Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Fay_ είπε:

      Εσυ @Angot έχεις κάνει τον πλήρη έλεγχο και έχει δείξει θρομβοφιλια; Μόνο σε μένα ρε κορίτσια δεν τον έκαναν.. εν τω μεταξύ και η οικονομ στο Έλενα μου έλεγε βάσει κάποιων τιμών που έβλεπε πως δεν χρειάζομαι.. 

      οχι δεν εχω κάνει , εκανα μόνο στο ελενας στην οικονομ και μ είπε ότι κληρονομική θρόμβοφιλια δεν εχω ! όμως δεν μπορούμε να προβλέψουμε την επίκτητη θρόμβοφιλια η οποία μπορεί να συμβεί στην εγκυμοσυνη!(ελπιζω να θυμαμαι σωστά ότι μ το είπε έτσι)  έτσι κ αλλιώς ο γιατρός λόγο του προηγούμενου μωρού που είχε σύνδρομο αποφάσισε πτι θέλει να κάνω από την αρχή ως το τέλος ενέσεις αυτή τη φορα χδεν ξέρω αν συνδέεται βέβαια το σύνδρομο και οι ενέσεις με κάποιο τρόπο αλλά για να το θέλει κάποιο λόγο θα έχει!  

Ανεπάρκεια τραχηλου και παλι...


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Γνωρίζω ότι έχει συζητηθεί και άλλες φορές το θέμα, όμως ο πόνος παραμένει αβάσταχτος. Πριν 2 μήνες χάσαμε την μπέμπα μας στις 23 εβδ και 5 ημέρες. Έζησε μονάχα 2 ώρες. Στις 18 εβδομάδες ο τράχηλος μου έκανε χοάνη και ο γιατρός διέγνωσε ανεπάρκεια τραχηλου, με μήκος <3 και πολυ μεγάλη ελαστικότητα. Προχωρήσαμε σε έκτακτη περιδεση και έπειτα έμεινα στο κρεβάτι. Στις 23 εβδομάδες είδα λίγο αίμα και ο γιατρός μου είπε ότι βλέπει τον τράχηλο μου ανοικτό και πάλι (με ειδε με κολποδιαστολεα και κολπικο υπέρηχο) και το μήκος ήταν 2,8. Προχωρήσαμε σε δεύτερη περιδεση γιατί τα ράμματα της πρώτης δεν συγκρατουσαν τον τράχηλο πια. Στην δεύτερη περιδεση τα ράμματα μπήκαν πιο εσωτερικά, ωστόσο μετά από 5 ημέρες αυστηρής κατάκλισης στο νοσοκομείο ανέβηκαν οι δείκτες φλεγμονής μου. Χοριοαμνιονιτιδα και έπρεπε να γίνει τοκετός. Η μπέμπα μου ήταν υγιέστατη (είχαμε κάνει και την β επίπεδου). Γεννήθηκε με καισαρική για να της δώσουμε μια ευκαιρία να ζήσει, αλλα ήταν πολύ μικρή και δεν τα κατάφερε :cry:ήτανη πρώτη μου εγκυμοσύνη στα 37. Ο άντρας μου στάθηκε και στέκεται δίπλα μου βράχος αλλά εγώ έχω πέσει σε βαρύ πένθος. Πάω και σε ψυχολόγο αλλά μου είναι πολύ δύσκολο. Μας είπαν ότι μπορούμε να ξαναπροσπαθησουμε σε 5-6 μήνες και την επόμενη φορά να κάνω προληπτική περιδεση στη 12η εβδομάδα και να μην κουράζομαι. Τα έχει καταφέρει κάποια κοπέλα? Εννοείται θα την κάνω την προληπτική περιδεση. Υπάρχει ωστόσο κάποιος τρόπος ο τράχηλος να γίνει πιο σκληρός ώστε να αντέξει μια εγκυμοσύνη? Οποιαδήποτε βοήθεια και στήριξη θα με βοηθούσε πολύ :wub:

  • Λυπημένη/-ος 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου:sad:

δ ξερω αν καπως σκληραινει ο τραχηλος η σε καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικα,που ισχυει γενικα

