Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 22 λεπτά , a miracle please είπε:

      Καλησπέρα σας,

      ελπίζω να είστε όλες καλά! 

      Αχ πως αρχίζω το μήνυμά μου...σαν γράμμα. Αλλά ελπίζω πραγματικά να είστε καλά όλες σας.

      Ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε, διότι σκέφτηκα αρκετά να κάνω λογαριασμό και να σας ρωτήσω εδώ στο θέμα για πληροφορίες...

      Το ιστορικό μου έχει ως εξής..

      Είμαι 43 (και μισό) και έχω αποβολές/παλίνδρομες τα τελευταία χρόνια. Έχω κάνει και εξωσωματική, αλλά...... οι γιατροί που έχω ρωτήσει γενικά, εαν έχουμε κάποιο πρόβλημα κτλ κτλ μου είπαν απλά πως είναι θέμα ηλικίας που δεν κρατιούνται οι εγκυμοσύνες και πως δύσκολα θα κάνω "δικά μου" παιδιά. Και να σκεφτώ τη δωρεά. Έχουμε δώσει ένα σκασμό λεφτά σε εξετάσεις κτλ και όλα δείχνουν καλά. Τι να πω... ίσως είναι λόγω ηλικίας τελικά. Αν και έχω ακούσει πως και άλλες γυναίκες στην ηλικία μου έχουν μείνει εγκυος και φυσιολογικά μάλιστα και απέκτησαν υγιέστατα μωράκια. Αλλά αυτό μάλλον είναι άλλο θέμα.

      Και εδώ έρχομαι να σας ρωτήσω, ποιους γιατρούς να επισκεφτώ να ρωτήσω για δωρεά; ποιοι είναι ειδικοί σε αυτό το θέμα; γιατί πλέον δεν εμπιστεύομαι εύκολα όποιον να'ναι. 

      Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε; Επίσης τα προμηθεύονται απο τράπεζες ή βρίσκουν γυναίκες να κάνουν ωοληψία μαζί τους;

      Προσπαθώ να βρω λίγο το δρόμο μου, γιατί βασικά μόνο αυτό μου έμεινε να κάνω.

      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!      

      Δεν υπάρχουν ειδικοί γιατροί.. οι περισσότεροι  ασχολούνται  και με αυτό το κομμάτι.. απλά κάποιος τους κάναμε εμείς ονόματα εδώ μέσα λόγω επιτυχιών.. σωστο και λαθος ταυτόχρονα..ιασω, Ρέα, ιακ ,μητερα και άλλα λογικά είναι τα κέντρα-νοσοκομεία που ασχολούνται..οπότε οι γιατροι συνεργάζονται  με αυτά.. αν μιλάς για Αθήνα.. υπάρχουν αντίστοιχα  και Θεσσαλονίκη..υπάρχουν και από τράπεζα και "φρεσκα", συνήθως την δότρια την μοιράζεσαι με άλλη κοπέλα.. το κόστος κυμαίνεται από 5000-7000, ίσως και λιγότερα από 5000 ανάλογα τι θα ζητήσεις και τι deal θα κάνεις.. γνώμη μου να διαλέξεις γιατρό  που θα ξεσκονησει και τον σύζυγο  αν δεν το εχετε κανει γτ πάντα  ειμαστε 2..μην παμε στο προφανες οτι φταει η γυναίκα..θα δωσεις λεφτά  για πιο σιγουρα..οποτε να εισαι πιο σιγουρη..αυτά για αρχή.. δεν ξέρω τι άλλο θα σε βοηθούσε.. 

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 23 λεπτά , martha13 είπε:

ποτε θα κανεις χοριακη?

Το αλλο Σαββατο!Και κρατιεμαι με νυχια και με δοντια να μην παω νωριτερα γιατι οι μερες περνανε αργα και βασανιστικα...
Απο αυριο θα ξεκινησω να βγαινω και λιγο εξω οπως μου ειπε.5 μερες τωρα ημουν ξαπλα.

