Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Ανεπάρκεια τραχηλου και παλι...


Recommended Posts

Κολλησα παρα πολλές φορές μικρόβιο αλλα παντα με την κατάλληλη αγωγή ήμουν κομπλέ !καθε περίπτωση είναι διαφορετική ,την επόμενη φορά θα τα κανετε  ακόμα πιο προσεκτικά και θα πανε ολα καλα !Ξερω ότι σε βασανίζουν πολλά τωρα,σιγά σιγά ολα θα τα βάλετε σε μια σειρά !στελνω τη θετική μου ενέργεια και να θυμάσαι παντα ότι έχουμε πολλή δύναμη μέσα μας !

  • Μου αρέσει 1

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, demifilol είπε:

Κολλησα παρα πολλές φορές μικρόβιο αλλα παντα με την κατάλληλη αγωγή ήμουν κομπλέ !καθε περίπτωση είναι διαφορετική ,την επόμενη φορά θα τα κανετε  ακόμα πιο προσεκτικά και θα πανε ολα καλα !Ξερω ότι σε βασανίζουν πολλά τωρα,σιγά σιγά ολα θα τα βάλετε σε μια σειρά !στελνω τη θετική μου ενέργεια και να θυμάσαι παντα ότι έχουμε πολλή δύναμη μέσα μας !

Τώρα με "έχουν φάει" τα γιατί.... Γιατί το ένα και γιατί το άλλο. Κάθομαι και σκέφτομαι τι θα μπορούσα να είχα κάνει διαφορετικά, αλλά το αποτέλεσμα δεν αλλάζει. 

Τουλάχιστον βλέπω ότι οι περισσότερες κοπέλες με προληπτική περιδεση, αντιβίωση και ξάπλα τα καταφέρατε! Είναι ελπιδοφόρο και έτσι ελπίζω να το ζήσω και εγώ σύντομα! 

Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή ή εμπειρία είναι ευπρόσδεκτη! 

Σας ευχαριστώ τοσο πολύ!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Vicky_ είπε:

Ελπίζω και εύχομαι να πάνε καλά τα πράγματα την επόμενη φορά! Θα το συζητήσω και εγώ με τον γιατρό μου, γιατί την προηγούμενη φορά μικρόβιο έκανε την ζημιά. 

Αυτό που έκανα 2 φορές περιδεση ήταν μεγάλη ατυχία. Η πρώτη, δεν ξέρω γιατί, δεν έκλεισε τον τράχηλο καλά. Στη δεύτερη, που μου την έκανε άλλος γιατρός, τα ράμματα ήταν τέλεια, αλλά κόλλησα μικρόβιο. 

Μερικές φορές πηγαίνουν τόσα πράγματα στραβά :(

Ο γιατρός πού θα σου κάνει την περίδεση αρχικά παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο και μετά όλα τα άλλα...ψάξε να βρεις έναν γιατρό που ξέρει και να αντιμετωπίσει τέτοιες καταστάσεις 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Έχω χάσει δύο λόγω ανεπάρκειας ,στις 23 και στις 15 εβδομάδες. Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι μόνο ο χρόνος θα σε βοηθήσει και η ελπίδα ότι στο μέλλον θα κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μωρό σου! Να έχεις υπομονή και επιμονη.. Μην βασανιζεσαι με τα 'γιατι'. Αυτά είναι ευθύνη του κάθε γιατρου.Οχι δική μας.. Η προληπτικη περίδεση σίγουρα είναι η μόνη λύση και οι σωστές οδηγίες από τον γιατρό σου για όλη την πορεία.. Να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις γιατί αυτό που σου συνέβη είναι τραγικό.Μόνο όσες το έχουν περάσει μπορουν να το καταλάβουν. Έτσι βοηθάμε η μία την άλλη και περνούμε δύναμη! Να προχωράς βήμα βήμα και αν χρειαστεί να αλλάξεις και γιατρό..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2022 at 7:13 ΠΜ, Vicky_ είπε:

Καλησπέρα σας! Γνωρίζω ότι έχει συζητηθεί και άλλες φορές το θέμα, όμως ο πόνος παραμένει αβάσταχτος. Πριν 2 μήνες χάσαμε την μπέμπα μας στις 23 εβδ και 5 ημέρες. Έζησε μονάχα 2 ώρες. Στις 18 εβδομάδες ο τράχηλος μου έκανε χοάνη και ο γιατρός διέγνωσε ανεπάρκεια τραχηλου, με μήκος <3 και πολυ μεγάλη ελαστικότητα. Προχωρήσαμε σε έκτακτη περιδεση και έπειτα έμεινα στο κρεβάτι. Στις 23 εβδομάδες είδα λίγο αίμα και ο γιατρός μου είπε ότι βλέπει τον τράχηλο μου ανοικτό και πάλι (με ειδε με κολποδιαστολεα και κολπικο υπέρηχο) και το μήκος ήταν 2,8. Προχωρήσαμε σε δεύτερη περιδεση γιατί τα ράμματα της πρώτης δεν συγκρατουσαν τον τράχηλο πια. Στην δεύτερη περιδεση τα ράμματα μπήκαν πιο εσωτερικά, ωστόσο μετά από 5 ημέρες αυστηρής κατάκλισης στο νοσοκομείο ανέβηκαν οι δείκτες φλεγμονής μου. Χοριοαμνιονιτιδα και έπρεπε να γίνει τοκετός. Η μπέμπα μου ήταν υγιέστατη (είχαμε κάνει και την β επίπεδου). Γεννήθηκε με καισαρική για να της δώσουμε μια ευκαιρία να ζήσει, αλλα ήταν πολύ μικρή και δεν τα κατάφερε :cry:ήτανη πρώτη μου εγκυμοσύνη στα 37. Ο άντρας μου στάθηκε και στέκεται δίπλα μου βράχος αλλά εγώ έχω πέσει σε βαρύ πένθος. Πάω και σε ψυχολόγο αλλά μου είναι πολύ δύσκολο. Μας είπαν ότι μπορούμε να ξαναπροσπαθησουμε σε 5-6 μήνες και την επόμενη φορά να κάνω προληπτική περιδεση στη 12η εβδομάδα και να μην κουράζομαι. Τα έχει καταφέρει κάποια κοπέλα? Εννοείται θα την κάνω την προληπτική περιδεση. Υπάρχει ωστόσο κάποιος τρόπος ο τράχηλος να γίνει πιο σκληρός ώστε να αντέξει μια εγκυμοσύνη? Οποιαδήποτε βοήθεια και στήριξη θα με βοηθούσε πολύ :wub:

Καλημέρα κορίτσι μου !τυχαία έπεσα πάνω στο ποστ σου.γεννησα στις 31 εβδομάδες τον γιο μου μετά από τρίμηνη κατάκλιση.απο την 21η εβδομάδα ο τράχηλος μου ήταν 0,8 χιλιοστά.ξεκινησα με 2,8 ειχα συσπάσεις με πόνους και τον χτυπούσαν αλύπητα και συνέχεια μίκραινε.ο γιατρός μου έβαλε πεσσο γιατί η περίδεση δεν κραταει εύκολα και το ξέρουν οι γιατροί αυτό .κολλαει εύκολα μικρόβια και σπάει .μπαινοβγαινα σε νοσοκομεία και κλινική για τοκολυτικους όρους .πήρα ένα κάρο φάρμακα .αλλά ο πεσσος άντεξε 10 εβδομάδες και γέννησα στις 31 ένα υγιέστατο αγοράκι που έμεινε θερμοκοιτίδα 20 μέρες απλά για να πάρει βάρος .αν ο γιατρός σου δεν είναι γνώστης του πεσσου άλλαξε γιατρό .είναι πιο καινούργια μέθοδος και ξέρω πολλές κοπέλες που έφτασαν και μέχρι τέλους με αυτόν .ΨΑΞΤΟ.μαζεψε τα κομμάτια σου και όταν αποφασίσεις να προσπαθήσεις κάνε από την αρχή ένα σωστό πλάνο .σου στέλνω την αγάπη μου!!αν έχεις.οποιαδηποτε απορία ρώτα με !