αλλα με την προληπτικη περιδεση οταν γινεται νωρις ,εχεις ολες τις πιθανοτητες να πανε ολα καλα

δ εχω προσωπικη εμπειρια,αλλα εχουν γραψει πολλα κοριτσια που τα εχουν καταφερει

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Vicky_ είπε:

Καλησπέρα σας! Γνωρίζω ότι έχει συζητηθεί και άλλες φορές το θέμα, όμως ο πόνος παραμένει αβάσταχτος. Πριν 2 μήνες χάσαμε την μπέμπα μας στις 23 εβδ και 5 ημέρες. Έζησε μονάχα 2 ώρες. Στις 18 εβδομάδες ο τράχηλος μου έκανε χοάνη και ο γιατρός διέγνωσε ανεπάρκεια τραχηλου, με μήκος <3 και πολυ μεγάλη ελαστικότητα. Προχωρήσαμε σε έκτακτη περιδεση και έπειτα έμεινα στο κρεβάτι. Στις 23 εβδομάδες είδα λίγο αίμα και ο γιατρός μου είπε ότι βλέπει τον τράχηλο μου ανοικτό και πάλι (με ειδε με κολποδιαστολεα και κολπικο υπέρηχο) και το μήκος ήταν 2,8. Προχωρήσαμε σε δεύτερη περιδεση γιατί τα ράμματα της πρώτης δεν συγκρατουσαν τον τράχηλο πια. Στην δεύτερη περιδεση τα ράμματα μπήκαν πιο εσωτερικά, ωστόσο μετά από 5 ημέρες αυστηρής κατάκλισης στο νοσοκομείο ανέβηκαν οι δείκτες φλεγμονής μου. Χοριοαμνιονιτιδα και έπρεπε να γίνει τοκετός. Η μπέμπα μου ήταν υγιέστατη (είχαμε κάνει και την β επίπεδου). Γεννήθηκε με καισαρική για να της δώσουμε μια ευκαιρία να ζήσει, αλλα ήταν πολύ μικρή και δεν τα κατάφερε :cry:ήτανη πρώτη μου εγκυμοσύνη στα 37. Ο άντρας μου στάθηκε και στέκεται δίπλα μου βράχος αλλά εγώ έχω πέσει σε βαρύ πένθος. Πάω και σε ψυχολόγο αλλά μου είναι πολύ δύσκολο. Μας είπαν ότι μπορούμε να ξαναπροσπαθησουμε σε 5-6 μήνες και την επόμενη φορά να κάνω προληπτική περιδεση στη 12η εβδομάδα και να μην κουράζομαι. Τα έχει καταφέρει κάποια κοπέλα? Εννοείται θα την κάνω την προληπτική περιδεση. Υπάρχει ωστόσο κάποιος τρόπος ο τράχηλος να γίνει πιο σκληρός ώστε να αντέξει μια εγκυμοσύνη? Οποιαδήποτε βοήθεια και στήριξη θα με βοηθούσε πολύ :wub:

Λυπάμαι κοπελα μου αυτο ειναι το πιο δύσκολο. Ο τράχηλος δεν θα αλλάξει σε άλλη εγκυμοσυνη ομως με την περιδεση στην 12 εβδομαδα αντιβιωση προληπτικά απο την αρχη κ πολύ ξάπλα δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναγίνει κάτι τέτοιο. Το θέμα με τον τράχηλο ειναι να το γνωρίζεις από την αρχή κ να πάρεις όλα τα μέτρα από πριν τιποτα αλλο οποτε σύντομα θα έχεις ένα μωράκι. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Vicky_ είπε:

Καλησπέρα σας! Γνωρίζω ότι έχει συζητηθεί και άλλες φορές το θέμα, όμως ο πόνος παραμένει αβάσταχτος. Πριν 2 μήνες χάσαμε την μπέμπα μας στις 23 εβδ και 5 ημέρες. Έζησε μονάχα 2 ώρες. Στις 18 εβδομάδες ο τράχηλος μου έκανε χοάνη και ο γιατρός διέγνωσε ανεπάρκεια τραχηλου, με μήκος <3 και πολυ μεγάλη ελαστικότητα. Προχωρήσαμε σε έκτακτη περιδεση και έπειτα έμεινα στο κρεβάτι. Στις 23 εβδομάδες είδα λίγο αίμα και ο γιατρός μου είπε ότι βλέπει τον τράχηλο μου ανοικτό και πάλι (με ειδε με κολποδιαστολεα και κολπικο υπέρηχο) και το μήκος ήταν 2,8. Προχωρήσαμε σε δεύτερη περιδεση γιατί τα ράμματα της πρώτης δεν συγκρατουσαν τον τράχηλο πια. Στην δεύτερη περιδεση τα ράμματα μπήκαν πιο εσωτερικά, ωστόσο μετά από 5 ημέρες αυστηρής κατάκλισης στο νοσοκομείο ανέβηκαν οι δείκτες φλεγμονής μου. Χοριοαμνιονιτιδα και έπρεπε να γίνει τοκετός. Η μπέμπα μου ήταν υγιέστατη (είχαμε κάνει και την β επίπεδου). Γεννήθηκε με καισαρική για να της δώσουμε μια ευκαιρία να ζήσει, αλλα ήταν πολύ μικρή και δεν τα κατάφερε :cry:ήτανη πρώτη μου εγκυμοσύνη στα 37. Ο άντρας μου στάθηκε και στέκεται δίπλα μου βράχος αλλά εγώ έχω πέσει σε βαρύ πένθος. Πάω και σε ψυχολόγο αλλά μου είναι πολύ δύσκολο. Μας είπαν ότι μπορούμε να ξαναπροσπαθησουμε σε 5-6 μήνες και την επόμενη φορά να κάνω προληπτική περιδεση στη 12η εβδομάδα και να μην κουράζομαι. Τα έχει καταφέρει κάποια κοπέλα? Εννοείται θα την κάνω την προληπτική περιδεση. Υπάρχει ωστόσο κάποιος τρόπος ο τράχηλος να γίνει πιο σκληρός ώστε να αντέξει μια εγκυμοσύνη? Οποιαδήποτε βοήθεια και στήριξη θα με βοηθούσε πολύ :wub:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και λυπάμαι πολύ για ότι περνάς. Δυστυχώς το έχω ζήσει και εγώ, στην πρώτη εγκυμοσύνη έχασα το μωράκι μου στις 22 εβδομάδες.Οταν έμεινα πάλι έγκυος (σε δίδυμα) έκανα περίδεση μετά την αυχενική και όλα πήγαν καλά. Ξέρω πως ότι και να σου πούμε δεν απαλύνει τον πόνο.. Εύχομαι μέρα με τη μέρα να νιώθεις έστω και λίγο καλύτερα!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.κοπελα μου λυπάμαι πάρα πολύ αλήθεια..εγώ έκανα περίδεση την 13 εβδομάδα γτ είχα ανεπάρκεια τραχήλου, βασικά δεν είχα καθόλου τράχηλο λόγω προηγούμενου χειρουργείου..από 2.3 που ήταν με την περίδεση πήγε 2.8 όπου έμεινε σταθερός μέχρι να γέννησω.. γενικά όσο πιο νωρίς γίνεται τόσο πετσονει και κρατάει.. έμεινα στο κρεβάτι 6 μήνες και σηκώνομουν μόνο για τουαλέτα και γιατρό έτσι άντεξα.. γέννησα 39και 3 στο τέλος δεν άνοιγε για να γέννησω έφτασα στο άλλο άκρο...την επόμενη φορά θα κάνεις από την αρχή και όλα θα πάνε τέλεια θα το δεις 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ που μου στείλατε :wub:

Είναι πολύ δύσκολο και άδικο να χάνονται μωράκια, πόσο μάλλον με αυτόν τον τρόπο. Εγώ από ότι κατάλαβα έχω θέμα με την ελαστικότητα του τραχήλου. Κρίμα γιατί δεν μπορείς να το ξέρεις πριν βιωσεις μια απώλεια 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου στην επόμενη θα το δεις θα πάνε όλα καλά...δεν υπάρχει κάτι για να γίνει πιο σκληρός που λες.. εγώ θα σου πω την εμπειρία μου μεγάλο ρόλο παίζει ο γιατρός που θα σου κάνει την περίδεση να είναι εξειδικευμένος,εσύ το πώς θα προσέχεις,ο οργανισμός πως θα ανταποκριθεί και φάρμακα πολλαααα φάρμακα..εγώ καθε μήνα έπινα μια σακούλα τού σούπερ μάρκετ φάρμακα.3 ουτρογκεσταν κολπικά,3 Μαγνησία max.. σίδηρο,felicine, βιταμίνες 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια σου :(

