Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 11 λεπτά , Αγάπ είπε:

Κορίτσια εγώ και παλι σημερα ροζ και κραμπα σαν να μου έρχεται περίοδος. Δε νομίζω ότι ήταν εμφύτευσης, θα δούμε τη Δευτέρα....

Κάνε υπομονή...ξέρω από πρώτο χέρι πως νιώθεις. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Αγάπ είπε:

Κορίτσια εγώ και παλι σημερα ροζ και κραμπα σαν να μου έρχεται περίοδος. Δε νομίζω ότι ήταν εμφύτευσης, θα δούμε τη Δευτέρα....

Τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης είναι ίδια με της περιόδου. Υπομονή!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ele@n said:

Σε καταλαβαίνω... αλλά εφόσον δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς, παίρνουμε δύναμη από όσα έχουμε και go forward!!!

Πόσες μονάδες οιστραδιόλης αντιστοιχούν σε κάθε ωάριο περίπου;

Στην τελευταία μέτρηση πριν την ωοληψία θα αντιστοιχεί περίπου σε 150-250 ανα ωοθυλάκιο. Έκανες ξανά σήμερα;

5 hours ago, Giogo said:

Καλησπέρα κορίτσια και καλή επιτυχία σε όλες σε όποια φάση και αν βρίσκεστε!!!

Είμαι καινούργια στο forum αλλά σας παρακολουθώ αρκετό καιρό και είπα να μοιραστώ κι εγώ την ιστορία μου. Είμαι 38 χρονών και προσπαθούμε με τον σύζυγο μου περισσότερο από 1,5 χρόνο χωρίς αποτέλεσμα οπότε είπαμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Ο γιατρός μας πρότεινε να δοκιμάσουμε αρχικά τη σπερματέγχυση, δεδομένου ότι οι εξετάσεις και των δύο είναι πολύ καλές. Αν και εξ αρχής ήμουν τελείως αρνητική με αυτή την ιδέα, λόγω χαμηλών ποσοστών επιτυχίας, αποφάσισα να προχωρήσουμε έτσι, καθώς έτσι κι αλλιώς μέχρι να κάνουμε το επόμενο σπερμοδιάγραμμα για την επιτροπή πρέπει να μεσολαβήσουν 2,5 περίπου μήνες, οπότε δε χάνουμε κάτι. Από εξετάσεις εγώ έχω κάνει ορμονικό έλεγχο, σαλπιγγογραφία και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος γιατί έχω κάνει αφαίρεση θυρεοειδή οπότε ακολουθώ αγωγή με θυροξίνη, ενώ ο σύζυγος μου έχει κάνει μόνο σπερμοδιάγραμμα και έχει επισκεφτεί έναν ουρολόγο, όχι όμως εξειδικευμένο σε θέματα υπογονιμότητας, ο οποίος του είπε ότι δε χρειάζεται περαιτέρω έλεγχο. Διαβάζοντας σας ωστόσο διαπίστωσα ότι μάλλον χρειάζεται επιπλέον έλεγχος. Θα ήθελα λοιπόν αν μπορείτε να μου προτείνεται κάποιον εξειδικευμένο ουρολόγο.

Επιπλέον, έχω κλείσει τον επόμενο μήνα ραντεβού μέσω 1535 στο Τμήμα Καθ΄έξιν Αποβολών του Έλενα, υπάρχει περίπτωση να μη με δεχτούν γιατί δεν έχω ιστορικό αποβολών; Επίσης αυτό σημαίνει ότι θα δω την κα Οικονομοπούλου ή υπάρχουν κι άλλοι γιατροί, όπως γίνεται και σε άλλα πρωινά ιατρεία;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο και ζητάω συγγνώμη για το σεντόνι…

Κι εμείς στον Μακαρούνη είχαμε πάει και μείναμε ευχαριστημένοι γενικά. Επίσης πολύ καλά λόγια λένε για την Ασβέστη 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2023 at 9:31 ΠΜ, Arriel_83 είπε:

Ε στο είχα πει.. Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη χαχαχαχ ❤️ 

Αγαπημένη μου!!! Ευχαριστώ!! ❤️ 

❤️

Πραγματικά ο γιατρός πολλά respect! Το θετικό του attitude, η σιγουριά του ότι όλα θα πάνε καλά, ήταν τόσο βοηθητικά. 

