Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

1 hour ago, kateriiina25 είπε:

Καλά κάνατε για τις διακοπές. Κρίμα όμως για όλη την ταλαιπωρία τώρα. Ο μικρός πως και το πέρασε τοσο βαριά; Πλέον ούτε οι μεγάλοι σχεδόν δεν το περνάνε βαριά. Ελπίζω τώρα να είναι όλα καλά. Περαστικά και για τον πεθερό σου.
Εγώ είμαι περίπου στις μισές εγχύσεις και προχωράω. Έχω μπροστά μου ένα διμηνάκι μεσ’ στο νερό.

Λυπάμαι κορίτσι μου. Τι φάρμακα είχες πάρει αλήθεια; Ενέσεις ή κατι πιο ήπιο; Με συγχωρείς αν το έχεις ξανα πει αλλα ποια ωοληψία σου ήταν αυτή; Δεν έχετε καθόλου άλλα έμβρυα;

Δεν έχουμε κανένα. Ένα βραχύ πρωτόκολλο με 300 iu bemfola. Ήταν η… 5η αν θυμάμαι καλά διέγερση. 
Προφανώς θα συνεχίσω με φυσικούς. Δεν έχει κανένα νόημα να πάρω άλλα φάρμακα. Προ εξωσωματικών είχα κάνει και 6 κύκλους κλομιφαίνης. Πολλά τα έτη, πολλές και οι απογοητεύσεις! 

  • Λυπημένη/-ος 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Visit a vis είπε:

Απογοητεύσεις κεφάλαιο 100ο! Τρία ωοθυλάκια, ένα ωάριο, μηδέν έμβρυα. Διαβάζω τα νούμερα των ωαρίων σας και μένω με το στόμα ανοιχτό. Πραγματικά δεν νομίζω ότι αξίζει όλη αυτή η ταλαιπωρία μου και τα έξοδα για το μηδέν στο οποίο καταλήγω. 
 

Ας αντιμετωπιστεί βέβαια η ενδομητρίτιδα και βλέπουμε… αν και τι πειράζει να την έχω, αφού για ετ δεν μας βλέπω να ξαναπηγαίνουμε! 
 

Πολλή κούραση! Εξουθένωση θα έλεγα. Αλλά αντέχουμε! Απίστευτο πόσα αντέχουμε! Και πόσα υπάρχουν ακόμη να μας τύχουν… 

Λυπαμαι βρε κοπέλα μου! Τωρα εισαι ακομα μεσα στα νευρα απ οτι καταλαβαινω. Οταν ηρεμησεις λιγο θα παρεις αποφασεις με πιο καθαρο μυαλο. Ολες οι γυναικες που προσπαθούν για χρόνια νιώθουν οτι ειναι αδικο οι συνεχεις απογοητεύσεις κ εξαντλητικο, αλλαααα στο τελος σιγουρα αξίζει! Ετσι εχω ακουσει βεβαια χαχαχαχα δεν ξερω ακομα δεν εχω μωρο :-P. Ο καθενας εχει βεβαια τα ορια του!

Με τοσες διεγερσεις που εκανες παντα επαιρνες τοσα ωαρια??? Οι φυσικοι είναι μια καλη λυση να ηρεμησεις κ απ τα φαρμακα εφοσον δεν βλεπεις αποτέλεσμα κ σιγα σιγα θα μαζεψεις ωαρια που μπορει να ειναι κ καλυτερα ποιοτικά! 

Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2022 at 3:32 ΜΜ, Kate92 είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση σου κορίτσι μου. Να εισια καλά! Αν θυμάμαι καλά, κι εσύ διδυμακια έχεις? Με συγχωρείς αν σε μπερδεψα με άλλη κοπέλα! 

