Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 9 λεπτά , Marlina είπε:

Καλησπέρα. Κ εγώ με σπερματεγχυση ήμουν έγκυος με 3 έμβρυα. Τα 2 παλινδρομισαν την 6 εβδομάδα. Το 1 την 8 εβδομάδα. Κάναμε καρυοτυπο εμβρυου στο τελευταίο κ βρέθηκε τρισωμια στο 13, το 18 και το 21 χρωσοσωμα.. Κάναμε κ εμείς καρυοτυπο ζεύγους και όλα βγήκαν φυσιολογικά. Και εμάς μας είπαν για τυχαίο γεγονός....αλλά κ εγώ έχω την ανησυχία..  3 έμβρυα και κανένα δεν ήταν υγιές?

Έλα.ντε. και εγώ με αυτή την απορία ζω τόσους μήνες κάθε μέρα. 

Πόσα τυχαία γεγονότα. Και πόσο συχνά είναι τελικά αυτά τα τυχαία?

Δεν θέλω να αφήσω άλλο χρόνο να περνά. 

Θέλω να βρω την ΑΙΤΊΑ. 

Εσείς πριν την σπερματεγχυση είχατε κάνει σπερμοδιαγραμμα? Αν ναι, πώς ήταν η μορφολογία του σπέρματος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 16 λεπτά , Mariam23 είπε:

Έλα.ντε. και εγώ με αυτή την απορία ζω τόσους μήνες κάθε μέρα. 

Πόσα τυχαία γεγονότα. Και πόσο συχνά είναι τελικά αυτά τα τυχαία?

Δεν θέλω να αφήσω άλλο χρόνο να περνά. 

Θέλω να βρω την ΑΙΤΊΑ. 

Εσείς πριν την σπερματεγχυση είχατε κάνει σπερμοδιαγραμμα? Αν ναι, πώς ήταν η μορφολογία του σπέρματος?

Το σπέρμα μας είναι πολύ καλο. Τα ωαρια μου έχουν θέμα ποιοτητας λόγω πολυκυστικων ωοθηκών.. Θα καναμε προεμφιτευτικο ελεγχο αλλα ο γυναικολογος ειπε πως δεν χρειαζεται καθως καναμε πολλες βλαστοκυστες.Το Σάββατο θα κάνουμε την πρωτη μας εμβρυομεταφορα! Ελπίζω όντως να είναι τυχαία... Καλό είναι βέβαια να κάνουμε τις απαραίτητες εξετάσεις

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Marlina είπε:

Το σπέρμα μας είναι πολύ καλο. Τα ωαρια μου έχουν θέμα ποιοτητας λόγω πολυκυστικων ωοθηκών.. Θα καναμε προεμφιτευτικο ελεγχο αλλα ο γυναικολογος ειπε πως δεν χρειαζεται καθως καναμε πολλες βλαστοκυστες.Το Σάββατο θα κάνουμε την πρωτη μας εμβρυομεταφορα! Ελπίζω όντως να είναι τυχαία... Καλό είναι βέβαια να κάνουμε τις απαραίτητες εξετάσεις

Εννοείται . 

Για αυτό και εγώ θέλω να βρω την ΑΙΤΊΑ. 

Αν υπάρχει. Αλλά θα το εξαντλήσω το θέμα αυτή τη φορά. 

Κατακερματισμό DNA στο σπέρμα σας ζήτησαν να κάνετε?

Επίσης σπεοδιαγραμμα κάνατε σε εξειδικευμένο κέντρο?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Mariam23 είπε:

Εννοείται . 

Για αυτό και εγώ θέλω να βρω την ΑΙΤΊΑ. 

Αν υπάρχει. Αλλά θα το εξαντλήσω το θέμα αυτή τη φορά. 

Κατακερματισμό DNA στο σπέρμα σας ζήτησαν να κάνετε?

Επίσης σπεοδιαγραμμα κάνατε σε εξειδικευμένο κέντρο?

Όχι δεν μας ζητήσανε κατακερματισμο.. Σπερμοδιαγραμματα καναμε σε 3 διαφορετικα μικροβιολογικα για να είμαστε σίγουροι καθώς μας είπαν πως γι αυτή την εξέταση παίζει ρόλο να είναι έμπειρο το ατομο που την κάνει καθώς δεν ειναι μηχάνημα αλλά ανθρώπινο χέρι που  γάζες το αποτέλεσμα. Εσείς θα πάτε για εξωσωματικη?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Marlina είπε:

Όχι δεν μας ζητήσανε κατακερματισμο.. Σπερμοδιαγραμματα καναμε σε 3 διαφορετικα μικροβιολογικα για να είμαστε σίγουροι καθώς μας είπαν πως γι αυτή την εξέταση παίζει ρόλο να είναι έμπειρο το ατομο που την κάνει καθώς δεν ειναι μηχάνημα αλλά ανθρώπινο χέρι που  γάζες το αποτέλεσμα. Εσείς θα πάτε για εξωσωματικη?

