Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 33 λεπτά , Terry1986 είπε:

      Μακαρι να παει καλα!! Αυτο μ ειπε κ ο γιατρος πως μας νοιαζει ο διπλασιασμος.. Μακαρι να αναπτυχθει το γλυκακι!! Εσενα σ ειπε να παρεις εξτρα προγεστερονη για τα καφε??

      Τώρα έχουμε ένα διήμερο αγωνιασ Και συνεχίζουμε !!! Τουλάχιστον μας εύχομαι να γεννάμε μαζί αρχές Φλεβάρη για να έχουμε παρέα χαχαχαχα😂

      Ναι μου πρόσθεσε ένα ουτρογεσταν και μου έκοψε το salospir!!

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Ελπίζω να είστε καλά! Είχαμε το ραντεβού με τον γιατρό μου σήμερα, για να πάρουμε στα χέρια μας τις απαντήσεις από τον προεμφυτευτικό έλεγχο των εμβρύων μας, το EPA test και ΕΜΜΑ ΑLICE. Το υγιές μας έμβρυο είναι βλαστοκύστη 5ης μέρας ποιότητας 4ΑΑ ❤️ Τα υπόλοιπα 4 έμβρυα είχαν χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Το ΕΡΑ test έδειξε μετατόπιση μίας μέρας, ότι δηλαδή ο οργανισμός μου χρειάζεται 1 μέρα παραπάνω προγεστερόνη πριν την ετ. Το ενδομήτριο είναι σούπερ:  lactobacillus 91,89% - others 8,11 και καμιά υποψία ενδομητρήωσης. Η γνώμη του είναι να προχωρήσουμε με αυτό το ένα έμβρυο, ότι εφόσον είναι ελεγμένο και είμαι και εγώ πλήρως ελεγμένη, θεωρεί ότι έχουμε καλές πιθανότητες (ο εμβρυολόγος για το ένα ελεγμένο υγιες μας έμβρυο δίνει πάνω από 30% το οποίο βέβαια εμένα δε μου φάνηκε και τόσο υψηλό ποσοστό) και ο γιατρός συνυπολογίζοντας και όλους τους υπόλοιπους παράγοντες που είναι οκ δίνει γύρω στο 50% (συγκεκριμένα μου είπε ότι δε θέλει να μου φουσκώσει τα μυαλά με μεγαλύτερα ποσοστά), έτσι για να ξέρουμε και πού πατάμε. Η γνώμη του είναι να προχωρήσουμε με αυτό το ένα και καλό έμβρυο. Θεωρεί ότι δεν έχει κανένα νόημα να κάνω κι άλλες ωοληψίες φυσικών κύκλων (ήταν μία πιθανότητα που σκεφτόμουν), ότι το ποσοστό να προκύψει κάποιο υγιές είναι πολύ χαμηλό (λαμβάνοντας υπόψην το ιστορικό μου), ούτε συμφωνεί να πάμε σε φυσικό κύκλο με προεμφυτευτικό έλεγχο, γιατί θα μας βγει πολύ ακριβά (είναι μια αλήθεια) και οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος μας. Ο άντρας μου ήδη ήταν αυτής της άποψης, οπότε σκέφτομαι ότι αυτό είναι το λογικό να κάνουμε. 

Επίσης σήμερα πήρα και τις υπόλοιπες απαντήσεις μου από το Έλενα, που τις είδε η Οικονομοπούλου και είναι όλες καλές. Μου είπε βέβαια ότι ενδοκρινολόγος θα μου πει πιο αναλυτικά για τις καμπύλες, αν και η ίδια δε βλέπει κάποια παθογένεια. Αυτό που εκκρεμεί τώρα είναι ο ορμονολογικός επανέλεγχος, περιμένω βασικά περίοδο σε κανά-δυο μέρες για να δώσω το αίμα και στις 18/4 έχω ραντεβού με ενδοκρινολόγο για να τις δει. Υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να πάρω χαπάκι για να πέσει η προλακτίνη, αν και ο γιατρός μου θεωρεί ότι οι προηγούμενες τιμές προλακτίνης που είχα δε δημιουργούν πρόβλημα στην ετ, να δούμε όμως και τώρα πού βρισκόμαστε.

Επειδή είμαι εντελώς άσχετη με αυτά, ενώ εσείς έχετε πολύ δυνατές γνώσεις, σας στέλνω τις τιμές της καμπύλης γλυκόζης για να μου πείτε αν θέλετε μια γνώμη: γλυκόζη πριν από τη λήψη 86mg/dL, 30' μετά τη λήψη 159mg/dl, 60' μετά τη λήψη 128mg/dl, 120' μετά τη λήψη 108mg/Dl. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! 