πρίν από 12 λεπτά , Iraki2022 είπε:

Ρωτησα κ δεν μου είπαν αν φταίνε τα ωάρια ή το σπέρμα ουτε μέχρι ποια μέρα έφτασαν. Βασικά νόημα για μένα έχει ότι τώρα δεν έχω κανενα. Βέβαια από ότι μας έχουν πει όλοι οι γιατροί το σπέρμα καλό είναι όμως, πχ τον Οκτώβριο ήταν πολυ καλυτερο (κινητ. 20 την 1η ώρα) ενώ τώρα ήταν με κινητ. 14 την 1η ώρα. Όμως είμαι σίγουρη ότι πρεπει να είναι τα ωάρια μου το προβλημα. 

Δεν ξέρω τι να πω. Πριν 25 ημέρες κόλλησα κ κοβιντ κιολας. Είχα κ κάτι 37-37,5. Λετε να επηρεάζεται? 

Κι εγω θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει τροπος να δω μηπως φταινε και τα ωαρια αν και δε μου ειπαν κι οπως λες δεν εχει νοημα πια!
Μπορει ο κοβιντ να επηρεασε.Σε αλλο κυκλο σου ειχαν μεινει βλαστοκυστες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 minutes ago, Equality said:

Το αλλο Σαββατο!Και κρατιεμαι με νυχια και με δοντια να μην παω νωριτερα γιατι οι μερες περνανε αργα και βασανιστικα...
Απο αυριο θα ξεκινησω να βγαινω και λιγο εξω οπως μου ειπε.5 μερες τωρα ημουν ξαπλα.

Υπομονή!!!!!!! Θα περασουν οι μέρες. Καλη επιτυχία!!!!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Equality είπε:

Το αλλο Σαββατο!Και κρατιεμαι με νυχια και με δοντια να μην παω νωριτερα γιατι οι μερες περνανε αργα και βασανιστικα...
Απο αυριο θα ξεκινησω να βγαινω και λιγο εξω οπως μου ειπε.5 μερες τωρα ημουν ξαπλα.

Κι εγω θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει τροπος να δω μηπως φταινε και τα ωαρια αν και δε μου ειπαν κι οπως λες δεν εχει νοημα πια!
Μπορει ο κοβιντ να επηρεασε.Σε αλλο κυκλο σου ειχαν μεινει βλαστοκυστες?

εγω την Τεταρτη,εχεις πονακια?εγω ειχα εχτες το βραδυ και προχθες το μεσημερι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , martha13 είπε:

εγω την Τεταρτη,εχεις πονακια?εγω ειχα εχτες το βραδυ και προχθες το μεσημερι.

Καλη επιτυχια!
Εχω κατι λιγα αλλα δε δινω σημασια γιατι ξερω οτι ειναι απο τα φαρμακα

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Iraki2022 said:

Ρωτησα κ δεν μου είπαν αν φταίνε τα ωάρια ή το σπέρμα ουτε μέχρι ποια μέρα έφτασαν. Βασικά νόημα για μένα έχει ότι τώρα δεν έχω κανενα. Βέβαια από ότι μας έχουν πει όλοι οι γιατροί το σπέρμα καλό είναι όμως, πχ τον Οκτώβριο ήταν πολυ καλυτερο (κινητ. 20 την 1η ώρα) ενώ τώρα ήταν με κινητ. 14 την 1η ώρα. Όμως είμαι σίγουρη ότι πρεπει να είναι τα ωάρια μου το προβλημα. 

Δεν ξέρω τι να πω. Πριν 25 ημέρες κόλλησα κ κοβιντ κιολας. Είχα κ κάτι 37-37,5. Λετε να επηρεάζεται? 

Μα πως γίνεται να μην σου είπαν μέχρι ποια μέρα έφτασαν? Οφείλουν να σου πουν. Κανονικά στις 3 μέρες έπρεπε να σε έχουν πάρει τηλ και να σου πουν ποια είναι η εξέλιξη. 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Equality said:

Ομοιοπαθουσα εδώ!Κανω πολλά ωάρια αλλά στο τέλος με το ζόρι μένει βλαστοκύστη. Μένει το 1/5 των αρχικών μου ωαρίων. Ακούω άλλες κοπέλες που είναι με 10 βλαστοκύστες στην κατάψυξη!