Ναι ναι καλά θυμάσαι :-) 1,5 ετων τωρα 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Visit a vis said:

Δεν έχουμε κανένα. Ένα βραχύ πρωτόκολλο με 300 iu bemfola. Ήταν η… 5η αν θυμάμαι καλά διέγερση. 
Προφανώς θα συνεχίσω με φυσικούς. Δεν έχει κανένα νόημα να πάρω άλλα φάρμακα. Προ εξωσωματικών είχα κάνει και 6 κύκλους κλομιφαίνης. Πολλά τα έτη, πολλές και οι απογοητεύσεις! 

Με φυσικούς έχεις ξανά προσπαθήσει ποτέ; Μήπως και σου ταιριάξουν καλύτερα; Και μία φίλη μου πριν λίγες μέρες, με 300 μονάδες menopur πήρε 3 άδεια. Της είπε ο γιατρός να προσπαθήσουν με φυσικούς τώρα. Με τις εγχύσεις πως τα πας; Στον Σφακ είσαι αλήθεια;


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Maria.28 είπε:

Λυπαμαι βρε κοπέλα μου! Τωρα εισαι ακομα μεσα στα νευρα απ οτι καταλαβαινω. Οταν ηρεμησεις λιγο θα παρεις αποφασεις με πιο καθαρο μυαλο. Ολες οι γυναικες που προσπαθούν για χρόνια νιώθουν οτι ειναι αδικο οι συνεχεις απογοητεύσεις κ εξαντλητικο, αλλαααα στο τελος σιγουρα αξίζει! Ετσι εχω ακουσει βεβαια χαχαχαχα δεν ξερω ακομα δεν εχω μωρο :-P. Ο καθενας εχει βεβαια τα ορια του!

Με τοσες διεγερσεις που εκανες παντα επαιρνες τοσα ωαρια??? Οι φυσικοι είναι μια καλη λυση να ηρεμησεις κ απ τα φαρμακα εφοσον δεν βλεπεις αποτέλεσμα κ σιγα σιγα θα μαζεψεις ωαρια που μπορει να ειναι κ καλυτερα ποιοτικά! 

Νεύρα; Μπαα… ζεν

Απογοήτευση. Αυτό. Περνά κι αυτή με την ώρα.

Ρισκάρουμε την υγεία μας. Αυτό είναι το κρίσιμο. Φυσικά. Η καθεμιά με τα όριά της. Τα έχω ξεπεράσει προ πολλού… 

Δεν είναι ρόδινη η ζωή με τα παιδιά, όλες το ξέρουμε αυτό. Ούτε φέρνουν την ευτυχία. Αυτή τη χτίζουμε στιγμή στιγμή.
 

Ευχαριστώ για τη στήριξη!!!  

Καλή Τύχη!! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Διάβασα τις πρώτες γραμμές και μου ήρθαν ευχάριστες εικόνες στο μυαλό...

Ζοριστηκε ο μικρός ή προληπτικά τον κράτησαν;  Περαστικά για τον πεθερό σου.

Κατάλαβα οτι αν δεν ειναι απόλυτα υγιες το παιδί δεν το αφηνουν να βγει παντως, μείναμε τρεις μερες.στο Αγία Σοφία. Ήμασταν σε μονάδα κοβιντ, κυρίως νοσηλευόταν μωρά ενός και δυο μηνών.:-(

7 ώρες πρίν, Visit a vis είπε:

Απογοητεύσεις κεφάλαιο 100ο! Τρία ωοθυλάκια, ένα ωάριο, μηδέν έμβρυα. Διαβάζω τα νούμερα των ωαρίων σας και μένω με το στόμα ανοιχτό. Πραγματικά δεν νομίζω ότι αξίζει όλη αυτή η ταλαιπωρία μου και τα έξοδα για το μηδέν στο οποίο καταλήγω. 
 

Ας αντιμετωπιστεί βέβαια η ενδομητρίτιδα και βλέπουμε… αν και τι πειράζει να την έχω, αφού για ετ δεν μας βλέπω να ξαναπηγαίνουμε! 
 

