Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Η δική μου προσπάθεια


Elle12

Recommended Posts

30 minutes ago, Pagor said:

Έτσι είναι κορίτσι μου...κ εγώ έχω ανθρώπους που με αγαπάνε πολύ κ μου το δείχνουν...αλλά την καρδούλα μου δεν την νοιώθουν ούτε τον καημο μου...μόνο εδώ μαζί σας μπορώ να λέω ότι νοιωθω κ ξέρω ότι  υπάρχετε κ εσείς που νοιωθουμε το ίδιο...

Εύχομαι ηλικρεινα κάποια στιγμή να περάσουμε στην επόμενη πίστα...να λέμε για άλλα άγχοι κ αγωνίες..κ εύχομαι αυτός ο καιρός να έχει φτάσει επιτέλους...αν όχι για εμένα το εύχομαι για μια από εσάς...

ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΘΑ ΤΟ ΕΥΧΕΣΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ. ΣΕ ΝΟΙΩΘΩ 100% ΚΑΝΕΙΣ ΤΡΙΓΥΡΟ ΜΑΣ ΔΕΝ ΝΙΩΘΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΑΣ. ΚΑΙ ΑΓΩ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ. ΓΙΑ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ......... ΞΕΡΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Pagor είπε:

Έτσι είναι κορίτσι μου...κ εγώ έχω ανθρώπους που με αγαπάνε πολύ κ μου το δείχνουν...αλλά την καρδούλα μου δεν την νοιώθουν ούτε τον καημο μου...μόνο εδώ μαζί σας μπορώ να λέω ότι νοιωθω κ ξέρω ότι  υπάρχετε κ εσείς που νοιωθουμε το ίδιο...

Εύχομαι ηλικρεινα κάποια στιγμή να περάσουμε στην επόμενη πίστα...να λέμε για άλλα άγχοι κ αγωνίες..κ εύχομαι αυτός ο καιρός να έχει φτάσει επιτέλους...αν όχι για εμένα το εύχομαι για μια από εσάς...

Η αλήθεια είναι ότι μια τέτοια διαδικασία έχει τα πάνω της και τα κάτω της, ειδικά αν τραβάει χρονικά και δυστυχώς πολλές φορές οι γύρω μας δεν βοηθάνε με την στάση τους αλλά κάνουν τα πράγματα χειρότερα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου..

Γυρισα απο τον γιατρο. Το μωρακι μας ειναι πλεον ισα με ενα κερασακι. Εχει χερια, ποδια, 180 παλμους, εκανε βουτιες και κουνιοταν. Πολυ ευχαριστημενος ο γιατρος. Με ολα. 

Εκλεισα αυχενικη 10 Νοεμβριου, εκει ειναι το μεγαλο στοιχημα. Μακαρι να ειναι καλη και να ηρεμησω..

Ακομα δε σας κρυβω οτι δε το εχω συνειδητοποιησει ουτε το εχω χαρει οσο θα περιμενα. Πιστευα οτι θα κλαιω καθε φορα. Παντως σημερα που το ειδα σαν μωρακι και οχι σαν σπορο, ηταν τρομερο. Ο αντρας μου εμεινε μαλακας τελειως! Χαχαχα..

Μεσα απο τη καρδια μου να το ζησετε ολες πολυ πολυ συντομα ολο αυτο. Αξιζει καθε μηνας, καθε πρπσπαθεια,καθε δακρυ, καθε τεστ..

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Κοριτσια μου..

Γυρισα απο τον γιατρο. Το μωρακι μας ειναι πλεον ισα με ενα κερασακι. Εχει χερια, ποδια, 180 παλμους, εκανε βουτιες και κουνιοταν. Πολυ ευχαριστημενος ο γιατρος. Με ολα. 

Εκλεισα αυχενικη 10 Νοεμβριου, εκει ειναι το μεγαλο στοιχημα. Μακαρι να ειναι καλη και να ηρεμησω..

Ακομα δε σας κρυβω οτι δε το εχω συνειδητοποιησει ουτε το εχω χαρει οσο θα περιμενα. Πιστευα οτι θα κλαιω καθε φορα. Παντως σημερα που το ειδα σαν μωρακι και οχι σαν σπορο, ηταν τρομερο. Ο αντρας μου εμεινε μαλακας τελειως! Χαχαχα..