  • Μου αρέσει 1

aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 26/10/2022 at 1:55 ΠΜ, RENA 851 είπε:

Έχω χάσει δύο λόγω ανεπάρκειας ,στις 23 και στις 15 εβδομάδες. Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι μόνο ο χρόνος θα σε βοηθήσει και η ελπίδα ότι στο μέλλον θα κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μωρό σου! Να έχεις υπομονή και επιμονη.. Μην βασανιζεσαι με τα 'γιατι'. Αυτά είναι ευθύνη του κάθε γιατρου.Οχι δική μας.. Η προληπτικη περίδεση σίγουρα είναι η μόνη λύση και οι σωστές οδηγίες από τον γιατρό σου για όλη την πορεία.. Να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις γιατί αυτό που σου συνέβη είναι τραγικό.Μόνο όσες το έχουν περάσει μπορουν να το καταλάβουν. Έτσι βοηθάμε η μία την άλλη και περνούμε δύναμη! Να προχωράς βήμα βήμα και αν χρειαστεί να αλλάξεις και γιατρό..

Λυπάμαι πολύ για τις απώλειες σου... Είναι τόσο τραγικό πραγματικά. Σε νιώθω απόλυτα... Ο γιατρός μου λέει ότι δεν θα μπορούσα να το ξέρω από πριν ότι έχω θέμα με τον τράχηλο και ότι την επόμενη φορά θα κάνω προληπτικά την περιδεση στη 12η εβδομάδα. Γιατί είχες δύο απώλειες ρε γμτ??? Δεν σου πέτυχε και εσένα η περιδεση? 

16 ώρες πρίν, Pepi88 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου !τυχαία έπεσα πάνω στο ποστ σου.γεννησα στις 31 εβδομάδες τον γιο μου μετά από τρίμηνη κατάκλιση.απο την 21η εβδομάδα ο τράχηλος μου ήταν 0,8 χιλιοστά.ξεκινησα με 2,8 ειχα συσπάσεις με πόνους και τον χτυπούσαν αλύπητα και συνέχεια μίκραινε.ο γιατρός μου έβαλε πεσσο γιατί η περίδεση δεν κραταει εύκολα και το ξέρουν οι γιατροί αυτό .κολλαει εύκολα μικρόβια και σπάει .μπαινοβγαινα σε νοσοκομεία και κλινική για τοκολυτικους όρους .πήρα ένα κάρο φάρμακα .αλλά ο πεσσος άντεξε 10 εβδομάδες και γέννησα στις 31 ένα υγιέστατο αγοράκι που έμεινε θερμοκοιτίδα 20 μέρες απλά για να πάρει βάρος .αν ο γιατρός σου δεν είναι γνώστης του πεσσου άλλαξε γιατρό .είναι πιο καινούργια μέθοδος και ξέρω πολλές κοπέλες που έφτασαν και μέχρι τέλους με αυτόν .ΨΑΞΤΟ.μαζεψε τα κομμάτια σου και όταν αποφασίσεις να προσπαθήσεις κάνε από την αρχή ένα σωστό πλάνο .σου στέλνω την αγάπη μου!!αν έχεις.οποιαδηποτε απορία ρώτα με !

Σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου! Ο γιατρός μου λέει προληπτική περιδεση τη 12η εβδομάδα. Έχω διαβάσει για τον πεσσό. Εδώ που μένω κάνουν μόνο στο νοσοκομείο. Το θέμα μου και εμένα ήταν οι πολλές συσπάσεις. Η πρώτη περιδεση δεν ήταν καλή? Δεν άντεξε? Τι να πω...τον πεσσό τον βάζω και αυτόν σε μικρή εβδομάδα? Μπορώ να αντέξω με τον πεσσό μέχρι το τέλος? 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Vicky_ είπε:

Λυπάμαι πολύ για τις απώλειες σου... Είναι τόσο τραγικό πραγματικά. Σε νιώθω απόλυτα... Ο γιατρός μου λέει ότι δεν θα μπορούσα να το ξέρω από πριν ότι έχω θέμα με τον τράχηλο και ότι την επόμενη φορά θα κάνω προληπτικά την περιδεση στη 12η εβδομάδα. Γιατί είχες δύο απώλειες ρε γμτ??? Δεν σου πέτυχε και εσένα η περιδεση? 

Σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου! Ο γιατρός μου λέει προληπτική περιδεση τη 12η εβδομάδα. Έχω διαβάσει για τον πεσσό. Εδώ που μένω κάνουν μόνο στο νοσοκομείο. Το θέμα μου και εμένα ήταν οι πολλές συσπάσεις. Η πρώτη περιδεση δεν ήταν καλή? Δεν άντεξε? Τι να πω...τον πεσσό τον βάζω και αυτόν σε μικρή εβδομάδα? Μπορώ να αντέξω με τον πεσσό μέχρι το τέλος? 

