην οποία δεν έκανα διαβήτη κύησης,4 κιλά και τα δύο).

ίκτερο κάνανε και τα δύο μωρά αλλά όχι λόγω του διαβήτη,είναι αρκετά συνηθισμένο,ειδικά όταν οι ομάδες αίματος δεν είναι συμβατές,είχαν του μπαμπά τους.

 @Elle12 εμένα ο θυρεοειδής είχς επηρεαστεί στο πρώτο τρίμηνο αλλά ελάχιστα και τότε δεν μου είχαν δώσει χάπι,μέχρι το δεύτερο τρίμηνο το παρακολουθούσαμε κ έστρωσε μετά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια! Γυρισα απο αυχενικη!

Papp-a τη Δευτερα αλλα υπερηχογραφικα πηγαμε καλα. Το μωρακι ειναι 12+6. Αυχενικη διαφανεια 1.2 και ρινικο οστο, κεφαλογλουτιαιο μηκος 6,57.

Πιθανοτητες μετα τον υπερηχο:

Τρισωμια 21 1:4510

Τρισωμια 18 1:11109

Τρισωμια 13 <1:20000

Το μονο που ειδε ειναι ανωτερα φυσιολογικα ορια αγγειακων διαστασεων μηριαιων αρτηριων και προτεινει στον γιατρο μου προφυλακτικη ληψη χαμηλης δοσης ασπιρινης/σαλοσπιρ.

 Και καλυτερα γιατι εχω μονιμη φοβια για θρομβοφιλια και ετσι θα ηρεμησω καπως..

Πως τα βλεπετε τα νουμερα? Για το σαλοσπιρ τι λετε? Συμφωνειτε?

Α επισης συμφωνησε οτι μαλλον ειναι μπεμπα.. ❤️

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

με το καλο elle! ολα φαινονται πολυ καλα

η αδερφη μου ειχε δεξια νομιζω αυξημενη μητριαια αρτηρια,κ της ειχε ξεκινησει ο γυναικολογος σαλοσπιρ.δ ειχε ποτε θεμα με πιεση.μια πολυ καλη εγκυμοσυνη,με τοκετο στις 37+2

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, vikib είπε:

με το καλο elle! ολα φαινονται πολυ καλα

η αδερφη μου ειχε δεξια νομιζω αυξημενη μητριαια αρτηρια,κ της ειχε ξεκινησει ο γυναικολογος σαλοσπιρ.δ ειχε ποτε θεμα με πιεση.μια πολυ καλη εγκυμοσυνη,με τοκετο στις 37+2

Καλημερα!!! Ναι με ξεκιναει και μενα τελικα σαλοσπιρ εντελως προληπτικα!

Βγηκε και η papp a με νουμερα papp a 1.52 mom και β χοριακη 0.84 mom.

Δε μου αλλαξαν καθολου οι πιθανοτητες. Εμειναν ακριβως ιδιες.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Elle12 είπε:

Καλημερα!!! Ναι με ξεκιναει και μενα τελικα σαλοσπιρ εντελως προληπτικα!

Βγηκε και η papp a με νουμερα papp a 1.52 mom και β χοριακη 0.84 mom.

Δε μου αλλαξαν καθολου οι πιθανοτητες. Εμειναν ακριβως ιδιες.. 

Μια χαρά είναι οι πιθανότητες σου συγκρίνοντας με τα δικά μου που είχα χρωμοσωμικη ανωμαλία!!!

Όλα είναι υπέροχα!! Ηρέμησε και απόλαυσε το! Το πρώτο δύσκολο βήμα πέρασε!!!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mariam23 είπε:

Μια χαρά είναι οι πιθανότητες σου συγκρίνοντας με τα δικά μου που είχα χρωμοσωμικη ανωμαλία!!!

Όλα είναι υπέροχα!! Ηρέμησε και απόλαυσε το! Το πρώτο δύσκολο βήμα πέρασε!!!!!!

Ευχαριστω κοριτσακι μου! Να σαι καλα... πως πας εσυ? Σε τι φαση εισαι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...