Στο άλλο φόρουμ του parents ήταν μια κοπέλα η Eleni 86 η οποία μετά από ίδια απώλεια (σαν τη δική σου περίπου έβαλε πεσσό όμως ανέπτυξε μικρόβιο) έχει τώρα το παιδάκι της. Έκανε περίδεση νωρίς, νομίζω έπαιρνε αντιβιώσεις και γεννήθηκε τελειόμηνο το δεύτερο παιδάκι της. Δεν ξέρω αν μπαίνει ακόμα να της έστελνες ένα μήνυμα να σου γράψει την πορεία της. Γενικά η οδηγία περίδεση νωρίς είναι το κλειδί για εμάς με τράχηλο που δεν υποστηρίζει εγκυμοσύνη.  Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να σου πάνε όλα καλά στην επόμενη εγκυμοσύνη! 

  • Μου αρέσει 2

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Vicky_ είπε:

Εσύ σε ποια εβδομάδα έκανες περιδεση? Ήσουν τελείως ξάπλα? Έχω απελπιστεί δεν θέλω να μου ξανασυμβεί! 

Εγώ έκανα την 13 εβδομάδα.. ήμουν ξάπλα τελείως σηκώνομουν μόνο για γιατρό τουαλέτα άντε να κάνω και κανένα καφέ να πιω για να μην πάθω και καμιά θρόμβωση..αν γίνει η περίδεση νωρίς δλδ την 12 με 13 εβδομάδα δεν υπάρχει περίπτωση να χάσεις και άλλο μωράκι..στο λέω εγώ που δεν είχα καθόλου τράχηλο... μόλις μπήκα στην 36 εβδομάδα σηκώθηκα από το κρεβάτι και περπατούσα κανονικά βόλτες καφέ ψώνια περπάτημα...το ζορε είναι λίγους μήνες μέχρι να είναι ασφαλείς το μωρό σού 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Lilak90 είπε:

Εγώ έκανα την 13 εβδομάδα.. ήμουν ξάπλα τελείως σηκώνομουν μόνο για γιατρό τουαλέτα άντε να κάνω και κανένα καφέ να πιω για να μην πάθω και καμιά θρόμβωση..αν γίνει η περίδεση νωρίς δλδ την 12 με 13 εβδομάδα δεν υπάρχει περίπτωση να χάσεις και άλλο μωράκι..στο λέω εγώ που δεν είχα καθόλου τράχηλο... μόλις μπήκα στην 36 εβδομάδα σηκώθηκα από το κρεβάτι και περπατούσα κανονικά βόλτες καφέ ψώνια περπάτημα...το ζορε είναι λίγους μήνες μέχρι να είναι ασφαλείς το μωρό σού 

Αυτό με την ξάπλα είναι όντως ζόρικο... Γιατί το έκανα 1 μήνα και ηταν δύσκολο. Βέβαια μακάρι να μην είχα χάσει την μπέμπα και ας καθόμουν ακόμα ξάπλα... 

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τα μηνύματα σας! Μου δίνουν κουράγιο και καταλαγιάζουν λίγο τον πόνο :wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,,

Με την κατάλληλη καθοδήγηση κ την προληπτική περιδεση θα φτάσει αισίως στον 9ο!!Δεν το περίμενα ποτέ μου ότι μετά από δυο απώλειες στη 20η και στη 17η ,,θα είχα στην αγκαλιά μου το θαυματακι μου !δυστυχως ,υπάρχει έντονα αυτό το θέμα με τον τράχηλο ,,ευτυχως όμως είναι κάτι που αντιμετωπίζεται και έχει το καλύτερο θετικό αποτέλεσμα !Εκανα περιδεση προληπτικά τη 16η εβδ ,Γτ ο τράχηλος έπαιρνε την κατιούσα με γρήγορους ρυθμούς ,ήμουν ξάπλα όλους τους μήνες ,δεν θα σ πω ότι ήταν ρόδινα αλλα αξίζει !!Και σε αυτό το σημείο θα ήθελα να πω σε όλες τις εγκυουλες να ζητάνε προληπτικά μέτρηση τραχήλου !!

