Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Ανεπάρκεια τραχηλου και παλι...


Recommended Posts

On 21/11/2022 at 11:48 ΜΜ, Lababies είπε:

 

Καλησπέρα, ίδια περιπτωση όχι απλά είχα κάνει περιδεση 13η εβδομάδα.. Το 24 είναι λογικά το μήκος του τραχήλου σου 2,4 εκ, στην Α επιπέδου ποσο ήταν;; προς το παρόν καλα κανεις κ είσαι ξαπλα είναι φρέσκο ακομη το ραμμα.. Λογικά θα σ παρακολουθει ο γιατρος σου κ θα σ μετράει τον τραχηλο. Με προσοχή, οχι κούραση όλα καλά θα πάνε! Εξάλλου είσαι ήδη στην 22η εβδομάδα, σκεψου θετικά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Lababies είπε:

@Paris.33 σε Ευχάριστω πολύ πραγματικά και εσένα σου εύχομαι ότι καλύτερο .

Εσυ σε ποια εβδομάδα είσαι και γιατί έκανες περιδεση αν επιτρέπεται ;

Εχω γεννησει εδώ κ 1,5 χρονο! Εκανα την 13η μετα την α επιπέδου, προγραμματισμένη, γιατι στην πρωτη εγκυμοσύνη ειχα ασυμπτωματικη εξάλειψη τραχήλου, κοινώς ανεπάρκεια τραχήλου την 17η εβδομάδα.. Δεν το προλαβαμε τότε δυστυχώς.. Την επόμενη όμως ηξερα κ εκανα φτάνοντας στο τέλος χωρίς να πέσει ο τραχηλος χιλιοστό, γεννησα με καισαρική γιατί ήταν ισχιακο το μωρο, αλλιως 37η σου κόβουν τα ραμματα και περιμένεις μ ειχε πει ο γιατρος 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Paris.33 εμένα μου είπε πρώτα ο θεός εκείνη την στιγμή θα κόψει το ραμμα . Άντε να περάσει και ο καιρός τουλάχιστον να φτάσω μέχρι 32 εβδομάδες να φύγω από τον κίνδυνο . Τόσο άγχος καθημερινά αχ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!
Δυστυχως κ εγω εχασα ενα εμβρυο πριν 2 βδομαδες στη 19η βδομαδα.. Δεν το εχω συνειδητοποιησει ακομη να πω την αληθεια..
Εμεις ημασταν κ απο εξωσωματικη, οποτε τωρα ειμαστε ξανα στο μηδεν. 
Οι συσπασεις ξεκινησαν πολυ ελαφρια τη 17η βδ. αλλα με ξαπλα περασαν αμεσως. Τη τελευταια βδομαδα ομως ηρθε μια δυνατη με πονο. πηγα νοσοκομειο αλλα ο γιατρος εκει δεν εξετασε τον τραχηλο. 2 μερες μετα ειχα υγρα πολλα. Νομιζαν οτι ειχαν σπασει τα νερα αλλα απλα ο τραχηλος ειχε ανοιξει τελειως κ γι αυτο ο κολπος ηταν υγρος.. Το εμβρυο ζουσε μεχρι τελευταια στιγμη αλλα ειχε κατεβει πολυ χαμηλα για να γινει περιδεση..
Καποιες κολπικες εξετασεις που εκαναν εκεινη την ωρα βγηκαν καθαρες κ τωρα περιμενουμε τη βιοψια..

Μπορει καποια απο τις κοπελες που εχουν μοιραστει εδω την εμπειρια τους να μου συστησει το γιατρο της που τα καταφερε;; (μενω Αθηνα)
@Lilak90 @Pepi88 @demifilol @Polly1 @Paris.33  
 

  • Λυπημένη/-ος 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , eleonora85 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!
Δυστυχως κ εγω εχασα ενα εμβρυο πριν 2 βδομαδες στη 19η βδομαδα.. Δεν το εχω συνειδητοποιησει ακομη να πω την αληθεια..
Εμεις ημασταν κ απο εξωσωματικη, οποτε τωρα ειμαστε ξανα στο μηδεν. 
Οι συσπασεις ξεκινησαν πολυ ελαφρια τη 17η βδ. αλλα με ξαπλα περασαν αμεσως. Τη τελευταια βδομαδα ομως ηρθε μια δυνατη με πονο. πηγα νοσοκομειο αλλα ο γιατρος εκει δεν εξετασε τον τραχηλο. 2 μερες μετα ειχα υγρα πολλα. Νομιζαν οτι ειχαν σπασει τα νερα αλλα απλα ο τραχηλος ειχε ανοιξει τελειως κ γι αυτο ο κολπος ηταν υγρος.. Το εμβρυο ζουσε μεχρι τελευταια στιγμη αλλα ειχε κατεβει πολυ χαμηλα για να γινει περιδεση..
Καποιες κολπικες εξετασεις που εκαναν εκεινη την ωρα βγηκαν καθαρες κ τωρα περιμενουμε τη βιοψια..

