Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Εγκυμοσύνη μετά τη μεταμοσχευση


Recommended Posts

Ψάχνω έστω μια μαμά να μου πει ότι κατάφερε να μείνει έγκυος μετά από μεταμόσχευση μυελού; Τα πράγματα για μένα είναι αρκετά δύσκολα και η μεταμόσχευση μυελου φαίνεται η μοναδική λύση, δεν υπάρχει η οικονομικη δυνατότητα για κατάψυξη ωαρίων ούτε ο χρόνος περισσεύει. 

Οι γιατροι είναι αισιόδοξοι ότι με τη μεταμοσχευση θα γίνω καλά αλλά είναι πολύ δύσκολο να κάνω παιδι μου το ξεκαθάρισαν. Εγώ όμως θα ήθελα ένα παιδάκι με τον άντρα μου.

Υπάρχει έστω μια μαμά που τα κατάφερε; Να μπορώ να ελπίζω έστω και λίγο; 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 44 λεπτά , Katerina35 είπε:

Ψάχνω έστω μια μαμά να μου πει ότι κατάφερε να μείνει έγκυος μετά από μεταμόσχευση μυελού; Τα πράγματα για μένα είναι αρκετά δύσκολα και η μεταμόσχευση μυελου φαίνεται η μοναδική λύση, δεν υπάρχει η οικονομικη δυνατότητα για κατάψυξη ωαρίων ούτε ο χρόνος περισσεύει. 

Οι γιατροι είναι αισιόδοξοι ότι με τη μεταμοσχευση θα γίνω καλά αλλά είναι πολύ δύσκολο να κάνω παιδι μου το ξεκαθάρισαν. Εγώ όμως θα ήθελα ένα παιδάκι με τον άντρα μου.

Υπάρχει έστω μια μαμά που τα κατάφερε; Να μπορώ να ελπίζω έστω και λίγο; 

Κορίτσι μου γλυκό διαβάζω το μυνημα σου κ μου καίγεται η ψυχή....αρχικά να σου πω περαστικά..να έρθει η στιγμή που ότι περνάς να μην το ξανασκεφτείς...πέρασα κ εγώ από αυτά τα δωμάτια κ από αυτά τα μονοπατια όχι σαν ασθενείς αλλά σαν σύνοδος του άντρα μου κ πίστεψε με για εμένα δεν υπήρχε διαφορά...ενοιωθα κ ζούσα ότι πέρναγε κ τα πέρναγα πλάι του...Δεν θα σου πω ούτε για δύναμη ούτε για υπόνομο ούτε για τίποτα....θα σου πω να αγαπάς βαθιά τον αντρα σου κ το ίδιο βαθιά να σε αγαπάει κ εκείνος...καταλαβαίνω τι λες κ πως νοιώθεις για την πίεση του χρόνου αλλά αν το 35 στο όνομα σου είναι είναι η ηλικία σου αυτό σημαίνει ότι μετά από 2-3 χρόνια ύστερα της μεταμόσχευσης θα μπορεις να το ξανακοιταξεις κ πίστεψε με είμαι στην ίδια ηλικία 37-38...Δεν γνωρίζω εάν θα γίνεται με δικά σου αλλά σίγουρα υπάρχουν τα δανεικά...με τα οποία θα μπορείς να κυοφορήσεις κ να γεννήσεις κανονικα...εννοείται με τις συμβουλές των γιατρών σου...να εμπιστεύεσαι τους γιατρούς σου κ αυτή την στιγμή η μόνη σημάσια έχεις εσύ κ όλο αυτό που έχεις μπροστα σου...μέρα μέρα φτάνεις στην νίκη κ βήμα βήμα ανεβαίνεις κ κατεβαίνεις το βουνό...το γνωρίζω γιατί το ανέβηκα χέρι χέρι με τον άντρα μου...κ το κατεβήκαμε μαζί κ πέρασαν τα χρόνια κ πια μπορούμε να μιλήσουμε ξανά για το μέλλον το κοινό μας μέλλον...οποίο κ αν θα είναι με παιδί η όχι...με δανεικά η όχι αλλά κοινό κ μαζί...σου στέλνω την πιο μεγάλη κ ζεστή αγκαλιά μου...κ θα έρθει η μέρα που θα είσαι σε αυτή την πλευρά ...στην πλευρά που μπορείς να το προσπαθήσεις ξανά..

Οτι θες κ μπορώ με χαρά σε βοηθήσω...καλή συνέχεια!

Υ.γ υπάρχουν πια τόσες λύσεις για να γίνεις μανουλα που ηλικρεινα να μην το ξανασκεφτείς...δώσε χρόνο..σε εσένα σε εσάς κ θα δεις ότι αυτό θα έρθει στο δικό του χρόνο.