Δεν είναι στα σχέδιά μας μιας και δεν έχουμε θέμα γονιμοτητας και ο καρυότυπος μας είναι φυσιολογικός. 

Για αρχή ένα σπερμοδιαγραμμα να κάνει και αν όλα καλά συνεχίζουμε φυσιολογικά κ ο Θεός βοηθός. 

Αν όχι, θα πρέπει να λύσουμε το πρόβλημα (π.χ κάποια θεραπεία) . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Mariam23 είπε:

Δεν είναι στα σχέδιά μας μιας και δεν έχουμε θέμα γονιμοτητας και ο καρυότυπος μας είναι φυσιολογικός. 

Για αρχή ένα σπερμοδιαγραμμα να κάνει και αν όλα καλά συνεχίζουμε φυσιολογικά κ ο Θεός βοηθός. 

Αν όχι, θα πρέπει να λύσουμε το πρόβλημα (π.χ κάποια θεραπεία) . 

Καλή επιτυχία να έχετε!!! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Πεγκούλα! είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα σας! Κανονικά είχα αύριο την χοριακη, αλλά σήμερα το πρωί είδα αίμα ροζ,είχα κ πόνους περιόδου κ πήγα κ έκανα σήμερα την χοριακη για να τελειώνω! Βγήκε 102,9 αλλά είμαι πολύ συγκρατημένη.Μολις που είπε ο γιατρός κ έκανα μια ένεση κ θα επαναλάβω το Σάββατο πάλι την χοριακη! Λέτε να είναι βιοχημική?

Συγχαρητήρια καταρχήν. Γιατί σκέφτεσαι βιοχημική; Δεν είναι τόσο χαμηλή ο χοριακή σου και συνηθίζεται να ζητάνε δεύτερη και Τρίτη χοριακή για να δουν αν πηγαίνουν όλα καλά. Μην αγχώνεσαι, το Σάββατο θα ξέρεις σίγουρα, φαίνεται πως όλα πάνε πολύ καλά!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Πεγκούλα! είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα σας! Κανονικά είχα αύριο την χοριακη, αλλά σήμερα το πρωί είδα αίμα ροζ,είχα κ πόνους περιόδου κ πήγα κ έκανα σήμερα την χοριακη για να τελειώνω! Βγήκε 102,9 αλλά είμαι πολύ συγκρατημένη.Μολις που είπε ο γιατρός κ έκανα μια ένεση κ θα επαναλάβω το Σάββατο πάλι την χοριακη! Λέτε να είναι βιοχημική?

Συγχαρητήρια Πεγκουλα!!! Μια τελειομηνη εγκυμοσυνη σου εύχομαι!!! Υπομονή τώρα μέχρι το Σάββατο να δεις ένα ωραίο διπλασιασμό μέχρι τότε θα σκέφτεσαι θετικά κ θα χαίρεσαι!! Ω ναι είσαι έγκυος!!!❤

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου. Τι κάνετε?  Συγχαρητήρια στις νέες αγωνίστριες μανουλες και σε όσες πήραν θετική χοριακη και κουραγιο σε όσες αγωνίζονται για το θαυματακι τους! Αν θυμάστε εγώ βρίσκομαι σε δίδυμη κύηση και το Σάββατο με το καλό μπαίνω στη 14η εβδομάδα. Ούτε κατάλαβα πως πέρασε ο καιρός. Ήθελα να ρωτήσω όσες πέτυχαν εγκυμοσύνη και έπαιρναν ενέσιμη προγεστερόνη (πχ prolutex) σε ποια εβδομάδα τους είπε ο γιατρός τους να την κόψουν. Χθες έκανα την αυχενική και όλα φαίνονται πολύ καλά και ο γυναικολόγος μου είπε να κόψω τις prolutex και το ένα utrogestan κολπικά και να κρατήσω μόνο ένα utro κολπικά κάθε βράδυ. Αγχώθηκα λιγάκι που θα τα κόψω! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, winspert είπε:

Τις πιο πολλες φορες φτάνουν στο στάδιο της βλαστοκυστης την 6η μερα. Τις προηγούμενες φορες τα βαλαμε κατεψυγμένα την 4η μερα. Δεν μου το εχει αρνηθει ο γιατρός παρ οτι δεν συμφωνει. Τωρα το βαλαμε στο στάδιο του μοριδιου 4η μερα φρεσκο. Ετσι για δοκιμή...Απλα εγω ειχα στο μυαλο μου οτι επειδη έπαιρνα προγεστερόνη πριν την εμβρυομεταφορα καπως ισως να αλλαζα το παράθυρο. Αλλα μου εξήγησε πως δεν ειναι ετσι...