Τέλεια τα νέα κορίτσι μου! Και σε "ακούω" νομίζω και πιο χαρουμενη και σίγουρη! Εύχομαι αυτή η τέλεια βλαστοκυστη να γίνει το τέλειο μωράκι σου! Όλα καλά λοιπόν! Ηρεμία και θα πάει σούπερ!

1 hour ago, Equality είπε:

Αρα ειμαι οντως υπερβολικη!Χαχα! :grin:

Όχι καλή μου! Δεν εισαι υπερβολικη! Έχεις δικαίωμα να αισθάνεσαι όσα αισθάνεσαι και να γίνονται σεβαστά! Απλά να έχεις στο μυαλό σου ότι οι ορμόνες παίζουν το ρόλο τους, το ίδιο και η ψυχολογικη πίεση όλης αυτής της περιόδου! Θα περάσει το δύσκολο αυτό κομμάτι και θα ηρεμήσεις και θα καθαρίσει το μυαλό σου από όλα! Ηρεμία και ψυχραιμία. Κι εγώ σαν εσένα νιώθω συχνά (και χωρίς να έχω πάρει ακόμα ορμόνες χαχχαα) και προσπαθώ να έχω υπομονή γιατί και οι γύρω μας πολλές φορές δεν ξέρουν πώς να μας βοηθήσουν και πως να μας συμπεριφερθούν και δεν είναι μέσα στο μυαλό μας. Όλα καλά θα πάνε! Αφιέρωσε χρόνο στον εαυτό σου και στο θαύμα μέσα σου! Ο,τι καλύτερο εύχομαι! :x

Αχ κορίτσια εγώ το πρωί έχω την υστεροσκοπηση. Μια αγωνία την έχω. Άντε να τελειώνει κι αυτό. Μετά τη μέθη φοβάμαι μην "κελαηδαω", γιατί το έχω δει να συμβαίνει χχαχαχα. Πώς είναι όταν συνέρχεσαι?

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

34 minutes ago, ksvolimi said:

Εδω απαγορεύεται να σου πουν φύλο μονο οταν υπαρχει συνδεδεμένο νόσημα με φύλο το λενε για να βαλεις το υγιές..

Α ναι? δεν το ήξερα. Και γιατί απαγορεύεται αλήθεια?


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kateriiina25 είπε:

Μπράβο για το εμβρυάκι σας! Είναι άριστο!!! Μήπως σας είπαν και φύλο; Έχω δει στο εξωτερικό που λένε τι είναι. Την προλακτίνη μην την αφήσεις. Αφού πας με άριστες συνθήκες, καλό είναι να την έχεις κ αυτήν ρυθμισμένη. Η καμπύλη σου νομίζω είναι μια χαρά πάντως. 

 

Ευχαριστούμε ❤️ 

Νομίζω ότι δεν επιτρέπεται να πούνε το φύλο. Δε μου πέρασε από το μυαλό να ρωτήσω καν!! Μια ζωή ήθελα φανατικά κορίτσι και τώρα ύστερα από τόσους κόπους λέω ας καταφέρουμε να κάνουμε ένα υγιές παιδί κι ας είναι ότι εκείνο θέλει! Ειλικρινά δε με απασχολεί καθόλου πλέον το φύλο! Όσο για την προλακτίνη δεν έχω σκοπό να αφήσω τίποτα. Αν η ενδοκρινολόγος μου πει ότι χρειάζεται να τη ρίξουμε θα τη ρίξουμε, αλλά κι εκείνη είχε αφήσει να εννοηθεί ότι δεν θεωρούσε τόσο πρόβλημα αυτές τις τιμές, μου τις χαρακτήρισε απλά "τσιμπημένες" και μου είπε ότι να την ξαναδούμε και ίσως χρειαστεί ρύθμιση, αλλά μπορεί και όχι. Θα δείξει, σύντομα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Kallo said:

Καλησπέρα κορίτσια. 5/5 περνάω επιτροπή. Έχω αρχίσει να μαζεύω τα χαρτιά και έχω αγχωθεί πολύ. 

Να μην αγχώνεσαι κοπέλα μου. Δεν είναι κάτι, ούτε θα τους δεις καλά καλά. Τα έχεις όλα τα δικαιολογητικά μαζεμένα? 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 50 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Α ναι? δεν το ήξερα. Και γιατί απαγορεύεται αλήθεια?

