Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

      Καλησπέρα! Εγω αυριο εχω εμβρυομεταφορά και μεθαύριο θα ταξιδέψω με αεροπλάνο να επιστρέψω στον τόπο διαμονής μου.. μου ειπαν απλώς προληπτικα να μεινω μια μερα Αθήνα.. νομιζω αλλοι γιατροι σε αφηνουν και την ιδια μερα να φυγεις.. μην αγχωνεσαι, απλως δεν θα οδηγησεις και δεν θα κουβαλησεις βαρος εννοειται! Καλή επιτυχία!!! 

      Καλή επιτυχία εύχομαι να φωλιάσουν τα εμβρυακια για τα καλά στην κοιλιτσα σου🙏🏼

      2 ώρες πρίν, DizzyツMommy είπε:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία να κάνετε πολλά εμβρυακια 🙏🏼🙏🏼

      • Ευχαριστώ 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

Κοριτσια,εκτός απο την Ε2 που επεσε, σήμερα βγηκε και η προγεστερόνη...η τιμη της εχθές 8η μέρα του κύκλου ηταν 0,161... Ενω την 3η μερα ηταν 0,288...Γιατι επεσε κ αυτη;;;Λεει κατι η τιμη της για τον κυκλο; Γενικα τι δείχνει η προγεστερόνη και την ελέγχουμε;

  • Μπερδεμένη/-ος 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

21 ώρες πρίν, martha13 είπε:

Μην στεναχωριεσαι και εγω ειμαι μεγαλη σε ηλικια και παλευω για το πρωτο μου παιδι..για μενα ο φυσικος κυκλος ειναι μονοδρομος αφου ειμαι 43 αλλα δεν το βαζω κατω..ολες τα καταφερνουν αλλες πιο γρηγορα αλλες με πιο πολλες προσπαθειες..στο λεγω εγω που κ αν εχω πεσει στα πατωματα..ομως ξανασηκωνομαι..κ συνεχιζω..

Σου εύχομαι από την καρδιά μου να πετύχεις πολύ σύντομα το όνειρό σου! 

17 ώρες πρίν, marina39 είπε:

Καλησπέρα είμαι 41.5 κ μόλις έμεινα έγκυος. Δεν ξέρω αν θα είναι γέννα είναι πολύ νωρίς ακόμη αλλά σου γράφω για να σου δώσω κουράγιο! 

Πήρα πρεζολόν ναι αλλά μου το κοψε σήμερα

Να έχεις μια όμορφη και ανεφελη εγκυμοσύνη!!!!! Σε ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο και τη θετική σου ενέργεια! 

Κοριτσια ήθελα να σας ρωτήσω, κάνατε προληπτικά υστεροσκοπηση πριν την εξωσωματική? Έκανα πριν 1,5 χρόνο και ήταν καθαρή, μόνο κάτι συμφυσεις μου καθάρισε και σκέφτομαι αν πρέπει να κάνω και τώρα. 

Θα μπορώ άμεσα να ξεκινήσω εξωσωματική? 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Equality said:

ERA test ή εξέταση Νίκα. Εγώ βέβαια δεν έχω κάνει τίποτα από τα δύο.Το υπέθεσε από μόνος του ο γιατρός

Ωχ άλλο τρέξιμο κι αυτό... Σε όλες τις περιπτωσεις εμβρυομεταφορας χρειάζεται να γίνεται? Εννοώ είτε σε φυσικό κυκλο με φρέσκα είτε με κατεψυγμένα? 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω, κάνατε προληπτικά υστεροσκοπηση πριν την εξωσωματική? Έκανα πριν 1,5 χρόνο και ήταν καθαρή, μόνο κάτι συμφυσεις μου καθάρισε και σκέφτομαι αν πρέπει να κάνω και τώρα. 

Μπορώ να ξεκινήσω απευθείας εξωσωματική? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Eternity είπε:

Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω, κάνατε προληπτικά υστεροσκοπηση πριν την εξωσωματική? Έκανα πριν 1,5 χρόνο και ήταν καθαρή, μόνο κάτι συμφυσεις μου καθάρισε και σκέφτομαι αν πρέπει να κάνω και τώρα. 