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ γλυκιά μου Κάντι!! ❤️ 

Να προχωρήσουν όλα καταπληκτικά!!! Πολύ αισιόδοξη η ιστορία σου!! Ευχαριστούμε που την κατέθεσες…

Ο γιατρός σου; Εξαιρετική η προσέγγισή του. Γνώστης και ανθρώπινος…

Ποια βιταμίνη έπαιρνες για dhea; Τα lifefertil που μου πρότειναν περιέχουν αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, kateriiina25 είπε:

Στην τελευταία μέτρηση πριν την ωοληψία θα αντιστοιχεί περίπου σε 150-250 ανα ωοθυλάκιο. Έκανες ξανά σήμερα;

Κι εμείς στον Μακαρούνη είχαμε πάει και μείναμε ευχαριστημένοι γενικά. Επίσης πολύ καλά λόγια λένε για την Ασβέστη 

Όχι, δεν έχουμε μικροβιολογικά ανοιχτά το σκ και μου τα ζήτησαν τη Δευτέρα.

 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Αγάπ είπε:

Κορίτσια εγώ και παλι σημερα ροζ και κραμπα σαν να μου έρχεται περίοδος. Δε νομίζω ότι ήταν εμφύτευσης, θα δούμε τη Δευτέρα....

Λίγη υπομονή χρειάζεται και να είσαι αισιόδοξη. Πότε είναι κανονικά να αδιαθετήσεις; Συνήθως λένε όταν έχει συμβεί σύλληψη τις ημέρες που αναμένεται η περίοδος μας έχουμε παρόμοια συμπτώματα με αυτά της περιόδου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Ele@n said:

Όχι, δεν έχουμε μικροβιολογικά ανοιχτά το σκ και μου τα ζήτησαν τη Δευτέρα.

 

Καλύτερα. Ποια μέρα του κύκλου θα είσαι? Έκανες υπέρηχο μήπως?


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

Λίγη υπομονή χρειάζεται και να είσαι αισιόδοξη. Πότε είναι κανονικά να αδιαθετήσεις; Συνήθως λένε όταν έχει συμβεί σύλληψη τις ημέρες που αναμένεται η περίοδος μας έχουμε παρόμοια συμπτώματα με αυτά της περιόδου. 

Κανονικά την Τρίτη θα ήταν. Ειμαι αισιόδοξη γενικότερα αλλά και φοβισμένη παράλληλα. 

Η μαία μου είπε ότι μάλλον είναι ορμονικο και οτι συμβαινει συχνα, θα δούμε τη χοριακη.

Εσύ πως είσαι?

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2023 at 6:42 ΜΜ, Arriel_83 είπε:

Περί Πρόωρης ωοθηκικής ανεπάρκειας

Κάποιοι ίσως με θυμούνται από παλιά, κάποιο νέοι δεν θα με ξέρουν.

TL;TR

Το γκρουπ αυτό υπήρξε πολύ καλός υποστηρικτής κατά τη διάρκεια της καραντίνας όπου και έμαθα ότι έχω τραγική ΑΜΗ & FSH και εν ολίγοις μου ειπώθηκε ότι δύσκολα θα αποκτούσα εγώ παιδί.

Στην αρχή, ο πρώτος εξωσωματικός μου μίλησε για πρόωρη εμμηνόπαυση. Ήταν Ιούνιος και είπε ότι μέχρι τον Δεκέμβριο δεν θα είχα περίοδο οπότε έπρεπε άμεσα να συλλέξουμε ωάρια με φυσικούς και τροποποιημένους κύκλους.

Διέγερση με femara άκαρπη (κυριολεκτικά). Στις 5 προσπάθειες ωοληψίας πήραμε 2 ωάρια τα οποία δεν αντέδρασαν καν στην παρουσία σπερματοζωαρίου. Dead.

Ακούγοντας συμβουλές από εδώ, μετακινούμαι σε άλλον γιατρό ώστε να πάρω καλύτερο κοκτέιλ φαρμάκων. Παρά τις προσπάθειες του με τα κοκτέιλς, δεν βγάλαμε ούτε 1 ωάριο. Τζούφια μου είπε.