Εμένα ο γιατρός μου μου εξήγησε ότι όταν έχουμε συσπάσεις με πόνους η περίδεση δεν μπορεί να κρατήσει .οταν την κάνουμε προληπτικά γιατί έχουμε απλά κοντό τράχηλο μπορεί να αντέξει υπό προϋποθέσεις..δλδ θέλει συνέχεια μέτρηση τραχήλου και  καλλιέργεια κολπικού υγρού για τυχόν μικρόβια έτσι ώστε να πάρεις αμέσως αντιβίωση .στην δική μου περίπτωση ξεκίνησα με κοντό τράχηλο το παρακολουθούσαμε συνέχεια και κάναμε συνέχεια καλλιέργειες.μολις άρχισαν οι συσπάσεις τοποθετήσαμε πεσσο ξεκίνησα gloppir και μαγνήσιο και απόλυτη ξάπλα με αντιπηκτικες ενέσεις και κάλτσες συμπίεσης (μπάνιο στο κρεβάτι ,φαγητό ξαπλωτη και  πολλές φορές κατούρημα με πάπια)  αλλά όταν δεν με έπιαναν τα χάπια νοσηλευομουν κατευθείαν για τοκολυτικο ορό.μολις έμπαινα για νοσηλεία έπαιρνα κατευθείαν αντιβίωση για τυχόν μικρόβια.ηταν ένα μαρτυρικό τρίμηνο αλλά άξιζε κάθε του λεπτό.θελω να καταλήξω ότι ο γιατρός μου ήταν μεγάλο τσακάλι και μπορούσε να προβλέψει πάντα την επόμενη κίνηση και τι έπρεπε να κάνουμε .πολύ οργάνωση και εξ αρχής που είπε ότι δεν θα φτάναμε πάνω από 32 εβδομάδες αλλά αρκεί να φτάναμε εκεί .και εγώ φυσικά τις οδηγίες κατά γράμμα .και τα καταφέραμε .ο γιατρός σε αυτές τις περιπτώσεις παίζει τον πιο σημαντικό ρόλο για το πώς θα σε καθοδηγήσει .ήμουν από τις πιο δύσκολες περιπτώσεις γιατί είχα και 5 ινομιωματα και διαβήτη κύησης και συσπάσεις και τράχηλο 0,8 .ψάξε έναν πολύ πολύ καλό γιατρό.

  • Μου αρέσει 2

aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια! Λυπάμαι πολύ για όσες χάσατε τα μωράκια σας λόγω τραχήλου. Πέρυσι το έχασα και εγω στη 17η και η γιατρός που είχα ποτέ δε τον μετρούσε  εν τελει στο νοσοκομείο που μεταφέρθηκα μου είπαν πως το έχασα λογω τραχήλου και στην επόμενη εγκυμοσύνη θα πρέπει να κάνω προληπτικά περιδεση.

Αυτή τη στιγμή διανύω τη 18η εβδομάδα έχοντας συσπάσεις και περνώντας τα φάρμακα που χρειάζονται φαίνεται να πάει καλά. Ο τράχηλος είναι καλός και σε ερωτήσεις μου για περιδεση από την αρχή της εγκυμοσύνης ο νέος γυναικολογος που έχω μου είπε πως εφόσον η κλινική μου εικόνα είναι καλή δλδ είναι στο 30 δε θέλει να μου κάνει περισεση μιας και πολλές φορές έχει τα αντίθετα αποτςλςσμαυα και να μη το ρισκάρουμε. Μου έδωσε αντιβίωση, μαγνήσιο, προγεστερονη κτλ κτλ

Το ερώτημα μου είναι το εξής, εφόσον μου έβαλε το επόμενο μας ραντεβού εκτός απροόπτου σε ένα μήνα από τώρα δλδ στην 22η εβδομάδα. Υπάρχει περίπτωση να μειωθεί δραματικά μέσα σε ένα μήνα. Ξέρετε δλδ ανά πόσο μπορεί να αλλάξει εντελώς η κλινική εικόνα; Μου φαίνεται αιώνας ο ένας μήνας. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Christina31 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια! Λυπάμαι πολύ για όσες χάσατε τα μωράκια σας λόγω τραχήλου. Πέρυσι το έχασα και εγω στη 17η και η γιατρός που είχα ποτέ δε τον μετρούσε  εν τελει στο νοσοκομείο που μεταφέρθηκα μου είπαν πως το έχασα λογω τραχήλου και στην επόμενη εγκυμοσύνη θα πρέπει να κάνω προληπτικά περιδεση.