Μπορει καποια απο τις κοπελες που εχουν μοιραστει εδω την εμπειρια τους να μου συστησει το γιατρο της που τα καταφερε;; (μενω Αθηνα)
@Lilak90 @Pepi88 @demifilol @Polly1 @Paris.33  
 

Δεν εξέτασε τον τράχηλο σου ?????θεέ μου τι γιατροί υπάρχουν στον κόσμο .... λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου ειλικρινά... εύχομαι να απαλύνει ο πόνος σου με τον καιρό ...εγώ δεν είμαι από Αθήνα οπότε τα κορίτσια μπορούν να σε βοηθήσουν ..και πάλι λυπάμαι γι'αυτό που πέρασες ...

  • Μου αρέσει 1

aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Pepi88 είπε:

Δεν εξέτασε τον τράχηλο σου ?????θεέ μου τι γιατροί υπάρχουν στον κόσμο .... λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου ειλικρινά... εύχομαι να απαλύνει ο πόνος σου με τον καιρό ...εγώ δεν είμαι από Αθήνα οπότε τα κορίτσια μπορούν να σε βοηθήσουν ..και πάλι λυπάμαι γι'αυτό που πέρασες ...

Σε ευχαριστω! Απ οτι διαβασα εισαι η μονη που τα καταφερε χωρις να εχει πρωτα μια απωλεια.. Μπραβο στον γιατρο σου

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια, ολο αυτο με την ανεπαρκεια τραχηλου σας εδωσε προειδοποιησεις ή συμπτωματα? Και ποτε?

Ειναι μια απο τις φοβιες μου μαζι με τη θρομβοφιλια και τον εχω πρηξει τον γιατρο μου. Ωστοσο μου βρηκαν τον τραχηλο 4εκ και ηταν ικανοποιημενοι και ο γιατρος και ο εμβρυολογος στην αυχενικη.. σε τι νουμερα το ψαχνουμε ή κινδυνευουμε?

Ευχομαι να πανε καλα ολα για ολες! Οσες εχετε μωρακια να τα χαιρεστε, οσες οχι, να ειναι θεμα χρονου μεχρι να κρατησετε τα μωρακια σας αγκαλια ❤️

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, eleonora85 είπε:

Σε ευχαριστω! Απ οτι διαβασα εισαι η μονη που τα καταφερε χωρις να εχει πρωτα μια απωλεια.. Μπραβο στον γιατρο σου

Ναι ημουν πολύ πολύ τυχερή που με καθοδήγησε σωστά .και φυσικά είναι πολύ σημαντικό να τηρούμε κατά γράμμα και τις οδηγίες και εμείς !είμαι σίγουρη ότι αν βρεις έναν καλό γιατρό όλα θα πάνε καλά !!και στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!!

5 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Ρε κοριτσια, ολο αυτο με την ανεπαρκεια τραχηλου σας εδωσε προειδοποιησεις ή συμπτωματα? Και ποτε?

Ειναι μια απο τις φοβιες μου μαζι με τη θρομβοφιλια και τον εχω πρηξει τον γιατρο μου. Ωστοσο μου βρηκαν τον τραχηλο 4εκ και ηταν ικανοποιημενοι και ο γιατρος και ο εμβρυολογος στην αυχενικη.. σε τι νουμερα το ψαχνουμε ή κινδυνευουμε?