Ειναι πολύπλοκο το θεμα αν αποκαλύψεις το φύλο ανοίγεις μετα μεγαλο  ζήτημα πχ  κατα παραγγελια έμβρυα το οποιο παιρνει τεράστιες διαστάσεις .. απο το οτι μπορει μετα να θελει ο καθενας να παραγγέλνει μωρα με συγκεκριμενα χαρακτηριστικά κτλ κτλ..να δημιουργεί διακρίσεις μεταξυ φύλων και σε κοινωνικό επιπεδο να υπαρχει αύξηση γεννήσεων συγκεκριμένου φύλου.. οποτε απαγορευται..

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Να μην αγχώνεσαι κοπέλα μου. Δεν είναι κάτι, ούτε θα τους δεις καλά καλά. Τα έχεις όλα τα δικαιολογητικά μαζεμένα? 

Προσπαθώ να τα μαζέψω. Αυτό που με αγχώνει είναι ότι στο taxis που θέλει την απόδειξη διεύθυνσης δείχνει τις παλιές μας που δεν μέναμε μαζί. Ενώ στο συμβόλαιο που έχουμε κάνει στην συμβολαιογράφο έχει την τωρινή. Ελπίζω να μην υπάρξει θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, KoraliaP said:

@Angot @Equality κορίτσια εγώ είμαι στον 5ο μήνα και είχα βάλει 2 εμβρυάκια φρέσκα 3ών ημερών. Έπιασε το ένα. Think positive! 

Πόσο κουραγιο μας δίνεις.....Γιατι και έγω όταν έρθει η ωρα 3ης μερας θα μεταφέρω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Kallo είπε:

Προσπαθώ να τα μαζέψω. Αυτό που με αγχώνει είναι ότι στο taxis που θέλει την απόδειξη διεύθυνσης δείχνει τις παλιές μας που δεν μέναμε μαζί. Ενώ στο συμβόλαιο που έχουμε κάνει στην συμβολαιογράφο έχει την τωρινή. Ελπίζω να μην υπάρξει θέμα. 

Κορίτσι μου εμένα ο γυναικολόγος μου είπε ότι απλά θέλει να φαίνεται ότι μένω στην πόλη που μένω. (Ίσως για να διασταυρώνουν ότι ανήκουμε στη συγκεκριμένη επιτροπή υποθέτω).

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Kate92 είπε:

Κορίτσι μου εμένα ο γυναικολόγος μου είπε ότι απλά θέλει να φαίνεται ότι μένω στην πόλη που μένω. (Ίσως για να διασταυρώνουν ότι ανήκουμε στη συγκεκριμένη επιτροπή υποθέτω).

Μακάρι να είναι έτσι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, Iraki2022 είπε:

Ναι από την αρχή 1η μέρα. Δυστυχώς δεν είδα καλά αποτελέσματα από τη χρήση του, το αντίθετο θα έλεγα. 

Κορίτσια είμαι χάλια. Το Σάββατο έκανα ωοληψια και δεν προχωρησε ουτε ενα εμβρυακι σε βλαστοκυστη. Πήραμε 6 ωάρια, γονιμοποιηθηκαν 5 κ σήμερα 5η μέρα δεν προχωρησε κανένα. Οι ελπίδες μου εξανεμίζονται παλι... 

Κοπέλα μου λυπάμαι πολύ... Μου έχει συμβεί κι εμένα στο παρελθόν και ξέρω πόσο πολύ πονάει. Όμως τις επόμενες φορές πήγαν καλύτερα τα πράγματα για μένα, οπότε σκέψου ότι μπορεί απλά να μην ήταν μία καλή φορά αυτή. Θα δοκιμάσεις πάλι και θα τα καταφέρεις! Θα σου έλεγα να κάνεις μερικές δοκιμές και με φυσικούς κύκλους πάντως, πολλές φορές δίνουν ωάρια καλύτερης ποιότητας. Μη χάνεις το κουράγιο σου όμως! Ο επιμένων νικά! 

7 ώρες πρίν, Panagiotakats39 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια κ από μένα!!!!