Μεσα απο τη καρδια μου να το ζησετε ολες πολυ πολυ συντομα ολο αυτο. Αξιζει καθε μηνας, καθε πρπσπαθεια,καθε δακρυ, καθε τεστ..

Μπράβο γλυκό μου κορίτσι ...πάντα τέτοιες χαρές να έχετε...όλα καλά θα πάνε μέχρι τέλους κ θα μας λες για το όμορφο μωράκι σου...με το καλό να έρθει κ η αυχενική κ να σου φύγει ένα μεγάλο βάρος...χίλιες ευχές σου στέλνω με μια μεγάλη αγκαλιά!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 17/10/2022 at 8:01 ΜΜ, Elle12 είπε:

Κοριτσια μου..

Γυρισα απο τον γιατρο. Το μωρακι μας ειναι πλεον ισα με ενα κερασακι. Εχει χερια, ποδια, 180 παλμους, εκανε βουτιες και κουνιοταν. Πολυ ευχαριστημενος ο γιατρος. Με ολα. 

Εκλεισα αυχενικη 10 Νοεμβριου, εκει ειναι το μεγαλο στοιχημα. Μακαρι να ειναι καλη και να ηρεμησω..

Ακομα δε σας κρυβω οτι δε το εχω συνειδητοποιησει ουτε το εχω χαρει οσο θα περιμενα. Πιστευα οτι θα κλαιω καθε φορα. Παντως σημερα που το ειδα σαν μωρακι και οχι σαν σπορο, ηταν τρομερο. Ο αντρας μου εμεινε μαλακας τελειως! Χαχαχα..

Μεσα απο τη καρδια μου να το ζησετε ολες πολυ πολυ συντομα ολο αυτο. Αξιζει καθε μηνας, καθε πρπσπαθεια,καθε δακρυ, καθε τεστ..

Εμείς είχαμε πετύχει κάποια στιγμή να πιπιλαει το χέρι. Είναι απίστευτα αυτά που θα δεις. 

Με το καλό όλα. 

Καλά αποτελέσματα εύχομαι στην αυχενική!!!!!!!!!!!!!!!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Update γιατι τις καθημερινες χανομαι λογω φορτου..

Καταρχας καλησπερα και ελπιζω να ειστε ολες καλα.

Σημερα 12+1 πηγα στον γιατρο. Ολα πολυ καλα πολυ ευχαριστημενος με το μωρακι, μετρησεις τελειες. Καρδουλα 168, ειδε ρινικο και αυχενα περιπου στο 1.6. Την πεμπτη εχω αυχενικη και μας προιδεαζει για πολυ καλα αποτελεσματα.

Μου ειπε για το φυλο να μη το παρω για ντε φακτο, ουτε να το περιμενω σωνει και ντε σωστο, αλλα αν επρεπε να πει, κατα 80% θα λεγε κοριτσι.

Εκανα το εμβολιο της γριπης μολις, και μου ειπε να κανω τις γενικες εξετασεις του μηνα. Μοναδικο μου αγχος πλεον η διατροφη κ το ζαχαρο. Ειμαι οριακα. Ξεκινησα 110 επεσε 95 παιζω στο 100 και μου ζητησε ξεκαθαρα το πρωι νηστικη κατω απο 92. Θα το παλεψουμε με διατροφη κ κινηση και αν δεν μειωθει συντομα θα παω σε διαβητολογο να μου δωσει καποια διατροφη συγκεκριμενη.

Εχετε καμια συμβουλη?

Αυτα τα νεα μου. Αναμενω Πεμπτη αυχενικη και σε 2 βδομαδες ξανα υπερηχο να μαθουμε και σιγουρα το φυλο.. ❤️

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Elle12 είπε:

Update γιατι τις καθημερινες χανομαι λογω φορτου..

Καταρχας καλησπερα και ελπιζω να ειστε ολες καλα.

Σημερα 12+1 πηγα στον γιατρο. Ολα πολυ καλα πολυ ευχαριστημενος με το μωρακι, μετρησεις τελειες. Καρδουλα 168, ειδε ρινικο και αυχενα περιπου στο 1.6. Την πεμπτη εχω αυχενικη και μας προιδεαζει για πολυ καλα αποτελεσματα.