Και μας μίλησε για δωρεά.

Αρχικά ήμουν αρνητική. Ένιωθα αδικία που δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να προσπαθήσω με δικά μου..

Ωστόσο με λίγη σκέψη και με συζήτηση με άλλες κοπέλες με παρόμοια εμπειρία, κατέληξα να κάνω αίτηση και λοιπά χαρτιά.

Και φτάνουμε Νοέμβριο του 2021 όπου για μία ακόμη φορά δεν έχω περίοδο για 40 ημέρες. Με αρνητικό τεστ εγκυμοσύνης.

Μέσω της ασφαλιστικής, βρίσκω εκεί έναν «απλό» γυναικολόγο για να κάνω έναν υπέρηχο να επιβεβαιώσω αυτό που ήξερα: είχα κύστη.

Είχα διαβάσει, ότι οι κύστες είναι συχνό φαινόμενο με την πρόωρη εμμηνόπαυση.

Λέω στον γιατρό: γιατρέ ξέρω ότι έχω  πρόωρη εμμηνόπαυση. Και εκεί αυτός με κοιτάει με το φρύδι σηκωμένο.

Και αρχίζει η απομυθοποίηση των μύθων που οι άσχετοι εξωσωματικοί μας έχουν πήξει το κεφάλι:

1.      Δεν υπάρχει πρόωρη εμμηνόπαυση. Αλλά πρόωρη ωοθηκικη ανεπάρκεια. Ναι μεν μπορεί τα συμπτώματα να μοιάζουν, οι αιτίες όμως είναι άλλες.

2.      Η ΠΩΑ θεραπεύεται (εκεί γέλασα).

3.      50% ξέρουμε το αίτιο και το θεραπεύουμε στοχευμένα. 50% όχι, οπότε πάμε με κάτι πιο γενικό

4.      Δεν υπάρχουν τζούφια ωοθηλάκια. Όλα έχουν μέσα ωάριο. Απλά συμβαίνει πρόωρη ωχρινοποίηση: δηλαδή ωριμάζει το ωάριο πιο γρήγορα από το ωοθηλάκιο και έτσι οι εξωσωματιστές αδυνατούν να το πάρουν.

Με έβαλε να κάνω 3 μόνο εξετάσεις. Όχι ορμονικές. Με FSH και AMH δεν ασχοληθήκαμε ποτέ.

Τελικά φάνηκε ότι ανήκω στο 50% των ατόμων που δεν ξέρουμε την αιτία. Με ξεκίνησε DHEA και παρακολούθηση κάθε μήνα για να βλέπουμε ωορηξίες. Μόνο με υπέρηχο. Όχι με αιματολογικές. Και ταυτόχρονα προγραμματισμένες επαφές.

Πέρασαν 6 μήνες, κανένα αποτέλεσμα και εγώ κάθε μήνα να κλαίω πάνω από ένα αρνητικό τεστ εγκυμοσύνης. Το καλοκαίρι, στις διακοπές τα ξέχασα όλα. Βοήθησε και ο διαλογισμός που έκανα και έφτασα σε μία κατάσταση να είναι ευγνώμων με αυτά που έχω: καλή υγεία (καθώς ο κύκλος μου είχε φτιάξει δραματικά καλά!) και έναν ευτυχισμένο γάμο.

Σεπτέμβρη Αθήνα συνεχίσαμε τα μπάνια με στόχο να τα κρατήσουμε ως και τον χειμώνα. Και ενώ περίμενα περίοδο είχα καφέ υγρά συνεχώς και περίοδος πουθενά. Λέω, γαμώτο, πάλι κύστη.

Κάνω τεστ με σκοπό στη συνέχεια να καλέσω τον γυναικολόγο για να με δει. Το εκεί, στην φθηνή ταινία του σετ των 10 τεστ, εμφανίζεται μία αχνή γραμμή. Εγώ σοκ! Έτρεμα!

Τρέχω για χοριακή πριν πάω στο γραφείο, βγαίνει 114…! Ξανά σοκ.

