Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Σκέψου ότι η κορούλα μου δεν ήταν ΑΑ,όπως πχ το πρώτο που βάλαμε και δεν έγινε καν εμφύτευση και όπως αυτό τώρα που εξελίχθηκε σε βιοχημική 

      Θέμα τύχης μάλλον είναι που θα βρεθεί το υγιή έμβρυο !!

      να την χαίρεσαι την κορούλα σου και εύχομαι σύντομα να της κανείς το αδελφάκι !!! 

      • Ευχαριστώ 1

Φυσική αποβολή


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα ..

Πριν κάποιες μέρες δυστυχώς απέβαλα στην αρχή της  πρώτης μου εγκυμοσύνης , κάτι που δεν μπορώ να διαχειριστώ κυριως συναισθηματικα …

Η ροη αίματος ήταν μεγάλη  από Παρασκευή μέχρι χθες το βράδυ .. ενώ από σήμερα μειώθηκε αρκετά και σταμάτησαν και οι έντονοι πόνοι .. Θα ήθελα να ρωτήσω πόσες μέρες χρειάζεται για να ολοκληρωθεί η φυσική αποβολή και όσες έχετε βιώσει τέτοια εμπειρία σε πόσο καιρό ξαναμείνατε έγκυες …

Επίσης με ανησυχεί μήπως δεν καθαρίσει ο οργανισμός μου απόλυτα και  χρειαστώ κάποια παρέμβαση …

Η γιατρός μου είπε να πάω όταν σταματήσει το αίμα τελείως ώστε να δει ότι όλα πήγαν καλά .. Και με συμβούλεψε να αφήσω έναν δυο κύκλους να περάσουν πριν κάνω πάλι προσπάθεια και  να παρω κάποιες βιταμίνες ..

Συγνώμη που τα γράφω μπερδεμένα βρίσκομαι σε σύγχυση …

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη! Απέβαλλα κ εγώ φυσικά αρχές Δεκέμβρη στην 6η εβδομάδα. Είχα τρομερούς πόνους κ πάρα πολύ αίμα. Το θυμάμαι ακόμα, ήταν Παρασκευή κ σε μένα, κ Τετάρτη είχα το ραντεβού με το γιατρό, μου έκανε υπέρηχο ενδοκολπικά κ είδαμε ότι τα είχα αποβάλλει όλα και δεν χρειάστηκα απόξεση. 
Στην περίπτωση μου, έχω μια μετάλλαξη γονιδίου στη θρομβοφιλία γιαυτο κ χρειάζεται κατα τη διάρκεια της κύησης να κάνω αντιπηκτικές ενέσεις. Τότε δεν το ήξερα, σκέψου είχα κάνει τις εξετάσεις γιατί είναι κ ο πατέρας μου θρομβοφιλικός και μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα απέβαλλα!

Ο γιατρός μου είχε πει να περιμένω σίγουρα να περάσει ένας κυκλος. Θέλω να σου πω ότι τώρα είμαι πάλι έγκυος στη 14η εβδομάδα, η ΤΕΡ μου ήταν 25/1. Στο ενδιάμεσο πήρα βιταμίνη d και δεν έκοψα ποτέ το φυλλικό. 
Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις. Είναι μεγάλο το σοκ, κ χρειάζεται χρόνο κ το σώμα για να ηρεμήσει αλλά κ η ψυχή. Μην χάνεις όμως την ελπίδα σου! 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και με το καλό το μωράκι σου  !! Χαιρομαι πολύ που το άφησες πίσω σου !! Ποσο καιρό σου πήρε να ξαναμεινεις έγκυος ;; 

Εμένα μου σύστησε να παρω μετά το τέλος της αποβολής,  impryl βιταμίνες που βελτιώνουν την ποιότητα των ωαρίων  κλπ … Δεν μου είπε τίποτα για εξετάσεις , ίσως επειδή είναι η πρώτη φορά και θεωρείται τυχαίο γεγονός ..

Ανησυχω πολύ μήπως δεν καθαρίσει καλά ο οργανισμός μου τώρα που μειώθηκε το αίμα .. Η μήπως μου ξανασυμβεί … Η μήπως φταίω εγώ που απέβαλα .. Γενικά έχω μεγάλη ανησυχία και θλίψη …

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Stacy123 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και με το καλό το μωράκι σου  !! Χαιρομαι πολύ που το άφησες πίσω σου !! Ποσο καιρό σου πήρε να ξαναμεινεις έγκυος ;; 

Εμένα μου σύστησε να παρω μετά το τέλος της αποβολής,  impryl βιταμίνες που βελτιώνουν την ποιότητα των ωαρίων  κλπ … Δεν μου είπε τίποτα για εξετάσεις , ίσως επειδή είναι η πρώτη φορά και θεωρείται τυχαίο γεγονός ..

