Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

      πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

      Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! 🥰Το ξέρεις και συ ότι περιμένω να δω χοριακη την Τετάρτη....είναι σημαντική...

      Μπράβο τον γιατρό σου που σκέφτεται το καλυτερο για σενα και μπράβο και σένα που τον εμπιστεύεσαι τόσο! Ειναι πολύ σημαντικό. Και μένα ο γιατρός μου είναι πρώτα άνθρωπος και μετά και άριστος  γιατρός και νιώθω πολλή ασφάλεια. Έχω γνωρισει στα τόσα χρόνια πολλούς γιατρούς εξωσωματικέης, 2 ξεχωρίζω μονο!! 

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

29 minutes ago, Angot said:

Εννοεις και με το ίδιο φαρμακο; 

Το ίδιο φάρμακο το κρατάς αν έχεις πάρα πολύ καλή ανταπόκριση σε ποσότητα και ποιότητα εμβρύων ενώ με άλλα δεν έχεις. Εγώ ας πούμε αν χρειαζόμουν ξανά διέγερση, είδα ότι με menopur είχα πολύ καλή ανταπόκριση οπότε δεν θα υπήρχε λόγος να αλλάξω φάρμακο. Τώρα στην δική σου περίπτωση που έχεις πάρει μόνο κλομιφαίνη δεν ισχύει αυτό. Κρατάς μόνο ίδια την μέρα της ετ, τις μέρες προγεστερόνης, ποσότητα cyclacur κτλ κτλ αλλά το πως θα φτιάξεις τα έμβρυα σου είναι άλλο πράγμα 

Βέβαια ό,τι σου πει ο γιατρός σου θα κάνεις εννοείται. Αυτός ξέρει


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, winspert είπε:

Την προηγούμενη φορα ηταν μηδενικο...Δεν ξερω...Ο γιατρός θεωρει πως η μετατόπιση παραθυρου δεν ισχυει στο φυσικο κυκλο. Οπότε δεν ξερω τι πρέπει να γινει...εχω στενοχωρηθει αφάνταστα 

Έχεις προσπαθήσει από τότε ξανά σε τεχνητό με τις ίδιες συνθήκες; Πλάκα κάνεις;;; Πώς να μην στενοχωρηθείς; 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Το ίδιο φάρμακο το κρατάς αν έχεις πάρα πολύ καλή ανταπόκριση σε ποσότητα και ποιότητα εμβρύων ενώ με άλλα δεν έχεις. Εγώ ας πούμε αν χρειαζόμουν ξανά διέγερση, είδα ότι με menopur είχα πολύ καλή ανταπόκριση οπότε δεν θα υπήρχε λόγος να αλλάξω φάρμακο. Τώρα στην δική σου περίπτωση που έχεις πάρει μόνο κλομιφαίνη δεν ισχύει αυτό. Κρατάς μόνο ίδια την μέρα της ετ, τις μέρες προγεστερόνης, ποσότητα cyclacur κτλ κτλ αλλά το πως θα φτιάξεις τα έμβρυα σου είναι άλλο πράγμα 

Βέβαια ό,τι σου πει ο γιατρός σου θα κάνεις εννοείται. Αυτός ξέρει

Θα μπορούσα να ξεκινήσω με φεμαρα και αν δούμε ότι δεν, να μου προσθέσει μετά ενεσεις; γίνεται να κάνεις κύκλο μισό μισό; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Ele@n είπε:

Έχεις προσπαθήσει από τότε ξανά σε τεχνητό με τις ίδιες συνθήκες; Πλάκα κάνεις;;; Πώς να μην στενοχωρηθείς; 

Σε τεχνητο προσπαθω καθε φορά αν σκεφτεις πως ξεκιναω προγεστερόνη και τα γνωστα πριν την εμβρυομεταφορα...Το παράθυρο εμφύτευσης το είχα κανει ομως σε εντελως φκ...