Μου ειπε για το φυλο να μη το παρω για ντε φακτο, ουτε να το περιμενω σωνει και ντε σωστο, αλλα αν επρεπε να πει, κατα 80% θα λεγε κοριτσι.

Εκανα το εμβολιο της γριπης μολις, και μου ειπε να κανω τις γενικες εξετασεις του μηνα. Μοναδικο μου αγχος πλεον η διατροφη κ το ζαχαρο. Ειμαι οριακα. Ξεκινησα 110 επεσε 95 παιζω στο 100 και μου ζητησε ξεκαθαρα το πρωι νηστικη κατω απο 92. Θα το παλεψουμε με διατροφη κ κινηση και αν δεν μειωθει συντομα θα παω σε διαβητολογο να μου δωσει καποια διατροφη συγκεκριμενη.

Εχετε καμια συμβουλη?

Αυτα τα νεα μου. Αναμενω Πεμπτη αυχενικη και σε 2 βδομαδες ξανα υπερηχο να μαθουμε και σιγουρα το φυλο.. ❤️

Θα σου πω την δίκη μου εμπειρία με τον διαβητη κυησησ Μέχρι στιγμής: 

Εγώ έκανα ζάχαρο στην 26η εβδομάδα(τώρα είμαι 33 εβδομάδων) Μέχρι τότε μου έκανε καμπύλες από νωρις λόγω ΣΠΩ και ινσουλιναντιστασησ και ήταν ολεσ εντάξει. Στην αρχή ήμουν εντάξει με διατροφή μαζεμενη κτλ. Τις τελευταιες 2-3 εβδομαδεσ προσπαθώ να το σώσω με ειδική διατροφή γιατί το νηστείας μου έχει κολλήσει στο 100-105, αλλά μάλλον θα με βάλει ινσουλίνη όπου να ναι γιατί δεν βλέπω να κατεβαίνει ούτε με διατροφή. Γενικά, από όσα έχω καταλάβει, όσο προχωράει η κύηση προς το τέλος το ζάχαρο όλο και ανεβαίνει…δηλαδή εμένα τώρα με την ίδια διατροφή με τον πρώτο καιρό που έκανα διαβητη κυησησ (και καλύτερη διατροφή μάλιστα τώρα), τα νηστείας μου είναι η μέρα με την νύχτα. Τότε ήμουν το πολύ 93, τώρα φτάνω 107 συνήθως. 
θέλει γενικά προσοχή και σωστή καθοδήγηση από τους γιατρούς σου. Και περπάτημα λένε βοηθάει. Εμένα πλέον δεν με βοηθάει όσο και να περπατήσω γιατί έχει κάνει το μπαμ του τώρα στο τέλος. 
σου έχει πει τίποτα για να κανεις καμπύλη από νωρίτερα από τις 26-28 που κάνουν συνήθως; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Sisii είπε:

Θα σου πω την δίκη μου εμπειρία με τον διαβητη κυησησ Μέχρι στιγμής: 

Εγώ έκανα ζάχαρο στην 26η εβδομάδα(τώρα είμαι 33 εβδομάδων) Μέχρι τότε μου έκανε καμπύλες από νωρις λόγω ΣΠΩ και ινσουλιναντιστασησ και ήταν ολεσ εντάξει. Στην αρχή ήμουν εντάξει με διατροφή μαζεμενη κτλ. Τις τελευταιες 2-3 εβδομαδεσ προσπαθώ να το σώσω με ειδική διατροφή γιατί το νηστείας μου έχει κολλήσει στο 100-105, αλλά μάλλον θα με βάλει ινσουλίνη όπου να ναι γιατί δεν βλέπω να κατεβαίνει ούτε με διατροφή. Γενικά, από όσα έχω καταλάβει, όσο προχωράει η κύηση προς το τέλος το ζάχαρο όλο και ανεβαίνει…δηλαδή εμένα τώρα με την ίδια διατροφή με τον πρώτο καιρό που έκανα διαβητη κυησησ (και καλύτερη διατροφή μάλιστα τώρα), τα νηστείας μου είναι η μέρα με την νύχτα. Τότε ήμουν το πολύ 93, τώρα φτάνω 107 συνήθως. 
θέλει γενικά προσοχή και σωστή καθοδήγηση από τους γιατρούς σου. Και περπάτημα λένε βοηθάει. Εμένα πλέον δεν με βοηθάει όσο και να περπατήσω γιατί έχει κάνει το μπαμ του τώρα στο τέλος. 
σου έχει πει τίποτα για να κανεις καμπύλη από νωρίτερα από τις 26-28 που κάνουν συνήθως; 

Οχι μου ειπε οτι αν δε πεσει δε χρειαζεται καν να κανω καμπυλη και παω καρφι διαβητολογο-διατροφολογο κ μετεπειτα αν δεν βελτιωθει ινσουλινες..