Μπορώ να ξεκινήσω απευθείας εξωσωματική? 

μπορεις φυσικά. Δεν πειράζουμε τη μήτρα μας χωρίς λόγο. εγώ δεν έχω κάνει υστεροσκόπηση.

κορίτσια, όποια ενδιαφέρεται, έχουν μείνει στη φίλη μου 2 κουτιά puregon των 600 μονάδων με λήξη 12/2023. Όποια ενδιαφέρεται, ας μου στείλει μήνυμα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , Iraki2022 είπε:

Ωχ άλλο τρέξιμο κι αυτό... Σε όλες τις περιπτωσεις εμβρυομεταφορας χρειάζεται να γίνεται? Εννοώ είτε σε φυσικό κυκλο με φρέσκα είτε με κατεψυγμένα? 

 Μία φορά γίνεται και αφορά είτε κύκλο με φρέσκα είτε κύκλο με κατεψυγμένα. Αλλά νομίζω δεν τις δέχονται όλοι οι γιατροί αυτές τις εξετάσεις

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Ελπίζω να είστε καλά! Είχαμε το ραντεβού με τον γιατρό μου σήμερα, για να πάρουμε στα χέρια μας τις απαντήσεις από τον προεμφυτευτικό έλεγχο των εμβρύων μας, το EPA test και ΕΜΜΑ ΑLICE. Το υγιές μας έμβρυο είναι βλαστοκύστη 5ης μέρας ποιότητας 4ΑΑ ❤️ Τα υπόλοιπα 4 έμβρυα είχαν χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Το ΕΡΑ test έδειξε μετατόπιση μίας μέρας, ότι δηλαδή ο οργανισμός μου χρειάζεται 1 μέρα παραπάνω προγεστερόνη πριν την ετ. Το ενδομήτριο είναι σούπερ:  lactobacillus 91,89% - others 8,11 και καμιά υποψία ενδομητρήωσης. Η γνώμη του είναι να προχωρήσουμε με αυτό το ένα έμβρυο, ότι εφόσον είναι ελεγμένο και είμαι και εγώ πλήρως ελεγμένη, θεωρεί ότι έχουμε καλές πιθανότητες (ο εμβρυολόγος για το ένα ελεγμένο υγιες μας έμβρυο δίνει πάνω από 30% το οποίο βέβαια εμένα δε μου φάνηκε και τόσο υψηλό ποσοστό) και ο γιατρός συνυπολογίζοντας και όλους τους υπόλοιπους παράγοντες που είναι οκ δίνει γύρω στο 50% (συγκεκριμένα μου είπε ότι δε θέλει να μου φουσκώσει τα μυαλά με μεγαλύτερα ποσοστά), έτσι για να ξέρουμε και πού πατάμε. Η γνώμη του είναι να προχωρήσουμε με αυτό το ένα και καλό έμβρυο. Θεωρεί ότι δεν έχει κανένα νόημα να κάνω κι άλλες ωοληψίες φυσικών κύκλων (ήταν μία πιθανότητα που σκεφτόμουν), ότι το ποσοστό να προκύψει κάποιο υγιές είναι πολύ χαμηλό (λαμβάνοντας υπόψην το ιστορικό μου), ούτε συμφωνεί να πάμε σε φυσικό κύκλο με προεμφυτευτικό έλεγχο, γιατί θα μας βγει πολύ ακριβά (είναι μια αλήθεια) και οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος μας. Ο άντρας μου ήδη ήταν αυτής της άποψης, οπότε σκέφτομαι ότι αυτό είναι το λογικό να κάνουμε. 

Επίσης σήμερα πήρα και τις υπόλοιπες απαντήσεις μου από το Έλενα, που τις είδε η Οικονομοπούλου και είναι όλες καλές. Μου είπε βέβαια ότι ενδοκρινολόγος θα μου πει πιο αναλυτικά για τις καμπύλες, αν και η ίδια δε βλέπει κάποια παθογένεια. Αυτό που εκκρεμεί τώρα είναι ο ορμονολογικός επανέλεγχος, περιμένω βασικά περίοδο σε κανά-δυο μέρες για να δώσω το αίμα και στις 18/4 έχω ραντεβού με ενδοκρινολόγο για να τις δει. Υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να πάρω χαπάκι για να πέσει η προλακτίνη, αν και ο γιατρός μου θεωρεί ότι οι προηγούμενες τιμές προλακτίνης που είχα δε δημιουργούν πρόβλημα στην ετ, να δούμε όμως και τώρα πού βρισκόμαστε.

