Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      Εννοείτε ότι πρέπει να τους το πεις ότι έκανες την εξέταση Κ το αποτέλεσμα. Γενικά κορίτσι μου μην ντρέπεσε τους γιατρούς εσύ πρέπει να τους τρέχεις για να σε προσέξουν . Αν δεν μιλάς δεν δίνουν σημασία. Πάντως μην ανχωνεσε συμβαίνει πολλές φορές να είναι χαμηλή η προγεστερόνη στις εξωσωματικές γιατί ο οργανισμός δεν προλαβαίνει να παράξει την δική του επειδή γίνετε με τεχνητό τρόπο Κ η απορρόφηση των φαρμάκων δεν είναι πάντα επιτυχημένη γρήγορα από όλους τους οργανισμούς.

Υψηλό σάκχαρο 1ο τριμηνο


Kon90

Recommended Posts

Κορίτσια μου καλημέρα ανοίγω παλι καινουργιο θέμα 

Το θέμα μου αυτή την φορά είναι ότι στην 8η εβδομάδα το σάκχαρο μου ήταν 89 χωρίς την προηγουμενη μερα να έχω φάει πολλους υδατάνθρακες και η γλυκοζιωμενη ήταν 5 

Τώρα διανυω την 11η και ανακάλυψα μια ώρα μετά από γλυκακι ότι είχα 156 σάκχαρο και δεν προσεχα καθόλου την διατροφή μου το τελευταίο καιρό 

Ξεκίνησα αυστηρή δίαιτα και το σάκχαρο νηστεία είναι μέχρι 100 και μετά το φαγητό 1 ώρα φτάνει μέχρι 120 καμιά κοπελα παρομοια εμπειρία? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Kon90 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα ανοίγω παλι καινουργιο θέμα 

Το θέμα μου αυτή την φορά είναι ότι στην 8η εβδομάδα το σάκχαρο μου ήταν 89 χωρίς την προηγουμενη μερα να έχω φάει πολλους υδατάνθρακες και η γλυκοζιωμενη ήταν 5 

Τώρα διανυω την 11η και ανακάλυψα μια ώρα μετά από γλυκακι ότι είχα 156 σάκχαρο και δεν προσεχα καθόλου την διατροφή μου το τελευταίο καιρό 

Ξεκίνησα αυστηρή δίαιτα και το σάκχαρο νηστεία είναι μέχρι 100 και μετά το φαγητό 1 ώρα φτάνει μέχρι 120 καμιά κοπελα παρομοια εμπειρία? 

Το ζαχαρο δεν ανεβαίνει μονο με τους υδατάνθρακες  ανεβαίνει γενικα κ όταν είσαι πολλες ωρες νηστικη. Γενικα με την εγκυμοσύνη ανεβαίνει λιγο το ζαχαρο αλλα για φυσιολογικές τιμές πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου. 

Γενικα είσαι μέσα στα όρια . Σε παρακολουθεί κάποιος ενδοκρινογος ? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , linaa είπε:

Το ζαχαρο δεν ανεβαίνει μονο με τους υδατάνθρακες  ανεβαίνει γενικα κ όταν είσαι πολλες ωρες νηστικη. Γενικα με την εγκυμοσύνη ανεβαίνει λιγο το ζαχαρο αλλα για φυσιολογικές τιμές πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου. 

Γενικα είσαι μέσα στα όρια . Σε παρακολουθεί κάποιος ενδοκρινογος ? 

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση 

Προς το παρων μόνο σε διατροφολογο παω προσπαθω μήπως το ρυθμισω με διατροφή 

Δεν έχω κανει καμπύλη σακχάρου ακόμα θέλω να μιλήσω πρωτα με τον γυναικολόγο μου

Απλά διάβαζα ότι αυξημένο σακχάρο στο 1ο τρίμηνο δημιουργεί προβληματα στο έμβρυο και φοβάμαι μήπως είχα αυξημένο κατά την διάρκεια της μέρας και δεν το είχα καταλάβει γιατί η διατροφή μου δεν ήταν και η καλυτερη τις τελευταίες μέρες και μήπως έχω δημιουργήσει προβλημα στο μωρό 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Kon90 είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση 