Εχω ηπια αντισταση ινσουλινης και ο μπαμπας μου ειναι διαβητικος με ινσουλινες κτλ. Οποτε ειμαι υψηλου κινδυνου.. φοβαμαι λιγο ειναι η αληθεια.. κατα τα αλλα ειμαι αψογα κ με συμπτωματα κ απο υγεια.. αλλα αυτο ειναι κ σοβαρο γαμωτο..

Ελπιζω να σου πανε ολα καλα και να το περασεις ολο ευκολα.. και σε 2 μηνες το υγιες μωρακι σου στην αγκαλια σου..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Elle12 είπε:

Οχι μου ειπε οτι αν δε πεσει δε χρειαζεται καν να κανω καμπυλη και παω καρφι διαβητολογο-διατροφολογο κ μετεπειτα αν δεν βελτιωθει ινσουλινες..

Εχω ηπια αντισταση ινσουλινης και ο μπαμπας μου ειναι διαβητικος με ινσουλινες κτλ. Οποτε ειμαι υψηλου κινδυνου.. φοβαμαι λιγο ειναι η αληθεια.. κατα τα αλλα ειμαι αψογα κ με συμπτωματα κ απο υγεια.. αλλα αυτο ειναι κ σοβαρο γαμωτο..

Ελπιζω να σου πανε ολα καλα και να το περασεις ολο ευκολα.. και σε 2 μηνες το υγιες μωρακι σου στην αγκαλια σου..

Ευχαριστώ πολύ και εσυ με το καλό ❤️

Αν έχεις σωστή παρακολούθηση, θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να αγχωθείς. Και αν χρειαστεί να πάρεις και λίγη ινσουλίνη δεν πειράζει. Και εγώ την φοβόμουν στην αρχή, αλλά από το να αγχώνομαι μην πάθει κάτι το μωρό τώρα και μετέπειτα με υπογλυκαιμίες, ικτερους κτλ. λέω στον εαυτό μου καλύτερα να την πάρω και επιπλέον να μπορώ να τρώω και τίποτα παραπάνω χωρίς άγχος (εχω λυσσάξει για φαγητά που δεν μπορώ να φάω…)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα.μην σας αγχωνει ο διαβητης κυησης απο την στιγμη που το ξερετε,κ το ελεγχετε

μικρα συχνα γευματα.ανα 3-4ωρες,να μην πεινατε ενδιαμεσα.πολυ νερο,περπατημα κ οχι αγχος

ειδικα για το νηστειας να πινετε πχ λιγο γαλα ακριβως πριν κοιμηθειτε,να τρωτε κτ αλλο ελαφρυ.θελει 8ωρες υπνο για να μην μενετε πολυ νηστικες

παντως κ με την ινσουλινη δ ειναι οτι μετα τρως πιο χαλαρα

πολυ σημαντικη ειναι η γλυκοζηλιωμενη

γενικα η κορη μου δ επηρεαστηκε καθολου,μπηκα με προκληση 39+2,εκ των υστερων σκεφτομαι οτι επρεπε να περιμενω κ αλλο,κ εκανα καισαρικη.δ χρειαστηκε κτ περαιτερω κ το μωρο,εκανα κ λιγο ινσουλινη

(να πω την αληθεια δ εχω πειστει οτι για μενα προσωπικα ηταν απαραιτητη η ινσουλινη.θεωρω οτι δ μου εδωσε την απαιτουμενη προσοχη ο τοτε ενδοκρινολογος μου.με αποτελεσμα την πρωτη φορα που εκανα να πεσει πολυ το ζαχαρο μου κ να λιποθυμησω,κτ που μου δημιουργησε πολλες δυσκολιες μετα)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Update γιατι τις καθημερινες χανομαι λογω φορτου..

Καταρχας καλησπερα και ελπιζω να ειστε ολες καλα.