 Μήπως να δοκιμάζατε να προχωρήσετε με τριών ημερών οπως έκανε και σε μένα;

Αυτό που λες οτι μένει το 1/5 είναι αλήθεια. Μου είπαν από το εργαστήριο ότι το ποσοστο που φτάνουν σε βλαστοκυστες είναι 30%, άρα 1 με 1,5 θα γίνει βλαστοκυστη. 

Τριών ημερών έβαλα στην τελευταία έμβρυο μεταφορά πριν 1 μήνα. Τότε εβαλα 2 έμβρυα τριών ημερών από συνολο 6 ωαριων κατεψυγμενων απο παλια, τα οποια γονιμοποιηθηκαν κ εφτασαν μόνο 2 τριών ημερών έμβρυα. Κανένα δεν πετυχε. Αστα... 

31 minutes ago, kateriiina25 said:

Μα πως γίνεται να μην σου είπαν μέχρι ποια μέρα έφτασαν? Οφείλουν να σου πουν. Κανονικά στις 3 μέρες έπρεπε να σε έχουν πάρει τηλ και να σου πουν ποια είναι η εξέλιξη. 

Ναι απλώς κι εγώ δεν το πιεζω το θέμα. Προτιμουσα αυτή τη φυσική λάμψη στο ροζ συννεφάκι μου ότι έχω 5 όμορφα εμβρυακια να με περιμενουν... Σκεφτόμουν κ τι ωραία μήπως πηγαινα κ για δίδυμα, τόση χαρά μιλάμε! Μετά έλεγα στον άντρα μου αν πετυχουμε δίδυμα να παμε κ για τρίτο (είχα ξεφυγει σας λέω!!!!) 

38 minutes ago, Equality said:

 

Κι εγω θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει τροπος να δω μηπως φταινε και τα ωαρια αν και δε μου ειπαν κι οπως λες δεν εχει νοημα πια!
Μπορει ο κοβιντ να επηρεασε.Σε αλλο κυκλο σου ειχαν μεινει βλαστοκυστες?

Αχ.... Δεν έχω τίποτα. Ξεκινάω παλι από το μηδέν.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Iraki2022 είπε:

Αυτό που λες οτι μένει το 1/5 είναι αλήθεια. Μου είπαν από το εργαστήριο ότι το ποσοστο που φτάνουν σε βλαστοκυστες είναι 30%, άρα 1 με 1,5 θα γίνει βλαστοκυστη

30% απο αυτα που θα φτασουν 3 ημερων,σωστα?Οχι απο το συνολο...
Την 1η φορα εκανα 12 ωριμα ωαρια και εφτασαν 3 βλαστοκυστες.Αυτη τη φορα χειροτερα.Απο 13 ωαρια (δε μου παν ποσα ηταν ωριμα ομως) εμεινε μια βλαστοκυστη.Ενω ως την 3η μερα φτανουν αρκετα.Τουλαχιστον τα μισα.Στο Ελενα μου ειπαν οτι ειναι πολυ μικρο ποσοστο και δειχνει προβληματικο σπερμα.

πρίν από 11 λεπτά , Iraki2022 είπε:

Ναι απλώς κι εγώ δεν το πιεζω το θέμα. Προτιμουσα αυτή τη φυσική λάμψη στο ροζ συννεφάκι μου ότι έχω 5 όμορφα εμβρυακια να με περιμενουν... Σκεφτόμουν κ τι ωραία μήπως πηγαινα κ για δίδυμα, τόση χαρά μιλάμε! Μετά έλεγα στον άντρα μου αν πετυχουμε δίδυμα να παμε κ για τρίτο (είχα ξεφυγει σας λέω!!!!) 

Αυτο παλι που αν δεν τους πιεσεις δε σου λενε ουτε αξιολογηση,ουτε τιποτα τι να πω....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Equality είπε:

Το αλλο Σαββατο!Και κρατιεμαι με νυχια και με δοντια να μην παω νωριτερα γιατι οι μερες περνανε αργα και βασανιστικα...
Απο αυριο θα ξεκινησω να βγαινω και λιγο εξω οπως μου ειπε.5 μερες τωρα ημουν ξαπλα.