Αυτή τη στιγμή διανύω τη 18η εβδομάδα έχοντας συσπάσεις και περνώντας τα φάρμακα που χρειάζονται φαίνεται να πάει καλά. Ο τράχηλος είναι καλός και σε ερωτήσεις μου για περιδεση από την αρχή της εγκυμοσύνης ο νέος γυναικολογος που έχω μου είπε πως εφόσον η κλινική μου εικόνα είναι καλή δλδ είναι στο 30 δε θέλει να μου κάνει περισεση μιας και πολλές φορές έχει τα αντίθετα αποτςλςσμαυα και να μη το ρισκάρουμε. Μου έδωσε αντιβίωση, μαγνήσιο, προγεστερονη κτλ κτλ

Το ερώτημα μου είναι το εξής, εφόσον μου έβαλε το επόμενο μας ραντεβού εκτός απροόπτου σε ένα μήνα από τώρα δλδ στην 22η εβδομάδα. Υπάρχει περίπτωση να μειωθεί δραματικά μέσα σε ένα μήνα. Ξέρετε δλδ ανά πόσο μπορεί να αλλάξει εντελώς η κλινική εικόνα; Μου φαίνεται αιώνας ο ένας μήνας. 

Κανονικά περιδεση κανουν μέχρι την 15 εβδομαδα. Μετα ειναι όντως επικίνδυνη. Αν έχεις συσπάσεις καλό είναι να τον μετράς πιο συχνά.  Ναι φυσικά κ σε μια εβδομαδα ο τράχηλος σου ειδικά με συσπάσεις μπορει να μειωθεί δραματικά. Δεν περνεις κ άλλη μια γνώμη από γιατρο που εχει πιο μεγάλη εμπειρία σε τέτοια περιστατικά? 

Τώρα πια υπάρχει κ ο πεσσος που βάζουν απλα δεν τον βάζουν όλοι οι γιατροί 

Δεν ξέρουν δηλαδη 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,θα μιλήσω μοναχα από τη δίκη μου εμπειρία ,και θα πω ότι η προληπτική περιδεση σώζει και το ράμμα κραταει ,ακόμα και εάν έχεις συσπάσεις/μικροβια !

@Christina31 δυστυχώς ο τράχηλος μειώνεται δραματικά ακόμα κ μέσα σε μια εβδομάδα !

  • Μου αρέσει 4

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, demifilol είπε:

Καλησπερα ,θα μιλήσω μοναχα από τη δίκη μου εμπειρία ,και θα πω ότι η προληπτική περιδεση σώζει και το ράμμα κραταει ,ακόμα και εάν έχεις συσπάσεις/μικροβια !

@Christina31 δυστυχώς ο τράχηλος μειώνεται δραματικά ακόμα κ μέσα σε μια εβδομάδα !

Και σε δύο  μέρες ακόμα από την δική μου εμπειρία..επίσης στις νοσηλείες μου που δεν ήταν και λίγες όσες κοπέλες χάσανε μωράκι η γέννησαν υπερβολικά πρόωρα ήταν επειδή είχαν συσπασεις με πόνους που έσπασαν την περίδεση  ...είναι και τι περίπτωση είναι ..αν δεν έχεις πόνους στις συσπάσεις μπορεί να αντέξει ...είσαι πολύ τυχερή που άντεξε ..

17 ώρες πρίν, Christina31 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια! Λυπάμαι πολύ για όσες χάσατε τα μωράκια σας λόγω τραχήλου. Πέρυσι το έχασα και εγω στη 17η και η γιατρός που είχα ποτέ δε τον μετρούσε  εν τελει στο νοσοκομείο που μεταφέρθηκα μου είπαν πως το έχασα λογω τραχήλου και στην επόμενη εγκυμοσύνη θα πρέπει να κάνω προληπτικά περιδεση.

