Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Angot είπε:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Να τον έχετε από.κοντα τον τζαναμπετη 🙂 ... εύχομαι να κερδίσετε όσες παραπάνω μέρες γίνεται!!!

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

20 minutes ago, Equality said:

 Ναι μου το είπε ο γιατρός.Τις πρώτες 3-5 ημέρες μου είπε κρεβάτι καναπέ καναπέ-κρεβάτι! Μετά είπε μπορώ να επανέλθω σιγά-σιγά στην καθημερινότητά ακόμα και να μαγειρεύω.

 

 Εχουμε κάνει διάφορα εκτός από οξειδωτικό στρες το οποίο το θεωρώ ψιλοπεριττό. Εχει μικρό αριθμό, μειωμένη κινητικότητα και 0 μορφολογία,ευτυχώς όμως μέτριο κατακερματισμό. Ο ανδρολόγος μας είπε ότι και να κάνει οξειδωτικό στρες θα δείξει αυτό που ήδη ξέρουμε και το μόνο που μπορεί απλά να πάρει είναι αντιοξειδωτικά που ήδη παίρνει.

 Αυτή τη φορά  όταν πήγε να δώσει σπέρμα για την ωοληψία μας ενημέρωσε η εμβρυολόγος ότι είχε πολύ καλύτερο σπέρμα και μορφολογία είχε 2% όμως το αποτέλεσμα ήταν να μείνει μόνο μία βλαστοκύστη. Μάλιστα αν δεις παραπάνω θα δεις ότι έχω αναφέρει ότι μας είχαν προτείνει μήπως προχωρήσουμε σε βιοψία και τελικά μας είπαν να μην την κάνουμε.

Όταν ολοκληρώθηκε η ωοληψια κ μετα έδωσε κ ο άντρας μου το σπέρμα μας πηραν τηλ κ είπαν ότι είναι όλα εντάξει κ θα τα βάλουν για γονιμοποίηση επειδή το σπέρμα είναι καλό. Και ο γιατρός όταν το είχε δει πριν 2 εβδομάδες που κάναμε την εξέταση είπε καλό είναι. Δε θα μας έλεγαν να παμε για επιπλέον εξετάσεις πχ οξειδωτικό ή κατακερματισμό? Εκτός αν δεν τα βλέπουν σε αυτή τη φάση αυτά κ άρα πρεπει να το ψάξουμε μόνοι μας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 6 λεπτά , Iraki2022 είπε:

Όταν ολοκληρώθηκε η ωοληψια κ μετα έδωσε κ ο άντρας μου το σπέρμα μας πηραν τηλ κ είπαν ότι είναι όλα εντάξει κ θα τα βάλουν για γονιμοποίηση επειδή το σπέρμα είναι καλό. Και ο γιατρός όταν το είχε δει πριν 2 εβδομάδες που κάναμε την εξέταση είπε καλό είναι. Δε θα μας έλεγαν να παμε για επιπλέον εξετάσεις? Πχ οξειδωτικό ή κατακερματισμό? Εκτός αν δεν τα βλέπουν σε αυτή τη φάση αυτά κ άρα πρεπει να το ψάξουμε μόνοι μας. 

Οχι, ο κατακερματισμός και το οξειδωτικό stress είναι έξτρα εξετάσεις δεν ανήκουν στο απλό σπερμοδιάγραμμα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Equality είπε:

 2 τριών ημερών

Και γω είμαι σε αναμονή για 2 τριών ημερών κατεψυγμενα, βλεπω που λέτε για βλαστοκυστες,... Σε ρώτησε ή ειπε θα βάλουμε 3ων;

Εμενα δεν μ εχει αναφέρει καν τις βλαστοκυστες, απο το φόρουμ τις εμαθα! Έχουν κάποιο πρωτόκολλο στο τι θα  βάλουν; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Equality said:

 Ναι μου το είπε ο γιατρός.Τις πρώτες 3-5 ημέρες μου είπε κρεβάτι καναπέ καναπέ-κρεβάτι! Μετά είπε μπορώ να επανέλθω σιγά-σιγά στην καθημερινότητά ακόμα και να μαγειρεύω.

