Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Fay_ είπε:

      Νομίζω πως κρίνει βάσει ιστορικού για το τι θα κάνει. Ο πλήρης έλεγχος έχω καταλάβει ότι είναι γονιδιακός και δείχνει ετεροζυγωτια ομοζυγωτια. Οι βασικές γονιδιακές νομίζω είναι fv, το γονίδιο προθρομβινης και μια άλλη που δεν την θυμάμαι. Αν τα έχεις κάνει αυτά είσαι οκ νομίζω.. τι να πω έχω μπερδευτεί κ εγω..

      Αυτές που είπες στο πάνω σχόλια μου τις έκανε η οικονομ αυτές που κες τώρα δεν μ θυμίζουν κάτι θα το ψάξω γιατί εκείνη μ έδωσε το οκ πως δεν έχω κάτι 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

Μου είπαν πως μπορεί ναι μεν οι σάλπιγγες να είναι διαβάτες αλλα δεν είναι λειτουργικές και γι αυτό το λόγο δεν μπορεί να προχωρήσει στη μήτρα το γονιμοποιημενο ωάριο...τωρα πλεον με μια σάλπιγγα μου είπαν ότι δεν υπάρχει λόγος να το ξαναδοκιμάσω φυσιολογικά γτ ειναι πολύ πιθανό να ξαναγίνει εξωμητρια κύηση. Προς το παρόν δε έχω κάτι σε πρωτόκολλο γτ μου είπαν να κάνω τις διαδικασίες για τα φάρμακα από τον εοπυ που το ραντεβού μου είναι σε 2 μήνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 hours ago, Troia said:

Σώπα καλέ, πες τους που η λύση είναι η εξωσωματική! Για να ξαναέχεις τα ίδια;

Η κυστική ίνωση δεν έχει καμία σχέση με το πρόβλημα της κοπέλας, ούτε και η μεσογειακή αναιμία (αυτό με επιφύλαξη, για την κυστική ίνωση το γράφω με σιγουριά). Την εξέταση της κυστικής ίνωσης την κάνουμε για να διασφαλίσουμε ότι δεν θα γεννήσουμε μωρό που νοσεί. Όσο θα διερευνά το πρόβλημα όμως ας πάει να τα κάνει αυτά στο Λαικό, θα τα βρει μπροστά της στην επόμενη εγκυμοσύνη της.

Οι περισσότεροι γιατροί δε μετράνε προγεστερόνη μετά και δε συμφωνούν με αυτή την εμμονή του γένεσις. Μου το είχε εξηγήσει ο εξωσωματιστής μου, τώρα δεν έχω χρόνο να το ξαναεξηγήσω

 

 

Συγγνώμη που πετάγομαι αλλά νομίζω δεν ειναι σωστό να συμβουλεύουμε μία κοπέλα που μόλις τωρα ξεκινάει, οτι δεν χρειάζεται να κάνει εξωσωματική, χωρίς καν να ξέρουμε το ιστορικό της. Έχει 4 εξωμήτριες πίσω της και προφανώς έχει πάει σε κάποιους γιατρούς που ξέρουν περισσότερα απο εμάς. Εμείς απλώς μπορουμε να της δώσουμε κάποιες συμβουλές για έξτρα εξετάσεις που δεν προτείνουν πάντα οι γιατροί. 
 

Επίσης στο Γεν δεν μετράνε προγεστερόνη μετά την ετ παρά μόνο αν η πρώτη είναι πολύ χαμηλή και χρειαστεί αύξηση δόσης. Εγώ πχ δεν εχω μετρήσει 2η φορά ποτέ. 

  • Μου αρέσει 6

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Eternity είπε:

Την κυστική ίωση και τη μεσογειακή αναιμία τις της ανάφερα σε περίπτωση που δεν τις έχει κάνει. Είναι εξετάσεις στα πλαίσια του προγεννητικου έλεγχου, ναι δεν έχουν σχέση με τις αποβολές. 

Κοριτσια ευχαριστώ πολύ όλες σας για τις απαντήσεις! Ελπίζω με το τρόπο που απαντάω να σας φαίνονται οι απαντήσεις μου! Δεν είχα αποβολές αλλα εξωμητριες κυησεις...μεγαλωνε κανονικά αλλα ήταν στις σάλπιγγες οποτε έπρεπε να αφαιρεθούν...επίσης έχω κάνει έλεγχο για θρομβοφιλια ύστερα από δική μου επιμονή στο γιατρο και οι εξετάσεις ήταν εντάξει!