Κι εγω θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει τροπος να δω μηπως φταινε και τα ωαρια αν και δε μου ειπαν κι οπως λες δεν εχει νοημα πια!
Μπορει ο κοβιντ να επηρεασε.Σε αλλο κυκλο σου ειχαν μεινει βλαστοκυστες?

Με το καλο κοριτσι, μια τεράστια χοριακή εύχομαι! Σ ειπε 5 μερες μέσα ή από επιλογή έμεινες; 

πρίν από 7 λεπτά , Troia είπε:

το σπέρμα επηρεάζεται, ναι

Ειχα κολλήσει κ γω περίπου 1 μηνα πριν την ωοληψια, δεν επηρέασε! 

Το σπέρμα επηρεάζει ο πυρετος! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Equality said:

30% απο αυτα που θα φτασουν 3 ημερων,σωστα?Οχι απο το συνολο...
Την 1η φορα εκανα 12 ωριμα ωαρια και εφτασαν 3 βλαστοκυστες.Αυτη τη φορα χειροτερα.Απο 13 ωαρια (δε μου παν ποσα ηταν ωριμα ομως) εμεινε μια βλαστοκυστη.Ενω ως την 3η μερα φτανουν αρκετα.Τουλαχιστον τα μισα.Στο Ελενα μου ειπαν οτι ειναι πολυ μικρο ποσοστο και δειχνει προβληματικο σπερμα.

Αυτο παλι που αν δεν τους πιεσεις δε σου λενε ουτε αξιολογηση,ουτε τιποτα τι να πω....

30% από το συνολο φτάνουν βλαστοκυστες είπαν. 

Τι σπέρμα έχετε κ είπαν ότι φταίει το σπέρμα? Εκαναν ειδικές εξετάσεις? Υπάρχει εξέταση που δείχνει αν έχει το σπέρμα οξειδωτικό στρες κ αυτό είναι αρνητικός παραγοντας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 minutes ago, Iraki2022 said:

30% από το συνολο φτάνουν βλαστοκυστες είπαν. 

Τι σπέρμα έχετε κ είπαν ότι φταίει το σπέρμα? Εκαναν ειδικές εξετάσεις? Υπάρχει εξέταση που δείχνει αν έχει το σπέρμα οξειδωτικό στρες κ αυτό είναι αρνητικός παραγοντας. 

Ναι υπάρχει εξέταση για το οξειδωτικό στρες αλλά και για κατακερματισμό dna. Αυτές οι εξετάσεις μπορει να βγουν κακές ακόμα και σε ένα φαινομενικά υγιές σπέρμα  

  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Troia said:

το σπέρμα επηρεάζεται, ναι

Ναι ξέρω ότι επηρεαζεται, αλλά μόνο όταν κάνει ο άντρας πυρετο. Όμως μόνο εγώ είχα συμπτώματα. Ο άντρας μου οχι. Λέτε να επηρεαζεται έτσι κι αλλιώς? 

8 minutes ago, kateriiina25 said:

Ναι υπάρχει εξέταση για το οξειδωτικό στρες αλλά και για κατακερματισμό dna. Αυτές οι εξετάσεις μπορει να βγουν κακές ακόμα και σε ένα φαινομενικά υγιές σπέρμα  

Χμ ναι. Θα ζητήσω να τις κάνουμε τότε. Σε ευχαριστώ πολυ. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Angot είπε:

Με το καλο κοριτσι, μια τεράστια χοριακή εύχομαι! Σ ειπε 5 μερες μέσα ή από επιλογή έμεινες

 Ναι μου το είπε ο γιατρός.Τις πρώτες 3-5 ημέρες μου είπε κρεβάτι καναπέ καναπέ-κρεβάτι! Μετά είπε μπορώ να επανέλθω σιγά-σιγά στην καθημερινότητά ακόμα και να μαγειρεύω.