 

 Εχουμε κάνει διάφορα εκτός από οξειδωτικό στρες το οποίο το θεωρώ ψιλοπεριττό. Εχει μικρό αριθμό, μειωμένη κινητικότητα και 0 μορφολογία,ευτυχώς όμως μέτριο κατακερματισμό. Ο ανδρολόγος μας είπε ότι και να κάνει οξειδωτικό στρες θα δείξει αυτό που ήδη ξέρουμε και το μόνο που μπορεί απλά να πάρει είναι αντιοξειδωτικά που ήδη παίρνει.

 Αυτή τη φορά  όταν πήγε να δώσει σπέρμα για την ωοληψία μας ενημέρωσε η εμβρυολόγος ότι είχε πολύ καλύτερο σπέρμα και μορφολογία είχε 2% όμως το αποτέλεσμα ήταν να μείνει μόνο μία βλαστοκύστη. Μάλιστα αν δεις παραπάνω θα δεις ότι έχω αναφέρει ότι μας είχαν προτείνει μήπως προχωρήσουμε σε βιοψία και τελικά μας είπαν να μην την κάνουμε.

 Αν δεν παίρνετε ήδη αντιοξειδωτικά καλό θα ήταν να την κάνετε μήπως χρειαστεί να ξεκινήσετε.Εμείς που παίρνουμε ήδη αντιοξειδωτικά δεν θεώρησα σημαντικό να την κάνουμε. Στην τελικη μπορεί να ξεκινήσει τα αντιοξειδωτικά για μία έξτρα βοήθεια.Κακό δεν κάνουν παρα μόνο στην τσέπη μας βέβαια. Εσύ παίρνεις κάποιο συμπλήρωμα για ενίσχυση γονιμότητας;

Δεν μας έδωσε κανενα συμπλήρωμα. Είπε μόνο φυλλικο οξυ σε εμένα. Ουτε στο Έλενα μας είπαν κάτι διαφορετικό για βιταμίνες ή για το σπέρμα γενικά. Μόνο φυλλικο εγώ. 

Εγώ από μόνη μου παίρνω εκτός απο φυλλικο οξυ, Terra Inositol 1 φακελάκι την ημέρα. Κάποιες φορές παιρνω κ τα OVAMAX όμως μου κάνουν υπνηλία κ δεν τα παιρνω τακτικά. Λένε όμως ότι είναι πολυ καλα. 

Θα μπορουσες να μου πεις τι σας έδωσαν για τον άντρα? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Angot είπε:

Και γω είμαι σε αναμονή για 2 τριών ημερών κατεψυγμενα, βλεπω που λέτε για βλαστοκυστες,... Σε ρώτησε ή ειπε θα βάλουμε 3ων;

Εμενα δεν μ εχει αναφέρει καν τις βλαστοκυστες, απο το φόρουμ τις εμαθα! Έχουν κάποιο πρωτόκολλο στο τι θα  βάλουν; 

 Μάλλον είναι η πρώτη σου φορά; Και εγώ έτσι την πρώτη φορά πήγαινα στα τυφλά και έκανα ότι μου έλεγαν! Το συνηθέστερο είναι να βάζουν βλαστοκύστες δηλαδή 5 ημερών έμβρυα γιατί είναι τα πιο δυνατά. Ρισκάρεις όμως να χάσεις πολλά από τα έμβρυα μέχρι να φτάσουν σε βλαστοκύστες. Εννοείται ότι έπρεπε να είχαν συζητήσει μαζί σου και τις δύο εναλλακτικές.

 Εγώ επειδή έχω ήδη κάνει άλλη μία προσπάθεια με βλαστοκύστες αυτή τη φορά ρισκαρησε να μου βάλει τριών ημερών λόγω προηγουμένου ιστορικού που είχα πολύ μικρό ποσοστό με βλαστοκύστες και λόγω ότι ήθελε να αλλάξει το παράθυρο εμφύτευσης. Τα τριών ημερών έμβρυα τα βάζουν 3 μέρες μετά την ωοληψία και τις βλαστοκύστες 5 ημέρες μετά την ωοληψία.Το ίδιο ισχύει και αν γίνει η εμβρυομεταφορά σε επόμενο κύκλο. Σου κάνουν την ανάλογη προετοιμασία μετά την περίοδο και στα βάζουν την αντιστοιχη ημέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Equality said:

Οχι, ο κατακερματισμός και το οξειδωτικό stress είναι έξτρα εξετάσεις δεν ανήκουν στο απλό σπερμοδιάγραμμα

Θα το βάλω προγραμμα να παμε να κάνει κ αυτήν την εξέταση ((ποιος τον ακουει τωρα)) 

1 hour ago, Equality said:

 Μάλλον είναι η πρώτη σου φορά; και εγώ έτσι την πρώτη φορά πήγαινα στα τυφλά και έκανα ότι μου έλεγαν! το συνηθέστερο είναι να βάζουν βλαστοκύστες δηλαδή 5 ημερών έμβρυα γιατί είναι τα πιο δυνατά. Ρισκάρεις όμως να χάσεις πολλά από τα έμβρυα μέχρι να φτάσουν σε βλαστοκύστες. Εννοείται ότι έπρεπε να είχαν συζητήσει μαζί σου και τις δύο εναλλακτικές.

 Εγώ επειδή έχω ήδη κάνει άλλη μία προσπάθεια με βλαστοκύστες αυτή τη φορά ρισκαρησε να μου βάλει τριών ημερών λόγω προηγουμένου ιστορικού που είχα πολύ μικρό ποσοστό με βλαστοκύστες και λόγω ότι ήθελε να αλλάξει το παράθυρο εμφύτευσης. Τα τριών ημερών έμβρυα τα βάζουν 3 μέρες μετά την ωοληψία και τις βλαστοκύστες 5 ημέρες μετά την ωοληψία.Το ίδιο ισχύει και αν γίνει η εμβρυομεταφορά σε επόμενο κύκλο. Σου κάνουν την ανάλογη προετοιμασία μετά την περίοδο και στα βάζουν την αντιστοιχη ημέρα.

Δεν συζητάνε πάντα. Κι εμένα το ίδιο έτυχε στην έμβρυο μεταφορά που έκανα στο προηγουμενο κεντρο. Είπαν 3ων ημερών και δεν ξέραμε τι άλλο να υπάρχει εκτός από αυτό. 

Ερωτησουλα: το παραθυρο εμφυτευσης με ποια εξέταση το βρίσκουν? 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Equality είπε:

 2 τριών ημερών

Σου εύχομαι μια τεράστια χοριακη.Εγω πάλι βγήκα κανονικά και βγαίνω από τη δεύτερη ημέρα με μια βλαστοκύστη 5 ημερών, μικρή αλλά ζωηρή την χαρακτήρισαν.Θα δείξει σε 7 ημέρες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Iraki2022 είπε:

Θα μπορουσες να μου πεις τι σας έδωσαν για τον άντρα? 

 Advanced mfs Plus και Co Q10. Από κει και πέρα διαβάζοντας και από άλλες κοπέλες εδώ μέσα έκανα και τα δικά μου πειράματα.Πήρε δύο μήνες ασταξανθίνη που είναι αντιοξειδωτικό και αυτό και μάκα σε σκόνη. Ωστόσο βέβαια έχει κάνει και κάποια άλλα πράγματα που του είπε ο  ανδρολόγος. Πήρε για ένα χρονικό διάστημα αντιβίωση για ενδεχόμενη προστατίτιδα και πήρε και μικρή ποσότητα ορμόνης.Οπότε δεν μπορώ να ξέρω τι από όλα τον βοήθησε αν υποθέσουμε ότι κάτι τον βοήθησε

πρίν από 6 λεπτά , MarialenaG. είπε:

Σου εύχομαι μια τεράστια χοριακη.Εγω πάλι βγήκα κανονικά και βγαίνω από τη δεύτερη ημέρα με μια βλαστοκύστη 5 ημερών, μικρή αλλά ζωηρή την χαρακτήρισαν.Θα δείξει σε 7 ημέρες

 Εύχομαι μία πολύ μεγάλη χοριακή! Σε εσένα σου είπαν να βγεις από την αρχή κανονικά;

 Φαντάσου ότι ο προηγούμενος γυναικολόγος με είχε και τις 10 μέρες μέχρι να βγει η β-χοριακή στο σπίτι. Μου είπε ότι απαγορευόταν να μπω ούτε και στο αμάξι για μία βόλτα.