Προς το παρων μόνο σε διατροφολογο παω προσπαθω μήπως το ρυθμισω με διατροφή 

Δεν έχω κανει καμπύλη σακχάρου ακόμα θέλω να μιλήσω πρωτα με τον γυναικολόγο μου

Απλά διάβαζα ότι αυξημένο σακχάρο στο 1ο τρίμηνο δημιουργεί προβληματα στο έμβρυο και φοβάμαι μήπως είχα αυξημένο κατά την διάρκεια της μέρας και δεν το είχα καταλάβει γιατί η διατροφή μου δεν ήταν και η καλυτερη τις τελευταίες μέρες και μήπως έχω δημιουργήσει προβλημα στο μωρό 

Εντάξει οι τιμές σου είναι μέσα στο φυσιολογικο. Γενικα για να δημιουργηθεί πρόβλημα πρέπει να είναι εκτός ορίων οι τιμές κ πολύ πιο πάνω απτο φυσιολογικο. 

Ο διαβήτης κύησης γενικα εμφανίζετε μετα τις 22 εβδομάδες.  Αν δεν έχεις από πριν κάποια υποψία για διαβήτη το να αποφεύγεις τα γλυκά κ να τρως μικρα κ συχνά γεύματα είναι μια καλή διατροφή ώστε να μην αγχώνεσαι.    Δεν χρειαζενται ειδικές οδηγίες απλα προσοχή κ αφου κανεις συνεχεια εξετασεις δεν ξεφεύγει το ζαχαρο ώστε να κανει κάποιο κακό . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , linaa είπε:

Εντάξει οι τιμές σου είναι μέσα στο φυσιολογικο. Γενικα για να δημιουργηθεί πρόβλημα πρέπει να είναι εκτός ορίων οι τιμές κ πολύ πιο πάνω απτο φυσιολογικο. 

Ο διαβήτης κύησης γενικα εμφανίζετε μετα τις 22 εβδομάδες.  Αν δεν έχεις από πριν κάποια υποψία για διαβήτη το να αποφεύγεις τα γλυκά κ να τρως μικρα κ συχνά γεύματα είναι μια καλή διατροφή ώστε να μην αγχώνεσαι.    Δεν χρειαζενται ειδικές οδηγίες απλα προσοχή κ αφου κανεις συνεχεια εξετασεις δεν ξεφεύγει το ζαχαρο ώστε να κανει κάποιο κακό . 

Το θέμα είναι ότι για 10 μερες περιπου έκανα λίγο ανεξέλεγκτη διατροφή με πολλα γλυκά και πολλες βλακειες και εκεί δεν είχα μετρηθεί για να ξέρω που έφτανε το σάκχαρο μου 

Θα δείξει στην αυχενικη πιστευω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , Kon90 είπε:

Το θέμα είναι ότι για 10 μερες περιπου έκανα λίγο ανεξέλεγκτη διατροφή με πολλα γλυκά και πολλες βλακειες και εκεί δεν είχα μετρηθεί για να ξέρω που έφτανε το σάκχαρο μου 

Θα δείξει στην αυχενικη πιστευω

Δεν λειτουργεί έτσι παιδί μου μην αγχώνεσαι. Ο διαβήτης για να δημιουργήσει πρόβλημα πρέπει να είναι για μήνες ανεξελενκτος. Γενικα πρόβλημα στο πρώτο τρίμηνο υπάρχει όταν προυπαρχει διαβήτης κ συνήθως τα προβλήματα που δημιουργεί ειναι παλλινδρομες . Στο έμβρυο για να δημιουργηθεί πρόβλημα πρέπει να είσαι για μήνες με ζαχαρο πάνω 200 . Αλλα για μήνες όχι για 10 μερες κακής διατροφής 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , linaa είπε:

Δεν λειτουργεί έτσι παιδί μου μην αγχώνεσαι. Ο διαβήτης για να δημιουργήσει πρόβλημα πρέπει να είναι για μήνες ανεξελενκτος. Γενικα πρόβλημα στο πρώτο τρίμηνο υπάρχει όταν προυπαρχει διαβήτης κ συνήθως τα προβλήματα που δημιουργεί ειναι παλλινδρομες . Στο έμβρυο για να δημιουργηθεί πρόβλημα πρέπει να είσαι για μήνες με ζαχαρο πάνω 200 . Αλλα για μήνες όχι για 10 μερες κακής διατροφής 

Αχ σε ευχαριστώ πολυ κορίτσι μου με ξεαγχωσες η αλήθεια είναι 

Τώρα βέβαια το εριξα στην υγιεινή με το που είδα λίγο τσιμπημενο να είσαι καλά μου έφυγε το αγχος

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...