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , winspert είπε:

Σε τεχνητο προσπαθω καθε φορά αν σκεφτεις πως ξεκιναω προγεστερόνη και τα γνωστα πριν την εμβρυομεταφορα...Το παράθυρο εμφύτευσης το είχα κανει ομως σε εντελως φκ...

Μπορεί να κάνω κ λάθος αλλά γιατί δεν κάνεις μεταφορά σε φυσικό κυκλο όπως είχες κάνει κ την εξέταση για το παραθυρο εμφυτευσης? Το παιδάκι σου το έπιασες σε τεχνικό κυκλο? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Penaki είπε:

Μπορεί να κάνω κ λάθος αλλά γιατί δεν κάνεις μεταφορά σε φυσικό κυκλο όπως είχες κάνει κ την εξέταση για το παραθυρο εμφυτευσης? Το παιδάκι σου το έπιασες σε τεχνικό κυκλο? 

Σε φυσικό κυκλο ειχε γινει η εμβρυομεταφορα στο παιδακι μου. Απλα οπως ξαναειπα ο γιατρός επιμενει πως δεν εχει νοημα το παράθυρο εμφύτευσης σε φκ παρα μονο σε τεχνητό...κ εγω το ειχα κανει σε φυσικό. 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , winspert είπε:

Σε τεχνητο προσπαθω καθε φορά αν σκεφτεις πως ξεκιναω προγεστερόνη και τα γνωστα πριν την εμβρυομεταφορα...Το παράθυρο εμφύτευσης το είχα κανει ομως σε εντελως φκ...

Καλή μου winsper λυπάμαι για το αποτέλεσμα.  Σκέφτηκες να κάνεις ήπια διέγερση για περισσότερα ωαρια, ώστε να κερδίσετε λίγο χρόνο κ ταλαιπωρία.  Οι φυσικοί είναι για γερά νεύρα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , winspert είπε:

Σε φυσικό κυκλο ειχε γινει η εμβρυομεταφορα στο παιδακι μου. Απλα οπως ξαναειπα ο γιατρός επιμενει πως δεν εχει νοημα το παράθυρο εμφύτευσης σε φκ παρα μονο σε τεχνητό...κ εγω το ειχα κανει σε φυσικό. 

Μήπως να του προτείνεις να πάτε και μια φορά όπως όταν έπιασες τον μικρό;

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Angot said:

Θα μπορούσα να ξεκινήσω με φεμαρα και αν δούμε ότι δεν, να μου προσθέσει μετά ενεσεις; γίνεται να κάνεις κύκλο μισό μισό; 

Ναι γίνεται συνδυασμός σίγουρα αλλά δεν ξέρω με ποιο από τα δύο ξεκινάς. Με το femara πάντως θα έχεις ανάλογο αποτέλεσμα με την κλομιφαίνη. Αν και διαφορετικά φάρμακα, είναι και τα δύο αντιοιστρογόνα 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Zenia82 είπε:

Καλή μου winsper λυπάμαι για το αποτέλεσμα.  Σκέφτηκες να κάνεις ήπια διέγερση για περισσότερα ωαρια, ώστε να κερδίσετε λίγο χρόνο κ ταλαιπωρία.  Οι φυσικοί είναι για γερά νεύρα. 

Αχ βρε κοριτσακι μου,εχω αρχισει και το σκέφτομαι εντονα γιατί δεν αντέχω αλλο... Αλλα ποιο ειναι το προβλημα; Η ηπια διεγερση σε μενα ειναι σαν τις αλλες τρεις που εχω κανει...δλδ 100-150 μοναδες τη μερα. Τοσες επαιρνα και τις αλλες φορες. Οποτε στα δικα μου τα ματια ειναι κανονική διέγερση και οχι ηπια...