σας παρακολουθώ παρά μα παρα πολύ καιρό… ήρθε η στιγμή μου για να κάνω την εμβρυομεταφορα!!! 13/4 θα την κάνουμε στο Ιασώ, μια βλαστοκύστη θα βάλουμε.. είμαι 39 ετών.. ο γιατρός μου, θέλει να βάλουμε μόνο την 1 βλαστοκύστη γιατί έχω αδενομυωση κ φοβάται μήπως δεν τα καταφέρει η μήτρα μου με τα 2 έμβρυα! Θέλω να σας ρωτήσω, εάν υπάρχει παρόμοια περίπτωση με εμένα, δηλαδή αν κάποια είχε πετυχημένη εγκυμοσύνη με την 1η…;;; Λόγω αδενομυωση το λέω… πήγα σήμερα κ μου μέτρησε το ενδομήτριο κ έχω φτάσει στο 9,2! Σας ευχαριστώ πολύ κ καλή επιτυχία σε όλες μας!!!! Εύχομαι σύντομα να κρατήσουμε τα μωράκι μας αγκαλιά!!!! 

Με το καλό κορίτσι μου και καλή επιτυχία! Αν η βλαστοκύστη είναι καλή έχει και πάλι υψηλά ποσοστά επιτυχίας και μία να είναι! Think positive! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ αγχωτικη ρε κορίτσια η όλη διαδικασία. Και είμαι ακόμα στην αρχή. Είμαι κάθε μέρα που ξυπνάω με άγχος. Ουφ. Έκανα και τις εξετάσεις αίματος σήμερα. Την Τρίτη που θα βγουν τα αποτελέσματα θα σας τα πω. Και την Τετάρτη έχω ραντεβού στο Ελενας. Τα έχω βάλει όλα σε σειρά αλλά πολύ αγχοοος

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Equality είπε:

 Το ξέρω...εχεις δίκιο σε αυτό! Είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα αλλά από το να ακυρώνεται όλη η προσπάθεια... είμαι ακριβώς σε αυτή τη φάση που περιγράφεις με όλα αυτά τα φάρμακα και έχοντας βάλει έμβρυα τριών ημερών. Ο νέος γιατρός θεώρησε ότι εφόσον είχαμε δοκιμάσει με βλαστοκύστες την προηγούμενη καλό θα ήταν να κάνουμε μία δοκιμή και με τριών ημερών και μάλιστα σε φρέσκα που θεωρεί ότι είναι καλύτερα. Κι εγώ θεωρώ ότι είναι μεγάλο ρίσκο αλλά αξίζει να το πάρω τουλάχιστον μία φορά.Την επομένη βέβαια χτύπα ξύλο αν έχω αρνητικό θα δοκιμάσω με βλαστοκύστες. Γιατί ευτυχώς είχα περίσσευμα μία βλαστοκύστη απο την προηγούμενη φορά και μία βλαστοκύστη από αυτή τη φορά

Η διαφορά είναι ότι εσύ είσαι κατά κάποια χρόνια νεότερη, οπότε τα δικά σου 3ης μέρας έχουν καλύτερα ποσοστά να είναι υγιή. Στις μεγαλύτερες ηλικίες δε το ρισκάρουν οι γιατροί και καλά κάνουν, γιατί έχει σημασία να έχουν καταφέρει να φτάσουν τουλάχιστον στο στάδιο των βλαστοκυστών τα έμβρυα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , happiness79 είπε:

Κοπέλα μου λυπάμαι πολύ... Μου έχει συμβεί κι εμένα στο παρελθόν και ξέρω πόσο πολύ πονάει. Όμως τις επόμενες φορές πήγαν καλύτερα τα πράγματα για μένα, οπότε σκέψου ότι μπορεί απλά να μην ήταν μία καλή φορά αυτή. Θα δοκιμάσεις πάλι και θα τα καταφέρεις! Θα σου έλεγα να κάνεις μερικές δοκιμές και με φυσικούς κύκλους πάντως, πολλές φορές δίνουν ωάρια καλύτερης ποιότητας. Μη χάνεις το κουράγιο σου όμως! Ο επιμένων νικά! 

Με το καλό κορίτσι μου και καλή επιτυχία! Αν η βλαστοκύστη είναι καλή έχει και πάλι υψηλά ποσοστά επιτυχίας και μία να είναι! Think positive! 

Σε ευχαριστώ παρά πολύ!!!!! Πιστεύω είναι καλή η βλαστοκύστη γιατί το σπερμα του άντρα μου, είναι παρά μα παρά πολύ καλό… κ ευτυχώς πέραν της αδεμουμωσης,που θεωρώ ότι δημιουργήθηκε  λόγω επέμβασης που έκανα πριν 2 χρόνο για ινομυωματα, δεν έχουμε κανένα θέμα υγείας… όλες οι εξετάσεις μου βγήκαν μια χαρά.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...