Ευχομαι να πανε καλα ολα για ολες! Οσες εχετε μωρακια να τα χαιρεστε, οσες οχι, να ειναι θεμα χρονου μεχρι να κρατησετε τα μωρακια σας αγκαλια ❤️

Μα αν έχεις τραχηλο 4 εκ γιατί αγχώνεσαι?έχεις συσπάσεις?σε κάτω από 3 είναι επικίνδυνο και πάλι ΑΝ έχεις συσπασεις..σε νορμάλ καταστάσεις είναι μια χαρά ο τράχηλος σου μην βασανίζεσαι άδικα όλα είναι μια χαρά !εγώ είχα εξ αρχής κοντό τράχηλο λόγο επέμβασης .ξεκίνησα με 2,8 φαντάσου 

  • Μου αρέσει 1

aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Pepi88 είπε:

Ναι ημουν πολύ πολύ τυχερή που με καθοδήγησε σωστά .και φυσικά είναι πολύ σημαντικό να τηρούμε κατά γράμμα και τις οδηγίες και εμείς !είμαι σίγουρη ότι αν βρεις έναν καλό γιατρό όλα θα πάνε καλά !!και στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!!

Μα αν έχεις τραχηλο 4 εκ γιατί αγχώνεσαι?έχεις συσπάσεις?σε κάτω από 3 είναι επικίνδυνο και πάλι ΑΝ έχεις συσπασεις..σε νορμάλ καταστάσεις είναι μια χαρά ο τράχηλος σου μην βασανίζεσαι άδικα όλα είναι μια χαρά !εγώ είχα εξ αρχής κοντό τράχηλο λόγο επέμβασης .ξεκίνησα με 2,8 φαντάσου 

πολυ σωστα.κ μαλιστα απο καποιες εβδομαδες κ μετα,αλλα δ θυμαμαι ακριβως,ειναι λογικο να μικραινει

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, Pepi88 είπε:

Ναι ημουν πολύ πολύ τυχερή που με καθοδήγησε σωστά .και φυσικά είναι πολύ σημαντικό να τηρούμε κατά γράμμα και τις οδηγίες και εμείς !είμαι σίγουρη ότι αν βρεις έναν καλό γιατρό όλα θα πάνε καλά !!και στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!!

Μα αν έχεις τραχηλο 4 εκ γιατί αγχώνεσαι?έχεις συσπάσεις?σε κάτω από 3 είναι επικίνδυνο και πάλι ΑΝ έχεις συσπασεις..σε νορμάλ καταστάσεις είναι μια χαρά ο τράχηλος σου μην βασανίζεσαι άδικα όλα είναι μια χαρά !εγώ είχα εξ αρχής κοντό τράχηλο λόγο επέμβασης .ξεκίνησα με 2,8 φαντάσου 

Γιατι ειμαι του γιατρου...

Οχι δεν εχω συσπασεις.. αρα το βγαζω απο το μυαλο μου τουλαχιστον για τωρσ.. σας ευχαριστω πολυ.. και ευχομαι το καλυτερο για ολες ❤️

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Γιατι ειμαι του γιατρου...

Οχι δεν εχω συσπασεις.. αρα το βγαζω απο το μυαλο μου τουλαχιστον για τωρσ.. σας ευχαριστω πολυ.. και ευχομαι το καλυτερο για ολες ❤️

Όχι δεν είσαι του γιατρού απλά επειδή πλέον συμβαίνει πολύ συχνά φοβάσαι λογικό είναι .εγώ που πάω για δεύτερο τώρα να δεις άγχος ...έχω θετικό τεστ και σήμερα πάω για χοριακη..αν και μάλλον δεν πάει πολύ καλά γιατί τα τεστ δεν σκουραίνουν..άντε να δούμε ..και τον προηγούμενο μήνα είχα θετικό και κατέληξε βιοχημική ..

  • Μου αρέσει 2

aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Pepi88 είπε:

Όχι δεν είσαι του γιατρού απλά επειδή πλέον συμβαίνει πολύ συχνά φοβάσαι λογικό είναι .εγώ που πάω για δεύτερο τώρα να δεις άγχος ...έχω θετικό τεστ και σήμερα πάω για χοριακη..αν και μάλλον δεν πάει πολύ καλά γιατί τα τεστ δεν σκουραίνουν..άντε να δούμε ..και τον προηγούμενο μήνα είχα θετικό και κατέληξε βιοχημική ..

Ουτε εμενα σκουραινε πολυ.. μην απελπιζεσαι.. εμενα με χοριακη 100 και ηταν τερμα αχνο.. σου ευχομαι καλα αποτελεσματα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Ουτε εμενα σκουραινε πολυ.. μην απελπιζεσαι.. εμενα με χοριακη 100 και ηταν τερμα αχνο.. σου ευχομαι καλα αποτελεσματα 

Ευχαριστώ κορίτσι μου!αναμένω!

  • Μου αρέσει 1

aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...