Αυτή τη στιγμή διανύω τη 18η εβδομάδα έχοντας συσπάσεις και περνώντας τα φάρμακα που χρειάζονται φαίνεται να πάει καλά. Ο τράχηλος είναι καλός και σε ερωτήσεις μου για περιδεση από την αρχή της εγκυμοσύνης ο νέος γυναικολογος που έχω μου είπε πως εφόσον η κλινική μου εικόνα είναι καλή δλδ είναι στο 30 δε θέλει να μου κάνει περισεση μιας και πολλές φορές έχει τα αντίθετα αποτςλςσμαυα και να μη το ρισκάρουμε. Μου έδωσε αντιβίωση, μαγνήσιο, προγεστερονη κτλ κτλ

Το ερώτημα μου είναι το εξής, εφόσον μου έβαλε το επόμενο μας ραντεβού εκτός απροόπτου σε ένα μήνα από τώρα δλδ στην 22η εβδομάδα. Υπάρχει περίπτωση να μειωθεί δραματικά μέσα σε ένα μήνα. Ξέρετε δλδ ανά πόσο μπορεί να αλλάξει εντελώς η κλινική εικόνα; Μου φαίνεται αιώνας ο ένας μήνας. 

Είναι υπερβολικά μεγάλο διάστημα...θέλει κάθε βδομάδα η 10 μέρες μέτρηση ..ζητά εσύ ραντεβού κορίτσι μου ..καλύτερα να υπερβάλεις από το να συμβεί το οτιδήποτε ..

17 ώρες πρίν, linaa είπε:

Κανονικά περιδεση κανουν μέχρι την 15 εβδομαδα. Μετα ειναι όντως επικίνδυνη. Αν έχεις συσπάσεις καλό είναι να τον μετράς πιο συχνά.  Ναι φυσικά κ σε μια εβδομαδα ο τράχηλος σου ειδικά με συσπάσεις μπορει να μειωθεί δραματικά. Δεν περνεις κ άλλη μια γνώμη από γιατρο που εχει πιο μεγάλη εμπειρία σε τέτοια περιστατικά? 

Τώρα πια υπάρχει κ ο πεσσος που βάζουν απλα δεν τον βάζουν όλοι οι γιατροί 

Δεν ξέρουν δηλαδη 

Έτσι ακριβώς είναι !

  • Μου αρέσει 2

aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Christina31 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια! Λυπάμαι πολύ για όσες χάσατε τα μωράκια σας λόγω τραχήλου. Πέρυσι το έχασα και εγω στη 17η και η γιατρός που είχα ποτέ δε τον μετρούσε  εν τελει στο νοσοκομείο που μεταφέρθηκα μου είπαν πως το έχασα λογω τραχήλου και στην επόμενη εγκυμοσύνη θα πρέπει να κάνω προληπτικά περιδεση.

Αυτή τη στιγμή διανύω τη 18η εβδομάδα έχοντας συσπάσεις και περνώντας τα φάρμακα που χρειάζονται φαίνεται να πάει καλά. Ο τράχηλος είναι καλός και σε ερωτήσεις μου για περιδεση από την αρχή της εγκυμοσύνης ο νέος γυναικολογος που έχω μου είπε πως εφόσον η κλινική μου εικόνα είναι καλή δλδ είναι στο 30 δε θέλει να μου κάνει περισεση μιας και πολλές φορές έχει τα αντίθετα αποτςλςσμαυα και να μη το ρισκάρουμε. Μου έδωσε αντιβίωση, μαγνήσιο, προγεστερονη κτλ κτλ

Το ερώτημα μου είναι το εξής, εφόσον μου έβαλε το επόμενο μας ραντεβού εκτός απροόπτου σε ένα μήνα από τώρα δλδ στην 22η εβδομάδα. Υπάρχει περίπτωση να μειωθεί δραματικά μέσα σε ένα μήνα. Ξέρετε δλδ ανά πόσο μπορεί να αλλάξει εντελώς η κλινική εικόνα; Μου φαίνεται αιώνας ο ένας μήνας. 

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου... 

Σε νιώθω.... 

Είναι πολύ μεγάλο διάστημα ο ένας μήνας. Εμένα ο τράχηλος έγινε χοάνη και άνοιξε μέσα σε 5 ημέρες. 

Η γνώμη μου είναι να επιμείνεις για ραντεβού 1 φορά την εβδομάδα /10 ημέρες το πολύ. Να πήγαινες να τσεκάρετε τον τράχηλο με κολπικό υπέρηχο και να τον ρωτήσεις αν μπορεί να σε βλέπει και με τον κολποδιαστολεα. 