Σου στελνω μια μεγάλη αγκαλιά!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ για τη στήριξη,  πραγματι ο αντρας μου με στηριζει αρκετα. Ειδικα αν φανταστείς οτι ηταν ίσως ο πιο γκρινιαρης ανθρωπος που γνωριζω και πριν 3 χρόνια, από την ημέρα που μας ειπαν για την ασθένεια, δεν εχει βγάλει άχνα ο καλός μου για οποιοδηποτε παραπονο. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Katerina35 είπε:

Ψάχνω έστω μια μαμά να μου πει ότι κατάφερε να μείνει έγκυος μετά από μεταμόσχευση μυελού; Τα πράγματα για μένα είναι αρκετά δύσκολα και η μεταμόσχευση μυελου φαίνεται η μοναδική λύση, δεν υπάρχει η οικονομικη δυνατότητα για κατάψυξη ωαρίων ούτε ο χρόνος περισσεύει. 

Οι γιατροι είναι αισιόδοξοι ότι με τη μεταμοσχευση θα γίνω καλά αλλά είναι πολύ δύσκολο να κάνω παιδι μου το ξεκαθάρισαν. Εγώ όμως θα ήθελα ένα παιδάκι με τον άντρα μου.

Υπάρχει έστω μια μαμά που τα κατάφερε; Να μπορώ να ελπίζω έστω και λίγο; 

Κοριτσι μου δεν εχω τετοια εμπειρια. Και μακαρι να εισαι η τελευταια γυναικα που βρισκεται σε αυτη τη θεση. 

Για σενα εχω μονο τις ευχες μου για γρηγορη και πληρη αναρρωση και μια συμβουλη. Μη σκεφτεσαι τοσο μακρυα. Κοιτα το τωρα. Εσενα. Προσεξε τον εαυτο σου, να γινεις καλα. Και μετα θα δεις και το παιδι. Υπαρχουν γυναικες που αψηφισαν καθε αρνητικη προβλεψη και εγιναν μανουλες. Και αλλες που το θεωρουσαμε αυτονοητο και παλευουμε. Εχεις καιρο. Μην αγχωνεσαι γι αυτο.

Να σε αγαπας, να σε φροντιζεις και ολα θα γινουν.

Μακαρι να ειχα για σενα μια απαντηση σε αυτο που ρωτησες. Ο χρονος θα σου δειξει.

Στελνω αγκαλια και ευχες!❤️

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σου κοπέλα μου μέσα από την καρδιά μου!πέρασα και εγώ παρόμοια κατάσταση, πριν 3 χρόνια είχα λέμφωμα έκανα 8 κύκλους..μόλις έκλεισα 2 χρόνια από την τελευταία θεραπεία έμεινα έγκυος.. μην χάνεις την ελπίδα σου να έχεις πίστη ..πρώτα να γίνεις καλά με το καλό και μετά η Παναγίτσα μας μητέρα όλου του κόσμου θα ακούσει τις προσευχές σου!!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 51 λεπτά , Matina87 είπε:

Περαστικά σου κοπέλα μου μέσα από την καρδιά μου!πέρασα και εγώ παρόμοια κατάσταση, πριν 3 χρόνια είχα λέμφωμα έκανα 8 κύκλους..μόλις έκλεισα 2 χρόνια από την τελευταία θεραπεία έμεινα έγκυος.. μην χάνεις την ελπίδα σου να έχεις πίστη ..πρώτα να γίνεις καλά με το καλό και μετά η Παναγίτσα μας μητέρα όλου του κόσμου θα ακούσει τις προσευχές σου!!

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου. Και δεν επηρέασαν οι χημειοθεραπείες τα ωάρια και τη γονιμότητα σου; Γιατί μου είπαν οι γιατροί ότι οι χημειοθεραπείες κάνουν ζημιά. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε κοπέλα μου τον Οκτώβριο με το καλό θα γεννήσω..επηρεάστηκε λίγο ο κύκλος μου έγινε πιο σύντομος..η γιατρός μου μου έλεγε ότι σε περίπτωση εγκυμοσύνης θα έκανα αμνιοπαρακέντηση αλλά δεν χρειάστηκε...πριν τις χημειοθεραπείες προσπαθουσαμε 5 χρόνια και δεν ερχόταν το μωράκι και όμως ήρθε μετά.. Οι γιατροί μπορούν να πουν κάποια πράγματα μέχρι ένα σημείο ,από εκεί και πέρα όλα είναι στα χέρια του Θεού!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Katerina35 είπε:

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου. Και δεν επηρέασαν οι χημειοθεραπείες τα ωάρια και τη γονιμότητα σου; Γιατί μου είπαν οι γιατροί ότι οι χημειοθεραπείες κάνουν ζημιά. 