Πολλή κούραση! Εξουθένωση θα έλεγα. Αλλά αντέχουμε! Απίστευτο πόσα αντέχουμε! Και πόσα υπάρχουν ακόμη να μας τύχουν… 

Ενα θα ναι το καλο, απλα ποτε θα ρθει...

2 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Καλά κάνατε για τις διακοπές. Κρίμα όμως για όλη την ταλαιπωρία τώρα. Ο μικρός πως και το πέρασε τοσο βαριά; Πλέον ούτε οι μεγάλοι σχεδόν δεν το περνάνε βαριά. Ελπίζω τώρα να είναι όλα καλά. Περαστικά και για τον πεθερό σου.
Εγώ είμαι περίπου στις μισές εγχύσεις και προχωράω. Έχω μπροστά μου ένα διμηνάκι μεσ’ στο νερό.

Λυπάμαι κορίτσι μου. Τι φάρμακα είχες πάρει αλήθεια; Ενέσεις ή κατι πιο ήπιο; Με συγχωρείς αν το έχεις ξανα πει αλλα ποια ωοληψία σου ήταν αυτή; Δεν έχετε καθόλου άλλα έμβρυα;

Έκανε τρεις μερες πυρετό που του επεφτε ομως με αντιπυρετικά και συνέχισε με 4 μερες εμετούς όπου έπαθε αφυδάτωση. Ουσιαστικα μπήκαμε αποθεραπευμένοι απο κοβιντ αλλα με αφυδάτωση.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Με φυσικούς έχεις ξανά προσπαθήσει ποτέ; Μήπως και σου ταιριάξουν καλύτερα; Και μία φίλη μου πριν λίγες μέρες, με 300 μονάδες menopur πήρε 3 άδεια. Της είπε ο γιατρός να προσπαθήσουν με φυσικούς τώρα. Με τις εγχύσεις πως τα πας; Στον Σφακ είσαι αλήθεια;

Χμ… λογικά αυτό θα μου πει. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να δοκιμάσουμε άλλο φάρμακο. Έστω ένα το παίρναμε από 3-4. Δεν έχω πάρει πάνω από 4 γονιμοποιημένα ποτέ. Στα 36-37 περίπου ήμουν στις πρώτες διεγέρσεις. 
 Έχω άλλες 13 εγχύσεις και βλέπουμε, αφού συνήθως δεν αρκούν οι 20. Κάποια που ξέμπλεξε με τη θεραπεία με την πρώτη υπάρχει εδώ μέσα; 
 Μεγάλη ταλαιπωρία κι αυτό. Κάθε μέρα στον γιατρό… στον Π. τρίτη επιλογή. Και τελευταία ! 
 

Με φυσικό δεν έχω δοκιμάσει, όχι. Και με όσα βλέπω θα υπάρξουν πολλοί κενοί μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Visit a vis είπε:

Χμ… λογικά αυτό θα μου πει. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να δοκιμάσουμε άλλο φάρμακο. Έστω ένα το παίρναμε από 3-4. Δεν έχω πάρει πάνω από 4 γονιμοποιημένα ποτέ. Στα 36-37 περίπου ήμουν στις πρώτες διεγέρσεις. 
 Έχω άλλες 13 εγχύσεις και βλέπουμε, αφού συνήθως δεν αρκούν οι 20. Κάποια που ξέμπλεξε με τη θεραπεία με την πρώτη υπάρχει εδώ μέσα; 
 Μεγάλη ταλαιπωρία κι αυτό. Κάθε μέρα στον γιατρό… στον Π. τρίτη επιλογή. Και τελευταία ! 
 

Με φυσικό δεν έχω δοκιμάσει, όχι. Και με όσα βλέπω θα υπάρξουν πολλοί κενοί μήνες. 

Κανεις καθε μερα εγχυσεις;

σιγουρα θα σου προτείνει φυσικούς.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

ήθελα να ενημερώσω ότι χτες πήγα στο γιατρό κ μου είπε ότι ο μπέμπης είναι καλά. Ευτυχώς φαίνεται να μεγαλώνει σωστά, μου έκλεισε ραντεβού πάλι σε 3 βδομάδες.