πρίν από 10 λεπτά , Ele@n είπε:

Μήπως να του προτείνεις να πάτε και μια φορά όπως όταν έπιασες τον μικρό;

Θα το συζητήσουμε οταν με παρει. Απλα δεν μου αρέσει να αμφισβητω κανεναν και ποσο μαλλον το γιατρό που με παρακολουθεί. Και επιμενει πως δεν εχει νοημα το παράθυρο εμφύτευσης στο φκ. Απο την αλλη επιασα το μικρό με τετοιο τρόπο...Τι να πω; Τυχαιο να ηταν. Και ειχα και μια βιοχημική στον προηγούμενο γιατρό με τον ιδιο τρόπο... Βέβαια βιοχημική ειχα και αρκετα πιο παλια σε τεχνητό κυκλο. Οποτε ειμαι μπερδεμενη...και πολυ μαλιστα...

  • Μου αρέσει 2

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


38 minutes ago, winspert said:

Σε φυσικό κυκλο ειχε γινει η εμβρυομεταφορα στο παιδακι μου. Απλα οπως ξαναειπα ο γιατρός επιμενει πως δεν εχει νοημα το παράθυρο εμφύτευσης σε φκ παρα μονο σε τεχνητό...κ εγω το ειχα κανει σε φυσικό. 

Η προγεστερόνη και το cyclacur μετά την ωορρηξία και πριν την ετ δεν θεωρείται τεχνητός κύκλος. Τεχνητός κύκλος είναι όταν ξεκινήσεις με cyclacur 2η μέρα και αρχίσεις προγεστερόνη μόλις φτάσει το ενδομήτριο στο επιθυμητό πάχος. Εσύ φυσικό κύκλο κάνεις απλώς παίρνεις έξτρα ορμόνες για ενίσχυση  

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , winspert είπε:

Αχ βρε κοριτσακι μου,εχω αρχισει και το σκέφτομαι εντονα γιατί δεν αντέχω αλλο... Αλλα ποιο ειναι το προβλημα; Η ηπια διεγερση σε μενα ειναι σαν τις αλλες τρεις που εχω κανει...δλδ 100-150 μοναδες τη μερα. Τοσες επαιρνα και τις αλλες φορες. Οποτε στα δικα μου τα ματια ειναι κανονική διέγερση και οχι ηπια...

Θα το συζητήσουμε οταν με παρει. Απλα δεν μου αρέσει να αμφισβητω κανεναν και ποσο μαλλον το γιατρό που με παρακολουθεί. Και επιμενει πως δεν εχει νοημα το παράθυρο εμφύτευσης στο φκ. Απο την αλλη επιασα το μικρό με τετοιο τρόπο...Τι να πω; Τυχαιο να ηταν. Και ειχα και μια βιοχημική στον προηγούμενο γιατρό με τον ιδιο τρόπο... Βέβαια βιοχημική ειχα και αρκετα πιο παλια σε τεχνητό κυκλο. Οποτε ειμαι μπερδεμενη...και πολυ μαλιστα...

Όχι, μην παρεξηγηθώ. Δεν εννοώ να τον αμφησβητήσεις. Απλά στο πλαίσιο της συζήτησης του τι πήγε στραβά ή τι άλλο θα μπορούσατε να κάνετε να συζητήσετε και τη δική σου άποψη. Έχει μείνει κάτι που δεν έχετε ελέγξει; Για προεμφυτευτικό δεν το συνιστά, ε;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όμως είναι δικαίωμα σου να ζητήσεις να μην πάρεις τίποτα από φάρμακα ενίσχυσης και δεν νομίζω ότι θα παρεξηγηθεί ο γιατρός. Πέτυχες τότε το παιδάκι σου με αυτόν τον τρόπο και είναι λογικό να αισθάνεσαι ότι θα σε βοηθήσει 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Η προγεστερόνη και το cyclacur μετά την ωορρηξία και πριν την ετ δεν θεωρείται τεχνητός κύκλος. Τεχνητός κύκλος είναι όταν ξεκινήσεις με cyclacur 2η μέρα και αρχίσεις προγεστερόνη μόλις φτάσει το ενδομήτριο στο επιθυμητό πάχος. Εσύ φυσικό κύκλο κάνεις απλώς παίρνεις έξτρα ορμόνες για ενίσχυση  