Να μην αφήσεις τίποτα στην τύχη!

Σου εύχομαι τελειομηνο μπεμπακι :wub:

15 ώρες πρίν, demifilol είπε:

Καλησπερα ,θα μιλήσω μοναχα από τη δίκη μου εμπειρία ,και θα πω ότι η προληπτική περιδεση σώζει και το ράμμα κραταει ,ακόμα και εάν έχεις συσπάσεις/μικροβια !

@Christina31 δυστυχώς ο τράχηλος μειώνεται δραματικά ακόμα κ μέσα σε μια εβδομάδα !

Είχες απώλεια και έκανες την επόμενη φορά περιδεση? Ήσουν ξάπλα τελείως?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Αυτό με προβληματίζει και εμένα ενώ έχω ιστορικό με τον τράχηλο από την άλλη μου λέει που ειναι αισιοδοξος και θέλει να αποφύγει την περιδεση γιατί πολλές φορές φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα. Από την αρχή το είχαμε συζητήσει και μεχρι και την 17η εβδομάδα που με είδε σήμερα είμαι 18 και 1 είχα 30εκ οπότε μου λέει τα λέμε σε 1 μήνα. 

Θα ζητήσω γιατί έχω αγχωθεί πολύ να με δει και να με μετρήσει ξανα. 

Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω αυτή η φορά να είναι καλύτερη με χαρές για όλες μας!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Christina31 είπε:

Καλησπέρα σε όλες και ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Αυτό με προβληματίζει και εμένα ενώ έχω ιστορικό με τον τράχηλο από την άλλη μου λέει που ειναι αισιοδοξος και θέλει να αποφύγει την περιδεση γιατί πολλές φορές φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα. Από την αρχή το είχαμε συζητήσει και μεχρι και την 17η εβδομάδα που με είδε σήμερα είμαι 18 και 1 είχα 30εκ οπότε μου λέει τα λέμε σε 1 μήνα. 

Θα ζητήσω γιατί έχω αγχωθεί πολύ να με δει και να με μετρήσει ξανα. 

Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω αυτή η φορά να είναι καλύτερη με χαρές για όλες μας!

Να ζητήσεις να σε τσεκαρει κάθε εβδομάδα ασυζητητί. Από φιλικό μου περιβάλλον,ξέρω ότι χρειάζεται. Επίσης και στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου επειδή είχα συχνά συσπάσεις επώδυνες από 20η+ εβδομάδα ,και μειώθηκε ο τράχηλος ,όχι τραγικά,αλλά από 3,5 έφτασε 2,5, με τσεκαρε ο γυναικολόγος κάθε μια βδομάδα με δέκα μέρες. Και φυσικά εννοώ διακολπικα,έτσι;για να έχει σωστή εικόνα.και αυτό χωρίς να έχω ιστορικό από την πρώτη μου εγκυμοσυνη. Να το απαιτήσεις,στην τελική εσύ πληρώνεις! Σου εύχομαι με το καλό!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Christina31 είπε:

Καλησπέρα σε όλες και ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Αυτό με προβληματίζει και εμένα ενώ έχω ιστορικό με τον τράχηλο από την άλλη μου λέει που ειναι αισιοδοξος και θέλει να αποφύγει την περιδεση γιατί πολλές φορές φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα. Από την αρχή το είχαμε συζητήσει και μεχρι και την 17η εβδομάδα που με είδε σήμερα είμαι 18 και 1 είχα 30εκ οπότε μου λέει τα λέμε σε 1 μήνα. 

Θα ζητήσω γιατί έχω αγχωθεί πολύ να με δει και να με μετρήσει ξανα. 

Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω αυτή η φορά να είναι καλύτερη με χαρές για όλες μας!

Για ψάξε κ κανεναν αλλο γιατρο γιατί ο τράχηλος αρχίζει να φθείρεται μετα τις 18 εβδομάδες τότε που αρχίζει το μωρό να περνει κ καποιο βάρος μέχρι τώρα το μωρό είναι το πολυ 200  γραμμάρια στην β επιπέδου θα κοντευει τα 450 σιγουρα τότε αρχίζει κ ζορίζεται ο τράχηλος.    Επίσης τράχηλος 30 δεν είναι κ από τους τέλειους σκέψου το όριο είναι 25 . 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...