Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Φόβος για τοξόπλασμα!


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! Θέλω να μοιραστώ μαζί σας την ανησυχία μου σχετικά με το τοξόπλασμα. Έκανα μια φορά εξέταση στον προγεννητικό έλεγχο δεν είχα αντισώματα και ο γιατρός απλά μου είπε με λίγα λόγια τι πρέπει να προσέχω! Είμαι 20 εβδομάδων τώρα κΙ από τότε δεν έχω ξανακάνει αυτή την εξέταση. Πρέπει λέτε να γίνει επανέλεγχος; Να πω ότι κρέας δεν τρώω τώρα με την εγκυμοσύνη δεν μπορώ να το βάλω στο στόμα μου και τα λαχανικά και τα φρούτα τα πλένω πάντα πολύ καλά! Ποσό εύκολα λέτε να κολλάει κάποιος αυτό το μικρόβιο; Ευχαριστώ εκ τον προτέρων 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Aniia είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Θέλω να μοιραστώ μαζί σας την ανησυχία μου σχετικά με το τοξόπλασμα. Έκανα μια φορά εξέταση στον προγεννητικό έλεγχο δεν είχα αντισώματα και ο γιατρός απλά μου είπε με λίγα λόγια τι πρέπει να προσέχω! Είμαι 20 εβδομάδων τώρα κΙ από τότε δεν έχω ξανακάνει αυτή την εξέταση. Πρέπει λέτε να γίνει επανέλεγχος; Να πω ότι κρέας δεν τρώω τώρα με την εγκυμοσύνη δεν μπορώ να το βάλω στο στόμα μου και τα λαχανικά και τα φρούτα τα πλένω πάντα πολύ καλά! Ποσό εύκολα λέτε να κολλάει κάποιος αυτό το μικρόβιο; Ευχαριστώ εκ τον προτέρων 

Ο βασικος λογος να κολλησεις τοξοπλασμα ειναι να φας λαχανικα που εχουν μολυνθει. Τυπου μαρουλια, λαχανα κτλ που φυονται στη γη και μπορουν να εχουν κοπρανα και ουρα απο ζωα. Γι αυτο τα πλενουμε καλα με ξυδι κτλ.

Μπορεις να επαναλαβεις αλλα δε καταλαβαινω γιατι φρικαρεις! Ειναι αφενος σπανιο να συμβει οταν προσεχεις και δευτερον εντοπιζεται ευκολα. Μιλα με τον γιατρο σου να σου δωσει οδηγιες και γνωμη!

Ολα καλα να πανε με το καλο το μωρακι σου!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Aniia said:

Καλημέρα κορίτσια! Θέλω να μοιραστώ μαζί σας την ανησυχία μου σχετικά με το τοξόπλασμα. Έκανα μια φορά εξέταση στον προγεννητικό έλεγχο δεν είχα αντισώματα και ο γιατρός απλά μου είπε με λίγα λόγια τι πρέπει να προσέχω! Είμαι 20 εβδομάδων τώρα κΙ από τότε δεν έχω ξανακάνει αυτή την εξέταση. Πρέπει λέτε να γίνει επανέλεγχος; Να πω ότι κρέας δεν τρώω τώρα με την εγκυμοσύνη δεν μπορώ να το βάλω στο στόμα μου και τα λαχανικά και τα φρούτα τα πλένω πάντα πολύ καλά! Ποσό εύκολα λέτε να κολλάει κάποιος αυτό το μικρόβιο; Ευχαριστώ εκ τον προτέρων 