  • Ευχαριστώ 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Equality είπε:

 Μάλλον είναι η πρώτη σου φορά; Και εγώ έτσι την πρώτη φορά πήγαινα στα τυφλά και έκανα ότι μου έλεγαν! Το συνηθέστερο είναι να βάζουν βλαστοκύστες δηλαδή 5 ημερών έμβρυα γιατί είναι τα πιο δυνατά. Ρισκάρεις όμως να χάσεις πολλά από τα έμβρυα μέχρι να φτάσουν σε βλαστοκύστες. Εννοείται ότι έπρεπε να είχαν συζητήσει μαζί σου και τις δύο εναλλακτικές.

 Εγώ επειδή έχω ήδη κάνει άλλη μία προσπάθεια με βλαστοκύστες αυτή τη φορά ρισκαρησε να μου βάλει τριών ημερών λόγω προηγουμένου ιστορικού που είχα πολύ μικρό ποσοστό με βλαστοκύστες και λόγω ότι ήθελε να αλλάξει το παράθυρο εμφύτευσης. Τα τριών ημερών έμβρυα τα βάζουν 3 μέρες μετά την ωοληψία και τις βλαστοκύστες 5 ημέρες μετά την ωοληψία.Το ίδιο ισχύει και αν γίνει η εμβρυομεταφορά σε επόμενο κύκλο. Σου κάνουν την ανάλογη προετοιμασία μετά την περίοδο και στα βάζουν την αντιστοιχη ημέρα.

Ναι ειναι 1η φορα. Έκανα χαμηλη διεγερση οπότε πήρα 4 ωαρια και γονιμοποιηθηκαν τα 2. Με πήραν τηλ και μ λενε έχουμε 2 τριών ημερών καλή ποιότητα και τα βάζουμε καταψυξη. Εχθές 11η μέρα πηγα στο γιατρο 10.5 ενδομητριο και.0.45 προγεστερονη. Μου ξεκίνησε σμρ χαπια και μ ειπε Δευτέρα κάνουμε ετ και τα 2 εμβρυα! Αυτά ! Α! Και οτι δίνει 60% πιθανότητα! 

Ποτέ έχεις χοριακη; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Άρα είχες ανταπόκριση, μια χαρά. Ίδια ποσοστά έχω κι εγώ με τα femara. Η εμπειρία μου όμως μου έδειξε ότι δύσκολα θα έμενα έγκυος φυσιολογικά με femara, παροτι έκανα ωορρηξία, γιατί λεπταίνει αρκετά το ενδομήτριο και χωρίς λήψη εξτρα οιστρογόνων δύκολα θα υπήρχε εμφύτευση. Μπράβο σου για τα κιλά! Τα πας πολύ καλά!! 

Ναι είχα και ενδομήτριο συνήθως 8-9 αν τα θυμάμαι και σωστά ,μάλιστα μου έλεγε όλα φαίνονται πολύ καλά είναι περίεργο που δε μένεις έγκυος .. ίσως έφταιγε το σπέρμα τελικά ίσως και όχι δε ξέρω ! Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ναι ευτυχώς το έχω πάρει ζεστά με τα κιλά και το προσπαθώ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Iraki2022 είπε:

Ερωτησουλα: το παραθυρο εμφυτευσης με ποια εξέταση το βρίσκουν? 

ERA test ή εξέταση Νίκα. Εγώ βέβαια δεν έχω κάνει τίποτα από τα δύο.Το υπέθεσε από μόνος του ο γιατρός

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, martha13 είπε:

Μην στεναχωριεσαι και εγω ειμαι μεγαλη σε ηλικια και παλευω για το πρωτο μου παιδι..για μενα ο φυσικος κυκλος ειναι μονοδρομος αφου ειμαι 43 αλλα δεν το βαζω κατω..ολες τα καταφερνουν αλλες πιο γρηγορα αλλες με πιο πολλες προσπαθειες..στο λεγω εγω που κ αν εχω πεσει στα πατωματα..ομως ξανασηκωνομαι..κ συνεχιζω..

Σε ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο και τη δύναμη που μου δίνεις να μην τα παρατήσω! Είναι σημαντικό κομμάτι η ψυχολογία και με βοηθήσατε πολύ όλες σας να πεισμωσω και να μην το βάλω κάτω! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...