Ανησυχω πολύ μήπως δεν καθαρίσει καλά ο οργανισμός μου τώρα που μειώθηκε το αίμα .. Η μήπως μου ξανασυμβεί … Η μήπως φταίω εγώ που απέβαλα .. Γενικά έχω μεγάλη ανησυχία και θλίψη …

 

Κορίτσι μου μην κατηγορείς άδικα τον εαυτό σου!Εγώ απεβαλλα στην έκτη εβδομάδα,είχα δίδυμα και ευτυχώς το ένα επέζησε και είμαι στην 13η εβδομάδα κύησης. Θυμάμαι ότι είχα αρκετό αίμα,πόνους,ρίγος και κρύο ιδρώτα αλλά μέσα σε δύο μέρες καθαρισα τελείως και το απορρόφησε ο οργανισμός. Μου έχει μείνει ψυχολογικό και κάθε φορά που πηγαίνω τουαλέτα κοιτάζω μήπως έχει αίμα στο σερβιετακι,αλλά ελπίζω κάποια στιγμή να σταματήσει κ αυτό.

Θα σου πρότεινα πέρα από ορμονικές εξετάσεις,να κάνεις εξετάσεις και για θρομβοφιλια,τις οποίες θα σου γράψει ο αιματολογος,έτσι ώστε αν υπάρχει κάποιο θέμα,να κάνεις τις αντιπηκτικες ενέσεις και να είσαι πλήρως καλυμμένη. Όλα θα πάνε καλά,μην το βάζεις κατω! Πολλές γυναίκες έχουμε ζήσει κάποια αποβολή,δεν είσαι μόνη ! Σου εύχομαι να μείνεις έγκυος πολύ σύντομα και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μωρακι σου ❤️

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Stacy123 said:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και με το καλό το μωράκι σου  !! Χαιρομαι πολύ που το άφησες πίσω σου !! Ποσο καιρό σου πήρε να ξαναμεινεις έγκυος ;; 

Εμένα μου σύστησε να παρω μετά το τέλος της αποβολής,  impryl βιταμίνες που βελτιώνουν την ποιότητα των ωαρίων  κλπ … Δεν μου είπε τίποτα για εξετάσεις , ίσως επειδή είναι η πρώτη φορά και θεωρείται τυχαίο γεγονός ..

Ανησυχω πολύ μήπως δεν καθαρίσει καλά ο οργανισμός μου τώρα που μειώθηκε το αίμα .. Η μήπως μου ξανασυμβεί … Η μήπως φταίω εγώ που απέβαλα .. Γενικά έχω μεγάλη ανησυχία και θλίψη …

 

Μετά από δυο μήνες έμεινα ξανά.
Μην κάνεις τέτοιες σκέψεις, φυσικά κ δεν φταις σε τιποτα!! Το να ανησυχείς μήπως ξανασυμβεί ειναι λογικό και αναμενόμενο.. Πότε έχεις κλείσει ραντεβού να δεις η γιατρός σου; Στον υπέρηχο θα φανεί αν έχει μείνει κάτι! Αλλά όπως είπε κ η άλλη κοπέλα, καλό είναι να κάνεις κάποιες εξετάσεις για να είσαι έτοιμη για την επόμενη φορά. Επειδή το είδα κ σε μένα, ανακουφίστηκα όταν έμαθα ότι υπήρχε λόγος που απέβαλλα, γιατί ήξερα πως να κινηθώ μελλοντικά. Το "τυχαιο γεγονός" είναι λίγο ψυχοφθόρο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 41 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Κορίτσι μου μην κατηγορείς άδικα τον εαυτό σου!Εγώ απεβαλλα στην έκτη εβδομάδα,είχα δίδυμα και ευτυχώς το ένα επέζησε και είμαι στην 13η εβδομάδα κύησης. Θυμάμαι ότι είχα αρκετό αίμα,πόνους,ρίγος και κρύο ιδρώτα αλλά μέσα σε δύο μέρες καθαρισα τελείως και το απορρόφησε ο οργανισμός. Μου έχει μείνει ψυχολογικό και κάθε φορά που πηγαίνω τουαλέτα κοιτάζω μήπως έχει αίμα στο σερβιετακι,αλλά ελπίζω κάποια στιγμή να σταματήσει κ αυτό.