Το πρόβλημά μου είναι άλλο, τον ρώτησα τι μου προτείνει για τον τοκετό κ μου είπε ότι θα κάνουμε καισαρική με ολική αναισθησία. Σοκ εγώ.. Του λέω γιατί γιατρέ καισαρική κ μάλιστα με ολική; Κ μου είπε λόγω της σκλήρυνσης κατά πλάκας, για να μην επιδεινωθείς.

Εγώ από τα λίγα που ξέρω είναι ότι δεν υπάρχει τέτοια οδηγία, οι γυναίκες με σκπ να γεννούν με καισαρική σώνει κ ντε.  Μπήκα τώρα στη διαδικασία να κάθομαι να ψάχνω τι είναι καλύτερο να κάνω για μένα, δεν θέλω το μωρό μου να το γεννήσω έτσι. Έχω φίλες με σκπ που γέννησαν κ φυσιολογικά ή κ με καισαρική με επισκληρίδιο. πφφ στην Ελλάδα μου φαίνεται πάνε όλοι αμέσως με την παραμικρή υπόνοια για καισαρική. 

Δεν είμαι κατά της καισαρικής, το είχα στο μυαλό μου σαν σενάριο αλλά μόνο αν χρειαζόταν, αν δηλαδή το μωρό δεν έβγαινε αλλιώς, αν υπήρχε θέμα με τη γέννα όχι επειδή έχω σκπ. 
Νομίζω ότι υπάρχει ένα έλλειμμα ενημέρωσης σε αυτή τη χώρα. 

 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Καντι είπε:

Κανεις καθε μερα εγχυσεις;

σιγουρα θα σου προτείνει φυσικούς.

Ναι, καθημερινά μπάς και τελειώνουμε κάποτε…αιώνας μου φαίνεται! 

Για τον κόβιντ πάντως, αρκετά μωράκια 2-5 μηνών νοσηλεύτηκαν και φίλων μας. Είναι επικίνδυνο για τα βρεφάκια, όπως και για τους ηλικιωμένους. Περαστικά! Να μην τύχει κάτι άλλο…

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, κοτοπουλάκι είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

ήθελα να ενημερώσω ότι χτες πήγα στο γιατρό κ μου είπε ότι ο μπέμπης είναι καλά. Ευτυχώς φαίνεται να μεγαλώνει σωστά, μου έκλεισε ραντεβού πάλι σε 3 βδομάδες.

Το πρόβλημά μου είναι άλλο, τον ρώτησα τι μου προτείνει για τον τοκετό κ μου είπε ότι θα κάνουμε καισαρική με ολική αναισθησία. Σοκ εγώ.. Του λέω γιατί γιατρέ καισαρική κ μάλιστα με ολική; Κ μου είπε λόγω της σκλήρυνσης κατά πλάκας, για να μην επιδεινωθείς.

Εγώ από τα λίγα που ξέρω είναι ότι δεν υπάρχει τέτοια οδηγία, οι γυναίκες με σκπ να γεννούν με καισαρική σώνει κ ντε.  Μπήκα τώρα στη διαδικασία να κάθομαι να ψάχνω τι είναι καλύτερο να κάνω για μένα, δεν θέλω το μωρό μου να το γεννήσω έτσι. Έχω φίλες με σκπ που γέννησαν κ φυσιολογικά ή κ με καισαρική με επισκληρίδιο. πφφ στην Ελλάδα μου φαίνεται πάνε όλοι αμέσως με την παραμικρή υπόνοια για καισαρική. 

Δεν είμαι κατά της καισαρικής, το είχα στο μυαλό μου σαν σενάριο αλλά μόνο αν χρειαζόταν, αν δηλαδή το μωρό δεν έβγαινε αλλιώς, αν υπήρχε θέμα με τη γέννα όχι επειδή έχω σκπ. 
Νομίζω ότι υπάρχει ένα έλλειμμα ενημέρωσης σε αυτή τη χώρα. 