Εννοείται πως ο γιατρός ειναι πρόθυμος πάντα να το συζητήσουμε. Δεν εχω κανενα παραπονο. Για μενα φκ ειναι αυτος που δεν παιρνω τίποτα. Επειδη και στο γιο μου ξεκινησα μονο προγεστερονη και τίποτα αλλο μια μερα πριν την εμβρυομεταφορα. Οταν παιρνω 5 μερες νωρίτερα σικλακουρ και προγεστερόνη εγω θεωρω πως ισως να αλλαζω το παράθυρο. Ετσι μου εχει κολλησει στο μυαλο. Απλα εχω κουραστει μωρε...και με το παιδι ειναι πολυ δυσκολο πλεον. Κουράζομαι διπλά...

πρίν από 14 λεπτά , Ele@n είπε:

Όχι, μην παρεξηγηθώ. Δεν εννοώ να τον αμφησβητήσεις. Απλά στο πλαίσιο της συζήτησης του τι πήγε στραβά ή τι άλλο θα μπορούσατε να κάνετε να συζητήσετε και τη δική σου άποψη. Έχει μείνει κάτι που δεν έχετε ελέγξει; Για προεμφυτευτικό δεν το συνιστά, ε;

Το ξερω αγαπη μου...Απλα δεν μου αρέσει να βαζω εμποδια συνεχεια στο γιατρό μου... Πραγματικά οικονομικά δεν αντεχω για προεμφυτευτικο...

πρίν από 13 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Όμως είναι δικαίωμα σου να ζητήσεις να μην πάρεις τίποτα από φάρμακα ενίσχυσης και δεν νομίζω ότι θα παρεξηγηθεί ο γιατρός. Πέτυχες τότε το παιδάκι σου με αυτόν τον τρόπο και είναι λογικό να αισθάνεσαι ότι θα σε βοηθήσει 

Θα το συζητήσουμε...ειμαι σίγουρη πως θελει να βοηθήσει...Περιμενω να με παρει...οποτε προλαβει φυσικά 

  • Μου αρέσει 2

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , winspert είπε:

Εννοείται πως ο γιατρός ειναι πρόθυμος πάντα να το συζητήσουμε. Δεν εχω κανενα παραπονο. Για μενα φκ ειναι αυτος που δεν παιρνω τίποτα. Επειδη και στο γιο μου ξεκινησα μονο προγεστερονη και τίποτα αλλο μια μερα πριν την εμβρυομεταφορα. Οταν παιρνω 5 μερες νωρίτερα σικλακουρ και προγεστερόνη εγω θεωρω πως ισως να αλλαζω το παράθυρο. Ετσι μου εχει κολλησει στο μυαλο. Απλα εχω κουραστει μωρε...και με το παιδι ειναι πολυ δυσκολο πλεον. Κουράζομαι διπλά...

Δεν ξέρω αν έχεις τη δύναμη να το κάνεις άλλη μια φορά....σε καταλαβαίνω ότι δεν θες να μπλέκεσαι στη δουλειά του, σαφώς ξέρει καλύτερα. Αλλά αν του πεις ακριβώς αυτό που λες σε εμάς, ότι θέλω να το κάνω μία φορά όπως το έκανα στον γιο μου....μπας και αυτή είναι η λύση, δεν νομίζω ότι θα σου πει όχι, εκτός αν έχει βάσιμα επιχειρήματα ότι δεν ευθύνεται αυτό...

πρίν από 10 λεπτά , winspert είπε:

 

Το ξερω αγαπη μου...Απλα δεν μου αρέσει να βαζω εμποδια συνεχεια στο γιατρό μου... Πραγματικά οικονομικά δεν αντεχω για προεμφυτευτικο...

 

Η αλήθεια είναι ότι "βαράει στα αυτιά" η βιοψία των βλαστοκύστεων, δεν είναι τόσο ο έλεγχος σε ένα έμβρυο

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...