 

πρίν από 14 λεπτά , Iraki2022 είπε:

Τι σπέρμα έχετε κ είπαν ότι φταίει το σπέρμα? Εκαναν ειδικές εξετάσεις? Υπάρχει εξέταση που δείχνει αν έχει το σπέρμα οξειδωτικό στρες κ αυτό είναι αρνητικός παραγοντας. 

 Εχουμε κάνει διάφορα εκτός από οξειδωτικό στρες το οποίο το θεωρώ ψιλοπεριττό. Εχει μικρό αριθμό, μειωμένη κινητικότητα και 0 μορφολογία,ευτυχώς όμως μέτριο κατακερματισμό. Ο ανδρολόγος μας είπε ότι και να κάνει οξειδωτικό στρες θα δείξει αυτό που ήδη ξέρουμε και το μόνο που μπορεί απλά να πάρει είναι αντιοξειδωτικά που ήδη παίρνει.

 Αυτή τη φορά  όταν πήγε να δώσει σπέρμα για την ωοληψία μας ενημέρωσε η εμβρυολόγος ότι είχε πολύ καλύτερο σπέρμα και μορφολογία είχε 2% όμως το αποτέλεσμα ήταν να μείνει μόνο μία βλαστοκύστη. Μάλιστα αν δεις παραπάνω θα δεις ότι έχω αναφέρει ότι μας είχαν προτείνει μήπως προχωρήσουμε σε βιοψία και τελικά μας είπαν να μην την κάνουμε.

πρίν από 10 λεπτά , Iraki2022 είπε:

Ναι ξέρω ότι επηρεαζεται, αλλά μόνο όταν κάνει ο άντρας πυρετο. Όμως μόνο εγώ είχα συμπτώματα. Ο άντρας μου οχι. Λέτε να επηρεαζεται έτσι κι αλλιώς? 

Χμ ναι. Θα ζητήσω να τις κάνουμε τότε. Σε ευχαριστώ πολυ. 

 Αν δεν παίρνετε ήδη αντιοξειδωτικά καλό θα ήταν να την κάνετε μήπως χρειαστεί να ξεκινήσετε.Εμείς που παίρνουμε ήδη αντιοξειδωτικά δεν θεώρησα σημαντικό να την κάνουμε. Στην τελικη μπορεί να ξεκινήσει τα αντιοξειδωτικά για μία έξτρα βοήθεια.Κακό δεν κάνουν παρα μόνο στην τσέπη μας βέβαια. Εσύ παίρνεις κάποιο συμπλήρωμα για ενίσχυση γονιμότητας;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Equality είπε:

 Ναι μου το είπε ο γιατρός.Τις πρώτες 3-5 ημέρες μου είπε κρεβάτι καναπέ καναπέ-κρεβάτι! Μετά είπε μπορώ να επανέλθω σιγά-σιγά στην καθημερινότητά ακόμα και να μαγειρεύω.

 

 Εχουμε κάνει διάφορα εκτός από οξειδωτικό στρες το οποίο το θεωρώ ψιλοπεριττό. Εχει μικρό αριθμό, μειωμένη κινητικότητα και 0 μορφολογία,ευτυχώς όμως μέτριο κατακερματισμό. Ο ανδρολόγος μας είπε ότι και να κάνει οξειδωτικό στρες θα δείξει αυτό που ήδη ξέρουμε και το μόνο που μπορεί απλά να πάρει είναι αντιοξειδωτικά που ήδη παίρνει.

 Αυτή τη φορά  όταν πήγε να δώσει σπέρμα για την ωοληψία μας ενημέρωσε η εμβρυολόγος ότι είχε πολύ καλύτερο σπέρμα και μορφολογία είχε 2% όμως το αποτέλεσμα ήταν να μείνει μόνο μία βλαστοκύστη. Μάλιστα αν δεις παραπάνω θα δεις ότι έχω αναφέρει ότι μας είχαν προτείνει μήπως προχωρήσουμε σε βιοψία και τελικά μας είπαν να μην την κάνουμε.

Μάλιστα, πόσα έβαλες; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...