 

 

Καλητερα να ρωτήσεις τον γιατρό που σε παρακολουθεί για την σκλήρυνση κ μαζί με τον γυναικολόγο σου να κάνουν ένα πλάνο. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική γιαυτο πρέπει να συζητηθεί αυτο μεταξύ γιατρών.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , linaa είπε:

Καλητερα να ρωτήσεις τον γιατρό που σε παρακολουθεί για την σκλήρυνση κ μαζί με τον γυναικολόγο σου να κάνουν ένα πλάνο. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική γιαυτο πρέπει να συζητηθεί αυτο μεταξύ γιατρών.  

αυτό σκέφτομαι κ εγώ, απλά δεν μου άρεσε που μου το έφερε ως μοναδική επιλογή. Θα το ψάξω πολύ καλά πριν αποφασίσω πως θα γεννήσω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

αυτό σκέφτομαι κ εγώ, απλά δεν μου άρεσε που μου το έφερε ως μοναδική επιλογή. Θα το ψάξω πολύ καλά πριν αποφασίσω πως θα γεννήσω.

Κοίτα ένας γυναικολόγος εχει μια συγκεκριμένη ευθύνη δεν μπορεί να πάρει πολλά ρίσκα όταν δεν εχει αναλάβει αλλες τέτοιες περιπτώσεις. Κ δεν μπορείς να τον πιέσεις να κανει κάτι που δεν γνωρίζει κ να σε φέρει κ εσένα σε επικίνδυνη θέση. Οποτε καλό είναι αυτά να τα ψάξουν οι γιατροί μεταξύ τους κ ανάλογα ότι μπορούν. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; 
εΕγω ειμαι στην τελική ευθεία για να ξεκινήσω την επόμενη προσπάθεια!

Πηρα όλα τα φάρμακα για το πρωτόκολλο και από την Πεμπτη περιμένω να αδιαθετήσω…δεν είχα καθυστέρηση ποτε άλλη φορά…

Μιλάω  με το γιατρό την Παρασκευή, πηγα από εκεί να δει αν είχα κάποια κύστη. Τπτ όλα καλά, το ενδομήτριο παχύ, όπως πριν την περίοδο και η περίοδος άφαντη…

Συμπτωματα περιόδου κανονικά. 
Στήθος τούμπανο :-D

2 αρνητικά home test εντωμεταξυ.

Τι άλλο μπορεί να είναι; Δλδ μια φορά την περιμένω σαν τρελή την περίοδο μου και αυτή αργεί;;;; :-D

Εντωμεταξυ όλες οι ενέσεις στο ψυγείο παραταγμένες. Μαζί με 8 μπιφτέκια κοτόπουλο στην κατάψυξη χωρίς αλάτι! 
Και όλοι μαζί περιμενουμε την περίοδο!  

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 9
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

αυτό σκέφτομαι κ εγώ, απλά δεν μου άρεσε που μου το έφερε ως μοναδική επιλογή. Θα το ψάξω πολύ καλά πριν αποφασίσω πως θα γεννήσω.

Κοπελα μου κ εγω το ξερω οτι γυναικες με σκλήρυνση γεννούν πιο συχνα με καισαρική. Γιατι οι γυναικολογοι δεν ειναι οι νευρολογοι μας που μας ξερουν, το ιστορικό μας, τα συμπτωματα μας κτλπ... Ο λογος δηλαδη που ξερω οτι γινεται αυτο ειναι για τα συμπτωματα της παθησης, την μυϊκή αδυναμία, την σπαστικοτητα, την κόπωση οποτε κ δεν διακινδυνευουν την γεννα οι γυναικολογοι. Εγω δεν εχω συζητησει προφανώς ακομα κατι τετοιο με τον γιατρο, αλλα σιγουρα οταν ερθει η ώρα θα ρωτησω τον νευρολογο μου! Απο κει κ περα οτι πει ο γυναικολογος αναγκαστικά... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...