Για ότι χρειαστείς η εσυ η οποιαδήποτε άλλη κοπέλα ,είμαι εδώ !

 

  • Μου αρέσει 3

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , demifilol είπε:

Καλημέρα ,,

Με την κατάλληλη καθοδήγηση κ την προληπτική περιδεση θα φτάσει αισίως στον 9ο!!Δεν το περίμενα ποτέ μου ότι μετά από δυο απώλειες στη 20η και στη 17η ,,θα είχα στην αγκαλιά μου το θαυματακι μου !δυστυχως ,υπάρχει έντονα αυτό το θέμα με τον τράχηλο ,,ευτυχως όμως είναι κάτι που αντιμετωπίζεται και έχει το καλύτερο θετικό αποτέλεσμα !Εκανα περιδεση προληπτικά τη 16η εβδ ,Γτ ο τράχηλος έπαιρνε την κατιούσα με γρήγορους ρυθμούς ,ήμουν ξάπλα όλους τους μήνες ,δεν θα σ πω ότι ήταν ρόδινα αλλα αξίζει !!Και σε αυτό το σημείο θα ήθελα να πω σε όλες τις εγκυουλες να ζητάνε προληπτικά μέτρηση τραχήλου !!

Για ότι χρειαστείς η εσυ η οποιαδήποτε άλλη κοπέλα ,είμαι εδώ !

 

Λυπάμαι πολύ για τις απώλειες σου... Πρέπει να ήταν πολυ πολύ δύσκολο και μάλιστα 2 φορές. 

Εμένα στον υπέρηχο ο τράχηλος φαινόταν σαν χοάνη. Το μήκος ήταν ικανοποιητικό αλλα και πάλι θεωρείται ανεπάρκεια τραχηλου, γιατί τελικά με τον κολποδιαστολεα φάνηκε ότι ήταν ανοικτός. Επίσης με την 2η περιδεση κόλλησα μικρόβιο. Εσύ έπαιρνες προληπτικά αντιβίωση? Ακούω για πολλές κοπέλες που παίρνουν προληπτικά γιατί πολλές φορές δεν βγάζει μικρόβιο στην καλλιέργεια. Εγώ έκανα και καισαρική στο τέλος. Μετά από πόσο και καιρό σας έδωσε ο γιατρός το ελεύθερο για νέα προσπάθεια? Είμαι και 38 ετών τώρα και με φοβιζουν όλα. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν έκανα περίδεση έπαιρνα κάθε μήνα αντιβίωση προληπτικά παρόλο που έκανα κάθε μήνα καλλιέργειες και ήταν όλες αρνητικές..το θέμα είναι ότι εσύ έχεις τράχηλο απλα είναι ελαστικός εννοώ δλδ οτι αν κάνεις περίδεση νωρίς θα είσαι εντάξει...εγώ ζοριστικα πολύ καθώς δεν είχα εξαρχής τράχηλο και δεν ξέραμε αν θα μπει το ράμμα αλλά όλα πήγαν καλά 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω και εύχομαι να πάνε καλά τα πράγματα την επόμενη φορά! Θα το συζητήσω και εγώ με τον γιατρό μου, γιατί την προηγούμενη φορά μικρόβιο έκανε την ζημιά. 

Αυτό που έκανα 2 φορές περιδεση ήταν μεγάλη ατυχία. Η πρώτη, δεν ξέρω γιατί, δεν έκλεισε τον τράχηλο καλά. Στη δεύτερη, που μου την έκανε άλλος γιατρός, τα ράμματα ήταν τέλεια, αλλά κόλλησα μικρόβιο. 

Μερικές φορές πηγαίνουν τόσα πράγματα στραβά :(

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...