Προφανος πρέπει να είχες και εμφύτευση με χοριακή 2 δεν ξέρω πραγματικά είναι δύσκολη η περίπτωση σου έκανε και αρκετές ετ ίσως φταίνε τα έμβρυα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 hours ago, Marlina said:

Το σπέρμα μας είναι πολύ καλο. Τα ωαρια μου έχουν θέμα ποιοτητας λόγω πολυκυστικων ωοθηκών.. Θα καναμε προεμφιτευτικο ελεγχο αλλα ο γυναικολογος ειπε πως δεν χρειαζεται καθως καναμε πολλες βλαστοκυστες.Το Σάββατο θα κάνουμε την πρωτη μας εμβρυομεταφορα! Ελπίζω όντως να είναι τυχαία... Καλό είναι βέβαια να κάνουμε τις απαραίτητες εξετάσεις

Το ότι τα ωάρια σου έχουν θέμα ποιότητας λόγω πολυκυστικών, πώς το ξέρεις; Στο έχει πει ο γιατρός, το βλέπεις εκ του αποτελέσματος ή επειδή έτσι είθισται; Sorry που ρωτάω, απλώς έχω κι εγώ πολυκυστικές και απόρησα με την σιγουριά σου  


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Το ότι τα ωάρια σου έχουν θέμα ποιότητας λόγω πολυκυστικών, πώς το ξέρεις; Στο έχει πει ο γιατρός, το βλέπεις εκ του αποτελέσματος ή επειδή έτσι είθισται; Sorry που ρωτάω, απλώς έχω κι εγώ πολυκυστικές και απόρησα με την σιγουριά σου  

Μου το έχει πει ο γυναικολογος μου. Χωρίς βοήθεια πχ κλομοφενη ή ενέσιμα δεν κάνω ωορηξια. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ισχυει και για τη δική σου περίπτωση. Εσύ κάνεις ωορηξια?

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Marlina said:

Μου το έχει πει ο γυναικολογος μου. Χωρίς βοήθεια πχ κλομοφενη ή ενέσιμα δεν κάνω ωορηξια. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ισχυει και για τη δική σου περίπτωση. Εσύ κάνεις ωορηξια?

Όχι, κι εγώ ίδια περίπτωση είμαι. Δεν έχω καθόλου περίοδο και ωορρηξία κάνω μόνο με femara και ενέσεις διέγερσης, ούτε καν με κλομιφαίνη. Γενικά ξέρω ότι η ποιότητα πέφτει με τις πολυκυστικές αλλά εμείς από έμβρυα έχουμε πάει πολύ καλά μέχρι στιγμής και είμαι γενικά αισιόδοξη σε αυτό το κομμάτι. Βέβαια το αποτέλεσμα μετράει. Τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται;  

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Όχι, κι εγώ ίδια περίπτωση είμαι. Δεν έχω καθόλου περίοδο και ωορρηξία κάνω μόνο με femara και ενέσεις διέγερσης, ούτε καν με κλομιφαίνη. Γενικά ξέρω ότι η ποιότητα πέφτει με τις πολυκυστικές αλλά εμείς από έμβρυα έχουμε πάει πολύ καλά μέχρι στιγμής και είμαι γενικά αισιόδοξη σε αυτό το κομμάτι. Βέβαια το αποτέλεσμα μετράει. Τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται;  

Είμαι 34. Προσπαθούμε 4 χρόνια..  Περίοδος μου έρχεται.. αλλά δεν έχω σταθερό κύκλο. Με την κλομιφενη έκανα ωορηξια αλλά δεν υπήρχε αποτέλεσμα... Τώρα έχουμε 16 βλαστοκυστες στην κατάψυξη! ❤️ Εσείς?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Marlina said:

Είμαι 34. Προσπαθούμε 4 χρόνια..  Περίοδος μου έρχεται.. αλλά δεν έχω σταθερό κύκλο. Με την κλομιφενη έκανα ωορηξια αλλά δεν υπήρχε αποτέλεσμα... Τώρα έχουμε 16 βλαστοκυστες στην κατάψυξη! ❤️ Εσείς?

Εγώ είμαι 35, προσπαθούμε 5,5 χρόνια, περίοδο έχω σπάνια, ωορρηξία είχα με femara, προσπαθήσαμε για αρκετούς μήνες αλλά δεν είχαμε αποτέλεσμα. Πήγαμε μετά με ημι-φυσικούς κύκλους με femara, 4 ωοληψίες, 3 βλαστοκύστες, ετ χωρίς αποτέλεσμα και μετά κανονική διέγερση με ενέσεις, 19 έμβρυα 3ης μέρας, βάλαμε τα 2 και πάλι χωρίς αποτέλεσμα. Τώρα κάνουμε θεραπεία με αντιβιώσεις για ενδομητρίτιδα και πιστεύω σε κάνα 2μηνο να κάνουμε την επόμενη ετ. 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...