Η χημειοθεραπείες ειδικά σε παθήσεις του αίματος αλλά κ τον συγγενικών νοσημάτων όπως το λέμφωμα επηρεάζουν τοξικά εκείνον τον καιρό όπως κ κάποιους μήνες μετά...κ φυσικά τυχόν φάρμακα από το στόμα( όπως στην δικιά μας περίπτωση του άντρα μου που είναι λευχαιμία) όλα αυτά φτάνουν μέχρι ένα σημείο αφού δεν θα κάνει ακτινοθεραπεία ειδικά στα γεννητικά όργανα άντρας- γυναίκα κ οποιαδήποτε αλλοίωση υπάρχει αυτή διορθώνεται κ επανέρχεται κανονικά ο οργανισμός μετά από λίγους μήνες όπου έχεις τελειώσει...τουλάχιστον αυτά μας είπαν εμάς όταν ρώτησε ο άντρας μου όταν άρχισε τις χημειοθεραπείες για την λευχαιμία...Τώρα δεν γνωρίζω σε περίπτωση μεταμόσχευσης μυελού εάν αυτό επηρεάζει αν κ αν θυμάμαι καλά σε ένα παλικάρι 30 ετών που έμαθα στο ίδιο νοσοκομείο με εμάς που έκανε μεταμόσχευση δεν του είπαν ότι δεν θα μπορεί να κάνει παιδιά ...φυσικά μετά τον απαραίτητο χρόνο αποθεραπείας..Κάνε μια κουβέντα με τους γιατρούς σου να σου αναφέρουν ακριβώς τον λόγο που δεν θα μπορούσες κ φυσικά μιλά κ με τον γυναικολογο σου...οι γιατροί όπως κ σε εμάς σου δείχνουν τις πιθανότητες που υπάρχουν κ στην βιβλιογραφία σχετικά με την κάθε παθήσεις κ τον κάθε ειδος καρκίνου αλλά αυτά δεν είναι απόλυτα κ πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις.

πρίν από 33 λεπτά , Matina87 είπε:

Σε ευχαριστούμε κοπέλα μου τον Οκτώβριο με το καλό θα γεννήσω..επηρεάστηκε λίγο ο κύκλος μου έγινε πιο σύντομος..η γιατρός μου μου έλεγε ότι σε περίπτωση εγκυμοσύνης θα έκανα αμνιοπαρακέντηση αλλά δεν χρειάστηκε...πριν τις χημειοθεραπείες προσπαθουσαμε 5 χρόνια και δεν ερχόταν το μωράκι και όμως ήρθε μετά.. Οι γιατροί μπορούν να πουν κάποια πράγματα μέχρι ένα σημείο ,από εκεί και πέρα όλα είναι στα χέρια του Θεού!!

Μπράβο κορίτσι μου...πολλά συγχαρητήρια μέσα από την καρδιά μας...κ εμείς προσπαθούσαμε περίπου ένα χρόνο πριν την λευχαιμία κ τώρα αρχίσαμε ξανά ύστερα από 3 χρόνια που είναι υγιής ο άντρας μου κ ελπιζουμε κ εμείς στο θαυμα...με το καλό να έρθει το μωράκι σας στον κόσμο κ τίποτα ξανά να μην σας στεναχωρήσει!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Pagor είπε:

Η χημειοθεραπείες ειδικά σε παθήσεις του αίματος αλλά κ τον συγγενικών νοσημάτων όπως το λέμφωμα επηρεάζουν τοξικά εκείνον τον καιρό όπως κ κάποιους μήνες μετά...κ φυσικά τυχόν φάρμακα από το στόμα( όπως στην δικιά μας περίπτωση του άντρα μου που είναι λευχαιμία) όλα αυτά φτάνουν μέχρι ένα σημείο αφού δεν θα κάνει ακτινοθεραπεία ειδικά στα γεννητικά όργανα άντρας- γυναίκα κ οποιαδήποτε αλλοίωση υπάρχει αυτή διορθώνεται κ επανέρχεται κανονικά ο οργανισμός μετά από λίγους μήνες όπου έχεις τελειώσει...τουλάχιστον αυτά μας είπαν εμάς όταν ρώτησε ο άντρας μου όταν άρχισε τις χημειοθεραπείες για την λευχαιμία...Τώρα δεν γνωρίζω σε περίπτωση μεταμόσχευσης μυελού εάν αυτό επηρεάζει αν κ αν θυμάμαι καλά σε ένα παλικάρι 30 ετών που έμαθα στο ίδιο νοσοκομείο με εμάς που έκανε μεταμόσχευση δεν του είπαν ότι δεν θα μπορεί να κάνει παιδιά ...φυσικά μετά τον απαραίτητο χρόνο αποθεραπείας..Κάνε μια κουβέντα με τους γιατρούς σου να σου αναφέρουν ακριβώς τον λόγο που δεν θα μπορούσες κ φυσικά μιλά κ με τον γυναικολογο σου...οι γιατροί όπως κ σε εμάς σου δείχνουν τις πιθανότητες που υπάρχουν κ στην βιβλιογραφία σχετικά με την κάθε παθήσεις κ τον κάθε ειδος καρκίνου αλλά αυτά δεν είναι απόλυτα κ πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις.

Μπράβο κορίτσι μου...πολλά συγχαρητήρια μέσα από την καρδιά μας...κ εμείς προσπαθούσαμε περίπου ένα χρόνο πριν την λευχαιμία κ τώρα αρχίσαμε ξανά ύστερα από 3 χρόνια που είναι υγιής ο άντρας μου κ ελπιζουμε κ εμείς στο θαυμα...με το καλό να έρθει το μωράκι σας στον κόσμο κ τίποτα ξανά να μην σας στεναχωρήσει!!!

Ότι καλύτερο εύχομαι , σύντομα να έχετε ένα θετικό τέστ και πολλά χαμόγελα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...