Σημερα 12+1 πηγα στον γιατρο. Ολα πολυ καλα πολυ ευχαριστημενος με το μωρακι, μετρησεις τελειες. Καρδουλα 168, ειδε ρινικο και αυχενα περιπου στο 1.6. Την πεμπτη εχω αυχενικη και μας προιδεαζει για πολυ καλα αποτελεσματα.

Μου ειπε για το φυλο να μη το παρω για ντε φακτο, ουτε να το περιμενω σωνει και ντε σωστο, αλλα αν επρεπε να πει, κατα 80% θα λεγε κοριτσι.

Εκανα το εμβολιο της γριπης μολις, και μου ειπε να κανω τις γενικες εξετασεις του μηνα. Μοναδικο μου αγχος πλεον η διατροφη κ το ζαχαρο. Ειμαι οριακα. Ξεκινησα 110 επεσε 95 παιζω στο 100 και μου ζητησε ξεκαθαρα το πρωι νηστικη κατω απο 92. Θα το παλεψουμε με διατροφη κ κινηση και αν δεν μειωθει συντομα θα παω σε διαβητολογο να μου δωσει καποια διατροφη συγκεκριμενη.

Εχετε καμια συμβουλη?

Αυτα τα νεα μου. Αναμενω Πεμπτη αυχενικη και σε 2 βδομαδες ξανα υπερηχο να μαθουμε και σιγουρα το φυλο.. ❤️

Πω πω πω πηγές κιόλας 12+1 φτου φτου...σαν εχθές ήταν που λεγαμε για την προσπάθεια...μπράβο κορίτσι μου κ με το καλό να πάρεις το μικρό σου αγκαλια...κοριτσάκι μάλλον εεε??? 

Πάντα λέω γερο να είναι κ ότι να ναι...αλλά η αλήθεια είναι ότι κοριτσάκι θα ήθελα όταν έρθει η ώρα...τεσπά...γερό ότι  να ναι φυσικά αλλά τα κοριτσακιααααααααα είναι τόσο γλυκές...

Με το καλό...φτου φτου...κ περιμένουμε να όμορφα νέα σου!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ!! ΚΑΙ ΣΕ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΕΣΕΝΑ  ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΓΤ ΕΙΧΑ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΔΩ ΝΕΑ ΣΟΥ... ΓΕΡΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ. 

ΠΟΤΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ ΕΣΥ "ΤΗΝ ΔΙΚΗ  ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ" ΠΟΤΕ ΜΑΣ ΕΛΕΓΕΣ ΤΙ ΠΕΡΑΣΕΣ ΓΙΑ ΠΟΤΕ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΛΕ; ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ  ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ΕΔΩ ΣΤΙΣ ΠΑΘΟΥΣΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ.........ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΓΙΑ ΘΕΤΙΚΑ ΤΕΣΤ ( ΟΧΙ ΚΟΒΙΝΤ ΧΑΧΑΧΑ)

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , ΚΑΤΕΡΙΝΑ2 είπε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ!! ΚΑΙ ΣΕ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΕΣΕΝΑ  ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΓΤ ΕΙΧΑ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΔΩ ΝΕΑ ΣΟΥ... ΓΕΡΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ. 

ΠΟΤΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ ΕΣΥ "ΤΗΝ ΔΙΚΗ  ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ" ΠΟΤΕ ΜΑΣ ΕΛΕΓΕΣ ΤΙ ΠΕΡΑΣΕΣ ΓΙΑ ΠΟΤΕ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΛΕ; ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ  ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ΕΔΩ ΣΤΙΣ ΠΑΘΟΥΣΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ.........ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΓΙΑ ΘΕΤΙΚΑ ΤΕΣΤ ( ΟΧΙ ΚΟΒΙΝΤ ΧΑΧΑΧΑ)

Σας το ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου. Ολες το 23 με γερα μωρακια... ❤️

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Μετρηθηκα το πρωι νηστικη ειχα 113 ζαχαρο. 1 ωρα μετα το μεσημεριανο μολις 95. Πολυ κακο το 1ο σουπερ το 2ο. Τι διαλο συμβαινει?

Συντομα θα παω στον ενδοκρινολογο μου για το χασιμοτο οποτε θα μιλησω κ γι αυτο μαζι του.

Μπας και γλιτωσω τη ταλαιπωρια με τις ινσουλινες.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...