Καλημέρα κορίτσι μου. Να σου πω την δίκη μου περίπτωση στην προηγούμενη μου εγκυμοσύνη είχα κάνει μια φορά την εξέταση και δεν είχε αντισώματα και μου είπε ο γιατρός  ακριβώς τα ίδια με εσένα. Στην εγκυμοσύνη μου τώρα είμαι με άλλον γυναικολόγο και αυτός θεωρεί επειδή δεν έχω αντισώματα θα πρέπει να κάνω κάθε μήνα την ανάλυση. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Aniia είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Θέλω να μοιραστώ μαζί σας την ανησυχία μου σχετικά με το τοξόπλασμα. Έκανα μια φορά εξέταση στον προγεννητικό έλεγχο δεν είχα αντισώματα και ο γιατρός απλά μου είπε με λίγα λόγια τι πρέπει να προσέχω! Είμαι 20 εβδομάδων τώρα κΙ από τότε δεν έχω ξανακάνει αυτή την εξέταση. Πρέπει λέτε να γίνει επανέλεγχος; Να πω ότι κρέας δεν τρώω τώρα με την εγκυμοσύνη δεν μπορώ να το βάλω στο στόμα μου και τα λαχανικά και τα φρούτα τα πλένω πάντα πολύ καλά! Ποσό εύκολα λέτε να κολλάει κάποιος αυτό το μικρόβιο; Ευχαριστώ εκ τον προτέρων 

Εμένα μου βάζει εξέταση για τοξόπλασμα σχεδόν κάθε μήνα. Μπορείς να του πεις να σου γράψει την επόμενη φορά που θα σου γράψει τις αίματος

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Ο βασικος λογος να κολλησεις τοξοπλασμα ειναι να φας λαχανικα που εχουν μολυνθει. Τυπου μαρουλια, λαχανα κτλ που φυονται στη γη και μπορουν να εχουν κοπρανα και ουρα απο ζωα. Γι αυτο τα πλενουμε καλα με ξυδι κτλ.

Μπορεις να επαναλαβεις αλλα δε καταλαβαινω γιατι φρικαρεις! Ειναι αφενος σπανιο να συμβει οταν προσεχεις και δευτερον εντοπιζεται ευκολα. Μιλα με τον γιατρο σου να σου δωσει οδηγιες και γνωμη!

Ολα καλα να πανε με το καλο το μωρακι σου!

Σε ευχαριστώ παρά πολύ! Διαβάζοντας στο Ίντερνετ διαφορά που αφορούν το τοξόπλασμα  καταλαβαίνεις τον πανικό μου που ίσως να είναι και άδικα! Όσο μπορώ ναι προσέχω αλλά ξέρεις είναι η πρώτη εγκυμοσύνη σκέφτεσαι όλα τα σενάρια, για αυτό τόσος πανικός

2 ώρες πρίν, Pozi είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Να σου πω την δίκη μου περίπτωση στην προηγούμενη μου εγκυμοσύνη είχα κάνει μια φορά την εξέταση και δεν είχε αντισώματα και μου είπε ο γιατρός  ακριβώς τα ίδια με εσένα. Στην εγκυμοσύνη μου τώρα είμαι με άλλον γυναικολόγο και αυτός θεωρεί επειδή δεν έχω αντισώματα θα πρέπει να κάνω κάθε μήνα την ανάλυση. 

Θα κάνω μια εξέταση καλού κακού για να είμαι εγώ ήρεμη πιο πολύ. Προσέχω όσο πιο πολύ μπορώ αλλά πότε  δεν ξέρεις. Πρώτη φορά έγκυος και φοβάμαι ακόμα και την σκιά μου άσε μεγάλο άγχος για όλα! Ευχαριστώ παρά πολύ, να χαίρεσαι το παιδάκι σου και με το καλό και το δεύτερο 

2 ώρες πρίν, Sisii είπε:

Εμένα μου βάζει εξέταση για τοξόπλασμα σχεδόν κάθε μήνα. Μπορείς να του πεις να σου γράψει την επόμενη φορά που θα σου γράψει τις αίματος

Αυτό θα κάνω όντως! Ευχαριστώ πολύ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 hours ago, Aniia said:

Σε ευχαριστώ παρά πολύ! Διαβάζοντας στο Ίντερνετ διαφορά που αφορούν το τοξόπλασμα  καταλαβαίνεις τον πανικό μου που ίσως να είναι και άδικα! Όσο μπορώ ναι προσέχω αλλά ξέρεις είναι η πρώτη εγκυμοσύνη σκέφτεσαι όλα τα σενάρια, για αυτό τόσος πανικός

Θα κάνω μια εξέταση καλού κακού για να είμαι εγώ ήρεμη πιο πολύ. Προσέχω όσο πιο πολύ μπορώ αλλά πότε  δεν ξέρεις. Πρώτη φορά έγκυος και φοβάμαι ακόμα και την σκιά μου άσε μεγάλο άγχος για όλα! Ευχαριστώ παρά πολύ, να χαίρεσαι το παιδάκι σου και με το καλό και το δεύτερο 

Αυτό θα κάνω όντως! Ευχαριστώ πολύ 

Aniia m exw xasei to prwto m paidaki perimenw k egw twra na ginw manoula gia prwti fora. Katalavenw apoluta to agxos sou. Min diavazeis polla sto diaduktio giati tha trelatheis na exeis empistosuni ston giatro sou k otidipote se apasxolei na ton rwtas. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Aniia είπε:

Σε ευχαριστώ παρά πολύ! Διαβάζοντας στο Ίντερνετ διαφορά που αφορούν το τοξόπλασμα  καταλαβαίνεις τον πανικό μου που ίσως να είναι και άδικα! Όσο μπορώ ναι προσέχω αλλά ξέρεις είναι η πρώτη εγκυμοσύνη σκέφτεσαι όλα τα σενάρια, για αυτό τόσος πανικός

Θα κάνω μια εξέταση καλού κακού για να είμαι εγώ ήρεμη πιο πολύ. Προσέχω όσο πιο πολύ μπορώ αλλά πότε  δεν ξέρεις. Πρώτη φορά έγκυος και φοβάμαι ακόμα και την σκιά μου άσε μεγάλο άγχος για όλα! Ευχαριστώ παρά πολύ, να χαίρεσαι το παιδάκι σου και με το καλό και το δεύτερο 

Αυτό θα κάνω όντως! Ευχαριστώ πολύ 

Ειναι πολυ φυσιολογικο να εχεις αγχος, δεν υπαρχουν χαζες αποριες και φοβοι. Ειναι λογικο. Απλα πρεπει να εισαι οσο πιο ηρεμη γινεται. Ειδικα με πραγματα που λυνονται.

Μιλα με τον γιατρο σου και θα σε καθοδηγησει σιγουρα!

Σου ευχομαι να πανε ολα τελεια και σε λιγο καιρο να κρατας ενα υγιες μωρακι!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Aniia είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Θέλω να μοιραστώ μαζί σας την ανησυχία μου σχετικά με το τοξόπλασμα. Έκανα μια φορά εξέταση στον προγεννητικό έλεγχο δεν είχα αντισώματα και ο γιατρός απλά μου είπε με λίγα λόγια τι πρέπει να προσέχω! Είμαι 20 εβδομάδων τώρα κΙ από τότε δεν έχω ξανακάνει αυτή την εξέταση. Πρέπει λέτε να γίνει επανέλεγχος; Να πω ότι κρέας δεν τρώω τώρα με την εγκυμοσύνη δεν μπορώ να το βάλω στο στόμα μου και τα λαχανικά και τα φρούτα τα πλένω πάντα πολύ καλά! Ποσό εύκολα λέτε να κολλάει κάποιος αυτό το μικρόβιο; Ευχαριστώ εκ τον προτέρων 

ΚΆι εγω είμαι 21 εβδομαδες και μου το εγραψε για δεύτερη φορά! Μην αγχώνεσαι αφού τρως στο σπίτι σου τα λαχανικά δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι! Αλλά αν αγχώνεσαι κανε μια εξέταση να σου φύγει η ιδέα!! Ούτε εγώ τρώω κρέας μόνο σε κιμα κ αυτό σπάνια! Με το καλό το μωράκι σου :) 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...