Στέλνω στον γιατρό, μου λέει «Συγχαρητήρια!»  - Εκεί φαίνεται πόσο θετική διάθεση είχε πάντα αυτός ο άνθρωπος και πόσο υποστηρικτικός ήταν. Δεν με έκανε στιγμή να νιώθω άχρηστη και υπογόνιμη.

Μετά από 2 ημέρες καθαρός διπλασιασμός. Και έτσι κούτσα κούτσα, είδαμε τον σάκο, είδαμε τον εμβρυικό πόλο και τώρα κυοφορούμε ένα μωρό 19 εβδομάδων (και εύχομαι να συνεχίσει έτσι καλά J )

 

Εν κατακλείδι: η εξωσωματική δεν είναι πανάκεια. Αν οι ορμόνες τα έχουν παίξει, ψάξτο λίγο παραπάνω. Κάτι θα φταίει που μπορεί να διορθωθεί.

Καλησπέρα!!με το καλο το μωρακι σας!!🥰

θα ήθελα κ εγώ να μάθω ποιες ήταν αυτές οι τρεις εξετάσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 20/1/2023 at 5:00 ΜΜ, Maroxmarox είπε:

@Troia δεν έχω βελονιστη σκέφτομαι να ξεκινήσω πριν την ετ ,μπορείς να ρωτήσεις εσύ εάν έχεις ήδη ; Και άρα πριν την ετ μας λέει η αιματολογος τι πρέπει να πάρουμε και τι όχι και μιλάμε και με το γυναικολόγο μας ;;

Ok, θα της στείλω ένα μήνυμα να τη ρωτήσω.

Ναι, πριν την εμβρυομεταφορά μιλάς με την αιματολόγο σου και σου λέει αν χρειάζεσαι αντιπηκτική αγωγή ή κορτιζόνη. Αν υπάρχει διχογνωμία, καλό είναι να μιλήσουν μεταξύ τους, αλλά γι΄αυτά τα 2 εγώ θα άκουγα την αιματολόγο.

Μα κι εγώ τώρα που το σκέφτομαι από παιδί μου μάτωνε συνέχεια η μύτη και κάποια στιγμή για να σταματήσει έκανα καυτηριασμό. Και φυσικά δεν έχω θρομβοφιλία, αυτό φάνηκε από τις εξετάσεις μου. Στάθηκα δε τυχερή που είχα πάει στο τμ. αποβολών και είχα κάνει όλες τις εξετάσεις, αλλά και που ο εξωσωματιστής μου δε δίνει αντιπηκτική αγωγή σε καμία γυναίκα, παρά μόνο αν προκύψει εγκυμοσύνη σε βάζεις να κάνεις έλεγχο θρομβοφιλίας στο α' τρίμηνο. Που εγώ τα είχα κάνει όλα από πριν και αισθανόμουν τόσο σίγουρη. Το ίδιο και τώρα. Και πήγαν όλα πάρα πολύ καλά, άλλες 10 εγκυμοσύνες σαν κι αυτήν θα πέρναγα κυριολεκτικά!

On 20/1/2023 at 5:06 ΜΜ, Maroxmarox είπε:

 

Για να παχύνει το ενδομήτριο τι τροφές έτρωγες τι συμπληρώματα;

Οι τροφές που βοηθάνε στην πάχυνση του ενδομητρίου είναι αυτές που κάνουν καλό στο αίμα, δηλαδή όλα τα κόκκινα: κόκκινο κρέας, κόκκινα φρούτα, χυμός ρόδι, γλυκοπατάτες, παντζάρια.

Για τα συμπληρώματα διατροφής καλύτερα να διαβάσεις το αντίστοιχο κεφάλαιο από το βιβλίο it starts with the egg. Είναι η λ-αργινίνη, η βιτ. Ε και το CoQ10, αλλά δε θυμάμαι δοσολογίες, γι' αυτό καλύτερα να ανατρέξεις στο βιβλίο.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Καλύτερα. Ποια μέρα του κύκλου θα είσαι? Έκανες υπέρηχο μήπως?

όχι...στην επαρχία για να αρρωστήσεις σκ πρέπει να πας νοσοκομείο...αύριο κάνω orgalutran πάντως.... 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Ele@n said:

όχι...στην επαρχία για να αρρωστήσεις σκ πρέπει να πας νοσοκομείο...αύριο κάνω orgalutran πάντως.... 