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, maria_maria91 said:

Κοριτσια ευχαριστώ πολύ όλες σας για τις απαντήσεις! Ελπίζω με το τρόπο που απαντάω να σας φαίνονται οι απαντήσεις μου! Δεν είχα αποβολές αλλα εξωμητριες κυησεις...μεγαλωνε κανονικά αλλα ήταν στις σάλπιγγες οποτε έπρεπε να αφαιρεθούν...επίσης έχω κάνει έλεγχο για θρομβοφιλια ύστερα από δική μου επιμονή στο γιατρο και οι εξετάσεις ήταν εντάξει!

Όλα θα πάνε καλά κορίτσι μου, δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για τίποτα. Έχεις την ηλικία με το μέρος σου και προφανώς καλά έμβρυα αφού είχες και τόσες εγκυμοσύνες. Διορθώσατε  και το πρόβλημα για τις εξωμήτριες οποτε τωρα θα πάνε όλα άψογα. Με το καλό σου ευχομαι σε λίγους μήνες να έχεις μια φυσιολογική εγκυμοσυνη. 

  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , maria_maria91 είπε:

Κοριτσια ευχαριστώ πολύ όλες σας για τις απαντήσεις! Ελπίζω με το τρόπο που απαντάω να σας φαίνονται οι απαντήσεις μου! Δεν είχα αποβολές αλλα εξωμητριες κυησεις...μεγαλωνε κανονικά αλλα ήταν στις σάλπιγγες οποτε έπρεπε να αφαιρεθούν...επίσης έχω κάνει έλεγχο για θρομβοφιλια ύστερα από δική μου επιμονή στο γιατρο και οι εξετάσεις ήταν εντάξει!

Επειδή υπηρχε αυτο το πρόβλημα με τις σάλπιγγες μπορείς να εξετάσεις κ την μήτρα για μικροβια. Υπάρχει nsg σαν εξεταση που ελέγχει τυχόν φλεγμονές στην μήτρα. Γιατι ολο αυτο με τις σάλπιγγες δείχνει φλεγμονές που μπορεί να έχουν περάσει κ στην μήτρα 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, alexia7 είπε:

Καλησπερα. Ηθελα να προσπαθήσω για φυσική σύλληψη για κανένα εξάμηνο αλλά δεν βλέπω να γλιτώνω την εξωσωματική. Θα κάνω διέγερση, προεμφυτευτικο και όποτε κρίνει ο γιατρός ετ.  όπως το υπολογίζω πάει για άνοιξη-καλοκαίρι. Εχω ινομυωματα εξωτερικά και τώρα μου εμφανίστηκαν και κάποια μικρά εσωτερικά στη μήτρα. Ο γιατρός τα είδε πρώτη φορά εχθές. Αυριο θα πάω στο ελενα και το περιμένω πως και πως. Ευχαριστω πολύ για τα όμορφα σου λόγια ❤ 

Ειχα πάρει τα πάνω μου αλλά μετά το χθεσινό ξαναεπεσα.. έχω ξεκινήσει και ψυχολόγο 😔

Πάρε το χρόνο σου κορίτσι μου ,αλλά προσπάθησε να μη τα βλέπεις μαύρα ,το όνειρο σου είναι εκεί στη γωνία σε περιμένει και θα έρθει! Καλά έκανες και ξεκίνησες ψυχολόγο θα σε βοηθήσει πολύ! Αγωνιστικούς χαιρετισμούς ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Eternity είπε:

Το λέω γιατί και prolutex έχω κάνει με προηγούμενο γιατρό και αντιπηκτικες και πολλά ακόμη φάρμακα. Αυτό μου θυμίζει κάτι παθολόγους που δίνουν τα πάντα όλα κι ο, τι πιάσει! Εξάλλου ένας γιατρός μου είχε πει, δοκιμές κάνουμε! Όπως και να χει, με τις prolutex νομίζω δεν έχεις θέμα. Καλή σου επιτυχία! 