Επειδή είμαι εντελώς άσχετη με αυτά, ενώ εσείς έχετε πολύ δυνατές γνώσεις, σας στέλνω τις τιμές της καμπύλης γλυκόζης για να μου πείτε αν θέλετε μια γνώμη: γλυκόζη πριν από τη λήψη 86mg/dL, 30' μετά τη λήψη 159mg/dl, 60' μετά τη λήψη 128mg/dl, 120' μετά τη λήψη 108mg/Dl. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Troia είπε:

μπορεις φυσικά. Δεν πειράζουμε τη μήτρα μας χωρίς λόγο. εγώ δεν έχω κάνει υστεροσκόπηση.

κορίτσια, όποια ενδιαφέρεται, έχουν μείνει στη φίλη μου 2 κουτιά puregon των 600 μονάδων με λήξη 12/2023. Όποια ενδιαφέρεται, ας μου στείλει μήνυμα.

Δε μου έχουν βρει κάτι στον υπέρηχο να πω την αλήθεια. Προληπτικά περισσότερο. 

Θα με ενδιέφεραν τα κουτιά puregon όμως είσαι Αθήνα έτσι δεν είναι? Θέλουν ψυγείο κατά τη μεταφορά. 

 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, winspert said:

Κοριτσια,εκτός απο την Ε2 που επεσε, σήμερα βγηκε και η προγεστερόνη...η τιμη της εχθές 8η μέρα του κύκλου ηταν 0,161... Ενω την 3η μερα ηταν 0,288...Γιατι επεσε κ αυτη;;;Λεει κατι η τιμη της για τον κυκλο; Γενικα τι δείχνει η προγεστερόνη και την ελέγχουμε;

Εγώ κάνω υπόθεση μηπως δεν ήταν η πρώτη ημέρα του κυκλου όντως η πρώτη ημέρα του κυκλου..

λογω υστεροσκοπησης ίσως δεν κατάλαβες ποτέ άρχισε..

εγω θα ξαναέκανα επανάληψη πχ αύριο να δούμε αν έχει ανεβεί η οιστραδιολη πολύ πιθανόν να είναι αυτό..

η προγεστερονη πέφτει πριν και με την περίοδο οποτε κι αυτό ίσως είναι ένας δείκτης ότι η δεύτερη εξεταση είναι η σωστή για αρχές κυκλου

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , mominthemaking είπε:

Εγώ κάνω υπόθεση μηπως δεν ήταν η πρώτη ημέρα του κυκλου όντως η πρώτη ημέρα του κυκλου..

λογω υστεροσκοπησης ίσως δεν κατάλαβες ποτέ άρχισε..

εγω θα ξαναέκανα επανάληψη πχ αύριο να δούμε αν έχει ανεβεί η οιστραδιολη πολύ πιθανόν να είναι αυτό..

η προγεστερονη πέφτει πριν και με την περίοδο οποτε κι αυτό ίσως είναι ένας δείκτης ότι η δεύτερη εξεταση είναι η σωστή για αρχές κυκλου

Λες; Μα πηγα 3η και 8η μερα...Οχι κοντά κοντα...Θα παω τη Δευτέρα παλι να κανω που μου είπε ο γιατρός. Υστεροσκοπηση εκανα στον προηγούμενο κυκλο. Λίγες ημέρες πριν αδιαθετησω... Να φταίει αυτό;

  • Μπερδεμένη/-ος 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 8 λεπτά , winspert είπε:

Λες; Μα πηγα 3η και 8η μερα...Οχι κοντά κοντα...Θα παω τη Δευτέρα παλι να κανω που μου είπε ο γιατρός. Υστεροσκοπηση εκανα στον προηγούμενο κυκλο. Λίγες ημέρες πριν αδιαθετησω... Να φταίει αυτό;

Να σε ρωτήσω κάτι επειδή πρόκειται κι εγώ να κάνω υστεροσκοπηση και με προβληματίζει ότι θα με βάλει λίγες μέρες πριν αδιαθετησω. Έχω διαβάσει ότι η υστεροσκοπηση γίνεται 6η με 10η μέρα του κύκλου. Ρώτησα το γιατρό και μου είπε ότι και τότε ο, τι είναι να δούμε το βλέπουμε. 