Άρα έχεις μερούλες ακόμα μέχρι την ωοληψία. Αύριο φαντάζομαι θα κάνεις και υπέρηχο και αιματολογικές. Περιμένουμε νέα σου... 

@Αγάπ πως είσαι; Συνεχίζει το αίμα; 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Giogo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και καλή επιτυχία σε όλες σε όποια φάση και αν βρίσκεστε!!!

Είμαι καινούργια στο forum αλλά σας παρακολουθώ αρκετό καιρό και είπα να μοιραστώ κι εγώ την ιστορία μου. Είμαι 38 χρονών και προσπαθούμε με τον σύζυγο μου περισσότερο από 1,5 χρόνο χωρίς αποτέλεσμα οπότε είπαμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Ο γιατρός μας πρότεινε να δοκιμάσουμε αρχικά τη σπερματέγχυση, δεδομένου ότι οι εξετάσεις και των δύο είναι πολύ καλές. Αν και εξ αρχής ήμουν τελείως αρνητική με αυτή την ιδέα, λόγω χαμηλών ποσοστών επιτυχίας, αποφάσισα να προχωρήσουμε έτσι, καθώς έτσι κι αλλιώς μέχρι να κάνουμε το επόμενο σπερμοδιάγραμμα για την επιτροπή πρέπει να μεσολαβήσουν 2,5 περίπου μήνες, οπότε δε χάνουμε κάτι. Από εξετάσεις εγώ έχω κάνει ορμονικό έλεγχο, σαλπιγγογραφία και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος γιατί έχω κάνει αφαίρεση θυρεοειδή οπότε ακολουθώ αγωγή με θυροξίνη, ενώ ο σύζυγος μου έχει κάνει μόνο σπερμοδιάγραμμα και έχει επισκεφτεί έναν ουρολόγο, όχι όμως εξειδικευμένο σε θέματα υπογονιμότητας, ο οποίος του είπε ότι δε χρειάζεται περαιτέρω έλεγχο. Διαβάζοντας σας ωστόσο διαπίστωσα ότι μάλλον χρειάζεται επιπλέον έλεγχος. Θα ήθελα λοιπόν αν μπορείτε να μου προτείνεται κάποιον εξειδικευμένο ουρολόγο.

Επιπλέον, έχω κλείσει τον επόμενο μήνα ραντεβού μέσω 1535 στο Τμήμα Καθ΄έξιν Αποβολών του Έλενα, υπάρχει περίπτωση να μη με δεχτούν γιατί δεν έχω ιστορικό αποβολών; Επίσης αυτό σημαίνει ότι θα δω την κα Οικονομοπούλου ή υπάρχουν κι άλλοι γιατροί, όπως γίνεται και σε άλλα πρωινά ιατρεία;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο και ζητάω συγγνώμη για το σεντόνι…

Καλησπέρα κορίτσι μου και καλή δύναμη,

Αυτό που θα σου προτείνω εγώ από την προσωπική μας εμπειρία είναι να επισκεφτεί ο σύζυγος ανδρολογικό κέντρο και να κάνει εκεί σπερμοδιάγραμμα και ότι άλλο χρειαστεί, αν χρειαστεί. Στο λέω γιατί μόνο σε ανδρολογικό βγάζουν 100% σωστά αποτελέσματα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Αγάπ είπε:

Κανονικά την Τρίτη θα ήταν. Ειμαι αισιόδοξη γενικότερα αλλά και φοβισμένη παράλληλα. 

Η μαία μου είπε ότι μάλλον είναι ορμονικο και οτι συμβαινει συχνα, θα δούμε τη χοριακη.

Εσύ πως είσαι?

Καλημέρα σου, μια μέρα έμεινε για να δεις τι έχει γίνει!

Εγώ είμαι καλά, ήρεμη και χαλαρή μέχρι στιγμής, έχω μέρες ακόμα μπροστά μου μέχρι την χοριακή, βέβαια δεν νιώθω απολύτως τίποτα και αυτό λίγο πάει να με προβληματίσει αλλά δεν θα το αφήσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...