Εternity καλημέρα !!!

Κι εγώ έχω κάνει πλήρη έλεγχο θρομβοφιλια και βρέθηκε ετεροζυγωτια στο MTHFR ( δλδ το μισό γονίδιο) δεν αποτελει θρομβοφιλια αλλά ενώ έκανα αντιπηκτικές τις Ivor των 3,5 στην τελευταία εγκυμοσύνη το παιδί ήταν πίσω στην ανάπτυξη και η αιματολόγος μου είπε και Σαλοσπίρ στην επόμενη από την αρχή!!! 
Αν όλα πάνε Καλα μπορείς να δεις αιματολόγο να κανεις θρομβοελαστογραμμα για παν ενδεχόμενο….

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Συγγνώμη που πετάγομαι αλλά νομίζω δεν ειναι σωστό να συμβουλεύουμε μία κοπέλα που μόλις τωρα ξεκινάει, οτι δεν χρειάζεται να κάνει εξωσωματική, χωρίς καν να ξέρουμε το ιστορικό της. Έχει 4 εξωμήτριες πίσω της και προφανώς έχει πάει σε κάποιους γιατρούς που ξέρουν περισσότερα απο εμάς. Εμείς απλώς μπορουμε να της δώσουμε κάποιες συμβουλές για έξτρα εξετάσεις που δεν προτείνουν πάντα οι γιατροί. 
 

Επίσης στο Γεν δεν μετράνε προγεστερόνη μετά την ετ παρά μόνο αν η πρώτη είναι πολύ χαμηλή και χρειαστεί αύξηση δόσης. Εγώ πχ δεν εχω μετρήσει 2η φορά ποτέ. 

Καλέ, είναι 31 και συλλαμβάνει κανονικά! Και θα πάει για εξωσωματική στα τυφλά χωρίς να διερευνήσει πού οφείλονται τα εξωμήτρια κτλ.;

Που μετά βέβαια έγραψε, αν κατάλαβα καλά, ότι οφείλονται σε σάλπιγγες, οπότε, ναι, εκεί η εξωσωματική είναι μονόδρομος. Εκτός κι αν το είχε γράψει εξαρχής και το έχασα, οπότε της ζητώ συγγνώμη, αλλά έχουν υπάρξει πολλές περιπτώσεις γυναικών που τις στέλνουν για εξωσωματική μετά από αποβολές και η κατάληξη είναι ακριβώς η ίδια.

Εμμένω στη συμβουλή μου προς την κοπέλα, ειδικά λόγω του νεαρού της ηλικίας της, να κάνει μια παύση από τους γυναικολόγους και να επισκεφθεί το Έλενα και ό,τι της πουν από εκεί. Και σε εξωσωματική να προχωρήσει, θεωρώ ότι είναι ένα απαραίτητο βήμα και μόνο κερδισμένη θα βγει.

Για το θέμα της προγεστερόνης, ακόμα κι έτσι όπως το γράφεις, έχω αναπαράγει στο παρελθόν την εξήγηση που μου έδωσε ο δικός μου εξωσωματιστής για το λόγο που δεν έχει νόημα να τη μετράμε (χωρίς να κρίνω αν είναι σωστή ή λάθος, απλώς υπάρχει κι αυτή η άποψη και την έχουν αρκετοί γιατροί). Όταν βρω λίγο χρόνο θα την ξαναγράψω.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! 

Ξεκινάμε δυναμικά για το καφέ εξωσωματικής 2023! 

Και επι της ευκαιρείας! :-) μην ξεχνάτε κάντε μας follow στο instagram

για να ενημερωθείτε όταν θα κάνουμε κάποιο live το επόμενο διάστημα, για ερωτήσεις για διάφορα θέματα! 

Για πιούμε και ένα καφέ  live διαδικτυακά  :-) 

➡️   https://www.instagram.com/parentscafe.gr/

 

 

  • Μου αρέσει 1

Ακολουθήστε μας και στο Instagram!

follow_cafe.jpgfollow_insta.png

 💗LIFE, needs to be full of FUN. Η ζωή πρέπει να είναι γεμάτη από χαρά.💗

Link to comment
Share on other sites

  • CoffeeMaker unpinned and unfeatured this topic
Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...