Εν τω μεταξύ καπάκι θα ξεκινήσω εξωσωματική. Γίνεται? Λογικά δε θα διαταραχτει ο κύκλος μου? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Eternity είπε:

 

Θα με ενδιέφεραν τα κουτιά puregon όμως είσαι Αθήνα έτσι δεν είναι? Θέλουν ψυγείο κατά τη μεταφορά. 

 

Τα puregon τα έχει μία φίλη μου. Σου στέλνω προσωπικό μήνυμα σε λίγο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Eternity είπε:

Να σε ρωτήσω κάτι επειδή πρόκειται κι εγώ να κάνω υστεροσκοπηση και με προβληματίζει ότι θα με βάλει λίγες μέρες πριν αδιαθετησω. Έχω διαβάσει ότι η υστεροσκοπηση γίνεται 6η με 10η μέρα του κύκλου. Ρώτησα το γιατρό και μου είπε ότι και τότε ο, τι είναι να δούμε το βλέπουμε. 

Εν τω μεταξύ καπάκι θα ξεκινήσω εξωσωματική. Γίνεται? Λογικά δε θα διαταραχτει ο κύκλος μου? 

Εμένα μου ειχαν πει οτι γίνεται μέχρι την 20η μερα του κυκλου...Αλλα δεν θυμάμαι απο ποια μερα. Εγω δεν το έκανα στον ίδιο κύκλο με εμβρυομεταφορα οποτε δε γνωρίζω καθόλου να σου πω... Το μονο που ξερω είναι πως αδιαθετησα σχεδόν 5 μερες νωρίτερα απ οτι περιμενα... Βέβαια οπως βλεπεις κατι δεν παει καλα σε αυτον τον κυκλο εκτος κ αν δεν πήγαινε καλα και πιο παλια και απλα αφού δεν εκανα εξετάσεις δεν το ηξερα... Δυστυχώς δεν ξερω να σου απαντήσω τι ισχύει στον ίδιο κύκλο


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , winspert είπε:

Εμένα μου ειχαν πει οτι γίνεται μέχρι την 20η μερα του κυκλου...Αλλα δεν θυμάμαι απο ποια μερα. Εγω δεν το έκανα στον ίδιο κύκλο με εμβρυομεταφορα οποτε δε γνωρίζω καθόλου να σου πω... Το μονο που ξερω είναι πως αδιαθετησα σχεδόν 5 μερες νωρίτερα απ οτι περιμενα... Βέβαια οπως βλεπεις κατι δεν παει καλα σε αυτον τον κυκλο εκτος κ αν δεν πήγαινε καλα και πιο παλια και απλα αφού δεν εκανα εξετάσεις δεν το ηξερα... Δυστυχώς δεν ξερω να σου απαντήσω τι ισχύει στον ίδιο κύκλο

Εμένα μου είπε ότι θα κάνω την υστεροσκοπηση 20 με 25η μερα του κύκλου. Εγώ έχω κύκλο 26 ημερών. Δηλαδή μετα θα αδιαθετησω και ξεκινάω ενέσεις απευθείας. Λέω μη κάνω βλακεια

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, winspert said:

Λες; Μα πηγα 3η και 8η μερα...Οχι κοντά κοντα...Θα παω τη Δευτέρα παλι να κανω που μου είπε ο γιατρός. Υστεροσκοπηση εκανα στον προηγούμενο κυκλο. Λίγες ημέρες πριν αδιαθετησω... Να φταίει αυτό;

ξεεερω γω; μια επαναληψη εγω θα την εκανα απο περιεργεια


xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...