Θα σου πρότεινα πέρα από ορμονικές εξετάσεις,να κάνεις εξετάσεις και για θρομβοφιλια,τις οποίες θα σου γράψει ο αιματολογος,έτσι ώστε αν υπάρχει κάποιο θέμα,να κάνεις τις αντιπηκτικες ενέσεις και να είσαι πλήρως καλυμμένη. Όλα θα πάνε καλά,μην το βάζεις κατω! Πολλές γυναίκες έχουμε ζήσει κάποια αποβολή,δεν είσαι μόνη ! Σου εύχομαι να μείνεις έγκυος πολύ σύντομα και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μωρακι σου ❤️

Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου και θα τα ξεχάσεις όλα τα δύσκολα !

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου , Μακαρι να καταφέρω να ξανάμεινω έγκυος σύντομα .. είμαι 29 και το προσπαθούσαμε από Σεπτέμβρη .. Πάνω που χάρηκα με το θετικό τεστ απέβαλα . Δεν μπορώ να το πιστέψω ..

Έχετε δίκαιο για τις εξετάσεις , θα το ψάξω περισσότερο ….

πρίν από 22 λεπτά , Despoina31 είπε:

Μετά από δυο μήνες έμεινα ξανά.
Μην κάνεις τέτοιες σκέψεις, φυσικά κ δεν φταις σε τιποτα!! Το να ανησυχείς μήπως ξανασυμβεί ειναι λογικό και αναμενόμενο.. Πότε έχεις κλείσει ραντεβού να δεις η γιατρός σου; Στον υπέρηχο θα φανεί αν έχει μείνει κάτι! Αλλά όπως είπε κ η άλλη κοπέλα, καλό είναι να κάνεις κάποιες εξετάσεις για να είσαι έτοιμη για την επόμενη φορά. Επειδή το είδα κ σε μένα, ανακουφίστηκα όταν έμαθα ότι υπήρχε λόγος που απέβαλλα, γιατί ήξερα πως να κινηθώ μελλοντικά. Το "τυχαιο γεγονός" είναι λίγο ψυχοφθόρο..

Η γιατρός μου μου είπε μόλις μου σταματήσει το αίμα να την παρω τηλ για υπέρηχο … Σκέφτομαι από Δευτέρα να κλείσω ραντεβού .

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι το τυχαίο γεγονός είναι πολύ ψυχοφθόρο .. Όπως επίσης ψυχοφθόρο είναι το να απορώ ποτε θα ξαναμεινω έγκυος  και ποια θα είναι η έκβαση αυτής της εγκυμοσύνης …

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου μου δίνεις δύναμη !!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Stacy123 είπε:

Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου και θα τα ξεχάσεις όλα τα δύσκολα !

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου , Μακαρι να καταφέρω να ξανάμεινω έγκυος σύντομα .. είμαι 29 και το προσπαθούσαμε από Σεπτέμβρη .. Πάνω που χάρηκα με το θετικό τεστ απέβαλα . Δεν μπορώ να το πιστέψω ..

Έχετε δίκαιο για τις εξετάσεις , θα το ψάξω περισσότερο ….

Η γιατρός μου μου είπε μόλις μου σταματήσει το αίμα να την παρω τηλ για υπέρηχο … Σκέφτομαι από Δευτέρα να κλείσω ραντεβού .

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι το τυχαίο γεγονός είναι πολύ ψυχοφθόρο .. Όπως επίσης ψυχοφθόρο είναι το να απορώ ποτε θα ξαναμεινω έγκυος  και ποια θα είναι η έκβαση αυτής της εγκυμοσύνης …

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου μου δίνεις δύναμη !!

Είμαι 37 και έμεινα έγκυος μετά από εξωσωματική,οπότε όταν απεβαλλα μαυρισαν όλα,πίστευα ότι θα χάσω και το άλλο... Ευτυχώς η μπέμπα μου είναι μια χαρά και η εγκυμοσύνη προχωράει. Δεν θα το βάλεις κάτω,ήταν μια αναποδια,δεν σημαίνει πως δεν θα κάνεις παιδάκι. Θα κάνεις και σύντομα μάλιστα ❤️

Μίλησε στο γιατρό σου και κάνε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και σε λίγο καιρό θα έχεις το μπεμπακι στην αγκαλιά σου ❤️❤️❤️

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...